Oe onlusten in Spanje. Kijken iS Knopen CLOECK Waarom nog geen Int. Telef. No. 20 8 PAGINA'S. Naar de dictatuur? Instorting te Beiroeth. Geen familieraad op Huize Doorn? Brand op Amerikaansche kanonneerboot. Ontwapenings-conferentie Eden doet verslag van zijn indrukken. 110 dooden bij een dynamiet-ontploffing. GARNALENVISSCHERS ZULLEN WORDEN GESTEUND.. Donderdag 15 Maart 1934. Postrekening No. 23330 SCHAGEH 77ste Jaargang. No. 9449 C0I1IAHIT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentién nog zooveel mogelijk in het eerst uitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden fl.SO. Losse nummers 6 cent. ADVERTFN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewljsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Onzekerheid in het geheele land. Vrees voor burgeroorlog. LERROUX. Do toestand in Spanje is sedert gister niet veel veranderd en uit de doorgekomen berichten is al heel moeilijk op te maken hoe do zaken er op het oogenblik precies voorstaan. Aanstonds bij Vn optreden heeft minister-president I.erroux zich ge plaatst gezien te genover moeilijk heden, welke slechts zijn te overwinnen wan neer de regeering in een volstrekt stabiele parle mentaire meer derheid den steun zou vinden, wel ken zij noodig .heeft om den ge beurtenissen het hoofd te bieden. En dit is blijk baar op lange na niet het geval. Het kablnet-Lerroux, zooals het in het begin van deze maand werd gereconstrueerd, bevat gematigde elementen, wier aanwezigheid do samenwerking met de rechtscho partijen, dio do republiek steunen, zou moeten vergemakkelijken. Tot dusver is daarvan evenwel nog weinig te bespeuren. Behalve de zuiver politieke problemen, dio om een oplossing vragen, is er nog de rcvolutionnairo agitatie der uiterst-link- sche partijen, welke do aandacht vraagt en eon hei lige reactie van rechts dreigt uit te lokken. Het grnl van president Macia geschonden. Dinsdagavond hebben onbekende daders getracht de graftombe van wijlen president Macia van Cata- lonie in brand te steken. Zij gooiden een brandbare vloeistof over de kransen en bloemen en staken deze in brand. De politie, die onmiddellijk ter plaatse was, beschoot de brandstichters en kon vermijden dat de grafschennis werd voortgezet. Onder gebruikmaking van de duisternis konden de daders ontsnappen, met medeneming van de Catalaansche vlag, die op de graftombe lag. De politie zocht de geheele omgeving af. doch kon geen spoor van de daders vinden: on der de bevolking heerscht groote verontwaardiging over deze daad. Op het oogenblik zijn het do linkschc onruststo kers, van socialist tot communist, bijgestaan door do syndicalisten, die den toestand zorgwekkend doen zijn, schrijft het „Alg. Hsbl." Al reeds een paar dagen hangt de algemeene staking als een ernstige bedreiging boven Spanje, zondor tot dusver werke lijkheid te zijn geworden. Zij was voor Maandag j.l. aangekondigd, maar is niet doorgegaan: alleen de bouwvakarbeiders en de typografen hebben hot werk neergelegd, veeleer in verband met hun eigen vakeischen dan als algemeene uiting van ver zet. In Cntnlanië deinzen, als gowoonlijk, de extre misten niet voor gewelddaden terug en daarom is liet de vraag of dc regeering den toestand in de hand heeft. Haar geruststellende verklaringen be vredigen do openbare meening niet langer en het feit dat er geen of nagenoeg geen dagbladen ver schijnen, werkt op de» zenuwen. De toestand, zoonis hij zich op het oogenblik ont wikkelt. vindt, zooals men weet, zijn onmiddellijke oorzaak in den uitslag der laatste parlementaire ver kiezingen waarbij de meerderheid van het kiezers corps zich tegen de anti-clcricale en socialistische tendenzen van don toen hestaanden Cortes uitsprak. Duidelijk was do oriënteering naar rechts, en wan neer do radicale partij haar stellingen vermocht te behouden dan kwam dit slechts omdat haar leider Lerroux zicli geneigd toonde met de gematigden sa men to werken, en o.a. in overeenstemming met ht Vatikaan dc positie der geestelijkheid en con gregaties to rogolen. De socialistische partij echter legde zich niet bij haar nederlaag neer. Aanstonds na de verkiezingen betwistte zij dc geldigheid