ONGELOOFLIJK!!! m f 49.75. C. ROGGEVEEN Cz. DE MOEILIJKHEDEN VAN DE VARA DE MO OISTE FOTO Slechte tijd voor de Zwitsersche hotels. Cleveland gaat failliet VERKOOP DOOR MIDDEL VAN AUTOMATEN. Als verlengstuk van den winkel. Naar het Raadhuis! Afd. Scbagen „Witte Kruis". Muizenplaag leidt tot paniek. Ingezonden stukken. „Waarom zoolang gewacht met het ontslag van de zoo overtuigend ongeschikt ge bleken secretaris Zwertbroek?" Het Volk bevat het volgende communiqué: Op 28 Maart kwam het hoofdbestuur van de V.A.R.A. in zijn gewone vergadering bijeen. Het hoofdbestuur nam kennis van liet feit. dat het uit het land van een aantal V.A.R.A.-afdeelingen moties had ontvan gen, waarin vertrouwen in het hoofdbestuur werd uit gesproken en van het feit, dat verscheidene afdeelin- gen vergaderingen hebben uitgeschreven, waar zoo danige moties op de agenda zijn geplaatst. Het hoofdbestuur nam verder kennis van het feit, dat eenige leden van het H.B. hebben gevraagd, waar om de Vereenigingsraad zoo lang heeft gewacht, om den thans zoo overtuigend ongeschikt gebleken secre taris Zwertbroek buiten dienst te stellen. Het hoofd bestuur stelde vast, dat het wangedrag van Zwert broek tegenover de belangen van de gehecle V.A.R.A. zich vooral het laatste halfjaar catastrophaal heeft ontwikkeld, al waren er voor dien tijd vele aanwijzin gen, die op deze ontwikkeling duidden? Het hoofdbestuur nam er kennis van, dat er van officicele communistische zijde op wordt aangedron gen, zoogenaamde „spontane comilé's" in de V.A.R.A. te vormen, zulks met de bedoeling, de V.A.R.A. over te leveren aan broederstrijd en verdeeldheid. Het hoofdbestuur is van meening, dat bona-fide leden van de V.A.R.A. zich, bewust of onbewust, voor dit ondei- mijningswerk in opdracht van Moskou niet zullen en mogen leenen. Het hoofdbestuur besloot het lid maatschap van zulke comité s onvereenigbaar te ver klaren met het V.A.R.A.-lidmaatschap. Het hoofdbestuur nam kennis van Zwertbroek's onrechtmatig optreden en droeg het dagelijksch be stuur op, onverwijld stappen te doen, die tot her stel van eventueel uit dit optreden voortspruiten de schade zullen kunnen leiden. Het hoofdbestuur constateerde, dat blijkens het in de bladen van de Arbeiderspers verschenen en door getuigen bevestigde bericht, de strekking van Zwert broek's actie is, de V.A.R.A. binnen een jaar kapot te maken. Op grond van de bepalingen in de statuten be sloot het hoofdbestuur Zwertbroek als lid van de V.A.R.A. te royeeren. Volgens de bepalingen der sta tuten staat een geroyeerde beroep open op den Ver eenigingsraad. Ten slotte besloot het hoofdbestuur dat bij het nummer van de Radiogids van 8 April den V.A.R.A.- leden een uitvoerig met feiten en stukken gemoti veerde uiteenzetting zal worden verstrekt, bevatten de alle gronden die den Vereenigingsraad en het hoofdbestuur in het belang van de V.A.R.A. tot de bekende stappen hebben genoodzaakt Waarom de heer Zwertbroek ontslagen werd. De socialistische bladen bevatten nog een verweer van het hoofdbestuur van de V.A.R.A. tegen de bro chure van den ontslagen secretaris Zwertbroek. Daarin worden de moeilijkheden geweten aan eigen- gerechtigdheden van den heer Zwertbroek, die b.v. een stuk van zuiver communitische strekking in voorbereiding nam; na het verbod van de Interna tionale het pauze-teeken van de eerste zes tonen der Internationale weer invoei*de enz. Toen hij ook nog mededeeling deed van vertrouwelijke stukken, die alleen maar leden van het bestuur der S.D.A.P. had den ontvangen, weigerde de vereenigingsraad der V.A.R.A., ondanks het eenstemmige verzet van het hoofdbestuur, genade voor recht te doen gelden en ontsloeg den heer Zwertbroek met afwijzing van de nieuwe functie, die hem door het hoofdbestuur in uitzicht was gesteld. Bij deze strubbelingen in het bestuur van de V.A. R.A. speelt een groote rol, dat die s.d.