Plaatselijk Nieuws. Raad Wiükel. SPORT. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Marktberichten. Bekend Spaansch Kamerlid gearresteerd. Acethyleen-gashouder in vlammen. Demonstratie nieuwe vinding. ult de OMGEVING Z IJ P F Algemeene vergadering van de afdeeling „7.ijpe— Callantsoog" van het Witte Kruis, op Maandag 5 Maart 1934, dos avonds te half acht, ten huize van mevr. wed. J. Broer te Schagerbrtig. Tegenwoordig 11 leden. Voorzitter de heer J. de Moor, secretaris de heer J. A. de Boer. Na opening der vergadering door den voorzitter, volgt vaststelling der notulen. Door den penningmeester, den heer Blauw, wordt rekening en verantwoording gedaan. Over het. dienst'aar 1933 hebben de ontvangsten be dragen f 3S33.43, de uitgaven f 1905.46, batiR slot alzoo 1957.!>7. (De rekening ving aan met een batig slot van f 1967.0S.) Onder dankzegging aan den penningmeester voor zijn uitstekend beheer, wordt de rekening goedge keaird. De rekening van de plaatselijke tuberculosecommis- sie wordt goedgekeurd met een ontvangst van 12218.12, een uitgaaf van f21S9.07, batig slot f29.14 Den heer De Moor als secretaris-penningmeester wordt dank gebracht voor het gehouden beheer. De heer Breebaart merkt, in verband met de reke ning der t.b.c.-commissie op, dat door de gemeente Callantsoog, een nota werd ontvangen wegens kosten van vervoer van een patiënt naar een sanatorium Naar sprekers meening behooren deze uitgaven niet tot die, waarop provinciaal subsidie kan worden ver kregen en zouden deze kosten dan ook niet door de gemeente, doch door het Burgerlijk Armbestuur die nen te worden betaald. De voorzitter der t.b.c.-commissie, de heer J. A. de Boer, deelt mede, dat het tot dusver niet is voorgeko men dat aan de t.b.c.-commissie vervoerkosten in re kening worden gebracht. Het lijkt spreker de beste weg in dit geval de beslissing van Gedeputeerde Sta ten af te wachten. De begrooting voor het dienstjaar 1934 wordt in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op een bedrag van 13797.97, met een post voor onvoorziene uitgaven van f 1392.97. Vastgesteld wordt het jaarverslag der aldeeling „Zijpe-CallanDoogover 1933, benevens het verslag der plaatselijke t.b.c.-commissie der Witte Kruisaf- deeling over 1933. Aan het jaarverslag der afdeeling ontleenen wij het volgende. Het aantal leden der vereoniging be droeg op 1 Januari 1933 1C22 en verminderde in den loop van het jaar tot lOOi Het magazijn verkeert in goeden toestand. Van het materiaal voor ziekenver pleging werd in 1933 210 maal gebruik gemaakt. 2 nieuwe ligtenten werden aangeschaft. Behalve aan vulling van de door de vereeniging in de scholen ge plaatste verbandtronunels, werd bovendien e enver- bandtrommcl geplaatst bij den heei K. van Loenen te Schagerbrug. Aan contributie van personen is in 1833 ontvangen f1234.—, wegens bijdragen van zede lijke lichamen f 110. Uit het verslag der t.b.c -commissie blijkt, dat door de beide wijkverpleegster huisbezoeKSters SOS bezoe ken zijn afgelegd in 32 gezinnen met 35 patiënten. In het jaarverslag werden 3 patiënten in een sana torium verpleegd. Bij de rondvraag betuigt de heer Otcrdoom, ook namens betrokken ouders, zijn dank aan de t.b.c commisise voor liet besluit, waardoor het mogelijk werd een patiëntje uit Callantsoog in een sanato rium ter verpleging op te nemen. Spreker roemt de prettige samenwerking, die steeds van de t.b.c. com missie wordt ondervonden en 'beveelt zich bij voort