UW BESTE HULP BIJ DE SCHOONMAAK] I I I I I i SPORT. Het Nederlandsche Elftal. PROGRAMMA K.N.V.B. WURGING VAN DE WINKELSLUITINGSWET. Vergiftigde paddestoehn. VERVOLGING WEGENS HOOGVERRAAD. Knoeierijen bij tarweleyering? Moord en zelfmoord. HEKRT?ünf) WAARfl VERGADERING COOP. BOERENLEEN BANK op 1 Maart in lokaal Rus. Om half acht opende voorzitter, de heer Van Sloot ten de vergadering. Goedgevonden werd de uittreding van 6 leden, toe getreden zijn drie nieuwe leden. Do rekening werd goedgekeurd en besloten om de gemankte winst weder bij de reserve te voegen. I{entevoorschotten en beleggingen blijft op dezelfde voet gehandhaafd Hierna wordt door den directeur het jaarlijkse!) verslag uitgebracht. Naar aanleiding van een op- merking van do inspectie nangaande de weinigo aflossing der voorschotten, werd bij de leden steeds op het doen van ten minste eenige aflossing aange drongen. Het jaarlijkscho gemiddelde aan voorschotten over do laatste 1G jaren, I 50.000 bedragende, werd bij verre na niet bereikt; (thans I 4325). Hetzelfde kan gezegd worden van de terugbetaal de voorschotten (gemiddeld laatste 16 jaren f 48.000, thans f 16.000). Door de weinige terugbetaling kon don ook weinig voorschotten worden gegeven, waar aan tevens nog medewerkte de zeer moeilijk te ver krijgen borgstellingen. Wat de algemeene toestand van de bank aangaat, deze kan nog steeds als zeer goed worden gekeri merkt. Eén ding is het bestuur zeer opgevallen, en dat is dc zeer vele gevallen, waarin men niet in staat bleek dc rente van de tulnderscredietcn 1931 te voldoen en deze geheel voor provincie en gemeen te opkwamen. Aan iets zal men zich nog meer moe ten aanpassen dan men reeds tot nog toe gedaan heeft, n.l aan de gedachte,dat de tegenwoordige toestand. die nog steeds als een crisistoestand be schouwd wordt, dat eigenlijk niet meer is, doch lang zamerhand als normaal moet worden aangemerkt Go\olg zal zijn dat nog meer versobering als thans reeds heeft plaats gehad, als eisch zal worden ge steld. Uit den financieelen gang vermelden we: Aangevangen werd met f 20 178.50. Aan spaargelden werd ontvangen f 136.375, terwijl de op de reserve gebrachte winst f 2564.24 bedroeg. Terugbetaald werd aan spaargelden f 123.700.62; als voorschotten uitgegeven f 4325. Rente spaargelden be droeg f 10.652.12. De balans wees een winstsaldo aan van f 2850.36. Bij de hierna gehouden verkiezingen werden geko zen: als lid van het Bestuur (vae. Wlehe van Sloo- ten) G. Dlrkmaat en herkozen P. Smit Jhz. Als lid van den Raad van Toezicht (aftr. G. Dirkmaat) J. Geusebroek. Herkozen werden als plaatsvervangende bestuursleden H. A. M. Wuls en P. Blauw Jz. Benoemd om de rekening '34 na te zien de heeren A. Kalf. J. Bas Gz. en K. Pluister. Hierna nam de heer Dirkmaat het woord en deed uitkomen, wat In het dertigjarig bestaan der Ver- eeniging, de tegenwoordige Burgemeester, die thans had gemeend te moeten bedanken, wegens vermoede lijk aanstaand vertrek uit de gemeente, als oprichter, bestuurslid en later als Directeur der Bank, voor deze instelling had gedaan. Namens het Bestuur bood hij den scheidenden di recteur een fraaie schemerlamp aan. Nog werd hot woord gevoerd door de heeren Smit en Kostelijk, die heiden deden uitkomen, de moeilijk heden welke voornamelijk in den beginne waren te overwinnen, doch die glansrijk werden doorstaan. De heer Kostelijk stelde