-omroepver- eeniging door de tegenwoordige regeering harder 'is aangepakt dan door de vorige. Het hoofdbestuur van de V.A.R.A. heeft dientengevolge ingebonden, maar op dezen weg zijn secretaris als hinderpaal ontmoet. Vandaar, dat de heer Zwertbroek in De (comm.1 Tribune bijval vindt en in dat blad van een „gelijkgeschakelde" V.A.R.A. wordt gewaagd. Portret-Atelier JAC. DE BOER Keizerstraat DEN HELDER De ontvangsten enorm ternggeloopen. Reuter meldt uit Genève: Ondanks het prachtige winterweer in het afgeloo- pen seizoen, heeft de Zwitsersche toeristen-industrie een zeer slechten tijd gehad. Slechts enkele hotels hadden zooveel gasten, dat zij hun kosten konden goedmaken, doch dc meeste inrichtingen hebben met verlies moeten werken. De inkomsten van een der grootste hotels hier ter stede bedroegen in het afgeioopen winterseizoen slechts 60.000 Zwitsersche francs, tegen 200.000 in 1932. Het sterk afgenomen toeristen-verkeer als gevolg van de crisis, blijkt duidelijk uit de jongste cijfers omtrent liet vreenidelingenbezoek. Terwijl in 1930 510.000 Duitschers Zwitserland bezochten, bedroeg dit aantal in 1932 slechts 250.000, het aantal Engel- sche bezoekers liep van 189.000 tot 58.000 en dat der Amerikanen van 175.000 tot 79.000 terug. Slechts het aantal toeristen uit Frankrijk is toegenomen. Drastische bezuinigingen moeten worden ingevoerd. De ..Daily Telegraph" verneemt, dat Cleveland in den Amcrikaanschen staat Ohio, de zesde stad van de Vereeuigde Staten op het punt staat failliet te gaan. In een wanhopige poging, om de situatie te red den, beeft de burgemeester Davies, drastische maat regelen aangekondigd. Hij heeft bevolen, dat de hcift van de stadsvcrlichting moet worden uitgedraaid en overweegt het ontslag van de helft van de politie macht en het brandweercorps. Vijf honderd ambte naren zijn reeds ontslagen en nog honderden zullen volgen. Alle parken zijn onmiddellijk gesloten. De directeur van de gemeentediensten verklaarde, dat zijn ingekrompen staf slechts eens in de twee maanden het vuil van de straten kan verzamelen en twee keer per jaar overal het vuilnis hij de inwoners kan weghalen. De oorzaak van dezen toestand is te zoeken in het roekeloos bouwen, dat Cleveland heeft gedaan tijdens de hausse-jaren. De financiecle toestand is evenwel niet slechter, dan die van vele andere greote steden, o.a. van New York, waar de weigering van den gemeenteraad om dc bezuinigingsmaatregelen van don burgemeester goed te keuren, tenslotte wel eens tot dezelfde dras tische maatregelen als te Cleveland zouden kunnen leiden. I Voorschriften omtrent plaatsing en bijvulling. Ingediend is een wetsontwerp tot regeling van den verkoop door middel van automaten. De Middenstandsraad, wien in deze aangelegen heid Om advies is verzocht, siolt zich op het stand punt, dat een wettelijke regeling betreffende den automaten verkoop zou dienen in te houden: het toe laten van de verkoopautomaat uitsluitend als het z.g. verlengstuk van den winkel: een verbod tot hij- vullen van den verkoopautomaat gedurende den tijd. dat de winkels voor het publiek gesloten moeten zijn; een voorschrift tot plaatsing van de verkooj»- automaat op zoodanige wijze, dat hijvulling alleen van den openbaren weg af controleerbare wijze kan geschieden. Alleen voor winkeliers. De minister is van meening. dat er aanleiding be staat aan deze denkbeelden door een wettelijke re geling uitvoering te geven. Weliswaar