Holland België Zaterdag 10 Maart 1934. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9446 De Oranjeploeg, die onze kleuren zal verdedigen Bond van Landpachters en Hypotheek- boeren. WERKVERSCHAFFING. Onderwijsbegrooting aangenomen. VAN MALH VAN DltrtNOtEK VAN RUN PELtlKAAN ANUtkltÜtN VAN h£a VENIfi Voor do zooveelste maal zal morgen Zondag 11 Maart het Stadion in de hoofdstad zich vullen met duizenden en duizenden. Wederom, als zoovele tientallen keeren te voren zullen do luide aanmoedi gingen opstijgen uit die duizenden kelen, zullen vlnggetjos, hoeden en petten worden gezwaaid. Wederom zullen Holland en Bolgie zich in Amster dam meten. En een ieder, die ook maar eenigszins den voetbalsport genegen is, ziet met belangstelling het verloop van den strijd en den uitslag tegemoet. Voor den luidspreker gezeten zal al, wat niet werd opgenomen in 't grooto Stadion, zoowel in Holland als in Belgifi den strijd meevechten, zij *t dan ook maar in de huiskamer bij een kopje thee en een sigaar. Holland—België- In deze twee woorden ligt opge sloten een reeks van herinneringen, niaar daarne vens hoop en verwachting. Do herinneringen zijn schoon Van de „winst- en verliesrekening" is pro- ccntsgewijze over de laatste jaren do winst aan IIol lands zijde. In onze gedacliten komen die ontmoe tingen, «lie brachten honderd procent spanning, honderd procent willen en kunnen. Maar 't is toch steeds weer met miniem verschil, dat do balans door slaat naar deze of gene zijde. En nu we aan den vooravond staan van deze ont moeting, die, hoe oud ook, steeds weer nieuw is, nu komt reeds die vraag zich aan ons opdringen. Naar wel'.e zijde zal «le schaal ditmaal overslaan? We weten het niet en dat is maar gelukkig ook. Zoo we dat wisten, zou immers de groote strijd voor ons geen waarde meer hebben! Aan een voorspelling wagen we ons dan ook niet. We hopen op een mooie partij voetbal, op een strijd, die we ons denken bij 't uitspreken van die twee, hier zooveel zeggende en omvattende woorden: HOLLAND—BELGIË. Het Nederlandsch elftal zal voor do eerste maal, na jaren, het moeten stellen zonder den zoo zoetjes aan beroemd geworden doelman V. d. Meulen. To n Gejus de schoenen aan den kant heeft gezet, schreven we het reeds; door zijn besluit leed niet alleen H.F.C., Haarlem, maar Nederland een verlies. Als doelman van ons vertegenwoordi gend elftal heeft v. d. Meulen zich bemind gemaakt. Maar 't vertegenwoordigend elftal verloor door dit afscheid tevens zijn aanvoerder. Morgen zal. voor de eerste maal Van Heel als cap tain der oranjemannen fungeoren. Puck van Heel is een oude bekende en we twijfelen niet, of 't leider schap is in goede handen gesteld. Onder de lat werd gekozen van Male, een doelver- dediger. uit 't goede hout gesneden, die 't heiligdom van 1 eijenoord steeds weer op sublieme wijze verde digd heeft. We mogen niet twijfelen of hij zal zich deze plaats waardig tonnen, zich maken een waar dig nynpla<;ant van C.ejus v. d. Meulen. Het backstel, van Diepenbeek en van Run zal zich voor.een /.waren taak gesteld zien. We weten het uit vorige ontmoetingen, dat het Belgische aanvalsquin- let, bewegelijk als het is, veel, zéér veel vergt van 't backstel der tegenstanders. Van Bun met zijn in terland-routine stelt ons volkomen gerust. In hem vinden de oranjemannen een hack, die vertrouwen schenkt; zijn doortastend optreden, zijn onvermoeid werken zijn factoren, die hem steeds weer als