Kijken is Koopen i CLOECK Hitier spreekt. Rouwbeklag in de Tweede Kamer. „Uw volk treurt met U VRIJDAG DEFiLE LANGS DE BAAR. Burgemeesters met pensioen. ONTZETTENDE BRAND IN JAPAN. Vermoedelijk 1000 menschen omgekomen. Bouw van bruggen in de Wieringermeer. AANSLAG OP GORING? j Rust zacht, Moeder. Een bom geworpen. Spoorwegramp in den Oeral. Nieuwe campagne tegen de werkloosheid. Donderdag 22 Maart 1934. Postrekening No. 23330 SGHAGER 77ste Jaargang. No. 9453 CD11RAIVT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentién nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f ISO. Losse nummers 6 cent ADVKRTEN- T1SN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewljsno. inhegreppn). Groofe letters worden naar plaatsruimte berekend. Gistermiddag heeft de Tweede Kamer haar adres van rouwbeklag aan H.M. do Koningin in verband met het overlijden van H.M de Koningin-Moeder, vastgesteld. Het luidt als volgt: „Majesteit, Met ontroering heeft dc Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal dc mcdcdecling ontvangen van het overlijden van Uwe beminde Moeder. Diep bewogen deelt zij in de droefheid van het Koninklijk gezin. Bij deze groote beproeving gedenkt de natie vol erkentelijkheid al wat de Overledene gedurende meer dan een halve eeuw voor haar is geweest en de liefderijke zorgen, waarmedo Zij als echtgenoote, Moeder en Grootmoeder het vorstenhuis heeft om ringd, in Haar verheven leiding van den Staat, in Haar medeleven met do nooden van het volk. In zijn dankbaarheid en in zijn rouw is het Neder- landscho volk zich meer dan ooit van zijn eenheid en van zijn verbondenheid met Uw Huis bewust Aan den troost, dien Uwe Majesteit vindt in dc aanvaarding van Gods alwijs bestel, pare zich die der zekerheid dat Uw volk met U treurt" De Kamer keurt het ontwerp adres goed. De voorzitter zegt, dat het adres aan de Koningin zal worden aangeboden door een commissie, be staande uit de leden der commissie van redactie en uit de hoeren Vliegen en Albarda en mej. Meyer. De Voorzitter stelt zich zelf aan het hoofd der com missie. Laatste groet. Vrijdag a.s. défilé langs de baar. Op last van H. M. de Koningin laat de waar nemend grootmeester van II. M. do Koningin- Moeder bekend maken, dat a.s. Vrijdag van ne gen uur v.m. tot zes uur n.m. gelegenheid zal zijn om een laatsten groet te brengen aan het stoffelijk'overschot van ,H. M. do Koningin- Moeder, dat daartoe in gesloten kist in de vesti bule. met opengeslagen deuren, van het paleis aan het I.angc Voorhout zal worden geplaatst. Naar het Corr. Bureau in tegenstelling met andere berichten verneemt, wordt het stoffelijk overschot van H. M. de Koningin-Moeder met gebalsemd. De uitvaart. Het uur waarop do stoet Dinsdag van het paleis op het Voorhout zal vertrekken, staat nog niet vast, maar waarschijnlijk zal het 11 uur zijn. Naar voorloopig wordt gemeld kan de aankomst van de volgende vorstelijke personen voor de bijzet ting van het stoffelijk overschot van H.M. de Ko ningin-Moeder worden verwacht: Hertog Adolf Frederik van Meckienburg, Prins Eugenius van Zweden. Prins Josias en Prins en Prinses Max van Waldeck-Pyrmont. Prins George van Waldeck-Pyrmont en de Prins en Prinses van Wied. De kist, waarin het stoffelijk overschot van de Koningin-Moeder zal worden bijgezet, is een een voudigc kist van blank eikenhout in de was. naar z.g. Engelsch model, dw.z. met een gebroken lijn en ter hoogte van do schouders het breedst. In deze kjst wordt een looden, met wit satijn bekleede en ge capitonneerde kist geplaatst De staatsie kist heeft verzilverd beslag en schroe ven in den vorm van kronen. Het geheel is vervaardigd in de fabriek van de firma Inneméo en Zonen. De bijzetting van het stoffelijk overschot van H.M. de Koningin Moeder zal mr. Van Schaik, de mi nister van justitie, eigenhandig de kist, nadat deze in den grafkolder zal zijn geplaatst, verzegelen Tien weken hofrouw. Met Ingang van Donderdag 22 Maart zal het Hof tien weken rouw aannemen. De eerste vijf weken zal het Hof in zwaren rouw zijn, daarna drie weken Wanneer zij 65 Jaar zijn. Alle burgemeesters in ons land hebben do vorige week een schrijven ontvangen van het departement van Binnenlnndsche Zaken, dat zij voortaan op 65- jarigen leeftijd zullen worden gepensionncerd. Op de vraag, of dit ministerieel