MOEILIJKHEDEN OP .HUIZE DOORN." Familieraad gehouden. DE STAKINGSONLÜSTEN IN SPANJE. Dame aangereden en gedood. Goederentrein ontspoord. Ernstige fraude. Oneenigheid in den Bulgaarschen Ministerraad. Koudegolf in Mexico. ONTWAPENING. NIEUWE SENSATIES TE PARIJS. MINDERWAARDIGE DIEREN INGEBLIKT. De aanveer van tabak voor Duitschland. Woensdag 14 Maart 1934. Postrekening No. 23330 SCHAGER 77ste Jaargang'. No. 9448 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 3 uur. worden Adver- tentién nog zooveel mogelijk in het eerstuitknmend nummer geplaatst Uitgave der N.V. vh. P. Trapman Co.. Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 180. Losso nummers 6 cent. ADVERTEN- TIöN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groofe letters worden naar plaatsruimte berekend. 99a De Duitsche regeering zon bezwaren maken tegen geldzendingen uit Dnltschiand. - Zal de ex-keizer naar Dnltsch iand terngkeeren? Er loopon geruchten, aldus een V. D.-bericht om trent de mogelijkheid, dat binnenkort bclangrijko ge beurtenissen zullen plaats hebben, welke verband hou den met het verblijf van den ex-keizer op „Huize Doorn". Het schijnt vast to staan, dat er op „Huize Doorn" financieelc moeilijkheden zijn, voor zoover het betreft het ontvangen van geld uit Duitschland. De ex-keizer en zijn familie moeten uit verschillen de bronnen uit Duitschland geregeld belangrijke be dragen ontvangen. De tegenwoordige Duitsche regee ring staat, zooals bekend, op het standpunt, dat geen geld uit Duitschland mag worden uitgevoerd, wan neer daar tegenover geen invoer van goederen ge schiedt. Dit standpunt neemt do regeering ook tegen over den ex-keizer in. Met stelligheid verluidt in verband hiermede, dat ter bespreking van den hierdoor ontstanen toestand op „Huize Doorn" een familieraad zou worden gehou den. Medegedeeld werd zelfs, dat deze familieraad Dins dag zou hebben plaats gehad. Bij informatio op „Huize Doorn" wordt echter ontkend, dat een derge lijke bespreking wordt gehouden, terwijl verder wordt verklaard, dat er geen gasten op „Huizo Doorn" zijn. noch binnenkort worden verwacht Alleen prof. Frobenius, die meermalen bij den ex- keizer komt om met hem over wetenschappelijke za ken te spreken, komt binnenkort naar Doorn om den ex-keizer rapport uit te hrengen over de resulta ten van zijn onderzoek in het gebied langs de rivier de Nijl. Welke gevolgen het staken van het zenden van geld naar „Huize Doorn" zal hebben, kan niet wor den vastgesteld. Daarover zijn geen officieele inlich tingen te verkrijgen. In kringen echter, welke nauwe relaties met „Huize Doorn" onderhouden, wordt over de mogelijkheid van een terugkeer van den ex-keizer naar Duitschland in verband mot doze financieele moeilijkheden ernstig gesproken. In hoeverre deze berichten en geruchten op waar- heid berusten, moet worden afgewacht. Tot zoover het V.D.-bericht. Inderdaad is er gister morgen op „Huize Doorn'" een belangrijke familie raad gehouden, waarbij aanwezig zijn geweest de ge wezen kroonprins, de prinsen Eitel Friedrich en August Wilhelm, alsmede ecnige Duitsche generaals, onder wie generaal Von Stülpnagel. Over het onder werp, dat in dien familieraad besproken is, konden wij echter geen nadere gegevens krijgen. Geen terugkeer naar Duitschland. Naar V.D. van gezaghebbende zijde ver- noomt, zijn de geruchten over een terugkeer van den Dultschen ex-keizer naar Duitsch land zonder eenigen grond. Bloedige botsingen tasschen syndicalis ten en politie. Madrid, 