links back van ons vertegenwoordigend team doen optre den. Van Diepenbeek, de Ajax-back, geniet een min dere bekendheid, doch, gezien al hetgeen hij deed voor de kampioonsploeg Ajax, mogen we geen mo ment twijfelen of de Kouzecommissio deed hier een man naast van Run staan, waardig om al 't ver trouwen te hebben. Do halflinie bestaat uit drie personen, die reeds vaker de oranjetrui droegen en met eere. Het trio Pellikaan, Anderiessen en Van Heel zal zich weer toonon de vare schakel tusschen verdediging en aanval. Geheel anders ziet voor de ontmoeting van morgen do vóórlinie cv uit. Vooral de linker vleugel BAKHUUS Smit en Meijnders zal onze bijzondere aandacht heb ben. Twee nieuwelingen in de Ncderlandscho ploeg, die naast en met elkaar de linkerwing moeten vor men. Inderdaad aller belangstelling waard! Bij do proef wedstrijden maakten zo een goeden indruk en in clubverband zijn 't beide spelers met grooto capa citeiten. Maar... do dl!|f van morgen ^noct *1 ons zog-, gen. Een competiticwodstijd is toch weer wat an ders dan een ontmoeting tegen de Belgen en „inter landkoorts" kan parten speler». Niettemin blijven we vol vertrouwen. Dat de keuze der commissie goed zal mogen blijken te zijn! De midvoorplaats is ..gegund" aan Bakhuvs, do Z.A.C.-speler, die, we weten het nog allen, vóór zijn vertrek naar Insulinde, eenigo malen in 't Neder landse!) elftal reeds als zoodanig speelde en steeds met succes. Beppie Bakhuys is een speler, zooals Holland er weinigen heeft. Handig, kundig en tac tisch, bovendien een formidabel en zuiver schot SMIT MfcYNDfcRS Onze verwachtingen zijn hoog gespannen! Wols en Vente vormen de rechtervleugel. Beide spelers droegen reeds vaker bij in een Hollandschc zege. De kleine L'nitas-man, Wols, kan do snelheid ontwikkelen, dio zoo onmisbaar is voor een vlcugel- sf»e Ier.-Zijn tijdig afgeven is-een van die factoren, dia hem stempelen tot een prima buitenspeler. Vento bézit minder interland-routine, maar, waar we hem hier niet zullen zien dcbutcoren, gclooven we wel, dat hij zijn partij zal meespelen. Zoo gaat het er morgen weer op losf Holland— België, strijd van traditie. Holland leeft mee. Oranje- boys, speel je beste spel en kies meer dan anders voor dezen dag tot devies: „Je maintiendrai", (ik zal handhaven). „Good luck". Provinciale ledenvergadering van bovengenoem- den bond te Schagcn, op 7 Maart 1934. De voorzitter, de heer L. Glas te Hoogwoud, opende te 10.30 uur deze vergadering met een woord van welkom. Na de behandeling van verschillende zaken van huishoudelijke!) aard verkreeg do heer H. v. Houten te Groningen het woord, om zijn onderwerp te be handelen. Spreker begint met te zeggen dat de hestaando organisaties op Landbouwgebied enorm veel hebben gedaan voor den Landbouw, doch op het terrein der pacht hebben ze niet veel tol stand gebracht. Bij de behandeling der pachtwet in 1930 is dat wel zeer sterk tot uiting gekomen Er waren toen Maatschappijen van Landbouw, die den Minister ad viseerden dat een Pachtwet niet noodig was. Hun leden waren hierbij zelfs niet eens gehoord. Thans is de situatie even anders. Er is nu een or ganisatie van Pachters en Hypothcckbocrcn. Spr. schildert den toestand van de tachtiger jaren uit de vorige eeuw en wijst op den cirkelgang, die er in den landbouw tot nog toe altijd is geweest Zoodra er weer eenig perspectief in den landbouw aanwezig is, gaan de grondprijzen weer stijgen. Dit kwaad zal