VROUW, VTXXODL Oud en Jong WAT KUNNEN WE UITGEVEN? Eigen gemaakt speelgoed Het maken van een begrooting is noodig. DE NIEUWSTE KAPSELS. Een schattig kinderledikantje. KINDERSOKJES. SLA ZONDER OLIE EN AZIJN. [ÜIM In bijna elk gezin is de regeling van de finantiên weer anders. In enkele gezinnen draagt de man zijn inkomen af, omdat hij overtuigd is, dat zijn vrouw het geld roo eflicient mogelijk besteedt, terwijl in an dere gezinnen man en vrouw de zorgen deelen. De vrouw krijgt iedere maand een vast bedrag voor voeding, kleeding, ver warming, verlichting, dicnstbodeloon, di versen enz., terwijl de man verantwoorde lijk is voor huur, belasting, verzekeringen e d. Zeker is, dat een groot deel van het in komen van den man door de vrouw be heerd wordt, en, zooals vanzelf spreekt, zoo zuinig mogelijk. Vaste verhoudingen \oor diverse posten zijn wellicht in theorie mogelijk, doch in de practijk komt dit veelal anders uit. Een feit is. dot velen in zorgen verkee- ren, omdat de post „huur" to hoog is, in verhouding tot het inkomen. Deze toch mag niet meer dan één zevende gedeelte van het salaris bedragen en hoe vaak ge beurt het niet, dat men hierboven komt, ten koste van andere posten, die in het gedrang komen? De huisvrouw moet haar huishoudgeld indcelen en alle uitgaven boeken. Aan het einde van de maand kan zij dan nagaan, of niet op de een of andere post bezuinigd kan worden, of dat zij wellicht een post heeft overschreden. Nooit mag meer uitge geven worden, dun ontvangen wordt. Dan moeten ton koste van wat ook, de uitga ven naar omlaag, wil men niet in den kortst mogelijkon Ujd tot over de ooren in schuld zitten. Het aanbrengen van bezuinigingen valt niet mede, dat weet ieder uit eigen erva ring. Men moet daarom eerst de groote posten nagaan, zooals huishuur. Is het niet mo gelijk, door het zoeken van een billijker woning, geld te sparen? Men heeft in een kleiner huls tevens minder aan hulp, ver warming, verlichting en onderhoud uit te geven, terwijl in een omgeving met goed koopere woningen wellicht ook billijker le vensmiddelen zijn te verkrijgen. De ver huiskosten zijn natuurlijk als extra uitga ven te boeken, daarom moet het verschil in huur en andere uitgaven dezen post ook motiveeren. In dezen tijd van gedwongen bezuini- EEN PLOOI-JURK. Er begint absoluut verandering in de verschillende kapsels te komen. Hadden wij eigenlijk ons korte haar alleen maar stijl, of gekruld, kort of lang, met een scheiding links, in het midden, rechts of hot haar achterover gekamd, toch was het opmerkelijk, dat het haar alle maal naar een standaard type was opgemaakt. En gelukkig komt daar nu verandering in. Twee kapsels, die hierbij afge beeld zijn geven duidelijk het per soonlijke te zien. Het eerste kap sel dat bij een ietwat bol gezicht buitengewoon goed past, heeft een schei ding aan den rechterkant en dadelijk na de scheiding een diepe golf, waarna de uiteinden als dikke krullen opgekamd zijn. Bij het oor is het haar naar boven en naar achteren gekamd, zoodat het geheele oor te zien is. Ditzelfde is ook het geval met het twee de kapsel, maar het haar is hier geheel achterover gekamd cn met diepe golven gelegd, die als een geheel tot aan den hals toe doorloopen. De uiteinden zijn niet ge kruld, doch in den daarop volgenden golf als het ware opgenomen. Dit kapsel is meer geschikt voor hnnr, die een tamelijk sinal gezicht hebben. Bij (3101) De op het plaatje afgebeelde plooi-jurk is een modelletje dat vele moeders met vreugde zullen be groeten, omdat 't altijd vlug staat Zoowel midden voor als midden achter ziet U een rechte baan met naar de zijnaden toe drie niet al te diepe plooien, wel ke vanaf 't schou derstuk tot aan de zoom in één stuk doorloopen. Maakt U die jurk van een nog goe de japon van U zelf, dan is er in het geheel géén bezwaar tegen om even over het middel een naad te maken, vooral omdat daar toch een ceintuurtje over heen gedra gen wordt De hals wordt afge werkt met een zij den kraagje, terwijl een klein split mid den-voor voor de ruimte zorgt om het jurkje te kunnen aantrekken. Do mouw- mag vooral niet nauw zijn en wordt met een smal manchetje bij de pols afgewerkt. 