Woensdag 21 Maart 1934. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9452 HUISELIJK DRAMA. Bctsing tnsschen twee vrachtauto's. Gevaarlijke vondst. Schoten van een jaloerschen minnaar. Echtscheiding als bevrijdingsmiddel. Brieven over Engeland. - Vliegveld op Texel. Een strijdlustig bruidspaar. Gouddelverij in Frankrijk. Ccstellende ontdekking in een woning te Boven-Hardinxveld. - Moeder van drie kinderen vermoord. Het dorpje Boven-Hardinxveld is in rep en roer ge- bracht door een vreeselijk drama, dat zich aldaar gisternacht heeft afgespeeld. Vermoedelijk in een vlaag van waanzin heeft ze kere I.. V.. aldaar, te omstreeks half 11, zijn vrouw met messteken om het leven gebracht en vervolgens het lijkt uit het venster geworpen. Gistermorgen vroeg heeft men het ontzielde lichaam van het slachtoffer in den tuin, achter do woning, gevonden. Omtrent deze vrceselijke gebeurtenis wordt nader gemeld, dat V. Dinsdagavond, voor het plegen van den moord, een bezoek had gebracht aan ds. v. d. Pol, den predikant der Ned. Herv. Gemeente, met wien hij ecnigen tijd gesproken had. Do predikant was tijdens dit gesprek tot de ontdekking gekomen, dat V. volkomen overstuur was. Hij had er echter geen bijzondere aandacht aan geschonken en don man met een zacht lijntje de deur uitgewerkt Vermoedelijk omstreeks half 11 heeft zich toen het drama afgespeeld. V. is na het plegen van zijn daad weer naar de pastorie gegaan en heeft daar in den tuin eenige malen luide geroepen: „Wat heb ik toch gedaan!" Gistermorgen heeft men in den tuin van de pastorie het bebloede mes gevonden, waar mede V. zijn vrouw heeft vermoord. Het parket te Dordrecht is onmiddellijk, nadat men den inoord had ontdekt, gewaarschuwd. Nadere bijzonderheden. De man, die 35 jaar oud is, staat in het dorp he kend als kalm en bezadigd en de ontdekking van de vreeselijke daad veroorzaakte dan ook in het rustige dorp in den vroegen morgen grootc conster natie. Een buurvrouw, mej. Wijbrands, die naast 't kleine winkeltje aan den Dijk woont, ging 's mor gens om halfzeven aan do achterzijde haar huis uit en zag tot haar grooten schrik achter het huls van Vogel het roerlooze lichaam van een vrouw. Zij snelde terug en vond de voordeur van het winkel huis geopend. Naar binnen gaande zag zij Vogel op bod liggen Toen hij de vrouw bemerkte, zwaaide hij wanhopig met de armen en riep: „Ga weg. ga weg!" In grooten angst snelde de vrouw terug en waar schuwde een familielid, die op zijn beurt do politie van de ontdekking in kennis stelde. I'it her onderzoek bleek, dat de man zijn vrouw moet hebl>en gedood met een mes, In dc omgeving van Vogel had men niets vreemds aan den man gemerkt. We! was hij den avond te voren plotseling naar den dorpspredikant gegaan en had dezen te spreken gevraagd. De predikant was wel eenigszins verbaasd over de vreemde houding van Vogel, doch dacht daar verder niet over na. Familie, naar wie Vogel daarna is gegaan, had niets gemerkt, dat op eon naderend drama kon wijzen, toen Vogel om hall twaalf naar zijn eigen woning terugkeerde. Omtrent de motieven, die tot zijn daad geleld heb ben tast men volkomen in het duister. Het is zeer waarschijnlijk, dat de man tijdens zijn vreeselijko daad waanzinnig moet zijn geweest. Midden in den nacht is hij naar het huis van den prediknnt gegaan, althans men vond in den tuin van de pastorie het mes, waarmede dc daad moet zijn volbracht Do Hardinxvcldsche politie vond. toen zij het huis betrad. Vogel nog