H Kijken is Koopen bijCLGECK te De uitvaart van koning Albert. Postrekening No. 23330 Int. Telef. No. 20 8 PAGINA'S. Overweldigende belangstelling. Waling Dijkstra POSTZAK TE ENKHUIZEN GEPLUNDERD. Minister Verschuur naar Rome. Belasting goederen van de doode hand. RESULTATEN VAN ZAAIING EN BEPLANTING. KONING VAN SIAM NAAR ONS LAND. In de derde week van Maart Donderdag 22 Februari 1934. SCIAEER 77ste Jaargang. No. 9437 CODHAAIT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag. Woensdag. Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot s morgens 8 uur, worden Adver- tentién nog zooveel mogelijk in het eerst uit komend nummer geplaatst Uitgave der N.V. vh. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewljsno. inbeerepenl. Gmote letters worden naar plaatsruimte berekend. AANKOMST VAN PRINS HENDRIK. BRUSSEL. Voor de uitvaart van Koning Albert die heden plaats vindt» bestaat een geweldige belang* •telling. Op dc straten heerscht een ongekende levendigheid. Groote menschenmassa's bewegen zich vooral in ue buurt van het Koninklijk Paleis, waar gister onafge broken het défilé voor den doodcn vorst heeft voort geduurd. Het drukst is het wel op den weg, dien de stoet morgen vroeg zal nemen. Hier is dan ook het meeste te zien. Bijna alle huizen hebben een omfloersde vlag uitgestoken, terwijl van de talrijke balkons zwarte rouwlinten en zwartwitto doeken afhangen. Do étalages zijn grootendccls ontruimd. Achter do win kelruiten zijn tribunes opgesteld, die reeds allo zijn verhuurd. De weg zelf wordt afgebakend door een houten hek, dat gemeentewerklieden gister hebben opgericht. Verder is van alle denkbare gelegenheden gebruik gemaakt om tribunes en banken op te stellen. Bij het Academie-Paleis verrijst een enorme tribune. Gisteravond om zeven uur hadden er zich reeds menschen opgesteld, die den ganschen nacht hebben gewacht, om vandaag maar niets van het grootsche schouwspel te missen, van deze sombere plechtigheid, waarop België's hoofdstad zich heeft voorbereid. Vanmorgen vroeg. Beeds in do zeer vroege ochtenduren toonde de' Belgische hoofdstad een ongewoon beeld: in alle rich tingen trekken menschen door «1 estad, in ongeorden de drommen of in gesloten gelederen, met nog in do hoezen verborgen of reeds uitgedragen, met rouw floers omhulde vaandels. Er heerscht geroezemoes van stemmen, er is af en aanrijden van taxi's en par ticuliere auto's, autobussen uit allo doelen van Bel gië maar ook van over do Nedorlandsche en de Fran- sche grens zooken naar geschikte en door de politie aangewezen parkeergelegenheid, maar al deze druk te, al dit vertier is dof en mat. zonder het rumoerige, zonder de uitbundigheid, die de prettige gemoedelijk heid van onze Zuidelijk buren kenmerkt. Op de boulevards zijn alle gmote magazijnen en verreweg de meeste winkels gesloten, althans tot 1 uur in den namiddag. Van huis tot huis verkonden de halfstok geheschen en omfloerste vlaggen. dat Be'gië rouwt om zijn gestorven vorst. Het mocht dan. nadat de eerste verpletterende tijding even alle leven in dit land had lamgeslagen, in de achter ons liggen de drie dagen even lijken alsof het leven weer zijn gang ging op de grootc boulevards, in de drukko za kencentra vandaag ziet men. hoezeer deze gebeur tenis zijn stemoel heeft gedrukt on allo leven in Bel gië, op het geheele maatschappelijke gebeuren. Reeds vanmorgen vroeg begon het. als men tenmin ste geen rekening houdt met de vele duizenden, die reeds gisteren en de dagen daarvoor in Brussel zijn aangekomen om in liet Koninklijk Paleis te