during in de welwillende houding der commissie aan. De heer K. van Loenen dankt namens zijn zoon, do vereeniging voor de plaatsing van een verband trommel voor eerste hulpverleening te zijnen huize. Hierna volgt sluiting der vergadering onder dank zegging voor üe aangename besprekingen. LANGEND IJ R Blijkens mededceling in het orgaan van den Nc- dorlandschen Tuindershond breidt deze zich steeds uit, doordat de organisaties in Noord-Holland. Gro ningen en Utrecht zich bij den N.T.B. hebben aan gesloten. Zijn we goed ingelicht, dan is het aantal tuin ders, die hun bedrijf hebben opgeheven, blijkens bij de tuinbouwvereenigingen ingekomen bedankjes, in het laatste jaar ongeveer 35 geweest in de 4 Langen- dijker gemeenten. Onze Langendijker schippers ondervinden begrij pelijkerwijze ook den nadeeligen invloed van de cri sis, voor een deel voortspruitende uit de mindere activiteit in de bouwvakken en andere bedrijven, die weinig „vracht" geven in dezen malaise-tijd. Maar het zijn in het hijzonder de Langendijker schippers, die minder werk hebben als gevolg van een omstandigheid, die niet onmiddellijk met de crisis verband houdt. En deze bestaat hierin, dat groote hoeveelheden, aan de veilingen verkochte groenten, niet meer per motorboot maar per auto worden vervoerd. Dit auto-vervoer vanaf de veilin gen is zoo in omvang toegenomen, dat dit voor de Langendijker schippers een geweldige strop is. Naar alle kanten heeft dit vervoer plaats en vooral naar de groote steden, waarheen de schippers voorheen groote hoeveelheden groenten brachten. Dat vervoer met auto's gaat natuurlijk veel vlugger en er zijn er bij, die ook kolossale vrachten kunnen bergen. Dat er op deze wijze nu veel minder werk voor onze schippers is, ligt voor de hand. ZUIDSCHARWOUDE. De Weleerw. heer M. Kruijer is heden voor de derde maal naar Afrika vertrokken, in dienst van de B.K. missie. Hij is in 't geheel reeds 18 jaar ais missionaris in dat werelddeel werkzaam geweest. We vernemen, dat voor rekening van den heer Engeringh een nieuwe woning met kapperssalon cn sigarenwinkel zal worden gebouwd, naast het pand, waar hij thans zijn zaak heeft W A R M EN Tlü I Z E N Aan onze veiling werd verhandeld in: Februari 1934 Februari 1933 Ronde kool 1.622.100 K G. 1.322 750 K.G. Gele kool 495.375 K.G. 323 050 K.G. Deensche witte kool i"5.90:) K.G. 890.200 K.G. Uien 90.750 KG. 113.975 K.G. Peen 5.800 K G. 4.475 K.G. Bieten 6.100 K.G. 4.975 K.G. Aardappelen 1.300 K.G. 3.925 K.G. De omzet bedroeg in Februari 1934 f 76.483.22 tegen f 48.039,80 in Februari 1933. SINT MAARTEN Zondagmorgen hield onze hengelclub haar eersten wedstrijd in seizoen 1934. Te 8.15 stonden 24 leden aan de ringsloot alhier, met de hengel in den hand gereed, om op het eerste sein, gegeven uit do door C. Bregman aan de vereen, geschonken hoorn, hun hengel in het wal er te werpen. 10 prijzen waren ter beschikking der leden gesteld, dewelke bestonden in eetbare waar en kunstvoorwerpen. De gelukkige win naars waren do heeren: A. Keetman, le pr„ Jn. Keetman, 2e pr., W. Wit, 3e pr., D. Brommer. 