blijven bestaan, zoolang de vrije concur rentie blijft Met diverse voorheelden staafde spr. deze bewe ring. Tn dit verhand wijst spr. op kinderexploitatie. Eveneens werden do publieke verpachtingen onder de loupe genomen. Op diverse misstanden werd In den hroedc gewezen. Volgons het rapport der Staats- commissie-Ebcls blijkt dat in de jaren 1920—1930 do landarbeider slechts 27 cent per uur verdiende, ter wijl de boer over die periode nog geen 20 cent pei uur verdiend heeft, waarbij dan geen cent berekend is voor de inwonende kinderen. Toen do crisis dan ook kwam, bleek de boer geen weerstand meer te bezitten, omdat hij in voorgaande jaren geen reserve had kunnen vorm.en De steunmaatregelen worden uitvoerig besproken. Zonder die maatregelen was een ineenzinking van het platteland niet te voorkomen geweest. Doch niet alleen het platteland. In dat ge val was het gehecle economische leven ingestort. Het gehecle volk heeft dus helanc hij deze maatre gelen en niet in 't minst de grondbezitter en hypo theekhouder. Spr. bespreekt de positie van deze categorieën. Do steunmaatregelen kunnen niet voorkomen dat do boerenstand ten ondergaat, tenzij er komt een her ziening van het schulden vraagstuk. r:-, wordt 't nrob'eem «Ier export hesproken en gelijktijdig de houding der Boerenbonden. Met cij- BURGEMEESTER cn WETHOUDERS der gemeente SCHAGEN brengen ter kennis van belanghebbenden, dat geen werk zal wor- deh verstrekt, noch vanwege de gemeente, noch in werkverschaffing, aan hen, die, ge rekend vanaf heden, niet minstens één jaar in de gemeente wonen. Schagen, 8 Maart 1934. Burgemeester en Wethouders voor noemd,' J. CORNELISSEN. De Secretaris, ROGGEVEEN. fers wordt aangetoond, dat het streven naar „autar chie" een onhoudbaar standpunt is. Er moet worden gestreefd naar een billijker verdceling van het agra risch inkomen. Spr. noentt een voorbeeld van een boerderij, welke in 10 jaar tijds f 87000 opbracht, ter wijl over dezelfde 10 jaar aan pacht moest worden betaald een bedrag van 1 80.000. In dit verband wijst spr. op de noodzakelijkheid van een afdoende pacht wet en hypotheekregeling. In dit verband wordt bet continuatierecht besproken. Er zijn, met name de Drcntsche Boerenbond, die zeggen, dat het continua tierecht fnuikend zal zijn voor do producticviteit van den bodem. Dit standpunt wordt afdoende weerlegd. Spr. noemt enkele bestrijdingsmothodes t.o.z. van der) Bond van Landpachters en Hypotheekboeren. Uitvoerig worden die methodes besproken en weer legd. Tevens wijst spr. er op dat de boer zich ster ker moet gaan organisecren in zijn eigen organisn tie. Alleen langs dien weg is er mogelijkheid om te komen tot een juistere verdeeling van het agrarisch inkomen. Hierna bespreekt spr. de rapporten der R.K orga nisaties en het rapport van den C.B.T.B. Het eerst genoemde rapport kan spr. grootendcels mee mede- gaan, terwijl het laatstg<#iocmde rapport de pacht- west ie geen stap verder brengt. Integendeel. Dit rapport zal de kwestie eerder achteruit brengen in- plaats van vooruit. Spr. wijst er op dat men de kwestie juist moet gaan stellen en zien vanuit het oogpunt van een rechtspositie. Wanneer de kwes tie zóe wordt gestold, dan krijgt onze strijd een idi- eele zijde. Spr. wekt dan ook op om meer dan tot nogtoe mede te helpen strijden om het mooie doel te bereiken. F.en dankbaar applaus beloonde den spreker voor zijn uitvoerige rede. Na een korte pauze, werd de