De Spiritus-smofckelaars. Zwertbroek en de Vara. Woensdag 28 Maart 1934. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9456 Morgen heb ik weer koorts Een brochure over zijn ontslag. De terreur in Spanje. LEVERING VAN RUNDVEE. Glazuurverf 1643 kost thans 75 ct. p. kilo Fa. Gebr. ROTGANS MacDonald krijgt dreigbrieven. De pamfletten te Doetinchem. De Vara-uitzendingen. RECHTBANK. Tegen elk der beide vervoerders 6 maanden gevangenisstraf. De rijksadvocaat noemde het feit een brutale bena deeling van de schatkist. Verdachten ontkennen te hebben geweten, dat het alcohol was. Gister stonden voor do Rechtbank te Alkmaar te recht dc gebroeders Arie en Petrus T., wonende te 't Zand, gemeente Zijpe, op grond van het feit, dat zij op of omstreeks den 7den Februari van het vo rige jaar een 38-tal blikken bussen hadden vervoerd, inhoudende 3G0 liter gedistilleerd, ter sterkte van 90.4 procent. De auto, waarmee ze het een en ander hadden vervoerd, was onder Haarlem aangehouden, zooals we reeds met do verdere bijzonderheden in ons nummer van gister uitgebreid hebben gereleveerd. In deze belangwekkende smokkhlzaak waren maar even 10 getuigen a charge gedagvaard en opponeer de Mr. Buiskool van Schagen als raadsman en ver dediger. Mr. Asser Jr., fungeerde als rijksadvocaat in deze fiscale zaak. Het materieele feit werd door beide .verdachten toegegeven. Broer Petrus bestuurde het vrachtfordjc en Arie deed dienst als geleider. Evenwel beweerden de hoeren, dat zij niet beter wisten of liet gevaarlijke vrachtje bestond uit olie. Eerst toen zij door de po litie werden aangehouden, werd hun do naakte waarheid onthuld. Voor de Politie hadden zij echter medegedeeld, dat zij de „spiritus" vervoerden in opdracht van zekeren mijnheer Jut, welke heer met historischcn naam thans ook voorkwam op de lijst der 10 getui gen. Voorts moet Ario zich hebben uitgelaten dat hij op instigatie van een anderen figurant, den heer Drijver uit Den Helder, ten behoeve van gezegden heer Jut, een hoeveelheid spiritus zoti vervoeren naar Amsterdam. Ook broeder Ario had zich meer vrijgevig getoond en verklaard dat zij een lading moesten halen van het schip Margarethn Jacoha en werd een deel op- saalagen In den kelder van broeder Arie. Do geheeie lading bestond uit 200 bussen en 120 ex. werden bij Arie in den kelder opgespoord, waaruit zou blijken, dat 80 bussen naar Amsterdam zouden zijn ver voerd. Verdachten hieven do wetenschap ontkennen; wel wilden zij toegeven, te hebben vermoed, dat de zaak niet volkomen in don haak was. De auto was op den rijksstraatweg aangehouden door commies-verificateur Brouwer en eenige col lega's. ter controle «Ier wegenbelasting en bespeurde hij alstoen een geur van sterken drank. Alstoen werd de auto geïnspecteerd en het kleed opgelicht. De bestuurder Petrus T. beweerde dat het olie was. Ja, zei dc verificateur, zeker „Jajem "-olie! Wagen enlnhmtd werden toen in beslag genomen en gede poneerd. ter beschikking "V/inyteH. rijksontvanger te Schagen. Van liet een kwam het ander en het ge volg van do aanhouding was, dat te 't Zand ook nog 120 bussen in beslag konden worden genomen. Door verdachten was de jajemolielucht" niet op gemerkt. Een bijeenkomst te Haarlem. Op speciaal verzoek van den rijksadvocaat werd allereerst de koopman-chauffeur J. .T. S. Jut, thans woonachtig te Brussel, gehoord, die niet veel fidu cie in zijn rol als getuige scheen te hebben, doch ten slotte bereid bleek den gevorderden eed af te leggen. Hij had een samenkomst gehad met heide verdachten en do hoeren Bontes uit Schagen en Drijver uit Den Helder in een Haarlcmsch café. Alstoen is het vervoer van spiritus besproken in tegenwoordigheid van Petrus T., over de helooning was niet gepraat. Verdachte Arie verklaarde dat over spiritus niet was gesproken. Petrus ontkende zijn tegenwoordig heid ter plaatse. De heer Jut had volgens zijn ver klaring geen spiritus overgenomen. Do fijne neus van commies-verificateur