Ons interieur. Als de dagen lengen.. De vestibule. Iets nieuws voor de boterham. Medische Raadgevingen. Middelen tegen zomersproeten en wratten. wouw, W/X\ODt Hoe wij er een gezellig geheel van kunnen maken. De eerste indruk en dus de voornaam ste, zooals tenminste meestal wordt gezegd, die we krijgen van een woning en haar bewoners, is de vestibule. Inderdaad is een goedverzorgd entrée eigenlijk een bewijs van gastvrijheid, dat we ongetwijfeld aan onze huisgenooten en gasten verplicht zijn. Spiegeltje met verlichting opzij door middel van buislampen en wandkastje. Menige huisvrouw voelt zich misschien gepiqueerd en denkt: „Nou, maar bij mij wordt toch iederen Vrijdag de vestibule en de gang keurig gedaan; het blinkt en glimt er gewoon". Ik zou het niet anders durven veronderstellen, maar h^t feit, dat dat er „netjes" is, wordt echter hoofdzaak, terwijl het entrée uit artistiek oogpunt be keken, vaak de verschoppeling is. En waarom? Mag alleen voor onze woon- en slaapkamer het woord modern van toepas sing zijn? Ook van dit kleine stukje wo ning (want entrée, enz. is bij de meeste huizen eigen, een veel te „grootsch" woord) kunnen we toch iets aardigs maken? Hier kan de opvatting van goede en praktische woninginrichting evengoed tot uiting ko men. Hoe zien om te beginnen de wanden er uit? Van de vestibule waarschijnlijk wit en tot op lambriseering hoogte betegeld en van de gang geheel wit Zijn de tegels goed van tint, des te beter, maar ze kun nen ook door een opdringerige kleur en vervelende versiering steeds een doorn in het oog zijn en we denken hier alreeds op een onoverkomelijke moeilijkheid bij onze moderniseerplanncn te stuiten. Nieuwe te gels? Geen sprake van. Een nieuw product, n.1. „Amstellin" harsmortel brengt hier uit komst en we kunnen leelijke tegels daar mee een behoorlijk aanzien laten geven. Het wordt er, zooals de stucadoor schuur- werk aanbrengt, opgebracht en heeft on geveer 24 uur noodig om te verharden. De verbinding is dan zóó hecht, dat bij geno men proeven verschillende materialen, be werkt met harsmortel, stuk geslagen kon den worden, zonder dat het van de scher ven losliet. Behalve op tegels houdt het ook op glas, steen, marmerhout, enz. Het heeft gewoon het uiterlijk van zandsteen, op zich zelf al een effect, wat voldoening schenkt, maar het kan ook in iedere gc- wenschte kleur geschilderd worden. Glazu ren maakt het zoowel in natura, als be schilderd bestand tegen vocht, warmte, zu ren, enz. We komen dus hiermee wat de vestibule betreft, al een heelen stap in de goede richting en de witte bovenmuur kun nen we laten, zooals hij was. Wel moeten we hem beschermen tegen eventueele be schadiging, die b.v. fietsen aan kunnen richten. Een strook lincrusta walton bo ven de lambriseering is dan aan te beve len. Het is in verschillende aardige kleu ren te krijgen en kan tegen een stootje. VLEKKEN VAN KOFFIE EN MELK. Deze vlekken verwijdert men uit zijde door ze te bestrijken met glycerine en daarna uit te wasschen met lauw water. Aan den verkeerden kant opstrijken. Een uitstekend vlekken-water verkrijgt men door een mengsel van 90 gram alco hol, 60 gram geest van salmoniak en 40 gram benzine. No. 3073. Sportieve voorjaars- jas van ruigo wollen stof. Langs overslag, kraag, manchetten en zakken dubbele stik sels. Over de mouw loopt een gestikto bies, dio op den schouder be vestigd wordt door een groote fantasieknoop. Benoodigd materiaal: 3 M. van 1.30 M. breed. No. 3074. Voorjaarspakje van effen soepele wollen stof, bestaande uit rok ?n manteltje. De slank- afkleedende rok eindigt van onderen in enkele inspringende plooien. De schouder wordt iets verbreed door twee patten, waarvan de on derste iets over den schouder uitsteekt. Benoodigd materiaal: 3.60 M. van 1.60 M. breed. No. 3073. Jcer aparte mantel met aangeknipte cein tuur en origineele hals sluiting. Deze mantel is uiterst geschikt voor de komende voorjaarsda gen en neemt men dan het beste een wat vroo- lijke kleur, groen, bleu of terra. Benoodigd materiaal: 3 M. van 1.30 M. breed. Prijs van deze patro nen 58 ct. In den laatsten tijd komt het meer en meer voor, dat men rauwe havermout eet Dat lijkt ons, Hollanders, nogal vreemd, doch als men zich over dat idee heen zet kan