voor den vertrekkenden dl- recteiir als eere voorzitter te benoemen, hetgeen hij acclamatie onder bijvalsbetuigingen werd goedge vonden. De heer Van Slooten dankte alle aanwezigen ~oor het ten allen tijde in hem gestelde vertouwen en meende dat waar men door het publiek in een of andere functie werd gesteld, men het vanzelf als zi|n eerste plicht diende te beschouwen, deze naar beste weten en bekwaamheid te vervullen. Gaarne din- vanrdde hij het hem aangeboden cadeau en sprak den wensch uit dat nog velen in zijn nieuwe woning dit in gebruik zouden zien. Hierna sluiting. Medegedeeld kan nog worden, dat als directeur werd benoemd de heer A. Kooij Cz. CA ILANTSOOC, Bouwaanvragen. Door B. en W. dezer gemeente zijn aan de heeren P. Vos Jbzn., alhier, en C de Leeuw te 't Zand ver gunningen verleend voor het bouwen van een houten zomerwoning, op het daarvoor bestemde terrein bij de N. H. Kerk. Brandweer. Naar aanleiding van een onlangs gehouden verga dering van B. en W. met de Brandmeesters dezer ge meente. is ann de beide brandspuiten nieuw materi aal toegevoegd, als houweelen, bijlen en stormlan taarns. Verder zal aan de brandspuit te Groote Koe ten een toestel worden gemaakt, waardoor het moge lijk zal zijn de spuit aan een auto te bevestigen. Het materiaal te Groote Keeten is geprobeerd en in orde bevonden. Burgemeester en Wethouders wa ren mede aanwezig. Overwogen is om op het nieuwe terrein voor hou ten zomerwoningen een brandkraan te doen plaatsen. Uitbreiding bebouwing. In den laatsten tijd zijn weer verschillende bouw- aanvragen, de meeste voor zomerwoningen, bij het college van B. en W. binnengekomen. Thans zijn reeds bouwaanvragen ingediend, of bestaan er plan nen voor 12 woningen. Een schildpad aangespoeld. Donderdag j.1. is er aan het strand alhier, voor de z.g. „seinpost" het cadaver van een zeeschildpad aan- - gespoeld. Het dier, dat nog geheel gaaf is, heeft een lengte van 1.10 M. en weegt ongeveer 80 K.G. Natuur lijk heeft deze exotische zeebewoner veel bekijks. Benoeming tijd. onderwijzer. Tot tijdelijk onderwijzer aan de openbare lagere school is benoemd d* heer A. Nap van Barsinger* hprn, dit in verband met een ongesteldheid van een der vaste leerkrachten. NIEUWE N T EDOnr De N.S.B. hield Donderdagavond in de Prins Mau- rits alhier een openbare vergadering, welke goed bezocht was. Na het welkomstwoord van voorzitter, werd door een deel der aanwezigen een mondeling debat gevraagd. Hoewel het op de N.S.B.vergaderin- gen niot de gewoonte is, werd het verzoek ingewil ligd en kreeg de heer Ge Nabrink na de pauze gele genheid tot debateeren. Hierna kreeg de heer Swem molnar het woord, door wien de beginselen van zijn partij werden uiteengezet Na de pauze krijgt de heer Nabrink 20 minuten gelegenheid tot debateeren en de beginselen van zijn partij uiteen te zetten. Hierna werd door den heer Swommelaar het de bat van den hoer Nabrink beantwoord, denkelijk deels niet en deels wel ten genoegen der aanwezigen Op de schriftelijk gestelde vragen kon wegens tijd gebrek (het was elf uur sluiten) geen antwoord worden gegeven. Do vergadering had een vredig verlnon en door een gedeelte dor aanwezigen werd na afloop staan de het Wilhelmus gezongen. Vooi 11 Maart Na den oefenwedstrijd tegen een Engelsche derde klasser, waarvan het voorloopigo Ned. Elftal met 93 won, heeft de Keuze-Commissie het