De dood van Koningin-Moeder Emma. Koopen t, CLOECK Postrekening No. 23330 Int. Telef. No. 20 8 PAGINA'S. DEF' NEMING IN HET GEHEELE LAND. Dinsdag de begrafenis. Driemaal daags klokgelui. NOODLOTTIGE ONTPLOFFING. In Joegoslavische steengroeve. DE BEGRAFENIS. Voorbereidingen in Delft. WIJZIGING RADIO-PROGRAMMA'S. Nederlander in de Alpen omgekomen. Wolvenplaag in Noord-Carolina. Woensdag 21 Maart 1934. SCHAGER 77ste Jaargang. No. 9452 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag. Woensdag. Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur. worden Adver- tentiên nog zooveel mogelijk in het eersluifkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losso nummers C cent ADVERTFN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Ook in het buitenland een algemecne hulde aan de nagedachtenis van koningin Emma. Een buitengewone Staatscourant bevatte gister de volgende kennisgeving van het overlijden van H. M. dc Koningin-Moeder: „Het heeft God behaagd Mijn beminde moe- tier na een kort ziekbed tot zich te roepen. „Zij is hedenmorgen zacht ingeslapen. „Het is met diepe droefheid, dat Ik daarvan kennis geef. „Ik ben overtuigd van aller deelen in Mijn smart cn die van de Mijnen en in het verlies, dat Haar overlijden voor het gansche volk, zoo hier nis over zee, beteekenL w. g. WILHELMINA." Treilende plechtigheid ln de Eerste Ka mer. De Eerste Kamer beeft gisteravond op treffende en eenvoudige wijze Koningin Eiuma herdacht. De griffier las de Koninklijke Boodschap van het overlijden voor, waarna de voorzitter, baron L)c Vos van bt. nw ijk, met ontroering in de stem de volgen- do rede uitsprak: „Het heeft Gode Almachtig in Zijne aanbiddelijke wijsheid en liefde behaagd voor Zich te roepen lluro Majesteit Adelheid Emma Wilhelmina Theresia Prinses van Waldeck en Pyrmont, weduwe van wij len Zijne Majesteit Willem 111, Koning der Neder landen. oor de majesteit van dit doen onzes Gods buigen wij ons diep eerbiedig neder. Doch smartelijk, ja zwaar, is de slag vorstenhuis en volk toegebracht, welke beide in ontróerenden rouw dompelt. Gaat bij dit zoo groot en droevig ver lies het medegevoel van de Eerste Kamer der Sta ten Generaal wel in de allereerste plaats uit naar Hare Majesteit de Koningin, aan w ie plotseling 'n tee- der liefhebbende moeder, leidsvrouw en raadgeefster van Hare jeugd, is ontvallen. Met de dynastie treurt Nederland over het heengaan van een vrouw, aan wie het onnoemelijk veel heelt te danken. Gedurende meer dan 50 juren heeft de hooge overledene in klaar besef van Hare roeping, eerst als gemalin van on zen laaisten Oranjevorst, wiens levensavond Zij heeft mogen verhelderen, later, toen ilaar de regec- ringsta&k toeviel, als Koningin-Regentes, en ten slotte als Koningin-Moeder Nederland onschatbare diensten bewezen. Zich van meet af één voelende met Haar nieuw vaderland heelt Zij met onbezweken trouw, onder gansch verschillende omstandigheden en verhoudingen zich geheel aan de op Haar rusten de. dikwerf uiterst moeilijke taak gegeven. De natie die Koningin Emma zoo menigmaal hulde en liefde bood. zal Haar nimmer vergeten. Unult- wischbaar blijft Haar naam in 's lands historiebla den. Zij de Heorc het vorstenhuis en. onder het re giment onzer Koninginno, het volk van Nederland nabij met Zijne genade." Tweede Kamer na heden gesloten. Naar verluidt, zal de Tweede Kamer, na gister een korte vergadering te hebben gehouden ter behande ling van het adres van rouwbeklag, verder deze week niet vergaderen. Het moet voorts de bedoeling zijn, de volgende week een tweetal dagen in openbare vergadering bijeen te komen. Deelneming in het geheele land. De deelneming in het land is algemeen. Het meest tot uiting komt dit wel in Den Haag. Het vorsten huis rouwt en de