13 Maart (V.D.). In een voorstad van Madrid hebben sterko groepen syndicalisten gepro beerd de arbeiders uit de bedrijven, waar nog niet wordt gestaakt, te dwingen den arbeid neer te leg gen. Togelijkertijd verspreidden zij vlugschriften, waarin wordt opgewekt tot sociale revolutie. De spoedig ontboden politie-afdeclingen werden met pistoolschoten ontvangen. De politic beantwoorJdo het vuur, waarbij een syndicalist ernstig en ver- scheidenen licht werden gewond. In het centrum der stad werd een vrachtauto, waarmede kranten werden vervoerd, door stakers met stcenen bekogeld en geplunderd. De kranten, het was een gedeclt der editie van het Katholieke dag blad El Debate, werden op straat verbrand. Pogin gen om in verschillende drukkerijen brand te stich ten, konden tijdig door de politie worden verijdeld. Anto rood door. Tegoieu. 13 Maart. Gisteravond om zeven uur is oen vijftigjarige dame, Bedeaux genaamd cn af- komsiig uit Tegelen, die met eenigo andere dames op den Rijksweg in de richting Venlo wandelde, ter hoogte van huize „Gusto" door een onbekende auto van achteren aangereden en vrijwel op slag gedood. De ongelukkige, moeder van zeven kinderen, was op weg naar Venlo, ten einde do aldaar plaats vin dende missietcntoonstelling te bezoeken. De autobe stuurder, die het ongeluk veroorzaakte, trok zich van het ongeval niets aan en reed door. Een uitge breid onderzoek wordt ingesteld. De politie meent aanwijzingen te hebben welke waarschijnlijk tot spoedige aanhouding van den dader zullen leiden. Op tramemplacement bij Wcsterloo. Op het rangeerterrein van rlo Westlnndsche Stoom tramweg Maatschappij nabij de veiling Westerlee ia Maandagavond een goederentrein tengevolge van verkeerden wisselstand ontspoord. Een locomotief met een groot aantal vrachtwagens passeerde den wissel tusschen «io vcilinghaven cn liet station der VV.S.M. aan de Westerlee toen plotse ling de wissel terugsprong en vijl wagons uit de rails schoven. Onder geweldig gekraak schoven de wagons in cn over elkander. Het hout werd ver splinterd. stukken biels vlogen in het rond en de inhoud van dc wagons hoofdzakelijk bestaande uit kolen, bestemd voor tuin bouwbedrijven to Poel dijk werd op het emplacement verspreid. Een groote kolenwagon was geheel op de andere wagons geschoven, waarvan er een in de langs den spoorweg Rèiegen s'oot terecht kwam. De materieole schade, welke vrij groot is, wordt door verzekering gedekt. In den loop van den ochtend is een begin gemaakt met het opruimingswerk. Personeel van de VV.S.M. is begonnen mot het leggen van een nieuwen wissel, waardoor het goederenvervoer zoo snel mogelijk langs normale hanen kan worden geleid. UIT ONZE OOST. Ten bedrage van 1220 000. Semarang:: De fraude, gepleegd op het Sema- rane-kantoor der firma Jambson van den Berg, omvat f220.000. In verband met deze fraude is de heer A. M., procuratiehouder dezer firma, in preventieve hechte nis gesteld. M. legde een volledige bekentenis af en gaf toe veel geld te hebben verdobbeld. Hij had minstens f20.000 ten eigen bate aangewend. DE MERAPI. Nieuwe uitbarsting. Semarang: Maandagmiddag heeft een zware uit barsting van de Merapi plaats gehad, die vijf minuten duurde en later door kleine erupties werd gevolgd. Een merkwaardig hij verschijnsel was een aschregen in de omgeving van Semarang, die o.a. vrij zwaar was op de. Bodjasche ondernemingen cn minder zwaar te Langensarie. J JA VA-SUIKER TEGEN BRITSCHE KATOEN. Engeland streeft naar railtransacties. Londen. Tusschen