Modeshow Firma Lienesch. N. SNAAS - Molenstraat C 29 - SCHAGEN HITLER VEROORDEELD. OVERSTE EIKENBOOM VEROORDEELD. SIIUS - Molenstraat C SS - SCNABEN LAND30ÜW-CRISBF0NDS. EEN GEHEIMZINNIGE ZIEKTE Uit den Raad van Alkmaar. OMGEVING N. SNAAS Molenstraat C 29 - SCHAGEN H. SNAAS - fhliosM 119 - SCHAP Magneet Race Rijwiel I 85.— Magneet Rijwielen f 33.75 Gcedkoepe Rijwielen 124.50 en# f27.50 A.J.P. Rijwielen i 32.50 A.J.P. Rijwielen met terugtraprem 131.50 „Hitier heeft den Dnitschen staat gedegradeerd tot een staat van holbewoners, waarin den kinderen wordt geleerd sommige buren te haten en te verach ten om hnn geloof." UITSPRAAK VAN VOORAANSTAANDE AMERIKANEN. Een beroemd Franschman (al was het maar een verzonnen figuur) had eens de onsterfelijke formule gesmeed: ..degenstooien mijne heeren. degenstootcn geen speldenprikken." En indien wij het ons wel herinneren, was een veel grooter Duitscher dan Tartarin van Tarascon, n.1. niemand minder dan Bismarck, ook een principieel tegenstander van een politiek van speldenprikken. Maar in de Ver. Sta ten houdt men er wel van en gelooft men daarmee op den duur zelfs wat te kunnen bereiken. En zoo heeft gisteren te New York in het reusach tige Madison Square Garden-geitouw een z.g. open bare terechtzitting plaats gevonden, met Hitier als beklaagde. De aanklacht was, dat Hitlcr misdaden gepleegd had jegens de beschaving. Het initiatief tot dit „proces" was uitgegaan van de organisatie „liet Amerikaansche Joodsche Congres". Hoewel de Ame rikaansche centrale regeering niet zelf bij het proces betrokken was, waren er tal van sprekers, die zeer hooge posities in de Ver. Staten innemen of inna men, zoodat deze betooging te New York wel dege lijk van beteekenis is geworden. Zoo voerden het woord: de burgemeester van New York La Guardin. de voormalige gouverneur van don staat New York Al Smith, Raymond Molcy, rechter Seabury en oud- secretaris van Staat Colby e.a. Alle sprekers protes teerden tegen de poging van Hitier. om „de klok te rug te zeten en terug te vallen op een verouderd bar- baarsch despotisme, dat den vooruitgang van de mcnschheid naar vrede en vrijheid bedreigt. Er was een groot gejuich van instemming toen Colby een resolutie voorstelde, welke de strekking had het doen van Hitier te veroordeelen. De verga dering duurde tot middernacht, maar de menschcn hieven tot het eind. Toen de resolutie in stemming werd gebracht, bleek er één persoon tegen te zijn: een vrouw, die uitriep: „Hier is een aanhangster van Hitier!" Spoedig was zij omringd door een jouwen de, dringende mengite; doch de politie bracht haar in veiligheid, voor haar leed was aangedaan. „Al" Smith betoogde, dat vóór Duitschland dn driestheid had, om van het buitenland rechtvaar digheid te eischen. het rechtvaardigheid diende te betrachten ten opzichte van zijn eigen burgers. Hij zeide voorts: „HitIer heeft den Dnitschen staat ge degradeerd tot een staat van holbewoners, waarin den kinderen wordt geleerd sommige buren te ha ten en tc verachten om hun geloof." La Guardia, de burgemeester van New Y'ork. ver klaarde, „dat Hitier dezelfde arrogantie, verwaten heid en ruwe onverschilligheid ten toon spreidde, die; ook den wereldoorlog hadden ontketend". Onder luid applaus opperde LaGuardia de stelling, dat het voor de Ver. Staten moeilijk zou zün de diplomatie ke betrekkingen met de regeering van Hitier in stand te houden, tenzij betere bescherming door die regeering werd verzekerd van Amerikaansche rei zigers in Duitschland. De organisatoren van de vergadering hadden aan den Dnitschen gezant verzocht het proces bij te wo nen en dan Hitier te