residentie rouwt. Dc spanning is geweken, maar toch voelen de Hagenaars zich met onweerstaanbare aantrekkingskracht naar het Lan ge Voorhout getrokken. Het is veel drukker in do binnenstad dan anders, maar aan alles is te mer ken, dat do burgerij diep getroffen is door het ver scheiden van Koningin Emma. Alle luidruchtigheid ontbreekt. Ernstig on meest zwijgend wandelt men door de winkelstraten, die slechts spaarzaam verlicht zijn. Dc gesloten bioscooptheaters en schouwburgen geven de stad een somher aspect. De café's zijn wel vol, maar alle muziek zwijgt Overal hangen vlag gen halfstok, sommige met zwarte wimpels. Den ge boden «lag en don ganschen avond stonden duizen den voor het paleis aan het Voohout, waar nu achter een enkel raam een licht brandt. De mcnschen ston den daar, stil, bedrukt, terneergeslagen. Zij spraken •allen over de Koningin-Moeder met diepe sympathie en wanne vcreering, en in dankbare herinnering. Amsterdam leek gisteravond vrijwel uitgestor ven. Diep had dc rouw om het heer.gaan van de Koningin-Moeder zijn stempel op het stadsbeeld ge drukt. Een donkere, grauwe avond, een donkere, stille stad. Dicht hieven dc hekken der bioscoopge- homven en schouwburgen, gedoofd de helle lichten hunner gevelreclame. Een hord deelde mede: he denavond gesloten wegens het overlijden van II. M. dc Konir^'n-Moeder. In de concertzalen, café's en restaurants hieven de podiums der ork°sten leeg en er was dieiv-ugevolge ook wein'g bezoek. Een on- pe'-cndf, ri"t heerschte er vooral in het stadscen trum van hef avondvermaak, alle gerucht was er vcrr'omd, alle leven geweken. Stil hingen aan do gevels alom in de stad de vlag en halfstok, onbewogen in den avond van stillen rouw. In het buitenland. Evenals de binnenlandsche bladen, waarop het stempel gedrukt staat, wijden de buitenlandsche coti ranten woorden van hartelijko deelneming aan de nagedachtenis van Koningin Emma. Dc Belgische pers schrijft, dat België, nog onder den indruk is van de rouw, die zijn eigen Vorsten huis heeft getroffen en dat men zich in België ro- kcnschap geeft van de gevoelvolle wijze waarop men in Holland aan het Huis van Oranje is gehecht, dat zoo intiem verhonden is met de grootheid cn den voorspoed van dit land. Wat de Nederlanders vooral in de Koningin-Moe der waardeerden was, dat deze Prinses Waldeck Pyrmont zich zoo volkomen aan hun smaak, hun zeden en karakter heeft weten aan te passen." Het Parijsche blad, de „Pctit Parisicn" schrijft: „De vorstin had zich bij haar onderdanen bemind weten te maken, niet alleen door de wijze, waarop zij met hart en ziel Nederlandsche geworden was, maar ook door de nobelheid. Het succes van heerschers wordt minder beoordeeld naar eigen capaciteiten dan naar het geluk, dat zij aan hun onderdanen brengen. Aan dezen maatstaf getoetst, aldus het Londenschc blad, de „Daily Tele- graph", was Koningin Emma inderdaad een groote figuur. Sedert het overlijden van haar echtgenoot heeft Nederland meer dan de meeste Europeesche landen vrede en welvaart genoten. De rcgecring van vrouwen, die naar het schijnt zal aanhouden, heeft Nederland uit het gewoel der Europeescho politiek gehouden. Berlijn. Onmiddellijk na het hekend worden van het overlijden van H.M. de Koningin Moeder der Nederlanden werden op het Rijksministerie van bui tenlandsche zaken, op de Rijkskanselarij cn op het Rijksdaggebouw de dienstvlaggon halfstok gchcschen De Rijksminister van buitenlandsche zaken, Frel- herr Von Neurath heeft den Nederlandschen minis ter van buitenlandsche zaken. Jhr. de Graeff oen te legram van rouwbeklag gezonden, waarin hij hom in hartelijke woorden de deelneming der Rijksre* geering betuigde. Weenen. Bondspresident Niklas hoeft een tele gram van deelneming aan Koningin Wilhelmina