Amerikaanschen kennis terugzagen. BltUE BAKS KWALITEIT VOORDEEL" 30 zegt het BLUE BAND-Meisje AYER Zaterdag 31 Maart 1934. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9458 Twee reismakkers, die naast elkander rusten. Heftige aardschokken te Boekerast. „Ik breng U en WIERINGERMEERPOLDER. DRIE MANNEN IN BRAND. De mijnramp te Osseg. Politie in Irak op roek naar roovers. Een dwaas voornemen en een waarschuwing. (Van onzen rcizenden correspondent). BAGDAD, 10 Maart MIJN vorig artikel was verzonden, maar had Europa nog niet bereikt toen we bezoek ont vingen van den Amerikaanschen vice-consul, die ons kwam mededeelen, dat het lijk van den verdwenen Amerikaan, Raymond Fisher, in den EUPHRAAT waf, gevonden en overgebracht zou Worden naar Uu&liMi. Dewicc-qDusul verzocht mijne reismakker en mij den volgenden dag mede te ko men naar de doodenzaal van het ziekenhuis om de persoonlijkheid van den doode met zekerheid vast te stellen. Het was een droeve plicht We herkenden In den 'doode werkelijk den Amerikaan, die nog enkele we ken tevoren zoo levenslustig op onze kamer had ge praat over zijn reisplannen, 'n Kogel had zijn lichaam ter hoogte van de buikstreek, van de rechter- naar de linkerzijde doorboord. Natuurlijk werd geen spoor van zijn honderden Engelschen ponden ontdekt Geen stuk kleederen had hij meer aan. Het genees kundig onderzoek wees uit, dat de jonge man reeds dood (en dus ook wel uitgeplunderd) was toen hij In het water werd geworpen. Bij de klopjacht in de omgeving waar de moord "heeft plaats gehad, heeft de Iraksche politie eenige Bedoeïnen gevangen genomen, maar allen ontken den iets van de misdaad te weten. Twee uur nadat we het lijk herkend hadden als dat van den Amerikaan, had de begrafenis op het 'EngelscfTo kerkhof plaats. De lijkbaar was gedekt met do Amerikaansche vlag. Bij het graf stonden enkele heeren van de Amerikaansche legatie en eenige andere belangstellenden. Een Amerikaansch zendeling sprak aan de geopende groeve een gebed en nu rust de Amerikaan op het kerkhof te Bagdad, naast zijn Duitschen reismakker, die bij denzelfden overval om het leven kwam. - Dit droevig einde van de twee jonge menschen moge een waarschuwing zijn voor anderen, al be hoeft het dan dc toeristen niet af te schrikken. In dien men zich houdt aan de gewone, door Europe anen gebruikte middelen van vervoer, is het rei zen hier niet veel gevaarlijker dan in Europa. De dagen, dat de convooien der groote automobiel diensten door dc woestijn trekken, is er bijzondere, bewaking door politic en militairen op kameel en in pantserauto's. Do directies der geregelde automo- bieldiensten wijzen den reiziger tegelijk de beste, volkomen betrouwbare hotels aan. Reist men in Irak per trein (er zijn spoorlijnen van Bagdad naar de Perzische grens en van Bagdad naar de Perzi sche Golf), dan is men eveneens volkomen veilig. Wijkt men echter af van de gewone reisrouten en van de gewone verkeersmiddelen, dan wordt het anders en zeer gevaarlijk, indien men niets van de taal, niets van de menschen, hun godsdiensten en zeden weet, doordat men argeloos een fout kan be gaan, die bij de dweepzieke bevolking haat en ver ontwaardiging wekt Niet telkens vind ik het noodig den nadruk te leggen op de gevaren, welke mijn makker en ik bij onze reis loopen. Van deze gevaren waren wij ons bij ons vertrek volkomen bewust, daar ik toch reeds een deel van den Oriënt kende. Mijn Tsjechi sche makker wist dat nog beter, daar hij Turkije, Syrië, Hedzjaz, Irak, maar ook Perzië, Afghanistan en een deel van Engelsch Indië jarenlang bereisde. Hij spreekt enkele Oostersche talen vloeiend en weet hoe om te springen met een Arabier uit de stad en met een Arabier van het land, met een Bedocïn en met een Kurd, met een Sjiïtisch Mohamcdaan en met een Sunnitisch Mohamedaan, met een Druze en met een duivelsaanbidder, met een Pers en met 1 een Afghaan. 