zooals dc buurvrouw hem verlaten had. op het Iwd liggend. Om verdere onheilen te voorkomen, hond de politie hem. Met parket uit Dor drecht arriveerde omstreeks twaalf uur en stelde een nauwkeurig onderzoek in. dat eenige uren vorderde. Om drie uur werd het lijk van de vrouw uit hot huis gebracht, waarna ook Vogel, gebonden op een brancard, per auto naar het Sint Jorisgasthuis te Delft werd vervoerd. Het lijk van de vrouw werd naar I.eiden gebracht voor een gcrechtelijko schou wing. F.en tragische omstandigheid is, dat van de drie kinderen van vijf. drie en één jaar, twee ziek lagen aan dc mazelen. F.en schoonzuster van Vogel bracht de kinderen in dekens gewikkeld het huis uit. De oudste werd nog door de politie verhoord, doch kon slechts huilend mededeelen. dat vader en moeder gevochten hadden en uit het raam waren gevallen. In het dorp heerscht groote verslagenheid en ieder spreekt vol modelijden over de ongelukkige vrouw en haar drie overgebleven kleine kinderen. Vogel stond zooals gezegd, goed aangeschreven en men ge looft dan ook algemeen, dat hij krankzinnig is ge worden. Tot laat in den middag stonden tientallen menschen voor het huis het gebeurde te bespreken Twee licht, en een ernstig gewonde. Gisterochtend om kwart voor vier heeft in een bocht op den Brednscheweg te Roosendaal een bot sing plaats gehad tusschen een transportauto van den veehandelaar Mol uit Roosendaal, waarin zich 37 kalveren bevonden en een uit tegenovergestelde richting naderenden bestelauto van Van Stokkem uit 's Hertogenbosch, bestuurd door den 26-jarigeu v. d. Laar uit Den Bosch, die pakken kranten van het Nieuws van den Dag naar Zeeland vervoerde. De aanrijding geschiedde doordat laatstgenoemd*, die met groote snelheid reed, wegens de gladheid links was gaan rijden, ten einde de bocht beter te nemen. Op dat oogenblik naderde echter uit tegen overgestelde richting de gonoemde transportauto. Een botsing was onvermijdelijk. De voertuigen raak ten elkaar in dc flank met een klap die een kilome ter vorder door twee survcilleerende agenten werd gehoord. V. d. Laar werd met een wond aan voor hoofd en linkerslaap en een armfractuur naar het r.k. ziekenhuis Chnritas vervoerd. De twee inzitten den van den transportauto, zoons van den veehan delaar, Mol werden licht aan handen en gelaat ge wond door glasscherven. De toestand van eerstge noemde bleek in het ziekenhuis minder ernstig dan het zich aanvankelijk liet aanzien. Cabine en carrosserie van den bestelauto zijn van do eb:: - gerukt en geheel versplinterd. De weg se over een afstand van 40 meter met I ran: i n stukken hout bezaaid. Twee kalveren werd»' i i ij de botsing gedood. Meer dan duizend bommen en handgra naten te Buenos Aires gevonden. Buenos Aires: Do politie deelt mede, een groote voorraad springstoffen te hebben ontdekt, en in beslag genomen. Onder dc inbeslag genomen voor raad bevonden zich 10!0 groote bommen en handgra naten. In een der voorsteden vond men bovendien een voorraad bommen, die veel overeenkomst toon den met de bommen die gebruikt werden tijdons den radicalen aanslag in December j.l. Twaalf personen werden gearresteerd. Veroorzaken een groot vuurgevecht in Havanna. V.D. verneemt uit Havanna: Een onberaden daad van een teleurgesteld aanbidder heeft te Havanna ernstige gevolgen gehad, die niet beperkt bleven tot het paar in kwestie. Dicht nabij het Capitol te Ha vanna loste in een der plantsoenen een jaloersch minnaar een schot op zijn geliefde. De