KijkenKoopen ij CLOECK De Middenstand in de Wieringermeer. BOERDERIJ-BRANDEN. PANIEK TE PETTEN. Postrekening No. 23330 Int. Telef. No. 20 12 PAGINA'S. „Wij streven een groot doel na." Groote brand in een Roeraeensch dorp. Onrustige Paaschdagen in Spanje. Vee in de vlammen omgekomen. GROOTE ONTEVREDENHEID. - GEEN VOLDOENDE STEUN DER DIRECTIE. Brand tijdons een bioscoopvoorstelling. DESTRUCTIE VAN AFGEKEURD VLEESCH. De vulkaan op IJsland in werking. D trein ontspoord in China. Woensdag 4 April 1934. SCHAGER 77ste Jaargang. No. 9459 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgons 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkoinend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVFRTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letlers worden naar plaatsruimte berekend. Interview met den Dnitschen Rijkskanselier over bewapening, werkloosheid en critiek. In een interview met den Eerlij nschen correspon dent van het Arnerikaansche Persbureau Associated Press wees rijkskanselier Adolf Hitier er op. dat hij een overtuigd aanhanger is van persoonlijke be sprekingen, de „diplomatie van man tegenover man". Niets is hem liever, dun de verantwoordelijke lei ders der belangrijke naties, met inbegrip van Ame rika, onder vier oogen te kunnen spreken. Do diplo matieke methode van nota-wiseling, die zich al overleefd heeft, veroordeelt zichzelf door het feit dat, ondanks de bemoeiingen der diplomaten, de volken in 1914 in den grootsten oorlog der geschiedenis zijn gesleept, hoewel hij. llitler, er persoonlijk van over tuigd is, dat de diplomaten zélf het meest verrast waren, toen do oorlog werkelijk uitbrak. llitler verklaarde voorts: „Iedere vertegenwoor diger van een groote mogendheid zal bij zijn bespre kingen met mij van oordeel zijn dat ik met volko men openhartigheid zeg,wat Duitschland bereid is to doen. en dat ik mijn eischen niet hooger stel dan noodig is. Wanneer ik vbijvoorbeeld zeg, dat wij een weer macht van 300.000 man noodig hebben, dan ben ik er niet voor te vinden later af te dingen tot 250.000 man. Ik wil Duitschlands woord en handteekening weer doen gelden. Ouder geen omstandigheden zal ik mij onderwerpen aan een dictaat. Wanneer ik er een maal van overtuigd ben, dat een bepaalde koers de «enige en juiste voor mijn volk is, dan blijf ik deze koers houden, wat ook kome. En wat ik doe, dat doe ik openlijk. Ik zal er bijvoorbeeld nimmer voor te vinden zijn 150.000 man als voldoende sterkte voor onze Rijks weer „naar buiten" te accepteeren en dan in het geheim nog 150.000 man te wapenen." Over het bewapeningsprobleem, zooals de zaken thans staan, verklaarde Hitier onder anderen: „Nie mand zal zich meer dan ik erover verheugen, wan neer de wereld zou ontwapenen. Wij zouden al on ze krachten willen wijden aan productieve doelein den. Wij willen onze werkloozen weer laten werken. Op de vraag of de werkverschaffing voor iedereen beteekent dat een proletariseering plaats vindt, met andere woorden, of het den Rijkskanselier voldoende zou zijn dat door de werkverschaffing iedereen van een minimum-inkomen verzekerd kan zijn, maar dat groote inkomens niet mogelijk zouden zijn, antwoord de Hitier: „Integendeel! Als eerste stap moet ik natuurlijk den geesel der werkloosheid wegnemen. Zoodra ech ter ons volk weder arbeid heeft zal ook do koop kracht stijgen en dan volgt als logische volgendo trede de verheffing van den levensstandaard. Wij willen niet een primitief volk worden, maar een met den hoogst mogelijken