96 Jaar. GRATIS UITSTAPJES OP EEN.... IJSSCHOTS! SCHAGER COURANT Woensdag 7 Maart 1934. SCHAGER COURANT. De oudste inwoner van Oude Niedorp. DE DOODSLAG TE ALKMAAR. E-n jaar gevangenisstraf tegen den dader geëischt. Verwildering van zeden. Stoomschip gezonken. De miUioenen strooman nog steeds toe. Den 2den Maart j.I. heeft de oud ste ingezetene der gemeente Oude Niedorp, de heer Jan Pater, populair geworden bij familie en kennissen door den naam van Opa Pater, ten huize zijner kinderen P. Blokker en A. Blokker—Pater te Oude Niedorp, zijn 96sten verjaardag met opge wektheid mogen gedenken. Waar zijn gezondheid thans niets te wen- schen overlaat^ kon hij reeds vroeg opstaan om de velen die hem dien dag kwamen gelukwenschen, te ontvangen. Hoewel de jaren zijn arbeidsveld steeds kleiner hebben gemaakt, want het is het loopen dat hem zoo moeilijk valt, kan hij zich met niets doen nog slecht vereent- gen en is hij zeer dankbaar als buur Kuiper of Persijn hem eens wat erw ten of boonen brengen, welke hij nog heel aardig kan uitzoeken. Voor lezen heeft hij, zooals uit nevenstaande foto blijkt, het leesglas noodig, maar nog steeds is voor hem de Schager Courant oen aangename gast, te meer omdat het heden nog zoo zijn volle belangstel ling heeft-Geboren in 1838 te Lutjewinkel, in den sinds 1918 verdwenen strijkmolen, weet hij ook nog veel te vertellen uit de dagen zijner jeugd, toen wijlen Meester Mclchior, de grootvader van Mej. Melchior van Winkel, om den anderen dag zijn wandeling maakte van Winkel naar Kolhorn, om zijn patiënten op te zoeken; dat de onlangs verbrande boerderijen te Lutje winkel toentertijd werden bewoond door wijlen de heeren Jan Wit en Jan Butter. Betovergrootvader en overgrootvader van de h.h. Nobel en Vethman en DE BEMANNING DER „TSJELJOESKIN" DRIJFT AF. Nansen's tocht in den storm. Overwintering op een ijsschots. welke thans do boerderijen bewoonden en als de heer Butter dan op do half ondergcloopen landerijen op jacht ging, nain hij zijn paard mee, want de rotganzen waren wel bang voor mcnschen, doch niet voor paar den en wist hij ze op die manier onder schot te krij gen daar het paard zich van het schieten niets aan trok. Het zou te veel ruimte vragen om het vele uit zijn herinneringen neer te schrijven, maar we hebben in dien krassen 96-jarigcn gezien, iemand met een tevre den ouden dag en wiens blijmoedigheid maakte, dat hij van ganscher harte instemde met den wensch zij ner kinderen en kennissen, de 100 jaren te bereiken. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR. Nachtelijk drama in de Bloemstraat, die met doodslag eindigde. Gister is voor de Rechtbank te Alkmaar de zaak te gen Dirk G.. een 34-jarige stoker uit Egmond aan Zee, wien ten laste gelegd wordt, dat hij in den nacht van 8 op 9 Januari j.I. den 36-jarigen Jan Oldenburger Uit Egmond Binnen in de Bloemstraat te Alkmaar, waar Gr. voor korten tijd was komen wonen, had doodgeslagen, behandeld. In ons nummer van gister hebben we reeds in het kort gereleveerd, wat zich in den bewuaten nacht had afgespeeld, alsmede de uitvoerige dagvaarding die de Officier van Justitie tegen verdachte had uitgebracht Uiteraard bestond er voor deze zaak groote belang stelling. Do publieke tribune was gister bij do behan deling voor de Alkmaarsche Rechtbank geheel bezet De eerste getuige was de criminaal-anatomist Dr. Hulst, wiens karakteristieke verschijning steeds duidt op de lugubere omstandigheid, dat op den achter grond een lijk staat. De deskundige bevestigde hier zijn uit den aard der zaak griezelig rapport met do conclusie, dat de verslagene Jan Oldenburger overleed als gevolg van het hem aangedane uiterlijk geweld, aangezien