VROUW, 0/X\ODL Volksmarkten in Tessino. De verstelbare lamp. Het moderne Interieur. 1 i m 'v iWïm, Een schilderachtig luilekkerland. Kijkjes op het volksleven. Ëf itfi Wie op reis de oogen open houdt, kan duizend kleine, maar toch niet onbelang rijke dingen omtrent de levenswijze van een vreemd volk opmaken uit de bouw wijze der huizen, de étalage's der win kels, de gedragingen der menschcn en de menu's der kleine restauronts. Op deze wijze konden wij ook een blik slaan op het leven in een der aantrekkelijkste streken van Europa, n.1. Tessino, dat niet alleen in klimaat, doch ook in taal en volkskarak ter vaak van het overige Zwitserland ver schilt Het marktleven laat er bijv. aan Zuidelijke levendigheid, rijkdom van kleu ren en vroolijkheid niets te wenschen over. Zoo bijv. in Lugano, Wanneer men het meer achter zich laat en door het met pal men begroeide stadspark, langs de voor vreemdelingen bestemde groote boulevard, verder weg gaat naar de stille, schilder achtige straatjes, waar de bevolking zelf woont, daar kan men een typische volks- markt zien. Maar ook in Bellinzona, de hoofdstad van het kanton, of in Locarno, het laagst gelegen punt van Zwitserland, dat slechts 103 M. boven den zeespiegel ligt, kan men op de markten nog het echte volksleven waarnemen. De voedingswijze, het klimaat en hel volkskarakter hangen nauwer met elkaar samen dan men over het algemeen vermoedt Dit blijkt reeds uit de wijze, waarop de markten zijn aangelegd. Meestal bevindt de open plek, waarop de omringende straat jes uitkomen, zich voor een kapelletje met uitgesleten traptreden, steenen banken, door cypressen omgeven, vormen nissen, die op de marktdagen door bedelaars, vroo- lijke straatzangers of nietsdoendo toe schouwers worden bezet Vele handelaars maken gebruik van de eenvoudigste toon bank ter wereld, n.1. de grond, en spreiden een geheel veldje van meloenen, komkom mers en onwaarschijnlijk groote kroppen sla op aanlokkelijke wijze voor zich uit Aan de vele sinaasappels, citroenen, vij gen en olijven, die in eenvoudige mandjes liggen, kan men zien, dat zij geen verre reis achter den rug hebben. Zij zijn af komstig uit de tuinen van de verkoopers zelf. En de vreemdeling ziet zich geplaatst voor een schilderachtig stilleven, besche nen door een krachtige zon, die aan de vruchten een verrukkelijke mengeling van geuren ontlokt Ik geloof niet, dat de huisvrouwen, die hier dagelijks haar inkoopen doen, weten, dat de hier hoog opgestapelde artisjokken en andere fijne groenten wat verder in 't Noorden kostbare lekkernijen zijn. De Parmesaansche en Bel Paesekazen, die zoo groot zijn als een wiel, de groenachtige Gorgonzola, de saffraan, welke dient voor het kleuren der macaroni en de soms wit te, soms echter violetblauwe bloemkool le veren tezamen een onbeschrijfelijken rijk dom aan kleuren op. De vischrijkdom der Zuid-Zwitserscho meren blijkt ook op de markten. Toch ont breken ook de krabben, de groote en de kleine sardines niet: zij vormen hier een geliefkoosd volksvoedsel. De in het wild groeiende moeskruiden worden door kin deren te koop aangeboden. Het is verba zingwekkend, in welke groote hoeveelhe den zij worden aangekocht; de sla wordt hier echter aangemaakt met veel .goede olijfolie en moeskruiden, terwijl er ook ra dijsjes, andijvie en komkommers aan wor den toegevoegd. De rijkdom aan kleuren en het Zuidelijk karakter van het geheel worden nog ver hoogd door den rijkdom aan bloemen in dit gebied: mimosa, viooltjes, camelia en allerlei