Val van de Spaansche regeering aanstaande Kijken is Koopen bij CLOECK Göbbels spreekt tot de pers. No. 23330 Int. Telef. No. 20 8 PAGINA'S. Rechterzijde ontzegt Lerronx haar vertrouwen. Een reusachtige thermometer. HET ONDERZOEK IN DE STAVISKY-ZAAK. DE VRIJLATING VAN DIMITR0FF. Sneeuwstormen in Engeland. Over het jonge Duitschland. Vervolde vnn S.D. bestuursleden in Oostenrijk. Donderdag 1 Maart 1934. Postrekening SCHAGER 77ste Jaargang. No. 9441 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentién nog zooveel mogelijk in het eerstiiitkninend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVFRTFN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewljsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. OOK GERUCHTEN OMTRENT GESCHILLEN ON DER DE MINISTERS ONDERLING. POSITIE VAN HET KABINET KRITIEK GEACHT. LERROUX. Reuter seint uit Madrid: Na een langdurige vergadering in het huis van haar leider besloot dc katholieke volksactie samen met de agrariërs aan de regcering Lerroux haar vertrouwen op te zeggen. Gil Robles kreeg opdracht op het door hem juist geachte oogenbiik het wantrouwen der partij in het parlement tot uiting te brengen Men nam aan dat dit nog heden, uiterlijk morgen zou geschieden. Hierdoor zou een algeheele regco- ringscrisis ont staan omtrent de oplossing waar van nog geen aan knoopingspunten aanwezig zijn. Reeds thans schijnt echter de vorming van een regeering van de repuhlikeinscho rechterzijde met de radicalen be proefd te worden. Een ander Rcutertelegram spreekt van een ver deeldheid in do radicale fractie dio eon crisis zou kunnen uitlokken. Hot aftreden van do ministers van financiën en binncnlandsche zaken zou aanstaande zijn, maar zou eerst geschieden op het geschikt gcachto oogen biik, tenzij er door een votum ten nadeele van do regeering van do rcehtsehe partijen een algeheele crisis zou worden uitgelokt Zal Gil Robles het bij een bedreiging laten? De sleutel tot oplossing der thans ontstane crisis ligt, naar het oordeel der bladen, in handen van den premier. Gil Robles. Dc rechterzijde, die hem nu in den steek laat, vertrouwt, dat Lerroux als leider der radicalen bereid zal zijn tot vorming van een kabinet, waarvan het meerondeel der leden behoort tot de rechterzijde. Een kabinet dus, dat steun vindt bij het centrum en rechts. Een der hui dige ministers heeft echter verklaard, dat een derge lijk kabinet niet zeer waarschijnlijk is, omdat Ler roux daarvoor te veel met links sympathiseert en inderdaad heeft Lerroux dezer dagen in een on derhoud met journalisten te kennen gegeven, dat hij bij de huidige samenstelling van do Cortes geen andere samenstelling van de regeering mogelijk acht, dan die van het huidige kahinet-Lerroux. Men achtte het in regeeringskringen dan ook waarschijnlijk, dat het althans voorloopig hij een dreigement van Gil Robles' zijde zal blijven. Een rogeering van rechtsche concentratie, zoo zegt men, heeft absoluut geen levensvatbaarheid. Wel is het mogelijk, dat er een of andero kleine wijziging komt in de samenstelling van de regee ring. In dit verband spreekt men van een verdeeld heid, die in den boezem van het kabinet zou heer- schcn. De ministers van Financiën en Binnenland zouden voornemens zijn hun ontslag in te dienen. Aan den anderen kant wordt echter ontkend, dat deze verdeeldheid bestaat en verklaart men, dat in dien de ministers in kwestie zouden willen aftreden zij daarmede toch tot een geschikter oogenbiik zul len wachten, indien althans niet. door een motie van wantrouwen van de rechterzijde, de rogeering vóórdien ten val zou komen. Werkgevers maken front. Tegen so- cialistischen dwang. Als antwoord op het besluit der sociaal-democra ten o: een eenheidsfront met de uiterste linksche partijen te, vormen, hebben de werkgevers in handel en industrie over geheel Spanje zich thans aaneen gesloten. Zij hebben ecnige resoluties aan de regee ring voorgelegd, waarin de onverwijlde opheffing wordt gcëischt van de wet tot regeling van do ar- arbeidscontracten en de gemengde arhitragerecht- banken, de intrekking van de stakingswet