an dere physieke afwijkingen niet werden aangetroffen. De slag werd vermoedelijk ontvangen in gebukte hou ding. De verdachte gehoord. Daarop werd gehoord verdachte Dirk Groen, die niet ontkende geslagen te hebben. Hij kende den versla- gene zeer oppervlakkig en was met hem in aanra king gekomen omdat hij een huishoudster zocht, op welke betrekking reflecteerde mej. A. de Haan, de huishoudster van Oldenburger. De man scheen wel zenuwachtig dat do juffrouw zou vertrekken. Op 2 Januari kwam do juffrouw met de bus en tot 8 Jan. hadden zij genoeglijk samengeleefd. In den nacht van den misdaad was hij met zijn huishoudster op visite geweest bij zijn broed op het Zeglis. Thuis ge komen zaten ze nog wat te praten en hoorden zij een knal. Aanvankelijk zagen zij niets, doch eensklaps werd een ruit kapot gegooid. Dirk Groen wapende zich toen met een stuk hout en ging, voorzien van een zaklantaarn, naar heneden. Bedoeld stuk hout, beslagen met twee uitstekende ijzeren hengsels, was ter zitting aanwezig. Buiten gekomen zag Dirk Groen een persoon, die naar hij dacht, een wapen in zijn handen had en in zijn schrik cn overspanning sloeg hij op hem los. De man kwam wel op hem toe, maar zeide niets. Verdachte ontkende een bepaald opzet te hebben gehad den man te vermoorden, maar hij was be deesd voor een aanval. Ben jij zoon bange kerel? vroeg mr. Ledeboer, de president. Ik heb niet eens gezien, wat ik in m'n handen heb gehad, replieeerdo de verdachte. Het gezicht van die man was verschrikkelijk, zei verdachte, half huilend, ik heb niet gewild den man dood te slaan. De zwaarte van het massieve stuk had volgens Dr. Hulst veel bijgedragen, om de kracht van den slag te bevorderen. Verdachte verklaarde geheel uitzinnig met het stuk hout naar liet politiebureau te zijn gerend. Hij wist niet hoe hij op 't bureau was gekomen en had daar gezegd, dat er ih de Bloemstraat wat was go- beurd en dat daar een man lag. Verder getuigenverhoor. De 3i-jarige Annegien de Haan, de bewuste huis houdster en ongewilde oorzaak .van het bloedige drama, was eenlge jaren hulshoudster geweest bij Oldenburger, toon deze nog in Opende woonde en later in Egmond Binnen. Had men aanvankelijk trouwplannen, later werd de verhouding minder prettig, als gevolg van hot driftig karakter van Ol denburger. Zij wilde liever weg en was dan ook een tijd heen gegaan, doch na belofte van beterschap keerde zij weer naar Oldenburger terug. Het was ochter niets beter geworden en dus plaatste zij een adverententie, waarop Dirk Groen reflecteerde, met gevolg dat zij deze betrekking op 2 Januari zou aanvaarden. Oldenburger scheen zich dit vertrek zeer aan te trekken en had gedreigd, dat indien iemand kwam om haar goed te halen, hij hem zou doodsteken. Hij keek altijd gluiperig en dreigde haar meermalen. Op den bewuaten avond hadden Annegien en Dirk den avond gezellig bij den broer van Dirk op het Zeglis doorgebracht en kunnen wo verder verwijzen naar de verklaring van verdach te Dirk Groen. Mej. de Haan dacht aanvankelijk niet aan Oldenburger .Deze was wel in het bezit van een pistooltje. Zij had voor het ingooien van do ruit naar buiten gekeken. Zij dacht dat de ruit was ingeschoten. Verder had Annegien niets gemerkt. Daarop was Dirk gekomen en die had gezegd: Ga je mee naar 't Politiebureau, want die vent wil me doodsteken! Waar is die vent dan, vroeg Annegien. Ja, zei Dirk, die ligt daar! Dirk gal haar daarop den raad om de deur vast te houden. Mr. Van Leeuwen, de verdediger had een schrijven van de huishoudster in bezit, waarin Oldenburger had gedreigd zich van het leven te wilen berooven. De heer J. van Zalingen, wonende hoek Laat- Bloemstraat, had omstreeks