gedachtenwissehng "«hoi-'kn, Vorsrh'ttonr'o zaken werden nog nader besproken, waarna de voorzitter de vergadering met. een woord van dank sloot. EERSTE KAMER. ONTSLAG AAN DE GEHUWDE AMBTENARES. STAATSUITGAVEN MOETEN NAAR BENEDEN, ZEGT MR. HARCHANT. Donderdag is in de Eerste Kamer de Onderwijs- begrooting zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. Minister Marchant heeft hierbij o.m. meegedeeld, dat een wetsontwerp met betrekking tot het ont slag aan de gehuwde onderwijzeres Dij liet Georga niseerd Overleg aanhangig is. liet wetsontwerp zal spoedig bij de Tweede Kamer worden ingediend. In zijn uitvoerig antwoord heeft minister Mar chant gewezen op de groote verwarring die in ons land bestaat ten aanzien van hei spellingsvraagstuk. ieder is er van overtuigd, dat er orde moet komen, riet gevolg is dat er groote slordigheid hij do schrijfwijze is gekomen. Men 'zal moeten komen tot een compromis. De scherpslijpers, de Kuilowijnianen, zoowel als de conservatieven zullen moeten toege ven. Ook de regeering heeft van den aanvang af rekening gehouden met de Zuidelijke naburen en het compromis, dat gisteravond lij liet eerste vooronderzoek der commissie is bereikt, zal ook hen bevredigen. liet slot \an zijn bef oog wijdde de minister aan de bestrijding van liet betoog van den beer Do- Zeeuw. Spr. zegt met verbazing naar den lieer De Zeeuw te hebben geluisterd, die hein verwijt, van standpunt zoo snel veranderd te zijn. Eiken «lag neemt spr. met verlangen Het Volk op om te zien, wat er vandaag weer veranderd is. Men moet als so ciaal-democraat wel een zeldzaam saus gêne heb ben om een ander te verwijten, veranderd te zijn. Ue veranderingen in de S.D.A.P. zijn voor spr. niet meer bij to houden. Het wordt hem geel cn gioen voor de oogen. En «Ie transformaties «Ier partij des heeren De Zeeuw komen n a de veranderingen in spr.'s partij. Dit is niet ten gunste van «le S.D.A.P. Men dacht aanvankelijk, dat er een crisis zou zijn, die vrij spoedig haar dieptepunt zou vinden om daarna in de opgaande lijn te komen. Tijdig hebben wij gemerkt, «lal het niet zoo zou gaan. dat het gr«x)te moeite zou kosten, uit «ion druk te komen. De S.D.A.P. heeft het niet tijdig bemerkt. Daar leid de men uit de zonnevlekken af, «lat <lc toestand be ter zou worden. (Gelach). Do waarde «Ier rede des heeren De Zeeuw zou groo- tcr zijn geweest, als hij niet had geinsinueerd, dat spr.'s partij is veranderd om in de regeering te ko men. In Januari 1933 heeft spr. to Groningen een rede gehouden, waarna men zeide: W ij hebben hem nog nooit zoo somber gehoord. Op 400 milliocn moet 1'»0 millioen worden bezuinigd en van die -100 milliocn ia 150 millioen voor onderwijs. Dus is het spr.'s taak, het onderwijs voor vernietiging te bewaren en dit kan alleen door een ingrijpende bezuiniging. Er is een burgemeester uit Friesland bij spr. geweest, uit een gemeente van 5200 inwoners, met 12 openbare schoten in elk dorpje een school. Als de boeten, die de bctec- kenis van het tekort niet begrijpen, in opstand \o- nicn, als hun kinderen voortaan niet een autobus naar school moeten, is dit te begrijpen. Maar bet kan niet anders. Spr. memoreert eun rapport «Ier S.D.A.P. van 1925, waarin die kleine schooltjes „paedagogische wangedrochten" werden genoemd. Voor wat spr. to dezen aanzien doet, had hij hulde op hulde van de S.D.A.1'. verwacht. (Gelach.) Men kan dc lijn niet zomler meer doortrekken voor het bijzonder