DE BULGAREN LOSGELATEN. EDEN'S BEZOEK AAN ROME. Woensdag 28 Februari 1934. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9440 Dimitrof c.s. te Moskou aangekomen. Tocht met onderzeeërs om Afrika. Nieuw plan voor veldtocht in Marokko. De Nederlandsch—Belgische handels betrekkingen. Oud klooster in Drente ontdekt. De gevechten in Chineesch Turkestan. Villabrand bij Apeldoorn. Firma Gebr. ROTGANS Evert van Dijk weer bij de K.UIJ. Moskou 27 Febr. (Reuter). De drie Bulgaren Di mitrof, Popoff en Tanelf zijn Dinsdagavond op het vliegveld van Moskou aangekomen. Gisteren was reeds van bevoegde zijde uit Berlijn meegedeeld, dat de drie communisten uit Duitsch- land gezet zouden worden. Zij waren niet vroeger losgelaten, zoo heet het, om dat hun vaderland hen niet meer als zijn zonen wilde erkennen en weigerde, hen in ontvangst to nemen. Dat Rusland nu tot dit laatste bereid blijkt, geeft do Duitsche regeering de gelegenheid hen uit de gevangenis te ontslaan. Men zou hiertegen kunnen opmerken, dat Rusland zijn pleegzoons niet zonder moeite en geduld heeft losgekregen. Dat doet er nu echter nog weinig toe. Waar het op aan komt is. dat zij uit een gevangen schap ontslagen zijn, waaraan hel rechtsgevoel in de buitenwereld aanstoot nam. Zij waren op losse gron den aangeklaagd voor een halsmisdrijf, en hun on schuld was gebleken. Desniettemin hield men hen vast, op grond van invloeden, waarnaar niet moei lijk te gissen viel. Dat trok de wereld zich aan. In de Times b.v. is In de laatste dagen nog een krach tige campagne van protest dai tegen op touw gezet, die in de Engelsche pers en in het Engelsche pu bliek veel weerklank vond. Men was zich zeer wel bewust, dat in Duitschland duizenden menschen zich in weinig verkwikkelijke concentratiekampen bevinden, die, om hun politieke daden, dat lot veel minder verdienen dan deze drie Bulgaarsche agi tators. Maar dc bijzondere omstandigheden van hun proces, en de mogelijkhoid om hen als ongewensch- te vreemdelingen over de grens te zetten, gaven hun geval een bijzonder karakter. De valbijl was hun maanden lang heel ernstig vooigehouden. Zij waren in dc voorluopige hechtonis ongewoon hard behan deld en al die kwelling was ongegrond gebleken. Duitschland heeft hen voortdurend naar Rusland kwijt gekund. Daarom vond hun gevangenhouding algemcene veroordeeling. Daar kwam vooral bij. dat de wijze waarop Di mitrof zich voor den rechter verdedigd had. zeer de aandacht op de kracht van zijn persoonlijkheid had gevestigd. Hij had veel moed, volharding en intelli gentie getoond. Zijn vervolgers hadden zich vele malen tegenover hem ernstig in het ongelijk gesteld. De ontstemming die de gevangenhouding van do drie Bulgaren heeft gewekt, heelt ook Berlijn einde lijk ingezien. In den laatsten tijd is herhaaldelijk hun vrijlating aangekondigd, maar deze bleef dan telkens weer uit. liitler zelf heeft er tegen een En- gel9ch journalist van gesproken. Maar Goering ver zette zich luidruchtig en men moest den indruk krij gen dat hij de machtigste was. „Vreest Hitier Goe ring, zooals Goering Dimitrof vreest?" schreef prin ses Bibesco in de Times. De vrijlating van de Bulgaren wordt hierdoor dubbel bevredigd. Niet alleen wordt er aan het rechtsgevoel van een groot gedeelte van dc wereld door voldaan, en schept het bevrediging dat Dimi trof. tot loon voor zijn dappere en knappe verde diging, de vrijheid krijgt in Rusland Maar vooral ook beschouwen wij het als van groot belang, dat in dit geval het verstand en Hitier, en niet de wilde hartstochten van de revolutie en Goering hebben gezegevierd. Dat is, in ieder geval tot zekere hoog te, bemoedigend. Mussolini prijst da bemanning. Reuter meldt uit Spezia: De onderzeeërs „Sciesa" en „Toti" zijn alhier te ruggekeerd van hun tocht om Afrika. De comman dant van dezo vlootbasis nam de parade van de bemanning af cn stelde haar daarna ervan op do hoogte dat Mussolini een telegram had gezonden, waarin hij de commandanten, officieren en cquipa ges van de twee onderzeebooten gelukwcnschto met „dezen eersten tocht in fascistischen stijl rond