DE ONDERGANG VAN DE TSJELJOESKIN Zaandam bszuinigt. Droevig lot van een mismaakte. De heer D. Kooiman treedt af. Gevecht met rooverbende. Chineesch stoomschip gezonken. DE DYNAMIETONTPLOFFING TE LIBERTAD. On hd dek van een schip gedaald. Cycloon in Qneensland. Noorsch stoomschip overrompeld. Slachtoffer van de overwegen in België. Bijen in ijs verpakt verzonden. Boos weer in Noord-Italië. Het verhaal van een ooggetnige. Als een levende massa schoof het ijs naar het stoomschip, dat er tenslotte door verbrijzeld werd. Een van do vrouwen, die do vlieger Ljapidewski, thans zelf vermist, uit het kamp van prof. Schmidt naar kaap Wellen heeft overgebracht, do hydroche- niica P. Cl. Lobza, heeft in de Prawda den onder gang van de Tsjeljoeskin als volgt beschreven: Tot 1 uur 's middags van den 13den i'ehruari waren er tegen den achtergrond van de ijsvelden van de zee van Tsjoekotsk twee donkere stippen: de door ijsbergen bedrongen Tsjeljoeskin en de dicht daarbij opgestelde tent van de wetenschappelijke medewer kers. Om 1 uur begon het ijs te persen. Een half uur duurde het dreunen, kraken en fluiten De ijsschotsen stapelden zich op elkander op en vorm den geweldige witte bergen. Zij namen toe en kwa men \oortdurend en onverbiddellijk op do Tsielioeskin af. Als levend schoof de ijsmassa naar het stoomschip toe, deed het door eenige stooten schudden en verdoofde ons opeens door een salvo van stooten, die op een kanonnade leken. De linker flank van het schip werd verbrijzeld en de machine kamer en het ruim vulden zich snel met water en ijsbrokken. Onmiddellijk zette de heele bemanning, die van tevoren in brigades was ingedeeld, zich aan het werk. Ieder kende zijn plaats. Op het ijs werden voorraden... levensmiddelen, warme kleeren. brand stoffen, de radioinstnllatie. het vliegtuig, sloenen, tenten en huishoudelijke benoodigdhedon afgeladen- Dank zij de organisatie wisten we ons voor ten minste twee maanden levensmiddelen en brandstof te verzekeren. De heele expeditie en de bemanning gingen in goeden welstand op het ijs over, op één na, Boris Mogilewitsj, de jonge hofmeester van de expe ditie, die tegelijk met de Tsjeljoeskin in de diepte van den oceaan verdween. De katastrofc duurde twee uur. De Tsjeljoeskin dook met den voorsteven, eenigszins naar rechts slagzij makend. Er vertoonde zich een rookkolom en het schip was niet meer. Op de ijsvelden van Tsjoe- kotka was nog meer één zwarte stip over, de tent. Deze tent nam terstond eenige volwassenen en de algemeene lievelingen van het schip, de twee Pool- dochtcrtjes, gastvrij op. Het heele kamp ging kame raadschappelijk aan het werk. De radio werd opge steld, een opslagplaats werd gebouwd, rondom de eene vaste tent werden nog tien zeildoeken tenten opgeslagen. Tegen den avond waren de tenten verwarmd, de menschen rustten uit en noch de scherpe wind, noch de vorst van bijna veertig graden waren nog te vree zen. Nu begon het wogsleepen van de kisten en zakken met levensmiddelen, de vaten brandstof en bouwmaterialen en men begon met het bouwen van een barak voor vijftig personen. Den 20sten kwam de bouw gereed van een zeil doeken keuken, waschnlaats en broodbakkerij. Het leven ging weer normaal. Er werden lezingen ge houden, de cursussen voor vreemde talen, de lite raire kringen kwamen weer bijeen. Er werd een muurkrant opgericht Zij werd „Wij capituleeren niet!'