Onrust in Estland. KijkenKoopen k„ C10ECK Joodsch dorp in de Wieringermeer. Bertels' Opfokvoeder No. 23330 Int. Telef. No. 20 10 PAGINA'S. Organisaties der „Vrijheidsstrijders" ontbonden. HET BRANDT NOG STEEDS IN BRABANT. Overval te Eindhoven. Japansche torpedoboot vergaan. Dollfuss naar Rome vertrokken. Ontslag bedrijfsboeren in de Wieringermeer. LOTERIJBEDRIJF ONTMASKERD. De obligaties van „Piet Hem". De moordzaak-Prince. Drama op een Koerlandsche hofstede. UITVOER VAN ERWTEN NAAR FRANKRIJK IN GEVAAR. Dinsdag 13 Maart 1934. Postrekening SCHAGER 77ste Jaargang. No. 9447 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. BIJ inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentién nog zooveel mogelijk in het eerst uit komend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losso nummers G cent ADVERTEN-. TIëN van 1 tot 5 regels 10.85, iedere regel meer 15 cent (bewljsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. In totaal zijn ongeveer 100 man gearresteerd Voor het geheele land de staat van beleg afgekondigd. Ook Letland, een der Randstaten, schijnt niet vrij te zullen blijven van binnenlandsche onlusten, waar mee zoovele landen op het oogenbllk tc kampen hebben. Gisteravond beeft, naar V.D uit Reval verneemt, de regeering-Paets bij verrassing een aanval ge daan op de Estlandsche „vrijheidsstrijders", die in het geheele land ontbonden werden. Do ontbinding geschieddo voor een deel met behulp van militai ren. die met machinegeweren zich opstelden voor het hoofdkwartier van do vrijheidsstrijders. De troepen waren verder uitgerust met handgranaten. De ont binding is echter zonder wrijving verloopen. De lei ders van de beweging der „vrijheidsstrijders" in totaal ongeveer 100 man zijn gearresteerd. Over het geheele land is de uitzonderingstoestand afge kondigd. Generaal Laidoner. de voormalige opper commandant van de Estlandsche troepen in den oorlog tegen Rusland, is benoemd tot opperbevel hebber der Estlandsche troepen mot bijzondere vol machten. Naar te Reval verluidt, zijn al deze maat regelen genomen in verband met het feit, dat de „vrijheidsstrijders"* voor hedenavond plannen hadden gemaakt tot een geweldda dig© Putsch, die door do rogeering nog te rechter tijd is kunnen worden voorkomen. Staat van beleg afgekondigd. Nader uit Reval: Inzake de actie van de Estland- «che regeering tegen do „vrijheidsstrijders'' wordt nog bekend, dat zich onder de gisteravond gearresteerde leiders der beweging ook de algemeen© leider, advo caat Sirk, bevindt. Men verwacht ontslagen op grootcn schaal onder het officierscorps, daar de propaganda-activiteit in het leger in den lnatsten tijd zeer sterk was. Men ver wacht verder, dal de presidentsverkiezingen en de parlementsverkiezingen, die in April zouden plaats vinden, zullen worden uitgesteld. De gemeenteraads verkiezingen, waarhij de „vrijheidsstrijders" in Reval, Dorpat en Xarve de absolute meerderheid behaald hebben, zouden worden geannuleerd. Alle bladen van de „vrijheidsstrijders" zijn verbo den. Naar vernomen wordt, is dc staat van beleg niet zooals eerst gemeld werd de uitzonderingstoestand voor den tijd van zes maanden afgekondigd. Het ingrijpen der regeering is zoo snel en zoo plot seling gekomen, dat nergens tegenstand geboden werd. De troepen zijn reeds uit de staten van de stad Reval teruggetrokken. In het geheele land aldus een bericht van het semi-officiccle Estlandsche tele- graafagentschap hecrscht rust. De maatregelen der rogeering tegen de beweging der „vrijheidsstrijders" worden in een door het semi-officieele telegraafagent- schap gemotiveerd met er op te wijzen, dat de vrij heidsstrijders gewapende organisaties hebben ge vormd en gedreisd hebben met terreurmaatregelen. Naar het schijnt heeft de beweging vooral onder de jongere generatie veel aanhangers. Weer twee boerderijen in de asch gelegd. Gistermiddag te circa 2 uur heeft een zware brand gewoed tc Geffen. De brand was ontstaan in do boe renwoning, bewoond door do gezinnen