en een re organisatie van hst ministerie van arbeid ten einde dit van socialistischen invloed te bevrijden. De werkgevers verklaren dat zij door de socialisti sche politiek tot wanhoop zijn gedreven en gereed zijn daaraan het hoofd te bieden. Indien noodig zul len zij eon algemeene uitsluiting proclameeren. Aan den Elffeltoren De Elffeltoren, die al de grootste wijzerplaten aan zijn flanken droeg, is van nu af des avonds de groot ste thermometer van de wereld. Met geregelde tus- schcnruimten ziet men een thermomctrischc zuil ter hoogte van lGfl M. ontgloeien, waardoor men ki lometers in het rond de temperatuur kan aflezen, die te Parijs op den grond hcersc.ht. F.cn belangrijke technische installatie is daarvoor noodig geweest, vooral voor het automatisch over brengen van dc aanwijzingen van den gewonen thermometer aan den grond tot aan de electrische lamncn die over de volle hoogte van 300 M. zijn aan gebracht. Pressard hoeft zijn plicht veronachtzaamd. Benoeming tot raadsheer Ingetrokken. Naar Reuter uit Parijs meldt, werd Dinsdagavond op het Elysee een tweede ministerraad gehouden, waarin de minister van justitie Chéron mededeeling deed van het rapport van den president van het hof van cassatie Les couvé. Uit dit rapport blijkt, dat de chef van het parket van dc Seine, Pressard, fouten heeft gemaakt in de uitoefening van zijn beroep, waar door een zware verantwoordelijkheid op hem rust. Chéron heeft daarom aan president Lebrun een be sluit ter tcekening voorgelegd, waarbij de benoeming van Pressard tot raadsheer in het hof van cassatie wordt ingetrokken, evenals die van Pailhé tot pro cureur der republiek te Parijs in plaats van Pressard. Bij een tweede besluit is Gomier, advocaat-generaal bij het hof te Parijs, benoemd tot procureur der repu bliek in plaats van Pressard, dio tot een andere func tie zal worden geroepen. Particulier secretaris van Stavisky ver dwenen. De sedert Maandag in staat van beschuldiging ge stelde particuliere secretaris van Stavisky, Romagni- no, is sinds Zaterdag spoorloos verdwenen. Toen de politie hem Dinsdagmorgen in zijn hotel wildo ar resteeren. vernam zij dat Romagnino Zaterdag niet een vriend was uitgegaan en sedert niet meer versche nen was. Guibond-Riband en Debardon gehoord. Gistermiddag heeft Guiboud-Rlbaud, door den rech ter van instructie gehoord, verklaard in November 1932 chéques te hebben ontvangen en ze in November en December te hebben gebezigd, dat is dus drie maanden voor do vorming van het ministerie-Dala- dier. Debardon, dio ongeveer 30 millioen aan chéques ont ving, werd in staat van beschuldiging gesteld wegens medeplichtigheid aan bedrog. Debardon deelde mede dat hij belast was met do uitbetaling van de cou pons der obligaties van de Compagnie Foncière. Justitie gecompromitteerd. De enquête-commissie nam kennis van de getuige nis van Vallat betreffende don diefstal van documen ten uit de dossiers, die berustten op het departement van binnenlandscbe zaken. Het rapport van Vallat legt in het bijzonder den nadruk op de rol van den inspecteur van politie Cousin, die in 1931 een compleet NA HUN AANKOMST TE MOSKOU EEN ONDER HOUD MET DE SOVJET-RUSSISCHE EN BUITENLANDSCHE PERS. De uit Duitschland gezette Bulgaarsche commu nisten Dimitroff, Taneff en Popofl hebben kort nu hun aankomst te Moskou een onderhoud gehad met vertegenwoordigers van do sovjet-Russischo cn bui- tenlandschc pers. Dimitroff, dio als woordvoerder van do heide an dere Bulgaren optrad, noemde dc brandstichting in den Rijksdag, waarvoor hij cn zijn lotgenooten zoo lang gevangen hebben gezeten, „een anti-communis tische actie." Over de politiegevangcnis te Berlijn, waarheen hij na zijn vrijspraak te Leipzig was overgebracht, was Dimitrof heel slecht te spreken. Zijn liefste wenseh was „dc huidige heerschcrs van Duitschland in dio catacomben te zien. Als icnmnd er enkele maanden in vertoeft, wordt hij een lichamelijk wrak. Gistermorgen onderzochten cenigo medische pro fessoren den gezondheidstoestand van Dimitroff, Po- poft cn Taneff. Zij kwamen tot de conclusie, dat de ex-Bulgaren