4e pr., G. Groenveld, 5e pr., G. Bijpost, 6e pr., C. Bregman 7e pr., M. Brommer, Se pr., T. Bakker, 9e pr., Jn. Bakker, 10e prijs. De uitreiking der prijzen had plaats in cafe Half- wccg. Vergadering van den Raad der gemeente Winkel op 6 Maart 1931. Tegenwoordig de heeren: G. Kamp, A. Raven, T. de Pree. P. Dekker Dzn., J. de Veer, P. \an Zooncn cn D. Brugman Jbzn. Voorzitter de heer D. Brugman Jbzn. Secretaris de heer A. de Ridder. Afwezig wegens ongesteldheid de heer J. Koster, bur gemeester. De heer Brugman, het voorzitterschap waarnemen de, opent de vergadering. Do notulen van de vergadering van 27 Februari 1931 worden goedgekeurd. Vaststelling rooilijn te Latjewinkel. Ingevolge opdracht der vorige vergadering is door B. en W. advies ingewonnen bij den technischen dienst van het Hoogheemraadschap inzake de te be palen rooilijn te Lutjewinkel. Zeer welwillend en met bekwamen spoed werd van advies gediend en een schets gemaakt van don toe stand, zooals men zich die voorstelde en hiernevens gaat. Het advies van genoemden dienst is, om te bepa len, dat de rooilijn voor Lutjewinkel vanaf het kruis punt bij de brug over de Mient voor het gedeelte naar do Zuivelfabriek, zoowel als voor het gedeelte naar den Westfrieschen dijk, te bepalen op 8 Meter uit het hart van den weg en de rooilijn langs den weg vanaf genoemd punt naar de richting Winkel eveneons to bepalen op 8 Meter uit het hart van den wë$. Deze regeling voor het eerst toepassende op het porceel van J. Nobel zal tengevolge hebben dat dit perceel in zijn geheel achteruit wordt gebouwd en zal worden be reikt, dat van beide kanten een vrij zicht zal worden verkregen over een afstand van 15 Meter, waarmede het verkeer ten zeerste zal zijn gebaat Voor het perceel S. Vethman zal dan dezelfde re gel gelden en ook dit pet ceel 8 Meter uit het hart van den weg opgetrokken moeten worden. De Voorzitter merkt op, dat in de vorige verga dering over dit onderwerp de stemmen staakten. Jn middels is nog het advies van den technischen dien. t van het Hoogheemraadschap ingewonnen cn dit voorste! gaat nog verder. Spreker zou los willen laten het vorige plan en het nieuwe plan in bespreking willen, brengen. B. en W. hebben er nog niet over vergaderd, doch per soonlijk is spr. zeer met dit plan ingenomen en na nog eens het terrein ter plaatse to hebben opgeno men ziet spr. daarin een blijvende verbetering voor de toekomst, waardoor geen moeilijkheden meer met andere gevallen kunnen ontstaan. Spr. acht het hier op zijn plaats een woord van dank te richten tot den technischen Dienst van het Hoogheemraad schap. Dc heer Van Zooncn zegt eerst op het standpunt te hehlicn gestaan, dat tnct liet bouwen op de be gaande voedng en aantrekking van den grond van den heer J. Nobel aan den weg, daar een \oldoende breedte kon worden verkregen. Voornamelijk bad spr. het oog op het verkeer vanaf de Weere, doch spre kende met autorijdende tnenschen is hem er op ge wezen, dat hot gevaar juist bestaat voor het verkeer vanaf Winkel; uit die richting is geen uitzicht. Het advies van den technischen dienst van het Hoog heemraadschap is voor spr. aanleiding geweest om .;ijn standpunt te wijzigen en actoord te gaan met liet nu gedane voorstel, om een blijvende verbetering iot stand te brengen. Dc heer Kamp zegt ook volkomen accoord te gaan inct het advies van het Hoogheemraadschap, het is nu de gelegenheid om den toestand te verbeteren en doze gelegenheid moet benut worden. De hoer Dekker zegt, dat het hem treft, dat men het zoo roerend eens is, spr. kent de toestand daar zeer goed en komt er dagelijks en meer en meer ;,watii het hem gelukkig voor, dat de stenunen in dc vorige Vergadering staakten en maakt den heer üe Veer een compliment voor zijn voorstel om den .echn.i chcn dienst van hel Hoogheemraadschap er in te liet rekken. De gelegenheid, die