Brouwer werd in dit proces voortdurend hoogclijk geprezen. Mot genoegen werd vernomen de blijde mare, dat de rijksadvocaat afzeg van het hooren der verdere gotu'gen. Ook mr. Buiskool zag af van 't verhoor. De rijksadvocaat aan het woord. Teeen ieder der beide verdachten 6 maanden gevangenisstraf geüischt. Hierop verkreeg de rijksadvocaat onmiddellijk het woord om te bctoogen, dat hij het feit een brutale henadecling der schatkist noemde. Bij deze zaak was een groot aantal menschen betrokken, releveerde de rijksadvocaat en maak te als zijn meening kenbaar dat de verdachten is Uw verzuchting als Gij Uw keel voelt dik worden en U onprettig en rillerig begint te voelen. Stop die opkomende verkoudheid, ga vroeg naar bed. Neem één of twee "AKKERTJES" en morgenochtend voelt ge U prettiger dan ooit en Uw verkoudheid 'gaat niet door". AKKER-CACHETS kosten slechts 50 cl. p. 12 stuks. Overal verkrijgbaar. bekend waren met den aard van het door hen vervoerde vrachtje. Althans hadden zij zulks redelijkerwijze moeten vermoeden. De gebroe ders hadden het vaartuig uit Duinkerken be zocht en zich vervolgens belast met het ver voer van een artikel, waarvan do alcohol-reuk drong in het reukorgaan van een dc wegenbe lasting controleerend ambtenaar. Jen slotte vor derde de rijksadvocaat namens dc administra tie tegen iederen verdachte 6 maanden gev. en verbeurdverklaring der in beslag genomen spiri tus en vrachtauto. De Officier sloot zich bij dit requisitoir aan en gelet op de minder openhartige houding der heide verdachten, requireerde spr. tegen ieder 6 maanden gevangenisstraf. De verdediging. Mr. Buiskool releveerde, dat de kwestie, waarmede de dagvaarding stond of viel, in nauw verband stond met de vraag of verdachten wisten, dat geen accijns was betaald. Het stond absoluut niet vast, dat dc verdachten bekend waren dat geen betaling van het accijns was geschied of zulks redelijker wijze vermoed had kunnen worden. Daarvan is geen enkel bewijs aangevoerd. Bleef alzoo alléén over het ongedekt vervoer en met betrekking hiertoe drukte pleiter zijn verwon dering uit, dat nu heide gebroeders waren vervolgd, aangezien toch Arie T. zich met het vervoer had belast en zijn broeder alleen, als bestuurder was op getreden. Waarom had men dan ook den bestuur der vervolgd? vroeg pleiter, waar alleen zijn broeder den vervoerder was.' Echter betwijfelde pleiter óók of kon worden aan getoond, «lat de vervoerder zich aan het strafbare feit had schuldig gemankt, omdat geen van heiden een zelfstandige positie was aangewezen. Jut was dc leider en deze had doen vervoeren, dus waren verdachten niet strafbaar. Per saldo concludeerde Mr. Buiskool wegens bcwijsgebrek vrijspraak, sub sidiair het opleggen eencr billijke geldboete, daar verdachten slechts dc instrumenten waren, die nu de kastanjes uit het vuur moeten halen. Uitspraak as. Dinsdag 3 April. Dezer dagen is. zooals bekend, een communiqué ver schenen, waarin werd medegedeeld, dat de heer Zwertbroek „om gezondheidsredenen" op zijn verzoek ontslag had gekregen als secretaris van de VARA. Er waren echter aanwijzingen, die er op duiden, dat er nog wel van iets anders sprake was bij dit ontslag dan van gezondheidsredenen alleen. Nader blijkt, dat er inderdaad een addertje onder het gras schuilt. Immers de heer Zwertbroek heeft zich genoopt gezien in een brochure, getiteld; „Hallo! Is hier do V.A.R.A.?", welke gister is verschenen, na der op zijn ontslag in te gaan en waarin het aan de noodigc beschuldigingen niet ontbreekt. Dc stelling van den gewezen secretaris blijkt te «jn, dat zoowel door het hoofdbestuur als door hem on- afschoidcnlijk aan het voorstel om af te treden was verbonden het beding, dat hem dan een andere func tie zou worden gegeven. Do Vereenigingsraad heeft het voorstel van het hoofdbestuur verworpen en dei. heer Zwertbroek zonder meer ontslagen, welk besluit van den Vereenigingsraad thans volgens den heer Zwertbroek de