VELO STOFZUIGER Een radio-snufje. De oude korenmolen. Marktberichten. AT.KMA/IR Wij werden door de Fa. Ypma, Langestraat 69, Alkmaar opmerkzaam gemaakt op het nieuwe ar tikel, de z.g. Telefunken-Zilver-antenne. Dit is do nieuwste uitvoering van do afgeschermde antenne welke ten doel heeft storingsvrije radio-antvangsL Waar vroeger hiervoor de anti-sloringskabel ge bruikt werd. die echter nog veel nadeelen had, oa. groot gewicht en daardoor moeilijke montage, is deze nieuwe Telefunkcn-Zilver-Antenne licht van ge wicht, gemakkelijk te verwerken en weer- en /on bestendig. De firma monteerde in haar zaak, Lange- straat 09 een Telefunkeu-Zilver-Antenne en noodigt belangstellenden uit zich van de anti-storingsvrij heid en doelmatigheid van dit antennosystcein te overtuigen. SCFfnnm Ieder kent wel de mooie oude korenmolen, welke zoo massaal troont in de omgeving van dennen- bosschen en nolgronden. De oude verweerde stoenen muur, met klimop begroeid, met zijn kalklooze voegen, spreekt nog van een ver verleden. Oud is deze malen zeer zeker. Op den hardsteen boven de deur lezen we: Anno 1772 Op 20 Maart is de eerste steen gelegd door Jonkheer Cornelis van Forcest, en verder op- gehout onder directie van Kasper Spinloo, Schout en Secretaris, Klaas ITsbrandse en Maarten Koek, Bur- gemeesteren, Jacob Koedijker, precldent-schepen. Rn in den molen, op een halk: Kornelis Blanken- daal. moolenmaaker. Frans Koning en Pieter Rlan- kendaal, Baas-metselaren Anno 1772. G. Spier dijk, eerste molenaar. Anderhalve eeuw is dit gebouw dus oud, en de Schporlaars zouden dezen inooien molen zeer on gaarne zien verdwijnen, of b.v. door omzetting van motorische kracht, ontdaan zien van kap en roeden. Het zou een verlies zijn voor ons dorp, onherstelbaar. 7e heeft haar voorgangers gehad. In 1575 in dfn tachtigjarigen oorlog dus werd de Schoorl- sohe molen (een z.g. kotmolen, in brand gestooken als tecken voor verdere brandstichtingen, daar door de mcnschen angstig makende, en don vijand ruimte gevende tot bcmachtiging van het Land. In 1595 legde Jan Adriaansz. Boos weder de eerste steen voor den nieuwen molen. Deze verdween ook naderhand weder van het tooneel. om plaats te ma- liep, voor den tegenwoordige, welke dan in 1722 ver rees. Zeer lang was hij eigendom van de gemeente. Somtijds werd hij verhuurd, doch ook wel was de gemeente .zelf exploitante. Uit oude gemeentel eke- ningen zien we dat de huur per jaar 120 165 gulden beliep. Ook kwamen op die rekeningen bedragen voor els: schot op het gemaal. Een soort belasting dus. Het zaad werd van de Schoorlsche en Berget boeren opgehaald en weder als meel thuisbezorgd. De burger met zijn schepel rogge of het voorheen zoo beroemde Schoorlsche gerst, sjouwde dit langs her oude Molenpad, hetwelk vanaf den Omloon achter het tegenwoordige kerkhof om, naar den mo len liep. De bakkérs waren goede klanten. Ze lieten alle zand nog malen bij den molen; nimmer kochten ze meel van elders. Wat is er sindsdien veel veranderd In het werk van den molen, doch ook in het aanzien van ons dorp. Veel werk is er niet meer aan den molen. do concurrentie maakt ook hier een slachtoffer. Doch belangstelling is er des te meer voor het mooie gebouw. .Hoe cli.wijls is het al door schilders