go- zonden. Bondskanselier Dollfuss heeft een Vlegram gezon den aan minister Colijn met een betuiging van deel neming der Oostenrijksche regeering. AFKONDIGING IN DE GEBEENTEN. De minister van binnenlandsche zaken heeft gis ter tot do Commissarissen der Koningin den volgen den brief gericht: „Hierbij heb ik de eer U HoogEdelgestrenge te verzoeken het overlijden van H. M. de Koningin- Moeder in alle gemeenten Uwer provincie te doen afkondigen en de besturen dier gemeenten te doen uitnoodigen op Woensdag 21 Maart en op den dag der bijzetting de klokken te doen luiden, drie maal daags, te weten van 89 voormiddags, van 121 en van 45 namiddag. Voorts noodig ik U HoogEdel gestrenge uit wel te willen bevorderen, dat alle tooneelvoorstellingen en openbare vermakelijkheden worden geschorst krachtens de bestaande wettelijke voorschriften of zoo noodig tengevolge van een ver zoek daartoe aan de ondernemers dier vermakelijk heden van overheidswege te richten en wel van he den tot cn met 22 Maart en op den dag der begra fenis." De regeering heeft besloten dat de departementen geen rouwpapier zullen bezigen. Londen. Koning Georgo heeft gelast, dat het Hof gedurende een week rouw zal dragen in ver band met het overlijden van Koningin Emma. Deelneming van Rijkspresident Von Hindenburg. Berlijn: (V.D.) Rijkspresident Von Hindenburg heeft het volgende telegram aan H.M. Koningin Wil helmina der Nederlanden gezonden: „Het bericht van het overlijden van H.M. dc Koningin Moeder heeft mij diep bewogen. Het is mij een behoefte Uwe Majesteit en de Koninklijke Familie te verzekeren van de oprechte gevoelens van deelneming van mij en het Duitsche volk." Tientallen arbeiders onder rotsmassa's be dolven. Meer don vijftig dooden? Reuter seint uit Belgrado: Een romp, die naar gevreesd moet worden aan meer dan vijftig menschen het leven lieeft gekost, is heden in een steengroevo nabij Prisjtina geschied. Terwijl men bezig was met dynamiet stukken steen uiteen te laten springen, is als gevolg van een on verwachte explosie een enorme rotswand verbrijzeld, waarvan de steenblokken op een zestigtal arbeiders terecht kwamen. Tot dusver heeft men slechts zes hunner met ernstige verwondingen kunnen bergen. Wat de overigen aangaat moet alle hoop op redding worden opgegeven, daar do rotsmassa's waaronder zij bedolven liggen zoo hoog zijn, dat verscheidene da gen noodig zullen wezen om hen te kunnen hergen. Te Prisjtina, waar de meeste arbeiders woonachtig waren, heerscht een paniekstemming. Vrouwen en kindoren ijlden na het bekend worden van het on geluk naar de steengroeve, waar do mcesten het wreede nieuws moesten vernomen, dat slechts enkele mannen er het leven hadden afgebracht on de ande ren onder de tientallen meters hooge steenlaag den dood hadden gevonden. De oorzaak van do ramp is, naar de „Pravda" meldt, nog niet precies vastgesteld. Het schijnt ech ter, dat in de steengroevo te weinig vakmensehen werkten. De leidende ingenieur was met verlof en werd vervangen door iemand, die eigenlijk niet in staat was de leiding van den arbeid op zich te ne men. De steengroeve behoort aan de Fransehe firma Batignolle, die de spoorlijn Prisjtina—Petsj aanlegt. Van officieele zijde wordt ontkend, dat de ramp een zoo grooten omvang heeft aangenomen; men zegt n.1. dat het aantal dooden vier, dat der zwaargewon den eveneens vier en dat der lichtgewonden li zou bedragen. SCHUUR INGESTORT. 