ontveinst hij zirh n'et, dat een voorziening op de wijze, als door don Middenstandsraad aangegeven meer in het hij- ronder de reserveering van den verkoop door middel van automaten voor do winkeliers en het verbod om gedurende gesloten tijd hij te vullen aan de vrije ontwikkeling van een automatenhedrijf en van do industrie, die deze toestellen vervaardigt, tot op ze kere hoogte in den weg zal staan, doch daartegen over dient de overweging te worden gesteld, dat de middenstand, wiens belang do winkelsluitingswet met het vrijlaten van don verkoop door automaten beoogde te dienen, er een zekere aanspraak op kan doen gelden, dat deze werkwijze ook zijn do mein blijft en dat niet de compensatie, aan hem toegedacht, zou worden teniet gedaan door do om standigheid dat anderen, met gebruikmaking van de gegeven faciliteit, zich te zijnen koste van een deel van het terrein der distributie zouden gaan meester maken. Welke waren mogen worden verkocht. Aldus gezien, acht de minister een beperkenden maatregel als hier bedoeld, alleszins gerechtvaar digd. Het desideratum, dat de automaat uitsluitend als verlengstuk van een winkel zal worden toegelaten, houdt tovens de gedachte in, dat in een automaat slechts waren zullen mogen worden verkocht van dezelfde soort ald ie. welke in den winkel, waarbij de automaat behoort, verkocht plegen te worden. Deze wensch betreft zuiver een regeling van de concurrentieverhouding tusschcn dc middenstanders onderling, evenals die ten aanzien van het z.g. bij- vulverbod. dat zirh overigens logisch aanpast aan de regeling der winkelsluiting. Door de voorgestelde bonalingon wordt voorts voorkomen, dat een winkelier een vorkoor» amoinaat in of hij een anderen dan zijn eigen winkel kan hebben. Niet-winkeliers. F.en uitzondering hierop is gemankt ten aanzien van automaten in hotels, restaurants, koffiehuizen en daarbij hehoorendo open ruimten (speeltuinen, e.d.) In verhand met het vrij ingrijpend karakter van de regeling, waardoor liet exploiteeren van verkoon- automaten door anderen dan winkeliers onmogelijk zal worden, sehijnt het gewenscht. de inwerkingtre ding van die bepaling niet aanstonds te doen nlnafs hebben, dorh aan de verkoonautomnten bezittende niet winkeliers nog eenigen tijd de gelegenheid te bieden, voor hun automaten een andere bestemming te zoeken. F.en termijn van 0 maanden komt don minister voor hiervoor voldoende te zijn. Het bijvullen. Door het bij vul verbod van automaten zal de exploi tatie van vele dezer voorwerpen in de toekomst niet meer op even intensieve wijze kunnen geschieden als thans het geval is. De billijkheid brengt mede. de winkeliers, w.o. er wellicht vele zijn. die een min of meer kostbaren automaat van geringe capaciteit liehhen aangeschaft, in de onderstelling. dat dc verkoop door middel daarvan aan geenerlei beper king zou zijn onderworpen en die mogelijk nog niet voldoende gelegenheid hebben gehad de nanschaf- fingskosten daarvan cenigszins goed te maken, door uitstel van het bijvulverbod daartoe in staat te Stellen. Met het oog hierop wordt voorgesteld, dit verbod eerst na 2 jaren in werking te doen treden, welke termijn, naar den minister voorkomt, vol doende is om aan bezwaren ten deze tegemoet te komen. De korte bespreking, die Maandagavond in den Raad, hij de rondvraag werd gehouden, schijnt goe de vruchten te zullen afwerpen. We doelen op het onderwerp, dat door den heer Van Krp werd aange sneden, n.1. de zitting ten raadliuize, door het S.L). Tweede Kamerlid, den heer Thijssen, en hij welke bespreking tot uiting kwam dat alleen het dicneu van het algemeen belang voorzat. Nauwelijks toch was aan deze goede