men deze recepten niet anders dan een aanwinst noemen. Wij laten er hier een tweetal volgen: JUPA. Benoodigdheden zijn: drie eetle pels snelkokcnde havermout, een rauw ei, wat nootmuscaat, vleesch-aroma, tomaten puree, een snufje zout, een halve eetlepel boter en 2 3 eetlepels melk. Dit alles roert men goed door elkaar, waarna men het in een klein pannetje doet en op een getemperd vuur 2 d 3 mi nuten flink roerend laat doorkoken. Daar na neemt men de pan van het vuur en doet de inhoud in een schaal. Nadat de pastei bekoeld is, kan men het als beleg ging op het brood smeren. Door de toma tenpuree heeft de pastei een mooie oranje kleur gekregen, waardoor de naam JUPA is ontstaan, dat wil namelijk zeggen: Ju bileum-pastei en is buitengewoon geschikt om te maken voor sandwiches op feestda gen, het is daarbij nog goedkoop en vlug klaar. UW VILTEN HOEDJE VUIL? Vilten hoeden kan men heel goed zelf reinigen. Men borstelt de hoed eerst gron dig schoon en wrijft hem daarna met een schoon lapje gedrenkt in lauw water en ammoniak. Zoodra het lapje vuil is, neemt men een nieuw en behandelt de hoed zoolang, tot dat het doekje niet meer vuil wordt. Men moet het lapje echter niet al te nat maken, daar de hoed daardoor zijn model zou verliezen. HET WASSCHEN VAN ZIJDEN KOUSEN. 1. Wasch de kousen in lauw water en werk zoo vlug mogelijk. 2. Gebruik geen scherpe zeep of bijtende middelen. 3. Gebruik nimmer welk soort van stijf sel ook. 4. Wrijf de kousen noch over de handen, noch over de borstel. Ze mogen alleen zachtjes in het water geknepen worden en uitgedrukt. 5. Wring de kousen nimmer, druk het water tussehen duim en de vlakke handen weg. 0. Strijk de kousen pas als ze bijna droog zijn, eerst op den verkeerden kant, daarna pas op den rechte. 7. Hebt gij nieuwe kousen gekocht, wasch ze eerst alvorens ze te dragen, het voor komt ladders. NUTTIGE WENKEN. Gladde vilten hoeden, dio niet al te vuil zijn, kan men reinigen door zo af te wrij ven met het fijnste amaril-papier, dat te krijgen is. Ook het afnemen met verdun den salmiakgeest levert dikwijls goede re sultaten. Licht gekleurd zijden lint wordt gewas- schen met koud water en gewone zeep. Men mag het lint echter niet wringen, doch enkel uitdrukken, daar anders de zijde splijt. Na het te hebben opgespoeld, hangt men het op een lijn en als het bijna droog is, wordt het onder een schoonen doek met een lauw ijzer gestreken. Een aangesneden citroen kunnen wij heel lang bewaren, daar een aangesneden kant met zout tc bestrooien. Indien men bij het spoelen van wasch- goed een kleine hoeveelheid borat toe voegt, zal het goed er prachtig helder uit zien. ABRIKOZEN SCHOTEL. 1 hlik abrikozen, 100 gram biscuits, 3 d.L. melk, 2 eierdooiers, 1 eetlepel custard poeder, 2 eetlepels suiker. We brengen de melk met de suiker aan de kook en maken de custard poeder aan met de geklopte eierdooier, die wij overge houden hebben van de andere gebakjes, waarbij wij lepelsgewijze en goed kloppen de de warme melk gieten en het mengsel daarna terug doen in do pan om nog even door te laten koken. In een kristallen schaal worden de abri kozen gedaan, terwijl de biscuits in het vocht worden gedaan en geweekt, en op de abrikozen gelegd, hieroverheen wordt de vla gegoten, dio wij na het koken en kele malen hebben opgeklopt om het vor men van een vlies te voorkomen. Diverso toetjes en zelfs puddingen wor- wen tegenwoordig heel veel in kristallen of glazen schalen opgediend, hetgeen niet alleen aardig staat, maar tevens practisch is. Minder handige beginsters hebben de pudding volgens het recept te maken, het geen zéér eenvoudig is, doen de massa in de schaal, gieten er b.v. een flcschje saus overheen of garneeren den bovenkant met geconfijte kersjes, slagroom, noten enz. Wil men extra mooie versiering, b.v. voor Kerstmis, dan worden van dunne schijfjes, sucade, groene blaadjes uitgesneden, die in een krans om de pudding worden gelegd, afgewisseld door roode kersjes. APPELVLA. 