vertegenwoordigers van de katoenindustrie van I^ncashire en Britsche suiker importeurs heben deze week onderhandelingen plaats gehad met het doel tot een ruil van katoenen goede ren tegen Javasuiker tc geraken. Men hoopt spoedig met Java tot een accoonl te komen, waarbij dit land zich tot een grootcre afneming van Engelsche ka toenen goederen bereid zou verklaren, terwijl Enge land meer suiker uit Java invoeren zal. Kabinetscrisis. Spanning tasschen de mocratische en boerenministers. Sofia, 13 Maart. (V.D.). Heden is het In den mi nisterraad bij de beraadslagingen over het autonome beheer van de grooto staatssteonkoolmijnen Per- nik tot een heftige botsing gekomen tusschen den minister van financiën Stcfanos (democraat) en den minister van industrie en handel Gitsjef (boeren partij). Stefanos verliet opgpwonden de zitting, waar op deze gesloten moest worden. Do tusschen eenige democratische en boerenminis ters reeds sedert verscheidene weken heerschendc spanning schijnt daarmede openlijk tot uitbarsting to zijn gekomen. Naar in politieke kringen algemeen wordt aange nomen. is thans ook het gevaar van een kabinet: crisis nabij gekomen, aangezien er weinig kansen zijn. de scherpe tusschen de leden van het kab'net bestaande mceningsverschillen tc overbruggen. V boerenpartij, die zich de ruggegraat voelt van dc re- gecringscoalitie en reeds lang haar machtspositi in het kabinet wil versterken, heeft haar wensahen met het oog op do parlementsverkiezingen van h t volgende jaar vooral gericht op het ministerie va*, binnenlandsche zaken, dat zij bij een reorganisatie van het huidige kabinet hoopt te behouden. Groote gebieden geteisterd. Mexico Stad. Groote gebieden van Mexico zijn door een koudegolf geteisterd. Alleen reeds in de staten Queretaro en Guanajuato bedraagt de aan de te velde staande gewassen aangerichte schade oeni- ge millioenen posos. Fransche antwoordnota nog deze te wachten. week PARIJS. In de gister gehouden ministerraads- zitting zijn in groote lijnen inlichtingen gegeven over dc Fransche nota, opgesteld tor beantwoording van het jongste Engelsche memorandum in zake do ontwapening. Dc definitieve redactie van de Fran sche antwoordnota zal den ministerraad, als hij Vrijdag of Zaterdag bijeenkomt, ter goedkeuring wor den voorgelegd. Daar dc opperste militaire commis sie de ontwapeningskwestio reeds aan een diepgaand technisch onderzoek heeft onderworpen, zou men niet meer voornemens zijn den oppersten raad der nationale verdediging tor bespreking van dit pro bleem bijeen te doen komen. Duitschland antwoordt Frankrijk. Op de ontwapeningsnota van 14 Februari. BERLIJN. De rijksminister van Buitenlandsche Zaken, Freiherr von Neurath, heeft gistermiddag den Franschen gezant te Berlijn. Francois Poncet, ontvan gen, wien hij het antwoord der Duitsche regcering overhandigde op het Fransche ontwapeningsmemo randum, hetwelk de gezant hem op 11 Februari j.1. had doen toekomen. Von Neurath heeft het Duitsche antwoord tegenover Francois-Poncet mondeling na der toegelicht. (De Fransche ontwapeningsnota behelsde de vol gende drie hoofdpunten: zij constateerde, dat Duitsch land het Fransche ontwapeningsprogram had ver worpen, zij betwistte het nut van de door de Rijks- regeering opgestelde vragenlijst, cn zij noemde S.A. en S.S. organisaties met een militair karakter). ONDER MOEDER'S PARAPLU. Leerlingen van de Engelsche Har- rowschool laten zich door den re gen niet afschrikken om bun ge liefd elftal te zien