Kijken is Koopen bijCLOECK De sneeuwval in Amerika. DE KWESTIE ABRAHAMS. No. 23330 Int. Telef. No. 20 8 PAGINA'S. „Overal heerscht rust" in Oostenrijk. De aankomst te Moskou. BEZUINGING IN FRANKRIJK. IR. MUSSERT EERVOL ONTSLAGEN. Verbouwen van aardappelen. Neergestort postvliegtuig geplunderd. Belgisch vliegtuig in brand geraakt. De schietpartij in Muiden's raadzaal. Schatten in de „Tafelbaai" Treingedeelte van een brug gestort. Woensdag' 28 Februari 1934. Postrekening SCHEER 77sle Jaargang. No. 9440 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inaending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- fentién nog looveel mogelijk in het eerstuttkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Scltagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewljsno. inbegrepen). Groote letlers worden naar plaalsruimte berekend. Verklaring van Dollfuss. Reuter seint uit Weenen: Tegenover den correspondent van Reuter heeft bondskanselier Dollfuss een verklaring afgelegd, waarin hij in het bijzonder zeide dat. blijkens de jongste inlichtingen alle geruchten betreffende Inci denten aan de OostenrijkschDuitschc grens onjuist genoemd kunnen worden. In geheel Oostenrijk heerscht absolute rust, ook in de grensgebieden. De Oostenrijksche regeering heeft slechts ecnige Heinv wehrtrocpen naar Opper-Oostcnrijk gedirigeerd om daar de openbare veiligheid te verzekeren, daar in Opper-Oostenrijk het centrum ligt van do opstootjes die onlangs hebben plaats gehad. Interview met Starhemberg Weenen, 27 Fobr. (V.D.): in een interview met vertegenwoordigers van de bultenlandscho pers, ver klaarde Sarhemberg, dat het nieuwo Oostenrijk vol komen anti-democratisch en absoluut fascistisch zal zijn. Het lot van de democratie in de wereld is be zegeld. Starhemberg voegde hieraan toe, dat een spoedige terugkeer der Habsburgers als par ticuliere ingezetenen verwacht kan worden, wanneer do verbanningswetten zullen zijn op geheven; hun geconfisqueerde bezittingen zul len dan waarschijnlijk geleidelijk door den staat aan hen worden teruggegeven. De restauratic van do Habsburgsche monarchie is echter aldus Stnrhemberg een delicate kwestie, die buiten de sfeer van de practische politiek ligt. Voortgaande zette Starhemberg uiteen, dat er een scherp verschil bestaat tusschen de Duitsche na tionaal socialisten en de Oostenrijksche fascisten. Habicht, de nat.-soc. inspecteur van Oostenrijk is een misdadig verrader van het Deutschtum en persoonlijk verantwoordelijk voor het Duitsch—Oostenrijksclie conflict. Van Dlmitroff c.*. In vervolg op het bericht elders in dit nummer ov^r de uitwijzing van de drie Bulgaren naar Rus land wordt nog het volgende uit Moskou gemeld: Bij hun aankomst op het vliegveld van Moskou werden de Bulgaarsche revolutionnairen Dimitroff, Popoff en Taneff hartelijk ontvangen door de meest op den voorgrond tredende vertegenwoordigers van de Komintern, arbeidersdelegatics en delegaties der universiteiten. Toen Dimitroff c.s. uit het vliegtuig stapten weer klonken de tonen van de Internationale en barstte de saamgestroomde menigte in stormachtige toe juichingen uit. De drie Bulgaren zagen er zeer ver moeid uit Senaat hecht er zijn goedkeuring aan. PARIJS. Do Senaat heeft met 277 tegen Ij) stemmen zijn goedkeuring gehecht aan de door do regeering gevraagde volmacht om bij besluit bezui nigingen in te voeren. Doumergne stelt de portefeaille-quaestie Alvorens de quaestie van vertrouwen te stellen ten aanzien van de door de regeering gevraagde volmacht, legde Doumergue een korte verklaring nf waarin hij o.a. zeide dat hij, ver van het parlement, getroffen was door de voortdurende vertraging bij het voteeren der begrooting. Het scheen hem toe dat het groote huis van Frankrijk in de ontreddering van de wereld het voorbeeld moest geven van orde en methode en een natie zonder begrooting is geen groote natie be3lo ten om ln orde en veiligheid te leven. Daar het noodig is tot een loening over te gaan moet aan de regeering de bevoegdheid worden ge geven mogelijke bezuinigingen te verwezenlijken om vertrouwen in te boezemen aan de spaarders. Doumergue voegde er bij dat hij, als