Kijken is Koopen bij CLOECK GRATIS SCHAGER COURANT OVERSCHOT VAN ELF MILLIOEN IN DE SCHATKIST. TEETREGEUNG VAN DEN TUINBOUW. Wering van vrsemde arbeidskrachten. n MILLICENEN BLIJVEN TOESTROOMEN H?t incident in den gemeenteraad van Laren. Opheffing van autobusdiensten. Hevige aardbeving in Zuid-Giili. Door gas bedwelmd. Val van de Spaansche regeering. Slijten zonder slijtvergunning. Protest van Spanje's onderwijzers. Rust voor Dlmitroff c.s. Firma GEBR. ROTGANS SCHAGEN Stormen en sneeuwval in Italië. Een held der wetenschap. Nog geen twee dagen oud. Marktberichten. routen In de rijksadministratie, die niet kannen worden opgespoord. Nadere uiteenzetting van minister Oud. Cen trale boekhouding noodzakelijk. In een nota naar aanleiding van het verslag in zake het wetsontwerp, houdende maatregelen in verhand niet de invoering van een centrale boek houding w or den dienst van 's Rijks schatkist bij het departement van Financiën geeft de minister aan de Tweede Kamer een nadere uiteenzetting met betrekking tot de administratie gelijk die tot dus ver heeft bestaan, en tot de strekking en den om vang van de nieuwe centrale boekhouding. Hetgeen tot dusver ontbrak was een centrale con trole op de 2000 ft 2500 comptabelen, die in 's Rijks dienst werkzaam zijn en die tot dusver ieder afzon derlijk werden gecontroleerd, welke centrale con trole uitgaat van de Centrale Rijksboekhouding en van de Centrale Rijkskas en die de uitkomsten van de boekhouding met de centrale kas vergelijkt Deze centrale controle, die nan het eindpunt ligt. waar alle individueele administraties tenslotte samenko men in een zeer samengesteld apparaat, is nu bij het begin van haar taak voor een belangrijk ver schil komen te staan. 11 mlllioen te veel ln kas. Een overschot in kas van 11 millioen, gelijk thans ls geconstateerd, moet een gevolg zijn van het ont vangen van geld, dat uiteindelijk niet in de rekening is gehoekt, hetzij van het hoeken van uitgaven in de rekening, die per saldo niet zijn gedaan. De fout kan het gevolg zijn van een verkeerde hoeking op een to taal onbekend tijdstip, maar zij is waarschijnlijk het gevolg van duizend kleinere fouten, die in de zeer uitgebreide Rijksadministratie in den loop van een lange reeks van jaren zijn gemaakt, hetzij door de comptabelen zelf, hetzij bij de taliooze overboekingen In meer centrale administratlën. Bii het zeer omvangrijke geldelijk verkeer tusschen 's Rijks schatkist en de Rijkscomntahelen. dat vooral in de latere Jaren op enkele milliardcn gulden per faar kan worden aangenomen, is bet een onmogeliik- heJd om, door jaar voor jaar terug te werken en alle gevoerde administrntiën opnieuw na te zien, de ge maakte fouten op to sporen. Het bedrag van liet verschil (f 10.906.173.7U moet worden opgenomen In den kanitaatdienst van den af bockfngsstaat, welko zal worden overgelegd bij tiet wetsontwerp «lat voor de eerste maal ter uitvoering van art. SGa der comptabiliteitswet zal worden in gediend. Het wetsontwerp door de Tweede Kamer aangenomen. Gisteren heeft dc Tweede Kamer het wetsontwerp dat de mogelijkheid opent vreemde, in loondienst werkende, arbeidskrachten te weren, zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Slechts de communisten vroegen aanteekening, dat zij