verdedigen; maar de gezant, Lutlier. had daar niet op geantwoord. Maar toch is het gebeurde voor Duitschland geen zaak van geen belang. Immers, zoodra het plan voor dit openbare „proces" ruchtbaar werd, heeft gezant Luther er bij de regecring in Washington tegen geprotesteerd; hei zou, volgens hem, „een aanval op een bevriend staatshoofd" zijn. Maar de regeering te Washington heeft zich niet met de zaak willen bemoeien. Het was zeide men te Washington geen officieelc handeling en inmenging zou een inbreuk zijn op de Amerikaansche traditie van het vrije woord. Tot vier maanden gevangenisstraf en ontslag oit den militairen dienst. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft gister uit spraak gedaan in de zaak tegen kapitein-luitenant ter zee, P. E., gewezen commandant van de Zeven Provinciën, die op Donderdag 22 Februari heeft te recht gestaan terzake dat hij als bevelvoerend mili tair. immers als commandant van I-Ir. Ms. pantser- schip de Zeven Provinciën en als zoodanig verant woordelijk voor de veiligheid van dit schip, in het tijdvak van 2 Januari 1933 tot 5 Februari 1933. va rende van Soerabaja naar Oleh-le, verzuimd heeft doeltreffende maatregelen te nemen ter voorkoming van eenigen overval van het schip door opstande lingen. tengevolge van welke grove nalatigheid, zor geloosheid en grove onnadenkendheid het schip in den avond van 4 Februari 1933 ter rcede van Oleh-le op Sumatra door opstandelingen, alzoo door den vij and. Is overvallen en overmeesterd. De e;^oh fegen overste F., was 1 jaar gevangenis- strek Hef Hof hoeft hem veroordeeld tot een gevan- ger:sstraf van vier maanden met ontslag uit den militairen dienst, echter zonder ontzegging van de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. Wat Is de beteekenis van het vonnis, zoo zullen veVu vragen, dat het Hoog Militair Gerechtshof ge veld heeft over een oud-commandant van de Zeven Provine'*n De N. R. Ct. heeft ter zake geïnformeerd cn vernam, dat dit ontslag is met pensioen, dank zii do bepaling dat de veroordeelde niet ontzet wordt int het recht om bij de gewapende macht te dienen. Wr' hij daar wel uit ontzet, dan zou zijn ontslag gelijk s'aan met oneervolle ontbinding van do overeen komst cn dus zonder recht on pensioen gr- schic'on. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft door deze bepaling de beslissing over pensioen uit han den van de Kroon gehouden, die anders zeker een commissie zou hebben benoemd om de vraag: pen sioen of niet, te overwegen. Overste E.. die 47 iaar is. telt hij de berekening van zijn pensioen, dank zii de Tndische jaren, ongeveer 40 dienstjaren. Hij krijgt nu vol pensioen. Mcnceet Face Rijwiel f63.— Magneet Rijwielen f 33.75 Gce-'kosre Fr wielen f24.50 en f27.50 A.J.P. Rijwielen f 32.50 A.J.P. Rijwielen met teru«tranrem 134.5C Voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begrootingen. Uitvoering der Crlsiswetten onder de loupe genomen. In het Voofloopig Verslag dor Tweede Kamer over de begrootingen Landbouw-Crisisfonds 1933 en 1934, wordt door verscheidene Kamerleden geklaagd over bevoordeeling van land- en tuinbouw boven industrie en scheepvaart Voor den landbouw, zoo zeggen die leden, wordt eenvoudig aangenomen, dat de regeering er voor te zorgen heeft, dat zonder verlies kan worden gepro duceerd; men gaat er van uit, dat de landbouw niet" ten onder mag gaan. Waarom past men echter geheel andere beginselen toe zoodra het op steun aan industrie en scheepvaart aankomt? Men schijnt er zich niet om te hekommeren, of daar talrijke, op zichzelf gezonde ondernemingen, moeten verdwijnen. Dit achtten deze leden weinig