besluit ook geldt voor hen, die minder dan tien dienstjaren hebben, antwoordde men aan bet Alg. Hdbld., dat in een der gelijk geval het gemeentebelang kan eischen, dat hier van wordt afgeweken. Aan burgemeesters, dio reeds den 65-jarigen leeftijd hebben bereikt of overschreden, zal ochter pensioen worden verleend, wanneer hun ambtsperiode is ge ëindigd. VERDWENEN TEXELAAR IS IN DEN HAAG GEWEEST. Bij de politie te Den Burg op Texel is bericht ont vangen, dat George Bnarda, de Woensdag op zoo ge heimzinnige wijze verdwenen jongen, te Den Haag een bezoek heeft gebracht aan zijn moeder. Na dit bezoek is hij weer opnieuw verdwenen en is 't nog niet gelukt hem op te sporen. halve rouw dragen en tenslotte nog twee weken lichte rouw. Telegrammen van bnitenlandsohe hoven. Onder de vele bewijzen van deelneming door H. M. de Koningin ontvangen, bevinden zich telegrammen van den koning van Sinm, den president van Portu gal, van Columbia, van San Salvador, van Mexico, van Guatemala, van Chili, van Peru en van Cechoslowa- kije, den regent van Hongarije, den president van Spanje, don koning en de koningin van Denemarken, den koning der Belgen, den president van Litauen, den koning van Zweden, den president van Oosten rijk, den koning van Egypte, den keizer van Japan, den president der Vereenigde Staten van Amerika, den bondspresident van Zwitserland, den president der Franscho republiek, den president van Duitach- land, den koning en de koningin van Engeland, den koning van Bulgarije, den president van Polen, dien der Dominieaanschc republiek en dien van Cuba, den vorst van Monaco, den president van Haïti, den Paus, den kroonprins en kroonprinses van Noorwegen, den ex-koning van Spanje, den hertog de Guise. koningin Elisabeth van België en van den kroonprins en kroon prinses van Zweden. IndiS in diepen rouw. Vele blijken van deelneming. Batavia. Uit alle deelen van den archipel stroo men telegrammen toe, welke het bewijs vormen hoe zeer Ned. Indië getroffen is door het heengaan van H.M. de Koningin-Moeder. Het gistermorgen uit Batavia naar Amsterdam vertrokken vliegtuig van de K.I..M. de „Pelikaan", voert een krans mede van Indische immortellen, dra gende het opschrift: „Een laatste groet van overzee aAn onzo beminde Koningin-Moeder." De stad Hakodate voor het grootste gedeelte vernield. REUTER seint uit Tokio: Er zijn vermoedelijk duizend menschen omgekomen bij een geweldigen brand, die het grootste gedeelte van Hakodate, een stad van bijna 200.000 inwoners, heeft vernield. De brand duurt nog voort. Hij werd vermoedelijk veroorzaakt door het omwaaien van eenige schoor- steenen tengevolge van den geweldigen wind. Acht nieuwe vaste bruggen aanbesteed. De directeur-generaal der Zuiderzeewerken heeft gister aanbesteed den bouw van acht vaste bruggen in gewapend beton in de Wieringermeer, met bijko mende werken. Laagste inschrijver was J. P. Koopen te Enkhuizen met f 61.325. In de onmiddellijke nabijheid van het Pruisisch ministerie van .binnenlandsche zaken te Berlijn. Gistermiddag zou volgens een bericht uit Berlijn aan de „Intransigeant" op den hoek van Unter den Linden en de Neuc Wilhelmstrasse een bom zijn ge worpen, vermoedelijk uit een huis, dat daar wordt verbouwd. GÖRING. Te Berlijn doet het gerucht do ronde, dat de bom zou zijn geworpen onmiddellijk na hot passccren van een auto, waarin dc Pruisische minister-president Gdring cn een hoofdambtenaar van de politie geze ten waren. Een taxi chauffeur werd gewond. Mededeeling van de Berlijnsche politic. 5000 mark uitgeloofd voor opsporing van den dader. Naar het D.N.B. meldt, publiceert de politieprcsi- dent van Berlijn de volgende mededeeling: Hedenmiddag tegen 14 uur werd aan do kruising Unter den Linden-Neue Wilhelmstrasse in de onmid dellijke nabijheid van het Pruisische ministerie van binnenlandsche zaken door onbekende hand een bom geworpen, dio op den trottoirrand van do midden promenade terechtkwam cn ontplofte. De chauffcör van een taxi, die in de richting naar de Brandenburger Poort passeerde, cn een voorbij ganger werden licht gewond, do passagier van de taxi bleef, ofschoon het portierraatnpjo werd ver brijzeld, ongekwetst. Men vermoedt, dat de bom be stemd was voor een tot dusver onbekend persoon, die zich in de nabijheid der plaats van het misdrijf