vereeuwigd, hoe ontelbare keeren van allo kanten vastgelegd op de gevoelige plaat. Honderden en honderden zomergasten beklimmen haar inwendige tot in den kap, om door de luiken te genieten van een prachtig panorama. En nimmer wordt de mde molenaar moede, om alles te laten zien, ook aan de talrijke kamoeerders, welke op zijn erf hun tenten jaarlijks opslaan. Voor hem is de molen nog iets méér dan een be drijf. Hij is niet recht trotsch op het oude erfgoed, hetwelk sinds mensehenheugenis al aan de familie Duin heeft toebehoord. Zelfs buitenlanders heeft hij onder zijn hoede, zijn mooi bezit laten zien. Doch de molenaar wordt oud. Hij is 79 jaar en denkt nog tot zijn tachtigste jaar het. bedrijf vol tc houden. Wat dan? Zal er een opvolger komen, welke met evenveel respect voor het oude monument, alles in tact zal laten? Ook den molen zelve is het aan te zien, dat ouderdom komt met gebreken. Hier is o. i. een taak te vervullen. Doch door wiên? Mogelijk dat de Vereeniging ..De Hollandsche Molen", welke al zoo veel heeft behouden, óók hier zal ingrijpen. Mogelijk dat ook door overheidszorg (Monumentenzorg) de hand aan de ploeg zal wor den geslagen.. Ópdat niet te zijner tijd op de toto pagina van een of ander dagblad deze molen moge prijken met het onderschrift: „Alweer een siacht- offcr", doch een foto met daaronder: „Voor de toekomst, als monument behouden". We zijn eenigszins onrustig, en zullen niet eerder tevreden zijn dan nadat is gebleken, dat het behoud enhet onderhoud van deze laatste der mohikanen verzekerd is. Poststation Groet. Met ingang van 10 Maart a.s. zal de openstelling van het. Post-, telegraaf- en telefoonstation tc Groet voor den postdienst worden gewijzigd als volgt: 1 Scpt. t.m. .11 Mei: 1314 en 10.10—17: 1 Juni t.m. 31 Aug. 910; 1314; 16.3017.30. W I E R I V C, E N Besmettelijke ziekten. l-llijkons ('e officieele opgave van het aantal aange- gev van besmettelijke ziekten, bedoeld in de Ik c 'lijkc Ziektenwet (Staatsblad 1928 No. 2C5V, o\ r de week van 25 Febr. t.m. 3 Maart, heeft zicli ie Wieringen 1 geval van Meningitis cerebros- pinalis epidemica voorgedaan. De Afscheiding. Woensdagavond f.1. werd te Den Oever in het voormalig Christelijk tehuis voor Zuiderzeerwerkers een'tweede lezing gehouden over de Afscheiding, een eeuw terug uit de Nedcr-Duitsch Hervormde Kerk te Ulrum. Deze lezing werden gehouden door den Ecrw. heer J. Oranje, hulpprediker te Wierin gen. Spreker memoreerde, hoe de kerkelijke strijd nu een eeuw terug was ingezet in de Nedcr-Duitsch Hervormde Kerk te Ulrum (Groningen), waar Ds. De: Kok gedwongen was deze kerk te verlaten; hoe gaandeweg een levendige belangstelling en nieuws gierigheid alom zich openbaarde. Op vele plaatsen ontstond een levendige belangsteling voor het zui vere Woord Gods. En niet allen zij die zich tot de Gereformeerde kerk voegden, waren overtuigd, dat het zoo moest komen, dat het zoo niet ging in de Nedcr-Duitsch Hervormde Kerk, doch ook een ander deel voelde het aan, dat het liberalisme en moder niSme hoogtij vierde. Deze groep vormde de ortho doxe richting, het rechtzinnig deel der I-Icrvormdc Kerk. En zoo werd door deze afscheiding een groot deel dier kerk tot een diepere levensbeschouwing geleid. De orthodoxe