rechtvaardig. Organisatie boven do bestaande Instanties bepleit. Verscheidene leden opperden bezwaren tegen het belasten van sterk belanghebbenden met de uitvoe ring van crlsiswetten. Voorts zouden verscheidene leden gaarne verne men, volgens welk systeem de verschillende heffingen in onderling verband plaats hebben. Om tot een recht vaardige verdeeling te komen, achtten zij de instelling van een organisatie boven de bestaande instanties noodig; dit lichaam zou tot taak moeten hebben den minister tc adviseeren t.a.v. den te verleenen steun aan de verschillende onderdeelen van het landbouw bedrijf. Vele leden betreurden, dat ook thans nog bij het bedrijfsleven groote onzekerheid bestaat ten opzichte van do maatregelen, welke de regegering voor den ko menden oogst wil nemen. Da Varkenscentrale. Sommige leden stelden de vraag of het oogenblik niet is gekomen om ontheffing van de varkensccn- trale te overwegen. Voorts gaven een aantal leden air. hun mecning te kennen, dat de Varkenscentrale zich zooveel mogelijk behoort tc onthouden van bemoeiin gen met den binnenlandschen varkenshandel. Verscheidene leden wezen er op, dat den laatsten tijd een zekere tegenstelling is geschapen tusschen riet- en bietsuiker. Naar het oordeel dezer leden is voor een dergelijke tegenstelling geen reden. De Java- suikcrcultuur kan h.i. niet of althans nauwelijks wor den gesteund door de suikerbietenteelt in ons land prijs te geven en hier uitsluitend Indische rietsuiker te gebruiken. Andere leden bestreden deze opvatting. Verscheidene leden drongen er bij den minister op aan, pogingen in het werk te stellen om te komen tot een verlaging van de distributiekosten der tuin bouwproducten. Aangedrongen werd op het verhoogen van het be drag, dat beschikbaar is voor het verleenen van cre- dieten aan de hollenkweekers, daar de getroffen maat regelen eerst op den duur resultaten zullen opleveren. Voorts werd een ruimere credietverleening aan ooom cn bloomkwoekcrs bepleit. DOOR BEKLEMMENDE BENAUWDHEID LEKEN 40 TREDEN 40 KAL „Als ik begon te hoesten duurde het wel een kwartier voor ik tot bedaren kwam. Ik was zoo vermoeid en afgemat, dat ik niet heen of weer kon. Toen ik echtfer met Abdijsiroop begon, ging ik met den dag vooruit en na het gebruik van een flesch ben Ik weer geheel de oude geworden In 4 dagen tijd. Ik klim bij ons de trap op van 40 treden zonder hoest of benauwdheid. Voor mijn zoontje, waar voor ik verschillende middelen heb ge bruikt zonder succes, heb ik altijd een flesch Abdijsiroop in huls, welke hem direct helpt". Zoo schrijft ons de heer D. D. v. E. te A., wiens origlneele brief voor ledereen ter Inzage ligt. Akker's Abdijsiroop bevrijdt de adem halingsorganen van slijm en andere ziekte verwekkende stoffen. Abdijsiroop verruimt de ademhaling, verdrijft benauwdheden, heelt de aangedane en ontstoken plekken. Onovertroffen bij Hoest, Bronchitis, In fluenza, Asthma. Alom verkrijgbaar. Thans per flesch ƒ1.—.-ƒ1.50 en ƒ2.75. Vraagt voor gebruik buitenshuis Abdij siroop-Bonbons (..gestolde" Abdijsiroop) even geneeskrachtig! 35 en 60 ct. p. doos. No. 1306 Tijdens de wereldtentoonstelling te Chlcago. Meer dan 40 dooden. Eisch tot schadeloosstslling door meer dan 100 bezoekers ingesteld. Meer dan 100 bezoekers van de verleden jaar tc Chicago gehouden wereldtentoonstelling uit verschil lende doelen des lands, hebben eischen tot schadeloos stelling ingediend naar aanleiding van het feit, dat zij tijdens of kort na het verblijf aldaar werden aan getast door dysenterie, aldus ontleent het „Étdbld." aan de „News Chronicle." Eerst in November, tegen de sluiting der tentoon