Van Bergen cn Van der Beest. De geheele boerderij alsmede in boedel en landbouwgereedschappen, werden een prooi der vlammen. Door den krachtigen wind sloeg de brand spoedeig over op de groote boerderij van Van Kraav. waar het vee bijtijds kon worden gered. Een groot deel van den inboedel, alsmede de land- bouwinventaris werden ook hier een prooi der vlam men. Een derde boerderij, welke eveneens reeds vlam had gevat, kon door het krachtig optreden der bewoners nog worden gespaard. Alles was slechts laag verzekerd. Dc brandweer van Geffen verscheen niet ter plaat se, omdat er geen bluschwater aanwezig was. De brandweer van Oss rukte uit, doch bemerkende, dat do brand buiten de gemeente woedde, en haar hulp niet was ingeroepen, koerde deze spoedig terug. Kapitale boerderij in Groningen afgebrand. Ten Boer. Gistermiddag omstreeks vier uur brak, vermoedelijk door het spelen met vuur door kinderen, brand uit in de konitalo boerderij van den landbouwer H. .T. de Jager. De heer en mevr. de Ja ger waren afwezig. De bijsehuur, bedekt met asbestplaten. stond spoe dig in lichter laaie, waarna het vuur zich uitbreid de over een tweede bijsehuur. In deze schuur bevond zich ongeveer 700 Hl. gedorscht graan cn twee a?- deelingcn ongedorscht koren, alsmede 15 koeien en 8 paarden. Het vee kon worden gered. Het graan ging echter in de vlammen op. De brandweer van Ten Boer bestreed in samen werking met die van Appingedam het vuur. De voorgevel kon behouden blijven. De schade wordt door verzekering gedekt. Op het bijkantoor van de Nederlandsche Bank. Indringer slaat zonder balt op de vlucht. Gistermiddag om twaalf uur is een tot dusver on bekend persoon het Correspondentschap van dc Ne derlandsche Bank aan de Dommelstraat te Eindho ven binnengestapt. De man liep onverwacht toe op den op dat tijdstip alleen aanwezigen -W-jarlgcn bankbediende Seller, en bracht dezen met oon loo- den buis een slag op het hoofd toe. De bedionde hnd de tegenwoordigheid van geest een tweeden slag af te weren en alarm te maken door een aschbak door «het venster te werpen waarop de indringer ijlings de vlucht nam. De politie tracht den man, wiens signalement be kend is, op tc sporen. Tijdens manoeuvres bij stormachtige zee. 80 man vermist. Naar Reuter uit Tokio meldt, is dc torpedoboot Tomatsoeroe, welke met een flottielje uit de oorlogs haven Sascbo voor manoeuvres was vertrokken, niet teruggekeerd. Het schip moet tengevolge van het stormachtige weer omgeslagen zijn. De bemanning tel de 80 man. Het vaartuig met zware averij gevonden. Nader uit Tokio: Do torpedoboot Tomatsoeroe is met zware averij nabij het eiland Sjijikyama gevon den. De minister van marine weigert inlichtingen te ver strekken, zoolang het onderzoek nog niet beëindigd is. De Tomatsoero is van een modern type en werd in Februari j.1. tijdens een zwaro sneeuwstorm te water gelaten. Weenen: Bondskanselier Dollfuss is gister met den gewonen trein van 22 uur van het Zuid-Station naar Rome vertrokken. Men schrijd ons van bevoegde zijde: Uit de intusschen bekend gewor den handelingen der Tweede Ka mer blijkt, dat de Minister ten aan zien van de met November a.s. ont slagen bedrijfsboeren de toezegging heeft gedaan, dat zij. althans voor een jaar, nog te werk zullen wor den gesteld. Wij vernemen nader, dat het allerminst in de bedoeling ligt. op het verleende ontslag terug te komen, doch dat de ontslagen bedrijfsleiders en adspiranten des- gewenscht op andere wijze te werk gesteld zullen kunnen worden. Meer dan zestigduizend inschrijfbriefjes, over het geheele land verdeeld, in beslag genomen. De centrale recherche te Rotterdam is erin ge slaagd. een uitgebreid loterijbedrijl, dat zich ken merkte door groote beloften cn kleine daden, tc ont maskeren. De handelingen van deze onderneming zijn in de kiem gesmoord, zoodat de gevolgen tot een kleinen omvang beperkt zijn gebleven. Op grond van klachten, die binnen waren geko men, hoeft de recherche oon partij van meer dan zestigduizend