levensstandaard. Hitler's standpunt tegenover de critiek. „Wat is uw standpunt tegenover de critiek?" was de volgende vraag. Hitier antwoordde: „Weet u dat ik een heelen staf van economische, sociale en politieke deskundigen om mij verzameld heb, wier eenige taak het is cri tiek te oefenen? Voordat wij de wet afkondigen leg ik dezen mannen het onfwerp voor en vraag: „Wat deugt hiervan niet?" Ik wensch niet dat zij op alles ja en amen zeggen. Zij hebben voor mij geen waar de wanneer zij geen critiek oefenen en mij zeggen wat er aan onze maatregelen ontbreekt. Evenmin is het mijn wensch dat de pers eenvou dig alleen dat afdrukt dat haar gegeven wordt. Het is niet aangenaam 15 kranten ie lezen die alle bijna denzelfden inhoud hebben. In den loop van tijd zul len onze redacteurs zoo opgeleid zijn dat zij eigen, waardevolle bijdragen kunnen leveren voor den na- tionalen opbouw. Eén ding kan ik u echter verzekeren: ,ik zal geen krant dulden die het uitsluitend erom te doen is dat te vernielen wat wij ondernomen hebben op te bou wen. Wanneer een redacteur van plan is zijn eigen inte ressante levensbeschouwing tegenover de onze te stel len, dan zij hem gezegd, dat ik dan de moderne mo gelijkheden die de pers biedt, ook gebruiken zal om hem te bestrijden. Ik zal den agenten van vreemde machten geen enkele mogelijkheid geven. Zulke agen ten verliezen hun gastrecht. Ik heet den buitenland- Kinderen hadden in een stal gerookt. Acht en twintig boerenhofsteden in vlam men opgegaan. Boedapest. In een dorp nabij de stad Miscolcz probeerden kinderen, terwijl hun ouders naar do kerk waren, in een stal te rooken. De stal raakte door een in het stroo weggeworpen lucifer in brand en tengevolge van den krachtigen wind breidde het vuur zich snel uit, niet alleen tot de overige gebou wen van de hofstede, doch ook tot andere hofsteden. Er ontstond een reusachtige vlammenzee, waardoor in totaal acht en twintig boerenhofsteden vernield werden. Een boer werd bij het blusschingswerk zoo danig gewond, dat hij waarschijnlijk blind zal blij ven. Tegen de ouders van de kinderen is een on derzoek geopend. Groote dorpsbrand in het Wllna-gebicd. In het Poolsche dorp Ojucewicze in het Wilna-ge- bied brak een brand uit, waardoor twintig boerde rijen afbrandden en twintig stuks vee in de vlam men omkwamen. schen journalist hartelijk welkom, die objectief en zonder vooringenomenheid meldt wat hij in Duitsch land ziet en hoort. Maar hij moet het laten zich bloot te stellen aan de noodzakelijkheid zichzelf later te moeten tegenspreken omdat hij de belangrijkheid of doelmatigheid van maatregelen van ons regime niet goed heeft geschat. Herinner u maar eens hoe de pers haar oordeel over Richard Wagner heeft moeten wijzigen". De journalist zcidc vervolgens: „Er wordt vaak be weerd, dat er onder de hoeren van uw naasto om geving mannen zijn, die zich op uw plaats zouden willen dringen. Van een uwer meest prominente me dewerkers b.v. wordt beweerd, dat zij uw maatregelen probeert te doorkruisen." Hitier antwoordde hierop: „Ik weet dat u deze vraag stelt om mijn verhouding tot mijn medewerkers te willen loeren kennen en niet omdat u persoonlijk de loyaliteit van dezen in twijfel zoudt willen trek ken. Het zou immers laster zijn om van één dezer mannen, die jaar in jaar uit aan mijn zijde hebben gestaan, te onderstellen, dat hij den wensch zou heb ben, mij weg te werken. Do wereld heeft nimmer 'n schooner voorbeeld gezien, van „éénvoclcn" dan dat mijn medewerkers te zien geven. I)c laatste vraag van