definitieve nationale elftal samengesteld voor den wedstrijd Nederland—België op 11 Maart te Amsterdam. Uit drukkelijk wijzen we cr op wetend dat ten dezen aanzien nog misverstand hccrscht dat deze wed strijd niet is een van de drie van de voorrondo van het Wereldkampioenschap. Daarvoor geldt do wed strijd die op 29 April te Antwerpen wordt gespeeld. Het elftal is: Doel: Van Male (Feijenoord); Achter: Van Diepenbeek (Ajax) en Van Run (P.S.V.); Midden: Pcllikann (Longa), Anderiessen (Ajax) en Van Heel (Feijenoord); Voor: Wels (Unitas), Vente (Neptunes), Bakhuys (Z.A.C.), Smit (R.C.H.) en Mcijnders (D.F.C.). Wij moeten waarschijnlijk uti het feit, dat deze wedstrijd niet voor het wereldkampioenschap wordt gespeeld, de reden putten, waarom de Keuzo-Com missie het „gokje" met de linkervleugel heeft aan gedurfd. Hier hebben n.l. achtereenvolgens Mulders, Van Nellen, Schoenmaker, Bonscmn en Mol go faald, terwijl het opgestelde tweetal een goede in druk heeft gemaakt. Davjl... in proefwedstrijden. Er zijn echter vermoedens die ongetwijfeld zeer door de hoop gesterkt worden dat deze fonnatio de oplossing brengt. Bakhuys' verkiezing wat *'n prostaties opgelegen pandoer. De achterhoede heeft in den proefwedstrijd nti niet zoo heel sterk gespeeld. Klaarblijkelijk was do wenk van de keuze commissie „kalm aan" hier do oorzaak van. De bladen gunnen deze ploeg algemeen het ver trouwen. Het lijdt dan ook geen twijfel ol dit elftal is momenteel hot sterkst denkbare. Als reserves zijn aangewezen: Doel: Keizer Ajax); achter: Leiyveld (V.U.C.); midden: Oprinscn (N.O.A.D.) en Vrauwdcunt (Feije noord); voor: Mulders (Ajax), Lagendaal (Xerxcs). J. Mol (K.F.C) Weber zullen de meeste lezers wel missen hij de reserve-lijst; deze speler is mede door een gedwon gen rust tamelijk ternggcloopon en het onweer staanbarc van anderhall jaar geleden heeft hij niet toruggekregen." 4 Maart a.s. Afd. I: ZFC—Ajax; Sparta—'t Gooi; Feijenoord— Haarlem; VSV-Hermcs DVS; HFC-ADO. Afd. II: DFC—VUC; RCH—Stormvogels; HBS— Excelsior; Hilversum—Xerxes: PHO—KFC Afd. 1 2 A: WFC—Alcmaria: West Frisla—AFC; DWS-HRC; OVVO-KInhelm: Zeehurgla—Z.V.V. 3 A: KW—Purmersteijn; Kennemers—Meteoor; Helder—DWV; OSV—Hollandia; Assendelft—Meer vogels. 4 A: Schagen—Texel; DTS—Succes: Vrone—An- dijk; Alkmaar—Uitgeest (Sportkroniek). WIJZIGING N.H.V.B. 3 B: Schoor! 2—Vrone vervalt; ingelascht: Alk maar .3— Koerlijk 1. 4 K: DOSKO 2—JVC moet zijn Oudeschild 2—JVC 2. EEN VROUW WORDT SCHUTTERS-„KONING." BIJ do schietwedstrijden om het kampioenschap van Palm Sprlngs (Californië) liet Billie Ballport allo manlijke deelnemers ver achter zich en wist met hel grootste aantal ponten den titel te veroveren. DE KWESTIE DER AUTOMATEN. EEN ANDERE OPENSTELLING VOOR HET PLATTE LAND BEPLEIT. Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de winkelslui tingswet werd bij het afdeelingsonderzock vrij alge meen in hoofdzaak instemming met het wetsontwerp getuigd. Echter bestaat naar het oordeel van enkele leden !n»hoefte aan een regeling van de winkelsluiting al leen voor de groote bedrijven; voor kleine winkels, speciaal in kleine plaatsen, waar dc winkelier zijn klanten zelf bedient en slechts werk te verrichten heeft, wanneer van tijd tot tijd een klant opdaagt, bestaat h.i. die behoefte niet. Een wijziging van de wet in deze richting scheen hun wenschclijk. Men verwonderde zich