geacht willen worden te hebben tegengestemd. Ontwerp tegen vreemdelingen, die zeli- s'.andig bedrijf uitoelenen, ln voorberei ding. De minister vertelde, dat zijn ambtgenoot van Eco nomische Zaken, minister Verschuur, een wetsont werp voorbereidt met betrekking tot vreemdelingen, dio hier zelfstandig een beroep uitoefenen. Zooveel mogelijk zal men een oplossing zoeken door het slui ten van verdragen. Voor zoover dat niet mogelijk is zal dc minister bevoegdheid vragen om den zelfstan digen arbeid aan een vergunning te binden. Zit die niet altijd open kaart gespeeld hebben. Van de gelegenheid die is ..geboden" tot 1 Mei door minister Oud om onder zoo weinig mogelijk bezwarende omstandigheden onjuiste belasting aangi.ten to verbeteren, wordt over het geheole land een druk gebruik gemaakt. Er schijnen er inder daad talrijken to zijn. die niet altijd ..open kaart' gespeeld hebben en een niet onbelangrijk bedrag aan vermogen en inkomsten voor den li cus hebhe verzwegen. De millioenen blijven om zoo te zeggen tocstroomen. Men oordeele zelf. In Den Haag is. naar de ..Avondpost" verneemt, tot nu toe voor niet minder dan 25 millioen aan verzwegen vermogen aangegeven, door 1040 perso nen. Bovendien ruw geschat ongeveer 2 millioen aan inkomens. De opgaven van vermogens, die ontdoken zijn voor de vermogens-belasting, beloopt in de inspec tie Eindhoven reeds 2 millioen. Degenen, die aan giften komen doen, zijn meestal mcnschen van de dorpen. In de inspectie Zwolle, beloopen, naar de „Zwol sche Crt.' meldt, de poriën, die op het oogenblik in behandeling zijn. een méér opgegeven vermogen van ongeveer f l.l C.CC0, over elk der 3 jaren t'31, *32. '23) en een méér opgegeven inkomen van f 33.000, eveneens per jaar. Door deze getallen met 3 te vermenigvuldigen, krijgt men dus het totaal aan inéér opgegeven ver mogens en inkomens, waarover navordering kan geschieden. Aank'acht door den burgemeester Inge diend. Laren (N.-H.), 2 Maart. De burgemeester van Laren (N.H.), Jhr. li. L M. van Nispen van Seve naer heeft bij de justitie een aanklacht ingediend tegen het raadslid I'. van Praag (O.S.P.), ter zake van het feit, dat deze in de raadsvergadering van Wocn-dag 23 Februari jl. beleedigende uit.Jrukkin gen aan bet adres van den burgemeester beeft ge uit KETELONTPLOFFING OP SLEEPBOOT. 1 doode, 1 zwaargewonde Bonn. Gistermorgen omstreeks 7 uur is op do aan de Kandelsv.ci f liggende sleepboot Rhcnania 11" een ketelontploffing ontstaan, waardoor de stoker zoo zware brandwonden bekwam, dat hij spoedig overleed. De machinist werd zwaar gowond. Verkoop van tninbonwprodneten in het groot uitsluitend vla de veilingen. Naar wij vernemen, wordt thans aan het de partement van oeconomische zaken een rege ling uitgewerkt, beoogende den verkoop van tuinbouwproducten en gros uitsluitend via dc veilingen te doen geschieden. Deze maatregel is noodzakelijk gebleken om de handhaving en doorvoering van de tceltregeling te kunnen verzekeren. Tevens zal deze regeling dienstbaar gemaakt worden aan de inning en controle inzake de omzetbelasting. Omtrent de bijzonderheden van dezo rege ling staat echter nog niets vost. In verband met de opening van den apoorweg Gouda—Alphen. Begin van den airijd tot ophefLng van het gansche railloos