ervan en kondigde aan: „den strijd naar het land zelf over te brengenDaar alle pogingen ten gunste eener ontbinding van den zoojuist gekozen Cortes en van nieuwe vorkiezingen geen kans van slagen hebben, zijn de socialisten tot dc daad overgegaan en zijn zij er niet voor terugge deinsd hun lot met dat der revolutionnairo elemen ten te verhinden. Do ecnige kans, die de regeering wordt gegeven om met succes deze opstuwende, krachten te bestrij den, is gelegen in de verdeeldheid der linksche hce- ren zelf: de socialistische partij is zuiver politiek, de. vakorganisaties zijn geheel in handen der syndi calisten, n.1. dc Algemeene Arbeidersunie, die vrij gematigd is, en de zuiver revolutionnairo Nationale Arbeidsfederatic. Er is weinig hoop dat dc regeering krachtig ge noeg zal zijn den strijd van links tegen rechts (dat eveneens ovorkrachtige strijdmiddelen beschikt) te voorkomen. Een burgeroorlog, welke er hot gevolg van zou zijn, zou het land ernstig achterop zetten en leiden tot hot aan het bewind komen van de voorstanders van de „sterke hand", die in generaal Sanjurjo hun man zien. Dan zou Spanje een tweede dictatuur beleven, ditmaal met een republikoinsch etiket. Groot aantal personen onder een in stortend gebouw bedolven. Reeds 15 dooden geborgen. Gister is in dc Syrische hoofdstad Beirocth een oud gebouw ingestort, dat aan een druk bezocht ho tel en café grenst Een groot aantal personen werd onder de puinhoopon bedolven. Tot dusver heeft men 25 slachtoffers kunnen ber gen, van wie 15 rcods bezweken bleken te zijn. Man vreest dat nog tal van dooden onder het ingestorte gebouw bedolven liggen. Tegenspraak van Dnitsche zijde. Het algemeen beheer van het Pruisische Konings huis deelt aan 't „Deutsche Nachrichten Bureau" het volgende mede: In een deel van dc Duitscho pers zijn uit Holland afkomstige berichten omtrent een familieraad, die op huize Doom gehouden zou zijn, opgenomen. Dezo mededeelingen zijn geheel en al uit do lucht gegre pen. Om dit aan te toonen is het voldoende tc zeg gen, dat sedert do laatste verjaardag van den kei zer de als deelnemers aan de bijeenkomst genoemde personen, niet in Doorn zijn geweest. Langs radiografischen weg om halp ge vraagd. V.D. verneemt uit New York: Het radiostation to Los Angelos heeft een radio gram ontvangen, volgens hetwelk op dc Amerikaan sche kanonneerboot „Fulton" brand is uitgebroken en spoedige assistentie noodzakelijk is. Dc positie van de kanonneerboot wordt aangegeven op 22 NB en 114 gr. O.L. De kanonneerboot bevindt zich dus op onge veer 500 K.M. ten Westen van dc Zuidkust van Bene den Califomië. De bemanning het schip verlaten. Nader uit Londen: Uit Hongkong wordt gemeld, dat de bemanning van dc Amerikaansche kanonneer boot Fulton, welke, zooals reeds gemeld, in brand was geraakt, het schip heeft verlaten. Het stoomschip Tslnan heeft 48, do Britscho torpedojager Wishart 60 leden der bemanning aan boord genomen. De Wishart zoekt nog naar do overige reddingsbooten van dc Ful ton, doch men wordt daarbij gehandicapt door den dikken mist. De geheele bemanning van de Fulton gered. Volgens het laatste bericht uit Manila, heeft hot Amerikaansche oorlogsschip Isabcl een radiogram op gevangen, volgens hetwelk dc geheele bemanning van de Fulton is gered. VOORBEREIDINGEN VOOR DE WERELDTENTOONSTELLING TE BRUSSEL. Het volgend jaar, in 1935, wordt te Brussel een wereldtentoonstelling gehouden, die op het oogenblik reeds druk wordt voorbereid en waarvan we hierboven een afbeelding geven. Onderling wantrouwen en vrees de oorzaken van vertraging. - Critlek op de rede van Göring. LONDEN. Lord grootzegelbewaarder kapitein Anthony Eden heeft in het Lagerhuis namens de regeering verklaard, dat het op dit oogenblik zeer ongewenscht is rapport uit te brengen omtrent de antwoorden, welke hij van de regeeringen van Frankrijk, Duitschland en Italië heeft ontvangen op de Engelsche ontwapeningsvoorstellen. Niettemin wilde Eden zekere in drukken weerge ven, welke hij tij dens zijn reis heeft opgedaan. Deze mededeelin gen droegen even wel geenszins een officieel karakter. De laatste maan den heeft hij steeds den indruk gehad, dat