Hst 60-inillioenen-plan Onverklaarbaar drama te Uitgeest GRATIS Aardverschuivingen in Oostenrijk. C. ROGGEVEEN" MEUBELHUIS SCHAGER COURANT Een éénig goede hulp Crediet voor werkverruiming. Lugubere vondst in een koffiebranderij. C.RoggeveenCz., Hoogzijdell4 Theater Royal. Neem 'n "AKKERTJE" „Een nationaal work in den besten zin van h:t woord." Beroep op de medewer king van allen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het crediet voor werk verruiming. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: De voorzitter van den ministerraad heeft In de ver gadcring van dc Eerste Kamer van 8 Februari j.1. na mens de Ilegeering mededccling gedaan van het voor nemen om ten spoedigste aan de Staten-Generaal een crediet aan te vragen, strekkende om ter bestrijding van de werkloosheid, zooveel mogelijk productieve werken uit te voeren. Het thans ingediende wetsvoorstel bevat van die toezegging de nadere uitwerking. Alvorens dit voor stel nader toe te lichten, merken de ministers, die do toelichting hebben onderteekend de ministers Co- lijn, Kal ff, Verschuur, Slotemaker de Bruine, De Wil de en Oud o.m. het navolgende op tot tcekenlng van het gansche crisis-beleld dat de Regeering in de huidige omstandigheden geboden acht. De regeering wil de vrije hand houden om te be- ©ordeelen welke groote werken zullen worden uitge voerd en in welke volgorde. Een wettelijke band zou hierbij te belemmerend werken. De regeering herinnert er aan. dat de diepe oor zaak van den noodtoestand ligt op internationaal ter rein en dat haar slechts beperkte middelen ton dien ste staan. Zij wijst er nog eens op, dat zij zich niet wcnsrht te begeven in allerlei gewaagde experimen ten als devaluatie van ons ruilmiddel of een met ruwe hand ingrijpen in op de grondslagen van het privaat recht gevestigde verhoudingen. De regeering zal niet Incidenteel nu eens dit, dan weer dat middel aangrijpen; alles wat kan strekken om de economische positie van het bedrijfsleven te versterken moot zooveel mogelijk in geordend ver band den leidraad vormen van het regeeringsbeleid. De regeering geeft een opsomming van de factoren, die de werkloosheid beïnvloeden, o.m. te hooge pro ductiekosten, te zware kapitaallasten. te hoogo loo- nen, gedaalde koopkracht, maatregelen van het bui tenland, economische bedrijfsorganisatie en te hooge distributiekosten. Loonsverlagingen. Ook ten aanzien van de loonen hebben een en an dei-maal verlagingen plaats gehad. Niettemin cischen de groote moeilijkheden, waarin een groot aantal tak ken en bedrijfsleven verkeeren dut in deze richting nog verder wordt gegaan. Rechtstreekschen invloed op de loonbcpaling in het particulier bedrijfsleven kan de regeering niet uitoefenen. Middellijk kunnen haar maatregelen echter van groote beteekenis zijn Te denken valt hier in dc eerste plaats aan de sala risregeling in den Overheidsdienst Voor het perso neel, waarvoor de salarissen door de regeering zelf worden vastgesteld, is hier reeds het noodige ver richt terwijl de regeering, waar noodig, gebruik zal maken van de bevoegdheid, haar bij de jongste wij- ziging van de ambtenarenwet verleend met betrek king tot het personeel in dienst van de lagere publiek rechterlijke lichamen. Bij voortduring moet voorts worden gezorgd, dat een juiste verhouding blijft bestaan tusschen de be dragen van den steun aan werklooze arbeiders en de loonen, die in het particuliere bedrijf nog betaald kunnen worden. Dreigt die verhouding te worden verbroken, dan moet de steunregeling worden her zien. Hnurverlaging. Voorts zijn bij de regeering maatregelen in voor bereiding om binnen korten tijd to komen tot een ver laging van do huur van arbolTswoningcn, alsook tot de productie van goedkoope woningen. De regcering doet een beroep op de mede werking van allen: „Wij staan hier voor een nationaal werk in den besten zin van het woord", zoo zegt zij. „Gelukt het op deze wij ze den ban der werkloosheid aanvankelijk tc verbreken, dan zal daarmede en belangrijke stap zijn gezet op den weg naar het herstel. Ook al