Nederlands accoord met Frankrijk. Overgang Zaken Aan den arbeid Rijwielen. Vlammenzee De Peel. G. Anneveldt Werkloosheid in Land en Tuinbouw. Zaterdag 17 Maart 1934. SCHAGER COURANT. Vijfde blad. No. 9450 Invoercontingenten weer hersteld. WIJZIGINGEN OP TARIEFGEBIED. DE DRIE TE ROME. Groote veen- en heidebrand. Hevige dorpsbrand in Bosnië. Onrust in Chili. Omzetbe-lasting. Jen Molenaar. Het lied van den arbeid in het Joodsche dorp in de Wieringermeer is reeds ingezet. De uitgewekenen uit Duitschland kunnen hier een vak-opleiding krijgen, die hen in staat zal stellen straks elders in de wereld in hun eigen onderhoud te voorzien, hun een levensmogelijkheid zal bieden, die in hun eigen land was ontnomen en waardoor ze tot het droeve lot der paupers gedoemd zouden zijn. En hier in do Wieringermeer krijgen ze opnieuw de gelegenheid zich een menschwaardig bestaan te verschaffen, een gelegenheid om zich voor nuttigen handenarbeid te bekwamen, die men zich nauwelijks schooner kan voorstellen, zooals nog dezer dagen dr. I.ubinsky, do leider der stichting, op een perscon ferentie zei. Want van de wetenschap, dat men deel heeft aan het rhytmus van den ophouw-arbeid, die daar in de Wieringermeer door Nederland getrouw aan de beste Nederlnnsche, wordt verricht, gaat wol de al lerbeste opvoedende kracht uit. Hierboven zien we een tweetal foto's genomen in het kamp aan de Nieuwesluis, waar men geleidelijk reeds begint op te bouwen. Links een kijkjo in do timmerwerkplaats, waaronder velen, die deze plaats voor de collegezaal in de academie moesten verrui len. Hechts zien we, dat: auch die Damon schon ihre Arbeit hahen! De kamer krijgt een goede beurt. Maar zij allen, zij zullen do Nederlandscho regee ring en de directie van de Wieringermeer dankbaar zijn, die hun deze gelegenheid, om eindelijk weer eens tot productieven arbeid te komen, gaf. Bestrijdingsmiddelen overwegen. Ook een proef in Noord-Holland. EenJgen tijd geledon heeft de minister van sociale zaken aan tin Statcn-Gcneraal medegedeeld* dat do regeering wil nagaan, of tic omvang van do werk loosheid niet mede zou kunnen worden verminderd, door arbeiders, afkomstig uit hei land- en tuinbouw bedrijf, met steun van dc overheid, weder in dat be drijf °P to nemen. Kr was immers op gewezen, dat vele werkgevers in den land- on tuinbouw nog wel werkzaamheden zouden kunnen laten verrichten, doch dat zij niet in staat zijn een eenlgszlns redelhk loon te betalen. Als gevolg hiervan zouden werk zaamheden die noodzakelijk zouden moeten worden verricht, niettemin achterwege blijven. Het Corr.Bureau ie Den Haag heeft zich, naar aan leiding van deze uitlating tot den minisfer van sociale zaken gewend niet het verzoek te willen mededec- len. of op dit gebied reeds voorzieningen waren ge troffen en zoo ja, hoe «leze waren. De minister wees er op, dat het voor de betrokken arbeiders alleszins van belang is, dat zij weder in hun eigen bedrijf worden opgenomen, omdat zii daardoor hun geschikt- he:d voor hun vak niet verliezen, en tevens de ge volgen van lediggang niet langer ondervinden. Het ligt intusschen voor de hand, dat indien aanstonds op groote schaal ertoe werd overgegaan, op de wijze als hiervoor Uthrtlt, arbeiders in het particuliere be drijf op te nemen, dit tot tal van minder gewensch- te gevolgen zou kunnen leiden. Aangezien dc overheid hier staat voor de oplos sing van een geheel nieuw vraagstuk, is het noodza kelijk. aldus de minister, dat. wil ten dozo de noo- dige ervaring worden verkregen, met een proef be gonnen wordt: vooral ook omdat er tegen «licnt te worden gewaakt, dat op onnoodige wijze de produc tie van verschillende