do jntwapen i ngscon - ferentie lijdt on der de betrekke lijke beperktheid harer benaming. In do volgende weken moet. om trent iets, dat 'n veel uitgebreider strekking hoeft dan dc toekomst der Ontwapenlngs conferentie, een beslissing worden genomen. Men moet daarom de werkelijke feiten onder dc oogen zien, ook wanneer zij wat onaangenaam zijn. De vertraging dor Ontwapeningsconferentie is niet het gevolg van liet feit, dn? drt deskundigen liet niet eens konden worden over hot aantal tanks, het kaliber v^~. liet geschut e.d., maar veeleer van het EDEN. feit, dat do staten der wereld niet voldoende onder ling vertrouwen en niet voldoende moed hadden. Wanneer men de motieven hiervoor zou willen kennen, zou men de opinie der inwoners van Parijs, evenals die van Berlijn moeten begrijpen. Hij wil daarom probeeren. te zien met de oogen der bewoners van deze beide steden. Frankrijk is sedert het einde van den oorlog nog steeds bezorgd voor zijn veiligheid. Men moet er evenwel „ook rekening mede houden, dat Duitsch land dezelfde gevoelens, in anderen vorm uitgedrukt, kan hebben. Frankrijk is er zóó van overtuigd geen offensieve bedoelingen, tegen welken anderen staat ook tc hebben, dat het nauwelijks kan gelooven, dat oen ander land, hetwelk geen overeenkomstige wapening is toegestaan, zich niet volkomen veilig voelt als buurstaat van Frankrijk. Gebeurtenissen, die de vrees doen toe nemen. Het bevolkingsprobleem evenals de paramilitaire opleiding in Duitschland vervullen Frankrijk met vrees. Een andere beweegreden van de Franschen wordt door Engeland gedeeld. Ook Engeland hecht groote heteekenis non het collectieve systeem van vrede, dat sedert den oorlog is opgebouwd en dat den Volkenbond tot uiterlijk kenmerk heeft. De Franschen kunnen slechts met moeite gelooven dat een „groote mogendheid van West-Europa zeer lang met goede bedoelingen uit Genève zou kunnen wegblijven." Van tijd tot tijd komen gebeurtenissen voor cn worden redevoeringen gehouden, welke dezo vrees doen toenemen. Een dergelijke rede werd in dc laatsto dagen gehouden, n.1. door generaal Göring. Hij, Eden, erkent het verschil tusschen een mili taire en een militairistischo natie. Men mag dit ver schil niet vergeten en spreker is er van overtuigd, dat do toon der bedoelde rede naar het oordeel van hot Engelsche volk veeleer behoort tot do tweede soort dan tot de eerste (Bijval). Deze dingen zouden niet zoo belangrijk zijn, wan neer het vertrouwen tusschen de staten instinctief en hecht zou zijn. Aangezien dit thans evenwel niet het geval is, hebben zulke op zich zelf kleine dingen groote heteekenis. Eden vervolgde: Wanneer men tracht door de Dnitsche bril te zien, is het juist, dat dc veiligheid van Duitschland een even groot vitaal belang voor de Dulstchèrs kan zijn als de Fransche veiligheid voor Frankrijk. Duitschland zal ongetwijfeld ver klaren, dat het lang heeft gewacht op rechtsgelijk heid en dat de Puitschers ternauwernood kunnen gelooven, dat Frankrijk nog steeds meer veiligheid wcnscht. Aangezien dit do wcderzijdsche meeningen zijn, niet die der regceringen, maar die van dc na- V.D. verneemt uit New York: Uit Salvador wordt gemeld, dat bij een dynamiet- ontploffing nabij La Libertad in Salvador meer dan 100 personen om het leven zijn gekomen. 250 kisten dynamiet ontploft. Behalve de dooden ook nog een groot aantal zwaar gewonden. Nader uit New York: Inzake de reeds gemelde ontploffing in La Liber tad in den staat San Salvador wordt nog bekend, dat 250 kisten dynamiet, die in het havendepot la gen opgeslagen in dc lucht zijn gevlogen, liet groot ste gedeelte van hot havengebouw word door de ont ploffing en dc daarop volgende brand verwoest. Do telefoon- cn telegraafverbindingen inct La Libertad zijn verbroken. Behalve de reeds gemelde, 110 dooden zijn een» groot aantal personen zwaar gewond. Van dc stad San Salvador is een afdceling Roode Kruis naar La Libertad vertrokken. Binnen enkele dagen een Kon. Besluit. In een Nota naar aanleiding van het Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot uitvoering van artikel 37 der Landbouw-Criswet ten aanzien van liet bepaalde in het K. B. van 