allen leden aan een uitputting van het zenuwgestel en een abnormale hartwerking, zoodat zij allen een bijzondere rustkuur moeten ondergaan. Over de nazi's zeide Dimitroff, dat er geen wer kelijke eenheid van gevoelen onder hen bestaat. Do lagergeplaatsten voelen heel anders dan de hooge- ren. „Want eerstgenoemden zijn proletariërs cn hebben innerlijk sympathie voor de Sovjet-Unie." Op de vraag hoe de Rijksdag z.i. in brand was gestoken, antwoordde Dimitroff: „Do eengio die weet hoe dit gebeurd is, is do man die de brandstichting op touw heeft gezet. En daar om zullen we het pas te weten komen als hij voor een proletarische rechtbank staat. Maar ik geloof dat v. d. Lubbe den brand in het restaurant van don Rijksdag heeft gesticht, terwijl anderen de groo te zaal zelf in brand staken." Göring en Dimitroff's vrijlating. „Er was geen sprake van meeningsverschil tusschcn Hitier en Göring." Het D.B.N. meldt uit Berlijn: Minister Göring, die na afloop van de bijeenkomst der büitenlandsche pers op het departement voor propaganda verscheen, maakte van die gelegenheid gebruik in een vriendschappelijk gesprek, waaraan ook minister Göbbels deelnam, op te komen tegen de legende alsof in de quaestio der vrijlating van do drie Bulgaren eenig meeningsverschil zou heb ben bestaan tusschcn den leider en hem of andere instanties. Göring wilde ondubbelzinnig constatec- ren, dat er nimmer meeningsverschillen bestaan tusschen den leider cn zijn onder-leiders cn dat ook in de quaestio der vrijlating van de Bulgaren vol ledige eenstemmigheid heeft gchecrscht. Het uitstel van de vrijlating heeft plaats gevonden, omdat in de büitenlandsche pers in ten decle zeer zonderlin gen vorm eischen zijn gesteld en geprobeerd is een zekeren druk uit te oefenen, welke hij zich in geen geval heeft kunnen laten welgevallen. Dc vrijlating rapport indiende betreffende operatics dio Stavisky voor had, nadat de zaak bij de gemeentelijke bank van leening to Orleans zich had afgespeeld. De com missieleden kregen den indruk, dat wanneer bij de indipning van het rapport de gewone hiërarchische weg was gevolgd, do bedriegerij to Bayonno niet had kunnen plaats vinden. Ettelijke commissieleden ver klaarden dan ook dat zij van plan waren nadere in lichtingen in te winnen om to weten te komen waar om het rapport-Cousin niet het to verwachten gevolg had gehad. Chiappe er toch bij betrokken? Do socialistische „Populaire" bericht, dat de in hechtenis zittende vroegere burgemeester van Bayon- ne, Garat, bij zijn verhoor door den rechter van in structie een tot dusver geheim gehouden sensationcele verklaring heeft afgelegd. Garat zou, volgens het blad, verklaard hebben, dat hij Stavisky heeft leeren kennen aan een diner, dat door den gewezen politieprefect van Parijs, Chiappe, was aangericht Fransche bankier gevlucht. De bank- boeken verzegeld. Gister heeft de justitie 1c Parijs aldus Reuter, de boeken laten verzegelen van een bank, welker direc teur, Goupy, naar Venezuela is gevlucht. Het passief der bank beloopt 45 millioen. Dovrouw van den bankier is gearresteerd. Aan de Noord-Oostelijko kust van Engeland hei>- ben Dinsdag hevige sneeuwstormen gewoed. Do storm had bijna een snelheid van ruim 100 K.M. per uur. In Huil is eveneens zeer veel sneeuw gevallen. Zeshonderd telefoondraden zijn door de sneeuw vracht vernield. In de haven van Scarborough worden ecnige schepen van hun ankers losgeslagen. Bridlington werd door een hevigen hagelstorm geteisterd. De prins van Wales heeft zich per vliegtuig naar Birmingham begeven voor een bezoek aan de jaar beurs. Op weg naar Birmingham werd men over vallen door een hevigen sneeuwstorm, doch do vlucht had een goed verloop. was reeds bij voorbaat besloten, den datum der vrijlating moest hij bepalen, maar hij laat zich niet onder druk zetten. Nadat de gedeeltelijke onvrien delijke büitenlandsche persstemmen wat waren ge kalmeerd, heeft hij thans den tijd aangebroken ge acht om de Bulgaren naar Rusland te zenden. Hij heeft met opzet deze wegzending („abschietung") niet te voren aangekondigd en per vliegtuig