3101 het gaan slapen moet men bij het eerste Kapsel een net over het haar dragon en den volgenden morgen, na het haar be hoorlijk geborsteld en gekamd te hebben, bet eerst in den golf leggen en dan de krullen om een stok borstelen of om den vinger kammen Het tweede kapsel ver- cischt weer een andere verzorging voor den nacht. Het beste is, om U een stel kammen aan te schaffen, die gebruikt worden bij bet leggen van de watergolven. U steekt dan de kam precies in de golven, daarna een net om lrw hnnr en U zult zien, hoeveel langer Uw haar goed blijft zitten. ging is overleg meer dan ooit geboden. Hoe gaarne zij dit ook zou doen, kan een vrouw thans niet altijd vragen: „Wat zul len wij eten, koken of koopen?" Zij zal zich af moeten vragen: „Hoe kan ik zoo zuinig mogelijk inkoopen en toch een smakelijk middagmaal opdisschen." Hoe minder de inkomsten worden, hoe grooter de noodzakelijkheid om geen uit gaven te doen, welke men niet kan beta len. Contant koopen is in het belang van het gezin en beter is het te wachten met de aanschaffing van een of ander, dan te koopen en niet te weten, wanneer men be talen kan. Men kan nu eenmaal niet koo pen zonder dat betalen volgt, en schuld drukt zwaar, men voelt zich hoe langer, hoe dieper naar beneden zinken en ziet geen uitweg. Men moet eveneens zeer voorzichtig zijn met het koopen op afbetaling of in huur koop, aangezien men zichzelf hierdoor eveneens in moeilijkheden brengt. Noemen wij slechts het koopen van een of ander in „huurkoop". Men verplicht zich, in maan- delijksche termijnen het gekochte af te be talen en wat is het gevolg, als men door bijzondere omstandigheden zijn verplich tingen niet na kan komen? Het reeds be taalde geld is verloren en het bewuste in huurkoop gekochte artikel wordt terugge haald, zelfs al heeft men nog slechts enke le termijnen te betalen. In het belang van het gezin, zoowel als in dat van den verkooper, die toch ook zijn verplichtingen na moet komen, moet men het gekochte contant betalen. Men leeft niet boven zijn krachten, door dat men niet meer uitgeeft, dan men kan en leeft veel rustiger dan zij, die niet over leggen, van wie men veelal met recht kan zeggen, dat schijn bedriegt. Het is dan ook voor een huisvrouw met een klein inkomen een groote voldoening, alles zóó te wikken en to wegen, dat zij uitkomt en zoo mogelijk nog een extra potje kan maken om in den zomer goed koop brandstoffen op te doen of in den herfst aardappelea We willen dan ook alle huisvrouwen in haar eigen belang ernstig raden, alle uit gaven te notcercn, opdat zij weten, waar aan het veelal hard verdiende geld is be steed. Menige onervaren vrouw zal zich dan wellicht nog ontpoppen als een huishou delijke minister van financiën. A. de Wees—van Stavernen. HET AANVRAGEN VAN KNIP PATRONEN. Oro het onze lezeressen gemakkelijk te ma. ken kunnen patronen voortaan ook per brief onder bijsluiting van f0.58 in poetzegels voor Japonnen en f0-30 voor brelpatronen worden aangevraagd btj de moderedactrice van dit blad. Muzenstraat 5 b. 