verkeer? Zooals wij dezer dagen meldden hebben de Neder landsche Spoorwegen in verband met de opening in liet as. najaar van den nieuwen spoorlijn Gouda— Waddinxveen-Boskoop-Alfcn a. d. Rijn, tot Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland het verzoek gericht om de concessie voor de autobusdiensten in dezo strook, die zich uitstrekt van Alsmeer tot en met Rotterdam, te doen eindigen. Naar aanleiding hiervan heeft de Ned. Bond van Autobusdienstondornemers gister te Gouda een openbare vergadering belegd waartoe do geineente- lieeturen uit deze streek, en de belanghebbende auto- nusdienstondernemers en hun personeel alsook die- verse vereen igingen, welke bij het instandhouden van de autobusdienstcn belang hebben, waren uit genoodigd. Deze vergadering was zeer druk bezocht. Nadat de bijeenkomst met een kort woord door den voorzitter der afdeeling Gouda, den heer Blom was geopend, heeft de heer N. Kraak-Steenmann, secreta ris van den Bond van Autobusdiensthoudcrs in een uitvoerig betoog uiteengezet, dat het adres van de Ned. Spoorwegen aan Ged. Staten beoogt de ophef fing van de nutobusdiensten ln deze streek. Daarin ziet spr. het begin van den strijd tot opheffing van het gansche railloos verkeer. Spr. wijst er op dat de strijd die thans gestreden wordt, gaat tegen de hegemonie van de Spoorwegen. Met rail loos vervoer mag in ons land zijn, zooals uit de gepubliceerde reisgidsen blijkt, Spr. wil waarschu wen dat men het het niet zoo ver moet laten komen, dat men het graf voor de autobusdienstcn wil delven. Nadat nog verschillende spr. het woord hadden ge voerd, waarbij werd aangespoord tot het voeren van actie tot behoud der voor het ptalteland noodzake- ijko autohusdlensten, werd besloten tot do instelling .an een Comité van Actie. Wie zich vanaf heden op de abonneert, ontvangt alle in de maand Maart verschijnende nummers Twee personen te Amsterdam door uit stroomend gas bewusteloos geraakt. Gistermiddag heeft in de Jan van Galenstraat te Amsterdam uitstroomend gas twee slachtoffers ge maakt. Onder het beneden-trapportaal van perceel 305 was n.1. een gasbuis gescheurd en het gas stroomde weg en vuldo weldra het trappenhuis. Eén hoog stond onbewoond. Op de derde verdieping bemerkte een 13- jarig meisje uit de Goudsbloemstraat, dat daar bij haar gehuwde zuster op bezoek was do gaslucht, zij liep de trap af om het lek te zoeken cn geraakte op het portaal van de tweede étago bewusteloos. Bil ren van twee hoog wisten het meisje naar huiten te dragen en ook de bewoners van drie hoog in veilig heid te brengen, maar niet zonder dat de man cn de vrouw van drie hoog het even tengevolgo van do gaslucht te kwaad kregen. Een 36-jarige bewoner van de Mercatorstraat, die twee hoog op bezoek was. en trachtte de gescheurde buis dicht te slaan, viel bc wustcloos neer. Buren trokken hem uit het vlocrgat cn op straat slaagde de brandweer er met behulp van zuurstof-apparaten in het meisje en den man weer bij te brengen. De G.G.D. hielp heiden verder op de been, voor nader onderzoek werden zij naar een der gasthuizen overgebracht Weldra verscheen nu ook personeel van de gas fabrieken, om het lek te dichten, een en ander onder overgroote belangstelling der buurtbewoners. De toegebrachte schade echter