1 doode, 4 gewonden. Kaiserslautern: Bij het aanleggen van een kelder onder een schuur op de boerderij van den landbou wer Schaefer in Neuhemshach is de schuur plotse ling ingestort, waardoor 5 personen bedolven wer den. Schaefer zelf werd door een vallende balk op slag gedood. De overige vier personen werden ernstig gewond. De wcnsch van de Koningin-Moeder is, dat de teraardebestelling een eenvoudig karakter zal dragen. Naar gisteravond officieel ls meegedeeld, zal de bijzetting van het stoffelijk overschot van H.M. de Koningin-Moeder Dinsdag a.s. plaats vinden. De route, die de stoet zal volgen, evenals het uur waarop men van het paleis zal vertrekken, zijn nog niet vastgesteld. Daarover wordt eerst heden in overleg met de militaire autoriteiten een beslissing genomen. Omtrent de samenstelling van den stoet is even eens nog niets definitiefs bekend. Uiteraard worden hierbij dc daarvoor vastgestelde protocollaire voor schriften streng in acht genomen. Het testament van Koningin Emma is vanochtend geopend. Naar verluidt zou het den wcnsch van de Koningin-Moeder bevatten dat do teraardebestelling een eenvoudig karakter zal dragen, een wcnsch, die geheel in overeenstemming is met het leven en het karakter van de betreurde vorstin. Koningin Wilhelmina heeft gezegd er prijs op te stellen, zelf gekend te worden in alle regelingen, d c met het oog op de plechtige begrafenis getroffen worden. Niets gebeurt zonder Haar voorkennis en zonder Haar goedkeuring. Reeds nu worden van alle zijden pogingen in het werk gesteld om goede plaatsen to veroveren bij de a.s. begrafenis der Koningin-Moeder, net spreekt, dat het Lange Voorhout, het vermoedelijke beginpunt der plechtigheid, daarbij zeer in trek is. Verschil lende eigenaars van porceelcn hebben nu reeds aan vragen gekregen. Delft maakt zich gereed. De voornaamste reden, dat de bijzetting eerst do volgende week zal plaats vinden, is hierin gelegen, dat de Nieuwe Kerk te Delft, waar het stoffelijk overschot in den historischen grafkelder zai worden bijgezet, gerestaureerd wordt. De ruinito in de ge heele voorste helft van deze prachtigo kerk wordt ingenomen door steigcrwerk en een deel van dit stei- gerwerk moet worden afgebroken De afsluiting van het koor en de provisoneele kerk, die in het koor is ingericht, moet worden opgeruimd, teneinde de hoofdingang van den grafkelder to kun nen bereiken. Het restauratiewerk is direct stopge zet, en er zal zeker wel een maand verloopen, voordat er mee kan worden voortgegaan. Do gemeenteraad kwam gistermiddag om vier uur in buitengewone vergadering bijeen, tot vaststelling van het adres van rouwbeklag. „Wij zullen", zoo zeide de burgemeester, „Koningin Emma blijven eeren als een edele Vrouwe, die in grooten eenvoud Haar leven wijdde aan do belangen van vorstenhuis en vaderland. En wanneer straks het stoffelijk overschot binnen Delfts veste rusten zal, dan zullen wij Deftenaren ons bewust zijn, dat wederom een groote doode is bijggezet in Oranjes grafkelder en Delfts burgerij zal liet zich een eer re kenen om de wacht to betrekken bij Haar Koninklijk Graf. Omstreeks half elf gistermorgen arriveerden de vorst van Waldeck en graaf Schimmelpenninck, cere moniemeester. en de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, jhr. mr. dr. H. A. van Karne- beek. Zij begaven zich met den burgemeester van Delft, mr. G. van Baren naar de koninklijke grafkel der in de Nieuwe Kerk. Stemmige uitzendingen. De uitzending van de begrafenis. Gistermiddag vond onder leiding van den voorzit ter van den Radioraad, den heer Van Boeyen, een besproking plaats in het departement van Binnen landsche Zaken, waarbij aanwezig waren vertegen woordigers van den P.T.T.-dienst en van de omroep organisaties. Naar aanleiding van die bespreking deelt de regcering mede, dat de omroeporganisaties zich bereid hebben verklaard op verzoek van de regecring tot het treffen van do navolgende rege ling: 1. Van hedenochtend af tot*aan den dag van de begrafenis van H.M. de Koningin-Moeder zal het programma, dat reeds voor die «lagen is vastgesteld, worden gewijzigd ais in verband met het overlijden passend wordt geacht. 