Kijken iS Knopen ti CLOECK De uitvaart van H. M. de Koninvin-Moeder. Kanaal- en Havenplannen te Schagen. TORNADO TEISTERT NEW-0RLEANS. No. 23330 Int. Telef. No. 20 10 PAGINA'S. Vóór de droeve plechtigheid. HET AANTAL DOODEN TE HAKODATE. Ontploffing in Texas. Dinsdag 27 Maart 1934. Postrekening SCHAGER 77ste Jaargang. No. 9455 [0DI1HIT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- fentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkoinend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewljsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Reeds in den vroegen morgen stroomden dui zenden en nog eens duizenden van hein de en verre naar de Hofstad om ge tuige te zijn van den laatsten tocht der Koningin-Moeder. Plechtig schrijdt heden de droeve indrukwekkende stoet voort door Delft, naar de plek, waar II. M. de Koningin-Moeder een laatste rustplaats zal vinden. Het is een grootschc, ontroerende gebeurtenis, deze bijzetting van het stoffelijk overschot der geliefde vorstin. Vandaag is het een dag van rouw, niet alleen voor de Koninklijke Familie, die in deze dagen wel zwaar werd beproefd, maar voor het gansche land, dat voor immer afscheid heeft genomen van haar, die zich tijdens haar leven en werken op het Nederlandsche grondgebied door haar gaven van geest en gemoed een onuitwischbare plaats in de harten der Neder landsche bevolking had weten te veroveren. Het symbool van het vorstelijk Moederschap In Iedere vrouw, dat leeft in het hart van dankbare vol wassen kinderen, was Emma, Koningin-Moeder der Nederlanden. Zij had eenmaal de groote zorgen ge torst van de Staatstaak en do opvoeding van haar kind, zij hnd die taak vervuld met al haar ongeme ten plichtsbetrachting. Toen kwam, de dag dat die taak werd neergelegd en dat haar alleen overbleef sympathie te geven aan haar volwassen kinderen, ons volk. Zij gaf tot haar laatsten levensdag ware sympa thie en de beste hulde, die wij haar nagedachtenis kunnen brengen, is eerbied voor al de Moeders in Nederland, die hun hooge levenstaak in stillen ernst vervullen of vervuld hebben. Zoo blijven haar naam en haar beeld voortleven in ieder Nederlandsch hart dat eenmaal Moederliefde heeft gekend of gegeven. Geweldige drukte te Delft In de Hofstad vulden zich reeds in den prillcn mor gen de straten met duizenden en nog eens duizen den, van heinde cn verre samengestroomd om getuige te zijn van den laatsten tocht der Koningin-Moeder. Iets onzegbaars lag in die vroege ochtenduren over de stad: stil en rustig bewogen zich de duizenden, die als uiterlijk toeken van deelneming in de nationale rouw strikjes of rosetten van oranje inet zwart droe gen, door de straten. Men wist het: de plaatsen voor de ramen en op de tribunes moesten tijdig worden ingenomen, want strenge politiemaatregelen waren genomen om de orde te handhaven. De binnenstad lag als het ware gevangen in een gordel van afzetting, welke als een wijde lus gelegd was van Staatsspoor-station naar Hollandschespoor- station. Reeds te 7 uur 'sochtendc werd de groote ring om de binnenstad gesloten, waarbinnen zich geen verkeer meer mocht begeven, en zoo kwam er lang zamerhand teekening in den chaos van het verkeer en viel de weg, waarlangs de stoet zou gaan, reeds te onderscheiden. Het zakenleven in de stad waarin tal van huizen en van de openbare gebouwen de vlaggen halfstok zijn uitgestoken, ligt geheel stil. Een somber beeld bieden ook de omfloerste lan taarns, die hij het voorbijtrekken van den stoet, ont stoken zouden worden. Zoo werd het half tien, op welk tijdstip de militaire troepen kwamen aanmat* cheeren, behoorende tot onderdooien van onderschei dene eenheden onzer weermacht De verdere troepen macht dient tot afzetting van