kerk bleef dus gebonden en kon zich niet zooals de Geref. Kerk bewegen. De kern van dezen strijd lag in het onveranderlijk Godsbestel. Aan den spreker werden nog vele vragen gesteld. Zijn Eerwaarde gaf ook nog gelegenheid om een afschrift te zien van namen van alle onderleeko naars die destijds tot de Gereformeerde Kerk toe Dubbel zuigvermogen. Nederlandsch fabrikaat. Laagste prijs. Buitengewone conditiën Vraag demonstratie filiaal Velo Waschmachine Mij. traden, na 't verlaten van Ulrum's Hervormde ge meente. Ook werd nog bezichtigd de nieuwe consis torie in dit gebouw. Daarna volgde, na dankgebed, sluiting. Ouderavond der O. L. school te Hippolvtushoef, op Donderdag 8 Maan, in een der lokalen der school. Aanwezig pl.m. 50 ouders van schoolgaande kinde ren. Mevr. De HaanBosker opende als presidente de vergadering, die daarbij waardcerende woorden richt tot liet onderwijzend personeel en gewag maakt van den goeden roep die er van de O. L. school te Hippolvtushoef uitgaat. Met leedwezen wordt mededeeling gedaan van het ziekteverlof van den heer Van 't Hof, en den wei -.ch geuit dat de zen avond de band tusschen ouders en onderwij zend personeel zal worden versterkt. Na vaststelling der notulen volgt de verkiezing van een bestuurslid, aftredend de heer Van Vegten. Gekozen wordt de heer T. Kort Na het serveeren van thee en koek hield mevr. De Haan—Bosker een inleiding over het Kleuter onderwijs. Spreekster ontkende daarbij, dat de frö belschool is een broeinest van kinderziekten. Im mers slechte lokalen, ongemakkelijke banken enz. hebben plaats moeten maken voor lokalen met veel licht en lucht, gemakkelijk zittende stoeltjes enz. Voorts wordt een speellokaal met speelterrein ver langd. des zomers komen de kleintjes veel in de buitenlucht, kortom spelende wordt den kinderen het een en ander geleerd. De Inspectrice achtte den toe stand voor de stichting van een dergelijke instel ling ideaal genoemd kon worden en spreekster bracht dank aan B. en W. voor de beschikbaarstel ling van lokalen en speelruimte. Bij de rondvraag verzocht de heer Moes pogingen aan te wenden om van gemeentewege gymnastiek schoenen verstrekt te krijgen. Zal gevraagd worden. Onder dankzegging volgde sluiting. Mej. de Wed. J. Maars alhier heeft haar woonhuis met bier bot telbedrijf uit de hand verkocht aan den heer S. de Jongh Wz. te Polder Waard Nieuwland, alhier. Sportnieuws voor Zondag. L. Rij vereeniging „Wieringen". Rijles om 10 uur. Aanbesteding. Op Dinsdag 27 Maart 1934 zal namens den Inspec teur der Genie te Den Haag, aldaar worden aanbe steed: het maken van betonnen gel>ouwtjes bij en bet verrichten van werkzaamheden van verschillen den aard aan de verdedigingswerken op het Kora- werderzand en bij Den Oever. De gezamenlijko kos ten van deze werkzaamheden zijn geraamd op f 125.500.—. Nieuwbouw. Naar wij vernemen, Is de heer N. de Haan al hier voornemens over te gaan tot het bouwen van een lunchroom aan den Slingerweg (naast perceel Beukema) alhier. Burgerlijke Stand. Van 2 tot en met 8 Maart 1934. Geboren: Maria Geerdina, dochter van W. Kuiper en M. Kuiper. Gehuwd: F. A. de Greef en M. J. Heikens. Overleden: Arie Jacob do Graaf. 