VAN DIT EN VAN DAT EN VAN ALLES WAT De misdaad van Jerry Jenkins. Kruiswoordraadsel. De Avontuurlijke Lotgevallen van Miep Muizenschrik en Bul Krakebeen Bijvoegsel der Schager Courant van Zaterdag 10 Maart 1934. No. 9446. zatkhdaga vondschets Door Sirolf, vrij bewerkt naar het Engelsch. (Nadruk verboden alle rechten voorbehouden). J.'.MRY JF.NKïNS was een man van weinig woorden. Of de kijfachti ge vrouw Jenkins daaraan mis schien een weinig debet was, dan wel de hupsche, wat al te levenslustige dochter Mary, die onlangs schande over zijn huis had gebracht, wio zal het zeggen? Dc dorpelingen vonden Jerry een in ziel» zelf gekeerde, oude sul. Die zich door zijn vrouw op den kop liet zitten. Zooals ieder dorp, had ook het dorp van Jenkins zijn chronique scandaleuze, zijn slechte jongelieden en ondeugdza me jongedochters. Doch het eind van het liedje was, zooals overal elders, dat de hooze jongelieden ten slotte de wat al te toeschietelijke jongedochters trouwden, en eerzame burgers werden. Maar met Mary was het dan mis gegaan. Hier was dc man, die haar met trouwbeloften ge paaid had, eensklaps spoorloos verdwe nen. Zoo bracht Mary, met het kleine, nieuwgeboren wicht, de schande over Jerry's huls. En de twist en strijd in Jerry's woning. Want vrouw Jenkins kon het Jerry niet vergeven, dat hij nht op een of andere wijze den plicht-verge ten bruigom had opgespoord en tot rede gebracht, desnoods met geweld. L'n vrouw Jenkins stopwoord was langza merhand geworden, getrouwelijk nis een echo herhaald door dc verbitterde Mnrv: „Als je een kerel was, dan had je hem ik weet niet wat gedaan, maar jij, jo deugt voor geen cent, je hebt ze achter de elleboog!" Ilct was een zuivere redenatie, waarop Jenkins nimmer iets antwoordde, en niemand wist feitelijk of het hem grief de of niet. Over die heele treurige geschiedenis piekerde hij, terwijl hij op het stille kerk hof een nieuw grnf groef, want do dood graver zelf lag met rheumatiek tc bed en Jenkins was dan zijn plaatsvervanger. Het graf was voor kapitein Blurt. die Zondag overleden was. In zijn somber gepieker groef Jenkins maar door, tot dat hij opgeschrikt werd door een stem boven, die in den kuil riep: „Hè Jen kins, dat is zeker voor kapitein Blurt, niet?'" Jenkins keek omhoog. Dat was vrouw Smithers, die bloemen had gebracht op het graf van haar overleden man. Ilij knikte bevestigend. „Sapperloot, Jenkins, wat een diep graf maak je voor hem. verschrikkelijk!", voer vrouw Smithers voort. Jenkins ontwaakte uit een droom. „Je hel) gelijk, mensch, ik heb zeker staan tc droomon. geef me eens 'n hand, en help me eruit." Jenkins kroop geholpen door de vrouw uit den kuil, zei, dat hij later de kuil wel wat dicht zou gooien, en ging naar de schuur om zijn gereedschappen weg te hergen. In gedachten kwam hij thuis., om te eten. Het eerste wat zijn vrouw zei, was: Tod Stunt, de vader van je kleinkind is terug, ze hebben 'm me», een meisje gezien, als jo een kerel was In den namiddag, de schemering be gon al te vallen, ging Jenkins naar het kerkhof terug om het graf van kapitein Blurt af te werken, terwijl dc vijandigs blikken van vrouw en dochter hem volg den, tot hij bij een kromming van den stillen landweg uit het gezicht ver dween. Hij slofte het grintpaadje naar de schuur op, waar zijn gereedschappen lagen. Toon hij terugkwam, om zich over het verlaten kerkhof naar dc kuil voor kapitein Blurt te begeven, bleef hij eens klaps staan. Achter de lieg, aan den kant van den stillen landweg, hooide hij stommen, een giechelende meisjesstem en dan het gehas van een hem bekende mannenstem, de slem van Ted Stunt „Nou, tot vanavond negen uur dan!", hoorde hij de meisjesstem zeggen, waar na hij voetstappen hoorde wegsterven. Langzaam liep Jenkins hel kerkhof af, den weg op. Daar stond Ted Stunt, grooi en dreigend. „Hallo, Jenkins". groette hij. Jenkins groette niet terug, kwam drei gend naar Ted Stunt toe en viel tnetcui met <le deur in huis: ..Zoo, wat mot dat nou met mijn dochter?" Ted Stunt lachte sluw, greep do