defilec- ren langs het stoffelijk overschot van den Koning, in een stoet, die tot gisteren zwijgend en onafgebro ken voortstroomdc. dag en nacht, zich scharende in de veie straten lange, onafzienbare rij, die voetje voor voet'e voortsrhnifclt. de hekken van het Palcis binnen, de voorportalen door en langs dc hreede mar meren trappen door de in schemerlicht gehulde cha- peile ardente, waar de Koning in generaals uniform rus», weer naar huiten. Vanmorgen van vijf uur af voerden de vele extra- tre'nen, die voor deze gelegenheid een verlaagd ta rief heffen, de duizenden uit alle hoeken van het land aan. Voortdurend konten nieuwen menschen massa's uit het Gare du Nord, het Gare de Midi, het station Léopoldsville. Langs den Mechelschen, den Namenschcn, den Waterlooschen Steenweg komen in schier onafgebroken file de auto's en autobussen binnen, en de politie, bijgestaan door de gendarme rie, heeft handen vol werk om het verkeer in goedo banen te leidea Herkenbaar aan hun onderscheidingen en helaas al te vaak aan hun verminkingen zijn de oud-strij ders, die bijna allen een doe] hebben, waarheen zij zich haasten. Bijna alle Vereenigingen en Broeder schappen der verschillende voormalige oorlogsregi menten komen op verschillende, voor elke broeder schar! van tevoren in dagbladen en per radio aange kondigde plaatsen, meestal in dc buurt van het Ko ninklijk Paleis of ergens nabij do route, dio de rouw stoet zal volgen, bijeen. Vooz het Paleis. Reeds zeer vroeg hadden zich duizenden langs den weg geschaard, die de rouwstoet zou volgen, en voor al langs de korte route van het Pa'els naar de St Gudule is het zwart van de menschen. De politie heeft voor zeer strenge afzettingsmaafregelon ge zorgd, maar de eigenlijke afzetting wordt gevormd door verschillende troenen afdeelingen, die van het Pa'eis naar do St. Gudule en vandaar lan«zs den geheelen weg naar Ij»«ken geschaard staan, één ge slopen cordon vormend. Reeds lang voor zeven uur begonnen de officieele de'«gaties dar oud-s«ri»dars. die voor den aanvan" der eigenliike ba<*rafeni«jnt»ebtir»baid d«n Konnig de laatste eer zouden mo^en hewüzen door langs de haar f« Hafita«ran, »irh on te te he«»'nnen van af de Plaea de Trnna langs de Ro"'«v)>rH rlu Régent en bijna de geheele Boulevard de Waterloo Tczen baif acht werd het stof'eijjk overochot van den Koping. dat tot dan toe in de cbanelie ardente ten Paieizp bad gerust, nnar *udten gedragen en in de kist onrrahanrd voor bet Paleis. F.en eerewacM schaarde zieb om do kist aan weerskanten waarvan een've flambouwen brandden, en toen werd on de Place du Trone bet teAVen gegeven, dat de stoet van oud-efriMprs zieb in hewerdng kon zetten om e«n lao'rie buk te werpen op hun vroegeren aanvoerder en Kon'ng. Om 11 uur zo ij dc plechtigo lijkdienst in de St. Gu- drTft aanvangen. De troelen die deel genomen bobben aan den Rlk- stoet zuRen voor de kerk defiWrnn. In de kerk zal de ordedienst worden verzekerd door de mili taire school. Op het hoogkoor en In de middenbeuken zullen plaatsen worden gereserveerd voor de voorzitters der beide kamers, de ministers, de ministers van staat en buitenlandsche missies. De pauselijke nuntius Mgr. Micara, kardinaal Van Roey en de bisschoppen zullen aanwezig zijn. De Requiemmis zal worden gezongen door het St Romboutskoor van Mecheien. De godsdienstige plechtigheid zal ongeveer een uur duren. De bijzetting in de crypt van Laeken. De prinsen, de vreemde staatshoofden, de leden van het huis des Konings, de gezanten, de ministers en de Hoven zullen bij het verlaten der