1 jaar, zoon van Jac. de Graaf en M. Tijsen; te Alkmaar: Pieter Lou- rens van der Welle, oud 9 maanden, zoon van A. v. d. Welle en M. de Wit. N1 R PWE NIEDORP Donderdagavond J.l. vergaderde de Tuïnbomvver- een. N. Niedorp fn Omstreken ten lokal# van Kössea Voorzitter de heer P. Band. De beer Zwagerman brengt uit het jaarverslag, dat een beeld geeft van den tuinbouw in het alge meen en van de interne zaken van de vereeniging. Uit het finantieel verslag blijkt, een overschot te hoeken van f 35.64. Dit is te danken aan de heffinR van 1 pet. van den tuinbouwsteun over 1932. In verhand hiermede stelt de heer F. Krap voor wederom 1 pet. van den steun te heffen. Dit wordt aangenomen, met dien verstande, dat van 1931 enkel zal worden geheven van hetgeen nu nog wordt ont vangen en vervolgens van 1934. Volgt het verslag van de commissie tot het nazien der rekening. Alles wordt in orde bevonden. Tot lid der rekeningcommissie voor het volgend jaar wordt benoemd de heer P. Meuleveld. De presentiegelden en de salarissen blijven onver anderd. Als bestuursleden worden herkozen de hee- ren: J. Jes, Jb. Wit en A. Kamp. Tot afgevaardigden ter jaarvergadering worden gekozen de heeren P. Honingh, A. Kamp, Fr. Krap, Jb. Wit en Jn. Jes. Tot plaatsvervangers de heeren Abr. Wit en H. de Wit. Dan is aan de orde de teeltregeling. Do heer Jb. Wit wil pogingen in het werk stellen voor sommige mildere bepalingen te krijgen. Snr. neemt zich zelf als voorbeeld en doet uitkomen, dat hij, die reeds meer als dertig jaar tuinbouwer is. maar die vrijwillig reeds minder tuinbouwproducten verhouwde, nu bijna niets meer overhoudt, opdat enkel met de oppervlakte van 1933 rekening wordt gehouden. Ook de secretaris zegt, dat Juist de leden van Nieuwe Niedorp en omstreken hun tuinbouw ln 1919 roods belangrijk hadden ingekrompen en nu nog eens worden gekort. Bij de bespreking die nu volgt over voorstellen voor de Alg. Bondsvergadering, wordt besloten te soreken over deze zaak op de op 9 Maar a.s. te hou den Bestuursvergadering van den Bond. Bcs|oten wordt voor te stellen de vertegenwoordi ging in het Bondsbestuur te hepalen naar het aan tal leden, dat boven f 100 veilt. Dan zijn er meerdere leden, die het wegen aan de vc'ling niet aanstaat. De heer Krap zegt. dat iu'st voor 14 dagen Inge steld is, dat kool boven 2 K.G. per 100 K.G. moet worden gewogen. Opgedragen wordt aan den heer Zwagerman te onderzoeken of hieraan de hand wordt gehouden. Zoo niet, dan zou een voorstel op de algemeene ver gadering gewenscht zijn. Over nog meerdere zaken betreffende de aardap- oelenbouwvergunning en bet wegen der kool in zak ken van 25 K.G. zullen op de Bestuursvergadering ter tafel worden gebracht. De. secretaris deelt nog mede. dat bii de te hena len grootte van het tuinbouwland niet zal worden gemeten met de kadastrale maat, maar de bebouw- are oppervlakte in aanmerking komt, evenals bij de bloembollen. Hierna sluiting. SINT P A N r R 4S De afdeeling van den Bond voor Staatspension- neering hoeft deze week in twee bijeenkomsten het 25-jarig bestaan onder groote belangstelling gevierd. De voorzitter, de heer J. van Kampen heeft daarbij een feestrede gehouden, waarin hij den strijd der af deeling voor het verkrijgen van premievrij staats pensioen heeft geschetst en de noodzakelijkheid en mogelijkheid