Polder Wieringerwaard. H u w e 1 ij k Een Boerencomité. VAKSCHOOL VOOR MEISJES voor Den Helder en Omstreken. Maandagmiddag vergaderden Dijkgraaf en Heemra den met Hoofdingelanden, onder leiding van Dijk graaf Haringhuizen. Afwezig de heer T. Wonder. Na opening herdacht Voorzitter, nadat allen van hun zitplaatsen waren opgestaan, het overlijden van II. M. de Koningin-Moeder. Hij zeide het volgende: Naar ik meen, handel ik geheel in overeenstem ming met uw gevoelen, door voor de werkzaamheden aan te vangen, in de le plaats het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder te ntemorecren. Het bericht van verscheiden werd met ontroering ontvangen. En geen wonder. Algemeen was men in den lande Ko ningin Emma van harte toegedaan. Zij was een ko ningin met een zeer hoogstaand karakter en een ern stige levensopvatting, die zich tot taak stelde het goede te bevorderen' en wier liefde en belangstelling ïiitging niet alleen naar de Haren, maar ook naar land en volk. Het maakte Haar tot een beminde Vorstin. Haar leven is voor ons land van groote be- teekenis geweest I)it stemt tot groote dankbaarheid en ongetwijfeld zullen bij ons de beste herinnerin gen aan onze zeer geëerbiedigde Koningin-Moeder blij ven voortleven. Voor M. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Hendrik en Ilare K. H. Prinses Juliana is haar heen gaan een smartelijk verlies. Het medeloven van liet gansche volk in het leed moge Haar sterken. In de tweede plaats gaan onze gedachten uit naar nu wijlen den lieer Klaas Kaan Kz., wien wij heden op onze algenieene begraafplaats mede de laatste eer bewezen. Het vorig jaar nam hij met het oog op zijn leeftijd ontslag als Hoofdingeland. Niemand onzer heeft destijds kunnen denken dat de toen nog krach tige man reeds zoo spoedig en betrekkelijk nog onver wachts zou heengaan. Bijzonder interesseerde hij zich voor den Polder en een lange reeks van jaren werk te hij met groote belangstelling en toewijding mede aan de belangen van ons Waterschap. Zijn vriend schap en de prettige samenwerking zullen ongetwij feld bij ons levendig blijven. Voor zijn vrouw en kinderen was hij een zorgzaam echtgenoot en vader. Het moge hun tot troost strekken, dat hij een hoogen leeftijd heeft mogen bereiken. Tot de agenda overgaande, zeide de Dijkgraaf dat van Ged. Staten goedgekeurd terug is ontvangen 't besluit betreffende zekerheidstelling van den pen ningmecster. Ingekomen is een schrijven van den Polder Waard en Groet, gericht aan Dijkgraaf en Heemraden, doch omdat de betreffende kwestie destijds ook met Hoofd ingelanden is besproken, wilde Voorzitter dit nu ook in de algemeene vergadering ter sprake brengen. Waard en Groet deelde n.1. medé, dat door hen geen termen gevonden konden worden om f 10.— als scha devergoeding terug te betalen, aan den huurder van een perceel van den Oostdijk. Dijkgraaf lichtte de geheele zaak nog eens toe en deelde mede, dat ons bestuur destijds volle medewer king heeft verleend ten opzichte van het uitgraven van een sloot langs den Oostdijk. Wieringerwaard was in het geheel niet verplicht eenigen grond te ont vangen, doch om Waard en Groet niet in ongelegen heid te brengen, is door ons toegestaan dat er grond op den dijk geworpen zou worden. Er was echter meer gekomen dan we verwacht hadden. We zullen in het midden laten wiens schuld dat was. Er is ons toe gezegd geworden, dat de grond weggevoerd zou wor den, hetgeen slechts voor 2/3 gedeelte is gebeurd. Op ons schrijven van 6 Maart en 27 Mei kregen we geen antwoord.. Nu hebben we, nadat we een bespreking gehad hebben met den Dijkgraaf, op een schrijven van ons om f 10 vergoeding te ontvansen, dit schrijven ontvangen. Voorzitter begrijpt niet. hoe ze tot een der gelijk besluit kunnen