C. Rogge veen Cz Zadelmakerij AMKO AMKO C.I.E.S. Schoenen GOLFPLATEN COSTUUM? Cb. H. Tb. SCHMALZ, SCHAGEN P. Dekker, f 16.00 f 27.50 f 37.50 GULDENS bespaart U Bij SCHMLZ gekleed, is GOED BESTEEG. nieuwe Fiets geheimzinnige gouddiefstal in Zuid-Afrika. Niet alleen zeem en spons, Hst spoorv/egschandaal in Joego-Slavië Ontbinding van goraangde huwelijken in Duiischiand? HET CONFUCT P.E.N.—ZAANLAND. Ernstige aanrijding bij Dan Bosch. Dood achter het stuur. Tusschen zandtrein verpletterd. Uit de cel ontvlucht. C. ROGGEVEEN Cz. KLEEDING is en blijft GOEDKOOPER Schoenhandel DE RAAT", J. Buisman, Voor een nieuw Rijwiel Gegalvaniseerde Golfplaten ESA Welken prijs wilt U besteden voor uw nieuwe Geweldige ontploffingen. Voor Aannemen en Trouwen: pracht sorteering blauwe-, zwarte- en fantasie-Costumes. Van ccn groote goudzending voor 6000 pond sterling gestolen. Tusschen Boelawajo en Londen. Zooals we in ons nummer van Donderdag reeds meedeelden, houdt de Kngelsche politie en dio in Zuid-Afrika zich op het oogonblik druk bezig met de oplossing van liet raadsel, hoe van de goudzending ter waarde van 2.000.000 tusschen Boelawajo en Londen voor ruim 6000 kon worden gestolen. De dieven vervingen de verdwenen kist door een an dere, die er precies zoo uitzag en bij opening gevuld bleek met cement en spijkers van precies hetzelfde gewicht als het goud. Als men leest, welke voorzorgsmaatregelen bij het vervoer van liet goud werden genomen, zou men denken, dat de dieven van bovennatuurlijke midde len gebruik hebben gemaakt. De zending was ver lakt in zorgvuldig verzegelde kistjes, zij werd van Boelawajo in een speciale postauto, begeleid door tot de tanden gewapende bewakers, naar Kaapstad getransporteerd en daar overgebracht naar de pant- serkluis van de Balmorai Cast Ie, die Maandag to Southampt011 arriveerde, na alleen Madeira te heb ben aangedaan. Hij hot lossen werd de zending ge controleerd en werden de zegels der 35 kistjes nauw keurig onderzocht. Per trein ging het goud verder onder even scherpe bewaking naar Londen, waar bef van Watcrloo-station in vrachtauto's werd over gebracht naar de Bank ot Engeland en de Standard Bank of South Africa. In laatstgenoemde bank werd de ontdekking ge daan. dat een der kistjes, dat voor 6320 p .st. goud bad moeten bevatten, slechts cement en spijkers in hield. Het droeg geen enkel spoor van geweld. Scotland Yard werd terstond op de hoogte ge bracht. waar men zich in verbinding stelde met de politie in Zuid-Afrika. Tot dusver heeft men evenwel nog niet het geringste spoor gevonden. Dat de dieven het kistje door een vooraf gereed gemaakt, uiterlijk precies gelijk kistje hebben ver vangen ligt voor de hand, als men weet, op welke wijze het goud wordt verpakt, vóór het de mijn verlaat. Het wordt in zaagsel, fijngemalen kurk of dergelijk materiaal in het dikhouten kistje gelegd, dat rondom van metalen bandon wordt voorzien, waarna op de naden talrijke zegels worden aange bracht. Wie het goud uit het kistje zou willen ver wijderen, zou alle verbroken zegels en de motalen handen door andere moeten vervangen, wat veel tijd en handigheid zou vereischen, indien het, gezien de voortdurende bewaking, al mogelijk ware. Men acht hot dc eenvoudige vervanging door een vooraf ge reedgemaakt kist ir» dan ook waarschijnlijk. Dat iets derge'ijks geschiedt is trouwens niet de eerste maal. ofschoon het de laatste jaren niet meer is voorgekomen. maar ook PUROL is hij schoonmaak onmis baar. En wel om roode, ruwe, of stukke schoonmaakhanden weer snel zacht en gaaf te maken. Vooral 's avonds inwrijven. Verdediging van den beschuldigde, die wel docr de regeeringspartij met grooten bijval werd begroet, maar op de openbare mcening geen grooten indruk heeft gemaakt. Het chequeboek van Stavisky ter sprake. Belgrado. De minister van Verkeerswezen Ra- diwojewiisch, die zooals bekend is er van wordt beschuldigd den staat door dubieuse overeenkomsten met drie Eransche firma s voor 30 milliocn guldens te hebben benadeeld heeft in de Skoeptsjina te zijner verdediging een groote redevoering gehouden, welke door de regeeringpartij met grooten bijval werd be groet, doch op de openbare meening geen indruk beeft gemaakt. Donderdag hebben in de Skoeptsjina -40 afgevaar digden het woord gevraagd, orn hun standpunt uit een tc zetten