den correspondent luidde: Mijnheer de Rijkskanselier: Vordat u aan de macht kwam, hebt gij u steeds onder hot volk bewogen en daardoor steeds contact met hen gehad. Thans worjlt gij door autoriteiten verwelkomd. Hoe ziet gij niette min kans uw hand op den pols der natie te houden? Hoe handhaafd gij het contact met den cenvoudigcn man?" Op deze vraag antwoordde de rijkskanselier: „Eerst moet u eens zien hoe mijn middagtafel eruit ziet. U zal opmerken hoe daar iederen dag nieuwe ge zichten te zien zijn. Mijn huis is als een duiventil. Mijn huis is steeds open voor mijn medestrijders, otn het even hoe zij er voor staan. Onze organisatie gaat tot in de kleinste dorpjes en van overal komen mijn aanhangers naar Berlijn om me op to zoeken. Aan den middagdis. h vrrtpüon ze me dan van hun zorgen en nooden. Er zijn natuurlijk veel andere mo gelijkheden in contact te blijven met het volk. Op één ding zou ik nog willen wijzen: Hoewel ik al hun zorgen aanhoor en uit die kleinigheden mij een algemeen beeld van den toestand vorm, laat ik nim mer toe, dat mij het overzicht van den toestand wordt vertroebeld. Ik moet mijn oogmerk steeds gericht heb ben om mijn belangrijkste doelstellingen en deze inct onvermoeibare taaiheid nastreven. Een of ander détail bevalt mij misschien niet. Het zij zoo, maar ik moet hot mijn medewerkers over laten deze zaakjes in hei reine te brengen. Wij streven een groot doel na. Ik heb vier jaren noodig om de eerste étappe van ons program te verwezenlijken. Dan zal ik vier jaar noodig hebban voor de volgende étappe. Wij streven naar een machtiger, beter, gelukkiger Duitschland! Earcclona zonder water. Stakingen en bankroof. Madrid: De stakende arbeiders bij de gasfabrie ken en do waterleiding te Barcelona hebben geduren de de Paaschdagen verschillende baden van sabotage gepleegd. Gisteren werd gas in de waterleidingsbuizen gevoerd en slechts de waakzaamheid van het contro leerend technisch personeel voorkwam ongelukken. Niettemin was de stad don geheelen dag zonder water. Aanslagen op gashouders zijn aan do orde van den dag. Te Madrid duurt de staking van metaalbewerkers voort Zelfs de meest noodzakelijke reparaties aan auto's kunnen niet verricht worden. De weder invoering van de doodstraf in Spanje heeft gisteren tot groote demonstraties van linksche organisaties te Hadrid geleid, waarbij de ruiten van een filiaal van een Duitsche bank werden ingeslagen. Te Granada zijn negen anarchistische leiders door een zelf-gegraven ondcraardsche gang uit de gevan genis ontvlucht. Twee kapitale boerderijen in vlammen opgegaan. Het vee voor een deel om gekomen. Zondag heeft te Waalre op het zgn. Oude Kasteel een geweldige brand gewoed, waarbij twee kapitale boerderijen zijn verloren gegaan. De brand brak uit bij v. d. Gevel, waar moeder en dochter alleen thuis waren. De andere huisgenooten waren naar de kerk. Toon zij boven op zolder iets hoorden vallen gin gen zij naar boven om to zien, wat er gaande was. Tot hun schrik ontdekten zij toen den brand, die reeds een zoodanigen omvang had aangenomen, dat aan blusschen niet te denken viel en men moest vluchten voor de vuurzee. Do beide vrouwen snelden naar de stallen, waar zij erin slaagden een gedeelte van het vee te red den. Met twee koeien en vier kalveren gelukte dit echter niet incer en de ongelukkige dieren zijn in de vlammen anigekomen. Ook al het huisraad en de landbouwgereedschap pen gingen verloren. Door don feilen Noordoostenwind sloeg het vuur over op dc naast gelegen kapitale boerderij