gering. Naar uit Santiago de Chili wordt gemeld, heeft in de stad Valdivia (Zuid-Chili) een ernst igo aardbeving plaats gehad, dio vier minuten duurdo. Te Tcmuco werden eveneens aardschokken be speurd. die een minuut aanhielden. De verbinding tusschen Santiago en Valdivia is gestagneerd. Over het aantal slachtoffers cn de materieele schade is nog niets hekend. Nader wordt echter gemeld, dat afschoon do schok ken heviger waren dan ooit te voren, de toegebrachte schade niet groot was. De meeste huizen zijn van hout of zoodanig ge bouwd, dat zij weerstand kunnen bieden aan aard schokken. zoodat slechts eenige muren zijn ingestort cn niemand werd gewond. De verbindingen met Zuid-Valdivia zijn gedeeltelijk hersteld; de aldaar aangerichte schado is niet gront. In de dorpen Lonoche en Gorbea is geringe sriiade aangericht. Door een aardverschuiving is de spoor weg bij het station Los Lagos geblokkeerd. Lerroux opnieuw belast met de Kabinets formatie. Na den val van do regeering—Lerroux heeft de president der Spaansche regeering hem opnieuw met de vorming van een kabinot belast, Lerroux heeft deze opdracht aanvaard. Hij zal pogen een regeering te vormen uit leden van zijn eigen partij, van de Catalaansche Liga en van de agrarischo partij. Clandestlne drankverkoop op groote schaal te Den Bosch. Dc politie te 's-Hertogcnbosch is een clandestlne drankverkoop op groote schaal op het spoor gekomen. Het was opgevallen, dat er in de wijnhandelzaak van den heer S. aldaar een buitengewone drukte hccrsch- te in den verkoop van sterken drank bij geringe hoe veelheden. De politie had reden aan te nemen dat deze han del clandestien geschiedde omdat de firma niet in liet bezit was van een slijtvergunning. Eenigen tijd werden de gangen van den firmant nagegaan, waar hij bleek, dat hij in onderscheidene plaatsen in de om geving alcoholische dranken bij hoeveelheden minder dan 10 liter afleverde. Do hulp van de politie in dio gemeenten werd in geroepen, terwijl tevens de adressen in dio plaatsen werden genoteerd. Op een gegeven oogenblik is over al tegelijk een inval gedaan en werden de dranken in beslag genomen en naar het hoofdbureau van politie te 's-Hertogenbosch overgebracht. Ook werden op alle nota's en rekeningen beslag gelegd. Meer dan 60 per sonen zijn aan een verhoor onderworpen, waarbij bleek, dat zij te goeder trouw waren. Dc heer S. werd ontboden en bij bekende sedert ruim een jaar sterken drank clandestien te hebben verkocht. Twintig processen verbaal zijn opgemaakt. 15030 seholen gesloten. 20.0000 onder wijzers werkloos. Reuter meldt uit Madrid: Do onderwijzers in Spanje hebben gezamenlijk geprotesteerd tegen de maatregelen der republikeinsche regeering, om de bijzondere scholen door openbare scholen te vervangen en in afwachting hiervan alle bijzondere scholen tc sluiten. De onderwijzers verklaren, dat hierdoor 15.000 scho len in Spanje gesloten zijn. Bijna 20.000 gediplomeer de onderwijzers zijn hierdoor tot werkloosheid ge doemd. Ondanks deze werkloosheid zijn aan een aantal scholen te Madrid ongediplomeerde onderwijzers aan gesteld. Verdor wijzen de onderwijzers er op. dnt verscheido- nen nieuwe openbare scholen in de afgeloopen maan den moesten worden gesloten wegens gebrek aan stookgelegenheid. Tenslotto