beteekenis van een ongevraagd ontslag heeft. Door zijn drukke werk voor de VARA, zoo licht de afgetreden secretaris dit punt toe, was hij overwerkt en overspannen en een korte tijd rust zou hom weer de oude spankracht hebben teruggegeven. Vandaar dat hij bij zijn ontslagaanvrage bedoeld beding heeft gemaakt. „De Vereenigingsraad van de VARA zoo schrijft hij in zijn brochure is evenwel blijkbaar van meening, dat een heter geneesmiddel is, mij zon der vorm van proces te ontslaan, mij op straat tc zetten zonder na afloop van den in mijn rechtsposi tieregeling voorziene» termijn) middelen van bestaan en zonder kans op een positie in het particuliere be drijfsleven, gezien mijn politieke antecedenten en ge dragingen. Een uitgeknepen citroen, waar men, na hem ie hebben weggeworpen, nog even onverschillig over heen loopt. „Dit is de ware beteekenis van het besluit van den Vereenigingsraad van do VARA, om mij dc overeen gekomen en aan mijn ontslag-aanvrage als bestuurder verbonden rustige functie niet te geven, daar men dit in strijd achtte met liet belang van de VARA." Daar hem zijn uiteenzetting in een ingezonden stuk door „Het Volk" werd geweigerd en gelet op de wijze, waarop van VARA-zijdc dc meening der le den over dit geval wordt heinvloed, zoo zet de heer Zwertbroek uiteen, is hij wel genoodzaakt in brochure vorm zijn kameraden de waarheid onder oogen te brengen. En verder lezen we, dat dit ontslag een po liticken ondergrond zou hebben, omdat do heer Zwert broek met zijn medebestuurders verschilde van in zicht omtrent den omroep-politieken koers. De heer Zwertbroek zou zich n.1. steeds hebben verzet tegen uitzendingen van twijfelachtig karakter, van partij-po litieke uitzendingen is hij steeds tegenstander ge weest. Hierop gaat dé heer Zwertbroek dan weder uit voerig in, onder aanhaling van een brief van hem d.d. 27 December 1933 aan het VARA hoofdbestuur, uaarin hij als zijn meening geeft dat het niet uitzen den van de rede van ir. Albarda van een verkeerde mentaliteit getuigde; men had «ie fragmenten, waar tegen geen bezwaar was gemaakt, kunnen uitzenden, alsook dc sfeer van de vergadering. „De peroraties zoo lezen wij in dezen brief van het eerste en twee de gedeelte konden geheel worden uitgesproken. Dit aan onze en andere luisteraars te onthouden alleen op grond van de veronderstelling «lat het de Rococo (Radio Controle-Commissie) wellicht onwel gevallig zou kunnen zijn, is de uiting van een mentali teit, die naar mijn meening de algehéele vernietiging van het eigen socialistisch karakter van onze VARA tengevolge moet hebben." Verder betoogt de heer ZwertbrJek. dat men mo tieven beeft gezocht om hem er uit te smijten en be- critisecrt hij de verwijten van financieelen aard, d.e men hem maakt. Wij laten den schrijver aan het woord: „En hoe doen deze lasteraars zelf? Ik heb jaren geleden een voorstel gedaan om te bepalen, gezien den last dien ik er van had, dat hoofdbestuursleden niet tevens medewerkers konden zijn. Er was zooveel oppositie in het H.B., dat ik het voorstel weer terug moest nemen. Geen der H.B.-leden hce.'t ooit arbeid als mede werker voor niets gedaan! Personen, die elders in dienst der arbeidersbewe ging zijn voor hooger salaris dan ik, krijgen betaald voor iederen regel schrift in de krant, voor iedere lezing, die zij voor den Omroep houden. Ik heb zelfs indertijd een voorstel moeten laten aannemen, toen ik nog redacteur van de krant was, dat H.B.-leden voor artikelen in de krant alleen betaald krijgen als het artikel gevr&Agd was. Dit, om den aandrang van pennevruchton van Sluyser togen te gaan. Deze zelfde was het, en in verband met zijn houding in den Ver. Raad tegenover mij wil ik dit nu eens openlijk zeggen, die indertijd als lid van de eerste Kalender commissie géén tijd had om het werk te doen. maai met slinksche stre ken gedaan wist te krijgen, dat hij, buiten het hoofd bestuur om. daarvoor een paar honderd gulden kreeg. Als commissielid geen tijd, maar volop tijd op deze wijze! SJuyzer is het ook, die voor het allcecn publicatie recht van een roman f 1000 vroeg! Alle ll.B.