erover, dat de voorgestelde schrapping van de thans onder H opgenomen uit zondering voor den verkoop door middel van auto maten door de regeering niet nader is toegelicht. Gaama zou men een uiteenzetting van de gevolgen ontvangen, welke deze schrapping zal medebrengen. Daaromtrent rijzen verschillende vragen. Zoo zou men willen vernemen, of hij verkoon door middel van automaten art. 7. lid 1. van toepassing zal zijn. In dat geval zou huiten de uren. waarop een winkel ge opend mag zijn. ook de coheele verkoon door middel van automaten onmogoliik gemaakt worden. Daarme de zouden verscheidene led*n zich niet kunnen ver eenigen. Deze wijze van verkoon heeft vooral na het sluitingsuur en on Zondag groote afmetingen aan genomen. Het publiek wordt daardoor zeer geriefd. Maakt men hieraan een einde, dan zal dit leiden tot vermindering van den omzet. Andere leden betuigden instemming met het voor stel om den verjeoon door middel van automaten on der de werking van de wet te brengen. Zii meenden, dat in het hijzonder het bijvullen van automaten on 'ale avonduren en on Zondag In strijd is met de bedoeling van de wet. Door het onder de wet doen vallen van den verkoon door middel van automaten "al ook tegemoet gekomen worden aan de moellilk- heden van vele kleine winkeliers, die thans aandrin gen on verruiming van de wettelijke henalingen. om- de» zil plet In s'eat ziin automaten aan te schaffen. Voorts werd de vraag gesteld, in hoevernf de ge meenteraden voortaan bevoegd zullen zijn, verorde ningen omtrent het gebruik van automaten vast te stellen. Verkoop In statlonskloskeit. Fenlge leden waren van oordeel, dat onder J. be halve openbare middelen van vervoer en restau rnnts In stations, ook de zich in stations bevindende kiosken cn kapperszaken moeten worden opgrnomen. ten gerieve van het reizend publiek. Met dit denk beeld konden andere leden niet meegaan. De wet Is h.i. op dit punt al vrijgevig genoeg. Zij staat ver koop in stntlonsrestaurnnts aan reizigers onbeperkt toe. Controle daarop is reeds uiterst moeilijk, daar ieder, die een perronknartje koopt, tot deze restau rants toegang heeft. Worden nu ook nog kiosken voor den verkoop van chocolade, sigaren en derge lijke arlikelen. on kapperszaken in stations opge nomen onder de zaken, waarop de wet niet van toe passing is. althans In zooverre, dat verkoop ann re»zlgers onhenerkt is toegestaan, dan is controle geheel onmogelijk. Doch hovendien zouden deze za ken daardoor in een niet gerechtvaardigde hevoor rechte positie komen ten nnnzien van de huiten de stations gevestigde winkels, voor welke de alge meens regeling der winkelsluiting geldt. Opgemerkt werd. dat het wensehelijk is. onder de dagen, waarop banketbakkerijen enz. geopend mo gen zijn, ook. indien zij op Zondag vallen, eveneens den St. Nicolaasdag op te nemen. Plattel andsmoetltjkheden. Eenige leden verzochten met het oog op het plat teland een openstelling van 7—11 uur in plaats van van 812 uur mogelijk te maken voor die gemeen ten, die zulks wensrhen. Enkele leden zouden naast vfsch ook vleeschwa ren willen zien opgenomen, ten einde in het bijzon der de plattelandsbevolking in de gelegenheid te stellen na den kerkgang het een en ander in te slaan, waartoe op Zaterdag wegens den grooten afstand van het dorp vaak do mogelijkheid ont breekt. Neqen personen gedood; 22 anderen ern stig ziek. V.D. verneemt