bevond of aldaar werd vermoed. Do politic verzocht het publiek deel te nemen aan do opheldering van het geval. Voor mededeelingen, die leiden tot ophel dering der zaak wordt een belooning van 5000 M. uitgeloofd. Nu gaat dc rouw door ons maatschappelijk leven, De goede, grijze Moedor is niet meer, De groote rust is ook voor Haar gekomen, In het paleis zijn de gordijnen neer. In vollen vrede is Ze ingeslapen, Bereid te gaan, in 't allerhoogst verband. Vertrouwende met stil gevouwen handen Op Haar geluk in 't nieuwe Vaderland. Daarbuiten wachtten talloos talloos velen In 't donker van den killen voorjaarsnacht, En hebben zwijgend aan Heur stervenssponde Een diep ontroerden, laatsten groet gebracht. En in de stilte van een grijzen morgen, Ontdaan van alle aardsche pracht en praal. Sprak wel de Liefde bij dit groote afscheid Het allerschoonste menschelijk verhaal. Ons volk zal onze Emma nooit vergeten, De goede Moeder in den waren zin, De troost van de bedroefden en bedrukten. Het middelpunt van *t koninklijk Gezin, Hoe wist Ze steeds te helpen cn te dienen. Wat was Ze sterk in Haar regeer-beleid. En welk een schat heeft Ze ons nagelaten In groote Liefde cn Barmhartigheid! Gelukkig 't volk, dat U had uitverkoren, O, Emma, die zooveel hebt liefgehad. Gelukkig, 't volk, dat U mocht toebehooren. Ook bij veel donkers langs zijn levenspad. Gij hebt ons mild Uw zegening gegeven, Voor altijd bindt ons Uwe Liefdeband, Rust zacht. Vorstin, Die immer voort blijft leven Als trouwe Moeder van ons vaderland! 20 Maart 193 i. KROES. (Nadruk verboden). 33 dooden en 68 gewonden. Reuter seint uit Moskou: Naar heden eerst wordt vernomen heeft 12 Maart jl. een spoorwegongeluk plaats gehad op het sta tion Tavatoei in den Oeral. Een personentrein liep op een goederentrein, waarbij 33 personen werden gedood en 68 gewond, waarvan 22 ernstig. Maatregelen als gevolg van spoorweg ramp. Uitzending controleerende amb tenaren. Nader uit Moskou: Naar aanleiding van de spoorwegramp bij Tava toei wijdt de Prawda een artikel aan de misstanden bij de spoorwegen. Het blad meldt, dat het Centraal .mi jLer commur)'stische partij heeft besloten ter stond 300 van speciale volmachten voorziene arbei ders naar de stations, remises en opslagplaatsen van materiaal te zenden. Later zullen 2000 a 3000 derge- Itjke controleerende ambtenaren bij dc spoorwegen tn dienst worden gesteld. „Het Duitsche volk en zijn regeering wil slechts in vrede en vrijheid medewer ken aan den opbouw van een be tere wereld", aldus Hitier. Tijdens de opening der nieuwe campagne tegen de werkloosheid in Duitschland, dia te Munchen is in gezet, gaf Hitier een overzicht van den noodtoestand, waarin het land verkeerde, waarbij de Duitsche boe renstand tot ondergang was gedoemd, de belasting druk ondragelijk was en het aantal faillisemontcn voortdurend toenam. Do financiën verkeerden in wanorde en de koopkracht van het volk daalde steeds meer, terwijl de werkloosheid meer dan zes millioen Duitschers zonder inkomen deed zijn. Het ergste was echter het ontbreken van elk vertrouwen in wijziging van dezen toestand. De partijen waren in onderlinge twisten gewikkeld, en overal zag men corruptie, onbetrouwbaarheid en gebrek aan disci pline. Men waarschuwde tegen het nationaal-socia- lisme dat het bedrijfsleven geheel zou vernietigen. Thans heeft men reeds bereikt, wat een jaar ge leden nog onmogelijk werd geacht. Hitier consta teerde dat het nationaal-socialisme een revolutie he-ft willen maken en er inderdaad een heeft ge maakt. Deze revolutie bracht geen vernietiging, doch integendeel een reusachtige ophouw. Dit was slechts te danken aan de discipline der nationaal- soeialistische partij, haar strijders en aanhangers. De groote nood dwong tot groote hesluiten, die échter slechts op langen termijn genomen konden worden. Hun verwezenlijking cischt tijd. Daarom moest het nieuwe regime een zeer groote stabiliteit hebben. De innerlijke stabiliteit van een regime wordt steeds de bron voor het vertrouwen van het volk. Wanneer de massa ziet, dat tegenover haar een re geering met overtuiging staat, draagt zij een deel van haar overtuiging op die regcering over. Men moet daarbij niet slechts met inzicht, doch zoo noodig ook hard weten te handelen. Men was bereid alles naar beste weten cn geweten te