van van Brackcn, welke eveneens geheel werd verwoest Twee varkens, allo huisraad, machinerieën en landbouwgereedschappen werden een prooi van do vlammen. Beide landbouwers waren slechts laag verzekerd. Negen koelen den dood in de vlammen gevondon. Gistermorgen omstreeks vier uur werd brand ont dekt in de landbouvvschuur van den veehouder Wijnvliet te Waalwijk. Voordat de brandweer ter plaatso was, stond de schuur reeds in lichtelaaie en viel aan redden niet meer te denken. Negen kooien vonden den dood in de vlammen. Een kalfkoo wist het brandende gebouw te ontvluchten. Het dier was echter zoo verbrand, dat het moest worden afge maakt. Oorzaak vermoedelijk hooibroei. Verzekering dekt Sedeeltelijk de schade. Het landbouwhuis kon won en. behouden. Ook bij een brand te Uden veel vee ver brand. Den middag van Tweeden Paaschdag is een hevi ge brand uitgebroken in de boerderij van den landbouwer van Asseldonk op het gehucht Vcld- molcn onder Uden. Het vuur was in het achterhuis ontstaan, waar het gretig voedsel vond in het daar opgeslagen hooi en stroo. De vlammen breidden zich snel uit De bewoners waren bij het uitbreken van den brand afwezig. Do twee oudste kinderen, meisjes van ongeveer 10 en 12 jaar, hadden de te genwoordigheid van geest hot jongste kindje, dat in de wieg lag te slapen, uit het brandende buis te redden. Inmiddels woedde de brand met onvermin derde kracht voort. Omwonenden stelden alles in 't werk om het vee te redden, doch men kon de dieren tengevolge van de verzengende hitte niet mcor uit de brandende stallen drijven. Het vee, bestaando uit 4 koelen. 2 kalveren, 6 varkens en een honderdtal kippen, kwam in dc vlammen om. Do brandweer was spoedig op het terrein verschenen, doch zij stond machteloos tegen over de vuurzee en kon niet verhinderen, dat ook de landbouwschuur door het vuur werd aangetast. De boerderij met stalling en schuur zijn door het vuur vernield. Het huisraad en de landbouwinven- taris zijn eveneens verloren gegaan. Dc oorzaak van den brand is niet bekend. De schade, welke aanzienlijk is, wordt door ver zekering gedekt. Dezer dagen hield de Industrieclc en Handeldrij vende Middcnstandsverconiging „Wieringermeer" te Middenmeer een buitengewone ledenvergadering onder leiding van den heer E. v. d. Wai. Do voorzitter heette in zijn openingswoord in het bijzonder welkom dc hoeren Ch. II. Th. Schmalz, voorzitter der afdceüng Kleinbedrijf der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorder kwartier, uit Schagen en F. L. van der Leeuw, ndj.- directeur van het bureau van den Kon. Nedcrl. Mid denstandsbond, uit Den Haag. Spr. doelde mede, dat deze vergadering is belegd in verband met de onvoldoende tegemoetkoming, welke dc directie van den Wieringermoerpolder, naar aanleiding van de in twee conferenties geuite bezwaren, betoont. Spr. gaf daarna verschillende voorbeelden. Er zijn twee hoofdgrieven: le. dat de directie de middenstanders, die zich met goede verwachtingen in het nieuwe gebiedsdeel gevestigd hebben, niet genoeg bijstaat bij het opbouwen van een behoorlijk bedrijf, o.a. door het toelaten van overbodige vestigingen; 2e. dat dc directie vele middenstanders, vooral am bachtspatroons, hun bestaansmogelijkheid ont neemt door zonder noodzaak in eigen beheer te la ten werken. Uit de stemming der vergadering bleek, dat er groote ontevredenheid bestaat, ook over de groote concurrentie van buiten. Niet alleen, dat dc grootbedrijven hun bestel auto's naar dc streek zenden, doch dc directie zelf heeft tot