het begin van den te volgen weg: Voorhout en Kneuterdijk. Ilct. is een vertegenwoordiging van ons geheclc leger. In Den Haag. In do residentie is de Koninklijke familie met de vorstelijke verwanten van II M. de Koning-Moeder en de verdere vorsten en vorstinnen, die voor de plechtigheid zijn overgekomen, in het palcis samen gekomen. De oud-Hofprediker, de hoogbejaarde ds. Weiter, leidde hier den rouwdienst. Naarmate hot uur van vertrek naderde, was het, voor zoover het Voorhout niet was afgezet, één men- schenmenigtc. Talrijke deputaties hadden in de omgeving van het palcis een plaats gekregen, o.m. stonden rinnr ook enkele honderden Burgemeesters uit verschillende plaatsen van ons land. Tegen half elf werd in de nabijheid van het pa leis de rouwstoet opgesteld. Deze werd geopend door een detachement maréchaussee, te paard met omfoersten standaard cn standaardvvacht. Daar achter volgde de algemecnc troepencommandant, generaal-majoor van Andel, als hevelhebber in de eerste militaire nfdeeling, met zijn staf. Als dan het militair escorte zich heeft opgesteld, rijdt de rouwstoet voor het Koninklijk Huis. Ver volgens wordt de stoet door het tweede gedeelte van het militaire escorte gesloten. Om elf uur rijdt de rouwwagen voor het bordes. Dan volgt het plechtige moment, waarop het stoffe lijk overschot van H. M. de Koningin-Moeder naar buiten wordt gedragen, ter aanvaarding van Haar laatsten tocht. Dof gerommel van omfloerste trom mels verhoogen de stemming van dit otnrocrcndo oogenblik. Het is het eenige geluid, dat de dood- sclie stilte, welke alom heerschte, verbrak. En terwijl deze stilte zwaar drukt op de diep ontroerde, ovcrtalrijke schare, zet de stoet zich m beweging, die het stoffelijk omhulsel van deze hooge vrouwe naar Haar laatsto rustplaats zal brengen. Op dat oogenblik rolt vanuit do verte aan het gerommel van het eerste minuut-schot, door een ar tilleriebatterij afgegeven. Zoowel in Den Heag als in Delft staan de vuurmonden opgesteld, welke hun zware klanken door de lucht doen galmen, den ganschen tijd door tot aan het eindo dor plechtig heid in de oude Prinsenstad. Zoo ving den plechtstatigen, in alle vorstelijkheid toch zoo soberen rouwstoet den langen tocht naar Delft aan en voor de duizenden, die hem zagen voorbijtrekken waren dit momenten om nooit te vergeten. Velen waren hun ontroering niet meester. En zij schaamden zich hun tranen niet. Wellicht nimmer tevoren zag Den Haag in hare straten een menschenmenigte als vandaag. Op do daken, voor de vensters der huizen, op de balcons, op stoepen en bordessen stonden de men- schen samengepakt. Overal waar slechts op eeniger- lei wijze gelegenheid was, had men tribunes ge bouwd. Over het geheel hing een plechtig zwijgen; onder doodsche stilte trok do stoet door do stad. Op verschillende punten waren deputaties van ver- conigingcn en organisaties opgesteld; voor do auto riteiten waren in verschillende rijks- en gemeente- geitouwen plaatsen gereserveerd. Via do Hoornbrug verdwijnt de rouwstoet uit do residentie, op weg naar do oude Prinsenstad, waar een dicht opeen gepakte menigte do aankomst af wacht en straks het plechtige oogenblik zal aanbre ken, dat de gordijnen, welke do grafkelders der Oranjes aan do oogen vau ieder zal onttrekken, zullen worden weggeschoven en de kist met het stoffelijk omhulsel van Koningin Emma de steenen trap zal worden afgedragen om te worden bijgezet in do gewelven van die oude kerk, waar reeds zoo vele groote figuren der dynastie, waarmede Zij Haar leven verhonden had, rusten. Hierboven de Nieuwe Kerk te Delft, waarin het stoffelijk overschot van II. M. do Koningin-Moeder zal worden bijgezet. Ofschoon het mogelijk bleek in dit kerkgebouw 900 zitplaatsen te