arm van den ouden man tusschen zijn nijp tangen van vingers en zei: „Wind je niet op, vader, je kunt me niks bewij zen! En denk erom, ik wil door jou niet lastig gevallen worden, begrijp je dat Anders zal Ik je in de sloot gooien, snap je!?" Dreigend pakte hij den ouden man in de borst en duwde hem achtetovcr. Wat toen gebeurde, leek een onnaspeur lijke beschikking van bet noodlot. Dn oude Jenkins struikelde, gleed uit, en in zijn poging om bet evenwicht te bewa ren, zwaaide hij met zijn vrije rechter arm, waarmee hij zijn korte spade vast hield. En met een onverwachte zwaai trof hij Ted Stunts tegen het hoofd, die met een doffe slag, zonder een kik te geven, ter aarde sloeg. Hij bloedde uit een afgrijselijke wonde aan het hoofd en even later gaf hij den geest. Sidderend stond dc oude Jenkins erbij. De duis ternis viel snel. Tergend speelden hem de woorden van zijn vrouw en Mary door het hoofd: „Als je een kerel was. dan zou je 'in maar jij je deugt voor geen cent .je hebt ze achter den elleboog." Plotseling begon hij met Koortsachtige haast te werken, schichtig op en om ziend, of er niemand aankwam. Met moeite sleepte hij het ontzielde lichaam van Ted Stunts het kerkhof op en wierp het in de te diepe kuil. Snel schepte hij er een dikke laag aarde over en stampte die aan Dan verliet hij het kerkhof en begaf zich huiswaarts. Dien nacht regende t zwaar, zoodat alle evcntucelc sporen van dc noodlottige worsteling uitgewischt werden. Den dag daarop werd kapitein Blurt hegraven. Doch niemand wist, dat onder de laatste rustplaats van kapitein Blurt, het vrceselijke geheim van Jen kins rustte. Behalve dan Jenkins zelf, die uiterlijk stil en suffig, inwendig sidderend van angst erbij stond, toen dc kist in de aarde zakte. Dien avond werd do vermissing van Ted Stunt door dc radio omgeroepen Jenkins liet zijn krant uit zijn bevende vingers vallen en zette dc radio af. „Nou, nou", kijfte zijn vrouw, „wat man keert jou? Als ik niet heter wist, dat jo zoo'n kerel van niks was, zou een mensch haast golooven, dat je wat »e verbergen hebt!" Den volgenden dag stelde de politie, die van hot afspraakje niet het meisje, door Ted Stunt hij het kerkhof gemaakt, vernomen had, een onderzoek bij het kerkhof in. Men vond een knoop, die aan de jas van Ted Stunt had toebe hoord. Men zocht verder, en hoorde toe vallig van vrouw Smithers, dat Jenkins op den dag dat Stunt verdween, die die pe kuil voor het graf van kapitein Blurt luid gegraven. En toen men, nog heele maal niets van hot vrceselijke drama vermoedend, eigenlijk alleen maar voor den vorm Jerry Jenkins aan een ver hoor onderwierp, deed hij zijn ontzetten de bekentenis, hoe hij buiten zijn schuld, per ongeluk Ted Stunt gedood had, en toen, omdat niemand hem natuurlijk zou gelooven, hot lichaam hegraven had. Toen Jenkins onder beschuldiging van moord werd weggebracht, keken hem de vijandige blikken van vrouw Jenkins en Mary na, en vrouw Jenkins 7.ei: „Ik heb 't je altijd wel gezegd, Ma ry, ik ben een arme, ongelukkige vrouw het was een kerel van niks, hij deugde voor geen cent „Nee", echode Mnrv, „hij had ze ach ter zijn ellclioog Het jonge vrouwtje was in tranen toon ze de deur opende voor haar echt genoot. „Je moeder heeft me toch zoo afschuwelijk bclccdigd", snikte ze. „Mijn moeder?", riep hij uit, „maar dm is honderd mijl hiervandaan!" „Dat weet ik wel, maar vanmorgen is er een brief van haar voor jou gekonvm en die heb ik opengemaakt." „Hm", 7.el hij, „ik begrijp het. Maar wat is nu die vrceselijke beleediging?" „Die staat in het postscriptum. Ze schrijft: „F. S. Lieve Marie, vergeet niet deze brief aan Karei te laten lezen!" Horizontaal: 17. Dwaas 1. Begeeringspcrsoon 19. Klein soort hert 12. AanWijzend voornaamwoord 20. Genootschap 13. Jongensnaam 22. Doopmoeder 14. Maand afk. 24. Gewijzigde van voor 15. Damp 27. Knaagdier IS. Beklemming 28. Bekende school, afk. 10. Stok 30. Harde schreeuw 21. Afsluiting 31. Boom 23. Afgek. jongensnaam 34. Einde 24. Afgelegen 35. Lofzang 25. Gebruikt gestolen goederen 36. Adellijke titel 2tL Genoeg van hebben 37. Bladerkroon 27. Dnitsch geld 39. Water in Friesland 20. Omgekeerd lichtbeeld 40. Faculteit 32. Het merken van hoornen 41. Dubbele klinker 33. Eerste noot 42. Mast 34. En ondcrgetcekendc 45. Gewicht 36. Onderlinge verkoop 46. Geneesheer 3#. Lidwoord (Volgende week dc oplossing). 