thans bestaat, mogen we met ongebruikt laten, dat zou onverantwoord zijn en spr. gaat volkomen accoord met het voorgelegde plan. Dc heer de Pree plaatst zich aan de zijde der voor standers; op andere plaatsen ziet men hoekhuizen aankoopen om ze af te breken ten behoeve van het verkeer en liet heeft spr. verwonderd, dat in de vo rige vergadering de stemmen staakten op het be houd van den bestaanden toestand. Een groot ver- keersbeiang wordt met dit plan gediend. De hoer de Veer zegt blij te zijn, dat het zoo loopt Met liet plan van de vorige vergadering om 2 Meter achteruit te Louwen, was spr. het ook al niet geheel eens, doch het thans uitgebrachte advies, voldoet hem volkomen. Niemand wcnscht stemming, zoodat met algemee ne stemmen Insloten wordt het plan van den tech nischen dienst van het Hoogheemraadschap aan te nemen en de rooilijn naar belde kanten te bepalen op 8 Meter uit het hart van den weg. Do Voorzitter acht het een verheugend verschijn sel, dat zoon betrekkelijk belangrijk besluit met al gemeene stemmen is aangenomen en is daarvoor dankbaar, terwijl spr. een woord van dank richt tot den heer De Veer, voor zijn initiatief om den tech nischen dienst van het Hoogheemraadschap cr in tc betrekken. Rondvraag. Dc heer De Veer zegt dat waar nu de rooilijn is vastgesteld, ook gaarne verder advies zal worden ingewonnen, omtrent het maken van dm hoek. Do voorzitter zegt geen bezwaar te hebben daar aan tegemoet te komen. Daarna is de vergadering gesloten. IV I Elf I V r, y \i y f Voor het beroep bedankt. Voor het op hem uitgebrachte beroep naar .Ie Ned. Herv. Gemeente Winsum en Baard, in Fries land, heeft Ds. J. Fischcr te Slootdorp bedankt. MIDDENMEER. ERNSIG AUTO-ONGEVAL. AUTO VRU WEL VERNIELD. Zaterdagnacht heeft op den Slootweg alhier een auto ongeval plaats gevonden, dat nog betrekkelijk goed is afgcloopen. De heer J. S., reed inct een bij den heer B. te Wicringcrwaard gehuurde auto op genoemden weg. Bij hem in zat een jongedame. Plot scling. aldus verklaarde de heer S. later, is dc auto over den kop gestoven. De beide inzittenden kwa men met den schrik vrij. De heer S. bezeerde zijn heup. Do gehuurde, nog betrekkelijk nieuwe auto is vernield. ADEN K A liSPE' BargerL Stand ever de maand Febr. 1934. Geboren: Johannes, zoon van Johanncs Boekol cn Guurtje Karsten; Afra Catharina, dochter van Pe trus Plak en Cornelia Schoenmaker: Cornelia Hii- legonda, dochter van Cornelia van Ophem en Afra Cornelia Kntes; Adrianus Siraon, zoon van Simon Groen en Maria Molenaar; Simon Petrus, zoon van Johannes Ruiter en Maria Wtjnker. Geertruida, dochter van Frederik van Schagen en Agatha Dek ker; Gonni. dochter van Jan Paarlberg en Anna Arieta Verkroost. Ondertrouwd: Adam de Koning en Alida Swager. Getrouwd. Adam de Koning en Alida Swager. Overleden: Reinsje Cornelia Dekker, oud tien maanden, dochter van Willem Dekker en Cornelia Catharina Bekker. BEWIJS VAN ACTIVITEIT. Waar de mogelijkheid niet is buitengesloten, dat Alcmaria Victrix en H.lt.C (Helder) een beslissings wedstrijd zullen moeten spelen, waardoor zal worden beslist, welke der beide ploegen zal komen tot het spelen van degradatiewedstrijden, heeft het bestuur der v.v. „Schagen" zich tot den K.N.V.B. gewend inct de vraag, of de wedstrijd, welke op onzijdig terrein zal moeten worden gespeeld, mag plaats vinden op 't Schagen-veld. We hopen dat, mocht 't zoover komen, dc activi teit van 't Schagenbestuur resultaat zal hebben. RECTIFICATIE