gewassen wordt ongevoerd en tevens, omdat hii de landbouwers duidelijk het besef levend'g moet blijven, dathet hier gaat om een zeer tijdelijken maatregel, zoodat hunnerzijds al het mo gelijke worde gedaan, om zoo spoedig mogelijk zon der hulp van da overheid de noodzakelijke werkzaam heden in hot bedrijf weder te laten verrichten. Toeslag een derde van het loon. De minister heeft, teneinde het nemen van een proef mogelijk te maken, zich gewend tot de ge meentebesturen van Broek op Langendijk (de tuin bouwstreek van Noord-Holland), Heinkenszand (landbouwgemeente in Zeeland' en 't Bildt (kleistr. van Friesland): deze hebben zich bereid verklaard, voor het welslagen van deze proef al het mogelijke te zullen doen. Do grootte van den toeslag, welke aan den land bouwer en/of tuinder zal worden uitkeerd, zal één derde van het loon bedragen, dat ter plaatse voor werkzaamheden, welke in het bedrijf moeten worden verricht, wordt betaald. Voor het opnemen in het bedrijfsleven mogen slechts dio werkloozen worden aangewezen, die, in gevolge de door den minister van sociale zaken aan gegeven regelen voor werkverschaffing c.q. steun regeling, voor hulp van de zijde der overheid, in aanmerking komen. De aanwijzing dient dan ook te geschieden door de betrokken inspectie voor de werkverschaffing, op voorstel van burgemeester en wethouders, waarhij dit college gebruik dient te maken van do gewone plaatsingskaarten. De hier bedoelde regeling geldt uitsluitend voor nieuw aan te stellen personeel, dus niet voor ar beiders, die reeds in dienst zijn, zoodat nauwkeurig, geval voor geval, eventueel aan de hand van schrif telijke verklaringen, moet worden vastgesteld, wan neer de betrokken arbeider werkloos is geworden. Indien b.v. mocht komen vast te staan, dat een werkgever arbeiders ontslaat om deze later weder aan tc nemen, teneinde op deze wijze toeslag te ont vangen, dan zal in een dergelijk geval de toeslag- regeling niet worden toegepast. Een dergelijke werkgever kan niet in aanmerking komen om, volgens de getroffen regeling, werklie den te betrekken. De proef wordt voorloopig voor den duur van vier maanden genomen. Wil zij slagen zoo zeide de minister dan dient van de zijde van allen, die hierbij zijn betrok ken, dc volle medewerking tc worden verleend. PARIJS. Het ontwerp inzake een Fransch-Ne- derlandsclie handelsovereenkomst is gistermiddag in het ministerie van handel geparapheerd. Het ontwerp bepaalt, dat Frankrijk aan Neder land zijn volledige invoercontingenten weer zal toe staan in ruil voor een handhaving van do Fransche uitvoeren naar Nederland op het peil van 1033. Rcgecrinr vraagt groote bevoegdheden. Zoo noodig onmiddellijk uitvoering. Btj de Tweede Kamer is een wetsontwerp inge diend tot instelling, afschaffing, verhooging of ver laging van invoerrechten op korten termijn. Dit wets ontwerp beoogt aan dc Kroon de bevoegdheid to ge ven in afwachting van nadere wettelijke regelingen, met inachtneming natuurlijk van bestaande verdra gen, onverwijld door de omstandigheden geboden wijzigingen op tariefgebied voorloopig vast to stel len en in werking te brengen. De ministers van financiën, economisclio zaken en huitenlandscho zaken, die de memorie van toelich ting hebben onderteekend. meenen van deze gelegen heid gebruik tc moeten maken om in verband met de gewijzigde omstandigheden op economisch geb'ed voor do Hcgcering do beschikking te krijgen over l>e- voegdheden van ruimer strekking. De crisisinvo-r- wet geeft aan do Kroon alleen bevoegdheid tof recht- streckscho invoerbeperking, doch niet tot wijziging van het tarief van invoerrechten. De retorsiewet laat zoodanige