2 November 1333 wordt het volgende ontleend: De noodzakelijkheid om aan de arbeidzame groep der gamalenvisschers een, zij liet ook geringen, steun te, verlcenen, heeft den minister bewogen maatregelen ten behoeve van deze groep te nemen. Een Kon. Besluit, waarin deze maatregelen zijn neergelegd, is binnen enkele «lagen te verwachten. Het naar voren gebrachte euvel, dat aan deze steunverleening dit bezwaar is verhonden, dat zij uit het Landbouwcrisisfonds moet worden bekos tigd, zonder dat daar ecnige lmte voor dat fonds te genover kan worden gesteld, wil «ie minister niet ontkennen. Intusschen bestaat dit bezwaar niqt al leen voor den steun aan de gamalenvisschers. maar ook voor den steun aan verschillende andere soor ten van producenten van crlsisproductcn. Zeer groote bedragen zijn echter voor deze steunverlee ning niet noodig. Op de begrooting van het Landbouwcrisisfonds is hiervoor uitgetrokken een bedrag van f 100.000, maar verwacht mag worden, dat het den minister mogelijk zal zijn, daar belangrijk heneden te blijven. Indirect komt deze steunverleening mede den pluimveehouders ten goede. Gedroogde garnalen im mers zijn eon zeer goed eiwitrijk krachtvoeder voor dc pluimveehouderij, hetwelk vroeger niet daarvoor gebruikt kon worden door de hoogc prijzen, welke deze gedroogde garnalen hij export konden opbren gen, waardoor heel weinig in het binnenland tegen iagero prijzen kon worden afgezet. Thans worden de gedroogde garnalen hier te lan de verkocht tegen prijzen, dio het den pluimveehou ders mogelijk maken, deze in liet mengsel-rantsoen op te nemen. tionale meen in gen en wel sedert eenige jaren, is het duidelijk, dat zij niet gemakkelijk aan elkander kunnen worden aangepast. Zoolang evenwel nog een vonkje hoop bestaat, kunnen wij geen nederlaag erkennen en er bestaat zelfs nog meer dan een vonkje hoop. De Engelsche belangen in dezo aangelegenheid zijn die van Europa. Wij hebben als natie zeer veel op hets pel te zetten en wel veel meer dan eenige andere staat ter wereld. Ook ten aanzien van den Volkenbond, aldus Eden, heeft. Engeland groote belangen. Wanneer do ont wapeningsconferentie mislukt, staat niet alleen de veiligheid van dezen of genen continentalen staat op het spel. doch ook do Engelsche veiligheid. Wan neer de conferentie mislukt, moet ongetwijfeld ieder land er toe overgaan zijn bewapening to herzien en Engeland wellicht dringender dan alle andere, aan gezien Engeland reeds zoo sterk heeft ontwapend. Eden hoeft daarin geen vertrouwen. Een wedloop in bewapening alleen is geen veiligheid. AI zou En geland ook nóg zooveel doen voor zijn veiligheid door bewapening, het mag zich niet verheelden, dat het zich ooit zou kunnen isoleeren. Op de vraag wat dan gedaan zou moeten worden, om het internationale vertrouwen te horstellen en dc kloof tusschen Duitschland en Frankrijk tc over bruggen, kan men antwoorden, dat de toestand wel iswaar bijzonder zorg haart, doch niet wanhopig is. Iedere maand is het op te lossen vraagstuk moeilij ker geworden. Wij moeten twee doeleinden verwezenlijken, daar wij anders niet voldoende bijdragen tot het herstel van het vertrouwen in Europa. lo. Kr moet een overeenkomst worden geslo ten, geen ideëelc conventie, welke een zekere ontwapening inhoudt, maar een, welke reke ning houdt mot do werkelijkheid van het heden, in het kort: een conventie op de basis van ons jongste memorandum; 2o. Wij moeten trachten het aanzien van den Volkenbond volkomen to herstellen, hetwelk hij slechts kan bezitten als allo groote mo gendheden van West-Europa er lid van zijn. Eden zeide voorts nog: Een onmisbaar ele ment in het internationale leven der volken is het lidmaatschap van den Volkenbond van alle daarvoor in aanmerking komende staten. De Amerikaansche regeering heeft het Engelsche ontwaneningsontwerp gesteund. In de moeilijke maanden der conferentie is de nauwe samenwerking '"sschen de regeeringen van Engeland cn Amerika een dor meost bemoedigende factoren geweest. Boven dien heeft Rooscvelt enkele dagen geleden nog ook <'e nieuwe Engelsche initiatieven volledige steun ge geven.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1