doen plaats vinden, ten einde bij voorbaat iedere feeste lijke ontvangst ie Moskou cn ieder geschreeuw te be perken en te voorkomen. Het interview dat hij Wprd .Price heeft toegestaan, is in geen geval in strijd met de meening van den leider; doch is door hem bewust in dezen vorm gegeven. Do ontvangst van de drie Bulgaren te Moskou. Gisteren hebben we reeds het een en ander mee gedeeld, over de glorieuzo ontvangst van Dimitroff, Popoff en Taneff, bij hun aankomst op het vliegveld te Moskou. De correspondenten van de Engclsche bladen te Moskou geven hierover uitvoerige ver slagen, waaraan de volgende bijzonderheden zijn ontleend: Omtrent de overbrenging van dc drie gewezen Bulgaren uit Berlijn naar Rusland werd de grootste geheimzinnigheid betracht. Zelfs zonder dat do Sow- jetregccring of de familieleden der gevangenen voor af van hun overbrenging naar Russisch grondge bied op de hoogte waren gesteld, werden zij onder toezicht van twee officieren der geheime politie in een vliegmachine geplaatst, die hen tot Koning* horgen bracht. Daar namen zij in een kleinere vlieg machine plaats, die naar Moskou vloog. Te. Moskou, waar het bericht van do overbrenging spoedig doordrong, werden de Bulgaren natuurlijk als helden ontvangen. Tegen den avond arriveerden •ij op het vliegveld van Moskou in een zware sneeuwjacht. Duizenden bolsjewistische gedelegeerden waren daar samengestroomd, dio don Bulgaren met gejuich een geweldige ontvangst bereidden. Zij werden in auto's naar Hotel Lux gebracht, het hotel, waar büitenlandsche Communisten gemeenlijk worden ondergebracht. Daar nemen zij plaats aan het hoofd van eon lange, met een rood kleed gedekte tafel te midden van hooggeplaatste Sowjetambtena- ren. Dimitroff had een vermoeide uitdrukking, ook den heiden anderen was het langdurig verblijf in dé gevangenis aan te zien. Dimitroff, die tegenover do pers het woord voerde, verklaarde dat de drie Bulgaren 's morgens om 5 uur hevel kregen hun boeltje te pakken en zich ge reed te houden voor vertrek zonder dat hun mede gedeeld werd waarheen. Tenslotte kwam een amb tenaar van het ministerie van binncnlandsche za ken, die mededeelde dat zij per vliegtuig naar Mos kou zouden worden gebracht. Dc reis was zonder eenig incident verlooncn. Dimitroff herinnerde er met een scherpen lach aan, dat het precies de ver jaardag was van den Rijksdagbrand, die naar hij zeide, een poging was voor een onderneming tegen de Communisten. Dimitroff heeft ook nog gesproken over de over brenging van de gevangenis te Leipzig naar de Bcr- lijnscho Staatsgevangenis, dio hij afgrijselijk noem de. Dimitroff verklaarde verder nog, dat hij en zijn tweo landgenooten vijf maanden lang vóór het pro ces met handboeien hadden moeten loopen. die slechte werden afgedaan om hun de gelegenheid te geven tot eten, doch Dimitroff mocht bij het schrij ven de boeien niet afleggen. Wij werden niet fysiek gemarteld, zeide hij, doch geestelijke cn moreele druk kan soms erger zijn. De Bulgaren hebben van Krocpskaja, de weduwe van Lenin, bloemen gesturd gekregen. BERLIJN: Rijksminister Dr. Göbbels heeft gister middag in het Rijksministerie voor de propaganda de vertegenwoordigers der büitenlandsche pers ontvan gen, tegenover wie hij o.m. verklaarde: Onmiskenbaar is de verscheidenheid van opvattin gen, welke thans Europa bewegen. Zij is grootendeels het gevolg van de vreeseiijke schade, welke dit deel der aarde door het ongeluk van den grooten oorlog is toegebracht en Duitschland is daarbij do staat, welke het meest er van te dragen heeft gehad. Men heeft helaas in het anderhalve decenium voor dat wij aan het bewind kwamen do wereld er aan gewend doen raken, dat de Duitsche natie als immobiele factor der Europcescho ontwikkeling niet meer in aanmerking to nemen. Dozo toestand is door do nationaal socialisti sche revolutie grondig gewijzigd. Het is het buitenland nog veel te weinig dui delijk geworden, dat do overwinning der natio naal socialistische re volutie in Duitschland een nieuwe gcncratio van mannen aan het be wind heeft gebracht en dat deze nieuwe genera tie