* genoemd. Hnlpverleening met luchtschepen? In de Moskousche kringen van luchtscheepvaart en pöólonderzoekers te Moskou gaan hoe langer hoe meer stemmen op voor hulpverleening aan de ge isolecrde „Tsjeliorskin"-hemanning met behulp van bestuurbare luchtschepen. Dezer dagen sorak de Italiaan Nobile, die nu reeds geruimen tijd als technisch adviseur voor den luchtschepenhouw in Rusland werkt, zich hiervoor uit. en ook de bekende Poolonderzoeker prof. Sai- bolowitsj. die in 1931 dr. Eckener op zijn Poolvlucht met de „Graf Zeppelin" vergezelde verklaarde, dat met behulp van een goed bestuurbaar luchtschip «Ie schipbreukelingen het snelst geholpen konden wor den. Ook de Zeppelinwerf te Friedichshafen heeft zich reeds met de vraag bezig gehouden, of, ondanks den groot-n afstand van Friedrichshafen naar de uiter ste Noord-Oost nu nt van Azië, hulpverleeening aan de „Tsjeljoeskin"-bemanr:ng door de „Graf Zeppe lin" mogelijk zou zijn. De herstel-werkzaamheden die momenteel echter aan het luchtschip worden verricht, zijn voorloopig nog niet geëindigd, zoodat de „Graf Zenne"n" in geen geval voor Mei a.s. be schikbaar zou zijn. EEN AANSLAG OP DEN SNELTREIN VENTIMIGLIA—PARIJS. Naar eerst thans bekend geworden is, is Woens dag een aanslag gepleegd op den sneltrein Venti miglin—Parijs. Bij Cham'pagne-sur-Seine waren twee dwarsliggers op de rails gelegd. De locomotief wierp er een terzijde, maar de andere raakte in de rails beklemd. De schade was echter zoo gering, dat zij spoedig hersteld kon worden. Peter Rendl f, de beeldhouwer te Oberammergao, die evenals in 1930 ook dit jaar de Petrus-figuur speelde, in de Passiespelen, is dezer dagen gestorven. Drie openbare scholen gaan dicht Verlaging van loonen en salarissen. N'a ampele discussie heeft de raad van Zaandam de voorstellen van B. en W. betreffende de reorga nisatie van het openbaar onderwijs, wat betreft do bezetting van eenige o. 1. scholen .met 158 stemmen verworpen, naar aanleiding van het tegenvoorstel der vrijz.-dem. fractie, gesteund door de S.D.A.P.- fractic om een der betrokken scholen niet tot een 4- klassige te degradeeren, maar volledig te houden. Overigens werd besloten per 1 April a.s. over te gaan tot sluiting van een drietal lagere scholen. Verder zijn in behandeling gekomen de voorstel len van B. en W. betreffende de verlaging der loonen van het gemeentopersoneel. Van do zijde der soc.- dem, raadsfractie werd daarbij het voorstel gedaan tegenover het stelsel van B. en W. een gelijke per centsgewijze verlaging toe te passen op alle loonen en wedden die eenzelfde totaal bedrag aan bezuini gingen zal opleveren als bij de voorstellen van B. en W. Hiertegen werd zoowel van de zijde der verschil lende leden als van B. en W. bezwaar gemaakt. Do eerste op grond, dat dit voorstel ingaat tegen het ad vies van het Georganiseerd Overleg, wijl daardoor de hegrooting van 1934 opnieuw zou moeten worden hertien. Burgemeester Ter Laan zeide, dat indien dit voorstel zou worden aangenomen. B. en W. zich zouden moeten beraden wat hun ver der te doen zou staan. Na eenige verdere besprekingen is daarop het voorstel der soc. dem, raadsfractie met 15 tegen 8 stemmen verworpen. Tot de tegenstemmers behoorden ook de heide soc. dem. wethouders. Daarop zijn de voorstellen van B. en W. met 13 tegen 10 stemmen ongewijzigd aangenomen. Door operatief ingrijpen wil men hem een menschelijk figuur geven. Reuter meldt uit Boedapest: In een ziekenhuis