COMPETITIESTAND ADSPIRANTEN. In afd. P is dc stand niet, zooals gisteren werd aangegeven, doch: Helder a 10 6 4 0 40-6 IC •Schagen a Ii.R.C. a 8 6 1 1 26—6 V. 6 3 2 1 35-8 8 H.R.C. b 5 1 2 2 8—9 l Helder b 8 1 0 7 5-68 J.V.C a 7 0 1 0 2-27 Hieruit is af te leiden, dat Helder a Is uitgespeeld, terwijl Schagen a nog 2 wedstrijden moet spelen. Verzamelt Schagen a daaruit 4 punten (2 x 2) dan neemt het de bovenste plaats in. De kampioenskan sen van de a-tjes zijn dus nog lang niet denkbeeldig. Schagen 1) staat in tegenstelling met 't dienaan gaande geannonceerde, op de 2e plaats in cfd. S. en niet op de laatste plaats. Schagen b heeft 4 punten uit 4 wedstrijden. DIRKSHORN. D.F.C.—B.K.C. 3, 6-1. De Zondag gespeelde Wedstrijd van Dirkshorn le gen B.K.C., eindigde in een klinkende overwinning voor de thuisclub. Dc eindsland gaf goed de ver houding weer, want D.F.C. speelde een heel goeden wedstrijd. In de voorhoede vlotte alles best door de groote versterking, die de linkervleugel nu gekregen heeft, en achter bleek de vervanging van een back sncler ook van nut te zijn, want het cenc punt da* B.K.C. kon maken is voor deze versterking ook rep bewijs. De voorhoede der bezoekers w.-.s hot hes:--' deel der ploeg en achter „rommelde" het geducht- de gcheele achferhoedo vatte de zaak veel te lauw op en in laatste instantie was de keeper niet vlug en klenivast genoeg. Het verloop van den wedstrijd gaf vóór rust een heter spel te zien dan hierna. Het was B.K.C. dat voor de wind spelend, de eerste goal mankte m «oen dit gebeurde, zal wel velen de gedachte bekro nen hebben: daar gaan ze weer Maar neon, ie handig combineerende D.F.C.-voorhoede wist spoedig den gelijkmaker te brengen en van toen af ging het crescendo, zoodat met 3—1 gedraaid werd. Er was één penalty-doelpunt hij, dat wegens hands in bot lieruchte gebied, werd gemaakt. Na rust wist de D. F.C.-voorhocdo, voor den wind spelend, nog driemnal het net to vinden cn veroverde hiermede 2 kostbare punten voor den ranglijst, want D.F.C. huist nog in dc onderste regionen. Ga zoo voort, jongens! De scheidsrechter leidde kalm en uitstekend. S.v.p. zorgen dat dit nieuws vroegtijdig voor hot Dinsdagnununer is ingezonden, anders wordt het niet meer geplaatst. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van Dinsdag 6 Maart. Uitspr. vorige zitting. Petr. Herin, van Amsterdam (gedetineerd) op lichting. Eisch 1 jaar gev.; ti maanden gevangenis stra i. Jac. v. d. G., Alkmaar, mishandeling, f 10 boete of IC dagen. Hendr. Izak M., chauffeur, Borgen, hoogcr bcroe») vonnis kontonger. Alkmaar, ter zake overtreding art. 22 M.- en R.-wet, f 41) boeto of 30 dagen. Vonnis be vestigd, doch opgelged f 25 boete of 10 dagen. Jau Willem de Gr., chauffeur, Enkhuizen, toebren gen van ernstig lichamelijk letsel (schuldtnisdrijfj. riisch 1 100 boete of 00 dagen. Vrijgesproken. (Ver dediger was Mr. v. d. Loos). Pietcr O., koopman Amsterdam, diefstal van mo- torhnndschoonen. 