komen,'het is hem onverklaar baar. Het. gaat niet om de tien gulden, doch om de behandeling. Zoo iets is niet bevorderlijk voor de goede samenwerking van de waterschappen. (De heer Wonder komt nu ter vergadering. Dijk graaf heette den heer Wonder in 't hijzonder welkom en feliciteerde hem met zijn algeheel herstel.) Alle Ingelanden konden zich ook niet voorstellen dat Waard en Groet dit luttel bedrag niet wenschte te vergoeden. De heer Groneman vroeg wat het dagelijksch be stuur nu alsnog wenschte te doen en of Dijkgraaf de zaak nog eens wilde bespreken. Voorzitter zeide. daar zeer weinig voor te gevoelen. Wel wil hij met het dagelijksch Bestuur met hun bestuur do zaak nader hespreken. Inmiddels stelde Dijkgraaf voor om aan Woudenberg, den huurder van het desbetreffende perceel f 10.te geven, wat met algemeene stemmen werd aangenomen. Hierna volgde de bekende brief van Ged* Staten inzake wijziging Ambtenaren-reglement. Het dag. be stuur stelde voor aan den wensch van Ged. Staten te voldoen. Nadat het gewijzigde reglement door den .Secretaris was voorgelezen, werd het voorstel van het dag. bestuur met algemeene stemmen aangenomen. Van den Pensioenraad is een schrijven ingekomen FEUILLETON DOOR ETHEL M. DELL. Vertaald door Dicky Wafelbakker. 11. Goldie liep op Peter toe. „Ja, jij moet meekomen. Als liet regent kaarten we en wanneer de zon sclujnt gaan we uit picknicken." „Een prachtig werk", lachte Peter. Marcia zag hem aan. „Hartelijk bedankt voor liet afstaan van jc kamer en je zorgen van gisteravond. Ik zal het heerlijk vinden je een wederdienst te kun nen bewijzen." ,.lk heb werkelijk niets bijzonders gedaan", sta melde Peter, die vuurrood was geworden. „Werke lijk niet" „Bloos nu maar niet", grinnikte Goldie. „Dat is ouderwetsch. Natuurlijk is het heel aardig van jo voor haar gezorgd te hebben, want er moet werke lijk zoo nu en dan op moeder gelet worden." Na deze laatste scherpe opmerking liep ze langs Morven heen, zonder hem verder met een blik to venvaardigen, en liet haar moeder achter om haar te volgen. „Ik kan Majoor Morven niet bijster aantrekkelijk vinden," merkte ze op, zoodra Marcia weer bij haar was. „Die man is veel te veel met zichzelf ingeno men." „Beste kind", zei Marcia met ongewono waardig heid, „je bent nog te jong om een meening uit te spreken, waartoe je alleen gedreven wordt door gebrek aan ondervinding en oordeel." „Heb ik ooit van mijn leven," riep Dennis uit, die genoot van dit handige antwoord. „Daar kun je het mee doen, juffertje. M-ar vertelt U ons nu eens het een een ander over hem, moeder. Vooruit biecht op. Hij is zeker een van Uw vrienden uit de oorlogsja ren?" Er verscheen een stralende glans in Marcia's oogen. „Ja," zei ze langzaam en duidelijk, ,ja ik met <!e mededeellng. dat de pensioengrondslag van F. Strooker, zijnde 1195. te hoog was. De woning- huur was n.1. te hoog berekend. Volgens den Pen sioenraad zou de grondslag dus met f33.— verlangd moeten worden en alzoo gesteld op f 11(12.—. Dijk graaf vreesde, dat hiertegen weinig is in te brengen. Toch is het jammer, want er is altijd voor betaald Besloten werd den pensioengrondslag op f1162.vast te stellen, terwijl alsnog geprobeerd zal worden om het op het oude te behouden. Punt7. Benoeming van een opzichter-hem&liiigs- beambte. Voordracht van het Bestuur luidde: 1. Joh. P. Groot te Alkmaar. 2. K. Mast te Terband bij Heerenveen. 3. C. Burger te Venhuizen. Vooraf werd in comité gegaan. Na ongeveer een uur werd de vergadering heropend en werd de heer Groot met 13 stemmen gekomen. De heer K. Mast verkreeg 2 stemmen. Dijkgraaf sprak den wensch uit, dat zal blijken de keuze goed is geweest. De benoeming is geschiedt op een jaar proef en gaat in na een geneeskundige ver klaring. De jaarwedde bedraagt f 1560.en vrij wo nen. De huishuur is bepaald op fSO.