nopens het hoofdstuk verkeerswezen. Afgevaardigde Weiitsjkowitsj critiseerde de rede voering van den minister en verklaarde, dat het er niet om gaat of de contracten met de Franschei. formeel in orde zijn, doch om het teil, of de staat is benadeeld of niet „Ik verneem', riep hij uit, „dal in het chequeboek van Stavisky de namen voorko men van vijf Joego-Slaven, die bij ons aanzienlijke posities innemen. ^Interruptie: het zijn er 8p Men ziel dus dat Stavisky ook zijn hand heeft uit gestrekt naar onzen staat en dat zijn agenten door tusschenkomst van afgevaardigde Boyer, die de eerste contracten met het ministerie van verkeers wezen afsloot, bij ons een arucidsveid vonden." De vroegere minister van Verkeerswezen Stanitsj, die deze zaak tegen lladiwojewitsch aan tiet rollen beeft gebracht, verklaarde dat hij zijn beweringen slaande houdt. Do premier ontkende dat de staat schade zou hebben geleden en drong er op aan do debatten over deze onverkwikkelijke affaire te staken. Nu men zich van de beteekenis der rassen kwestie bewust wordt Berlijn: Sedert het nationaal-socialistlsch regime in Duitschland heerscht, hebben verschillende Duitsehc rechtbanken het verzoek gekregen gemeng de huwelijken ongeldig te verklaren op grond van het feit, dat. (ie niot-Joodsche partij ten tijde van het hu welijk zich niet bewust was van de beteekenis van de rassenkwestie. Indien hij of zij op de hoogte zou zijn geweest zou liet huwelijk niet tot stand zijn gekomen. Tot nog toe hebben de rechtbanken dergelijke ver zoeken afgewezen, doclj thans heeft het staatsge- reehtshof van Baden te Karlsruhe een dergelijk hu welijk ontbonden verklaard. In zijn motiveering ver klaarde de rechtbank: „Men is zich tegenwoordig er van bewust, dat het Joodschc ras afwijkt van het Arische ras in bloed, karakter, persoonlijkheid en ge- dachtcnleven, en dat een verbintenis met een lid van dit ras niet alleen ongewenscht is, doch ook ver keerd, onnatuurlijk, tegennatuurlijk zelfs omdat het den Ariër blootstelt aan het gevaar van zijn ras te vervreemden en vreemde kinderen voort tc brengen." De uitspraak van het Hof is nog niet van kracht, aangezien ccn der betrokken partijen ertegen in be roep is gegaan. De „Zaanland" bereid het voorstel van Gedeputeerde Staten te aanvaarden. Do vergadering van aandeelhouders der N.V. Elec- trische Stroom verkoop Maatschappij Zaanland te Wonnerveer heeft besloten indien Ged. Staten het voorstel gedaan bij hun brief van 20 April 1933 herha len, dit voorstel te aanvaarden. Dit besluit is genomen op de overweging, dat het algemeen belang van de Zaanstreek zulks vordert ten einde procedures en andere moeilijkheden te voorko men en de continueering van de stroomlevering op 10 Augustus 1934 te bevorderen. Het voorstel van Gedeputeerden kwam voorname lijk hierop neer, dat men aan de „Zaanland" zou be talen f567.000 voor de overneming van het net, met gedurende tien jaar de tarieven, die vóór 1 Mei 1932 golden en toebetaling van f275.000 aan de zes betrok ken gemeenten, of zonder toobetaling de nu van kracht zijnde tarieven; verder overneming van het personeel voor zoover mogelijk of anders wachtgeld, vol eens de provinciale regeling. Men hoopt nu maar, dat het besluit van de ..Zaan land" niet te laat is gekomen en dat ten slotte de geldverspilling voor een nieuw net nog zal kunnen worden voorkomen. TWEE SLACHTOFFERS. De chauffeur reed door, doch is later opgespoord. Den Bosch, 8 Maart. Op den Pcttelaarschen- weg te Den Bosch heeft Donderdagavond een ernstige aanrijding plaats gevonden, waarvan twee jonge menschen, het slachtoffer werden. De 22-jarige mej. van B. en de 2-ljarIge v. E. liepen op den Pettelaarschenweg te wandelen, toen zij on verwacht door een auto werden aangereden. Zij wer den tegen den grond gesmakt en hevig bloedend opge nomen. In zorgwekkenden toestand zijn beide slachtoffers naar het Groot Ziekengasthuis te Den Bosch overgebracht, alwaar zij ter verpleging zijn opgenomen. De chauffeur van de auto, zekere S. uit Sint Mi chielsgestel was na de aanrijding doorgereden, doch men heeft hem in zijn woonplaats kunnen aanhou den. Hij beweerde met een boomtak in aanraking te zijn geweest. De auto, die aan de voorzijde eenigs- zins beschadigd was, is in beslag genomen. S. is naar Den Bosch overgebracht. Tragisch ongeval te