zoogenaamde inschrijfbriefjes en obli gaties in beslag genomen van twee in December 1933 opgerichte ondernemingen, de Coöperatieve verecni- ging van onroerende goederen „Piet Hein", die beide tc Rotterdam waren gevestigd. Het Administratie- en Trusieekantoor, dat door 'n tiental menschen werd beheerd, plaatste over het ge heele land bij winkeliers insehrijfbriefjes, die een kwartje kostten. Volgens een uitgegeven prospectus had de kooper een aanmerkelijke kans op winst, omdat, indien het nummer van het inschrijfbricfjc corespondeerdo met een nummer waarop in de Staatsloterij een prijs viel, een uitkeering zou volgen. De klachten die binnenkwamen wezen er op, dat deze uitkeering nooit geschiedde. Bij onderzoek bleek, dat men door een inschrijf- briefje tc koopen. zich verplichtto om binnen tien maanden een obligatie groot f 5, rentende 5 pet. cn gesteld aan toonder tc koopen ten laste van de Coo- neratieve Vereeniging tot Exploitatie van Onroeren de Goederen „Piet Hein". Deze onderneming werd door 3 personen beheerd en het bleek dat het kapi taal waarmeo heide ondernemingen werkten slechts uk het bescheiden bedrag van f 750 bestond. Niettemin had de Coop. Ver. „Piet Hein" een obli gatielening van f 1.050.000 uitgegeven bij 10 series van 21000 obligaties A f 5. In de daarbij verstrekte propectus viel te lezen, dat do Coop. Ver. „Piet Hein" het recht had de obliga ties te amortiseeren. Deze prospectus bleek echter af te wijken van een overeenkomst tusschen de twee ondernemingen, wnarin van amortisatie slechts in zooverre sprake was. dat een obligatiehoudersvereeniging op een na- d$r te bepalen tijdstip bijeen zou worden geroepen welke vergadering over amortisatie zou moeten be slissen en tevens zou moeten vaststellen of op de in schrijfbriefjes uitkeerlngen zouden worden gedaan. Uit dit alles bleek duidelijk, dat hier een overtre ding van de Loterijwet in het spel was, waarna de Centrale Rechercho tot inbeslagneming van dc di verse bescheiden is overgegaan. Een poging tot zelfmoord. Parijs. Groot opzien is gister gebaard door een poging tot zelfmoord, die in verband schijnt te staan met de zaak-Prince. Mej. Taris, die Prince voor zijn tragisch verloopen reis op het station te Parijs zegt te hebben gezien en beweert te hebben geconstateerd dat hij gevolgd werd door een verdacht persoon, heeft heden gepoogd zich in een zijkanaal van de Seine te verdrinken. Men is er echter tijdig in ge slaagd dit te verhinderen. Op het politiebureau, waarheen zij overgebracht werd, vond men in haar hancltaschje een senrijven. waarin zij aankondigt zich van het leven te willen benemen. - ..v In ons nummer van Zaterdag hebhen we melding gemaakt van de stichting van een Joodsche kolonie in dc Wieringermeer en dat reeds de eerste kolo nisten uit de Duitsche Joodsche uitgewekenen in den polder waren aangekomen. Door het Joodsch Landbouwcomité zijn aangokoch! een twcelal voormalige arbeiderskampen en wel te Slootdorp en het kamp aan de Nieuwesluis. Als J>e- drijfsbocr is door het comité aangesteld de heer A. C. van Remmeren, een der vroegere bedrijfsboeren bij de Cultuur Maatschappij in do Wieringermeer. Gisteren is do heer Remmeren reeds in dienst getre den. Zooals men beeft kunnen lezen, zullen dc kolonis ten zich speciaal toeleggen op het londbomvwerk. teneinde hierin practisch bekwaamheid op te doen. om dan later naar Palestina of elders tc cmigreeren. Hierboven geven wc een foto van het kamp te Slootdorp. Een gift van 50.000 gulden. Naar het Joodsche Telegr. Agentschap nog ver- f neemt, heeft het Eerste Eamcrlid, de heer S. v. d. Bergh Jr. te Wassenaar een bedrag van f50.000 ter beschikking gesteld van do Stichting Joodsche Ar beid tot opleiding van Duitscho Joodsche uitgewe kenen cn ter bestrijding van dc kosten voor het le vensonderhoud van de 120 jeugdige kolonisten. Ook de internationale groote Joodsche hulporga nisaties hebben zich bereid verklaard het groote plan, dat den steun cn instemming der Nederland sche Regeering