alhier staan de doctoren voor een heel merkwaardig geval van lichaamsmis maaktheid, dat door operatief ingrijpen hersteld moet worden. De patiënt is een 25-jarige boerenzoon, wiens armen even lang zijn als zijn lichaam. Voor vijf weken werd hij uit zijn dorp naar Boedapest overgebracht. Twee jaar oud. had hij zijn moeder verloren en zijn vader bekommerde zich weinig om zijn verzor ging, ook niet toen de knaap de kinderverlamming kreeg. De domme vader sloot zijn zoon op in een nauwe ruimte, waar hij jarenlang volkomen verlaten ver toefde en pas als halfvolwassen knaap op handen en voeten begon te kruipen. De abnormaal lange handen, de mismaakte romp en beenen hebben dit deerniswekkende schepsel het uiterlijk van een aap gegeven. Professor Horvath tracht thans den patiënt een menschelijk uiterlijk te geven. Door onderzoekingen met Röntgen-stralen is de ligging van de verwron gen gewrichten en spieren vastgesteld. Vóór het eerste operatieve ingrijpen heeft men. na tuurlijk uitsluitend voor wetenschappelijke doelein den. een filmopname van den ongelukkige gemaakt, zoowel in rust- als in bewogingstoestand. De patiënt heeft den artsen, hoewel in moeizaam gearticuleerde klanken, zijn treurigen levensloop kunnen vertellen. Naar verluidt, is de eerste operatie, die den romp recht moet maken, en waarhij vergroeide spieren moesten worden doorgesneden, goed gelukt en men acht het mogelijk, dat de jongeman weer een men- schelijke gestalte krijgt. Als Gedeputeerde van Noordholland. Naar gemeld wordt, heeft de heer D. Kooiman (v.d.) per 1 April a.s. ontslag gevraagd als lid van Ged. Staten van Noordholland. We vernemen dat de V. D.-bond tot candidaat zal stellen in de ontstane vacature, mr. M. Slingenberg, wethouder van finantiën der gemeente Haarlem. Schrik onder de bevolking van Oost* Anatolió. CONSTANTINOPEL. Nabij Bitabli in het Nazlp- gebied in Oost Anatolië heeft een treffen plaats ge had tusschen een detachement van de gendarmerie en een bende gewapende roovers. De bandieten hadden dit gebied reeds langen tijd onveilig gemaakt en in de laatste twee jaar een aan tal misdadige aanslagen gepleegd. De bende, dio reeds vele malen met de politie in aanraking is geweest, was er tot dusver steeds in geslaagd uit den weg te komen. Het laatste treffen is voor de gendarmerie niet zonder meer een succes geweest. Het spoor van do bende, dat liep naar een afgelegen huis nabij het dorp Bitabli, werd door een sterke weermacht, on der aanvoering van een kolonel, gevolgd. Zij om singelden het leger van de bandieten en openden op korten afstand het vuur, dat door de laatsten met een regen van kogels werd beantwoord, tenge volge waarvan drie van de aanvallers, een hosch- wachter en de dorpsburgemeester werden gedood. De troepen bestormden hierna het huis. Een lang durig gevecht ontstond en hield tot donker aan. Do roovers drongen door het politiecordon heen, waarbij hun aanvoerder Ahmct Kauli, bijgenaamd „De Bloe dige gevangen" werd genomen. De overige bandie ten vluchtten, toen de gendarmes met hun gevange nen naar het huis terugkeerden. Tijdens den nacht ondernamen de bandieten een onverhoedschen aanval om hun hoofdman te bevrij den. Tot het aanbreken van den dag vochten zij. Tij-' dens den strijd werd de rooverhoofdnian,. die als ge vangene in de gelederen van de politie werd mede gevoerd. gedood door een kogel in het hoofd. De po litie heeft verscheidene dooden