reservecrcn voor de genoodigden ter bij woning van de rouwplechtigheid, heeft men bij de uitnoodiging dc grootst mogelijke beperkingen in acht moeten nemen. Zoo bleek het niet mogelijk, alle leden van de Kamers der Staten-Generaal in de gelegenheid te stellen, de plechtigheid bij to wonen cn heeft men zich moeten bepalen tot uitnoodiging van dc voor zitters der beide Kamers met de leden van do com missies van redactie van do adressen van rouwbe klag aan II. M. de Koningin. Ook bleek het ondoenlijk de uitnoodigingen uit te strekken tot diegenen, die tij dens het regentschap van H. M. do Koningin-Moeder in Regeering en olksvertegenwoordiging of in andere hooge colleges functies hebben bekleed. Gemeenteraad stelt het contract met de Provincie vast. Vergadering van den Raad op Maandag 26 Maart 193-1, des avonds kwart over zeven uur. Voorzitter de heer J. Cornelisscn, burgemeester; secretaris de heer A. C. Roggeveen. Afwezig zijn de hecren Van Nuland en Mr. Buis kool. Na opening wordt door den voorzitter medegedeeld, dat de vaststelling der notulen wordt uitgesteld tot de volgende vergadering. Alvorens tot behandeling der agenda over te gaan, worden door den Voorzitter woorden gewijd aan de nagedachtenis van de overleden Koningin-Moeder. Contract havenplannen. Het eerste punt van de agenda is: de vaststelling van het contract met de provincie inzake haven plannen. Van den Hoofdingenieur-Directeur van den Prov. V aferstaat was een schrijven ingekomen, waarin be vestigd werd het onderhoud met den Burgemeester met betrekking tot de bij den Baad gerezen bezwa ren tegen enkele bepalingen van de concept-akte. T.a.v. art. 17 wórdt opgemerkt, dat één der voor waarden, waaronder het Iïijk bereid is geweest oen subsidie voor het totstandkomen van hot kanaal Stol pen—Schagen te verlcenen, inhoudt, dat hierop nim mer rechten geheven zullen worden. Aangezien het water van do haven van Schagen tot dit kanaal zal behooren, door de Provincie zal wor den onderhouden en de terreinaankoopen en uitvoe ring te haren laste zijn, is nog eens in de akte uit drukkelijk bepaald, dat dit water voor een ieder koste loos bevaarbaar moet zijn. Dc Provincie blijft uit den aard der zaak bevoogd de vereischte veranderingen op dit water to maken; in het bijzonder ook bij gebruik van het vaarwater voor andere dan scheepvaart doel einden nadere regelingen te treffen. Geheel afgescheiden hiervan blijft do gemeente bo voogd tot bet heffen van alle rechten, welke zij noo- dig zal achten wegens het gebruik maken van de op hare kosten voor haar uitgevoerde werken, b.v. het gebruik maken van den losvval, van meerpalen, enz. Het ligt niet in de bedoeling van dc Provincie in de haven, welke geheel omsloten zal zijn door terrein, in eigendom toebehoorende aan de gemeente, zelf no.r andere werken te maken, zoodat degene, die even tueel in de haven mocht aanleggen of zich daar woon plaats mocht kiezen, toch, doordat hij gebruik moet maken van gemeentelijke werken, onder de eventueele belastingverordening van Schagen kan vallen. Voor het aanvullen van bedoeld artikel, zoonis de Baad dit wenschtc, bestaat er dus geencrlei aanleiding. Tegen de bepaling dat de arbeiders, voor de te werk stelling bij clc kanalen op 1 Maart 1934 in de go meente woonachtig moeten zijn geweest, bestaat bij den Hoofdingenieur-Directeur geen bezwaar. De Voorzitter merkt op dat dit laatste foutief is, want dat het moet zijn dat de arbeiders op 1 Maart 1934 gedurende 3 maanden in de gemeente woonachtig moeten zijn geweest. 