2 maanden gev. Arie K. en Klaas St., Egmond aan Zee, hoogcr be roep vonnis kantongerecht, wegens strooperij, 14 dagen principale hechtenis. Vonnis bevestigd, doch aan Klaas St. opgelegd f 20 boete of 8 dagen. lan tarens worden terug gegeven, onulat verbeurdver klaring niet op de wet steunt DuiiMEHEXü, 6 Maart 1934. Op <«e heden gehouden weekmarkt waren aanvoer cn prijzen ais vojg,: 2 pariijen Kleine Boerenkaas, wegen..e 42* K.G. i.anuel viug; 87 j K.G. no.er f 1.5U 1.40 cn weipoicr f 13.01.4.. per K.G.; 44i Runde ren, waaronder löó veue, 5402 cent per Kg., handel v.ug 149 gelue f 9U140, handel matig; 9a melkkoei en f liO—20a, handel s.ug; 17 stieren f 324o, han- i.el viug; li puurden f üo—130, handel stug; 10 veile aalvereu f 40—00, handel matig; lla2 uuentere kal veren s.aciit f 311, fok f 7—14, 230 vette varkens f 540o, bundel maag; 04 magere \arkens f 14—25, handel matig; 18a biggen f 7—12, handel matig; 81a schapen I 8—20, hanucl vlug; 10 bonken f 28, han del maiig; kipeieren f 2.40—2.90 per 100 stuks; eend- cieren f 2.00; Piepkuikens 62^2—50 cent; konijnen i o.2a—2; eenden 30—70 cent; duiven p. p. 40 cent; 2248 kipeieren A f 2.10—2.80, 1444 eendeieren A 2.70; 2J3 ccndeicrcn schouw f 2.05; 285 kipeiercu scliou»v f 1.10. Op de gemeentelijke Kaasbeuis waren heden aangevoerd: 18 partijen kaas, wegende 21.000 Kg. iiaudel stug, hoogste prijs 21 gulden. BROEK OP LAXGLNDIJK, (i Maart Aangctoerd: 801)00 Kg. roode kool 1 13>05.50, 125000 Kg. golo kool 1 2.904.70, 50000 Kr. D. witte koo! 1 i.SÜ3, 100ÜU Kg. uien f 12101.90, drielingen 1 0.80, 1500 Kg. J tieten 1 2.49-2.80. NOURD8CHAlt WO U DE, C Maart Aangevoerd: 7500 Kg. uien f 1.201.30, drielingen f 0.80, grove f 1.70, 310a Kg. kroten f 1.102.30, 1G0300 Kg. roode kool f 1.300, doorschot f 1—4.50, 109200 Kg. gele kool f 2.00—5.10, doorschot I 2.00--4.50, llO.Cn'.J Kg. D. witte kool f 4020, doorschot f 3J<0 WARMEN HUIZEN, 6 Maart Aangevoerd: 119100 Kg. roode kool le kw. f 1.40— 5.80, 2o kw. f 14.40, 23300 Kg. gele kool le kw. f 3.204.00, 2e kw. 1 2.703.80, 23200 Kg. D. wille kool le kw. f 3.89—5.50, 2e kw. f 3—4.10, 2625 Kg. uien f 1.80—1.90, 623 Kg. peen f 3.30—3.40, id. kl. f 2. PURMI'REND. e Maart. Coop. Ccntr. eiervoiling G.A„ aangevoerd: 100.000 eendeieren f 2.702.80, 113009 kipeieren: 7080 Kg. f 3.30—420. G5—63 Kg. f 2.80 -3, ftU-94 Kg. f 2.50— 2.S9, ('6—92 Kg. f 220-2.00, 58 59 Kg. f 2.10-2.40 50 57 Kg. f 2.10 2 30, 53—55 Kt. f 2 2.20. 50-32 Kg. f 1.90 2 10. Oude kippen f 0.90—1.40, oude ha ncn f 0.90—1.30 per stuk. Barometerstand op Woensdagmorgen 8 uur: 751 m.M. Vooruitzichten: kans op regen. Temperatuur: 4 gr. C. is 39 gr. F. ONZE BRIL PAST... DE PRIJS OOK t Firma GEbR. ROTGANS SCHAGEN Dr. Albinana, leider fascisten. Dr. Albinana, een bekend monarchistisch lid van de Cortes en leiedr der Spnansehe fascisten, is Zon- «.aguvond tegen middernacht te Barcelona niet t3 andere personen gearcstcerd bij een inval der poli- «ie in het centrum van een naar het heette fascis tische organisatie. Alhinaiui werd gistermiddag om 12 uur vrijgelaten nadat hij zich op zijn parlemen- .aire onschendbaarheid had beroepen. De anderen zullen terecht moeten staan voor de rechtbank. Dr. Albinana was tot 5 uur 's morgens in een cel van het hoofdbureau opgesloten geweest omdat hij tegen do politio te keer was gegaan. De president van Catalonië, Companys, zeide, de plaatsing van dr. Albinana in een cel verdedigend, dat deze cellen vee! netter en beter waren dan die waarin hij en zijn vrienden waren opgesloten geweest, waarmee hij doelde op zijn eigen gevangenschap tijdens de die tatuur. Bi] het la&cchen in brand gevlogon. In de reparatiewerkplaats van de autofirma van Zijll te Arnhem is bij het lassrhen een acythvleen- gashouder in brand gevlogen Er schoot plotseling een groote vlam uit het apparaat, die het onmoge lijk maakte om don toevoor af te sluiten. Hot vuur werd aanvankelijk bestreden met een schuitnblusch- npparaat doch. toen de brandweer in