hij deze be voegdheid niet kreeg in het hoogste belang van het land, zijn ambt niet kon blijven bekleede». LANDBOUW. Teeltvergunning voor 1934. De lxwturen der gewestelijke aardappelorganisa ties voor Noord-Holland en Zuid-Holland verzoeken bekend te maken, dat aan de aardappeltelers in Noord-Holland en Zuid-Holland gelegenheid zal worden gegeven, door het invullen van een daartoe te verstrekken formulier een teeltvergunning aan te vragen voor het verhouwen van aardappelen in 1931. Alleen zij, die minder dan 5 are verhouwen, uit sluitend voor eigen gezin bestemd, zijn hiervan vrij gesteld. De districtsbesturen der genoemde organisaties zullen zooveel mogelijk plaatselijk bekend maken op welke uren, dagen cn plaatsen de gelegenheid tot het invullen van genoemd formulier zal worden gegeven. De aandacht van de aardappeltelers wordt erop ge vestigd, dat zij deze gelegenheid niet dienen te ver zuimen, daar na 15 Maart geen aanvragen meer in behandeling zullen worden genomen. Alleen zij, die ook in 1933 aardappelen verbouw den, kunnen teeltvergunning voor 1934 verkrijgen. Nadere inlichtingen kunnen de vertrouwensmannen der genoemde organisaties verstrekken. Zonder debat of hoofdelijke stemming in de Prov. Staten van Utrecht goedgekeurd. In de vergadering van Provinciale Staten van Utrecht, kwam gistermiddag aan de orde, het voor stel van Gedeputeerde Staten tot het verleenen van eervol ontslag aan Ir. A. A. Mussert, Hoofdingenieur bij den Provincialen Waterstaat. In do afdeelingen zijn omtrent dit voorstel geen op merkingen gemaakt en ook de commissie van rappor teurs adviseerde conform. In de vergadering der sta ten vroeg evenmin iemand het woord. De voordracht werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Door woest tjnroovers. Parijs: Inzake het ongeluk van het Franscho postvliegtuig op de lijn Casnblanca—Dakar was oor spronkelijk gemeld, dat een hulptoestel er in geslaagd was om behalve de gewondo bemanning ook do post aan boord te nemen. Intusschen is gebleken, dat dit bericht onjuist is Eerst een tweede hulptoestel zou de postzakken aan boord nemen, doch toen dit arriveerde kon slechts geconstateerd worden, dat het vernielde vliegtuig reeds door nog niet onderworpen inhoorlingcnstam- men was leeggeplunderd. De plaatselijke Spaansche autoriteiten hebben onmiddellijk onderhandelingen geopend met de woest ij nroo vers over het uitleveren van de post. EVEN DE POLITIE-BERICHTEN OPNEMEN. De politie te Los Angeles is met een draagbaar ra dio-ontvangtoestel uitgerust, waardoor ze in door- loopende verbinding met het hoofdbnrean staan. Het apparaat wordt ln den gordel meegevoerd, ter wijl de antenne zich bevindt in het driehoekige loe ren omhulsel op den rug. In verband met het verhoogde salaris aan de secretaresse van de Vereeniging „Trein 8.28" Het vorige col lege wist het. Naar aanleiding van de „Volk"-publicatie over het verhoogde salaris door de Vereeniging „Trein 8.28" aan do secretaresse: Mevr. Abrahams—Van der Rcy- den verleend, nadat haar man, wethouder Abrahams van Amsterdam, van do hem als voorzitter gegeven toelage van f 2000 afstand deed, kan nog het volgen de meegedeeld worden: De zaak is ter sprake gekomen op de vergadering van de Commissie van Bijstand, die enkele weken geleden onder voorzitterschap van dr. I. H. J. Vos werd gehouden. Ken der aanwezige leden stelde do vraag of het salaris dat dr. Abrahams had genoten voor het medisch onderzoek van kinderen als ver hooging was toegekend aan zijn cchtgenoote in haar qualiteit van secretaresse. De voorzitter beantwoord de dezo vraag bevestigend. Eerst door dit antwoord werd het geval in ruimer kring bekend. De regeling die de Vereeniging Trein S.28 had ge troffen, lag inderdaad reeds eenigen tijd terug en viel onder het wethouderschap van den heer E. Po lak. Behalve het bestuur van de Vereeniging Trein 8.28 en enkele officiccle personon was niemand er van op de hoogte. De zaak werd eerst ruchtbaar door do jongste besprekingen op de vergadering van de Commissie van Bijstand. Dit neemt niet weg. dat de sociaal-dcmocratischo wethouder E. Polak de getroffen regeling aanvan kelijk heeft