Sinte Goedele- kerk in rijtuigen stappen. Bij de aankomst van het stoffelijk overschot te Lae ken zullen 21 kanonschoten gelost worden. De troepen van Laeken zullen de eerbewijzen bren gen. Aankomst van Prins Hendrik. Buitengewoon groot was gistermiddag de belang stelling aan het Zuiderstation voor de aankomst van Prins Hendrik. Binnen het station stond een dichte menigte ach ter houten hekken, die in allerijl waren neergezet Een sterke politiemacht hield de belangstellenden op een eerbiedigen afstand. Van het perron tot aan den uitgang was een dikke looper neergelegd. De prins van Wales is gister per vliegtuig te Brus sel gearriveerd. Eedsaflegging Leopold IIL De plechtige eedsaflegging van den nieuwen Ko ning van België. I^opold III, en de eerste officieele door htm te honden rede, zal Vrijdag a.s door de A.V.R.O. worden uitgezonden. Zelfs indien het begin van de plechtigheid door de aan de A.V.R.O. vooraf gaande omroepvereeniging wordt uitgezonden, zal, zonder onderbreking, om 12 uur worden overgescha keld. De uitzending zal aanvangen om 11.50 voorn. is de naam van een alom hekenden en popuiairen Frieschen dichter en volks schrijver. Zijn werk blijft ook na zijn dood, bij velen In hooge cere. Maar het is nok de naam van een SIGARENMERK, dat wij reeds meer dan 20 jaren fabriceerden. In en bul ten Friesland worden ze nog steeds graag gekocht. WINKELIERS VAN SCHAGEN! Mogen wij U een monster sturen? Ia zijn in prijzen van 6 en 8 cent. Even een briefkaart en wij maken het prompt in orde. Fabrikante: Fa. S. BOUMA, Dokkum. Aangeteekendo stukken verdwenen. De leege zak teruggevonden. Gisternacht is uit het postkantoor te Enkhuizen een postzak met aangeteekende stukken ontvreemd, 's Morgens vroeg kwamen de postambtenaren tot de ontdekking dat van de post, welke des nachts per postauto van Amsterdam was aangekomen, een der zakken, cn wel dio bestemd was voor Hoogkarspel, ontbrak. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek leidde er toe, dat de zak in een steegje in -de nabijheid van het postkantoor leeggeschud werd teruggevonden. Do brieven en drukwerken bleken nog aanwezig to zijn, maar de aangeteekendo stukken waren ver dwenen. Men vermoedt, dat de diefstal heeft plaats gehad tijdens het lossen van de auto. Het is nog niet bekend, welke waardo de gestolen stukken verte genwoordigen. Nader wordt gemeld: Bij de aankomst van de postauto te Enkhuizen werden in de duisternis voor het pvstkantoor de zak ken uit den wagen geladen en door een besteller tegen de instructie in neergelegd achter de buiten achterdeur van het postkantoor, die gewoonlijk open is. Ken dief had hier dus gemakkelijk spel. Daar het postkantoor zich gedurende de laatste weken ver heugen mocht in de opvallende belangstelling van een verdacht individu, ligt de conclusie voor de band. dat deze. thans de kans schoon ziende, zijn slag geslagen heeft. Bedoelde man schijnt een inwo ner van Enkhuizen Ie zijn. Het is echter ook moge lijk en bij het onderzoek der politie wordt met deze veronderstelling rekening gehouden dat een der postzakken bij het expedieeren van de auto naar bet postkantoor op straat gevallen en hier later ge vonden is door iemand, die dan, daar do zak im mers opengemaakt is en een aangetcekend stuk ver mist wordt, verduistering heeft gepleegd. Bedoeld stuk is aangeteekend op het bij postkantoor in de Kerkstraat te Amsterdam, waar men echter nog niet uitmaken kan, van wie het afkomstig is. Nog een postzak leeggeplunderd Bij een Inbraak in een stationsgebouw. Gisternacht is ingebroken