bedoeling rtieerdere bekendheid gegeven, ot hij het Dagelijksch ïstuur onzer gcmcemq kwamen meerdere aanvra- :n binnen, nllcn blijk gevende van ecu even groote Inhaatzuchiighcid. En het gevolg van die vele aanvragen is. dat mor gen in ons gemeentehuis veel interessants te zien en te hooren zal zijn. In dc eerste plaats, zoo werd ons medegedeeld, zal de bekende lieer Stcgcinan uti Staphorst belang rijke mededeelingen doen over de wijze waarop hij het lijden van vele menschen meent te kunnen ver helpen dan wel verzachten. Voor dit sympathieke doel hebben B. en W. zeer gaarne de burgemeesters kamer disponibel gesteld. Üp auspiciën van (ie Vereeniging van Nederland se he Huisvrouwen, zal voorts een modeshow worden gehouden, en wel voor de ofdeeling corsëtten. Over deze aanvrage waren de meeningen in het college verdeeld. Dc meerderheid toch oordeelde dat hier niet gesproken kon worden van een algemeen be lang. Doch der minderheid, den in fokkerskringen welbekenden wethouder, viel het niet moeilijk zijn medeleden te overtuigen van het groote belang van pen ..goed exterieur" en onder het motto „ook het oog wil wat hebben" werd dan ook met algemeene stemmen do aanvrage ingewilligd. Alleen met do restrictie, dat niet uitsluitend één merk zou worden vertoond, zoodat de show niet het stempel van re clame zou dragen. Aan deze restrictie zal worden voldaan, en in dc raadzaal zullen morgenochtend de meest bekende merken, als „Bon Ton", „Royal Worcéster", „Superbe", „Twilfit" enz. te aanschou wen zijn. En tenslotte schijnen we het aan de oude connec ties van onzen eersten wethouder te danken te heb ben, dat op dien dag namens de directie van de Koninklijke Nedcrlandsche Gistfabrieken een inlei ding, met lantaarnplaatjes verduidelijkt, zal worden Schonden, over „Hoe een klein volk groot werd" leeds in vele andere plaatsen mocht dit onderwerp groote belangstelling trekken, en was men opgeto- gen. We hopen en vertrouwen dat nn ook eens in onze gemeente even groote belangstelling aan den dag zal worden gelegd, zoowel t.a.v. het onderwerp, dat moet strekken tot hei! van de lijdend© mcnschhcid als voor dc heide andere onderwerpen. Waar morgenmiddag bovendien de groote ten- toons'el'.ing van „Vakonderwijs" geopend zal zijn. en de boven omschreven zittingen daaraan vooraf gaan, wordt verwacht, dat ook vele nict-Schagcrs dexe mooie gelegenheid zullen aangrijpen om hun geest te verrijken. De afdècling Schagen van de N.-H. Vereeniging „het Witte Kruis", hield op Donderdagavond een alge meene ledenvergadering ten huize van den heer J. K. Boontjes. De opkomst was niet bevredigend. (Bui ten het bestuur was 1 lid aanwezig.) Na opening door den voorzitter, den lieer .T. Schoorl Pz., werden dc notulen der laatstgehouden vergade ring door den secretaris, den heer P. Bronder gele zen, en onveranderd, met dank voor de juiste weer gave, goedgekeurd.. Medegedeeld werd dat door den Raad op do be grooting voor dc t.b.c.-bestrijding is uitgetrokken f1350.—. De onderafdeoling Ziekenzorg ontving een belang rijke gift van do ver. October-markten. Door den secretaris werd voorts bet jaarverslag ge lezen van de vereeniging „Het Witte Kruis", afd. Schagen. Hieruit memoreeren we, dat op 1 Januari 1933 het ledental bedroeg 712, terwijl op 1 Januari .1934 dit ledental met 1 verminderde. Voorts kwam tot uiting het zeer vele nuttige en mcuschlicvcnde werk der vereeniging. De zwcmgelegenheid mocht zich in oen ongewone belangstelling verheugen. Door de jeugd werden 8510 kaartjes afgenomen. Het jaarverslag werd onder dank aanvaard. Het jaarverslag 1933 van dc afd. T.B.C.