—zoodat de pen sioengrondslag is vastgesteld op f 1500. Tenslotte bracht Dijkgraaf nog in bespreking in ver- uit ^77trr77== oe OMGEVING L A ,Y C F. N n U K OUDKARSPEL. Het Boerencomité hield Maandagavond een verga dering in het lokaal van den heer C. Jansen, alhier. De opkomst was niet groot. De heer C. Borst Pz., voorzitter. Als spreker zou de heer Bierman van Oudendijk optreden over het onderwerp: Waarom wij als af- deeling uit den Neutralen Bond gingen: maar was deze heer niet opgekomen. Daarom werd alleen het woord gevoerd door den heerH. de Weerdt van Nederhorst den Berg, met het onderwerp: „Wat beteekent de aansluiting bij den Nederl. Tuindersbond". Spr. constateerde, dat de Ned. Tuindersbond nog altijd bij „vleugjes" gaat. op en neer.De tuinders krij gen nu weer hoop, dat het beter wordt. De weg. die de Neutr. Bond heeft gevolgd, was een uitvloeisel van de tijdsomstandigheden, waarin we leven. Zigzaggewijs gaat het naai- beneden, zeide spr. De ellende van de tuinbouwers is een gevolg van de geringe koopkracht van de consumenten en dit wordt nog minder ge maakt, door verlaging van steun en loonen. Voorloo- pig is er geen verbetering te zien. De crisis zal nog dieper invreten. Het bankkapitaal krijgt hoe langer boe meer macht over de tuinders. Verkoop bij exe cutoriale verkoop komt niet meer voor, maar wordt het eigendom der bedrijven op de banken overgeschre ven. Spr. toonde aan de band van eenlge cijfers uit dagbladen aan, welke winsten de hypotheekbanken maken. Daartegenover stelde de heer De Weerdt den toe stand van de tuinbouwers, die ir.plaats van iets ver diend te hebben, nog geld toe moeten geven. Alleen de strijd volgens het model van het Boerencomité kan daaraan een eind maken. De Neutrale Bond heeft zich ontwikkeld in den lijn van het kapitalisme. Spr. ging deze ontwikkeling in vogelvlucht nn. Het programma van 1932, waarin vele eischen stonden, heeft men los gelaten, omdat ze volgens het H. B. van den Neutr. Bond nog niet uitvoerbaar waren, doch dat het voor de toekomst is. Verder de samen werking met de chr. en r.k. organisatie om steun te verkrijgen. Dat was verkeerd. In het artikel van den heer Hoogland in de Ontwaking, van Maart, wordt de meening van de Ministers Colijn en Oud goedge keurd over de verlaging van hel levenspeil en staal men tegenover de tuinders. Spr. wees op het verschil in den boerenstand. De boeren zijn niet gelijk. Er zijn twee klassen, de armen en de rijken. Deze worden te gen elkaar uitgespeeld. De Neutrale Bond maakt ook deze tegenstellingen. De boeren kunnen geen lid meet blijven. De hcele maatschappij is er op gemaakt om deze splitsingen in arbeiders, tuinders en andere stan den te maken. De kapitalisten schuiven de leiders in- plaats van dat ze zelf schuiven. Daarna behandelde spr. de fusie met den Xcd. Tuindersbond. Deze bond wenscht geen agitatie te voeren, terwijl dé Neutrale Bond directe actie wil voe ren. Dat is de achteruitgang. Geen minderwaardige critick op regeeringsdaden mag worden gevoerd. Spr. is daar ook tegen, maar merkte op, dat er goede critlek voldoende kan worden uitgeoefend. Nog meer voorbeelden baalde spr. aan en zeide, dat de strijd tegen het kapitalisme moet zijn. Het gaat er om to be or not to be, zooals de Engelschcn zeggen. Het algemeen belang moet worden gediend. Maar dat bestaat er niet. Het algemeen belang van de maatschappij is zich te handhaven. De arbeiders en boeren belangen zijn juist tegenovergesteld aan dat al gemeen belang. Het algemeen belang van den N.T.13. is liet kapitalistische. De leiders zijn dc dienaren van ontmoette hem in dien tijd. Hij is een van de fijnst- besnaarde mannen, die ik ooit gekend heb." „Wat