stelling, verspreidde zich het nieuws omtrent de ge heimzinnige epidemie, en pas dezer dagen werd be kend van hoe ernstigen aard zij was geweest Een ambtenaar van den Amerikaanschen Genees kundigen dienst deelde mede, dat ten minste 740 ge vallen waren geteld en dat meer dan 40 patiënten aan de gevolgen waren overleden. Een der -slacht offers was de bekende Texas Guinan, de „night club quecnvan wier dood indertijd melding is gemaakt In vele gevallen kwam de ziekte eerst tot uiting nadat de aangetaste personen reeds naar huis waren teruggekeerd 0:1 hun verspreiding over het land maakte de bestrijding der epidemie zeer bezwaar lijk. In een der aanhangig gemaakte processen heeft een echtpaar uit Wisconsin, dr. Boren en zijn vrouw, een eisch tot. schadevergoeding ten bedrage van 8 600.000 ingediend tegen het hotel, waar zij te Chi cago hebben gelogeerd en tegen Bundesen, den pre sident van den gezondheidsdienst van Chicago, dien zij beschuldigden van nalatigheid cn samenspanning met het hotel om inlichtingen te onthouden aan het publiek en de geneeskundigen. Bundesen ontkent ten stelligste, dat hij een der gelijke cciKunr zou hebben uitgeoefend on hij beroept zich op oen officieel rapport, blijkens hetwelk al het mogelijke is gedaan tor bestrijding van de epidemie* Bij opkomende ongesteldheid, hoofdpijn, kiespijn en pijnen, ontstaan door een ver koudheid: Aspirinl Sinds jaren beproefd, altijd onschadelijk bevonden. Let er op, dat U de echte Aspirin krijgt met Bayer? kruis en oranje band om de verpakking t De firma Lienesch, bekend dames mode-huls te Alkmaar, gevestigd in de Langestraat, hield Vrij dagmiddag in „De Harmonie" haar aangekondigde Modeshow. De groote schouwburgzaal .alsmede de balconruimte, waren geheel met belangstellende da mes gevuld. Door een vijftal lieftallige mannequins werden de allernieuwste creaties voorgedragen, welke de con- trnmineuze dame, die Mode heet, dit jaar heeft voor geschreven. We zullen ons, als man der schepping, niet wagen aan een nauwkeurige beschouwing over frill en plisé, een geplooid kraagje of jabotje. De enkele bakvischjaponnetjes, die ons werden ge bracht, hielden allen 't sportieve in. Zoowel in kleu rencombinaties als in effen modekleuren, de laat ste dikwerf met een contrasteerende centuur, deden het en algemeen was er enthousiaste bewondering voor. Er waren uiterst eenvoudige mantelpakjes, die ln a! hun eenvoud een overwinning in de mode brach ten. Zwarte en andere minder sprekende kleuren domineerden. Meestentijds beperkte do kraag zich tot een smal staand boordje aan de rugzijde, om vóór een breede kraag te brengen. Dit laatste is het meest gezochte, model voor lange en driekwartsman tels. In promenade- of middag-toiletten werd een schit terende collectie gebracht Zoowel costuumpies rei kend tot den grond als dito's die een rok hadden tot even hoven den enkel, merkten we op. Ook meerdere zwarte toiletten mochten we aanschou wen, meestentijds niet, of eenvoudig gegarneerd. Een breede centuur met afhangende punten brak vaak de stemmigheid, aan hot geheel gevend iets fijns, smaakvols en chiques. In avondtoiletten was een groote collectie, welke de mannequins bevallig voordroegen. Bijzondere attentie werd geschonken aan het toilet, bestaan de uit een brocaat jakje, hoog sluitend om den hals, met satijnen rokje. Te constateeren viel, dat streep en mit-motieven nog immer hoogste mode zijn, zij het dat dc snit afwijkend is bij de vorige jaren. De mouwtjes zijn iets apart in'vorm, vaak nauw sluitend even boven de elleboog. Noemen wc nog een tango-kleurig japonnetje met evenkleurig hoedje, dat ook in