de werkplaats verscheen ging men met natte doeken den in een vuurzuil veranderden cylinder afdekken. Inmiddels werden uit de werkplaats de flesschen met zuurstof verwijderd en het terrein buiten de werkplaats ge heel afgezet. Men slaagde erin om den brand daarna te blusschen zonder dat groote ongelukken gebeur den. Met de door hem uitgevonden warmwaferinstallatic demonstreerde de heer L. v. d. Leden uit Bergen Dins dagmiddag en -avond in Hotel Vrcdolust alhier. We hebben een demonstratie bijgewoond en verkregen deskundige voorlichting van den eigenaar. Hierdoor zijn wo in staat van deze vinding een en ander mede te deelen. De heer Van der Leden heeft een warm- vvuterinstallatie ontworpen welke, en dit is een factor van zeer groot belang, elke gewenschte hoeveelheid warm water (temperatuur 80— 90" Celcius) op alle tij den van den dag of den naciit kan leveren, zonder dat aan deze productie ecnige kosten zijn verbonden. Daartoe wordt in den schoorsteen van het huis een kopervertind apparaat aangebracht verhonden aan de kachelpijp. Dit apparaat is gevuld inct water, dat de warmte van de rookgassen, welke anders door den schoorsteen ontwijken, ovemeecmt. Dit water wordt automatisch verplaatst naar een op een ver loren plaats of in een verborgen hoekje van het hui» opgesteld voorradenreservoir, waar 't als kokend heet water blijft vergaard. Een ander, eveneens verdekt opgesteld reservoir bevat koud water «lat automatisch •wordt bijgevuld van de leiding en druk uitoefent op 5et warme water. Dit tweede reservoir zorgt tevens .oor do ontspanning (expansie). Waar het geheel automatisch werkt, kan men steeds beschikken over iroomend warm water. Door busleidingen kan het arme water naar elk gewcnscht punt in huis wor den gevoerd (waschtafels, bad, keuken, garage, enz). Om een en ander te bereiken, behoeft men slechts -cn huiskachcl normaal te branden. Bewezen is. «lat 'e kachel, event. haard, even goed trekt als zonder Ie installatie. De demonstratie, welker veler belang stelling trok, toonde ons, dat hetgeen de heer Van der Leden uiteen zette, inderdaad het geval is. liet reservoir in de zaal opgesteld, bevatte 85 Liter water. Een grooter reservoir is niet het minste bezwaar. Uit do aftapkraan stroomde dampend het hoete water. Inderdaad zal deze uitvinding nuttig blijken to zijn. Waar productiekosten er niet zijn en de installatie oen niet hoogc aanschaffingsprijs heeft, zal deze vin ding wel ingang vinden. Hoe staat het met onze gasfabriek? Onder de aanwezigen was ook de directeur onzer gasfabriek, die met belangstelling de uiteenzetting van den heer v. d. Leden volgde. Do heer Blnezer vond een en ander zeer vernuftig, maar meende «lat verwarming door middel van gas vooral in den zomer aangewend moest worden. De lieer v. d. Leden merkte op, dat er bij gebruik van kachel of haard a's warmtebron geen productiekosten waren. De gasdireeteur deelde toen mede. dat door hem rap porten waren ingezonden naar het gemeente' est uur, waarin hij aandrong op verlaging der gasprijzen cn de invoering van een rubriek industrie-gehruiksgas. De fabriek werkt op 30—60 pet. van haar capaciteit momenteel, iets wat de directeur niet in den haak vond. Hij meende, dat de gasfabriek niet mocht wor den beschouwd als de kurk .vaar de gemeentelijke ri llanden op drijven. We zien met groote belangstelling op de eerstko mende raadsvergadering de behandeling dezer rappor ten tegemoet.

Schager Courant | 1934 | | pagina 2