wijziging alleen toe in den vorm van nieu we of verhoogde rechten tegenover landen, waarme de geen handelsverdrag is gesloten. Dc landbouw- crislswet bestrijkt alleen het gebied van den land bouw. OVEREENSTEMMING TE ROME BEREIKT. Economisch-politiek Donauverdrag- Wcedt over een lengte van 3 kilometer. Een angstaanjagend schouwspel. Blnsschingspcgicgsn practisch onmogelijk. SOMEREN: Gisteravond om zes uur is in een groote veenderij, welke ligt onder de gemeenten So moren, Nedcrweert en Asten en wclko zich over dui zenden II.A. uitstrekt, door onhekendo oorzaak brand ontstaan. Het vuur strekt zich uit over een front van 2 h 3 K.M. lengte en een halve K.M. breedte, en breidt zich, aangewakkerd door den sterken wind, met grooto snelheid uit Aangezien aan blusschen niet te denken valt, zijn de brandweren niet uitge rukt. Woonhuizen bevinden zich in het brandende ge bied niet. Men vreest, dat dc turf die klaar voor ver zending gereed ligt, door het vuur zal worden aange tast. Do vlammen vinden gretig voedsel in de droge heidegrond en gestadig brandt het vuur voort. Indien do wind niet»gaat liggen, is het zeer wel mogelijk, dat do gchcelo veenderij verloren gaat Do brandende veenmassa levert oen fantastische aanblik op. De hemel boven het gebied is geheel rood gekleurd. Politie en marechaussee bewaken het terrein van den brand. Do vuurzee was van dien omvang, dat naar het oordeel van een deskundige, allo bluschpogingen gevoeglijk uit konden blijven. Nog steeds woedt de brand met onvermin derde kracht. Tegen middernacht woedde de brand nog steeds mot onverminderde bracht.voort. Voor zoover echter op dat oogenblik te bezien viel, bestond er geen ge vaar voor uitbreiding. Politie en arbeiders uit de'veenderij houden echter voortdurend de wacht. De belangstelling bij het ge- tcisterdo gebied is overigens gering: wat groepjes per soneel en arbeiders uit de veenderijen, de politic uit dc streek en wat peelwcrkers, dat waren do eenige ooggetuigen van dit geweldige, min of meer angst aanjagende schouwspel. Het vuur was niet dichtbij lo benaderen. Niet al leen om dc geweldige hitte, die de brandende heide gronden afwierpen, maar in do le plaats omdat men er nooit zeker van is, wanneer het vuur in de Peci zijn vernielend werk verricht heeft. Do strooken Teel grond, welke oogenschijnüjk geheel zijn verteerd, blij ven bijna steeds voortsmeulen ouder dc grondoppcr- vlakte. liet is een jaarlijks tcrugkcerendc ramp, die wel aanzienlijke schade kan veroorzaken, maar toch niet als een onoverkomelijk noodlot beschouwd wordt. ONZE ROOKWORST is buitengewoon fijn DIRK RAAT - Schagen Telefoon 29 Van links naar rechts: Dollfuss, Mussolini en GSmbös. Reuter seint uit Rome: Mussolini, Dollfuss ep Gömbös zijn tot overeenstemming gekomen omtrent een economisch politieke overeenkomst inzake 't Do- nauvraagstuk. De onderteekening zal heden geschie den. 80 huizen een prooi der vlammen geworden. Belgrado. Volgens een bericht in de Prawda is het dorp Janja in Bosnië door een vernietigenden brand geteisterd. 80 Huizen zijn een prooi der vlam men geworden. De bewoners van het plaatsje moesten werkeloos toezien dat de brand, welke door een krachtigcn storm hevig werd aangewakkerd, zich snel uitbreidde, aangezien het bluschmateriaal in buitengewoon slechte conditie verkeerde. Pas na aankomst van militairen kon de blussching krachtig worden ter hand genomen. Vrijdagochtend brandde het nog. Het IToode Kruis heeft hulpmaatregelen genomen ten behoeve van de dagloozcn. Een tot nu toe rijk grondbezitter is dooi den brand tot den bedelstaf vervallen. Hij verloor vijf huizen en bovendien 360.000 goud-dollar, welke