wacht van liet Capitol die het schot hoorde, verkeerde in de mee ning, dat een revolutionnaire menigte een aanval op het Capitol wilde doen. De geheole wacht werd in het geweer geroepen en begon eveneens to schieten, waar op men in verschillende stadsdeelen dacht, dat nieu we onlusten waren uitgebroken en in verschillende dcelcn van de stad schietpartijen ontstonden. Nadat een persoon was gedood en verscheidene gewond, kon de politie de rust herstellen, waarna bij onder zoek de juiste oorzaak van de paniek in de stad aan het licht kwam. Dc Daily Herald meldt, dat de uit het kamp van Oranionburg gevluchte Duitscho soc.-dem. Rijksdag afgevaardigde Seger,wiens beschrijving van de toe standen in het kamp in acht talen is vertaald, to Londen heeft meegedeeld, dat hij een echtscheidings procedure is begonnen als laatsto middel om zijn vrouw uit de gevangenis te krijgen. Aan een redac teur van dat blad zeidc Seger: Vier weken geleden is mijn vrouw gearresteerd. Mijn schoonvader heeft haar vrijlating verzocht, op voorwaarde dat ik nooit meer naar Duitschland zou terugkeeren. Hij kreeg ten antwoord dat mijn vrouw integendeel gevangen zou worden gehouden tot ik mij te Oranienburg of Berlijn zou hebben gemeld. Zelf heb ik nog aange boden om met mijn vrouw en ons kindje van 19 maanden naar Amerika te gaan, maar ook dit is afgeslagen. Ik heb mijn vrouw dus moeten aanra den een echtscheidingsprocedure in to leiden en zelf heb ik van hier Londen uit hetzelfde gedaan. 17 Maart 1034. MIJ dunkt, dat we Mungo Park nu lang ge noeg in zijn negerdorp hebben laten zit ten, en we zullen hem maar eens gaan ver lossen. Waarschijnlijk wel eenigszins tot leedwezen van dc aanbiddende, hoewel misschien niet aanbid delijke negerinnen, zette Park zijn reis voort Nog steeds had hij van den Niger geen spoor gezien. Maar zijn geluk verliet hem niet. Te Dingyee was het bij afwisseling eens een negerman, die onder zijn bekoring kwam. Park had krullend haar, en de neger vroeg en kreeg verlof, de helft er van af te snijden. De afgesneden krullen zouden voortaan den zwarten Afrikabewoner dienen tot een onfeilbaar mid del om ongelukken te ontloopen. Laat ons hopen, dat hij in zijn talisman nooit teleurgesteld is. Te Koolikorro was er opnieuw een neger, die meende door middel van den vreemde blanke tot ge luk en voorspoed te kunnen komen. Hij verlangde van Park een geschreven tooverformule. Een soort van bord werd gevonden, en met kalk of krijt schreef Park daar een verzameling van onzin op. De neger was verrukt Hij had Park al voor zijn talisman betaald, door hem een maaltijd te verstrekken, maar nu vond hij, dat hij dan ook al de kracht, die van het geschreveno uitging, in zich moest opnemen. Daartoe nam hij een kalabas, en spoelde voorzichtig mot water al de krijt- woorden daarin. Vervolgens sprak hij er eenige ge beden over uit, en dronk toen het zaakje op. Maar je kunt met die dingen nooit te voorzichtig zijn, vond de neger. Hij nam daarom ten slotte het bord zelf, en likte dit nog eens heol zorgvuldig af. Wat een ontdekkingsreiziger al moet doen, wan neer hij geen knoopen meer heeft Het was op den 21stcn Juli 1796, dat Park Segu bereikte, en voor de eerste maal den Niger zag. Voorloopig stelde hij zich met dit succes tevreden, wat we ons wel eenigszins kunnen voorstellen, wanneer wc de schaarschheid van zijn garderobe in aanmerking nemen, en be sloot huiswaarts te koeren. Onnoodïg te zeggen, dat de terugreis minstens evenveel avonturen