-ledcn, die hem lazen, vonden hem als feuilleton ongeschikt, maar Do Vries nain hem toch op en betaalde f500, dat is de helft te veel. Terwijl wijlen prof. Kuyper een ander wenschte als filmbespreker, heeft Sluyzer zooveel kwaad van dien ander vertelt, dat hij het H.B. wist te bewegen hemzelf aan te stellen. Zoo is er meer. En wat zijn auto-declaraties betreft. „Dat doen de andere H.B. leden, ais het noodig is, ook. Lcbon heeft zelfs een eigen auto, waarvoor de V.A.R.A. het bedrag heeft voorgeschoten en die hij voor het grootste deeel vergoed krijgt van de V.A.R.A. omdat, hij zoo vaak heeen en weer naar Amsterdam moet." De ontslagen secretaris legt tenslotte den V.A. R.A. leden deze brochure voor. opdat zij kennis kun nen nemen van de feiten en voor hem, hetgeen het V.A.R.A.-bestuur dan niet zal kunnen weigeren, een scheidsgerecht zullen eischen, dat een onpartijdig 'bnderzock instelL Opnieuw daden van sabotage en geweld. Valcncia in donker. Bomaanslag te Saragossa. Madrid. Tengevolge van het plegen van sabo tage door de werklieden der electrische centrale, heeft de stad Valencia gisteravond urenlang in het donker gezeten. Des nachts hebben vervolgens alle werklieden der electrische centrale, gasfabrieken en waterlei ding het werk neergelegd; de regeering heeft deze staking voor onwettig verklaard. Studenten der technische scholen en militairen probecrcn de bedrijven, voor zoover zij onontbeer lijk zijn, aan den gang te houden. Te Saragossa hebben syndicalisten een zware hom laten ontploffen voor een politiebureau met het doel afgelost wordende agenten te dooden. De hom ontpofte echter te vroeg. Een kind en een volwassen voorbijganger werden gedood en nog 4 andere voorbijgangers, die er part noch deel aan hadden, werden ernstig gekwetst. Ook te Barcclona duren dc daden van terreur voort. Kassiers van een bioscoop, die vergezeld wer den door verscheiden agenten in burger werden door bandieten overvallen. De roovers waren in vier auto's de kassiers ach terna gegaan, en openden onverwachts met mitrail- leuses het vuur op de kassiers en de beambten, die het vuur beantwoordden. Twee politic-agenten werden ernstig en twee voor bijgangers licht gewond. De bandieten ontkwamen met een buit van 20.000 peseta's. Te Madrid duurt de staking der metaalbewerkers nog onafgebroken voort. VOOR EE CRISIS-CENTRALE. Bovengenoemde prijs wordt verhoogd met bijslag .voor Omzet-belasting. 1 EEN NON-STOP-RIT DOOR DE SAHARA. Een tweetal Duitsche automobilisten zijn vanuit Berlijn gestart voor een non-stop-rit door de Sahara. Hun weg gaat over Keulen, Parijs naar Algiers en vandaar door de Sahara naar Timboektoe. Dit laatste gedeelte, een afstand van 3475 K.M., is bedoeld als nonstop-rit. In het geheel zullen 15000 KM. worden afgelegd in dage lijksche etappen van 750 K M. Door de Crisis-Rundveecentrale zal weer gelegen heid worden geboden aan haar tc leveren: runderen, welke de uiterlijke kentcekencn van drachtigheid vertooncn en minstens C maanden drach tig zijn, tenzij zij naar het oordeel van de commissie van overneming als te hoog drachtig moeten worden beschouwd: versch afgekalfde vaarzen en koeien met normaio melkgift; te Alkmaar, Maandag 9 April van 8—10 v.m.; Purmerend, Dinsdag 10 April, van 810 v.m.; Schagen, Donderdag 12 April van 810 v.m. De kaarten voor aangifte tot levering moeten uiter lijk Dinsdagmiddag 3 April a.s. ten kantore van de Crisis-Rundveecentrale zijn ontvangen. De overnemingsprijzen zijn met ingang van Dins dag 3 April 1934 voor heide categorieën als volgt vast gesteld: in klasse A plus 32 rent per K.G. levend gewicht; in klasse A 28 cent per K.G. levend gewicht; in klasse B 23 cent per K.G. levend gewicht; in klasse C 18 cent per K.G. levend gewicht. Van dieren in klasse C-min worden de prijzen per stuk