Afri ka." De twee booten vertrokken den lien September 1933 onder bevel van commandant Savio uit Specia, met bestemming Port Said. Zij voeren, hier en daar havens aandoend, van het Oosten naar het Westen om Kaap de Goede Hoop en kwamen bij Gibraltar de Middellandsche Zee weer binnen. De tocht, dio dus ongeveer vijf maanden heeft geduurd, (het ver blijf in de havens meegerekend) werd afgelegd zonder averij aan de machines. Er hadden geen per soonlijke ongelukken plaats, ofschoon de booten met stormen te kampen hebben gehad cn de tropische Ïitte de bemanning zeer aangreep. Totaal werden 6.000 mijlen afgelegd. De onderzeebooten hadden de volgende afmetin gen: inhoud 1400 ton, lengte 87 meter, breedto 8 meter. Dc bemanning bestond uit 7 officieren en 59 manschappen. Omtrekkende beweging. Beutor seint uit Parijs: Er is een nieuw plan ontworpen voor een veldtocht in Marokko, waarbij in totaal 11.000 vierk. km. nog niet onderworpen gobicd in het uiterste zuidwestelijk deel zal worden bezet. Hiertoe worden 30.000 man inlandsche troepen ge bruikt, wier opmarsch gesteund wordt door inland sche hulptroepen, artillerie, afdeelingen der genie cn vliegtuigen. Volgens het plan zullen de troepen in twee colonnes onder leiding van de generaals Catroux en Giraud een soort omsingelingsmanoeuvre uitvoe ren, teneinde de in dit gebied wonende stammen te onderwerpen. Dc op den rechtervleugel opgestelde troepen zijn de laatste dagen 70 km. voortgedrongen zonder op noe menswaard igen tegenstand te zijn gestuit. Gisteien is tijdens de operaties aan Fransche zijde een in- landsch scherpschutter gevallen. STUDENT IN DE BERGEN VERHONGERD. Uit Neurenberg: Naar uit Schesslitz (Opper Franken) wordt gemeld, is in een grot nabij de Edel- weiss-helling bij Würgau het lijk gevonden van een zestienjarigen student uit Hallstadt, Eichner gcheeten. Hij was eenigen tijd geleden weggeloopen en had een avonturiersleven geleid in.de bergen, en sliep in grot ten. Toen men het lijk onderzocht, bleek dat Eichner een heen gebroken had; daardoor heeft hij zich niet meer naar bewoonde streken kunnen begeven cn is van koude cn honger omgekomen. Minister Verschuur in Brussel. Gun stige resultaten der besprekingen to ver wachten. De Belgische minister van landbouw, Sap, heeft gistermorgen in het departement van landbouw te Brussel met den Nederlandschen minister van oeco- nomische zaken, clr. Verschuur, geconfereerd over dc modaliteit van toepassing van de ruim een week geleden in Den Haag getroffen regeling inzako den invoer van Noderlandsche landbouw- en zuivelpro ducten in België. Nederland had gevraagd, dat de Belgische contingcntcering van dien aard zal zijn, dat zij zonder de Belgische belangen to schaden tot het uit de wereld helpen van zekere moeilijkheden hij den Nederlandschen invoer van landbouwpro ducten in België in den weg gelegd, zou kunnen leiden. Gistermiddag nu hebben de ministers gezamenlijk geluncht, aldus de Brusselsche correspondent van de N. B. Ct., waarna d ebesprekingen zijn voortgezet. In de omgeving van minister Sap mochten wij ver- nemer., «lat waar beide partijen met den geest van goeden wil zijn bezield, een gunstig resultaat geens zins twijfelachtig is. Aan de Nedcrlandsche bezwa ren blijkt reeds gedeeltelijk tc zijn tegemoetgeko men. Waarschijnlijk zullen de besprekingen Dins dagavond kunnen worden gesloten. Minister Sal zal dan in de Donderdag a.s. te houden kabinetsraad het resultaat van zijn besprekingen met dr. Ver schuur aan de goedkeuring van zijn collega's on derwerpen, waarna de overeenkomst geparafeerd kan worden. Grondslagon van een viertal groote ge bouwen vastgesteld. Dezer dagen werden nabij de hoeve Kamps onder Balio (gem. Rolde) resten ontdekt van zeer oude gebouwen. Bij graafwerk kwamen te voorschijn: fraaie tegels, stukken van beeldwerk, geprofileerde kloostei- moppen enz. De ontdekker, de heer Bellen, stelde on middellijk een onderzoek in. Geholpen door den wichelroedelooper S. van der Meuten, kon hij «le grondslagen vaststellen v.e. viertal groote gebouwen. Eén hiervan moet de kloosterkerk