hall 12 den verdachte gesproken en deze had hem een onsamenhangend verhaal gedaan en onder meer gezegd dat hij een man had vermoord met een stuk hout, dat hij in de hand had. De heer Van Zalingen ging kijken in de Bloem straat en vond daar een man liggen, die nog leefde. Getuige belde toen de politie op. Verdachte beweerde niet meer te weten of hij dien man was tegengekomen. Ten slotte werd gehoord de vierde en laatste ge tuige, hoofdagent Jan Overeen, die mededeelde dat in den laten avond Dirk Groen op het bureau kwam, bloothoofds en op zijn kousen, die vertelde dat hij iemand had dood geslagen op straat. Met een collega is Ovcreem naar do Bloemstraat gegaan en vond daar op straat liggen een man; op eenigen afstand lag een pet. De man leefde nog cn werd vervoerd naar het Ccntr. Ziekenhuis. In Egmond is ten huize van Oldenburger gevonden en in beslag genomen een alarmpistool. De president releveerde, dat verdachte meermalen was veroordeeld. De Olilcler van Justitie aan *t woord. De officier releveerde in het kort het bloedige ge beuren in de Bloemstraat op den bewusten avond, waarbij een niet geheel onverdeeld gunstig licht werd geworpen op den persoon van den verslagene en reconstrueerde voorts het misdrijf, om te komen tot de vragen: was hier aanwezig zelfverdediging of overschrijding der grenzen van zelfverdediging? De officier kon die vragen in verband met het optreden van Oldenburger niet bevestigend beantwoorden. Do zelfverdediging was in ieder geval voorbarig, maar was ook aanwezig het opzet tot mishandeling, den dood ten gevolge hebbende. Om die redenen wilde do officier doodslag en zelfs zware mishandeling la ten varen. Uit zijn strafblad bleek dat verdachte een ruw mensch was, wat in zijn nadeel pleitte. Eisch 1 jaar gevangenisstraL Alle omstandigheden echter tegen elkaar opwegen de, vorderde de officier 1 Jaar gevangenisstraf. De verdachte toonde zich onder dit requisitoir ta melijk aangedaan en zat hij te snikken. Hij beweerde dat de voorgelezen straflijst niet op hem, doch ver moedelijk op zijn broeder sloeg. Mr. van Leeuwen deelde namens verdachte mode een woord van deelneming, omtrent den verslagene en trachtte de meening ingang te doen vinden dat hier had plaats gevonden gewettigde zelfverdediging. Pleiter concludeerde dus vrijspraak, sibsidiair strafverlichting. De gebeurtenissen der laatste dagen hebben de algeheele aandacht afgeleid van de pogingen, die gedaan zijn, om de bemanning van den Russischen ijshreker „Tsjeljocskin" te redden. Alleen gister werden wij er nog weer aan herinnerd door het cou rantenbericht, dat de vrouwen en kinderen met groo te moeite door vliegers aan land zijn gebracht. Ge noemd schip is, zooals bekend, eenige weken ge- I leden tusschen ijsschollen gekraakt en in korten tijd gezonken. De bemanning en de passagiers, tezamen 103 menschen, waaronder ook vrouwen en kinderen, redden zich op een reusachtige drijvende ijsschots. In afwachting van het door de Russische regeering ondernomen reddingswerk bouwden zij zich daarop een hut. De verbinding met de buitenwereld onder hielden zij door middel van de radio, terwijl zij een ruimen voorraad levensmiddelen en brandstoffen bezaten. Toch was hun toestand niet ongevaarlijk, aangezien de ijsschots met groote snelheid naar het Noorden afdreef en vol breuken kwam. Groote scheuren reikten tot nan do hut toe cn die waren niet direct geschikt om de stemming der geredden te verbeteren. Ook werd de redding zeer bemoeilijkt, doordat de omstandigheden het den vliegtuigen on mogelijk maakten, te landen. Een dergelijk avontuur beleefde de groote pool reiziger Fritjof Nanscn. Op 17 Juli 1888 bevond de „Jason", Nansen's