ieders smaak viel. De firma Lienesch bracht op haar Show een keur van toiletten, mantelpakjes en mantels, welke op ondubbelzinnige wijze hebben aangetoond, dat ze een der toonaangevende huizen hier in den kop van Nóordholland is. Politieke gezindheid van ambtenaren* Het open zwembad. De Alkmnnrsche gemeenteraad heeft eenige uren volgepraat over mtnistcrieelc bepalingen Ulv. de rechtspositie van het gemecntepcrsoneel. Het dragen van vreemde uniformen en insignes, alsmede het uitsteken van andere dan nationale of stedelijke vlaggen, werd met algemeene stemmen aangenomen. Ontslag bij revolutionnalre gezindheid werd verworpen met 10 tegen 9 stemmen (twee le den waren afwezig). Voor stemden de r.k., de c.h. en do a.r. Het ontslag van de huwende ambtenares werd met dezelfde stcmverdeeling verworpen. Het verbod van lidmaatschap van verboden vereenigin- gen werd goedgekeurd met 11 tegen 8 stemmen. Te gen stemden de s.d.a.p. en de v.d. Ontslag in geval van concubinaat werd verworpen met 10 tegen 9 stemmen. Voor stemden de r.k., de c.h. en de a.r. De burgemeester jhr. mr. van Kinschot deelde me de, dat Ged. Staten het raadsbesluit tot bouw van een open bad- en zweminrichting hebben goedge keurd. HOOOE KEUKENS. In een Engelsch tijdschrift worden aardige bijzon derheden meegedeeld over „hooge keukens", beter gezegd: op groote hoogten bereide gerechten. Tot de moest bewonderde daden van den eenigen koord danser Blondin behoorde, dat hij op duizelingwek kende hoogte zich op een koord in evenwicht hou dend, een eierkoek hakte. Ook toen hij op een koord den tocht over de Niagara maakte, diende het touw hem tot keuken, en later herhaalde hij die toer nog meermalen. In het jaar 1655 werd, naar oude kronieken verha len, de kerktorenspits van Salesbury voor keukon gebruikt. Een loodgieter, zekere Handley, was den 400 voet hoogen toren opgeklauterd en begon er met de meeste bedaardheid een overvloedig maal te be reiden, waarvan ook lnmsvleesch en gevogelte deel uitmaakten. Toen in het jaar 1671 de toren weder gerestaureerd moest worden, kookte zekere Yames Grift, die van de grap van Handley had gehoord, op dezelfde spits een gerecht van boonen met spek, tot de grootste verbazing de» beneden gapende me nigte. UIT DS L A N a E N D IJ v Bridge-wedstrijd. In het lokaal van den heer C. Vijzelaar te Broek op J^ngendijk werd Vrijdagavond een bridge avond ge- Bfeuden, waarvoor de belangstelling vrij groot was. In de A-seric waren de heeren Kemper cn Ligt hart van Warmenhuizen favoriet en sleepten den eersten prijs in de wacht met 13 wedstrijdpunten. op den voet gevolgd door de heeren J. M. do Lange en D. Woud huizen te Bergen, die met 14 punten den tweeden prijs in de even lijn behaalden. De uitslag van de oneven lijn van de A-groep was als volgt: le prijs de heeren C. Blom en F'. Blokker te Bergen- met 15 punten; tweede prijs de lr'tven G. en J. Dcute- kom te Noordscharwoude met 16 punten. Magneet Race Rijwiel f 65.— Magneet Rijwielen f 33.75 Goedkoope Rijwielen f 24.50 en 1 27.50 A.JJRijwielen f 32.50 A.J.P. Rijwielen met terugtraprem f 34.50 Barometerstand 757 m.M. Temperatuur 3° C., 36° F. Vooruitzichten: goed weer. "ïft ONZE BRIL PAST... - DE PRIJS OOK t roet kumcazw Firma GE6R. ROTGANS SCHAGEN Groep B. oneven lijn: Eerste prijs do heeren T. Leek en P. de Boer te Obdam met 13 punten; tweede prijs le heeren N. Klinkhamer en D. Verweij Bergen met 14 punten. Groep B, even lijn: Eerste prijs de heeren F. v. d. Laan en B. H. Middelkamp te Beigen, 14 punten; tweede prijs de heeren R. en C. Boeder te Obdam met 15 punten. Groep C oneven lijn: Eeistc prijs de heeren P. IJffs