Heesch. Donderdagvoormiddag reed de 68-jarige heer D. Duynstee met zijn auto van Heesch naar Nijmegen. Op den hoek van de Dorpsstraat te Nijmegen botste hij met zijn wagen tegen het tramhuisje, dat ineen stortte. De wagen bleef op baar wielen staan. Toen voorbijgangers toesnelden, vonden zij den heer Duyn stee dood achter het stuur. Dr. v. Kesscl constateerde hartverlamming. De auto was slechts licht beschadigd, do heer Duynstee moet reeds dood geweest zijn toen de aanrijding plaats had. Locomotief reed op stilstaande wagens. Te Drunen heeft Donderdagmiddag even na vijf uur een droevig ongeval plaats gehad, dat den land bouwer R. de Gouw het leven heeft gekost. Na afloop van de werkzaamheden op dc zandafgra- ving onder Drunen, vanwaar het zand voor ophoo ging naar Den Bosch wordt vervoerd, reed de machi nist van een zandtrein met groote vaart op dit ter rein tegen eenige stilstaande wagens van den zand trein, waarbij hij bemerkte dat iets ongewoons ge schiedde. Toen hij ging kijken, vond hij tusschen de zandwagens de landbouwer I#» Gouw met verbrijzeld hoofd. De landbouwer was op den grond gevallen en overreden. Vermoedelijk heeft hij de locomotief nie' gehoord, toen hij tusschen de wagens bezig was het zand weg te scheppen, teneinde het overstuiven er van naar zijn land te voorkomen. De man moet op slag dood zijn geweest. De ongelukkige laat een we duwe en vier kinderen achter. Maar later zichzelf weer aangegeven. Door de politie te Blaricum werd Woensdagavond aangehouden zekeren H„ wonende aldaar, dio er van verdacht werd dienzelfden avond een drietal inbra ken te hebben gepleegd. H., die in he* cachot bij het gemeentehuis werd opgesloten, zag Donderdagavond kans tijdens de af wezigheid van de politie, dc dubbele deuren van zijn cel te forcecren en te ontvluchten. De politie die zulks later ontdekte, stelde onmid del lijk een achtervolging in, doch het mocht haar niet gelukken den arrestant te achterhalen. Echter nog dcnzelfden avond, om half tien, kwam de ontvluchte zich zelf weer aanmelden. Als motief voor zijn ont vluchting gaf hij op, dat hij het niet langer in zijn cel kon uithouden. Men heeft hem daarop weer in gesloten. ■■IlilUHBU HoojJzijde I'4 SfHAGFN Het oudste en beste adres voor aanschaffing van Tnigen en aan verwante artikelen. - Vakkundige reparaties tegen lage prijzen. Voor repareeren aan huis te ont bieden. Prima tweedehands Kartulg voor billijken prijs. Aanbevelend, Zadelmakerij. HOOGZIJDE 111 SCHAGEN. Blauw vischgraat Heerencostuums, goed bewerkt, 17.50, 16.50. 14.50, 13.50 Blauw vischgraat Heerencostuums, prima gemaakt, 25.50, 23.50, 21.00, 1950, 18.00 Blauw vischgraat Heerencostuums, geheel kleermakerswerk 42.50, 37.50, 34.-, 31.-, 29.00 Fantasie Cosluums, nieuwste dessins, 18.50. 17.00, 15.50. 1450, 12.00, 10.00, 9.50 Fantasie Costuums, het be?te van het beste, 29.00. 2550. 22.00, 2150, 19.75 BEGENKLEEDING en FALCONS groote keuze AMSTERDAMSCHE KOOPLIEDEN. Zondags gesloten. SPOORSTRAAT 23 - DEN HELDER IHi® In alle soorten en maten ruime voorraden. LANGESTRAAT 80. ALKMAAR. IKSfflüSi '®I»S5!I iSEHBl bij aanschaffing van een als U deze koopt bij bij Oude Niedorp Verlnat. Ze zijn mooier. Ze zijn degelijker, ze zijn solider don bij wie ook en ze zijn GOEDKOOPER. Kom eens kijken en probeeren. Prijzen f26. f30 en f35, alle met terugtrapremmen en volop gega randeerd. U bespaart guldens en dat wil tegenwoordig heel wat zeggen. s naar M Boersen, Laagzijde B 28. Schagen. HET GOEDKOOPSTE EN SOLIEDSTE ADRES. De grootste keuze. i in de maten 1 53, 1 83, 2.13, 2.44, 2 75 en 3 05 M, kunnen wij U uil voorraad leveren tegen scherp concurreerende prijzen. Ijzerhandel, LAAN SCHAGEN. Amerika ansch dynamietdepot in de lucht 0 gevlogen. Reuter seint uit New York: In het dynamiet depot van de „Hercules Powder Company" in Kenvil (New Jersey) heeft een verschrikkelijke ontploffing plaats gehad. Het noordelijk deel van New Jersey schudde, alsof een geweldige aardbeving het teisterde. Vier personen werden door de ontploffing gedood. De schade is zeer groot. Kruitmagazijn in China geëxplodeerd. 28 dooden. Naar uit Tsjangtsja wordt gemeld, is in de stad Tsjangstjin een kruitmagazijn geëxplodeerd. Tot dusver zijn 28 dooden geborgen. Zegt U het maar! In alle prijzen slaagt V U bij ons.

Schager Courant | 1934 | | pagina 10