opleverde als de heenreis. Park had nu een andere route genomen, om zoo dicht mogelijk bij den Niger te blijven. Hij volgde de rivier tot Bamako, een afstand van 300 mijlen. Te Kamalia werd hij ziek, en zou hoogstwaarschijnlijk omgekomen zijn, als een neger hem niet liefderijk had opgenomen en verpleegd. Zeven maanden lang bleef Park in dc hut van dezen vriendelijken zwarte, ca vervolgde toen .volkomen hersteld zijn tocht. Den Gesteund door rijkssubsidie. Bij hot gemeentebestuur van Texel is bericht in gekomen van den minister van sociale zakon, dat hij subsidie zal vcrlecncn in de kosten voor den aan leg van een vliegveld. Het. plan. dat krachtig ge steund wordt door de K.L.M.. bedoelt in den polder Eierland op een terrein van 600 M. breed, een vlieg veld aan te leggen,, waarvan de kosten f 54.000 be dragen, nl. f 44.000 voor loon en f 10.000 overige kos ten. Dc leiding van het werk zal bij do Ned. Heide maatschappij berusten. Verscheidene bruiloftsgasten naar het zie kenhuis. Parijs: In de buurt van Mouline kwam het op een bruiloftspartij tot een vechtpartij tusschen de pas gehuwden en hun gasten. Dc twist liep zoo hoog, dat verscheidene personen gewond werden, van wio drie zoo ernstig, dat zij naar een ziekenhuis vervoord moesten worden. Dc bruidegom, die zelf ook gewond was, werd ge arresteerd. AANSLAG OP DEN ITALIAANSCHEN CONSUL IN MEXICO. Mexico City: Dinsdagmiddag is in het gebouw van het Italiaansche Consulaat te Mexico-City een re volveraanslag gepleegd op den Italiaanschen consul Vicente Giudice Pietro. De consul werd door vijf schoten zxvaar gewond. De dader, de Italiaan Manuel Mula, werd gearresteerd. Hij verklaarde zijn daad uit persoonlijke motieven te hebben gepleegd. Men acht het echter niet uitgesloten, dat de aansla*? een politieken achtergrond heeft, aangezien Mula anti fascist is. lOden Juni 1797 bereikte hij opnieuw Pisania, waar hij zijn zwerftocht anderhalf jaar tevoren was begon nen, en keerde eindelijk over Amerika naar Engeland terug. Hij kwam er aan op den 22sten December. Niemand had gedacht, dat de Afrika reiziger nog in leven was, en toen Park zoo onverwacht opdaagde, en meedeelde, dat hij met eigen oogen den Niger had ge zien, cn de rivier'over een afstand van 300 mijlen had gevolgd, kende het enthousiasme van zijn land- genooten nauwelijks grenzen. Het Afrika Genoot schap liet terstond een verslag opstellen van Park's reis en in 1799 verscheen van de hand van den reizi ger zelf een uitvoerig reisverhaal, dat grooten op gang maakte, en steeds populair is gebleven. Park ging nu naar Schotland terug, trouwde er, en vestigde zich als dokter te Peebles. Het is nauwelijks to verwonderen, dat de ontdekkingsreiziger dit leven na verloop van eenigen tijd min of meer saai begon te vinden. Misschien beviel hem ook de Schotsche kleeding minder goed, dan de „uitrusting", waaraan hij in Afrika gewend was geraakt. In elk geval, toen de gelegenheid zich aanbood, maakte hij zich gereed om zijn tweede reis te ondernemen. Van deze reis is Park niet terug gekeerd. En toch was zij veel beter voorbereid dan de eersto. Het was een expeditie op tamelijk groote schaal. Behalve Park, en zijn zwager, die meeging als officier van ge zondheid, bestond het gezelschap uit 35 soldaten, twee matrozen, een artillerie-officier, en vier timmer lui. Allen natuurlijk van de noodige jassen cn vesten met knoopen voorzien. Maar ditmaal was het niet zoozeer de neger als het klimaat, dat do vijand bleek