expeditieschip, zich op 2Ys mijl afstands van den Groenlandschen bodem. Men be sloot nu de booten uit te zotten om hiermedo door den ijsgordel heen te breken. Doch al spoedig bleek dit een gevaarlijk experiment te zijn, daar de ijs- schollen dreigden de booten te verpletteren. Men was nu gedwongen, de booten op een grooten ijs schots te trekken, die echter ongelukkigerwijze in een sterk zeewaarts voerenden stroom geraakte. Goede raad was duur. Tegelijkertijd brak een dagen lang aanhoudenden storm los, die de ijsschotsen tegen elkander droef, zoodat Kansen en zijn bege leiders meermalen in levensgevaar verkeerden. Tien dagen lang duurde deze tocht op den ijsschots. Men had een kleine tent opgezet, waarin men eenigszins beschut was tegen regen en hagel, terwijl buiten geregeld iemand de wacht hield. Het schuim van do hoogopslaande branding spatte vaak over de tent heen. Slechts éënmaal in deze tien dagen kon men koken; den overigen tijd bestond het voedsel voor namelijk uit rauw paardevleesch. Hierbij kwam, dat de kust voortdurend binnen ge zichtsafstand cn toch onbereikbaar was, terwijl er tusschen het land cn de gordel van drijfijs betrekke lijk rustig vaarwater was, waarin men weer in de booten zou kunnen gaan. Eerst den 29en Juli gelukte het aan land te ko men. Helaas was men door dezen tocht nogal ver van het oorspronkelijke landingspunt afgeraakt, zoo dat er vrij veel tijd verloren ging met den terugtocht. De schol, waarop Nanscn zich bevond, was vnj klein in vergelijking met die der „Tsjeljoeskin"-be- manning, die eenige vierkante kilometers groot was. Volgens vele poolreizigers bestaan er nog grootere schotsen; van sommige kan men zelfs het einde niet zien. Slechts aan het eind, dat men dagelijks afdrijft, is te zien, dat men op een ijsschots is. Dergelijke reusachtige schotsen zijn natuurlijk zeer veilig. Men kan erop overwinteren en moet er dan slechts op bedacht zijn, in het voorjaar het vas teland te hereiken. Wanneer het ijs n.1. begint af te trekken en in beweging raakt, kan men zijn testa ment wel maken. Hardnekkige strijd met het Poolijs. Hel kamp weer verder afgedreven. - Nieuwe reddingspogingen voorbereid. Volgens het laatste Reuter-bericht uit Moskou om trent de „Tsjeljocskin", heeft de piloot Ljapidewski bij zijn landing op het ijs accumulatoren achtergelaten, voor den radiozender in het kamp van professor Schmidt. De laatste drie dagen had deze zender, teneinde energie te sparen, slechts heel korte berichtjes gege ven over de positie en het weer. Ljapidewski heeft bovendien ook olie achtergelaten voor het in het kamp aanwezige vliegtuig. De laatste 24 uur is het ijsveld, waarop zich het kamp bevindt, ongeveer drie kilometer naar het Noordwesten afgedreven. Inmiddels gaat men door met den aanleg van een basis voor de vliegers, die zullen trachten de beman ning van de Tsjeljoeskin te redden. Groote hoeveel heden materiaal zijn onderweg, waartoe ook gebruik wordt gemaakt van hondensleden. Het weer is onze ker. Bij een versterking van den lagen druk boven Kasmstjatka en het Frans Josef-ciland kan gerekend worden op een slechtere weersgesteldheid. Het stoomschip Stalingrad, dat vliegtuigen en brandstof aan boord heeft, is op den tocht naar Kamsjatka op zeer dik ijs gestooten, zoodat het schip van richting moest veranderen. Ook de beken de vlieger Bolotof zal aan de reddingspogingen voor de bemanning van de Tsjeljoeskin deelnemen. Onder de vrouwen en kinderen, die door Ljapi dewski in veiligheid zijn gebracht, bevond zich het driejarig dochtertje van den leider van het Pool- station op het eiland Wrangel, alsmede een kindje van zes maanden. De krant, de bioscoop, de schouwburg, het dansen, de mode als zondebokken. Kardinaal Della Costa, de aartsbisschop van Flo rence, heeft, naar Reuter meldt, aan de geloovigcn van zijn diocees oen herderlijken brief gericht, waarin hij spreekt over de immoraliteit, welke zelfs die landen vergiftigt, welke eens een schitterende traditie van Christelijk leven haden. Als oorzaken van deze immoraliteit noemt hij: lo. De dagbladen; deze moesten niet gekocht of gelezen worden en moeten onmiddellijk uit de han den van kinderen worden genomen. 