uit New York: Naar uit San Luis Ohispo gemeld wordt, zijn ne gen op een farm bij Arroyogmnde werkende Philipi- no's na het eten van een paddesfoelengerecht overle den. Twee en twintig andero personen, waaronder do belde blanke werkgevers zijn ernstig ziek geworden. Na zwaren regenval waren in de streek geweldig' massa's paddestoelen opges'-bnten. die door de inboor lingen werden verzameld. Klaarblijkelijk konden zij echter de eetbare van de giftige niet onderscheiden. Leiders der Oostenrijkse!)e sociaal-de mocratische partij beschuldigd. Het D.B.N. meldt uit Weenen: Het openbaar ministerie heeft thans tegen het ge- heele sociaal democratische partijbestuur en de voor aanstaande leiders van de partij, in het geheel tegen 24 personen, een vervolging ingesteld wegens hoog verraad. Onder de beschuldigden bevinden zich de vier naar Tsjechoslowakije gevluchte Schutzbund- leiders Deutsch. Bauer. König en Schorsch. en ook de gewezen staatskanselier dr. har! Renner (die ook voorzitter van den Nationalen Raad is geweest en door zijn aftreden inrlert'jd eigen'ijk den stoot heeft gegeven tot de uitschakeling van het parlement). Voorts nog dc burgemeester van Weenen. dr. Scitz. Da uitlevering van de vier ge vluchte socialistische leiders kan niet aangevraagd wor- dco omdat volgens de gelden de internationale regels bij politieke misdrijven van een verzoek otn uitlevering geen sprake kan zijn. Tegen de verantwoordelijke leiders van de geliquideerde sociaal-de mocratische Arbeidcrsbank, in het bijzonder tegen den president der bank dr. Freundlich, is eveneens een proces wegens hoogverraad aanhangig emaakt. Dr. SEITZ. Vijf Zeeuwsche boeren aannehotiden. - ZIJ kochten T.C.-tarwe op om deze als eigen product wederom in te leveren. Dezer dagen is gebleken dat vijf landbouwers op Zuid-Beveland (te Borsselen, 's Heerenhock en omstre ken) zich aan knoeierijen bij de levering van tarwe zouden hebben schuldig gemaakt. Zij zouden n.l. zoo genaamde TC-tarwe, die door de tarwe-centrale tegen 6 a 7 cent per K.G. in den vrijen handel wordt ge bracht, hebben gekocht en die hebben ingeleverd als door hen verbouwde tarwe. Zij ontvingen daarvoor dan een prijs van 10 a 12 cent per kilo. Vermoedelijk is deze oplichterij reeds gedurende cenigen tijd gepleegd. Toen zij aan het licht kwam zijn de knoeiende boeren onmiddellijk van verdere tarwelevering uitgesloten. Ook is aangehouden een zekere B., koopman Ie 's Heer-Arendskerke, verdacht van oplichting ten na- deele van de gewestelijke tarwe-organisatie. Aan do tarwebouwers werd voor den gcheolcn inge nomen oogst een richtprijs van f 12.— betaald. Do Tarwe-centrale verkoopt daarvan een gedeelte voor f 12 f2.50, hetwelk verwerkt wordt in het brood (maalpercentage van 35 De rest wordt verkocht voor f6 a f7 aan de molenaars en handelaars voor andere doeleinden. Hetgeen wordt toegelegd op deze rest, wordt goedgemaakt door de winst van f2.50, die de Tarwe-centrale op den richtprijs maakt. Deze rest is de z.g.n. T.C-tarwo, waarmee dus op bovengenoem de frauduleuze wijze een zoet winstje gemaakt kan worden. Een uitgebreid controlesysteem maakt echter de fraude zeer moeilijk. In de gevallen te Borselen en 's Heerenbroek werd door de T.C de strengste straf toegepast, welke zij kan toepassen; uitsluiting van elke verdere levering. Huiselijk drama te Wolvega. Toen Donderdagochtend een ambtenaar