13. en YV. stellen voor den Burgemeester te machti gen het contract overeenkomstig de concept-akte van ruiling te sluiten. Op voorstel van den Voorzitter gaat de Raad in comité. Na heropening gaat behoudens enkele kleine wij zigingen de Raad accoord met het concept-contract en wordt den Voorzitter de machtiging verleend. In het algemeen belang. Bij dc rondvraag zegt de heer Van F.rp, Donder dag in de Schager Courant een advertentie te hebben gelezen, waarin de afdecling Schagen van dc S.D.A.P. mededeelde dat een partijgenoot zitting zou houden in het raadhuis. Spr. vraagt wie in zoon geval de kosten van verlichting en verwarming betaalt. De Voorzitter zegt, dat B. en \V. do vergunning heb ben verleend, omdat zij het in het belang van de par tij achtten. Spr. gelooft niet dat daar veel kwaad ge brouwen is en dat het zijn nut kan hebben flat voor lichting wordt gegeven. Z.i. kon die voorlichting moei lijk elders worden gegeven. Het is op aandrang van een der leden dier partij toegestaan, het zal vier maal per jaar gebeuren. De kachel brandt hier zoo dikwijls, dat de kosten niet veel zullen zijn. De heer Van Erp acht het niet gewenscht het raad huis voor dergelijke politieke doeleinden beschikbaai to stellen. Ook spr. gelooft niet dat er veel kwaad gebrouwen zal zijn, maar ais straks andere politieke partijen eenzelfde verzoek doen, zullen B. en W. niet kunnen weigeren, ongeacht nog het feit dat men op hetzelfde tijdstip dergelijke zittingen wcnscht. Spr. had het beter geoordeeld dat B. en W. naar andere lokaliteiten hadden verwezen. Den heer Orsel verwondert het niet dat de heer Van Erp, nu hij naar een andere partij is overgegaan, aanmerking maakt. Namens do S.D.A.P. dankt spr. B. en W. hartelijk voor de vergunning. Spr. gelooft dat de heer Van Erp deze zaak kortzichtig bekijkt, want de zitting had plaats in 't algemeen belang. Zaterdag hebhen 3 personen inlichtingen ingewonnen en uit het verslag, dat in dc Schager Courant en in Het Volk zal verschijnen, zal blijken, dat de inlichtingen lagen bui ten do politiek. Juist in dezen tijd, met zijn velerlei wetten, heeft spr.'s partij gemeend dat het goed was inlichtingen te verstrekken. Op deze wijze behoeven B. en W. die inlichtingen niet te verstrekken. Spr. hoopt dat de heer Van Erp dc gocdo bedoeling zal in zien. De Voorzitter zegt flat hij zich altijd op een breed standpunt plaatst. Spr. zegt to zijn monarchist, geen sociaal-vreter. De sociaal-democraten hier zijn beza digde, ordelijke menschen, cn waar men dan een der gelijk doel met do bijeenkomst heeft, heeft sprekci geen bezwaar. Ais een andere partij een dergelijke zitting wcnscht, dient het te worden aangevraagd, de katholieken echter hebben hun verccnigingslokaal. De heer Schoorl vraagt of iemand van een andere partij dan de S.D.A.P. inlichtingen kon inwinnen. De heer Orsel antwoordt bevestigend, in de adver tentie is dat ook bekend gemaakt Do heer Schoorl heeft dan geen bezwaar. De lieer Van Erp zegt dat hij er evengoed tegen zou zijn geweest als het een andere partij was geweest. Voor dergelijke bijeenkomsten moet liet Raadhuis niet gebruikt worden. Spr. veronderstelt echter dat weldra van regecringswcge wel bezwaar gemaakt zal worden. De heer Bakker zegt. dat nu de heer Van Erp de kachel aangemaakt heeft, hij wil medcdeelen, dat een paar niet-pnrtijgenootcn inlichtingen gevraagd heb ben over de tegenwoordige wetten die op hun bedrijf .betrekking hadden. Elke politieke tint ontbrak. De Voorzitter zegt, dit laatste ook verondersteld te hebben, want een politieke tint mag er niet aan gegeven worden. Het zouden, zooals was gezegd, vra gen van algemeene strekking zijn. ertels' Oliefabrickco N.V. Amsterdam. Kwaliteits producten: Murwe en halfz. 