zijn. Proefgravin- gen bevestigden de wichelroedo-gegovcns, die in kaart zijn gebracht. Mede op andere gronden staat vast, dat men hier to doen heeft met het reeds vóór 1250 vermelde klooster Maria in Campis. De ontdekker heeft onverwijld den heer T. Oldenhuis Gratama te Assen met do bevindingen op de hoogte gesteld. Men zal zeker met belangstelling afwachten, hoe hot nu verder gaat met dit door een wichelroedelooper aangeduide complex. Als de verdwaalde kogels reeds zooveol slachtoffers maken Bouter 6eint uit Peking: Do gevechten tusschen de rebellen en do rege ringstroepen in Chineesch-Turkestan duren nog voort. De hoofdstad Kasjgar is verscheidene malen reeds van bezitter verwisseld cn de troepen der rebellen houden thans nog oen deel der stad bezet. Het centrale punt van dc rebellen bevindt zich tc Jarkend, en vandaar uit probceren zij een nieuw offensief te ope nen tegen Kasjgar, Urumsja en Kuldsja. Do positie van de Chineesche regecringstroepcn zou hachelijk zijn. Volgens semi-officieele mededeelingen uit Chineesche bron zouden bij de gevechten om de stad Kasjgar ruim driehonderd burgers door ver dwaalde kogels zijn gedood. Familie weet zich te redden. Gistermorgen is brand ontstaan in de villa van den heer W. Laimböck, Papegaai weg 24 te Apeldoorn De bewoners, de heer en mevrouw Laimböck, benevens hun elfjarig zoontje en een inwonende tante, konden slechts met moeite het brandende gebouw verlaten. Ze sliepen op de eerste verdieping cn bij het ont dekken van den brand was de toegang naar beneden reeds voor hen afgesneden. De heer Laimböck en zijn zoontje sprongen van een balkon van de eerste ver dieping en slaagden er daarna in langs een ladder de dames in veiligheid te brengen. Do Apeldoornscho brandweer, die inmiddels op het*terrein van den brand verscheen, kon tegen de vuurzee weinig uit richten. Huis cn inboedel gingen in vlammen op. Ver zekering dekt de schade. Omtrent deoorzaak tast men in het duister. De kansen op een overeenkomst inzake ont wapening worden gunstiger. - Korte bewapeningspanze met gedeel telijke herbewapening van Duitschland. In aansluiting met het onderhoud van Eden, den F.ngolschen lord-zegelbewaarder, met Mussolini, al dus Reuter, zegt de Romeinsche correspondent van de Daily Tclegraph, dat de vooruitzichten, om een basis te bereiken voor een ontwapeningsovereen komst, minder ongunstig zijn, dan cenigen tijd ge leden. Eden's reis naar Parijs, Berlijn en Rome heeft, aldus de correspondent, twee punten scherp doen uitkomen, n.1.: 1. Het Britsche memorandum blijft de grondslag voor de toekomstige onderhandelingen. 2. De volgende stap van de Engelsche regeering zal in hoogo mate ervan afhangen, wat do Fransche ministers Eden zullen te vertellen hebben, wanneer hij hun verslag uitbrengt van zijn onderhandelin gen. Mussolini is zeer meegaand geweest in zijn uitin gen, maar heeft zich op zekere punten van het Brit sche memoradunms onverzettelijk getoond. De besprekingen met den Duce zijn «oo grondig ge weest. dat Eden in staat is om vroeger dan zijn voornemen was naar Parijs te zaan. Van bcvocg ie zijde zegt men Jat het gerucht, volgens hetwelk men voornemens ,vas het Britsche ?n het Italiaan- scho memoran dum samen te voegen, volkomen onge grond is. Alleen het Britscho me- norandum vormt de grondslag voor de verdere onder handelingen, Ro me heeft het niet verworpen, en Berlijn is bereid het als basis te aanvaarden. De correspondent te Rome van do „Matin" schrijft dat do voornaamste oorzaak van hot optimisme van Bome de verzekering van Eden is, dat Duitsch land niet zal weigeren een effectieve controle te aanvaarden, waardoor de instemming van Frank rijk mogelijk is. Italië's wensch dat een algemeene onlwapeningsovereonkomst tot stand komt, schijnt zoo sterk tc zijn, dat verdere concessies aan het Fransche standpunt bij de komende onderhandelin gen niet uitgesloten zouden zijn. Naar aanleiding van Eden's onderhoud met Mus- rol Ini zegt do Romeinsche correspondent van de ..Daily Telegraph" dat Eden's reis naar de Euro- neesche hoofdsteden duidelijk doet uitkomen, dat het Britsche memorandum de basis voor de komende csprekingen blijft en dat de volgende stap der Britsche regeering in belangrijke mate er van zal afhangen, wat de Fransche ministers Eden te zeg gen zullen hebben, waneer hij hun verslag over zijn besprekingen uitbrengt. EDEN. GEHEIMZINNIGE DOOD VAN SOWJET- DIPLOMAAT. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat Ivan Was- silivltsj, de tweede secretaris der Sowjet-Ambassade te Ankara, dood is gevonden in de badkamer van het SowJet-Consulaat tc IstanboeL Naar verluidt zou hij zelfmoord hebben gepleegd. Wassilivitsj stond op het punt naar Moskou terug te keeren cn had reeds op het stoomschip „Tsjitsjerin" een hut naar Odessa besproken. Men beweret dat hij. hoewel officieel in diplomatieken dienst staande, in werkelijkheid agent der G.P.Oe. is geweest. Hij was ongeveer 30 jaar oud en reisde gewoonlijk tusschen Ankara en Istanboel heen en weer. VOOR EEN RADIO-VERBINDING TUSSCHEN JAVA EN AMERIKA. Als geweldige boortorens verrijzen te Bandoeng op Java de antenne-masten boven den grond, die straks door middel van de aether-golven een verbinding znllen vormen met de Vor- eenigde Staten. Als het eenmaal zoover is zal het dus tengevolge van het tijdsverschil tusschen de beide werelödeelen mogelijk zijn, dat iemand op Zondagmorgen aan zijn ontbijt op Java even een kennis in San Francisco opbelt die daar Zaterdagnamid dags aan zijn glasje bier zit. Barometerstand op Woensdagmorgen 8 uur: 754 m.M, Vooruitzichten: Onzeker. Temperatuur: 0 gr. C. is 32 gr. F. Brillenspecialist, Hoogzijde E103, Schagen Onze bril past.... onze prijs ook! GOEDKOOP EN PRACTISCH. Landarbeiders, dia in een moerassige landstreek gebruik maken van blikken „schoenen", waarin ze zonder gevaar voor hun gezondheid kannen werken, terwijl vóór alles een diep inzinken in den bodem verhinderd wordt Met Ingang van 15 Maart ar de „Tel." vernoemt, .it de Raad van Beheer tier K.L.M. heden besloten den gewezen K.L.M.-vlieger E. van Dijk, die destijds na een conflict met de directie ontslag had genomen, met ingang van 15 Maart a.s. we der in dienst te nemen. Evert van Dijk. EEN TUNNEL DOOR DEN MONT-BLANC? Parijs. De „Agence économique et financière"1 weet te melden, dat een Fransch-Italiaansch syn dicaat bij den minister van openbare werken, Flan- din, een plan tot het boren van een tunnel door den Mont Blanc heeft ingediend. Flandin schijnt dit plan aan het ministerie ter bestudecring tc hebben door gegeven. BIJ GRAAFWERK TE KOTTBUS. 1600 jaar oude gouden armbanden ge vonden. Uit Kottbus: Tijdens graafwork voor do poort der stad Kottbus vond een werkman vijf armbanden uit massief goud, met ecu totaal gewicht van 856 gram. Men vermoedt, dat de armbanden 1600 jaar oud zijn en uit het Zuidelijk deel van Zweden af komstig zijn. De autoriteiten der provincie Brandenburg heb ben den goudschat in bewaring genomen. Dc arm banden zullen worden geschonken aan het geschied kundig museum te Berlijn. BOTSINGEN TE PARIJS. Communist gedood. Maandagavond is het tot ernstige botsingen geko men tusschen de patriottische verecnigingen in het 20e Parijsche arrondissement, die zich tot een een heidsfront hebben aaneengesloten ende communisten Deze trachtten een vergadering der patriottische ver ecnigingen te verstoren door de ruiten van het ver gaderlokaal in te gooien. Er ontstond een straatge vecht, waarbij een groot aantal personen gewond werd. Een communist is in den loop van den nacht aan dc opgeloopen verwondingen overleden. Slechts met mc ite gelukte het de politie de orde te herstellen. Een groot aantal personen werd gear resteerd. DE HEER S. L. LOUWES NIET IN DE EERSTE KAMER. Opvolger is nu de heer J. M. L. Otten. Het nieuwbenoemde lid van de Eerste Kamer der F aten Generaal de heer ir. S. L. Louwes te Zwolle, d~clde op informatie van het Hshl. mede, dat hij deze benoeming niet zou aanvaarden. Opvolger is nu de heer ir. J. M. L. Otten, rijksland- bouwconsulent te Meppel, die o.a. speciale studie heeft gemaakt .van de toepasing .van kunstmest.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5