bloemen van tropisch karakter. En die kleurige markt beperkt zich niet tot het voornaamste pleintje, doch strekt zich tot ver in de omringende straatjes uit die straatjes met hun uitspringende huis jes, met de typische bezems van takken bossen voor do deuren, met ontelbare ka pellen en heiligenbeelden. Hier en daar loopt een ezel of een muildier met links en rechts een mand vol aanlokkelijke markt waren. Deze dieren zijn aan steile hellin gen gewend; hun leven speelt zich n.1. niet af op de breede, vlakke promenades, waar de vreemdelingen zich amuseeren, doch op de steile, rotsige oevers der meren en de kleine plaatsjes, die daaraan gelegen zijn. En het marktleven strekt zich tot daartoe uit. De talrijke volksrestaurants, waar men Italiaansche wijnen, lambrusco. vermouth of marsala kan drinken en spaghetti, ma caroni, polenta of risotto kan eten, lokken vele marktverkoopers en -bezoekers. Vaak ziet men den eigenaar zelf pasteitjes met verschillende vullingen bakken, dan wel de zoo populaire ravioli: bakjes deeg, in kokende olie gebraden en gevuld met ha- ché van vleesch, visch of groenten. Ergens anders maakt de herbergier voor do oogen van zijn gasten fritti, d.z. fijngehakte stukjes krabben, hersens en vleesch, die gepaneerd en met schijfjes citroen worden opgediend. Ingelegde venkelknollen, gebra den krabben, geconfijte en in azijn inge legde vruchten, zoowel als frittura mista (gemengd baksel) kan men overal krijgen en de taak van de huisvrouwen dezer streek wordt hierdoor niet weinig verge makkelijkt Als zij met haar gevulde, van stroo gevlochten tasch door de hooggelegen straatjes loopt heeft zij altijd wel een uit zicht op het meer, dat de meest verschil lende uitdrukkingen vertoont en soms wer kelijk op de zee gelijkt Zij ziet echter te gelijkertijd met sneeuw bedekte Alpen toppen en in haar naaste omgeving lau rier- en cyprcssenaanplantingcn. In de aanzienlijker wijken der stad ziet zij pal men en bloemtapijten in do verzorgde tui nen en over dat alles schijnt een warme, heldere zon. Inderdaad, het leven van een huisvrouw schijnt in Tessino gemakkelij ker en aantrekkelijker te zijn dan waar ook. DRIE AARDIGE SCHORTJES. Nos. 3156, 3160 en 3161. Dat de huisvrouw, als zij 's middags ge kleed is, in de keuken even gauw een schort voor doet, is eigenlijk iets van zelf- sprekends, maar meestal zal zij graag een aardig schort voor willen hebben. Onzo toekening laat U een drietal aardige schortjes zien, die zoo bijzonder geschikt zijn om 's middags te dragen. EEN JONGE MEISJESJURK. 744 Van gebloemde zijde of fluweel is de hier afgebeelde jonge meisjosjui 1c gedacht, waarvan het klokkend ge knipte rokje mid den voor puntig oploopt, terwijl het lijfje geheel glad Is. Langs de hals ziet men een klein bobby-kraag jo, eindigende in een klein strikje. De mouw is recht en heeft bij de pols eveneens een klein strikje. De prijs bedraagt 58 cent en is ver krijgbaar voor den leefftijd van 14—16 jaar. Het eerste schortje is bijzonder geschikt voor een vrouw met een tamelijk zwaar figuur, omdat de strook, die even boven kniehoogte valt, het lijfje nogal lang maakt, waardoor zij slanker lijkt. Het tweede modelletje is integendeel juist voor een slanko vrouw heel geschikt Het kor te strakke lijfje wordt met een band om den hals gedragen, terwijl het ruimo schortje eraan gerimpeld wordt en met een strik van achteren sluit. Het derde is het meest gekleed en kan door allerlei figuren gedragen worden. Aardig hiervan zijn do breede schouder