van dadelijke invoering heeft trachten aan te toonen. nnncwnrj) Van de leerlingen van de Teekenschool Hoogwoud van de Vereeniging tot bevordering van het Vak onderwijs in Westfriesland, slaagden voor het eind examen: G. Bossen, G. Groot Thz., N. van Schagen en VV. Luiken Pz. Z IJ P F SCHAGERBRUG. Hu is vlijt ten toonstelling. De huisvlijttentoonstclling, die hier heden en mor gen wordt gehouden, blijkt, wat het aantal inzendin gen betreft, wederom een succes te zijn. Er zijn nJ. niet minder dan 550 inzendingen ingekomen. De ar tikelen zijn door de goede zorgen van een aantal dames en heeren keurig opgesteld en geven de groo te zaal van mej. Broer een fleurig aanzien. Het is werkelijk de moeite waard alles te bezichtigen en wij wekken dan ook gaarne een ieder op de tentoon stelling te gaan bezoeken. Men zie ook de adver tentie in dit nummer. Geslaagd. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer D. II. Buis kool, thans te Grosthuizen, slaagde te Amsterdam voor het candidaats-examen in de Rechten. GEMEENTE ZIJPE. Burgerlijke stand van 2 t.m. 8 Maart 1934. Geboren: Agatha Christina, dochter van Simon Johannis Smit en Anna Bruijven; Agncs Maria, dochter van Cornelis de Wit en van Anna Alida Gouwenberg; Koop, zoon van Roelof van der Veer en van Trijntje Kooiker: Neeltje. dochter van Justus Seidenstiker en van Elisnbcth Kos. Ondertrouwd, getrouwd of overleden: Goene. WIRRINGERW AARD Politie. Gevonden: een nikkelen dop van benzi netank en een Lips huissleutel Vanwege de nieuw opgerichte Bond van Boerin nen en plattelandsvrouwen heeft Mej. Wynia, Jecra- res aan de Landbouwhuishoudschool te Schagen, Donderdagavond een lezing gehouden in het lokael van den heer H. v. d. Woude. Niet minder dan 53 dames waren aanwezig, een aantal, wat hij heeren vergaderingen zeer sporadisch voorkomt Na een openingswoord en een welkom door Mevr. M. Visser—Bakker hield Mej. Wynia haar interes sant betoog, waarvan de bedoeling was om elkander eens wakker te schudden, hoe elke vrouw in haar huishouding moet doen. Het gebeurt nog te vaak dat hulsvrouwen alles nog doen, zooals moeder en grootmoeder het gewoon waren. Kan dit niet an ders? En daarom heeft spreekster dan als onder werp genomen: Vereenvoudiging in de huishouding. Men zou 't ook kunnen noemen: Rationalisatie, be sparing van kracht, tijd cn geld. Een vrouw moet niet heelemaal een sloof worden. Er moet ook tijd zijn voor ontspanning. Kr moet tijd zijn voor man en kinderen en die tijd kan gevonden worden door minder werk, meer overleg, en regel. Ook werd besproken de verschillende houdingen, die een vrouw moet aannemen bij haar werk, het verbruik van krachten bij bukken, staan en zitten. Kiest een goede wcrkhoogtc. Wat zittende gedaan kan worden, doe dat. Niet alles doen als sleurwerk. doch zelf nadenken. Alles wat nimmer gebruikt wordt, weg er mee, dat geeft maar werk. Nadenken bij al wat je koopt en vooral practisch, en geen din gen met stofnesten. Breedvoerig werd ook de inrichting van een keu ken besproken. Op deze manier heeft Mej. Wynia de aanwezigen ruim 2*4 uur bezig gehouden. In de pauze hebben zich weer 10 dames als lid opgegeven, zoodat het ledental reeds tot 43 is geste gen. HE F. RHVOOWAARD Voor do vacante betrekking van