van mannen bezield is door het edele voorne men met nieuwe metho den oudo problemen, welke met oudo metho den onoplosbaar waren geworden, werkelijk op lossen. Men wordt zich het toenemende goede be grip, dat de wereld thans tegenover den lei- göbbels. der en het door hom gepresenteerde jonge Duitsch land toont pas goed bewust, wanneer men 't ver gelijkt met het volkomen gemis aan aanpassingsver mogen, dat de openbare meening van andere landen in de eerste maanden van onze macht scheidde. Men begint daar thans te erkennen, aldus Rijksminister Göbels, dat het nationaal socialisme juist anders is dan men het zich had voorgesteld. Dat met het nationaal socialisme een nieuwe gene- ratio aan hot bewind kwam en dat het er aanspraak op heeft volgens eigen waarden gemeten te worden en niet volgens de waarde welke zijn tegenstanders het toekennen. Dit beteekent voor het meerendcel der in Duitschland werkende büitenlandsche jour nalisten een op andere wijze leeren der dingen, een menigmaal moeilijk behandelen van dingen, welke sedert lang verre van hun gezichtkring lagen, een uiteenzetting van problemen, welke pas door ons zijn gebracht binnen het bereik der actualiteiL Doch de volken, wier meening zij geroepen zijn, mede te vormen, hebben er aanspraak op. Zij kunnen met recht eischen, dat hun do Duitsche za ken zoo worden voorgesteld als zij in werkelijkheid zijn en niet zooals zij worden opgevangen door den bril van een partijdige vooringenomenheid. Want do problemen, waarmede wij ons bezig houden, gaan geheel Europa aan. Er is geen volk dat ten goede of ten kwade er de uitwerking van ondervindt. Het cene voordeel heeft het eerste jaar van nationaal socialistischen ophouw ten minste met zich ge bracht, dat de discussie der wereld over Duitsch land niet meer aan de uiterlijkheden blijft kleven, niet meer het essentioele in óf geheel verzonnen óf sterk overdreven en misvormde excessen dezer re volutie ziet, doch veeleer in de grnndiose poging met geheel nieuwe methode de crisis, welke over F.uropa is losgebarsten, in Duitschland ten minsto effectiever dan tot nu toe tegemoet te treden. Do groote economische cn politieke resultaten van het nationaal socialistische regiem tot nu toe zijn on loochenbaar en voor een ieder te zien. De wereld begint thans te erkennen, dat het nn- tionaal-socialismo een nieuwe volkomen origineelo poging doet met de geestelijke, politieke en econo mische crisis, welke Europa na den vreeselijken oorlog heeft getroffen, klaar te spelen. Deze poging eischt de achting van een ieder. De oude methoden hebben gefaald. Er is voor ons zwaarbeproefde werelddeel slechts een redding: Met nieuwe methoden te zoeken naar nieuwe op lossingsmogelijkheden. Al te dikwijls reeds is er den nadruk op gelegd, zoodat het niet meer behoeft te worden herhaald: Duitschland wil den vrede, het wil in vrede werken >n opbouwen, het betoont tegenover alle volken ge- ,;jke achting cn sympathie, het eischt evenwel van hen, dat zij met eerbied en zonder vooroordeel staan tegenover zijn strijd tegen den nood. De Rijksminister besloot ziin redevoering met het verzoek aan de büitenlandsche persvertegenwoordi gers er toe bij te dragen, dat deze roep wordt ge hoord. Zij hielpen opstand voorbereiden. Het D.N.B. seint uit Weenen: Het politiconder- zoek betreffende de gearresteerde bestuursleden der soc.-dcmocratische partij is gesloten. Tegen 20 leden van het partijbestuur is een vervolging ingesteld. Al len zijn naar het gerechtsgebouw overgebracht. Gebleken is, dat zij aan de voorbereiding van den opstand hebben deelgenomen. Voorts is geconstateerd, dat do plannen voor den opstand reeds lang in hun bezit waren, dat zij actief aan de relletjes hebben deelgenomen en de actie van den Schutzbund persoonlijk hebben geleid. Zii worden derhalve beschuldigd van opstand togen de staatsmacht cn deelneming aan oproer. Tot de beschuldigden behooren dr. Seitz, ex-burgc- meester vnn Weenen, generaal Körner, do Schutzbund leider Eilfler en cenige leden van den Nationale» Raad.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1