's-Gravenhage. Patronen worden ook toegezonden na over. schrijving van het bedrag op postrekening 191919 ten name van den knlppatronendlenst De maat en het nummer van het patroon met uw volledig adres vooral duidelijk ver melden. KANTOORKLEEDING. (3102) Speciaal voor kantoor is een rok en blouse d e aan gewezen dracht, en wol hierom, omdat de mou wen van de japon betrekkelijk gauw vuil zijn en men met weinig moei te een flanellen- of waschzijden blouse een sopje kan geven. Ook is het gocd- koopcr om bij één en dezelfde rok verschillende blou ses to hebben, die desnoods alle van hetzelfde maaksel kunnen zijn. De afgebeeldo blouse is van het gewo ne model, terwijl de rok een breed heupstuk heeft, dat midden-voor met een punt naar beneden is geknipt cn van achteren recht doorloopt. De aan het heupstuk ge zette hanen zijn met een paar niet ai te diepe klokken aan het heupstuk be vestigd. Een smalle ceintuur met een aar dige fantasie gesp wordt om het middel ge dragen. 3102. Er zijn tegenwoordig van die aardige kin derledikantje» verkrijgbaar, dat moeders met groote kinderen voor al die aardige kinder meubelen best nog een baby zouden willen hebben. Het afgebeelde ledikantje is van lichtgroene lakverf voorzien en met dieren beschermd. De tijd is voorbij, dat de vrouwen, evenals onze grootmoeders en overgrootmoeders met hnn dertig jaren reeds oud waren. Om te zorgen dat de kleine zooveel moge lijk voor tocht beschermd ls, heeft men het ledikantje van binnen halverwege met een met zijde overtrokken matrasje bekleed, dat heel dun moet zijn, ongeveer 1.5 c.M. dik. Een aardig rolkussentje en een kussentje met een zijden strookje in het rond zijn om overdag in het ledikantje te leggen als pronk. Wanneer heeft men den leeftijd bereikt, dat men aanspraak maakt op de betiteling van „oud?" Ik kan gerust beweren; er is geen grens, geen bepaalde tijdsaanwijzing, welke vast stelt, wanneer het tijdperk van oud-zijn is ingetreden. Oml of jong zijn berust op autosuggestie. Wij zijn jong, natuurlijk, wij zijn jong! Of we twintig, dertig of veertig zijn, wij zijn werkelijk jong, want we behoeven niet te doen alsof: wij zien er jong uit! Of is het soms niet waar, dat wc alle maal veel jeugdiger zijn dan «ie vrouwen \an vroegere generatics, toen zij dcnzclf- den leeftijd hadden bereikt? Waren onze grootmoeders en overgrootmoeders niet oud met hun dertig jaren? Natuurlijk voor een groot deel door suggestie van zichzelf en anderen. Op dien leeftijd stelde men „den ouderdom" vast. En nu? Wij begin nen op dien leeftijd eerst recht te leven en ons bewust te worden, dat we nog jong zijn. Welk een bewijs voor ons, dat de geest het lichaam beheerscht en hoe ge willig het lichaam zich naar zijn opvattin gen schikt. Dat moet ons, vrouwen, die nog veel gevoeliger en ontoegankelijker zijn dan den man, aanzetten, die macht te benutten. De uitwerking van den wil moet, in goede banen geleid, ons van veel nut zijn in dit leven. Zoo wij ernstig iets wil len, wat in zich zelf goed en edel is, moe ten wij die macht van den wil en van de gedachten vasthouden om te ervaren, dat wij dan reeds half gewonnen hebben, wat wij verlangen en zoo ons uithoudingsver mogen taai is, zullen wij, door den macht van den steeds hardnekkig vastgehouden wensch, krijgen wat wij verlangen. Men vrago maar eens aan doktoren hoe geweldig de uitwerking der autosuggestie kan zijn. Verkeerd geleid, richt zij veel onheil aan, maar ten goede aangewend, is haar waarde van groot belang. EEN GERLEEDE JAPON. (3104) Deze japon is ge maakt van don kerblauwe crêpe de chine, met een bovenstuk van ge bloemde zijde. De hals is afgewerkt met een onregel matige kraag, ter wijl de mouw voorbij de elle boog 'n pof beeft waaraan een man chet komt, van de donkerblauwe zijde. Het heup stuk dat midden voor puntig toe loopt, wordt opge knipt tot even on der de armen en loopt mot twen punten op. Do daaronder komen de rokbanen loo- pen iets korter naar onderen uit. Voor dames met een slank figuur is het aardig een ceintuur om