secretaris dezer gemeente meldden- zich na in de vakbladen ge plaatste oproep van het gemeentebestuur 57 candi- daten aan. De schoorsteen van het stoomgemaal zal volgende week worden omgetrokken. Wilde men dit werk eerst bij inschrijving laten doen, naderhand werd besloten, dat het door het eigen personeel van den polder zou geschieden onder toezicht van polderbaus Wij te. Na gehouden bespreking in een vergadering van het dagelijksch bestuur van onzen Polder, heeft men de vorige week wederom een proef genomen omtrent de hoeveelheid water, die door do gezamenlijko mo toren werd uitgeslagen. Dit geschiedde door het technisch personeel van den provincialen water staat Naar we vernemen voldoen do machines aan de in het contract gestelde voorwaarden. Door het Ned. Ilerv. Kerkbestuur werd besloten de zich achter de kerk bevindende begraafplaats eenigszins te vergrooten, waardoor het aantal be schikbare graven met 25 zal worden vermeerderd. GEMEENTE HEERHUGOWAARD. Geboren: Brigitta Agatha Maria, dochter van J. J. Punt en M. A. Smit; Alida Anna. dochter van K Oudeman en G. Bruin; Johannes Cornelis, zoon van K. Pancras en A. Bakker; Antonia Johanna, dochter van P. A. Zut en E. M. Bommer; Geertruida, dochter van Joh. Kroon en A. Telleman; Laurentius Nico laas, zoon van L. A. Commandeur en A Grooteman: Thcodorus Johannes, zoon van Ma. Groot en J. A. Oudhuls; Theodoms, zoon van Th. v. Schagen en C. G. Giling; Jacobus Adrianus, zoon van J. v. Scha gen en A. Kaag; Alida, dochter van Jb. Glas en A. Wagenaar; Bregtje, dochter van idem; Wilhelmina Jacoba. dochter van A. W. Geluk en C. R. Rijnberg; Bernardus Jacobus, zoon van G. R. Koopman cn E. J. v. Dilk; Agatha Johanna, dochter van J. de Reus en A. Oud; Cornelis. zoon van J. Stoop en G. M. Hurkmans; Klaas, zoon van KI. Modder en G. v. Twisk: Nico'aas Cornelis, zoon van C. A. Beers en C. B. Punt; Wilhelmus Petrus, zoon van P. Limmen en M. A. Bakker. Ondertrouwd: C. Th. de Wit, 23 Jaar St Pancras. en E. M. Laan. 21 jaar. Gehuwd: Petrus Buiter en Maria J. Bergmans: Re'nder Venema en Cornelia W. Kmse. Overleden: Maria Ruijter, 45 iaor, erhtg. van N de Wit (overl. te Alkmaar); Reinier Oodiin. 64 laar. echtg. van J. de Vries (W.B. Alkmaur); Henricus Petrus Kager, 48 jaar, echtg. van M. Weel. HAR ENK ARSPF, 7 Hef van ouds bekende woon- en winkelhuls. be woond door den heer C. Brok te Dirkshorn, is thans overgegaan aan den heer C. Groot Jz„ alhier, die de zaak op dezelfde voet zal voortzetten. Donderdag j.l. werd onder leiding van het bestuur der Middcnstandsvereoniginc „Samenwerking" van Warmenhuizen, in het lokaal van den heer T. TJff te Dirkshorn, een biieenkomst gehouden, ten doel hebbende, zoo mogelijk te Dirkshorn een Midden- standsvereeniging op te richten. Een twaalftal per sonen waren ter vergadering aanwezig. Nadat het bestuur van Samenwerking de groote voordeden enz. had uiteengezet, werd in beginsel besloten tot het oprichten eener vereeniging. Er werd voorts overgegaan tot het benoemen van een voorloonig bestuur, bestaande uit de heeren J. Hagenaar, C. Brcgman en Th. IJff. Voorts werd nog besloten om over 14 dagen nog maals te vergaderen met medewerking van genoemd bestuur van Warmenhuizen, waar dan tevens een soreker zal worden