en gewonden te be treuren. Bij het aanbreken van den dag was het gevecht beëindigd en de roovers verspreid. Thans wordt een nieuwe expeditie uitgerust om de roovers op te sporen, wier laatste wapenfeiten de schrik onder de bevolking weer in hooge mate heeft doen toenemen. Bijna 90 slachtoffers Reuter meldt uit Sjanghai: Een Chineesche stoomboot, die Dinsdag van Foetsjau was vertrokken met bestemming naar Sjanghai, blijkt, tijdens een hevigen storm to zijn vergaan. Bij de ramp zijn 88 personen om het le ven gekomen. MINSTENS 150 DOODEN. GEWELDIGE BRAND RICHT GROOTE VERWOESTINGEN AAN. Inzake de reeds gemelde dynamiet-ontploffing to La Lihertad in de Midden-Amerikaansche republiek San Salvador, wordt nader bericht, dat het aantal dooden tot 150 gestegen is. De „New York Times" spreekt zelfs van 250 dooden en 1000 gewonden. De brand, welke door de ontploffing is ontstaan, woedde Donderdag nog steeds voort. Tot nu toe zijn vier blokken huizen in de asch gelegd en ook het stadhuis is een prooi der vlammen geworden. Een Lloyds-telegrarn meldt nog, dat 10.000 balen koffie door het vuur in de haven zijn vernield. Ver scheiden gebouwen zijn een prooi der vlammen ge worden. Van de douane-depots zijn bij de ontplof fing de daken afgeslagen. De haven is, waarschijnlijk voor den duur van drie dagen, gesloten. Drie lichters en een sleepboot zijn vernield. New-York. Herhaaldelijk vinden bij La Libertad nog ontploffingen plaats. De totale schade werd Donderdagmorgen reeds op 2 millioen dollars ge schat. De bevolking is voor het grootste gedeelte uit de stad gevlucht Omtrent de oorzaak wordt gemeld, dat de 250 kis ten, bevattende in totaal 7000 K.G. dynamiet juist met het stoomschip „Catalina" uit San Francisco waren gearriveerd. De kisten zouden in een goederentrein worden geladen en men veronderstelt, dat de ontploffing nlaafs vond, toen do trein zich in beweging zette en eenige kisten daardoor hard met elkaar in hotsing kwamen. De hrandweer is den geheelen nacht bezig geweest met de bestrijding van den door de dynamiet-ont ploffing ontstanen brand. De situatie was soms buitengewoon dreigend, daar de vlammen waren overgeslagen on een voor raad van 4000 vaten benzine en kerosine. Opnieuw ontstonden ontzettende ontploffingen, waardoor de aan de haven gelegen arbeiderswijk, grootendeels bestaande uit houten hulzen, volkomen werd verwoest. Politie en nationale garde, geholpen door Roode Kruis-soldaten en eigenaren van particuliere auto's «reven zich de grootste moeite, om de gewonden uit het puin te bergen. Het aantal dooden en gewonden zal. naar men aanneemt, de eerste ramingen aanzienlijk te boven gaan. Rnlm 300 slachtoffers. Een communiqué der regeering meldt, dat het aantal slachtoffers van do dvnamiet- ontploffing bedraagt: 150 dooden. 100 zwaar gewonden. 50 licht gewonden en 20 verimsten. Er zijn ook vreemdelingen onder. De la Cierva met zijn antogiro. Reuter seint uit Valencia, 15 Maart: De bekende Spaansche autogiro-vlieger De la Clerva is met zijn machine gedaald op het dek van een schip, dat niet speciaal hiervoor was ingericht De vlieger verklaarde, dat dlf de eerste maal was dnt een vliegtuig daalde op het dek van een gewoon schip. GEVAL VAN ZWARE RHEUMATISCHE PIJN. „Men wist geen raad meert*. In drie maanden de pijn verdwenen en voor goed. „Het is mij een behoefte", schrijft do heer J. G. t<» Amsterdam. „U te laten weten, dat het gebruik var