zal het loon van den arbeider dan geringer zijn dan in de betere dagen, die ach ter ons liggen, omdat voor een groote groep van arbeiders een einde zal worden gemaakt aan het demoraliseerend en zeker ook door de overgroote meerderheid der betrokkenen zelf diep verafschuwde steuntrekken. Twee knechten gevonden met doorgesneden hals. Heeft de een den ander ver moord en daarna de hand aan zichzelf geslagen? In het pakhuis van de firma J. S. Visser, groot handel in gedistilleerd, wijnen.bakkersartlkelen, krui denierswaren enz:, gevestigd aan den Middelweg te Uitgeest, heeft zich Donderdagmiddag een ernstig drama afgespeeld, omtrent de oorzaak waarvan men tot dusver nog in het duister tast Toen de firmant do heer W G. Schoenmaker, om streeks kwart voor twee, van zijn naast de zaak ce legen woning, terugkeerde, trof hij in het pakhuis zijn beide knechts aan, voorover liggend op den grond en badend in hun bloed. Bij den eene, de 64- jarige, M. Twisk, bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken, de ander, de 36-jarige P. van den Kom mer, was nog in leven, hoewel zijn hals was door gesneden en hij in het gelaat en aan armen en han den tal van andere snljwonden vertoonde. Twisk was eveneens ernstig toegetakeld. HIJ had een groot aan tal snijwonden in het gelaat en ook zijn armen en handen waren ernstig gewond. Naast de mannen lag een racs. Onmiddellijk werden dokter Brugman, die tegen- ovr de firma woont, en de politie gewaarschuwd. Deze waren spoedig aanwezig, evenals de burge meester, de heer J. M. van Roosmalen, die van het gebeurde op de hoogte was gesteld. Van den Kom mer, die bewusteloos was, werd op last van den ge neesheer naar het Roode Kruis Ziekenhuis te Be verwijk overgebracht In den loop van den middag hebben de Officier van Justitie, Mr. G. C B. van der Feen de Lille en de andere leden van het Parket te Alkmaar, ter plaat se een onderzoek ingesteld. Het lijk van Twisk is in beslag genomen. Omtrent de toedracht van het gebeurde is niets bekend. Twisk was weduwnaar, van den Kommer is ge huwd. Zooals te begrijpen is hoeft het drama groote consternatie in de plaats verwekt De toedracht. Omtrent de toedracht van het drama weet men uiteraard momenteel nog niets met zekerheid, doch uit de situatie, zoonis men die in de branderij aan trof. meent men toch wel te kunnen opmaken wat er is geschied. Bij de liodle mannen vond men een geopend mes liggen on daar nu Twisk geheel overdekt was met steekwonden en schrammen, meent men te moeten aannemen, dat er tusschen de beide mannen een hevige worsteling heeft plaats gehad, waarbij v. d. K. het nies heeft gehanteerd. Tenslotte zou Twisk door hem zijn overmeesterd en den doodelijken steek hebben ontvangen, waarna v. d. K. de hand aan zich zelf zou hebben geslagen. Hoe de man tot een dergelijke daad zou zijn ge komen begrijpt niemand. Beide mannen stonden als heel oppassend bekend, die zich nooit ergens aan te buiten gingen en het met elkaar uitstekend kon den vinden. Men staat dan ook voor een raadsel en do conige verklaring, die men aan dit alles geven kan is. flat v. d. K. in een vlaag van verstandsver bijstering heeft gehandeld. Aan moord, die don door een derde zou zijn go- pleegd, denkt men. voorloopig althans, niet. Het gerucht van hot bloedige drama ging als een loopend vuurtje door het stadje. De heer Schoenmaker vertelt. Aan een medewerker van de „Msb." vertelde de heer Schoenmaker, dat hij zich maar niet kon be grijpen, dat een der béide mannen den anderen zou hebben vermoord. Ook mevrouw Schoenmaker be vestigde de meening van haar man. Nog nooit is er oncenigbeid tusschen do beide slachtoffers geweest, vertelde de firmant ons. Ook tusschen mij en hen bestond een uitstekende ver houding en nog nooit heb ik zelf iets aan do mau« nen kunnen nierkou. Ze waren altijd zeer oppassend, deden hun werk mot plezier en hadden dan ook een goeden naam in liet stadje. Toen ik do koffiebranderij binnentrad, om er iets te brengen, schrok ik dan ook hevig hij liet zien van mijn beide knechts, die voorover op den