Ontwapenings-activiteit. Kijken is Koopen ij CLOECK DE „KRASSIN" IN ONS LAND. Spoorwegramp in Frankrijk. Overstroomingen in Chili. EEN JANBOEL IN RUSLAND. Groote fabrieksbrand te Alphen. Het eerste kievitsei. INBRAAK TE GEMERT. De doodstraf in Spanje weer ingevoerd Twee aardverschuivingen in Spanje. Bom te Buenos-Aires ontdekt Hakodate's doodencijfer. Slachtoffers van verkeer in Engeland. Donderdag 29 Maart 1934. 77ste Jaargang. No. 9457 rr SCHAEERsCOÜRANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Scbagen. Prijs per 3 msanden (180 Losse nummers 6 cent ADVFtlTFN- dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- o D i f, I N A S T1SN 1 5 rBgP'S '085' (b,'wüsn°- tentien nog rooveel mogelijk In het eerstuilkomend nummer geplaatstlnbegre,.enl. Groole lellers worden naar plaatsruimte berekend DE CONFERENTIE OP 10 APRIL TE GENèVE GAAT DOOR. ER BESTAAT GEEN RE DEN OM HET LANGER UIT TE STELLEN. In een onderhoud, dat Woensdagmiddag plaats ▼ond tusschen den Engclschen minister van buiten- landschc zaken Sir John Simon en den president der ontwapeningsconferentie Henderson, werd ge constateerd, dat geen reden bestaat wijziging te brengen in de regelingen, inzake het bijeenkomen van het bureau der ontwapeningsconferentie. De conferentie zal dus definitief op 10 April plaats vinden. Do noodigo instructies zijn direct nadat dit besluit gevallen was, naar Genèvc getelefoneerd. Aan het onderhoud tusschen Simon en Henderson nam ook captain Eden deel. Henderson zal zich on middellijk in verbinding stellen met de verschillende regceringen, om haar vóór de bijeenkomst van het bureau der conferentie volledig op de hoogte te stel len vnn den vooruitgang die gemaakt is bij de ver zoeningspogingen tusschen het Duitsche en liet Fransche standpunt. Het bureau zal dan dadelijk kunnen besluiten of de algemecne commissie zon der uitstel bijeen zal komen, of op een tijdstip dat geschikter is in verband met do diplomatieke po gingen van verzoening. Onopgelost is nog de kwestie van den aard der ga ranties op do uitvoering eener ontwapeningsconven tie. De Fransche regeering verwacht, dat haar, na de besprekingen, welke het Britsche kabinet hierover gister heeft gevoerd, desbetreffendo vragen zullen worden gesteld. Inderdaad heeft de Britsche regec- ring heden in den vorm van een officicele nota aan Frankrijk ecnigo preciseeringen gevraagd aangaan de bepaalde punten van de jongste Fransche ont wapeningsnota. Aan Fransche zijde wordt thans het systeem der garanties en sancties bestudeerd, welke Frankrijk noodzakelijk acht om de volledige uitvoe ring te kunnen verzekeren eener eventueele ontwa peningsconventie. Na de zitting van het bureau der ontwapenings conferentie zal de Fransche minister van Buiten- Jandsche Zaken zijn reeds aangekondigde reis naar Oost-Europa ondernemen, ten einde de vriendschaps banden met Polen en de Kleine Entente nauwer aan te halen. De grootste IJsbreker ter wereld bunkert te Vlaardingen, op weg naar de Beringzee ter redding van do schipbreukelingen der „Tsjeljoeskin". Vlaardingen: Gistermiddag tegen half vier is de Russische ijsbreker „Krassin", de grootste ter wereld, welke op weg is van Leningrad naar de Be ringzee, teneinde daar te trachten de op het ijs ver blijvende schipbreukelingen van do „Tsjeljoeskin" uit hun benarde positie te redden, in de haven van het Havenbedrijf VlaardingenOost aangekomen. De „Krassin" zal in de Vulkaan—Haven de bunker- Voorraad aanvullen en zou vannacht om drie uur de reis, welke via het Panamakanaal gaat en ongeveer veertig dagen zal duren, weer voortzetten. De bemanning bestaat uit 157 koppen. Trein op een rotsmassa ingereden. Tenge volge van een aardstorting. Drie doo- den, 13 gewonden. Reuter seint uit Parijs: In de nabijheid van Lempdes (arr. Brioude) heeft een spoorwegongeluk