ter secre tarie, de heer J. Nijholt, wonende aan den Hecren- veenschestraatwcg te Wolvega, niet ten gemeente- huize verscheen, werd een onderzoek naar zijn afwe zigheid ingesteld. De deur van zijn woning bleek ge sloten te zijn. Met behulp van een ladder verschafte men zich toegang. Bij het binnentreden in de slaap kamer deed men een ontstellende ontdekking. Do heer N. lag voorover op het bed met een schotwond in het hoofd en onmiddellijk bleek, dat de levensgeesten reeds waren geweken. Zijn erhtgenootc. die eveneens een schotwonde in het hoofd had, lag in een bloed plas naast hem. terwijl in de onmiddellijke nabijheid een browning van klein kaliber lag. Direct werden maatregelen voor de zwaargewonde vrouw genomen. Nadat zij eerst naar het ziekonge- houwtje te Wolvega was vervoerd, waar de wonden verhonden werden, is het slachtoffer vervolgens naar het ziekenhuis te Heerenveen vervoerd. Omtrent de aanleiding tot dit drama gaan verschil lende geruchten, doch de meest voor de hand liggen de reden moet wel zijn de slechte financierde toe-1 and van het echtpaar. De heer Nijholt was namelijk ge brekkig. Vroeger kon hij niet loopen en word hij in een wagentje gereden, maar nadat hij oen operatie had ondergaan en zijn beenen in heugels waren vast gezet, kon hij weer vrij behoorlijk loopen. Het salaris was ni<t groot en zijn echtgei oofe, die van haar eersten man gescheiden was, leefde op grooten voet, zoodat de man het met zijn fllianUAn niet voor elkaar kon houden. Vast staat dan ook. dat dit de oorzaak van het drama moet zijn geweest. Het ver moeden wordt uitgesproken, dat de man zijn vrouw, terwijl zij sliep een kogel door het hoofd heeft gejaagd en daarna do hand aan zichzelf heeft geslagen. Het echtpaar was nog maar een jaar getrouwd. Donderdagavond werd de toestand van mevrouw N. zeer zorgelijk geacht. De kogel is niet verwij derd en men had niet veel hoop. dat men het slacht offer in leven zou kunnen houden. RHEUMATISCHE PIJNEN De lijder kent maar al te goed de e-wnde welke veroorzaakt wordt door rheumnttsche pijnen in de ledematen, lendenen, heupen of gewrienten, doch gewoonlijk is hom de werkelijke oorzaak van deze pijnen niet hekend. Het is juist, dat een verblijf in een vochtige omgeving, gevatte koude, tocht, enz. dikwijls rheumatlsche pijnen teweegbrengen, maar de werkelijke oorzaak schuilt in het urine zuur. dat zich tengevolge van trage werking van bepaalde organen in uw lichaam kon afzetten. Het bloed, dat niet meer goed gezuiverd wordt, voert dit urinezuur op zijn omloop door het lichaam mede en dit kan zich afzetten in de gewrichten of holle gedeelten van het lichaam. En de scherpe kanten dezer urinezuur afzettingen veroorzaken de ellendige pijnen, die gij voelt, als gij u beweegt, bukt of inspant Foster's Rugpijn Nieren Pillen worden sinds de dertig jaren, waarin Holland ze leerde kennen eri waardeeren, door personen uit uw eigen omgeving aanbevolen tegen dergelijke verschijnselen. Zij ver schaffen goed gezuiverd, levengevend bloed. Zij zorgen, dat alle onzuiverheden, die zooveel narig heid veroorzaken en leiden kunnen t >t allerlei zeer nngewenschte verwikkelingen, dagelijks uit het lichaam worden verwijderd. Verkrijgbaar bij apothe kers en drogislen f 1-f 175, *n f3.- p.' doos. omzetbelasting m- '"«""oor,, op d„ 1 Ml'ggl juisten naam. - VLL£H

Schager Courant | 1934 | | pagina 15