kloppen, die naar het middel toe smaller' uitloopen. Een paar aardigo zakjes zijn er meer voor garncering dan voor het nut op aangebracht. Men kan voor dezo schortjes allerlei soorten materiaal gebruiken; men heeft speciaal in den handel gebracht ge bloemde dessins met een donkeren onder grond, die zeer gekleed zijn. Patroon van deze schortjes verkrijgbaar in de maten 42—50, voor den prijs van f 0.48. Gelieve er bij te vermelden welk nummer U wensc.ht te ontvangen. Meestal is de vrouw juist in de keuken uiterst karig voorzien van lichtbronnen. Meestal brandt er een licht, dat in het midden van het plafond afhangt en waarin dikwijls nog een lamp van niet meer dan veertig kaars is geschroefd. Toch is dit verkeerde zuinigheid, want juist die lichtbron midden in de keuken valt steeds vlak achter ons als wij bij het gas- toestel ol bij den gootsteen bezig zijn. Wij staan dus om zoo te zeggen onszelf in het licht. Met heel weinig moeite kan men zelf een paar lamp jes aanleggen en dan is er een boven den gootsteen wel zeer aan te bevelen, juist om dat wij tijdens het koken zoo dikwijls bij den gootsteen moeten zijn. Ook boven het gasfornuis is het gemakkelijk een lampje te hebben. Kunt U deze leidingen echter zeil niet aanleggen, dan wordt het dadelijk een nogal kost bare geschiedenis en mis schien doet U dan beter om in de keuken een schuifpen- del te nemen, zoodat U do hoogte van het licht relt kunt regelen en als het ware over U heen kunt laten schij nen. Op onze teckcning ziet U bij het eerste plaatje do lichtbron die to laag hangt, waardoor het licht juist op onzen rug vn1' en bij het tweede plaatje hoe men met c: schuifpcndol do lichtval kan verandcre Onderaan is een verstelbare leeslamp to zien, die in allerlei bochten en richtingen gedraaid kan worden en daarom voor het lezen zoo practisch is. Zelfs als schemer lamp kan dezo soort goede diensten ver richten. omdat men hem dan geheel kan om' cercn, zoodat het licht naar bo. n chijnt, waardoor men ind'rect en vanzelf sprekend veel zuchter licht krijgt HOE BESCHERMEN WIJ ONZE KLEINE TEGEN DE KOUDE? Voor de gezondheid van een kind bene den het jaar is het van groot belang, dat het kind voldoende in de frissche lucht l'.omt De jonge moeder, die met haar kindje gaat rijden met een kinderwagen, zorgt er natuurlijk voor dat de kleine, die gedurende de wandeling stil ligt voldoen de beschut is tegen de koude, door het kindje toe te dekken met een wollen en daarover een donzen dekentje en het des noods nog een kruikje te geven. Moeilij ker is het als de kleintjes tegen het jaar of iets ouder zijn. Zij kunnen dan nog niet den geheelen weg zitten en liggen willen zij ook niet meer. Het gevolg is, dat de kleinen te veel koudo opdoen. Dit kunnen wij op een gemakkelijke manier voorko men door een zak te maken, waarin het kindje zich geheel vrij kan bewegen, maar waarbij het onmogelijk is, dat het zich te veel bloot woelt, ook als is het dan aango- klced. Want niets is zoo slecht als het stil liggen in afwisselende temperatuur. Onze teekening laat U een drietal kleu ters zien, waardoor U een idee krijgt noo de zakken er uit zien. Ook als men het kind op den arm draagt verdienen dezo zakken aanbeveling, omdat u het kind dan ook veel gemakkelijker dragen kunt. IL In sommige kamers zijn van die pretti ge diepe kasten. Daar kan ook best een niet te groote waschtafcl een plaatsje vin den, terwijl het overige gedeelte nog als kleerenkast dienst kan doen, dat wo tegen hot spatten kunnen afsluiten