vloer lagen. „Piet en Thijs, wat scheelt jullie?' riep ik, maar geen van beiden gal cenig toeken van leven. Aan vankelijk dacht ik, dat beiden door een luik in den zolder waren gevallen, maar toen ik wat naderbij kwam, zag ik, dat beide mannen hevig bloedden, en deerlijk verminkt waren. Dc rest weet u. Wat nu de oorzaak van de steekpartij geweest mag zijn, ik weet het niet. Ik zou mc echter bij do theorie, volgens welke alles in een vlaag van waan zin is geschied, kunnen neerleggen. Kr wordt op het oogenhlik niets in mijn zaak vermist, zoodat 't drama dus ook niet met een ander misdrijf in ver band kan staan. Voorloopig staat echter niets vast en we moeten dus maar afwachten, wat de justitie omtrent dit drama mededeelt. Mathijs Twisk, was 64 jaar oud en weduwnaar. P. van der Kommer, 36, gehuwd en vader van twee kinderen. Zijn vrouw is diep onder den indruk van het gebeurde, doch ook zij had den laatsten tijd niets aan haar man bemerkt en kon dan ook geen enkel vermoeden oi oordeel uitspreken. De toestand van V. d. K. Nader wordt gemeld, dat de toestand van v. d. K. nog zeer ernstig is Bij aankomst in het zieken huis was dc man uit zijn bezwijming bijgekomen, doch in verhand met den aard zijner verwondingen heeft hij nog geen verklaring betreffende het go- beurde kunnen afleggen. Aangezien het vaststaat, dat er tusschen de beide knechts altijd een gocdo verstandhouding geheersch; heeft althans noch bij de firma, noch in hun om geving was iets hekend, dat zou kunnen wijzen op het bestaan van een veete of iets dergelijks strekt het onderzoek, dat de justitie onmiddellijk ter hand heeft genomen, zich ook uit tot de vraag, ol men hier met een misdaad door derden te doen heeft. Omtrent vermoedens, die in dit opzicht hij de ju stitie post hebben gevat, kon uiteraard in het be lang van hot onderzoek, nog niets naders worden gepubliceerd. Wei weet men, dat eenigen tijd geleden bij dezelfde firma een diefstal is gepleegd van een groote hoeveelheid Jenever. De dnders van dezen diefstal zitten nu nchter slot en grendel. Dc heide slachtoffers waren in deze zaak, die binnenkort voor de rechtbank te Alkmaar zal worden behandeld, als getuigen gedagvaard. JONGETJE AANGEREDEN. Door den val verlamd. Woensdagmiddag speelde 'n 2-jarig jongetje op 't tiotloir voor zijn woning in de Goetzcestraat te Haarlem. Plotseling liep het van het trottoir af, juist teen oen vrachtauto passeerde. Het kind werd tegen den grond geslingerd en schijnbaar met slechts enkele schrammen opgenomen. Kater op den avond bleek het lam te zijn geworden en werd naar het zie kenhuis SI. Joannes dc Deo overgebracht, waar een bloeduitstorting in de hersenen werd geconstateerd. De toestand van het kind is levensgevaarlijk. DE INSTORTING TE BEIROETH. 34 Dooden, Parijs. Het aanfal dooden bij de huisinstorting in de Syrische hoofdstad. Bciroufh. is tot 34 gestegen. Het bergingswerk was gister nog niet beëindigd. Een massa aarde van 10.01 ter In beweging geraakt. I kubieke me- V.D. verneemt uit Weenen: Volgens berichten uit Klagenfurt is door het smel ten van de sneeuw in Karinthio de grond op ver schillende plaatsen dermate losgeraakt, dat in de nabijheid van Villach een massa narde van 10.000 kubieke meter in beweging is gerankt. De bosschen zijn door deze verschuiving zeer ernstig beschadigd. Een locomotief is ontspoord. Het spoorwegverkeer is gestremd. Pioniers en leden van den vrij willigen ar beidsdienst zijn gerequircerd. De zijrivieren van de Drau stijgen nog steeds, zoodat men vreest voor ver dere schade. Meubelen Tapijten Let vooral op de stand van op de Paasr'itentoonstelling a.s. Woensdag. Wij brengen steeds iets aparts in prima kwa liteit tegen lage prijzen. Aanbevelend, Tafelkleeden Karpetten Deze week. waarin de Schager tentoonstellingdag valt, brengt Theater Royal een zeldzaam pro gramma. We zien op het met zorg gekozen programma als een der hoofdnummers vermeld „Do Sprong in den Afgrond", een film vol spanning, avontuur en amu sement. met den niet te evenaren Harry Piel in de hoofdrol. Do Oostersche