deed hij dan?" vroeg Goldie uitdagend. Marcia zweeg even, en er kwam een uitdrukking in haar oogen, welk voor een kort oogen blik hun stralende glans met een waas scheen to bedekken. Haar stem klonk heel zacht toen zo antwoordde: „Zijn moed was iets schitterends... als een licht in een gitzwarten nacht. Ik heb altijd geweten dat dit nooit uit zou kunnen gaan. Goldie keek haar vol verbazing aan. Ze begreep er eigenlijk niet veel van. „En toch zal hij wel eena hang zijn geweest," merkte ze op. „Zeer zeker, kindje," zei Marcia bedaard. „Hij was inderdaad bang, doch niettegenstaande dat feit kon hij «lapper genoemd worden. En dat is moed." „Hoe kan men nu. bang en dapper tegelijk we zen!' protesteerde Goldie. Dennis scheen echter de beteckenis van Marcia's woorden begrepen te hebben. „Dat kan een meisje ook niet snappen", zei hij kil. „Maar" hij zag zijn moeder met iets van be wondering aan „ik denk dat U het wel kunt, moeder." Marcia's oogen wierpen hem een blik van waar deering toe. Niettemin wendde ze zich daarna on- middellijk tot haar dochtertje, alsof ze er berouw van had haar ecnigszins streng geantwoord te heb ben. „Ja, een meisje kan het ook wel begrijpen, Goldie. Ik hen er zeker van." „Dat weet ik eigenlijk niet precies." gaf Goldie maar half bevredigend toe. „In ieder geval houdt hij er onhebbelijke manieren op na, en ik vind hem verre van aardig. Ze zou hem zelfs buitengewoon hinderlijk hebben gevonden, indien ze op dat oogenblik had kunnen hooren, wat Eric Morven tot Peter zei, terwijl zo naar de boerderij liepen. „Kinderen zijn afschuwelijke wezens in den te- ge n woord i gen tijd. Ik veronderstel dat ze binnenkort hun vertegenwoordigers naar liet Parlement zullen sturen en de wetten voor ons maken." „Dat is mogelijk." antwoordde Peter. Morven beet met ongewone heftigheid op het mondstuk van zijn cigaret. „Hoe kan liet bestaan, dat een dergelijk bekoorlijke vrouw zulke kinderen heeftDo jongen schikt tenminste nog, maar het meisje..." Peter scheen het nu evenwel noodig te oordeelen hand met de nog vele werkloosheid, om de twee nog onverhuurde perceelen als wcrkobject te laten ega- lisecren. De perceelen zijn ongeveer 500 M2.,berekend h 4 cent per M2., zoodat elk perceel ongeveer f200 zal kosten. Hiervan betaalt de Polder, wanneer beide perceelen worden gedaan, een vierde gedeelte, alzoo f 100.—. De rest wordt door de gemeente betaald met subsidie van het Rijk. De heer R. Bakker kan zich moeilijk voorstellen dat ieder perceel 5000 M2. is. Dijkgraaf zeide, dat liet bedrag dan ook minder wordt. De heer C. Blaauboer vond de tijd wel wat laat, doch met het oog op de werkloosheid is het misschien wel goed. Algemeen goedgevonden. Bij de rondvraag vroeg Heemraad Blaauboer zich af, «if men wel op den goeden weg was om deze 2 per ceelen onverhuurd te laten. Dc heer Waiboer van wien wc een bod hebben gehad van f 125.was een beste gebruiker. Wanneer Waiboer het nog wil heli ben, zou spreker er voor zijn om het hem te geven Dijkgraaf zou hierover niet te veel willen spreken en zou gaarne zien dat het aan het Dag. Bestuur werd overgelaten. Allen voor; waarna sluiting. Colijn. De Neutr. Bond had zich wel kunnen uitbrei den, merkte spr. op en behoefde niet provinciaal tc blijven. Ze hebben zich toch bij den N.T.B.. do kapita listische organisatie aangesloten. Moer invloed op dc- regeering krijgt men er niet door. De regcoring werkt een vaste lijn uit, zonder de organisaties, om de ka pitalistische belangen te dienen en den menscchen te veel te geven om te sterven en tc weinig om te leven. Spr. profeteerde, dat het met de Neutr, tuinders uit zal zijn in den N.T.B., als ze met een massale actio willen beginnen. Ze zullen er uitgegooid worden Daartegenover staat het