gesanctionneerd. Hij wist wat er ge beurd was, maar greep niet in. Het verwekt daarom verwondering, aldus do „Tel.", dat de sociaal-demo- cratep als oppositie partij zich verzetten tegen een regeling, die zij getolereerd hcblien toen hun eigen wethouders aan het bewind waren. Ook de heer Wnrning, vicc-voorzitter-penningmees- tcr van Trein 8.28 bevestigde aan een medewerker van liet Alg. Handelsblad, dat de salarlsverhooging van de secretarese aan het vorige college van bur gemeester cn wethouders bekend was. De commissie tot het nazien der gemeenterekening over 1932, zoo zeide de heer Warning. had de op merking gemaakt dat do f 2000 vergoeding die de heer Abrahams eertijds genoot, hij het salaris van mevrouw A. was gevoegd, ecu onjuistheid, zooals ik u uiteenzette. Maar wethouder E. Polak gaf mH een telefoontje waarin hij mij uitnoodigdo ten Stad- huize te willen komen, want hij had over „Trein 8.28" iets gehoord, dat niet prettig aandeed. ,Ik heb den heer Polak toen alles in den breede voorgelegd, zooals ik het ook u deed. Deze wethouder verklaarde zich door mijn uiteen zetting volkomen bevredigd. Even later, 'k geloof dat de heer Polak ziek was, bezocht ik. ook op verzoek, wethouder Douwes, die in gezelschap was van zijn referendaris mr. W. Bakhuys Roozcboom. Ook wethouder Douwes zei volkomen te zijn bo- vredigd. Bij het verlaten van zijn kamer gaf hij mij den raad: „Wijl do dame toch heel iets anders was dan een secretaresse, haar voor het vervolg den titel te geven van administratrice." „Zoo is do werkelijke gang van zaken", aldus be slont de heer Warning. .Ik zal dezen aanval niet anders beschouwen dan oen poging, om een politiek tegenstander onaange naam te zijn cn prijs mij gelukkig, als man van za ken, nóóit aan politiek te hebben gedaan!" Piloot gedood. Antwerpen. Drie militaire vliegtuigen die te Evers waren opgestegen voor een verkennings vlucht boven de provincie Limburg, waren in ver band met de zware wolkenmassa's gedwongen op een hoogte van 400 Meter te vliegen. Plotseling ge raakte in de omgeving van I.ooz van een der toe stellen de motor defect. Bij een poging tot het ma ken van een noodlanding kwam het toestel tegen een boom terecht. Door een ontploffing in den mo tor vloog het toestel daarop in brand, waarbij de piloot, de 21-jarige sergeant Morteau gedood werd. Ibelings zal niet terechtstaan. Naar wij vernemen zal de strandfotograaf Ibelings, die eenigc maanden geleden, een sehietpartij heeft ge houden in den Muidenschcn gemeenteraad, niet voor de rechtbank terechtstaan. De zaak zal niet naar de zitting worden verwa ren, doch Ibelings zal in een Rijkskrankzinnigenge sticht worden geplaatst. Dit laatste gebeurt op advies van de psychiaters, die in deze zaak rapport hebben uitgebracht. KAMERLID STUMPEL. Bij de Tweede Kamer is bericht ingekomen van den voorzitter van het Centraal Stembureau, dat de heer E. J. M. Stumpel zijn benoeming tot lid van die Kamer heeft aangenomen. JAPANSCH BOMBARDEMENTSVLIEGTUIG VERONGELUKT. Drio dooden. Tokio: Bij Jokosoeka is Dinsdag een Japansch bombardementsvliegtuig verongelukt. Allo drio :n- z.ittonden zijn gedood. Groote schat uit den tijd van de Oost- Indië-vaarders. Kaapstad, 27 Febr. (V.D.): Ongeveer 400 schepen hebben hun ondergang in de „Tafelbaai" gevonden. Binnenkort zal door een Zuid-Afrikaansche ber gingsmaatschappij pogingen worden ondernomen om resten van do ladingen op te diepen. Men gelooft na melijk, dat er een schat van over de twintig millioen pond onder de zandmassa's, welke de wrakken bedek ken, begraven ligt. Het zand zal door een nieuw type baggermachine welke duizend ton zand in acht uren verwerken kan, verwijderd worden. Tot dusver heeft do maatschappij de plaats van een twaalftal wrakken kunnen bepalen. In de eerste plaats zal de maatschappij een onder zoek gaan instellen naar een Ncderlandsch schip de „Haarlem II", welke in 1648 met een kostbare lading goud en porcelein, op de thuisreis van Oost-Indië, is gezonken. Wegen en spoorlijnen nog steeds versperd. Het aantal dooden stijgt voort durend. Reuter seint uit New York: In het gcheele Oostelijke gedeelte van de Ver- eenigde Staten woedden ook