plaats gehad, waarbij volgens de tot dusver gepubli ceerde cijfers drie menschen werden gedood en 13 zwaar gewond. Ongeveer 25 reizigers werden licht ge wond; zij konden hun reis voortzetten. Gedurende den nacht waren 350 kub. M. rots- en sardmassa neergevallen op de spoorbaan, die langs •en ravijn loopt. De trein, die in de vroege ochtend uren het station Arbant had verlaten, reed in volld vaar op deze steenmassa in, met het gevolg dat alle wagens derailleerden. Pas 's middags kon men met do opruimingswerk- ■taamheden beginnen. Het land door wolkbreuken geteisterd. Verscheidene steden onder water. Cordilleras-rivier sterk gewassen. Tengevolge van de talrijko wolkbreuken, gedu rende do laatste dagen, in Centraal- en Noord-Chili zijn de rivieren in dat gebied dermate gestegen, dat verscheidene plaatsen, daaraan gelegen, ernstig door overstrooming worden bedreigd. De plaats Esquedano is reeds geheel overstroomd. De bewoners moesten in allerijl de vlucht naar de bergen nemen. Verscheidene hunner zijn onderweg verdronken. Ook de stad Copiapo, die 20.000 inwoners telt, staat gedeeltelijk onder water. De spoorwegverbinding tusschen Antofagasta en Bolivië is verbroken, daar de bruggen en rails op 6ommige plaatsen zijn weggespoeld. Overal heerscht groot gebrek aan drinkwater, daar de waterleidingen vernield zijn. Scherp en vernietigend oordeel over de dragers der communistische samenleving. Een ernstige symptoom van bureaucra tisch levcnsgevoeL DE HEERSCHENDE CHAOS BLJ DE SPOORWEGEN. „De janboel, het gebrek aan plichtsbetrachting en verantwoordelijkheidsgevoel moeten ophouden en do discipline moet zoowel van boven als van onder af worden hersteld." Dit zijn de scherpe en vernie tigende woorden, die Stalin en Molotov, de twee meest gezaghebbende leiders in den lande, in hun jongste verordening bezigen om den hcerschenden chaos bij do spoorwegen te karaktcrisecrcn. Zij voe gen aan deze karakteristiek de onverbloemde ver klaring toe, dat do schuld van dezen toestand moet worden geweten aan de leden dercommunistische partij, die ofschoon zij eigenlijk het voorbeeld moeten geven, zich meermalen onderscheiden door geringe re discipline dan partijlooze ambtenaren. Dit oor deel over do dragers der communistische samen leving is even scherp als vernietigend. Dit oordeel is daarom zoo scherp en vernietigend ten eerste, omdat do G.P.Oe in het geheele land bij voortduring een rigoureus toezicht uitoefent en niet schroomt om de strengste straffen uit te deelcn aan hen, die in hun taak te kort schieten, ten tweede omdat de communistische partij nog sedert kort aan een zuivering is onderworpen, zóó drastisch en op zóó'ruime schaal, als in de geschiedenis der conv munistische partij niet bekend is. Men had mogen verwachten, dat dank zij heiden maatregelen, die een repressieve en preventieve strekking hebben, tenslotte het puikje der communisten was overge bleven, op welker toewijding en plichtsbetrachting de communistische staat zich kon verlaten. Neemt men het afkeurende oordcel van Stalin en Molotov voor de volle waarde, dan is het cominu- Meelfabriek en eenige huizen door 't vuur vernield. Een ton schade. Een felle brand, welke tot ver in den omtrek te zien was en die eenige duizenden toeschouwers op de been bracht, heeft gisteravond gewoed in de N. V. Meelfabriek voorheen A. Verduvn aan de Hooft- straat te Alphen aan den Rijn. Het 25 M. brecdo en 15 M. diepe fabrieksgebouw, dat bestaat uit groote opslagplaatsen, een maalderij met daarachter gele gen machinekamer, waarin twee zuiggasmotoren, en een kantoor, is geheel een prooi der vlammen go- worden. Om ongeveer zes uur had het personeel het ge- houw, waarin toen nog niet het minste onraad te bespeuren viel, verlaten en reeds een half uur later ontdekte een broer van den directeur, de heer