te zijn van de ontdek kingsreizigers. Toen zij na een tocht van vier maan den den Niger bereikten, was drie vierde gedeelte van de mannen bezweken. De elf overlevenden waren toen te Bamako. Zooals wij weten, was Park hier ook geweest op zijn eersten tocht. Hij besloot thans dc reis van Ba mako naar Segu per kano te maken, en slaagde daar ook werkelijk in. Toen pas zou het eigenlijke ge deelte van de ontdekkingsreis beginnen, want tot dus ver had Park nog geen doel van den Niger gezien, dat hij ook niet op zijn eerste reis had aanschouwd. Hij was nog steeds vol goeden moed. En trouwens, de omstandigheden waren ook wel zoo gunstig als enkele jaren geleden. Maar van dc overgebleven mannen was er eigen lijk maar één, die Park werkelijk tot hulp was. Met dezen man, een soldaat, slaagde Park er in twee kano's te vercenigen tot een tamelijk goede boot van 40 voet lang, en G voet breed. Aan dit vaartuig gaf hij den naam van Joliba, den naam. dien de inboor lingen aan den Nigre gaven, en begon zijn nieuwe reis. Zij zou hem weinig geluk brengen. De zooeven genoemde soldaat was nu aan dc beurt to bezwijken. Park's zwager was reeds veel eerder ge storven, en er waren thans nog slechts vijf Euro- Een medewerker van do N'.R.Crt. schrijft: Terwijl ieder weet. dat Frankrijk er heel wat goud op nahoudt in de kelders en kluizen van de Ban- que do France, is het lang niet van algemeene be kendheid, dat ook zijn bodem hier en daar vrij aan zienlijke hoeveelheden van het edele metaal in erts- vorm bevat. Toch is dit een feit en op sommige plaatsen zelfs in dusdanige mate. dat er van eou loonende exploitatie sprake kan zijn. Reeds de Ro meinen waren van de aanwezigheid van goud in het oude Gallië op de hoogte en in het Centrale Hoogland stelde goedkoope slavenarbeid hen in staat om met succes dc ontginning van verscheiden mijnen ter hand te nemen. Sporen van dat werk zijn nog tc vinden in den vorm van puiten en gangen, en juist deze zijn voor de hedcndaagsche goudja gers een nuttige aanwijzing geweest. Reeds in het begin dezer eeuw liervatte men daar bij St. Yricix, den arbeid, doch op veel aanzienlijker diepten dan de Romeinen in staat waren tc bereiken. Die ex ploitatie heeft men weer moeten laten varen toen dc opbrengst de kosten niet meer dekte, maar niet vóór er een hoeveelheid van m totaal 7 8000 K.G. fijn goud te voorschijn gebracht was. Men is echter in dezelfde streek blijven speuren en delven, en thans zijn er in dc omgeving van I.imoges (Limou- sin) eenige mijnen in ontginning, waar men op 150 u 200 M. diepte elke 10 dagen 7 en 10 kilo goud weet tc winnen. Sinds 1921 bedraagt de opbrengst daar reeds 5300 K.G. met een g»-halie van omstreeks 865. En het laat zich aanzien, dat Limousin, Périgord en Auvergne hun laatste woord op het gebied der goud productie nog niet hebben gesproken. Al zal er wel nimmer sprake zijn van sensationeelc vondsten als in Californië en Klondyke, toch is er alle kans, dat Cesar's „Gallia Aurifera" zijn aloude reputatie niet geheel eri al zal verloochenen., doch bij gestadigen, geduldigen ontginningsarbeid nog geruimen tijd 'n loonende goudopbrengst zal waarborgen. ARABISCHE LEIDERS VEROORDEELD. Wegens deelneming aan verboden pro cessie. I Jeruzalem. Zeventien Arabische leiders zijn gis teren van 5 tot 10 maanden dwangarbeid veroor deeld wegens deelneming aan de processie, die werd verboden naar aanleiding van dc onlusten in Octo- bcr van het vorig jaar. Allo beschuldigden zijn te gen