den gehoelen Maandag de sneeuwstormen met onverminderdo hevigheid voort. Eerst heden verwacht men een afneming van de sneeuwstormen. Do sneeuw ligt hier en daar anderhalven meter hoog. Geweldige sneouwmuren, door den wind ge vormd, versperren op vele plaatsen do wegen en de spoorlijnen, zoodat het verkeer ernstige» hinder on dervindt. De stad New York bood Maandag met het sneeuw dek van 3f) c.M. hoog en de volkomen verijsde stra ten een schildernchtigen aanblik. Het verkeer op straat van de openbare diensten en do scheepvaart in do haven lagen vrijwel stil. Het stadsbestuur moest een crediet van twee mil lioen dollar toestaan voor do verwijdering van do sneeuwmassa's, waar deze den moesten hinder op leverden. Een leger arbeiders, meer dan 30.000 is in dienst genomen. Het aantal slachtoffers van de koude in dit go- bied is nog steeds niet nauwkeurig op te geven we gens de gebrekkige verbindingen. Het wordt op 10 dooden cn meer dan honderd gewonden gescha'. Men vreest echter dat 't hooger zal zijn. Spoorwegramp le Pittsburg. Trein van een brug gestort. Vermoedelijk 20 dooden. Als gevolg van de zwaro sneeuwstormen, die de Vereenigde Staten teisteren is gisteren een spoor wegongeluk gebeurd. Nabij Pittsburg, in den staat Pennsylvania, is de locomotief van een sneltrein bij het passeeren van een brug ontspoord. Verscheidene wagens stortten in de diepte. Volgens de voorloopige berichten bedraagt het aan tal dooden twintig. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft de sneeuwval onverminderd aangehouden. In de omgeving van New York heerscht tenge volge van de met sneeuw bedekte straten en spoor wegen een ware verkeerschaos. Verscheidene trei nen zijn volkomen ingesneeuwd en daar de toevoer van goederen stop staat, vreest men dat New York gebrek aan brandstof krijgt. Nader uit Pittsburg: Omtrent het spoorwegongeluk wordt nader ge meld, dat de trein zich bij het passeeren van het via duct in volle vaart bevond. De locomief, de kolen wagen en een wagon vielen omlaag. Twee slaapwa gens en het restauratierijtuig bleven op het viaduct staan. Het ongeluk is, naar men aanneemt veroorzaakt door de slechte functioneering der wissels, hetgeen aan de hevige koude moet worden toegeschreven. Het aantal dooden, dat met twintig wordt aange geven, staat nog niet nauwkeurig vast, Er zijn veer tig gewonden. De sneeuw en de nijpende koude-belem meren sterk het reddingswerk en verhoogen het lij den der gewonden. Do sneeuwval neemt af. In totaal 69 menschen om het leven gekomen. Volgens do jongste berichten zijn naar schatting door do sneeuwstormen in do Verecnigdo Staten en de tornado's in het Zuiden in totaal zestig menschen om het leven gekomen. Do sneeuwstormen, die bijna onafgebroken gedu rende 36 uren bleven woeden, beginnen thans te ver minderen, waardoor het mogelijk wordt, het oprui- mingswerk krachtig aan te pakken en dc verbin ding met de kleine plaatsen te herstellen. r In de Oostelijke staten heeft do sneeuwval sinds gistermorgen volkomen opgehouden, doch de sneeuw ligt nog zóó hoog op de wegen, dat talrijke verkeer» stoppingen plaats hebben. In het centrum van New York stonden de tram wagens aan lange rijen en het autobusverkecr stond geheel stil. Er dreigt schaarste aan levensmiddelen ie ontstaan. Men verwacht, dat de koude nog tot Woensdag aanhoudt. Het opruimen van de sneeuw kost de stad New York zes milioen dollar. De kustvaart is geheel ontwricht, daar het opstu wende ijs de scheepvaart vrijwel onmogelijk maakt. In de haven van Provincetown in Massachusetta dreigt een aantal visschersschepen ter waarde van een half millioen dollar door ijsblokken verbrijzeld te worflen. Nabij Long Island is het Amerikaanscho stoomschip „Richard Pcck" met 191 menschen aan boord, in het ijs bekneld geraakt. In de nabijheid van New Orleans worden elf visschcrs vermist. Zeven dooden bij het spoorwegongeluk Veertig gewonden. Reuter seint uit Pittsburg: Naar thans wordt medegedoeld, bedraagt het aan tal dooden bij het spoorwegongeluk zeven; 40 per sonen werden gewond, van wie 25 in een zieken huis moesten worden opgenomen.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1