An P. Stam te Koedijk met 10 punten; tweede prijs de heer en mevr. P. de Geus te Zuidscharwoude met 13 punten. Groep C, even lijn: Eerste prijs de heeren W. Visser on J. K. Boot te Koedijk met 12 punten; tweede prijs de heeren P. Goed en A. Dekker tc Zuidscharwoude met 14 punten. WIERINGEN Naar wij vernemen is de heer N. de Haan alhier voornemens een lunchroom tc bouwen aan den Slin gerweg alhier. Een geval van mond- en klauwzeer is geconsta teerd onder het vee op de boerderij van de Wed, W. de Jong te Polder W.N. alhier. VisschcriJ. Het onstuimige weer gedurende de eerste (lagen van deze week heeft dc haringvissrherij niet be paald goed gedaan. Vooral voor de kuilvisschers was dit een handicap daar het vrijwel ondoenlijk was in het holle water de kuil zonder averij binnen te krijgen. Over het algemeen was de vangst door een en ander niet bepaald schitterend te noemen. De grootste partij die per span werd binnengebracht, be droeg ongeveer 2 3 last. Ook met de kamervis- scherij gaat het nog zeer ongelijk. Door enkelen wer den in de nfgeloonen week aardige besommingen ge maakt. doch voor het meerendeel was de vangst A an de vijf tot do veertig tal per dag. De prijzen waren in verband met de betrekkelijk nog geringe aanvoer bevredigend te noemen. DEN OEVER Bedrilfsboeren niet ontslanen? Uit den Wierincermeerpolder bereikt ons hot ho- richt, dat de Minister van Waterstaat zou hebben beslist dat het aan een aantal hedrijfshoeren aan gezegd ontslag, welke kwestie in den nolder veel stof heeft doen opwaaien, voor een jaar is uitgesteld. Op de voo-dracht. Naar wij vernemen komt de heer A. Nicolai als nummer twee voor op de voordrarht voor Onzieh'er- bemalingsbeambte ln den polder Wieringerwaard. Nieuw bedriif. De haringvischerij heeft hier een nieuw bedriif doen ontstaan, n.1. een industrie voor het verv aard «een van vischklsten. Vroeger werden deze kisten hier kant en klaar aangevoerd, thans wordt het hout daarvoor pasklaar naar Wleringcn gezonden waar verschillende f'rma's werkplaatsen hebben afge huurd om het hout in klstvorm te brengen. Motor- en autoreparatie is een zaak van vertrou wen en van vakkennis. NICO KAMP ook Uw adres. WINKEL Bij het op 6 Maart J.l. gehouden eindexamen 5-ja- igen cursus van de teekenscholen der Vereeniging tot Verbetering van het Vakonderwijs in West friesland, slaagde van de school der afd. Winkel P. de Wit, van Kolhorn. Door het bestuur der Coop. Stoomzuivelfabriek „West-Friesland" is tot assistent-directeur benoemd •le heer Van der Ploeg, thans in gelijke betrekking te Assendelft. De Directeur der Gemeenschappelijke Gasfabriek der gemeenten Winkel en Nieuwe Niedorp acht het noodzakelijk mede te deelen dat de volgens het ver slag in de Schager Courant, door den heer Tijsen geuite verklaring ten aanzien van omzetbelasting op electriciteit en gas, gedaan in de op Dinsdagavond 6 Maart j.l. gehouden vergadering van de plaatselij ke Middenstandsbond, geheel onjuist is, hij zegt n.1. dat dit vrij is en het door de gasfabriek ten onrechte is gevorderd. De gasfabriek is volgens de wet op de omzetbelas ting wel degelijk verplicht belasting te betalen van het algeleverde gas, slechts alleen in bijzondere ge vallen is gas, afgegeven voor industricele doeleinden van deze belasting vrij gesteld. Om eventueele verwarring en daardoor ongetwij feld ontstane moeilijkheden te voorkomen, is het van belang deze rectificatie wordt gepubliceerd. Magneet Race Rijwiel f65. Magneet Rijwielen f 33.75 Goedkoope Rijwielen f 24.50 en f 27.50 A.J.P. Rijwielen f 32.50 A.J.P. Rijwielen met ternotranrem f34.50

Schager Courant | 1934 | | pagina 14