H. Verduyn, dat er brand was op de bovenverdieping in het midden van het gebouw, waar zich de opslag plaatsen bevonden voor graan, moei, fourage, sui ker, rijst enz. Er was namelijk aan de meelfabriek tevens een grossierderij in koloniale waren verbonden. Te zamen met een juist thuiskomenden expeditie knecht begaf de heer Verduyn zich. gewapend met eenige snclblusschers naar boven, doch op de trap bleek, dat de geheele verdieping reeds in lichtelaaie stond, zoodat aan blusschen niet meer te denken viel. Onmiddellijk werd daarop de brandweer gealar meerd, die met drie motorspuitcn uitrukte, doch zich bij aankomst tegenover een geweldige vuurzee geplaatst zag. Met negen stralen werd het vuur aan getast, maar reeds na een half uur stond het vast, dat hier niets te-redden viel. Hoog laaiden de vlam men op, die gretig voedsel vonden in den enormen voorraad graan en ander gemakkelijk brandbaar materiaal, daar de voorraadzolders tot aan do nok toe vol zaten. De brandweer was genoodzaakt zich te bepalen tot de bescherming der belendende pcrceelen, na melijk het woonhuis van den directeur en de opslag plaatsen van den hrandstoffenhandcl der firma Wille. Vooral deze laatste liep in verband met de windrichting ernstig gevaar en na een uur werd dan ook dit perceel door het vuur aangetast. Mot man en macht slaagde de brandweer er ten slotte in althans hier den brand te blusschen, alvorens het vuur den brandstoffenvoorraad had kunnen be reiken. Do schade, welke door verzekering wordt gedekt, wordt op minstens een ton geschat. Voor de Koningin. De landbouwer Hendrik van Ruiswijk te Vecnen- daal (Gld.) heeft eenige dagen geleden het eerst ge vonden kievitsei aangeboden aan de Koningin. DE EERSTE ROODE BESSEN EN AARDBEIEN TER VEILING. Bij de veilingsvereeniging Ovcr-Betuwe te Eist zijn gister, door den heer C. Loovcn te Zetten, de eerste roodc bessen en aardbeien aangevoerd. De roode bessen werden verkocht A f 2.80 p. K.G., de aard beien A 31/2 ct. per stuk. HET OVERLIJDEN VAN KONINGIN EMMA. Belangrijke gift voor het Kon. Emma- fonds. Het Koningin Emmafonds (ondersteuning van hoog bejaarde bchoeftigen van boven 80 jaar, van a'le gezindten te 's-Gravcnhago werd verblijd door 'n gift van de firma Meddens en Zoon, groot, f1530.a's opbrengst van do kijkplaatsen in de etalageruimtc-i dezer firma op den dag der begrafenis van H. M. Koningin Emma, de geliefde beschermvrouwe van het fonds. STALIN nlstische element, dat na schifting is overgebleven volstrekt niet verheven boven do gewone menschclij- ke zwakheid en slapheid, die vaak te constatceren vallen bij hen, van wie wordt verondersteld, dat een bepaalde politieke overtuiging waarborg biedt voor bijzonder maatschappelijk verantwoordelijkheidsge voel. Niemand zal ontkennen, dat de leiders van den Sowjetstaat een schier bovenmenschelijke poging doen om hun volk, van nature filosofcerend en zwe vend, in discipline te onderwijzen en het daarin te harden, teneinde den staat een vasten economischen grondslag te geven, doch de jongste verordening de monstreert opnieuw, dat cindelooze decreten en ver ordeningen, waarvan het geheele bestuursapparaat der Sowjets aancenhangt, en do zuiver bureaucrati sche leerschool, waarin de communisten worden op gevoerd, geen geschikt middel vormen om in de geesten het constructieve element, noodzakelijke voorwaarde óók voor den bloei van idealistische staatsopvattingen, te ontwikkelen en tot wasdom te brengen. 