heeft, mede te helpen financieren. Bezoek van minister Slotemaker de Bruine. Gister heeft de minister van Sociale Zaken een bezoek gebracht aan den Wieringermecrpolder, waar bij dc heeren Ir. F. P. Mesu, lid van dc Wieringer- meer-directie en P. Rikkert, rijksinspecteur voor de werkverschaffing hem vergezelden. Het bezoek gold vooral de onderscheidene werk verschaffingen, waarin op het oogenblik bijna 1100 man werken. Tevens heeft minister Slotemaker de Bruine de kampen der Joodsche kolonisten in oogenschouw ge nomen. Maak er goede legsters van door ze te voederen met Vraag bij Uw leverancier Bertels' Oliefabrieken N.V. Adam Zijn schoonmoeder en vrouw met revol verschoten gedood. Daarna de boel in brand gestoken en zichzelf van het le ven beroofd. V.D. verneemt uit Riga: Op een boerenhofstede in Koerland heeft zich een vreeselijk drama afgespeeld. In den loop van een la- mi liet wist schoot de boer zijn schoonmoeder dood. richtte vervolgens het wapen op zijn vluchtende vrouw, die getuige was geweest van den daad en trof haar met twee kogels doodelijk in het hoofd. Daarop opende hij het vuur op zijn beide zwagers, van wie hij één verwondde. Nadat hij ten slotte de veestal en een schuur van zijn schoonmoeder had in brand gestoken maakte hij een einde aan zijn leven door ophangen. LANDBOUW. Nog kans op verruiming in rail van begunsti ging van Fransche goederen. Belanghebbenden bij den uitvoer van erwten naar Frankrijk zijn zeer verontrust door de mcdedeeling, dat Nederland slechts 3% zou krijgen toegewezen van do hoeveelheid dio vorig jaar is uitgevoerd. Er was op gerekend, dat in ieder geval 70 van den uitvoer van het vorig jaar verzekerd zou zijn en dat door onderhandeling het contingent wellicht nog zou kunnen worden verhoogd. Vorig jaar zijn, aldus de Rotterdarasche correspon- dent van het ..Alg. Hdbld.", 55.000 balen uitgevoerd. Dit jaar zouden er alzoo minstens 38.500 balen uitge voerd kunnen worden. Indien de berichten juist zijn, die zijn binnengekomen van verschillende Fransche afnemers, dan zouden er thans slechts 1270 balen kun nen worden uitgevoerd. Het laatste woord schijnt ech- 'er in deze zaak nog niet gesproken te zijn. Na het aftreden van het ministerie Daladier zijn de bespre kingen over de Nederlandsch-Fratische handelsbetrek kingen blijven rusten. De Nederlandsche onderhande laars zijn echter gisteren weer naar Parijs vertrok ken. Onder de verschillende punten die bij de voort zetting der besprekingen ter sprake zullen komen, be hoort ook dit. Men weet dat het Fransche svteem van invoer aldus is, dat de contingenten, die worden vastgesteld, grootendeels afhankelijk zijn van invoer- begunstigingen, die in ruil aan Fransche goederen worden verstrekt. Naar wij vroeger gemeld hebben, is bij vorige besprekingen ook dc uitvoer van Fransche hu-we naar Nederland ter sprake gekomen zonder dat echter op dat punt een regeling tot stand geko men is. Behalve de genoemde zijn er aan Nederland- sche zijde nog andere agrarische voortbrengselen, waarover met Frankrijk onderhandeld zal moeten worden. UITVOER VAN AARDAPPELEN NAAR BELGI6. Met ingang van 19 Maart een andere regeling. Dc Nederlandsche Aardappel Centrale deelt mede, dat voor uitvoer van aardappelen naar België, in gaande 19 Maart een andere regeling zal worden in gevoerd. Oorspronkelijk was het dc bedoeling dit reeds li Maart te doen ingaan, doch wegens administra tieve bezwaren is dit uitgesteld tot. 19 Maart. Belanghebbende exporteurs, zoowel van consump tie- als van pootaardappelen kunnen zich per om gaande wenden tot de Nederlandsche Aardappel Centrale, Kazernestraat 3, Den Haag, voor nadere inlichtingen. Voor zendingen, welke deze week nog ter verzen ding komen, behoort men een vergunning van de Belgische regeering tc bezitten. Zendingen, na 18 Maart zullen slechts dan tot uit voer toegelaten worden, als er een machtiging tot uitvoer van de Nederlandsche Aardappel Centrale bij is.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1