1 K.G. tafel-appelen, 2 eetlepels abri kozen-jam, 150 gram suiker, 3 eieren. We schillen de appelen, snijden ze in stukjes, nemen de klokhuizen eruit en brengen ze aan de kook met theekopje water. Het beste is, het pannetje op een asbest plaatje te zetten, om het aanbran den te voorkomen. Zijn de appels gaar. dan worden ze door een paardeharen zeef gewreven en de abrikozen-jam, 2/3 van de suiker en de goed geklopte eierdooiers er door geroerd, dan doen wij de massa in een vuurvast schoteltje. Het eiwit kloppen wij met de overgeble ven suiker zéér stijf, en bedekken de ap pelvla hiermede, waarna wij de schotel in een lauw warme oven plaatsen,'waardoor het eiwit licht bruin kleurt en croquant wordt. NIEUWE MODELLETJES VOOR HET VOORJAAR. Vooral rosachtig blonde menschen zijn zeer vatbaar voor zomersproeten, die be- hooren tot de groep huidverkleuringen tengevolge van te felle zonnestralen. Het kwaad valt te voorkomen door doelmatige bedekking van de huid met een of andere speciale zalf, waarin chinino verwerkt is. Vooral voor dames, die de wintersport Inoefenen en aldus blootstaan aan do fel- teruggekaatste zonnestralen, is het raad zaam de huid met een crème te bedekken. Verder zijn er praeparaten in den han del gebracht, welke zeer goed zijn. Uw huidarts kan ze U geven. Men neme b.v. 3 pCt. zeozan en 10 pCt. ultrazeozan ter voorkoming van sproeten. Zijn de sproeten eenmaal opgetreden, dan kunnen deze al leen door etsende middelen verwijderd worden, hierbij zijn geduld en een vaste hand noodzakelijk. Dit gebeurt met een glasstaafje, punt voor punt. Men zorge steeds, niet op de vrije huid te komen, dus uitsluitend de sproeten tc behandelen. Als middelen kan ik U noemen verdund zout zuur, 5—10 pCt. azijnzuur, zuiver of tot de helft verdunnen met glycerine of water, of acidum carbolicum liquefactum. Al deze alleen met een glasstaafje etsen (aanstip pen). Ontstaat er een blaar, dan kan U ze ver der met boorzalf nabehandelen. Als opblee- kende zalf kan ik U aanbevelen 's avonds een dun laagje van de hieronder genoem de zalf op te leggen. Perhydrozalf (oppassen voor Uw wenk brauwen) of Hebrazalf. Deze zalf wrijft men 3 a 4 dagen op de sproeten. Hierna geeft men de huid eenigc dagen rust en begint men weer opnieuw. Ik geloof wel dat men hiervan goede resultaten verwach ten kan. Om eventueele sproeten te voor komen, diene men de huid doorloopend met vette nacht- of dag-crème, te behan delen. Zooals ik verder vertelde is het dik wijls ten gevolge eener drogo huid. Nu ik toch met deze onaangename ver schijnselen bezig ben, wil ik ook nog even spreken over Wratten. Dit zijn onmogelijke dingen en kunnen groote afmetingen aannemen en komen alleen op bepaalde plaatsen, zooals handen, hals, nek of aangezicht voor, meestal bij kinderen of personen onder de 39 jaar. Dikwijls heb ik do dames, die mijn inrichting bezochten, hiervan afgeholpen. Men kan er dan ook zeer gemakkelijk van af komen, eerder dan van sproeten. Over het ontstaan van wratten zijn de geleerden 't nog niet eens; men beweert dat het een infectie is; deze veronderstel ling is niet onmogelijk en er zijn inder daad gevallen van besmetting voorgeko- mea Als een goed middel om wratten te ver mijden, kan ik U een recept aanbevelen, door de apotheek klaar te maken: Rp. Hydras Chorali, Acid. acetic aa 1, Acid. salicyl, aether aa4, Collodil ad 15; volgens huidspecialist Verder kan men de wratten nog weg- ctsen door verschillende middelen als bij voorbeeld Trichuloor azijnzuur, met gly cerine vermengd met salycil en melkzuur in cellodicum (1.5-1-20). Men moet altijd voorzichtig zijn met het gebruik van dezo medicamenten, daar men niet van te voren weet hoe diep zij inwer ken en zij kunnen soms leelijke lidtee- kens veroorzaken, dus voorzichtig en niet overdrijven; neem er den tijd voor. Boorzalf nadien is altijd goed. Door electrolyse en ultra-violette behan deling worden wratten ook met succes ver wijderd; hiervoor gaat men het boste naar een Medicus. HET AANVRAGEN VAN KNIP- PATRONEN. Om het onze lezeressen gemakkelijk te ma ken kunnen patronen voortaan ook per brief onder btyeluitlng van f0.58 ln postzegela voor japonnen en f0.30 voor brelpatronen worden aangevraagd btj de moderedactrice van dit blad. Muzenstraat 5 b, 's-Gravenhage. Patronen worden ook toegezonden na over. schrijving van het bedrag op postrekening 191919 ten name van den knlppatronendlenst De maat en het nummer van het patroon met uw volledig adres vooral duidelijk ver melden.

Schager Courant | 1934 | | pagina 8