klagen de onderwijzers, dat de salarissen voor het onderwijzend personeel veel te laag zijn en bovendien ongeregeld worden betaald. Alle drie ernstig ziek. Bij de vrijlating is reeds gewezen op den slechten toestand van do drie Bulgaren, Nadere berichten uit Moskou melden, dat gecon stateerd is, dat Dimitroff lijdt aan rheumatiek, een hart- cn longaandoening heeft en dat zijn zenuwen zijn uitgeput. Popoff is lijdend nan bloedarmoede tengevolge van slcchto voeding, en nerveuze shock en heeft een acute maagaandoening. Taneff heeft ze nuwtrekkingen en hoofdpijnen en lijdt aan slapeloos heid. Mevrouw Dimitrova en haar dochter zouden gister avond uit Berlijn naar Moskou vertrekken. NOODLOTTIG ONGELUK TE VREESWIJK. Schipper zwaar gewond. Gistermiddag te ongeveer drie uur kwam het mo- ♦orsch'n „Niets Bestendig" uit Brielle, schippêr G. v. Driel, in botsing met den wal. Een groote ijzeren giek ".choot daarbij los en trof den schinpcr in don rug, terwijl een ijzeren pen in het onderlichaam drong. Zwaar gewond is de man naar de Rijksklinieken te Utrecht vervoerd. Zijn toestand was ernstig. GASONTPLOFFING TE SAARBRUECKEN. Tijdens een verhuizing, In een huis in de Kazernestraat te Saarbruecken ontstond gisteren een ernstige gasontploffing, waar door een vloer instortte en een bewoner ernstig ge wond werd. Twee bewoners werden verscheidene meters in de lucht geslingerd. Het ongeluk ge schierlde tijdens een verhuizing. Hei onderzoek bracht aan het licht, dat do bewoners do gasleiding niet volgens de voorschriften had achtergelaten. HET „ZEEMONSTER" VAN QUERQUEVILLE. Was een soort walvlsch. Tot zeer groot leedwezen van de bevolking van Qu erqueville hebben drie geleerden, aan wie was ge vraagd hun meening te /eggen o\or hot daar aange- - o-^b'e .."oerions'er", intgemnakt dat het een soort walvisch was (zie ook 't bericht elders in dit num mer). Barometerstand op Zaterdagmorgen 8 uur: 762 m.M. Vooruitzichten: Onzeker. Temperatuur: 4 gr. C. is 39 gr. F. /noet Kuratenóerf ONZE BRIL PAST... DE PRIJS OOK! Groote schade aangericht. In verschillende declen van Italië heerscht weder om noodweer. Boven de Adriatische Zee woedt een hevige storm. De postdiensten zijn gestaakt en ook de meeste andere schepen, die vaste diensten on derhouden, moesten na enkele uren in de haven van vertrek terugkeeren. To Vcrona heeft de storm schade aan verscheidene gehouwen aangericht. Vele personen werden door afwaaiende dakpannen of vallend gesteente gewond- De tribune van een sport terrein werd door den wind geheel weggerukt. Het verkeer ondervindt groote vertraging. Ook in de Italinansche Alpen stormt het en is veel sneeuw gevallen. Hevige sneeuwval in Frankrijk. Parijs. Terwijl op vele plaatsen de temperatuur aanzienlijk is gedaald wordt uit «Ie omgeving van SL Etienne een hevige sneeuwval gemeld. Op ver schillende plaatsen ligt de sneeuw 20 centimeter hoog en het verkeer met sommige dorpen zou ver broken zijn. Hand van radioloog geamputeerd. Do Italiaansche radioloog Dr. Felicc Diana, direc teur der radiologische afdeeling van het ziekenhuis te Alessandria, moest zich onderwerpen aan een am putatie van zijn linkerhand, waarvan dc weefsels door de inwerking der radiostralen verwoest waren. Dr. Diana houdt zich reeds 