Knischen SRlts mij radicaal heeft bevrijd van zware rheumatisrhe pijn. Ik heb speciaal hiermede gewacht, totdat ik de absolute zekerheid had, dat geen herha lingen zich voordeden. Had twee jaren geleden hevige rheumatische pijnen, welke zoo erg waren, dat men geen raad meer met mij wist. Heb toen langen tijd getobd met kruiden, magnetiseurs en dergelijke, totdat ik ben overgegaan tot Kruschen Salts en na drio maanden was alle pijn verdwenen, zoodat ik weer kan loopen, fietsen en autorijden als gewoonlijk. Heb ech ter nadien trouw gezworen aan Kruschen Salts en zal dit blijven doen. U kunt volgens goeddunken van dit schrijven gebruik maken, waar noodig." J. G. te A. Alweer een verklaring bij de zoovele duizenden de origineele brief is desgewenscht voor ieder ter inzage dat Kruschen Salts zelfs do zwaarste rheu- matiek bestrijdt. Wat zeer begrijpelijk is. Do oorzaak der rhcumatiek is immers een teveel aan urinezuur, dat ontstaan kan, wanneer dc inwendige organen niet voldoende werken en de afvalstoffen zich in het lichaam kunnen ophoopen. Wanneer U dan bedenkt, dat de verschillende zouten in Kruschen de afvoer- organen aansporen, zoodat allo onheilbrengcnde af valstoffen dus ook het kwaadaardig urinezuur geregeld en volkomen uit het lichaam verwijderd wor den. dan zult L" toegeven, dat Kruschen Salts bij rhcu matiek verlichting móét brengen. En indien dan „dc kleine, dagelijkscho dosis" U inwendig „schoon" blijft houden, kan de rheumatiek nooit weer vat op U krij gen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten k f0.90 en fl.GO per fla con, omzetbelasting inbegrepen. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Let op dat op het etiket op de flesch zoowel als op do buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voor komt. ONGEWENSCHTE DOMINE. Kerkgangers gearresteerd. In de plaatsen Kibarty en Wirballen in Litauen bij de Duitsche grens, werden Woensdag acht Duit schers van aanzien gearresteerd, omdat zij indertijd geweigerd hadden den I.itauschen dominé als ziels- zorger to aanvaarden, dien men den Duitschers, 5090 in getal, langs ambtelijken weg had opgedrongen. Zij hadden hem daarom den toegang tot de kerk ontzegd Daar een verzoek aan den president van Litauen om den maatregel in te laten trekken zonder gevolg is gebleven, zullen de Duitschers thans hun vier we ken uitzitten. TOESCHOUWERS STORTEN NEER OP ACROBATEN. Te Pressosnowitz in Polen keken eenige menschen van het balcon van een huis naar een troep acro baten, die op straat aan het werk waren. Plotseling stortte het balcon in en zoowel degenen die erop stonden als eenige menschen die eronder stonden werden gewond. EEr; C7JD EOEJE. De „Gonden Hoed" van Speyer, een pronkstuk van ond-Germaansche gondsmlds- knnst werd voor 100 jaar terug in een vóórhisto risch graf aan den Rijn gevonden. Waarvoor dit hoed-achtlg model vaas gebruikt geweest ls, heeft men nog niet kannen vaststellen. Wel, dat zij onge veer 3000 jaar ond moet zijn. Aanzienlijke schade aangericht. - -5 slachtoffert. Reuter seint uit Brlsbane: Aan de noordkust van Queensland heeft Donder dag een cycloon gewoed. Volgens de totnogtoe ont vangen berichten zijn 75 menschen meerendeels kleurlingen verdronken of worden vermist Vele booten zijn gekenterd. Verscheidene kleine vestigin gen zijn weggejaagd. De schade is aanzienlijk. Door Chineesche zeeroovers geplunderd. Naar Reuter uit Hongkong meldt, werd