30. Gedeelte van een boerenhuis 41. Lichaamsdeel 43. Enz. KRUISWOORDRAADSEL. 41. Eerste vrouw 45. Voorzetsel (Oplossing van de vorige week). 47. Daar 49. Oudste Horizontaal: 1. Tabak; 5. Op rit 8. Diploma; 9. Vol; 10. Aap; 12. Verticaal: l'ren: 14. Put; 16. Baak; 18. Wijn; O Hetzelfde 19. Bnsra; 21. Alt; 22. Gestort; 23. JL Uitholling Pek; 25. Porto; 26. D.a.v.; 28. Anijs; 4. Eenig dipg 30. Pas: 31. Oase; 32. Kan; 34. Inn: 5. Afdecling 35. Kedilen: 36. Doorn; 37. Polen. 6. Pivier in Italië Verticaal: 1. Trouw; 2. Aden; 7. Ontkenning 3. Kil; 4. Illustratie; 5. Oma; 6. 8. Hevig Paar; 7. Trekt; 8. Den; 9. Ven; 11. 0. Gehe'mschrift Paa; 13. Rijmen; 14. Pas op; 15. 10. Lis (Engelsch) Trots; 17. Alras; 19. Ben; 20. A.K. 11. En (Latijn) O.; 23. Panrd; 2i. Kijk; 26. Dan; 27. 16. Rivier in Duilschland Velen; 29. Saar; 31. Onno; 31. Iep. Hoe ben jij er zoo prachtig in geslaagd je huurman ertoe tc brengen, dat hij zijn kippen in 7.ijn eigen tuin vasthoudt? O, op een avond heb ik een dozijn eie ren onder een boschjc in mijn tuin ge- 'egd, en den volgenden dag, toen mijn huurman keek, heb ik ze weggehaald! Na dien tijd heb ik geen kip van hem meer in mijn tuin gezien! Baas (tot kantoorbediende): Waarom lig je met je voeten op je lessenaar? Bediende: Dat is bezuiniging, meneer, mijn vlakelastiek is op en ik gebruik nu mijn gummihakken! Snuggers was nog ontzettend slaperig, toen hij gapend opstond en de. handspie gel greep. In plaats van de handspiegel greep hij de haarborstel. „Sapperloot!", riep hij uit, „Ik mag me wel eens laten scheren, wat een haard!" Hospita (tot commensaal, nadat de soep is opgediend). Blieft U soms ecu glas water? Commensaal: Nee, dank V, ik heb nog een bord vol! Hij (op het hal): Is dit geen heerlijk' dansvJocrtjc? Zij: U vergist U, dat zijn mijn icenen!' 201. En nu gingen 7.e vlug aan 't werk om den oogst binnen tc halen. Ze verlangden naar de heerlijke smulpartij van dien middag. Ze hadden overal de rijpste en beste vruchten uitgezocht en in een klei ne mand werd alles naar binnen ge dragen. Knipstaart droeg een heele borch bananen op zijn hoofd cn ze -• daarvoor stilletjes Bul's hoed op en zoo huppelde ze naar huis. 2G2. Bul, die even zijn hoed had neergelegd, omdat, hij het zoo warm had gekregen, was vreeselijk hoos op Knipstaart. die zijn hoed zoo ruw behandelde. Deze maakte dat ze wegkwam en vloog van angst in een Tootc sneemvglcuf. Toen ze thuiskwamen, gingen ze nan den gang om hot diner klaar te maken en wat smulden zcü 263. Miep die zoo handig met de naald was, had een paar mooie nieuwe hoeden gemaakt voor den tuin. maar Knipstaart kreeg er voor straf geen. 's Avonds voorzagen ze hun tuintje weer van een 'aag sneeuw cn den volgenden morgen was alles weer vol vruchten en dat ging zoo eiken dag. Het was een waar lustoord hij hun huisje. En als Bul en Miep 's avonds uitrust ten onder de palmen, dachten ze vaak aan de kou dio daar eerst was. 264. Op een dag, dat ze weer eens een vliegtochtje maakten, zagen ze ergens een paar huizen staan en waarlijk, er woonden menschen in. Wat zou daar zijn? zei Bul. die het 't eerst ontdekte. Ja, zei Knip staart. als je dat wilt weten, moe ten wo wal lager vliegen cn eens een kijkje gaan nemen. 265. Ze zakten weer lager cn ein delijk, ja hoor, daar stonden zij hij een gebouw met allemaal hoog? masten. Het lijkt warempel wel een radiostation, zei Miep. Zoon huis waar vanuit de menschen spreken en muziek maken. Zeg Bul, ik krijg een pracht idée. Als dat waar is (en ik geloof het zeker) dan zullen we dc menschen in Groo- testad vertellen waar we zijn en wat we hier gedaan hebben. Kijk daar staan al een naar menschen te wuiven.

Schager Courant | 1934 | | pagina 17