-bcstrijding, ademt eveneens een goede geest. Verplegingskosten bedroegen ruim f 1800.waarvoor een aantal perso nen werd uitgezonden. Een schitterend SLAAPKAMERAMEUBLE MENT voor slechts Ziet onze étalage! Aanbevelend, Meubelmagazijn, HOOGZIJDE. SCHAGEN. De Zuster legde 128 huisbezoeken af voor deze nf- deelings-werkzaamhedcn. Dok dit verslag werd onder dank aangenomen. I Een verslag over den toestAnd van het materiaal tierd uitgebracht en onder dank wiMgestcld. Do heer Rotgans vraagt of «Ie patiënten 'de noodige zorg besteden aan liet in gebruik zijnde materiaal. Het bleek dat dit inderdaad het géval is. Mej. N. Lcguit zag nog gaarne dat een verbod kwam om ledikanten anu bakers af te staan. Dat gaat te ver. Bovendien is het niet goed dat aan nict- leden materiaal wordt uitgeleend. Ook hieraan zal een einde komen. Als er een vereeniging aller steun waardig is. is het wel, meent voorzitter, „het Witte Kruis". Beslo ten wordt dat strenge instructies zullen volgen. Niet temin zal in bijzondere gevallen, als b.v. bij onver mogen, do vereeniging soepel blijven. Het verslag van dc onaerafdeeling „Ziekenzorg" werd gelezen. Ook hieruit bleek «Ie goede strekking der afdècling. Onder dank werd dit verslag aangeno men. De heer P. Bronder, die de afdècling vertegenwoor digde op de algemeene vergadering der Hoofdverecni- ging, bracht een keurig verslag uit, waarvoor hem den dank der vergadering gewerd. Naar aanleiding van het verslag vraagt de heer Rot gans, waaroiq niet werd besloten tot stichting over te gaan van een klcutcrhuis van do vereeniging „Het Witte Kruis". Do heer Bronder licht toe, dat het bc- noodigdc bedrag van f50.000.— een bezwaar vormde. Bovendien werd gemeend, dat de behoefte aan een zoo danig huis niet voldoende groot was. Nog meerdere be zwaren waren op de a!g. vergadering genoemd, o.a. verplichtingen, die groote uitgaven vorderen. De heer Rotgans drukt over het genomen besluit zijn spijt uit. Er is wel degelijk in Noordholland be hoefte aan een Kleuterhuis. Voorzitter is die hieening ook toegedaan en spreekt dc hoop uit dat alsnog in den komenden tijd tot stichting kan worden besloten. Dc rekening 1933 werd vervolgens vastgesteld. Wc noemen daaruit de volgende cijfers: Inkomsten, in clusief saldo 1932 cn reservefonds bedroegen in totaal f2317.60. Dc uitgaven bedroegen in totaal 12333.23. Al- zoo een nadeelig saldo van f 15.63. Opgemerkt dient te worden dat een aflossing van I2C0.— plaats vond. Van de afd. Verpleging: inkomsten f2599.11, uit gaven f2599.11, saldo nihil. Boeken en bescheiden werden door dc financieelc commissie nagezien en in volmaakte orde bevonden. Het bestuur werd décharge verleend. Volgde de begrooting voor 1934. Deze werd vastgesteld in inkomsten en uitgaven tot een bedrag van f 1709 met een post onvoorzien van f85. Voor de tuberculosebestrijding tot een totaal be drag van f 1970. De begrootingen werden vastgesteld. Over de kruiscollectc werd medegedeeld, dat d«> harddraverijdag niet meer vrij was. Er zal dus een andere dag moeten worden vastgesteld. Over het collecteeren werd nog nader gesproken. De vergade ring uitte haar spijt dat er zoovele vereonigingen collecteerden, te meer waar deze vereeniging de eenige is. waarvan de inwoners der gemeente pro fijt trekken. Besloten wordt binnen afzienbaren tijd de jaar- lijksche collecte te doen plaats vinden. Op aller me dewerking cn gulheid wordt gerekend. De heer Rotgans spreekt nogmaals de hoop uit, dat B. en W. het Witte Kruis steeds op een geschik- ten dag gelegenheid zullen bieden om te kunnen collecteeren. liet zou een zeer aangenaam feit zijn, als de plaatselijke vereeniging voorkeur kreeg voor wat betreft liet bepalen van den collectcdag. I)e vergadering sluit zich bij deze woorden aan. 