film „Bommen op Shanghai" wordt voorts vertoond. Van deze schitterende oorlogsfilm geven we een korte inhoudsbeschrijving. Shanghai, de door de Japanners belegerde stad, wordt onzeker gemaakt door een misdadigersbende welke uitstekend georganiseerd is. Deze tezamen met de algemeene verwarring, de oorlog, 't beleg, maakt de politie machteloos. De Amerikaansche gouverneur Harris, in het be- ..zit van de volmachten tot het ingrijpen van de Ame- rlkaansche marine, wordt uit Frisco verwacht, doch op do tusséhenlandingsplaats Formosa overvallen en •aet het vliegtuig ontvoerd. Baxter, Amerikaanrcli geheim-agent, is den aanvoerder der bende reeds op het spoor: het is niemand anders dan de goed aangeschreven staande industrieel Biggers. Zijn min nares, de Russin Praxa, is eigenares van een thee huis, waar de centrale der bende is. Het gelukt Bax ter, die zoojuist als Ingenieur Haswell in Shanghai is aangekomen, door een gefingeerde overval van zijn helper, als „levensredder'' kennis te maken met Biggers. Nu begint de geheime strijd der beide man nen. Biggers is echter in het voordeel: het leven van Gouverneur Harris is in zijn hand, het overvallen vliegtuig landde op het Zwarte eiland Ondanks alle aanvallen van Biggers gelukt het Baxter overal heel huids aan te ontkomen. Bij een dolkoenen inbraak in het theehuis komt hij achter de verblijfplaats van den gouverneur en gaat hij over tot zijn laatsten en gevaarlijksten aanval. Hij wordt hierbij geholpen door de Amerikaansche marine, welke wordt aan gevoerd door zijn vriend MacHover, den verloofde van Maud Harris. Biggers zit echter niet stil en door een overval op de auto van Maud Harris, komt ook zij in zijn macht en hoopt hij met haar zijn vervol gers op een afstand te houden. En terwijl hij naar het Zwarte eiland vaart, brandt het theehuis totaal af. Uit rook en vlammen wordt Prara gered; zij is haar minnaar tot het laatste trouw gebleven, ilet eiland ligt onder vuur van den Amerikaanschen kruiser en de bende is genoodzaakt zich over te ge ven. Met groote moeite redt Baxter het leven van cmn gouverneur en zijn dochter. Niemand heeft echter Biggers bemerkt, die zich op het startende vliegtuig gotrokken heeft en tracht do machine in zijn macht te krijgen. Baxter wordt door vlaggcnsignalen ge waarschuwd en op het laatste oogenhlik slaat hij r.et vliegtuig om, waardoor Biggers hulpeloos in de diep te stort. Thans kan MacHover zijn Maud in de ar men sluiten; op het vliegveld worden do geredden verheugd ontvangen. Be officieren wenschen Baxter geluk, duch deze wijst alle dank af, hij heeft slechts zijn plicht gedaan. Allen varen nu op den Washing ton naar hun vaderland, Baxter weder nieuwe ge varen en avonturen tegemoet. PIJN IN DEN RUG? NEEMT U IN ACHT. Wanneer tengevolge van een gevatte koude, over- weiking, te veol inspanning, slijtage, enz bepaal de organen trager beginnen te werken, doen zich verschijnselen voor, waarvan men de oorzaak dik wijls tevergeefs zoekt. Het valt echter gemakkelijk te hegrijpen, dat zich als gevolg dier trage wer king onzuiverheden in het lichaam ophoopen en onder deze is een afzetting van urinezuur in de gewrichten en organen het meest te vreezen. Ge woonlijk merkt gij dan op: pijn in den rug of de lendenen, hoofdpijn, een loom nf duizelig gevoel, rhoumatische pijnen en meerdere verschijnselen van onwel zijn, die. naar gelang van de lichamelijke gesteldheid van den lijder verschillend kunnen op treden. Verwaarloozing van dergelijke verschijnse len kan tot zeer ongewenschto verwikkelingen leiden. Foster's Rugpijn-Nieren-Pillen hebben gedurende de dertig jaren, waarin lijders aan dergelijke ziek teverschijnselen ze leerden kennen en waardeeren, naam gemaakt en getoond, dat zij de afvoerorga- nen (bij trage spijsvertering gebruike men ceniee Fostert's maagpillen) opwekken tot gezonde werking. Een kuur met Foster's Rugpijn-Nieren-Pillen maakt, dat rijk en gezond bloed uw aderen doorstroomt, en gezondheid en kracht aan alle levensorganen go- bracht wordt. Verkrijgbaar bij apothe kers on drogisten f I-f 1.75. en f3.