uitgenoodigd van den Kon. Ned. Middenstandsbond, die het een en ander den Bond betreffende, uiteen zal zetten en om dan voorts te komen tot een officieele oprichting van een Midden- standsvereeniging te Dirkshorn. L A V C E N D IJ K Het Kringbestuur voor Langendijk en Omstreken van den Neutralen Bond van Roeren, Land- en Tuinbouwers, besloot de nfdeelingen te ad viseer en voorloopig nog niet tot fusie met den Nederland- schen Tuindersbond over te gaan. Men deelt ons mee, dat de commissie voor do teeltbeperking der tuinbouwproducten aan tuinders- organisaties heeft meegedeeld, dat geen overdracht van teeltvergunning mag plaats hebben van Geest- merambacht, hot eigenlijke tuinbouwdistrict naar Anna 1'aulowna, waar dc laatste jaren veel kool op contract werd verbouwd Zoowel voor nateelt als voor eerste teelt zal het voorgeschreven beperkings percentage moeten worden toegepast. BROEK OP LANGENDIJK. Door de muziek vereeniging is besloten gevolg te geven aan het verzoek van het plaatselijk crisis comité om een muzikale wandeling te maken door het dorp, welke gehouden zal worden bij gunstig weer op Maandagmiddag a.s., gelijktijdig zal dan ge collecteerd worden, waarvan de opbrengst geheel ten goede komt van het plaatselijk crisiscomité. Bij de L.G.C. Is bericht binnengekomen, dat een steunbedrag is beschikbaar gesteld van f 1?2.000. OUDE NIEDORP Ned. Boeren-Comité. Donderdagavond hield het bocreneomité oen ver gadering in de zaal van den heer Feijs te Oude Nie dorp. Als spreker tnd op de heer II. dc Weerdt. met als onderwerp: „Hoe denken wij over het verhuren van het bedrijf van Klomp?". Voor deze vergade ring. was een goede belangstelling. Ook was aanwe- "ig het bestuur van de Transportarbeiders-organisa tie. Voordat de spreker Ingaat op de zaak Klomp, be handelt hij eerst het ontstaan van de crisis. Op een -eer duidelijke en voor allen bevattelijke wijze zet de spreker uiteen wat de oorzaak is van de ellende ('er boeren en arbeiders. Met mooie voorbeelden ♦oont hij aan hoe het kwam, dat Klomp en met hem duizenden kleine werkers, liet slachtoffer waren en worden van deze crisis. En daarvoor zullen wij moeten striiden en die strijd Is niet gemakkelijk, maar we zullen overwin nen, als we maar volhouden. Nu komen er op het 'and tegenwoordig vele kwakzalvers en valsche pro feten, om de boeren en arbeiders een goeden rand ie geven. maar. zegt snreker, dit is een valsche raad, dit is misleiding. Er is voor ons maar één uitweg, het verdwijnen van het kapitalisme en daartegen moeten wij strijden. Spreker staat nu nog even stil speciaal hij dc mak-Klomp. Wij hadden do boycot over dit bedrijf uitgesproken en nu is het toch verhuurd. Deze huurder heeft zich dus geschaard aan den kant van het kapitalisme. Nu is het onze plicht, dezen mnn te wijzen op het verkeerde van zijn daad. Ver- -chillende menschen van ons bocreneomité hebben Rakker al bezocht en met hem gesproken. Snreker 'as een brief voor, die het comité aan den nieuwen huurder gestuurd heeft, waarin gewezen wordt, op zijn onsolidaire handelwijze en hem verzocht wordt zich te scharen aan onze zijde <n de huur ongedaan te maken. Mocht hij zich hieraan niet storen, zegt snreker. dan weten wij dc middelen om hem te bestrijden. Met