Boerencomité. De Neutr. Bond is met hudje en mudje bij de kapi talisten terecht gekomen; dat was al bij dc oprichting vast tc stellen. Die bond heeft gedwaald en is een wa pen geworden in de hand van Colijn. Uit den Neutr. Bond en in het Boerencomité was spr.s' leuze. Eenige sprekers stelden vragen en werden door den heer De Weerdt beantwoord. W ARMENHUIZEN Bridgc-wedstrijd. Zaterdagavond j.1. is in de kolfbaan van den heer Slikker een bridge-wedstrijd gehouden, waaraan door 96 personen werd deelgenomen. Er werd ge speeld in drie groepen, elk van 8 tafels, dus was de avond flink bezet. Door den ons allen bekende bridge-leider, den heer Van Gulik uit Alkmaar, werden de spelers allen har telijk welkom geheetcn en ook het eerste dumespaar uit Warmcnhuizcn, die in dezen wedstrijd zullen meespelen. Dat de wedstrijden te Wanncnhuizen in een gunstig teoken staan, vervolgde de heer Van Gulik, bewijst wel het feit, dat spelers zelfs heel uit Hoorn, Stompetoren, Bergen, Langemlijk enz. naar hier zijn gekomen. De wedstrijden hier worden dan ook uit zuiver sportiviteit oogpunt bezien. Tevens een woord van dank aan de heeron organisatoren, Pronk en Kroon voor de voorbereidingen. Medegedeeld werd dat de heer Slikker voor elke groep één flesch Madeiru beschikbaar stelde voor een slembod te spelen en te halen. Applaus. De uit slag luidde als volgt: A-klasse, oneven nummers: le prijs de heeren A. Kroon en P. J. Pronk, War menhuizen, 2U punten; 2e prijs de heeren Trijbitz en Visser, Alkmaar 22Vfc p.; 3e prijs de heeren J. Kemper en A. Ligthart, Warmcnhuizcn 27 p. even nummers: le prijs de heeren G. en J. Deutekom, Noordschar- woude 31 p.; 2o prijs C. Kemper en P. Quant, War- menhuizen, 31 p.; 3e prijs de heeren G. v. Gulik en A. Voort, Alkmaar 32P- B-klasse, oneven nummers: le prijs «le heeren P. Nicolai en M. Hoogeboom, Warnienhuizen 29 p.; 2e prijs de heeren W. Jonge- jan en J. Pronk, Warmenhuizen 30 p.; 3e prijs de hoeren A. en W. Tesseluar, Warmcnhuizcn 35 p. Even nummers, le prijs do heeren C. Jonker en Jn. Kuiper, War menhuizen 28 p.; 2c prijs de heeren Slot en Boeder. Stompetoren 32 p.; 3e prijs de heeren K. Wit en K. Faber, Warmenhuizen 35 p. C-klasse, oneven nummers: le prijs de heeren C. Jes en G. Kooij, Noordschar- vvoude 20 p.; 2e prijs do heeren P. Beors en C. Jonker Noordscharwoude 26 p.; 3e prijs de heeren P. Vlam en K. Slot, Warmenhuizen 32 p. Even nummers: le prijs de heeren P. Eecen Jr. en Kuilman Jr, Oudkarspel 25 p.; 2c prijs de heeren J. Berkhout en B. Gieling, Warmenhuizen 29 p.; 3e prijs de heeren J. Groot en C. Groot, Harenkarspel 30 p. Do slem prijzen werden behaald door Slot en Vlam en Jes en Kooij. Zonder twijfel zullen alle deelnemers met genoe gen op dezen spannenden en geanimeerden wedstrijd terugzien. De avond is een mooi succes geweest voor dc Warmenhuizer bridge club. «Ie partij voor Goldie op te nemen. „Oh, ze is werke lijk heel aardig," zei hij. „U moet haar niet veroor- ueelen voordat U haar kent. Er zit heusch het noo- dige fut in." Morven wierp zijn stukgebeten cigaret weg en lachte terwijl hij den jongen een klap op zijn schouder gal. „Dat is juist het verschil tusschcn jouw generatie en de mijne," zei hij. „Jij houdt van harde inenschen, jongen, en ik van zachte. Niet dat cr in de moeder niet voldoende kracht en fut zit." voegde hij er op een anderen toon aan toe, „maai die is niet van het bombastische soort. Hoe stel je je voor Hut een dergelijke vrouw gevaren onder do oogen zou zien, Peter?" „Ik weet het niet", antwoordde de jonge man. „Ik veronderstel echter dat ze zich aardig rustig zou houden." „Rustig. Ja, zo wós inderdaad de kalmte in per soon, wonderbaarlijk! Ik heb nog nooit in mijn le ven zulk een dappere vrouw gezien. I-Ict leek alsof ze