1 De twee vermoorde reizigers, die van dit alles niets wisten, waren ongewapend. Dit is niet zoo dwaas als het schijnt. Wanneer men de taal van een land niet kent en evenmin de bevolking, de zeden en gebruiken, kan men met een re volver niet veel beginnen, daar men er niet toe komt goeden en kwaden uit elkander te houden en het eerst te schieten. Is men zeer zenuwachtig en zeer snel met de revolver, dan kan zoo'n wapen voor den drager zelf zeer gevaar lijk worden. Wacht hij tot de an der het eerst schiet, dan is een re volver nutteloos geworden. De aanvallers, Bedoeïnen of anderen, schieten gewoonlijk goed. Toen ik, nu vijf jaar geleden, Albanië van het noorden naar het zuiden te voet doortrok, was ik ongewapend, daar ik van land en volk weinig of niets wist. Nu is het anders. Allo mogelijkheden heb ben mijn Tsjechischen makker en ik overwogen en voor verschillende gevallen onze houding bepaald. Om vele redenen vind ik het ongewenscht van onze veiligheidsmaatregelen een uiteenzetting te geven, maar dit is zeker: we zijn niet voornemens ons als weerloos wild neer te laten schieten door den eers ten den besten op buit belusten roover. Laat ik erbij voegen, dat ik dezen tocht nimmer zou hebben ondernomen zonder mijn makker, een reisgezel met kennis van land en volk en eenige Oostersche talen, met koelbloedigheid en overleg, een kerel, die met een revolver weet om te gaan en reeds meerdere malen kogels hoorde fluiten. Want ongevaarlijk is onze reis niet. Do twee ver moorden van den Euphraat zijn niet do eenige slachtoffers, die wij onderweg hebben gekend. Te Algeciras, in Spanje, ontmoetten we een Prager en een Oostenrijker, die door Afrika denzelfden weg wilden volgen als wij. Ze zijn in Algarije vermoord door Bedoeïnen. Kort voor wij te Sirte, in Tripolitanië, aankwa men, had een Duitsch reiziger (die voor het eerst in de woestijn kwam) in een „ghibli", zandstorm, het leven gelaten. Te Bengasi zagen we naar zijn land terugvoeren rf 4P' -«rjw - het lijk van een Italiaanschcn Ingenieur, die kort na ons denzelfden tocht door de woestijn had wil len maken als wij. Hij was ellendig omgekomen door den beet van een vergiftige slang. Er waren nog anderen, die de gevaren der woestijn aan den lijve voelden, maar gered werden, doch wekenlang in een ziekenhuis werden verpleegd. Juist terwijl ik deze regelen schrijf, verneem ik, dat tusschen den Tigris en den Euphraat een auto mobiel met passagiers, waaronder vrouwen en kin deren, door roovers is aangehouden. De chauffeur, die niet met anderen in convooi en door niet be waakt gebied reed, gaf meer snelheid en ontkwam met zijn automobiel. De roovers schoten evenwel het voertuig na en twee inzittenden werden gewond, waarvan er nu een in hoogst bedcnkelijken toestand in het ziekenhuis te Bagdad ligt. Sterke patrouilles kameelruiters zijn op de jacht naar de roovers, vermoedelijk weder rondzwervende Bedoeïnen. Nomaden vormen steeds een gevaar voor de veiligheid. Op al deze gevaren heb ik den nadruk eens gelegd, om lichtzinnigen en onwetenden af te houden van ondernemingen, die zonder cenig nut voor iemand zeer gemakkelijk noodlottig kunnen eindigen. Een waarschuwing is niet overbodig, want twee Nederlandsche jongelui, die mijn artikelen hadden gelezen, hadden het plan opgevat de reis van Ne derland naar Indië... te voet te maken. Heel stipt hielden zo zich aan dit voornemen niet, want te Tripoli, in Syrië, kwamen ze aan per boot uit Grie kenland, nadat ze van Italië reeds per boot hadden gereisd. Te Tripoli vertelden ze, dat ze... te voet langs de petroleum-pijpleiding naar Irak wilden wandelen, dwars door de woestijn, ongeveer duizend kilometer, hopend nu en dan wel eens een stukje met een automobiel mede te kunnen rijden! Natuurlijk liet de overheid hen niet gaan en het valt nog mede, dat ze het tweetal niet in een krank zinnigengesticht heeft opgesloten. Medelijdende menschen hebben de twee, die van deze landen, van de bevolking, van de zeden en gewoonten, van do godsdiensten en de vooroordee- len en gevaren niets wisten, in de gelegenheid ge steld langs den weg met een vrachtautomobiel naar Beyrouth en later weder naar Damascus en vandaar naar Bagdad te komen. J. K. BREDERODE. De bevolking in paniek haar woningen uitgevlucht. Donderdagavond te 19 uur 35 Amsterd. tijd zijn in de Roemeensche hoofdstad twee zeer heftige aard schokken waargenomen. Onder de bevolking brak een paniek uit. Zij vluchtte uit de huizen. Het schijnt echter, dat in de stad zelf geen schade is aangericht. ,Pe aardschokken waren de sterkste, die tot dusverre te Boekarest zijn waargenomen. Ik vraag van U slechts een bescheiden post in Uw huishoudboekje, en ik geef U Hollands heerlijke kwaliteit. beste standaardmerk - beroemd om de v* GEKARND per 'h pondspakje Koop geen Aspirin onder den prijst Denk eraan, dat de prijs waarschijnlijk niet het eenige is, waarmee geknoeid werd. Stel met het oog op een gering prijsverschil uw gezondheid niet in de waagschaal I Eisch de echte Aspirin met het Bayer-kruis en met den oranje band om de verpakking I Ontslag bi] de arbeidersreserve, om later niet in moeilijkheden te komen. Het aantal arbeiders, dat in de laatste maanden re gelmatig bij dc Cult. Maatschappij