spelen. Onthullingen van de Petit Parisien. Po ging tot zelfmoord van een getuige in de moordzaak-Prince. - Parijsch advocaat krijgt vlagen van waanzin. PARIJS. De „Petit Parisien"* publiceert een tekst, die de voornaamste instructies bevat voor Duitsche propaganda in het buitenland en waarvan het blad reeds in November 1.1. een gedeelte open haar heeft gemaakt. Daartoe behooren o.a.: con tact met bnitcnlandsche mlegraafagentschappen, toezicht op de vertegenwoordigers ervan, organisatie van een informatiedienst en van het verstrekken van artikelen tegen zeer verlaagde prijzen of gratis aan buitenlandcshc bladen: beïnvloeding van jour nalisten en anderen, die met de dagbladpers in con tact staan, aanpassing van de propaganda in eiken vorm nan de mentaliteit van het volk. voornamelijk in Zuid-Amcrika. Niets is in de reeks van instructies vergeten: men vindt bijdragen van het ministerie van propaganda, door Göbhels geleid, in de volgorde, waarin zij bij decreet van 30 Juni 1933 door Ilitlor gegeven zijn. Dc teksten van het decreet vindt men in de bro chure eveneens in extenso terug. Mej. Yvonne Paris springt in het water, maar kan nog bijtijds gered worden. Verder is gister to Parijs groot opzien gebaard door een poging tot zelfmoord, die in verband schijnt te slaan met dc znnk-Prince. Mej. Yvonne Paris, die Prince voor zijn tragisch verloopen reis op het station te Parijs zegt te hebben gezien en beweert, te hebben geconstateerd, dat hij gevolgd werd door een verdacht persoon, heeft gis ter gepoogd zich in een zijkannnl van de Seine te verdrinken. Men is er echter tijdig in geslaagd dit tc verhinderen Op het politiebureau, waarheen zij overgebracht werd. vond men in haar handtaschje een schrijven, waarin zij aankondigt, zich het leven te willen benemen. Incident bij het verhoor van Stavisky's particulieren secretaris. Tiidens het verhoor van Romngnino. den parti culieren secretaris van Staviskv. deed z'rh een in- cindent voor. F.en jong advocaat, zoon's later bleek, dezelfde, die op den dag na de bloedige straatge vechten te Parijs in het paleis van justitie do toga van den minister van binnenlandsche zaken Frot verbrandde en dc vlag op het paleis half stok heesch. drong dc werkakmer van den rechter van instructie binnen en begon daar hevig uit te varen. Slechts met groote moeite gelukte het hem te ver wijderen. Betreffende dit incident meldt een V.D.-bericht nog nader, dat de advocaat door twee collega's naar zijn woning werd gebracht. Onderweg kreeg hij even eens eenige aanvallen van woede. Hij sprak een kapitein nan, dien hij een courant overhandigde met de woorden: „Hier is het orgaan van de maffia." Toen do kapitein hem verzocht, hem met rust te laten, viel de advocaat den officier aan. zoodat hij door eenige politieagenten naar een politiebureau werd gebracht, waar Dij een inspecteur een trap te gen de huik gaf en alle ramen van het wachtlokaal stuk sloeg. Per ambulance-auto kon de ongelukkige tenslotte naar een zenuw-inrichting worden overgebracht. Belastinginspecteur gearresteerd. Smok kelen van verdoovendc middelen. Dedouanebeambten te Marseillc hebben gisteren den algemeen inspecteur der Fransche belastingen to Beiroet gearresteerd wegens het smokkelen van verdoovendc middelen. Hij wilde 300 Kg. hasjish smokkelen en had deze verstopt in dc speciaal daar toe van dubbele wanden voorziene carossorio van zijn auto, welke ingeladen werd naar Klein-Azic. De nieuwe lijkschouwing van Prince. Oorspronkelijke doodsoorzaak