in dc dichtste duisternis een lantaarn in dc hoogte hield om ons arme, verschrikte duivels, de juiste richting aan te geven." HOODSTUK XIL Peter. „En nu moet ik het noodige over je te weten ko men", zei Goldie, terwijl ze haar helblauwe oogen strak op Peter richtte. „Ik ken nog niet eens jc achternaam, weet ook niet waar je op school ging, enz. „Het is heusch niet dc moeite waard om over te praten," zeide jonge man verlogen. „En toch wil ik het weten", vond Goldie, „Ik heli je een en ander over mezelf verteld, en ik weet eigenlijk totaal niets van jou al. Dat is belachelijk. Het was een gure, winderige middag, een paar dagen na hun eerste ontmoeting, en ze maakten een wandeling langs het strand. Dennis was bij hen, doch hij bevond zich op eenige meters afstand van hen, en nu oordeelde het meisje liet een ge schikte gelegenheid haar aanval te wagen. „Ik moet nu eenmaal alles weten omtrent men- schen, die ik ontmoet," legde zo uit. „Ik vroeg het aan moeder en ze zei dat het 't hoste was het jou zelf te vragen. Waarom weet ik eigenlijk niet pre cies." „Dat is heel aardig van haar", zei Peter dadelijk. JAARVERSLAG 1933. Bestuur. Door vertrek naar elders zag mevrouw A. W. Dekker—Klik zich genoodzaakt als gedele geerde van het Gemeentebestuur af te treden. Leerlingen, liet aantal leerlingen bedroog: 1 Januari: 2-jarige cursus 132; opleiding huisnaai ster 27; opleiding huisnaaister 2e jaar, opï. costuum- n&aistcr 15, opleiding huishoudster 27; opleiding hulp in de huishouding per 1 Scpt. 21, cursussen 170; Op 31 Dec.: waren deze getallen respectievelijk: 131; 33; 13; 8: 17; 130. an den 2-jarigen voorbereidenden cursus gingen 62 leerlingen \au de opleiding huisnaaister 20, van de opleiding costuumnaaistcr 6 en van dc opleiding huishoudster 13 van het le naar het 2c leerjaar over. 39 Leerlingen ontvingen hel bewijs van het met vrucht doorloopen van den 2-jarigen voorberei denden cursus, 7 het diploma costuunmaaister en 7 het diploma huishoudster. Verhooging schoolgeld. Bij den aanvang van het schooljaar werd een nieuwe, door den Minister voor gestelde schoolgeldregeling ingevoerd. Een aanmer kelijke verhooging van de te heffen bedragen was hiervan het gevolg. Bij deze nieuwe regeling werd een scheiding ge maakt tusschcn primair en secundair onderwijs. On der primair onderwijs wordt verstaan, het onder wijs, dat aan den 2-jarigen voorbereidenden cursus wordt gegeven. De overige opleidingen der dagschool vallen onder het secundair onderwijs. Hoewel sommige ouders zich genoodzaakt zagen, van verder onderwijs voor hun dochter af te zien, was dit aantal, uitgezonderd van die voor dc oplei ding voor Huishoudster, geringer dan aanvankelijk werd gevreesd. Voor de opleiding voor Huishoudster werd een vast schoolgeld van f 150 per jaar vastgesteld. De opleiding van Huishoudster is intusschen vervan gen door één voor Hulp in de huishouding, dio valt onder het begrip secundair onderwijs. Opheffing opleiding Huishoudster en opening op leiding Hulp in de Huishouding. En de reorganisa tie van het onderwijs naar aanleiding van de missive van 8 Juli 1932, waarbij de 3-jarige dagschooloplei ding werd ingekrompen tot een 2-jarige, en de zoo groote verhooging van het schoolgeld, dat het door het meerendeel «Ier ouders niet is op te brengen, leidden er toe, de sedert 8 jaar bestaande opleiding voor „Huishoudster" om te zetten in een opleiding voor „Hulp in dc Huishouding". Dit valt te betreu ren, omdat daardoor aan hen die zich voorstelden, aan één der opleidingsscholen door te studeeren voor leerares, de gelegenheid wordt henomen hier te Den Helder de daarvoor vereischte voorstudio (voor diploma Huishoudster) te beëindigen. Hoewel de met dit diploma toegeruste meisjes ook vaak in andere