in het stationsgebouw van de Ned. Spoorwegen te Warffum. Toen de sta tionschef des morgens den eersten trein zou bedie nen, bleek hem, dat onbekenden zijn bureau binnen geweest waren. Door het uitsnijden van een ruit waren de dieven het bureau binnengekomen. De geldkist was onaangeroerd, maar bet bieek, dat men bezig geweest was met de postzakken, welko met den laatsten trein waren aangekomen en die des nachts in het station in bewaring worden gehouden. Het kon niet direct geconstateerd worden of de poststukken,welke ontvreemd zijn, geldswaarden bevatten. De recherche to Groningen werd -met het gebeurdo in kennis gesteld. Deze heeft gisteren met behulp van rijks- en gemeentepolitie te Warffum een onderzoek ingesteld. Van de daders is echter nog geen spoor ontdekt. Onderhandelingen over handelsovereen komst met Italië. Het Haagsch Corr. Bur. meldt: Op het oogen blik worden t< Rome onderhan delingen gevoerd om te komen tot een regeling dei handelsverhou dingen tussche Nederland en It* lië. Ten einde di overleg te bevor deren, heeft d< minister van Eo nomische Zake mr. T. J. Ver schuur, zich vooi ccnigo dagen naar mr. t. J. verschuur. Mini.ter ▼ao Economische Zaken. Rorao begeven. Verslag Kamercommissie laat zich nog wachten. De vaste commissie voor belastingen kon binnen den bij art 54 juncto 32 van het reglement van orde der Tweede Kamer bepaalden termijn, welke tot 20 deze werd verlengd, niet gereed zijn met haar ver slag omtrent het wetsontwerp tot heffing van een be lasting naar het vermogen van instellingen van do doodo hand. Besloten is, bedoelden termijn nader te verlengen tot 1 April a.s. WI ERINC ER \f EER Zaalplan vrijwel geheel uitgevoerd. Do proefbeplantingcn in de Wieringermeer van 1931 en 1932 hebben zich zeer mooi ontwikkeld. Van de beplanting 1933 is, ten gevolge van het droge voor jaar, een deel niet aangeslagen; overigens is do ont wikkeling beter geweest dan de omstandigheden het hadden doen vermoeden. Daar in het voorjaar van 1934 de beplanting sterk zal worden uitgebreid, is getracht vroegtijdig in de behoefte aan plantmate- riaal te voorzien; het Staatsboschbeheer heeft daartoe in overleg met verschillende kweekersorganisaties, bij een groot aantal boomkweekers in ons land aan biedingen gevraagd. Bij dc controle der ingekomen aanbiedingen, al dus meldt het Driemaandelijkse!» Bericht der Zui derzeewerken, werden eigenaardige toestanden waar genomen. Toen door een ambtenaar van het Staats boschbeheer do aangeboden heesters en hoornen to veldo zouden worden beoordeeld, bleek dut bij som- migo inschrijvers geen enkel exemplaar of slechts oen geringe hoeveelheid aanwezig was en het in «Ie bedoeling had gelegen do partij, of een deel daar van, elders of uit het buitenland to betrekken! Daar do financiccle resultaten van graslandcxploi- tatie veel ongunstiger zijn dan die van den akker bouw, wordt do aanleg hiervan zooveel mogelijk be perkt en wordt zelfs een deel van het in 1931 en 1932 aangelegde grasland weer gescheurd en voor graan- teelt bestemd. Het inzaaien van koolzaad en wintergranen is be gunstigd door goed weer en dientengevolge ondanks de vroegtijdig invallende vorst, vrijwel geheel vol gens het plan gereed gekomen. Op 31 December 1933 waren ingezaaid: pl.m. 4121 H.A. grasland (waarvan een deel nog te scheuren); 3843 H.A. noodmengsel (waarvan een deel nog te scheuren); 492 H.A. lucerne; 1150 H.A. roode klaver; 98 H.A. witte klaver; 377 H.A. koolzaad; 2891 H.A. win tertarwe; 43 H.A. winterrogge; dus 13020 H.A. in to taal. Het grasland en de