het middel te dragen, sluitende met een mooie gesp, ter wijl het aanbeve ling verdient voor gezette figuren deze ceintuur weg te omdat het opgeknipte heupstuk zeer maakt. Roso of blauw en witte wol worden voor deze sokjes gebruikt. We nemen aan, met bi. en w. te breien. Wc beginnen in toeren recht, zoowel heen als terug (wit) 36 ste ken opzetten en le toer wit, 2c en 3o toer blauw, 4e cn 5e toer wit. Herhalen totdat we 4 blauwe ribbels hebben, eindigen met wit, daarna 3 toe ren 1 recht 1 ave recht; 4e toer 1 recht 1 averecht, 1 recht 2 st. sa- tnenbreien, horha len, 1 averecht 1 recht, 2 samen- breien tot do naald uit is. 5e toer 1 recht 1 ave recht 1 recht, wol naar de voorzijde recht, 1 aver. 1 recht, wol naar voren, enz., daarna vier toeren 1 r.1 aver., volgende toer 24 st. recht, omkeeren en 12 st 1 r 1 aver. Op deze 12 st. in het rib patroon 12 toeren breien, laatste toer aan de rech te zijde, met dezelfde naald 12 st oprapen en averecht breien en 1 toer voortgaan 1 recht 1 averecht op de overige st. Volgende toer. Mot een aparte naald de eerste 12 st, die aan het begin zijn over gebleven, oprapen en 12 st breien, zoodat inet alle st. tezamen in het geheel 60 st. op de naalden zijn. (36 2 X 12). In heen en weerganndc toeren 2 w. en 2 hl., verder breien, totdat er 4 w. en 3 blauwe strepen zijn. Nu wordt de teen gevormd: le toer 2.1 st. recht, 2 samen breien, 10 recht, 2 sa men breien, 23 recht, telkens de geminder de toer recht overbreien; 3c toer 2 samen breien, 21 st recht, 2 samenbr., 8 recht 2 samenbr., 21 recht 2 samenbr.; 5e toer: samenbr. 20 recht 2 samenbr. 6 r. 2 sa menbr. 20 r. 2 samenbr. 7e toer: 2 samenbr. 19 recht 2 samenbr. 4 r. 2 samenbr. 19 r. 2 samenbr., laatste toer afkanten. Achterkant en zool dichtnaaien en lint door de gaatjes, zoodat de strik op het voetje valt 3104 latert, slan1( Kinderen zijn dol op speelgoed-dieren. -• Hoe die gemakkelijk te maken. Het zelf maken van speelgoed is, vooral als het goed lukt, een groote voldoening, zoowel voor de vervaardigster als de kin deren zeil. Kinderen zijn gewoon dol op alle moge lijke speelgoeddieren, die als het ware voor hen leven. Sla al de kleintjes eens gade, nis ze met Jumbo, den olifant, Teddy, het lieert je of Witje, het konijntje, spelen, ga geniet minstens evenzeer als de kinderen zelL Men kan de dieren het best van zeem* leer maken, hetgeen gemakkelijk schoon* gehouden kan worden. Voor alle dieren heeft men twee gelijke helften noodig, alsmede een smalle reep stof, die aan de buikzijde wordt aange bracht en waaraan tevens de binnenkant van de pooten is aangeknipt. Men kan het materiaal met verf beschilderen, dan wel gekleurde stukjes stof op den ondergrond festonneeren. Als vulsel gebruikt men zeegras, hooi of pnardehaar, hetgeen goed stevig aange drukt moet worden. Hoewel salade steeds een gezonde ert welkome bijvoeding is, zijn er vele men- schen, die de marinade van olie en azijn zouden willen vervangen door een ander slasausje, indien dit tenminste even sma kelijk is. Inplaats azijn kan men veel beter sla olie gebruiken, zoowel bij rauwe als vrucht (cn-salade. Op drie lepels slaolie neemt roen één eetlepel citroensap, doch fijner nog is om inplaats van slaolie, zure room te gebruiken, b.v. drie lepels en 1 eetlepel citroensap, zout en peper. Men kan ook een slasausje maken van een hard gekookt eierdooier, dat men door een zeef heeft gewreven, 3 eetlepels room of slaolie en citroensap, peper en zout. Een zeer smakelijke saus voor biotensla verkrijgt men door inplaats van olie, uit gebraden spekvet te gebruiken, de blokjes spek kunnen er eveneens doorheen ge roerd worden. Spekvet en citroensap is eveneens zeer smakelijk bij andijvie-slft* t

Schager Courant | 1934 | | pagina 7