bevestigd. De nieuwe lijkschouw van het stoffelijk overschot van den op zulk een afschuwelijke wijze om hot le ven gekomen raadsheer Prince heeft een van den eersten schouw afwijkend resultaat gehad. IIocwcl natuurlijk nog geen rapport is uitgebracht de schouwing lind eerst gistermorgen in het crimineel medisch instituut van Parijs plaats werd gister avond medegedeeld dat nieuwe onderzoekingen heb ben uitgemaakt dat dc doodsoorzaak wel degelijk 't overrijden door den trein is geweest, terwijl er spo ren gevonden zijn, die er op wijzen, dat de ongeluk kige vooral bedwelmd is geworden met een zeer sterk-werkend bedwelmend middel. Dc regeeringsbeslissingcn. Wat de regeeringsbeslissingcn betreft, thans is de heer Navier Guichard, directeur van de uitvoerende gerechtelijke politie, dien men reeds eerder nood- zaakto per 1 April zijn ontslag tc vragen, gedwon gen geworden zijn dienst op stnanden voet neer te leggen. Dit wordt algemeen als een straf beschouwd wegens het niet doorzenden van de convocaties van den rechter van instructie van Bavonne. voor dc- oud-ministers Dnladier en Durnnt bestemd. Wat bet parlement betreft, thans heeft het Ka merlid firaoini een motie ingeó'^nd om de regcering te verzoeken, over tc gaan tot kamer-ontbinding, maar rog vóór die ontbinding een nieuwe kieswet in te dienen. Fraude met crisis-vee. Goedgekeurde koeien elders verkocht. Inbeslag nemingen te Amsterdam. Naar de Tel. verneemt, is men dezer dagen bij een conservenfabriek in den lande, welke belast is met bet inblikken van crisisvec. frauduleuze handelingen met dit vee op het spoor gekomen. Dieren, die door de crisisrundveecentralc waren aangekocht en naar deze fabriek gezonden, om ver werkt te worden tot blikvleesch. hebben de bestem ming niet bereikt. In hun plaats hc-oft men zeer minderwaardig vee geschoven, terwijl rlo voor de consumptie goedgekeurde cn voor inblikking aange wezen dieren naar elders werden verkocht. In verband met deze fraude zijn gisteren op het abattoir te Amsterdam ecnige dezer koeien, welke daar tor keuring en slachting waren aangeboden, in beslag genomen. Zulks op verzoek van den onlangs ingestelden specinlon crisisopsporingsdienst. Do koeien waren verzonden van Cuyck. Niet langer over Amsterdamf De correspondent van de N. R. Ct. te Amsterdam meldt: In de gisteren gehouden vergadering van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam, hooft, de voorzitter, de. heer Gottfr. H. Crone, meege deeld. dat hem van verschillende kanten berichten hebben hercikt. uit tabakskringen, volgens welke het streven bij de l)uit.>che koopers bestaat, om den aan voer van tabak niet langer te doen plaats hebben over Amsterdam, maar den stroom af te leiden en to rich ten op de Duitsche havens. Het is nog niet duidelijk, voegde hij er aan toe. of dit streven geschiedt in sa menwerking met do Duitsche regcering. Als dit voornemen wordt uitgevoerd, zoo zeide do heer Crone. dan zouden dei Amsterdamscho haven, handel en scheepvaart, in aanzienlijke matn worden getroffen en hij waarschuwde, dat een dergelijko maatregel hier een zeer ongunstigen indruk zou ma ken, en als cene zeer onaangename handelwijze zou worden gevoeld. Hij besloot, met to zeggen, dat hij aannam, dat het onze Regeering zou gelukken, ge paste middelen to vinden, om do Duitsche regeering •van to over*t dc volvoeriugvan deze voorne mens nadeelig zou zijn voor de handelsbetrekkingen tusschen beide landen.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1