'Wat zich thans bij de spoorwegen in zoo sterke mate voordoet, met het resultaat «lat zich daar een „janboel" voordoet zooals wel nog nooit is geconsta teerd, is, een kleine groep figuren niet to na ge sproken, die alles inzetten wat zij te geven hebben, symptomatisch voor Sowjet-Rusland, daar over de geheele linie voortdurende en schier hopclooze strijd wordt gevoerd tegen het gebrek aan discipline, bu reaucratische slapheid en plichtverzaking. Ten huize van twee bejaarde menschen. Een belangrijk bedrag gestolen. Dinsdagnacht hebben onbekend gebleven personen een inbraak gepleegd ten huize van de bejaarde ge broeders Van der Ven aan den Heuvel in het cen trum van Gemert. Do ongeveer 60-jnrige gebroeders, die als bemiddeld bekend staan, werden door gerucht gewekt. Zij ontdekten dat indringers zich toegang hadden verschaft tot het huis. Er was een onbeschrijf lijke wanorde aangericht. Alle kasten waren openge broken en de inhoud lag over den vloer verspreid. Er werd aangifte gedaan bij de politie. Onmiddellijk werd een uitgebreid onderzoek inge steld. Daaruit bleek dat de inbrekers zich meester hadden gemaakt van al het geld, alle waardevolle stukken en voorwerpen uit de woning. Er wordt een bedrag van f 2200 aan contant geld vermist benevens een aantal effecten en waardepapieren, benevens kostbare voorwerpen. Voorts kwam aan het licht, dat de inbrekers zich door openschuiving van een raam toegang tot het perceel hadden verschaft. Met assistentie van de politie uit naburige gemeenten werd een onderzoek ingesteld met behulp van speurhonden. Eenige spo ren werden gevolgd. In den hcclen omtrek werden gedurende den nacht de wegen afgezet. Nabij de woning werd een spaarbankboekje van de 011de men schen teruggevonden. Het is den dieven klaarblij kelijk bekend geweest dat de gebroeders steeds veel contant geld in huis hadden. Do justitie te 's-Hertogenbosch is van het gebeur de op de hoogte gesteld. Nader meldt men nog aan de N.R.Ct.: Bij het politio-ondcrzoek, dat met kracht den ge- heelen dag is voortgezet, werden do gestolen effec ten benevens een afschrift van een hypotheekacte in een weiland gevonden. Men kon over het onder zoek verder niets medcdeelen. Alles wijst erop, dat hier dezelfde bende aan het werk is geweest, die den geheelen omtrek onveilig maakt. De mannen zijn met de grootste voorzichtigheid te werk gegaan, zoo dat de beide landbouwers van der Ven eerst in hun slaap werden gestoord door het dichtslaan van de voordeur, waardoor de indringers het pand hebben verlaten. Voorloopig voor een jaar. Madrid. Het wetsontwerp ter bestrijding van de misdaad, dat door de regecring aan liet parle ment is voorgelegd, voorziet in de herinvoering van de doodstraf, welke tot-nu-toe slechts kon worden uitgesproken door de militaire rechtbanken. liet nieuwe artikel betreft misdaden met ontplofbare stoffen, overvallen en roof door twee of meur gewa pende personen en aanslagen tegen spoorlijnen c.d. openbare instellingen. De duur van do wet wordt op een jdar gesteld. Do doodstraf wordt uitgesproken door speciale rechtbanken, welke in kort geding uitspraak doen. LUCHTVERBINDÏNG BELGIE—CONGO. Tot stand gebracht. Antwerpen: Telefonisch wordt uit Leopolds- ville gemold, dat de heer en mevrouw Ilansoz, die te Antwerpen Zaterdagmorgen oin 5 uur waren opgeste gen met een touvistenvliegtuig, V,'oensdag om 17 uur "0 to Leopoldsville 7.;,'n aangekomen. De reis heeft een vlot verloop gehad. De ni'oot TTanrez is Irermede de eerste ReïgifHio vbeger. d'e da IncMpnr: erlvnd'ng tusschen België en den Congo tot stand heeft ge bracht NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Uitslag openbare aanbesteding wegens het verven van den metalen bovenbouw van spoorwegbruggen, draaischijven enz., voor het jaar 1931. Verdeeld in 34 perceelcn. Ingekomen waren 19 inschrijvingsbiJjetten Langste inschrijver L. van Trigt, Dordrecht voor f 21900. Hoogste inschrijver M. Mulder te Amster dam voor f 88629.85. De werken omvatten o.m.: 20 vaste bruggen tus schen HoornVenhuizenBovenkarspcl—Groote broek en 1 vaste brug in los- en laadplaats emplace ment te IIcm. 4 vaste bruggen tusschen Noordschar- woude Noordscharwoudc-Dorp, Draaibrug o. h. Nd.