2. Op den dag van dc begrafenis van H.M. de Ko ningin-Moeder zullen de Nederlandsche zenders zwijgen, behoudens dat uitzending van de plechtig heden voor zooveel mogelijk zal geschieden. 3. Uitzending qjp den dag der begrafenis zal op beide zenders tegelijk geschieden. Zij wordt onder leiding van dc regeering door de vier omroeporgani saties gezamenlijk verzorgd. i. De radiocentrales geven tot en met den dag der begrafenis geen ander programma dan door de Nederlandsche zenders op die dagen wordt uitgezon den. 5. De uitzending van de plechtigheden zal mede via de Phohi en (ie rijkszenders te Kootwijk ge schieden. Tijdens een skitoer door een onweersbui overvallen. Het lijk thans geborgen. Reuter meldt uit Glarus: De 19-jarige Nederlandsche student, aan de Zu-v richer Technische Hoogeschooï, J. S. Wolfer. die met een tweetal Poolsche kameraden eonigo dagen de wintersport beoefende, is Zondag bij een toer op den Guldonstock door een omveer overvallen. Een reddingscolonne, die onmiddellijk vertrok, na dat bekend was, dat hij in gevaar verkeerde, kon hem niet bereiken en keerde onverrichter zake terug. Zijn lijk is thans gevonden en geborgen. De dieren na oen halve oeuw teruggekeerd. Reuter meldt uit Sylva (Noord-Carolina): Vijftig jaar nadat de laatste wolven hier verdre ven zijn, zijn deze roofdieren door de hevige koude van dezen winter gedreven, teruggekeerd Bijna iede- ren nacht hoort men hen huilen, terwijl van alleen staande boerderijen kippen, biggen cn schapen wor den vermist. Menschen en honden zijn evenwel nog niet aangevallen; wel heeft een wolf met een troep honden gevochten, hetgeen hij met den dood heeft moeten bekoopen. Vermoedelijk zijn de wolven uit de Great Smoky Mountains naar hier afgedaald. KERK IN BRAND GESTOKEN. Madrid. In oen dorpje bij Almcria is gister de parochiale kerk in brand gestoken. De daders zijn zonder herkend te zijn ontkomen. In Granada hebben anarcho-syndicalisten een kruitmagazijn overvallen en groote hoeveelheden springstoffen buitgemaakt. OM DE ERFENIS VAN ABDOEL HAMID. Een waarde van ruini een milliard. Alexandrië: De erfgenamen van sultan Abdoel Ha- mid maken aanspraak op zijn bezittingen, welke een waarde van 1200 millioen gulden hebben. Zij hebben een eisch ingediend bij het gemengde civiele hof te Beiroet tot het verdeden van alle bezittingen van den sultan. Deze bestaan uit 200.000 acres landerijen in Egypte, het monopolie van de expioitatio van de Doode' Zee, 125 boerderijen in Syrië, palmtuinen cn landerijen in Irak, petroleumvelden in dit land en verder nalmetuincn in Tripolis en landerijen in Grie kenland. COMMUNISTISCHE ARISTOCRATEN IN JAPAN. Negen Japansche edellieden hebben zich moeten verantwoorden wegens communistische activiteit of door hen aan communisten betuigde sympathie. Tosjimori Mori, dc erfgenaam van graal Tosjisjingo Mori, is vervallen verklaard van zijn aanspraken op den titel van zijn vader, terwijl twee graven, twee burggraven cn. vier baronnen reprimandes hebben ontvangen. DE STORMEN IN ZUID-WEST EUROPA. Parijs. De zware stormen van de laatste dagen hebben overal aan de kust veel schade veroorzaakt. Te St, Nazairo zijn de kaden ondergeloopen. Bii La Corona hadden grondverzakkingen plaats, waaron der ook de spoorlijnen beschadigd werden. Uit Ca- sablanca wordt gemeld, dat zware golven de Marok- aansche kust beukten en gedeeltelijk overstroom den. Bij Mazaegas drong liet water door tot een kerk hof. dat hij de kust is gelogen. Vele lijken kwamen '■loot te liggen on werden weggespoeld. Ook talrij ken auto's die zich op den weg langs dc kust bevon den. werden door het water omgeworpen cn spoelden weg.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1