klaver zijn in behoorlijke toe stand den winter ingegaan. Het koolzaad is plekkc- rig, vooral op die kavels, welko ontzuurd zijn en met een laag kalkrijko klei zijn bedekt; door den gerin gen regenval is deze klei plaatselijk onvoldoende ont- zilt geworden. Do vroeggezaaide tarwe vertoont over het algemeen een goeden stand, van de andere is nog niets te zeggen. Wat de inrichting der dorpskernen betreft, in den zomer en den herfst van 1933 bleek de in het voor jaar aangebrachte beplanting voldoende te zijn ge slaagd. Onder de soorten, dio voor windschermen zijn aangeplant, wilgen, populieren en elzen, was do sterfte zeer gering onder de fijnere houtgewassen in en nabij de dorpen was het percentage uitvallers normaal to noemen .Berk en eik bleken de minst gunstigo resultaten op to leveren ;van deze twee boomsoorten is slechts bij jong, sterk beworteld plant- matcriaal succes te verwachten. Vele soorten bleken een vrij grooto resistentie tegen zout te bezitten; de berk was ook in dit opzicht een der gevoeligste. Langs den Terpweg ten noorden van Slootdorp was een der doorgaande rij populieren geplant op een strook grond, dio naar liet oosten too een steeds stijgend zoutgehalto bezit. Op deze plaats viel te constateeren, dat bij de hoogere zoutconcentraties de boomen tijdens regenperioden steeds opnieuw uit liepen, terwijl in eiken drogen tijd het blad zwarte randen begon to vertooncn of zelfs afstierf. Toch bleven vrijwel alle boomen in leven; hij voortschrij dende ontzilting bestaat een grootc mogelijkheid, «lat de verschillen in groeisnelheid steeds geringer wor den. Echtpaar moet voor de overmacht van drie kerels bezwijken. Zevenhonderd f gulden en sieraden buitge maakt. DEN BOSCH: Naar pas thans bekend wordt, heeft gisternacht te Uden een roofoverval plaats ge had bij den heer W. Boumans. Drie roovers zijn door het uitsnijden van een gedeelte van het rieten dak, binnengedrongen. De heer B. die onraad bespeurde, stond op. Hij werd overvallen en na een lange worste- ling vastgebonden. Ook zijn vrouw werd vastgebon- den. Het geheele huis werd overhoop gehaald en men vermoedt dat ongeveer f700.alsmede eenige gou den kettingen cn een gouden horloge zijn ontvreemd. De politie heeft de zaak in onderzoek. Het parket uit Den Bosch is ter plaatse afgestapt. De volgendo bijzonderheden omtrent dezen overval worden nog gemeld: De woning van deze menschen staat ongeveer 100 meter van den weg af, doch is omgeven door andera woningen. De echtelieden, van wie de man 65 jaar i« en de vrouw 56 jaar, waren reeds lang ter ruste ge gaan; plotseling werden zij opgeschrikt door een ge weldig lawaai. Toen Bouman een onderzoek ging in stellen, kwam hij tot de ontstellendo ontdekking, dat drie gemaskerde mannen zich in de woning bevon den. De mannen hadden een deel van het rieten dak gesloopt cn waren door de daardoor ontstane opening op den zolder gekomen. Hier vonden zij den weg versperd door een brandmuur; met zware voorwerpen hebben zij een gat in den muur gebeukt cn vervolgens «leze voor een groot deel gesloopt, waarbij ze niet do minste voorzichtigheid in acht namen. Zij begaven zich naar beneden, waar zij op Bouman stuitten. Tus- schen den ouden m$n en dc drie bandieten ontstond een hevige worsteling, waarbij ook de vrouw des hui zes werd betrokken. Er werd met zulk een verwoed heid gestreden, dat vrijwel alle meubilair in de ka mer, waar dc worsteling gebeurde, werd vernield. Hevig gevecht. Na een hardnekkig gevecht, waarbij Boumans da nig mishandeld werd, moest hij tenslotte het onder