- Hollandsch Kanaal tc Alkmaar met aansluitende vaste brug. Te Santander en te Cordova. Madrid, 28 Maart, Peuter: Uit twee plaatsen in Spanje wordt melding gemaakt van groote aardver schuivingen. Uit Santander wordt gemeld, dat dien tengevolge een tiental dorpen in deze streek van alle verbindingen zijn afgesloten. De gemeentebesturen hebben den minister van pu blieke werken dringend verzocht hulp te zenden, daar de bevolking anders met den hongerdood wordt be dreigd. In de nabijheid van Cordova zijn twee personen door een plotselinge aardverschuiving gedood. In twee weken meer dan 230 stuks ir beslag genomen. Peuter seint uit Buenos-Aires: De Argentijnsche politie heeft bij huiszoekingen in de wijk Flores een zeventigtal bommen ontdekt. Tevens werden een druk-installatie van een geheime anarchistische ver- oeniging en een groote hoeveelheid extremistische pamfletten in beslag genomen. De vorige week heeft de politie hier ter stede 162 bommen in beslag genomen, die eveneens behoorden aan een radicale organisatie. Steeg re«ds tot 1878. Hakodate: Hoe langer het onderzoek bij de ruïnes van de door brand geteisterde Japanschc ha venstad, Hakodate, duurt, hoe meer slachtoffers er worden gevonden. Het totaal aantal dooden zal meer dan 2000 bedragen. Tot dusver zijn reeds 1878 lijken gevonden. De materieele schade wordt geschat op 150 millioen yen. Toenemend aantaL Londen: Volgens de officieele cijfers aangaande de door voertuigen op den openbaren weg veroor zaakte ongelukken zijn in den loop van het vorig jaar in Engeland 7202 personen gedood, tegen 6667 in het daaraan voorafgaando jaar, en 216. 328 gewond (te gen 206.450 in 1932). Het aantal ongevallen bedroeg 191.782 tegen 184.00C het vorig jaar. GODSDIENSTONLUSTEN IN BRITSCH-INDIË. Vele particuliere huizen verbrand. Uit Lucknow: Bij onlusten te Ajmdhva, de heilige stad dor Hindoes nabij Fyzabad, tusschen Hindoes en Mohammedanen, zijn drie personen gedood en een twintigtal gewond. Drie moskeeën zijn bescha digd, velo particuliere huizen door de manifestan ten verbrand. Men gelooft, dat de onlusten zijn ont staan door het offeren van een koe door de Muzel mannen. OP EEN BRUG VERONGELUKT. Twaalfjarig meisje overleden. Dinsdag wilde de brugwachter van de Oosterbnig te Leeuwarden de hekken sluiten, daar de brug moest worden open gedaan. Een auto wilde nog net passecrcn, doch reed met kracht tegen een der hek ken aan. Het hek sloeg tegen het 12-jarig meisje S. Oostra uit Huizum, die ook nog over de brug wilde. Met kracht werd het kind tegen den grond gegooid en vervolgens bewusteloos in het brugwachtershuis- je binnen gedragen. In den loop van den avond ver ergerde de toestand en Woensdagmorgen is het slachtoffer aan de gevolgen van de bekomen ver wondingen overleden. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Geertruida Margaretha, dochter van Pe trus Barends en van Martha Maria Schoonderwaard. Lucia Christina Anna, dochter van Mattheus Petrus Xicolaas Meijer en van Maria Kruijer. POLITIE. Verloren: en tasch inct boeken, een roode muts, een dop van een benzinetank. Gevonden: een overall, een bankbiljet SCHAGEN, 29 Maart. 4 Stuks paarden 1 150—325, 31 gelde koeien (mage re) f 120—160, 11 idem (vette) 1 150—190, 25 kalf- kocien f 150—220, 10 pinken 1 30— 85, 357 nuchtere kalveren f 413, 135 O verhouders f 12—20, 30 varken s magere f 15 21, 12 idem vette per Kg. 35—38 ct., 50 biggen f 8— 11, konijnen f 0.75—1.25, 10 kippen f 0.50—1. EIEBVEILING SCHAGEN. 29 Maart. Aanvoer: 1.57 part. 110.000 kipci eren, 48 part. 600P eendeieren; 4 kaikoeneicren. De prijzen beliep voor kipoicren van f 1.90—2.20, voor eendeieren f 1.90—2, ka'kocneicrcn f 3.30. Dc veiling duurt voort. Zie voor voleldig bericht het nummer van Zaterdag a.a- MOLOTOV

Schager Courant | 1934 | | pagina 1