in den Wieringer- meerpolder werkzaam was, bedroeg ongeveer 750, van wie ongeveer 500 z.g. in de arbeidsreserve warert geplaatst. Het aantal tcwerkgestelden in de rijks- werkverschaffing in den VVicringermeer was gestegen tot 1300, zoodat in den polder gedurende den winter ruim 2000 personen werkzaam waren, een aantal vrij wel overeenkomende met het hoogtepunt van de ont ginningsperiode. Teneinde nu te voorkomen, dat over een paar jaar voor de vaste arbeiders in stille Jij den geen werk meer zal overblijven, worden thans bij dc arbeidersreserve geleidelijk arbeiders ontslagen, teneinde een meer normaal aantal te bereiken. De ontslagenen zullen echter, indien zij in het vrije be drijf geen werk kunnen vinden, zoo spoedig mogelijk in de werkverschaffing herplaatst worden. Noodlottige benzine-ontploffing te Nijmegen. Een der slachtoffers in levensgevaar. Donderdag zijn drie werklieden, die bezig waren een rubbervlocr te leggen in de in aanbouw zijnde school van de Christus Koning Kerk te Nijmegen, in brand geraakt, doordat benzine, welke zij gebruikten vlam vatte. Een van hen, zekere A. L.,kreeg ernstige brandwonden en is in levensgevaarlijken toestand naar het Canisiusziekenhuis vervoerd. De beide an deren werden slechts licht gewond. De brandweer wist het brandje, dat ontstaan was, spoedig meester te worden. De materieele schade is niet groot. i Gevolg van onvoorzichtigheid. Uit dc nadere bijzonderheden blijkt, dat dit noodlot tige ongeluk aan onvoorzichtigheid te wijten is. Een der drie arbeiders was nl. tijdens het werken met de benzine zoo onverantwoordelijk om een ci- garet aan te steken. De benzinedampen vlogen onmiddellijk in vlam met het gevolg, dat do drie mannen in een minimum van tijd in lichter laaie stonden. Tweo hunner hadden de tegenwoordigheid van geest uit een openstaand raam op een lager gelegen dak te springen, waar zij met toegeschoten hulp er in slaagden de vlammen te dooven. Van de in de school aanwezige arbeiders had zich bij het zien van de geweldige vlammenzee, een pa niek meester gemaakt. Alle menschen waren ge vlucht. behalve de heer Van der Waarden en zijn zoon, die bezig waren met het uitvoeren van stuca- doorswerk. Deze beide mannen begrepen spoedig, dat nog niet alle menschen, die zich in het bran dende vertrek bevonden, in. veiligheid waren. De jonge Van der Waarden, de helscho vuurgloed trotscerende, drong het lokaal binnen, waar hij den ongehuwden schilder Lubbers aantrof, die, brandend als een fakkel, zinneloos heen en weer liep. Hij slaagde erin, Lubbers te grijpen en trachtte hem uit den vuurgloed te sleepen. Lubbers. die in zijn ra deloosheid nog niet goed wist wat hij deed, verzette zich hevig, zoodat Van der Waarden, die zelf door het vuur bedreigd werd, hem moest loslaten en naar huiten snelde, waarbij hij de hulp van zijn vader inriep. Vader en zoon drongen daarop opnieuw het brandende vertrek binnen, waar door den rook een inktzwarte duisternis heerschte. Het gelukte hen Lubbers opnieuw te vinden en naar buiten te slee pen, waar de vlammen spoedig gedoofd werden. Lubbers verkeerde in deernisdekkenden toestand. Hij had over het gcheele lichaam zware brandwon den en werd, nadat dr. Woltring hem voorloopig hulp had verleend, naar het St. Canisiusziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is hoogst zorgwekkend. De brandweer, die inmiddels- ter plaatse ver schenen was. slaagde erin den brand in de bewaar school spoedig te blusschen. Het speellokaal brand de ongeveer geheel uit. raauoa Weduwen en weezen van de slachtoffers elschen uitbetaling van do collecte-gel den. V.D. verneemt uit Praag: Ilonderd-ecn weduwen en weezen van de bij de- mijnramp te Osseg om het leven gekomen mijnwer kers hebben zich met drie autobussen naar Praag begeven om in het parlement de uitbetaling van do voor de achtergeblevenen gecollecteerde gelden te eischen, aangezien tot nog toe alle verzoeken hij de plaatselijke autoriteiten niets gebaat hadden. Na langdurige onderhandelingen ontving de mi nister voor sociale zaken, Dr. Meissner de vrouwen, •die de onmiddellijke uitbetaling van het geheele be drag eischtcn. Vervolgens bezochten zij den minister van arbeid, Dr. Czech, wien zij denzelfden eisch stelden. Dc minister wees de vrouwen erop, dat do beslissing over dezo zaak bij den ministerraad be rust, waarop zij zich bereid verklaarden nog veertien dagen te wachten. Indien dan niet aan hun verzoek was voldaan, zouden zij opnieuw.in grootere getale en met al hun kinderen naar Praag komen.

Schager Courant | 1934 | | pagina 9