betrekkingen, als leerling-verpleeg ster, leidster in een vacantie-kolonie,«huishoudster in een gezin voorkeur genoten ,is het voor de bezitstere van het diploma van den nieuw ingerichte» cursus (Hulp in de Huishouding) niet uitgesloten, dat zij op grond van het bezit daarvan bij voorbaat tot evengeneomde betrekkingen zullen worden toegela ten. Excursie. Op 4 April bezochten de leerlingen van het eerste en tweede leerjaar van de opleiding voor Huishoudster de proefzuivelhoerderij en het gebouw van het zuivclconsulentschap te Hoorn. I)o bezichti ging had wederom onder de deskundige leiding van den heer P. Jzn. Eriks, hoofd assistent van den Rljkszufvelconsulent, dm lieer Dr. L. T. C Schey, plaats. Mede door het verloonen van een reeks licht beelden kregen de leerlingen een zeer duidelijk beeld van de werkzaamheden van het zuivclconsu lentschap. Een woord van dank voor de groote wel willendheid waarmede telkens aan h?t verzoek tot bezichtiging wordt voldaan, is hier zeker niet mis plaatst. Voordracht voor Vereenifjlng van Huisvrouwen. Op verzoek van het Bestuur van de Ver'eeniging van Huisvrouwen hier ter stede, werd evenals in het voorafgaande jaar in de school een voordracht gehouden over het versieren van Kersttafels, waar voor groote belangstelling bleek te liestaan. Internaat. Op 1 December waren buiten directrice cn huishoudster in de school woonachtig: 4 leerares- sen en 3 leerlingen. NIEUWE N I E DOR P Zondagavond hield het Instituut van Arbeidsont- wikkeling wederom een van haar ontwikkelings- avonden. Deze avond was gewijd aan hot toonoel. Een ruime 300 bezoekers hebben het uitstekende spel van de Arbeiderstooneelvereeniging met belangstel ling gevolgd. Het geheel stond onder regie van den heer H. Slikker. Een uitstekend geslaagde avond. „Natuurlijk is ze altijd aardig," gaf Goldie toe. „Het is me echter een raadsel waarom zij zoo ge heimzinnig moet doen." „Er is volstrekt geen geheimzinnigheid in het spel", zei Peter. „Ik veronderstel dat je het vroeg ol laat toch moet weten." „Dus er is werkelijk wat to verbergen", riep Gol- tlie opgewonden uit. „Dat begreep ik al dadelijk. En wat is het? Heeft jc vader iets gedaan wat niet in den haak was, oi iets dergelijks?" „Allerminst", zei Peter. „Mijn vader sneuvelde In den oorlog. Iets beters had hij al niet kunnen doen, vind je wel?" „Oh, neem me niet kwalijk", zei Goldie. „Ga door." „Ik weet nog niet ol ik het jo nu wel vertellen zal' zei de jongeman. „Wees niet zoo dwaas." Er was een ongeduldigo trek om haar mond gekomen. „Jc begrijpt dat je het toch moet doen. Hoe is je achternaam?" „Tregasso", zei Peter. „Tregassa." De blauwe oogen openden zich wijd van verbazing. „Is dat de waarheid? Je houdt mo toch niet voor den gek?" „Nee. Zoo heet ik." Ze bekeek hem eenige seconden van het hoofd tot de voeten. „Ben je familie van den man aan wien Tregassa Castle toebehoort?" „Ja." zei Peter. Goldie kwam nog dichter bij hem staan. Er lag een gevaarlijke gloed in haar oogen. „Spreek je de waarheid ol hoe zit het?" „De eerlijke waarheid", antwoordde Peter, ..Ik wil de dat het niet zoo was." „Is het kasteel soms van jou?" ging Goldie voort, vast besloten alles te weten tc komen. Hij knikte. „Er is geen ontkomen aan... ja." „Dus je bent een hertog, een lord ol iets derge lijks?" „Oh, nee. Enkel maar een baron, en... ik voel niets voor dien titel," zei Peter, die bloedrood van ver legenheid was geworden. „Ik hen er niet voor ge schikt, want ik heb geen behoorlijke opvoeding ge noten." „Jij bent dus Sir Peter Tregassa?" bleef Goldie aandringen. „Ja. Het klinkt belachelijk, dat geef ik toe. Jo moet namelijk weten dat alle andere erfgenamen in den oorlog sneuvelden." Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1934 | | pagina 6