hij in zijn woning had verborgen. De Prawda meldt voorts, dat hot dorp Socrtchia hij Belgrado op zes plaatsen tegelijk in brand is ge stoken. Do misdadigers wildon tijdens'do verwarring hun slag slaan. Een brandwacht werd op straat over vallen en geraakte gewond. De bevolking slaagde er evenwel in den brand te blusschen en de plunder aars te verdrijven. Bommen ontploft. Staat van beleg afge kondigd. Reuter seint uit Santiago do Chili: Er zijn in de stad vijf hommen ontploft. De staat van beleg is in de stad afgekondigd. Do theaters en cafc's zijn gesloten. Opbrengst nog ver onder de raming. Het mnandelijksch overzicht van den stand d,*r Rijksmiddelen 'vermeldt, «lat de Omzetbelasting over Februarij f2.608.515.9? opleverde. Gedurende de twee maanden, dat deze belasting in werking is, is thans bijna fG milliocn ontvangen, terwijl do raming voor twee maanden ruim f 13V-» milliocn bedraagt. Omtrent de factoren, die van invloed zijn op deze mindere opbrengst, wordt wederom medegedeeld, dat de eerste maanden van 1934 den terugslag ondervin den van den groot en invoer in «Ie laatste maanden van het afgeloopen jaar. De handel is nog in het be zit van groote oude voorraden, die zonder omzetbe lasting kunnen worden afgeleverd. callantsoog. Bouwaanvragen. In dc Dinsdag a.s. tc houden raadsvergadering worden o.m. de volgende houw-aanvragen behan deld: Voorstel tot verhuur van een tweetal perceeltjes gemeentegrond ten Noorden van het Dorpsplein, be stemd voor zomerwoningen aan den heer .T. G. van Barneveld te Schagen. Voorstel tot uitgifte in erfpacht van een perceel duingrond. bestemd voor het bouwen van een villa, aan «Ion heer Ch. Dekker, architect te Schagen. Voorstel tot verkoop van een perceel gemeente grond aan de N.V. Bouw- en K.xnloitatiemaatschnn- uij voor onroerende goederen H.A.G.E.B.O. te Den Helder, bestemd voor liet bouwen van een modern, naar de eischen des tijds ingericht badhotel. Voorstel tot aankoop van oen perceel grond vail bot Algemeen .Armbestuur, bestemd voor het aan leggen van een weg. Voorstel tot het buren van strandoppervlakte van den Staat der Nederlanden, t.w. de strandvlaken tussrhen dc hoofden 1c en ÏIcJcr lengte van 200 Af. "li tusgchen de hoofden illc op IVc ter lengte van ",":0 M. (het gedeelte tussehen de hoofden Ilr en llf<5 heeft de gemeente reeds in huur). w*ertngerwaard. Door het Dag. bestuur van den Polder Wieringer* waard is uit dc 285 sollicitanten voor Bemnlings- 'eamhte een voordrecht ongemaakt als volei: 1. JoK. Groot. A'kmaar: 2. K. Mast, Terhand hij Heeren veen; 3. C. Burger, Venhuizen. In een algemeene vergadering met Hoofdingelan den zal een keuze gedaan moeten worden. nagekomen sportbericht. De vereeniging B. K. C ontving gisteravond van het bondsbureau van den N.H.V.B. bericht, dat do wedstrijd B.K.C.H.R.C. 4 voor het Gouden Kruis alsnog is vastgesteld. zondag 18 maart. ned. herv. gemeente. Oudkarspel, peen dienst. EIENSTRIJWIELEN, beneden elke concurrentie. GOEDKCOPE RIJWIELEN f 25.— BESCHADIGDE RIJWIELEN, (Dames en Heeren), tegen lage prijzen. GEBRUIKTE RIJWIELEN. OUDESLOTSTRAAT - SCHAGEN. Ondergeteekcnde deelt hierbij mede, dat hij zijn broocU, koek= 6 beschuitbakkerij heeft overgedragen aan zijn zoon Hij zegt hartelijk dank voor het zoo ruimschoots genoten vertrou wen en beveelt zijn opvolger ten zeerste aan. Hoogachtend, G. MOLENAAR. St. MAARTENSVLOTBRUG. Met verwijzing naar het boven staande, deelt ondergeteekcnde me de. dat hij de zaak van zijn vader heeft overgenomen. Hopende door nette en vlugge b'dicning het -vertrouwen waardig te worden. Minzaam aanbevelend. Jen Molenaar.

Schager Courant | 1934 | | pagina 17