7-8'/a °/o Lijnzaadkoekjes Lijnzaadschilfers Lijnmcet Soyaschilfers Soyakoekjes vocht, dat is 5% vocht minder dan gewoonlijk in de koeken. Ratiokoekjesv. rationeele voedering Kunstkorrel geeft meeste eieren cn sterkste kuikens Vitaminenmeel beter dan vischmeel. Vraagt merk BERTELS. Let op ons ongeschonden LOODJE. De heer Schoorl juicht, gehoord de bespreking, toe dat de vergunning is verleend. De heer Van Erp zegt, niet de kachel te hebben aangemaakt, Hij wist niet dat dit werk voor mannen was; spr. is altijd to goede vrienden met de heeren geweest. Waar de heer Schoorl de vergunning zoo toejuicht, hoopt hij dat de Vrijz.-Dcm. dan spoedig het voorbeeld zullen volgen. De heer Orsel informeert naar een adres van de afdeeling van den Bond van Arbeiders in het Land bouw-, Tuinbouw, en Zuivelbedrijf. De Voorzitter zegt, dat het gaat om verhooging van het standaardloon in de Wieringermcer. B. en W, zijn in die richting werkzaam geweest cn de Inspec teur Kikkert is hier al geweest. De heer Schoorl dringt er op aan, dat morgen de schoolkinderen en ook het gemeentopersoneel in de gelegenheid worden gesteld de radio-ontvangst van de begrafenis van de Koningin-Moeder aan te hooren. Spr. wijst er op, hoe ongeacht welke partij, een ieder meeleeft met deze gebeurtenis. De Voorzitter deelt mede, dat do Secretarie geslo ten zal zijn, dat de klok zal worden geluid én dat hij met den gemeente-architect over het vrij geven van personeel heeft gesproken en deze geinformeerd heeft hoe elders de regeling was. Spr. heeft geen be zwaar aan het verlangen van den heer Schoorl te voldoen. Spr. deelt mede, dat hij morgen de gemeente zal vertegenwoordigen op de begrafenis, zonder kosten voor de gemeente. De heer Do Veer juicht het toe, dat de Voorzitter dat wil doen, maar z.i. dienen de kosten dan ook voor rekening der gemeente te zijn. Meerdere leden uiten zich in denzelfden geest en de Voorzitter dankt voor het breedo standpunt dat de raad inneemt. Hierna sluiting. Zeven blokken huizen een puinhoop. Reeds talrijke gewonden geborgen. Reuter seint uit New-Orleans: New-Orleans werd Maandag geteisterd door een wervelstorm, die groote materieelo schade aanricht te en die ook slachtoffers bij do bevolking heeft ge- eischt Zeven blokken huizen werden in een puinhoop ver anderd. De verwarring in de stad werd nog vergroot door het feit, dat de telefoon- en lichtleidingen wer den vernield, zoodat de alarmeering van de reddings-* manschappen niet zop snel als wbnschelijk was kon plaats hebben. Reeds zijn talrijke gewonden uit de puinhoopen te voorschijn gehaald; er liggen nog vele gewonden onder de ruines. Volgens de jongste cij fers zijn er twintig gewonden, waarvan twaalf zwaar Stijgt nog steeds. De 1500 reeds overschrc den. Gevangenen, die noodgedwongen waren vrijgelaten, melden zich weer aan. Reuter seint uit Tokio, 26 Maart: Het aantal bij den brand te Hakodate om het leven gekomen perso nen is thans tot 1556 gestegen. Volgens de mededee- lingen der politie zijn 87 buitenlanders, die to Ha kodate woonachtig waren, door den brand dakloos geworden en wel vijl onderdanen der Sovjet-Unie, ne gen Wit-Russen, twee Duitschers, een Engelschman en 70 Chineczen. Geen hunner hoeft evenwel letsel opgeloopcn. Negentig gevangenen zijn in vrijheid ge steld, omdat de gevangenis door het vuur werd aange tast en ten slotte ook werkelijk werd vernield. Van deze negentig gevangenen hadden zich Zondag 63 weer in handen der overheid gesteld. Achi dooden en twaalf gewonden. New York: Door een hevige ontploffing te Rosita werden gisteren, naar uit Eaglo-Pass in Texas gemeld werd, acht mijnwerkers gedood en twaalf gewond, die in een 130 nv n* onder den grond gelegen kolenmijn werkten 11e gr'icolc :nd werd door de ontploffing op geschrikt. 'te Itosila bevindt zich de groote Mexicaan- sclie fabriek voor nevenproducten van steenkolen.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1