verschillende voorlieclden toont spreker dit aan. Na afloop van de rede werden vragen gedaan, die door den spreker op een bevredigende wijze wer den beantwoord. Verschillende van de aanwezigen gaven zich als lid op van het Ned. Boeren-comité. K O F O R S JULTANADORP. Belangstellenden venvijzen we naar de advertentie, waarin mededceling wordt gedaan van de uitvoe ring door de afdeeling van Volksonderwijs en waar aan mee zullen werken de Harmon;everecmging „Kunstzin" en de Tooneelvereeniging „Kunstmin". EIERVEILING SCHAGEN. 8 Maart 1934. Aangevoerd: 95000 kipeleren: 53 66 Kg. f 2—2.10, 56—58 Kg. f 2—2.20, 58-60 Kg. f 2-20-2.10, 62 64 Kg. f 230—2.50; 2000 eendeieren f 230-2.70, p. 100 .tuks. HELDERSCHE EIERVEILING. 8 Maart 1934. Aangevoerd: 27375 kipeieren: 52—54 Kg. f 2—2.30, 55—57 Kg. f 2.20-2.40, 58-60 Kg. f 230-230. til-63 Kg. f 2.40—2.50; 7 ganseieren f 12.—; 349 eendeieren f 2—230, alles per 100 stuks. HOORN, 8 Maart 1934. 5 stapels kleine Fabriekskaas f 22, 1 stapel Boe renkaas f 23. Aangevoerd: 6 stapels, wegende 5876 K.G. Handel vlug. WARMENHUIZEN, 8 Maart 1034. Roode kool, le kw. f 1306.10, 2e kw. f 1—5.10; gele kool, le kw. f 3.30-6.10, 2e kw. f 3.40—4 10. D. witte kool. le kw. f 4.50G.40, 2e kw. f 3.504.G0; uien (drielingen) f 0.80, uien f 1.501.70, grove uien f 2. Aanvoer: 135500 Kg. roode kool, 21500 Kg. gele kool, 27100 Kg. D. witte kool. 1325 Kg. uien. WARMENHUIZEN, 9 Maart 1934. Roode kool, le kw. f 1.406.40, 2e kw. f 1.104.60, gele kool, le kw. f 3.905.30, 2c kw. f 3.20, D. witte ooi, le kw. f 5.30—6.80, 2e kw. f 3.804, uien ulrie- lingen) f 0.80. uien f 11.30, grove uien f 130L/0. Aanvoer: 66600 Kg. roode kool, 10100 Kg. gele kool, 17000 Kg. D. witte kool, 6475 Kg. uien BROEK OP LANGENDIJK, 9 Maart. Aangevoerd: 35000 Kg. roode kool f 1.306.20, 110.000 Kg. gele kool f 3.46-5.80, 37000 Kg. D. witte kool f 4.80-7.40, 11000 Kg. uien t 1—130, drielingen f 0.80, 2000 Kg. bieten f 2.50. NOORDSCHAIUVOUDE, 9 Maart. Aangevoerd: 8000 Kg. uien f 0.801.20, drielingen f 0.80, grove f 130-1.90, gele nep f 130, 100 Kg. kro ten f 1.70-1.80, 138000 Kg. roode kool f 1.50-6.70, 75000 Kg. gele kool i 3.10—5.40, 134200 Kg. D. witte kool f 4.80-730. AMSTERDAM, 9 Maart Zeeuwsche bonten en blauwen f 3.604.50, ld. bl. elg. f 2.80, id. eig. f 2.90—3. id. Bcv. f 3 -1.10, I J polder eig. f 2.903, id. Bev. f 3.103.30 per 70 Kg. R 'verw. zand-, Hillegommer zand- f 5—7, Dr. eigeph. f 4 5 per 100 Kg., Flakk. eigenh. f 3.10',.20. Spu: ho eig. f 3.10—3.20, Friesche muizen f 4.204.40 per 100 Kg., Limb. industrie f 2.70—2.80 per 70 Kg., Noordh. mui zen f 3.80—4 per 100 Kg. ALKMAAR. 9 Maart 1914. Granen. Aanvoer 600 H.L.: 69 H.L. voertarwe f 1.25 —4, 6 H.L. rogge, 15 H.L. gerst f 1.75—5.75, 187 H.L. f 6.40—7, 64 H.L. hoonen, bruine f 8. paarden- f 5.00; duiven- f 6—10.40. witte hoonen g 16-18, 8 H.L. mosterdzaad geel f 11.50, 20 H.L. karwiizaad f 21. 17 H.L. blauwmaanzaad f 12—17.50, 11 H.L. erwten, kleine groene f 58, groote groene f 11—18, grauwe f ifUtt-ru, vale f 30—32, alles per 100 K.G. Handel stug. ALKMAAR. 9 Maart 1934. In de kaasmarkt, waren aangevoerd 56 stapels of "9.857 Kg., fabriekskaas f 21. fabriekscommissie I 20. Jjoeren-klcine I 23. Handel stug.

Schager Courant | 1934 | | pagina 16