25 jaar met de toepassing der radio-therapie en radiologisch onderzoek bozig, kerhand waoarschijnlijk zou kwijtraken zcio hij zijn kerhand waarschijnlijk zou kwijtraken zeto hij ;ijn studies met liefde en hartstocht voort, totdat operatief ingrijpen, urgent was. Of reeds protesteert China tegen uitroe' ping van het keizerrijk Mandslo9kwo. Japan er verantwoordelijk voor gesteld. V.D. verneemt uit Tokio: Dc Chineeschc rc- gwrinjr heeft tot het departement van buitenlaiffochd zaken te Tokio een nota gericht, waarin zij protesteert tegen de uitroeping van het keizerrijk Mandsjockwo en Japan daarvoor verantwoordelijk stelt. Het Japansche ministerie van buitenlandschc /.aken heeft besloten op deze nota geen antwoord te geven. 1.900.000 FASCISTEN IN ITALIë. Rome: Het ledental der fascistische pari ij heelt :lo l.COO.OOO overschreden .tegenover verleden jaar bc- eekent zulks een toeneming met ongeveer een half millioen. EIERVE1LING SCHAGEN, 1 Maart Aangevoerd: UO.OOU kipeicren 5053 Kg. f 2.20—2.40, 58—00 Kg. 1 2.30—2.50, 60-02 Kg. 1 2.50—2.00, 62- o5 Kg. f 2.703.10. 1500 eendeicren f 2.502.70. EIERVE1L1NG, DEN HELDER, 1 Maart. Aangevoerd: 24763 kipeieren 5251 Kg. f 2.10— 2.30, 5557 Kg. f 2.30-2.50, 53—00 Kg. f 2.30-2.60, 01—03 Kg. f 2.40-2.70, 04-07 Kg. f 2.60—2.70, 28 S oendeieren 1 2—2.20. HOORN, 1 Maart Aangevoerd: 4 stapels fabriekskaas f 22, wegende 4442 Kg. Handel matig. AMSTERDAM, 2 Maart. Aardappelen. (Bericht van den makelaar Jac. Knorp.) Zecuwsche bonten f 3.054.50; blauwen f 3.65 4.30; Eigenheimers f3.103.30; IJpoldcr Eigenheimers 13— f3.30; Bevelanders f3.0—3.50; Langedijkerr muizen 2.702.CO; Beverw. aardappelen f56; Hillegominer id. 156, Noordw. zandaardappelen f56, Flakkec- zche Eigenheimers f3.103.30; Spuische Eigenheuneis i'3.10—3.30, Limburgscho industrie f2.602.80 per 70 K.G. NOORDSCHARWOUDE, 2 Maart. Aangevoerd: 4400 Kg. uien f 1.30—1.50, drielingen f 0.80, grovo f 2—2.10. 1200 Kg. kroten f 0.8O-2.4C. 142100 Kg. roode kool f 1.705.60, 85400 Kg. gele kool f 2.404.40, doorschot f 2.103.20, 71600 Kg. D. witte kool f 3.505.50, doorschot f 2.904.60. WARMENHUIZEN. 2 Maart Aangevoerd: 98700 Kg. roode kool le kw. f 1.60— 5.70, 2e kw. f 1.50—4.20, 8200 Kg. gele kool lo kw. f 2.704.50, 2e kw. f 3.30, 9300 Kg. D. witte knol lo kw. f 3.604.50. 800 Kg. uien f 1.80. drielingen t O.So, grove uien t 1.90, 550 Kg. peen I 2.30, 3600 Kg. bieten 1 0.70. ALKMAAR, 2 Maart 1934. Op de heden gehouden kaasmarkt waren in totaal "4 stapels aangevoed, waarvan de prijzen als volgt: Fabriekskaas: 33 stapels kleine f 24.50. 1 stapel Com missie f 20.50. Alies inet rijksmerk. Handel matig. ALKMAAR. 2 Maart 1934. Op de heden gehouden graanmarkt waren in totaal 036 H.L.'s aangevoerd, waarvan aanvoer en prijzen als volgt: 48 H.L. voertanve f 44.75, 123 IIL. zaai- gerst f 8, gerst chev. f 4—5.50, 251 H.L. haver f 6.25 "'.75, 19 H.L. boonen. waaronder: paarde- f 6, bruine f 810, duiven- (zaai) f 10—12.50 en witte boonen f 14.50—17; 6 H.L. zaad: kanarie f 7 en geel mostord- p.a.d f 12.50—12.60; 60 HL. kanvijzaad f 19. 18 H.L. 'amvmnanznad f 17.50 en 111 II L. erwten, w.o.: klei ne groene f 8.2511, groote 1 1819. grauwe f 1632 cn vale erwten f 17—24. Alles per 100 Kg. Handel stug

Schager Courant | 1934 | | pagina 11