doen, doch niet om schadelijke en gewetenlooze binnen landsche vijanden hun vernielingswerk te laten voortzetten. Wie, zooals de mannen van het vorige regime, veertien jaar lang gefaald heeft, en een ge zond volk ruinccrde, heeft niet het recht in het vijf tiende jaar plotseling critiek te oefenen op diegenen die het beter willen doen en het ook beter gedaan hebben. Een regeering kan het groote werk slechts doen, wanneer allen medewerken. Het moet haar gelukken het volk in dienst van deze taak te stellen. Het werd een strijd om den wederopbouw. Men moest leeren niet op anderen te bouwen, doch te vertrouwen op eigen kracht. Van den eersten dag van ons bewind wisten wij, vervolgde Hitier, dat do strijd tegen de werkloosheid het grootste probleem was. Millioenen menschen heb ben kleeding, voedsel, huisraad enz. noodig, cn nog maals millioenen willen werken. De een kan niet krijgen wat hij noodig heeft cn de ander vindt geen mogelijkheid om dat benoodigdc 'o maken. Ons volk is een vlijtig en intelligent volk. De Duitsche arbei der wordt door geen anderen overtroffen; onze in genieurs, technici, chemici hehooren tot de baanbre kers def wereld. Zou het ons lot zijn, dat millioenen menschen niet die dingen zouden kunnen maken, die andere millioenen noodig hebben? Wij zullen dit probleem oplossen, omdat wij het oplossen moeten. Als het ons gelukt om vijf milli oen werkloozen in de productie in te schakelen, dan wil dat zeggen dat het verbniiksvermogen van het Duitsche volk eerst maandelijks minstens met 400 millioen. dat is in een jaar met meer dan vijf mil- liard. zal toenemen. Wij zijn vast besloten om het verbniiksvermogen van de massa te doen toenemen en daarnaast om een ieder in het produe^enroces in te schakelen. Tn dit afgeinopen iapr hebben wii een punt gezet aehfer alle theorieën. Het is zeer interessant, wan neer doctoren over dc mogelijkheid van genezen discusieeren. Voor een zieke is het echter van het meeste belang, dat hij weer gezond wordt. Wij zijn dan ook begonnen om het economische leven van theorieën vrij to maken cn anderzijds ook van allerlei verordeningen, voorschriften, enz. Op het gebied der motoriseering zijn misschien wel de grootste successen behaald. De staatsmidde len moeten mobiel gemaakt worden en niet als ge schenk worden uitgcdeold, doch zij mógen slechts dienen tot bevruchting van de productie. Om de noodzakelijke voorwaarden te verzekeren voor do toekomstige verkeersontwikkeling. is het reusachtige werk der negen Duitsche rijksautowegen geprojecteerd en begonnen. Dit was slechts mogelijk door de veiligstelling der Duitsche valuta, waarmee men geen lichtzinnige experimenten heeft uitge haald. Men is er integendeel in geslaagd den finan- cieelcn teocstand van het Rijk, de landen en do ge meenten. aanzienlijk te verbeteren. Meer dan 2.7 millioen werkloozen zijn in den loop vaen het jaar weer aan het werk gegaan. Voor do Duitsche arbeiders met hoofd en vuist be gint heden op 21 Maart de nieuwe strijd. Vooraan komt weer de leus van verleden jaar: Strijd tegen de werkloosheid, arbeid en daarmee, brood en leven. Ieder in Duitschland dient te begrijpen dat slecht» een waarlijk socialistische opvattineg uitvoering van deze gemeenschapstaak mogelijk maakt. Loon en dividenden, zij moeten, hoe smartelijk dit ook mag vallen, op den achtergrond treden tegenover de er kenning, dat eerst het werk moet worden gesrha- pen voordat men het productief kan maken. Een voorbeeld van zulk werk zijn de rijksautowegen, waarvoor in dit jaar reeds een bedrag van 2/3 mil- liard mark zal worden besteed en dat zal spreken tot de komende generaties. Het reeds in bijzonder heden gereed zijnde program der rijksregeering, zal het grootste werkverschaffingprogram zijn dat Duitschland tot nog toe heeft gekend. Dit zal na tuurlijk uit buitengewone middelen gefinancierd moeten worden doch daarin is te voorzien. Niets echter zal bereikt kunnen worden indien allen niet al hun kracht conccntreeren met den wil ook de volgende zaak tot een geoed einde te mogen bren gen. Hitier hesloot zijn rede met den wenseh. dat ook enderee volken zouden begrijpen dat het Duitsche volk en zijn regeering slechts in vrede en vriiheid wil medewerken aan den opbouw van een betere wereld.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1