borgtocht op.vrije voeten gelaten in afwachting van hun zaak in liooger beroep. Onder de veroordeelden bevinden zich de vooraan staande Mahomedaansche politici sjeik Moezaffar Auni Bey en Abdoel Hadji Dzjamil Hoessein die beiden tot tien maanden dwangarbeid zijn veroor deeld. MET PASCHEN ZAL IN RUSLAND WORDEN GEWERKT. Naar uit Moskou wordt gemeld, hebben de Rus sische vakvoreenigingen besloten, dat op Goede Vrij dag en op de heide Paaschdagen In de staatsbedrij ven zal worden gewerkt. PANIEK IN EEN BIOSCOOP. Vijf kinderen gedood en 30 gewond. Parijs: In de Zuid Amerikaansche stad Baran- quilla ontstond in een bioscoop tijdens een kinder voorstelling oen paniek, doordien iemand plotseling „brand" riep. De kinderen drongen naar den uit gang, waarbij 5 kinderen doodgedrukt cn ongeveer 30 gewond werden. peanen in leven, waarvan er een krankzinnig wks. Bij het gezelschap bevonden zich nu evenwel drie sla ven en een gids. Misschien voelde Park de waarschijnlijkheid, dat hij Engeland nooit terug zou zien. In elk geval, voor hij dc verdere reis aanvaardde, zond hij een gids met brieven terug naar de Gambia. Deze brieven heb ben hun bestemming bereikt. Zij zijn ook de laatste mededecling, die Park aan zijn landgenooten heeft verstrekt. Zij bevatte onder meer deze woorden: „Ik zal oostwaarts varen met het vaste plan dc uitmonding van den Niger te vinden, of bij het po gen daartoe ora te komen. Als allo Europeanen, die nu nog bij mij zijn, sterven, en ik zelf half dood ben, zal ik nog de reis voortzetten, cn als ik mijn doel niet kan bereiken, zal ik ten minste sterven op den Niger". Toen na geruimen tijd niets meer van Park verno men werd, spoorde do Britsche regeering den gids op, die de brieven naar dc Gambia had gebracht, en be lastte hem met een onderzoek naar het lot van den ontdekkingsreiziger. Deze gids slaagde in zijn op dracht. Hij trof den eenigen overlevendo van het ge- zolschap aan, een der slaven, en vernam van dezen het einde van tien rampspoedigen tocht. Park had een lange reis gemaakt in zijn boot langs den Niger, een afstand van meer dan 1000 mijlen. Do reizigers hadden ruimschoots voorraad levensmidde len, en hadden zich geregeld zoo ver mogelijk verwij derd gehouden van de inboorlingen. Een geheel an der systeem dus, dan Park op zijn eerste reis gevolgd had. Het nieuwe systeem werd de reizigers noodlottig. De negers, die waarschijnlijk met eenige knoopen tevreden waren geweest, werden kwaad, toen zij Park's boot maar steeds midden op do rivier zagen voorbijgaan, en geregeld kwamen zij in hun kano's op do reizigers af, met alles behalve vriendschappelijke bedoelingen. Maar geruimen tijd ging alles goed. Park en zijn makkers hadden vuurwapenen cn am munitie In overvloed, en dc negers hadden niets van dien aard. Do gevechten eindigden onveranderlijk met overwinningen voor de reizigers. Tot eindelijk het noodlot tusschenheide kwam. Bij een nieuwen aanval kwam do Joliba op een rots midden in den stroom terecht, en pogingen om de boot vlot te krijgen, mislukten. De toestand werd on houdbaar. Aan beide oevers stonden de inboorlingen, die de mannen in de boot met hun pijlen en speren bestookten. Ten slotte sprongen Park, en de drie Europeanen, die nog met hem waren, in de rivier en verdronken. De slaaf had zich zwemmende weten to redden. Zoo eindigde het leven van Mungo Park. Zijn reis verhaal, waarnaar later gezocht is, is nooit gevon den.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5