bepaald. Beoordeeling van de vraag of dc aangeboden runde ren van dc opgegeven soort zijn en aan de door de Crisis-Rundvececntralc gestelde eischen voldoen, ge schiedt door deze laatste. Wanneer blijkt, dat een rund niet van de opgegeven soort is of niet aan de door de Crisis-Rundvcecerftrale gestelde eischen vol doet, zoo zal op het uit te betalen bedrag 40 pet. ge kort worden. De bekende HOOGZIJDE. SCHAGEN. Zijn gangen precies nagegaan. Politie vergezelt den premier op zijn wande lingen. Reuter seint uit Londen: MacDonald heeft onlangs dreigbrieven ontvangen en de politieke politie heeft deze zaak in onderzoek, aldus meldt de „Daily Herald." Uit de brieven blijkt, zoo vervolgt het blad, dat dc schrijver do gewoonten van den eersten minister nauwlettend gadeslaat. Zij bevatten o.a. nauwkeurige' aanduidingen over Macpounld's ochtendwandelingen in het St. Jaitfés- Ook werd nauwkeurig met uren en minuten aan gegeven, waar en wanneer MacDonald zich op een bepaalde plok in het park bevond. MacDonald wil echter hiervoor zijn ochtendwan delingen niet in den steek laten. Op aandrang van zijn omgeving, heeft hij er echter in toegestemd zich voortaan te laten vergezellen door twee politieagen ten, en niet, zooals tot dusver, door een beambte. Vragen van den heer Boon. Het lid der Tweede Kamer de heer Boon heeft de volgende vragen gesteld aan den minister van Ju stitie: Heeft »de minister kennis genomen van de pam fletten, die dezer dagen in duizenden exemplaren in Doetinchem zijn verspreid door in Duitschland wo nende personen, leden van de Nat. Soc. Nederl. Arb. Partij, welker inhoud uitermate grievend is voor on ze Joodsche landgenooten door uitdrukkingen als „verjoodschte pers", „moraal en handelingen der .To den, die indruischen tcg enalle gevoel van eer cn tno raai", „onzinnige gevoelens van medelijden inet den Jood, die de kanker voor geheel Europa is", „een vreemdrassig element, dat zich" in ons volk heeft vastgevreten als een bijna onuitroeibare pest", enz., terwijl van een Kamerlid wordt gezegd, dat zij er op rekenen, „dit heerschap nog eens in een daarvoor speciaal ingericht verblijf les te kunnen geven in vol kenkundc" en „hem dan zullen loeren wat wel en wat niet Nederlandsch is." Is de minister bereid maatregelen tc nemen, opdat dergelijke verspreidingen door van over de grens komende personen niet meer zullen plaats vinden? WAKKER EN TROPENDUIT STOP GEZET. Naar „Onze Strijd", orgaan van den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden, bericht, zijn de uitzendingen van Wakker en Tropenduit stopgezet. Ter „verklaring" wordt o.m. het volgende opge merkt: „Do radio-uitzending is een heel teer plantje, in dien zin, dat actualiteit gepaard moet gaan aan het bren gen van steeds iets nieuws. Niet erger voor de belang stelling, die juist een omroep-organisatie broodnoodig heeft, dan het opkomen der meening bij het luisterend publiek, dat het programma steeds hetzelfde biedt. Daarom moet de leiding van den omroep cr steeds op bedacht zijn om zelfs de meest populaire uitzendin- "en niet te lang op het programma tc houden. „Oomo Keesie", de naam bleef populair, wellicht ook tenge volge van het „op tijd" uit het program verdwijnen. „Teun dc Klepperman" behoort tot leedwezen van dui zenden alweer tot het verleden, „De Dorpsbarbier" volgde hem op en is al weer legendarisch. De VARA. staat voor de noodzaak haar programma steeds te vernieuwen en daarom is met het VARA.- bestuur op zijn verzoek ook over Wakker en Tropen- duit gesproken. Onze vrienden zijn nu 2V2 jaar pre cies in de aother geweest. De tijd van gaan is naar de meening van de VARA. gekomen. Trouwens, tegen dat het voorjaar komt, moet het program toch wor den herzien. En zoo is dan in volkomen vriendschap pel ijk overleg met de VARA. besloten, dat wij voor do eischen van de techniek van de omroep opzij zullen gaan, en hebben wij IS Maart de laatste uitzending gehadl"

Schager Courant | 1934 | | pagina 5