- p. doos. omzetbelasting in begrepen Let vooral op den juisten naam. Wie zich vanaf heden op de abonneert, ontvangt alle inde maand Maart verschijnende nummers bij de schoonmaak is en blijft PUROL. Hier mede worden ruwe, roode en stukke handen weer spoedig gaaf, zacht en blank. UlT DE OMGEVING W KR 1NO RN Bui geriljke Stand van 9 t.m. 15 Maart 193-4. Geboren Jannic Marie. dochter van P. Lont en D. Hegeman; Wilhelmus Herman Joseph, zoon van II. A. Gicsen en M. G. Dicsfeldt; Berend, zoon van E. Sikkcnia en G. de Hoop. Overleden: A. Bekendam, vr., 2 jaar, echtgenoote van K. Klokman. Werkloosheid. Bij den dienst der Arbeidsbemiddeling in deze ge meente werden in het jaar 1933 1078 aanbiedingen van werkzoekende mannen gedaan. Door dc werkgevers werden gevraagd 991 mannen en 1 vrouw. Geplaatst werden 989 mannen. Scheepvaart. Het aanduiden van kabels hij kruising van vaar waters zal in het vervolg op andere wijze geschie den. Hot aanduidingsbord wordt vierkant en geel TScbilderd met een zwarten rand en een zwarte drukletter in het m'dden, te weten de letter K voor ahe's en de letter Z. voor zinkers, terwijl in een in den onderrand gesnaard geel vak met zwarte letters van tweemaal de hoogte van do randbreedte een "ndore aanduiding van de heteeken's van het bord wordt gereven, zoonis „Te'egraaf". ..Telefoon". ..Hoog- "innn'ng". enz., of bij zinkers „Gas". „Waterleiding"' -uz. Wanneer borden worden vernieuwd of opnieuw epch:'dnrd moeten worden, zullen zij met deze voorschriften in overeenstemming worden gebracht. Kermis 1934. De stnndnipot<5en voor de a.s. kermis ziin reeds '.veer vernacht. Na*"<t de vele kleine nttrnnt'os mllen "inwr'" zijn de SfnomcaTonssel van de fn. Rrv»'s. "weefmolen van v. Da»"». I,"ch*srhommei. Tur'-^he "chon ven Joh. Breok. Draaimolen van Ooms. Thea- ♦re Variété ven v. Grinsven en motorsportattractie van Westerheke. bij Gevalle kou, Griep, Influenza. Z IJ P E Burgerl. Stand van 9—15 Maart 1934. Geboren: Huite, zoon van Gerrit Hobma en van Tjietsko Lendemcijer. Taatje Geertruiria Elisabcth, dochter van Jan Meijer en van Geertruida Küsabeth Borgman. Egbertus Nieolaas, zoon van Petrus Al her- tus Klaver en van Maria Catharina Juurlink. Ondertrouwd: Joost de Pee, oud 24 jaar, manufac- turier te Sint Maarten en Guurtje Glas, oud 20 jaar, zonder beroep, alhier. Getrouwd* Jcntje Molenaar, oud 29 jaar, broodbak ker, alhier en Magdalena Perras, oud 26 jaar, zon der beroep, te Schagen. Overleden: Geene. H on oworo Door de Zangvcreeniging „Nieuw Leven'* alhier (directeur de heer P. Kist) werd een openbare uit voering gegeven in de zaal van den lieer J. Modder. De zaal was goed bezet. Het is ruim acht uur. ais do Voorzitter der vcrecniging, de heer P. Slagter, aan allen liet welkom toeroept in het bijzonder do Zangvereeniging van Berkhout en wenscht allen verder een prettigen avond toe. Bovengenoemde verecniging had voor ditmaal een operette ingestu- derd en wel „Marion de Marketentster een operette 'n drie bedrijven. Zoowel door de solisten als door het koor word deze operette zepr goed ten tooneele gebracht. Tevens maakte de aanklecding van hot toonoel alsmede de grime het tot een goed geheel en werd door de aanwezigen met aandacht geluis terd neer de uitvoering van dezo operette. Na afloop brengt Voorzitter een woord van dank aan directeur en leden van de vereen, voor hunne medewerking aan de familie Modder voor bet af staan van de zaal en aan de muzikanten voor hun schitterendo muziek tusschen do bedrijven en ten slotte nog in hot hijzonder aan den directeur en den heer Silver voor hunne muzikale medewerking, waardoor deze operette goed geslaagd is. Door den heer L. Glas werd namens do aanwezi gen dank gebracht aan de vereen. „Nieuw Leven", voor het gebodene en wekt iedereen op deze \er- coniging zoowel moreel als geldelijk to steunen en roept „Nieuw Leven" tevens een hartelijk „tot weer ziens" toe. Hierna volgde nog een gezellig hal. wat de aan wezigen nog geruimen tijd bijeen deed blijven.

Schager Courant | 1934 | | pagina 15