't Is niet de bedoeling andere vereenigingen uit te sluiten, verre van dat, doch voorkeur i s zeer ge wenscht De rondvraag leverde niets op, waarna sluiting volgde. EEN DIPLOMA. Onze vroegere plaatsgenoot. Jon van Dok. thans wonende te Alkmaar, behaalde aan de Amhachts- school tc Eindhoven het diploma voor schilder. Wanneer muizen niet onmiddellijk afdoend worden bestreden, kan men. evenals de Heer A tc K.. vout het geval komen te staan, dat huisraad noch levensmiddelen veilig zijn voor besmet ting. vernieling en vraatzucht Alleen een werkelijk vergif, zooals .Kodeni' Is in staat muizen en ratten volkomen uit te roeten De Heet A schreef ons,dai hij mei één doos;e Rodent tn 3 avonden 113 muizen gedood had Zorg. dat U steeds een doos Rodent van 50 ot 00 cent in huis hebt. welke o.a elke drogist U kan leveren, lmp Firma B. Meindersma - Den Haag. D 52 Oudkarspel, 29 Maart '34. Mijnheer de Redacteur, In een bericht in Uw blad van 27 Maart, van den Langcndijk, schrijft Uw correspondent zulke onzin neer, dat ik mij verplicht gevoel dit even recht te zetten. Bij voorbaat mijn dank voor de plaatsing. 't Gaat over de fusie van den Neutralen Bond met den Nederl. Tuindersbond. Uw corespondent schrijft dat de tegenstand tegen de aansluiting kwam van de mensclien. die tevens lid zijn van het Boercnco- mité. Dit is een grove onjuistheid. Menschen als Gaijaard, Feltrop cn Ham, zijn heelemaal niet aan gesloten hij het B.C en toch hebben zij de aanslui ting fel bestreden. De heer Gaijaard verklaarde zelfs, dat hij, pas benoemd als Hoofdbestuurslid van don Neutralen Bond, eigenlijk wel weer kon bedanken op het zelfde oogenblik, want de N. B. laat door zijn aan sluiting de boeren, die lid zijn van dezen bond, schandelijk in den steek. De heer Ifam verklaarde dat het bankkapitaal en do hoogc pachten alles weer ontrooven van de hoeren en tuinders. Do Ne derl. Tuindersbond wil hiertegen geen strijd, zij wi! geen actie of agitatie. Uw correspondent heeft deze onverdachte uitingen van deze menschen kunnen hooren in Hoorn, als hij niet doof was of zat te praten, inplaats van de dingen objectief in een be richt weer te geven. Verder vertelt de correspondent nog wat onzin over de leden van het B. C. die tevens lid zijn van den N. B. Deze leden zouden tweeslachtig zijn en liet program en de werkwijze van den N. B. vnn het begin af, niet hebben onderschreven. Niets is minder waar. W o 1 Is door hen geprotesteerd togen de verslapte houding van het hoofdbestuur van den N. B. W e 1 is door hen gewezen op de vcranrdr r- d e geste van het H.B. Het begin-proeramma van den N.B. en de houding van het hoofdbestuur thans, verschilt hemelsbreed. Uw correspondent kan dat alles zeer goed weten, hij heeft meermalen de ver slagen van de vergaderingen van den N. B. moeten maken. De zaak zit nu eenvoudig zoo: de N. B. is geworden een bond. die niet wil strijden tegen het kapitalis me. dat den ondergang van arme boeren en tuin ders bedreigt, liet Boereneomité wil wel strijd te gen bet kapitalisme en strijd tegen den ondergang. Dat en niets anders zijn de verschillen tussrhen twee stroomingen in den strijd vnn de boeren en tuinders in Noordholalnd en de andere provincies. Wat Uw correspondent verder nog beuzelt over de ..nauwe betrekkingen" met het communisme en over den „bekenden" communist de Weerdt, dat alles beeft met het onderwerp waarover deze correspon dent schrijft, n.1. „I)e Fusie", niets te maken. We hopen dat de Redactie deze terechtzetting van de dingen, welwillend plaatst, dan kan ieder aan den Langendijk weten, dat de Schager Courant voor ons i s en blijft: de objectieve Inlirhter en voorlichter van de stroomingen en stemmingen onder onze bo- volking. Nogmaals dank voor de plaatsing. Hoogachtend, C. BORST Pt., Bestuurslid van den Neutralen Bond, te Oudkarspel. THEATER ROYAL. Tho way to love. Met Maurice Chevalier in „The way to love" heeft het Theater Royal zich van een buitengewoon l'uaschprogramina weten te verzekeren. Een geesti ge schets uit het Parijsche leven, waar een grap en een amoureus liedje den weg naar liefde vindt. Frangois, een echte jongen uit Montrnartre, hoeft een ideaal ,en dat ideaal wil maar niet in vervul ling gaan. Zijn dierbaarste verlangen is het om eenmaal als officieel erkend gids vreemdelingen over de boulevards te mogen leiden. Het leed dat hij draagt is echter nog niets verge leken bij de smart die hem wacht, als hij Madeleine ontmoet. Madeleine is een alerliefst meisje, dat als levende schietschijf fungeert voor I'edro, die als messenwerper op de boulevard-kermissen optreedt Pedro is oen ver van gemakkelijk heerschap en bij beschouwt Madeleine als zijn persoonlijk eigendom, In Professor Bibi's woning krijgt do arme Fran- gois de attenties to verduren van Anne-Marie, een welgevormde jonge schoono uit de provincie. Anne-Marie is een nichtje van Bibi's vrouw, cn is naar Parijs gekomen om jacht te maken op een echtgenoot. Zij beschouwt Frangois als een prijs uit de loterij, en is vastbesloten zich haar buit niet to laten ontglippen. Beangst door Anna-Maric's klaarblijkelijke atten ties vlucht Frangois de straat op, waar hij twee per sonen van een wissen dood redt. De eerste persoon is een klein wit hondje, waarop de hondenvanger het gemunt heeft, en de tweede is Madeleine, die door de woeste Pcdro met een handvol messen ach tervolgd wordt. Frangois neemt beide vondelingen mee naar huis, waar Madeleine kennis maakt met Suzannn, Joe, een jonge Amcrikaansche componist, en met Picrre, de huisbaas. Allen doen veel moeite Madeleine op baar gemak te stellen, en zij wordt als gast in Pierre's buis geïnstalleerd. Terwijl Frangois vol trots zijn eamen als gids af legt, gaat Madame Bibi aan het werk om zijn hu welijk met Madeleine onmogelijk to maken. Zij ver telt Madeleine dat haar nichtje Anne-Marie, die een bruidsschat van veertig duizend francs mee krijgt, toch eigenlijk een veel hetere vrouw voor on zen gids zou zijn. 's Avonds zegt Madeleine hem dan ook dat zij hem niet trouwen kan, en zij verlaat het huis. Bibi, die in de gaten heeft dat er iets niet pluis is, komt achter het snoodc complot en wijdt Fran gois in zijn geheim in. Als een flinke dosis geestrijk nat hun dapperheid aanmerkelijk gesterkt heeft, trekken de twee trawanten naar de kermis. Onge lukkigerwijze wordt Franco is door een misverstand gedwongen om een ronde te worstelen met een machtig indrukwekkende reus, die het publiek uit daagt. Met meer geluk dan wijsheid slaagt hij erin den kampioen te vloeren. Weldra vindt hij dan Madeleine terug in haar oude positie: mikpunt voor dc verraderlijke projec tielen van Pedro, de messenwerper. Frangois ver wijt haar dat zii Madame Bibi's woorden onvoor waardelijk geloofd heeft. Een mes scheert rakelings langs zijn neus. Hij neemt een mand op om zich te beschermen, cn stevent o?» zijn vijand af. Door een overwinning sterk gemaakt, overwint hij ten slotto ook Pedro. die knarsetandend het onderspit moet delven. Francois' aftocht met do gelukkige Madeleine is een triomftocht, die men in Parijs niet gauw zal vergeten. BIJDRAGE. Door-onderwijzers en leerlingen der U.L.O.-school alhier werd wederom een bijdrage aan het plaatse lijk crisiscoinité afgedragen f 16.50.

Schager Courant | 1934 | | pagina 10