met een gordijn van z.g. rubberstol. Hiervan wor den tegenwoordig ook vaak badkamergor- dijncn gemaakt Voor het plaatsen van een „vaste" waschtafcl in een zit-slaapkamer zoeken we ook bij voorkeur een wandkast op. En denkt U eraan, de spiegel moet tegen den binnenkant van de kastdeur en niet te gen den achterkant van de kast bevestigd worden, want anders zouden we niets anders van onszelf zien, dan een onaardi ge zwarte vlek! Het verplaatsen van een waschbak levert meestal veel bezwaren op en als hij eenmaal hecht en stevig vast zit op een plaats, waar we hem liever niet zouden wenschen, ja, dan wordt het moei lijker. Een kastje eromheen laten maken mot een gordijn ervoor, gaat natuurli;'c altijd, maar 'n passende deksel die afwerking vt^n binnen op den waschl:. steunt, is een eenvoudiger oplossing. We maken er een gordijntje aan om de lee- lijke buizen weg te werken. Hoe bed en waschtafel te verstoppen, de moeilijkheid, die we steeds bij het inrich ten van een zitslaapkamer tegenkomen, hebben wc, geloof ik, voldoende overwon nen. Nu, wat de overige inrichting be treft „Onzo financieele toestand", zooals een klein wereldwijs jongetje eens zei, speelt hier weer een belangrijke rol. We weten allemaal wel, dat er geen kunst aan is een mooie boekenkast een bureau en een paar stoelen te bestellen. Maar die makkelijke weg ligt ons niet! We gaan ten eerste het „spaarsysteem" eens probee- ren, wat op het successievelijk aanschaf fen van combinatiemeubelen aankomt. Dit zijn losse kastjes, die steeds op en naast elkaar gegroepeerd kunnen worden en waarvan we zelf dan b.v. een langzaam groeiende boekenwand kunnen bouwen, door er steeds één kastje bij te koopen. DAMESROK. 63445 Een tweed rok is uiterst prac tisch om veel ge dragen te worden, aangezien deze stof niet kreukelt en tevens heerlijk warm is om de beenen. Het model be staat uit zes smal le banen en de eenige versiering die er op aange bracht is, zijn de beide rijen knoo- pen, die men ech ter ook achterwe ge kan laten. liet split wordt aan de linkerzij de gemaakt Natuurlijk kan ook de timmerman ons helpen door planken voor een boekenstel- ling pasklaar te maken, die we zelf in el kaar slaan en beitsen. Een ruimte voor ongebruikte suitedeu ren Is eventueel prachtig door middel van eenige planken tot boekenkast in te rich ten. Een officieel bureau is dikwijls een groo te uitgave. En we willen toch zoo'n pret tige werkgelegenheid niet missen. Ver be hoeven we het niet te zoeken, want zelfs een gewone tafel is hiervoor geschikt, met een klein, er onder passend ladenkastje, die wel in winkels voor kantoormeube len eenvoudig te krijgen zijn. In een zit-slaapkamer hebben we behal ve onze bank zeker niet meer dan één go- makkelijken stoel noodig en we kunnen ons meubilair misschien uitbreiden door zoo'n grappige Marokkaansche poef, die op het oogenblik niet duur meer zijn en met zeegras gevuld worden. MIEP BERLAGE. S» V'. Av.V;n''' fl I Een japon voor den namiddag. HET AANVRAGEN VAN KNIP PATRONEN. Om het onze lezeressen gemakkelijk te ma ken kunnen patronen voortaan ook per brief onder bijelultlng van f0.58 In postzegels voo» japonnen en f0 30 voor breipatronen worder aangevraagd bij de moderedactrice van df blad. Muzenstraat 8 b, 'b Gravenhage. Patronen worden ook toegezonden na ov schrijving van het bedrag op postreken 191919 ten name van den knlppatronendlr De maat en het nummer van hef patn -riet uw volledig adres vooral duidelijk v melden.

Schager Courant | 1934 | | pagina 15