het Noor- srhe stoomschip Norvlken. groot 2924 ton. Dinsdag het slachtoffer van een brutalen overval. Twee en twintig Chineesche zeeroovers, die. zooals in zulke gevallen gebruikelijk is, als passagiers ann boord waren ge- *aan. hebben op open zee plotseling de officieren ea de bemanning overmand, de draadlooze Installatie vernield en de toestellen over boord geworpen. Hierna hebben zij het schip geheel leeg geplunderd. Toen zij den volgenden dag het schip verlieten namen zij 10 Chineesche passagiers als gijzelaars mee. De offi- rieren en de bemanning zijn, naar men meent, ongo» deerd gebleven. - - - Meer dan 40 dooden in 1933. Door een weetgierig Belgisch Kamerlid werd, een paar maanden geleden, aan den minister van trans portmiddelen gevraagd hoeveel menschen in den loop van het vorig jaar hij bewaakte en bij nict- bewaakte overwegen het leven lieten. De minister heeft Donderdag geantwoord! dat in 1933 zeven men schen bij oen bewaakten overweg den dood vonden en 37 anderen verwondingen opliepen. oor de on- waaktc overwegen waren de cijfers: 34 dooden en gewonden. Naar dezelfde minister nog mededeel de, zullen dit jaar ongeveer 200 overwegen ophou den to bestaan. Een goede maatregel gebleken. Sydnev (V.D.J Een bekend ymker de heer W. c>. Abrnra, beeft over een afstand van 400 n.ijl 11500.000 bijen verzonden, die bestemd waren vt-or oen streek met veel ooftbouw in Nieuw Zuid-Wales, De bijen, die uitstekend over zijn gekomen, waren verpakt in doozen gevuld met zaagsel en deze dro zen waren omgeven door ongeveer 1000 Kg. ijs. Men moest tot dit bijzonder transport van circa 250. Kor ven overgaan, omdat van dc bloesems in de streek waar de bijen eerst hun verblijf hadden niets terecht was gekomen en het dringend noodzakeliik waa voor de bijen een niauw operatiegebied te vinden. De heer Abram, die voor het alternatief stond de bijen onderweg kunstmatig te voeden of gruote ver liezen te lijden door sterfte onder do bijen tijdens het ransport tengevolge van te veel warmte heeft dit vraagstuk opgelost door de bijen zeer koel te houden, zoodat zij, daar de bijen geen warmteverlies hadden, vrijwel geen voedsel behoefden. De verzending in ijs is een zeer goede oplossing gebleken. De bijen, dio in uitstekenden toestand aankwamen, begonnen di- r3Ct hun werkzaam leven in de vruchtenboomgaar- den. Overstroomingen en „bloed"-regen. Milaan. Tengevolge van den aanhoudenden re genval van dc laatste dagen zijn alle rivieren ge zwollen en vele buiten hun oevers getreden. In de Po-vlakte zijn uitgestrekte gebieden overstroomd en de schade, die het water veroorzaakt aan de uitge zaaide gewassen is zeer groot. Te Stoffoli werd een landbouwbedrijf geheel door het water geïsoleerd. De veertig bewoners, vee en huisraad moesten door militie met booten bevrijd worden. Nabij Ferrara is het water over een breedte van 500 Hectaren hot pas ontgonnen gebied binnenge drongen en heeft daar ernstige verwoestingen aan gericht. In het Alpengebied van Noord-Italië is overal veel sneeuw gevallen. In de bergen heeft de aanhouden de storm op vele plaatsen lawines veroorzaakt. Op sommige plaatsen kwam opnieuw de merk waardige z.g. bloedregen voor. die dorpen, booraen en struiken rood kleurt. Vermoedelijk is deze regen een vermenging van regendruppels met rood zand, dat in de Afrikannsche Woestijngebieden door wer velstormen wordt meegevoerd.

Schager Courant | 1934 | | pagina 14