onderwijs, omdat de positie ten deze geheel anders is. Als de heer l)e Zeeuw op spr.'s stoel zat, zou hij precies hetzelfde «loen als spr., als hij een verantwoordelijk man was. Do onderwijsorga nisatie laat spr. drukt zich zacht uit in vele op zichten to wenschen en is onnoodig duur. Spr. beeft de hand gelegd aan een reorganisatie. Het is nu „pompen of verzuipen". Anders stuit elke reorganisa tie op hevig verzet. Maar nu geeft ieder verantwoor delijk monsch spr. gelijk en heeft spr. den wind mee. Bij de maatregelen moeten menschen worden onge* lukkig gemaakt. Het tekort kan alleen worden go- dekt doordat de staathuishouding wordt terugge bracht tot beperkte afmetingen. Dit brengt mede een vermindering van het aantal ambtenaren. Op liet oogenblik is een te groot percentage van het aantal werkenden ambtenaren. Dc quaestie der werkiooze iutellectueelen gaat spr. zeer zeker ter harte, maar het is gemakkelijker er over te klagen «lan "fdoende verbetering te brengen. Een eerste stap is gezet door het Koninklijk Insluit, waardoor eenige selectie wordt gebracht ten aanzien van universitaire studie. Geheel onjuist is, «lat spr. het onderscheid tusschen openbaar en bijzonder onderwijs zou hebben voor gesteld als een verkiezingsruzie tusschen oen paar dorpspotentaatjes. Er hebben eens menschen uit Friesland tegen spr. gezegd, dat een openbare school daar niet kon worden opgeheven, onulat de kinde ren dan naar een andere openbare school moesten cn voorbij de bijzondere protestantse!)-christelijke school moesten. Toen heeft spr. gedacht: Hoe ko men die menschen in zulk een geestesgesteldheid? De psychologische verklaring is, «lat zitten blijft dat gene, waarvoor men elkaar bij verkiezingen uit scheldt. Daarop heeft spr. eens in de Tweede Kamer gezinspeeld. Maar dit beteekent natuurlijk niet,- «lat hij daartoe het onderscheid tusschen openbaar en hijzonder onderwijs zou terugvoeren. Dat het ook in een rechtsch blad zoo zou worden voorgesteld, heeft spr. wel verwonderd. Op den Sint Lebuïnustoren to Deventer staan vier opschriften: Vigila wees waakzaam Consule pleeg beraad Fortis age handel als een kloek man en Fide Deo vertrouw op God. Met deze levensregelen is spr. het leven ingegaan cn daaraan hoopt hij getrouw to blijven. Na re- en dupliek werd do begrooting, zooals hier boven reeds gezegd, zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. THEATER ROYAL. Deze week vermeldt het Royal-programma twee hoofdnummers, heiden van zeer goeden inhoud. In de eerste plaats de Metro Goldwvn-film „Geld 's niet alles", een geestig filmwerk met in «Ie hoofd rol de bekoorlijke- Marie Dressler. Uit deze film bliikt de macht van het geld. Voorts staat op 't goed voorziene programma do bekende rolnrent „Twee Vaders", waarin wc de klei ne Jackie Cooper wederom kunnen bewonderen. Hier volgt een verkorte inhoudsopgave: John Parker is een oudheidkundige, die de gehee- 'c wereld rondreist om opgravingen te doen. Hij heeft twee zoons, Terrv en Al. Zijn vrouw Is van hem gescheiden, omdat zij er genoeg van ha«l steeds alleen thuis te zijn, terwijl haar man op reis was. Zij is hertrouwd met dokter Shumaker, dio haar en haar jongens een gezellig tehuis wil aan bieden. Al en Terrv hebben een maand doorgebracht met bun vader, die in de woestijn bezig is met opgra vingen. Als zij weer naar hun moeder teruggaan, vernemen zij, dat deze in dien tijd met den dokter

Schager Courant | 1934 | | pagina 5