2o. De bioscopen; deze zijn een vreeswekkende bron van onzedelijkheid. 3o. De theaters; do zonden van do oudheid schij nen hier te zijn herboren. Zij zijn een school voor amoureuze intrigues en praten de misdaden goed. 4o. Het dansen; dit is wel het grootste gevaar. Het episcopaat van Toscane heeft derhalve besloten zijn zegen te onthouden aan huizen waar gedanst wordt. 5o. De onzedelijke mode; deze overtreedt do God delijke wet. 6o. De badplaatsen; de scliaamtelooze klceding en houding van de badgasten zijn een ernstige misdaad. Verder keert de kardinaal aartsbisschop zich tegen „lange verkeeringen' waarin do paren niet voldoende worden gechaperoncerd, en tegen de „te gemakkelijke en .veelvuldige" echtscheidingen. EEN DER NIEUWSTE DINGEN OP DE LEIPZIGER MESSE. Op de Leiziger Messe, die dezer dagen ge opend is, zijn natuurlijk weer verscheidene nieuwe en interessante dingen te bewonderen. Een er van Ie een reusachtige steenboor die in het mijnbedrijf van groot nut zal blijken te zijn. Scheepsramp te Kanton. Driehonderd vijftig lijken geborgen. Reuter seint uit Londen: Uit Kanton wordt ge meld, dat een stoomschip bij het binnenvaren in de haven is gezonken. Men vreest dat vijfhonderd passa giers verdronken zijn. Reeds zijn 350 lijken uit het water gehaald. Vele vrouwen en kinderen dwalen door de rijen der opgebaarde lijken, zoekend naar ver miste bloedverwanten. Verrassende cijfers Het aantal opgaven van verzwegen belastinggel den groeit nog steeds. Tot dusver is er in de inspec tie Groningen op deze wijze reeds een bedrag van tusschen de 4% en 5 millioen aangegeven. Te Hoogezand f 2.000.000; Roermond f 3.500.000; Zutphen (volgens de „Zutph. Crt), ruim f 1.500.000. Dat kan wat worden voor het geheele land! MINIMUM LOON VOOR ALLE ARBEIDERS IN ZUID-AFRIKA. Wetsontwerp gereed. Kaapstad. De Zuid-Afrikaanschc regeering heeft een wetsontwerp gereed, waarbij voor alle arbeiders bij openbare lichamen en particuliere bedrijven een minimumloon wordt vastgesteld van 8 shilling per dag en aan een grootcr aantal arbeiders werkgele genheid wordt verschaft. AUTO TE WATER. Bestuurder verdronken. De 23-jarigo A. Gerrits, uit Zwolle, die bij een krui deniersfirma te El burg in betrekking was, vertrok Donderdagavond j.1. per auto uit EIburg om een be zoek te brengen aan zijn verloofde te Hecrde. Sinds dien tijd werd hij vermist. Gisteravond omstreeks 6 uur bemerkte een schipper, die in het Apeldoorn- scho kanaal voer, dat er een auto op den bodem van het kanaal lag. De auto werd opgehaald. Het bleek de auto te zijn, waarmede G. Donderdagavond uit EIburg was vertrokken. Het lijk is in de auto ge vonden. LUISTERAARS IN EUROPA. 18 Millioen. Volgens de laatste internationalo gegevens, zijn er thans in Europa bijna 18 millioen ingeschreven luis teraars, tweemaal meer dan vier jaar geleden. In 1933 nam het aantal luisteraarsgezinnen met 3.5 mil lioen toe! Volgens de gegevens van het bureau van de Union te Genève zijn er thans in Nederland 648.275 luisteraars, waarvan de helft aangesloten op distri butie-netten. Wie zich vanaf heden op de abonneert, ontvangt alle in de maand Maart verschijnende nummers

Schager Courant | 1934 | | pagina 5