spit delven Op den grond werd 't slachtoffer door de beide individuen met touwen aan handen en voe ten gebonden, waarna do schavuiten de woonkamer binnendrongen. Op dat oogenblik was ook Mcj. Bou mans uit bed gestapt om te gaan kijken wat er eigenlijk aan de hand was. De bandieten wierpen zich op het doodelijk verschrikte vrouwtje, sloegen haar tegen den vloer cn knevelden het mcnsch, dat van schrik meer dood dan levend was, aan handen en voeten Nu hadden do indringers vrij spel. Een derde ke rel die zich tot nog toe had schuilgehouden, kwam uit het achterhuis te voorschijn en trad eveneens de huiskamer binnen. Hij greep van den wand het ge laden jachtgeweer van Boumans en bedreigde het echtpaar, dat op den grond gebonden lag, en dus to taal weerloos was. Met rauwe stem snauwde hij het vrouwtje toe: „Je geld of ik schiet je kapot!" Het bevende vrouwtje vermoedelijk te onthutst om to spreken, antwoordde niet. Ook do boer, die zijn te genwoordigheid van f&est geenszins had verloren, gaf geen antwoord. Daarop doorzochten de indrin gers do geheele woonkamer. Het heddegoed werd uit de bedstede gehaald, de matrassen stuk gesneden en het stroo over den vloer verspreid. Toen zij hier het gezochte geld niet aantroffen, werden kasten cn la den opengebroken en de inhoud over den grond ge worpen. Terwijl de kerels hiermede bezig waren, had Boumans kans galen, zirh van zijn touwen te be vrijden. Hij liep naar de achterdeur met het doel de hulp van de huren te gaan inroepen. Zijn plan werd evenwel verijdeld. Dc bandieten, bemerkend dat hun slachtoffer op het punt stond te ontsnappen, spron gen op Boumans toe. grepen hem opnieuw vast en weer volgde een geduchte worsteling. Opnieuw wis ten zij den landbouwer tegen den grond te duwen cn toen werd hij zoo stevig aan handen cn voeten ge- honden, dat hij geen lid meer kon verroeren. Do inbrekers braken daarna in de tusschenkamcr •mg versrh'i'ende kasten en laden open, waarhij zij eer. aanzienlijk bedrag aan geld. men spreekt van "00 gulden, wisten te bemachtigen. Ook een gouden horloge met ketting en andere sieraden van de boerin waren van hun gading. Een portemonnaic, die op 'n 'iel la«z. werd leen"»esch«'d en d« inhoud er van buitgemaakt. Pnnrna verdwenen de onverlaten. Toen na veel inspanning het echtnnar zich van bun boeien had bevrijd, durfden zij zich niet buitens huis wagen. F.erst Woensdagmorgen deden zij aan gifte bij de marechaussée, die direct een uitgebreid inderzock instelde, doch uit den aard van de zaak over zeer weinig aanwijzingen beschikte. In den loop van den middag is het parket uit Den Bosch ter 'ratsc gearriveerd en heeft eveneens een uitgebreid onderzoek ingesteld .Tot Woensdagavond was men er niet in geslaagd een verdachte te arresteeren. Naar de Haagschc corr. van liet „Alg. Hdbld." ver neemt, zal de Koning van Siara van 22 tot 21 Maart een scmi-officiccl bezoek aan Nederland brengen. Een programma voor dit vorstelijk bezoek is nog niet vastgesteld. VISSCHERSSCHUIT OP IJSSELMEER VASTGELOOPEN. Dinsdagavond werd door do motorboot van do vis- scherij-inspectio to Elburg aan wal gebracht de be manning van een Volendammcr visscherschuit, welko sedert Zondagavond vermist werd en over welks lot men in grootc ongerustheid verkeerde. Dc schuit was vastgeloopen en verkeerde in een hachelijke positie. Eigenares van het vaartuig is de fa. Puul en Co. te Volendam. Morgen zal getracht worden do schuit te lichten. De bemanning is ondergebracht in hotel w't Scheepje" to Elburg.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1