heden de leveranties aan de arbeiderskam pen aan de coöperatie opgedragen. Verder zoeken tal van venters hun waren to verkoopen. Op deze wijze is er voor dc gevestigde middenstanders, die op hooge erfpachts- en grondlasten zitten, geen uit- iicht op een behoorlijk bestaan. De heer Van der Leeuw verklaarde, dat de beide ledenvergaderingen en do voorbereiding, welke hij medemaakte, hem de overtuiging hebben geschon ken, dat er verschillende misstanden bestaan, welke uit den weg geruimd moeten worden, wil do nieuwe streek zich in economisch opzicht kunnen verheffen. Het is zijn indruk, dat hier de bekende nadeelen van het semi-overheidsbedrijf zich voordoen. Eenerzijds maakt de directie van haar bevoegdhe den te weinig gebruik om den middenstand vooruit te helpen, anderzijds gaat zij veel te ver door tal van onderwerpen van publiekrechtelijken aard hij of krachtens erfpachtsovereenkomst to regelen. Te gen zoodanig optreden heeft do Minister van Eco nomische Zaken nog onlangs do gemeentebesturen gewaarschuwd. Spr. gelooft, dat de Wieringermeer zoo spoedig mogelijk een eigen gemeentebestuur moet krijgen, opdat de bewoners zelf in het beheer kunnen meespreken. Spr. gaf de verzekering, dat hij zijn volle aandacht aan dezo belangrijke kwestie zal wijden en aan het bondsbestuur rapport uitbrengen. Bij voorbaat kan men op den steun van den Bond rekenen. (Applaus) De lieer Schmalz merkte op, dat nu wel duidelijk blijkt, welk een verstandige daad het was om zich bij den Kon. Ned. Middenstandshond aan te sluiten. Doch ook dc Kamers van Koophandel te Alkmaar en te Hoorn zullen ongetwijfeld bereid gevonden wor den voor do bedreigde middcnstandsbelangen op tc komen. Spr. sloot zich aan bij den vorigen spreker, doch wilde or op wijzen, dat men niet alles van an deren moet verwachten. Men steke zeil ook du han den uit do mouwen cn trachtte de gehccle bevolking voor zich tc winnen. Deze moet tot liet inzicht wor den gebracht, dat incn elkaar heeft te steunen, wil de streek welvarend worden. Spr. zegde toe aan dc Kamer van Koophandel te Alkmaar rapport uit te brengen over deze aangelegenheid. (Applaus). De voorzitter zegde beide sprekers dank voor den toeger.egdcn steun en do nuttige aanwijzingen. Spr. gaf do verzekering, dat dc middenstandsvereeniging alles in het werk zal stellen om voor liet gemeen schappelijk belang op te komen. Nadat nog enkele huishoudelijke zaken waren af gedaan, werd de geanimeerde vergadering gesloten. Dc bezoekers ontvlochten door de stukge slagen ruiten het lokaal. - Wat brandde het eerst, de film of hot gordijn? Den avond van Eersten Paaschdag heeft zich tij dens een bioscoopvoorstelling in café 't Wapen van Petten een ongeluk voorgedaan dat gelukkig zonder ernstige gevolgen is afgeloopen. Het eerste gedeelte van het programma was afge draaid en het woordje „Pauze" was reeds op het witte doek verschenen, toen de tjokvolle zaal, waar in ruim 200 personen hadden plaats genomen, plot seling werd opgeschrikt door een uitschietende vlam in de nabijheid van liet filmtoestel. Wat zich daar na afspeelde, ging zoo vlug in zijn werk, dat het nauwelijks was te volgen, aldus onze zegsman. Iedereen trachtte het vccgo lijf zoo spoedig mogelijk in veiligheid to brengen en gelijk het steeds in der gelijke gevallen gaat, elke zin voor rede was zoek. Men sprong op en over elkaar, tafeltjes en stoelen werden omvergeworpen, uit alle hoeken klonk gegil en geschreeuw cn daarboven uit het gerinkel van gebroken glaswerk. Niet alléén van de glazen cn flesschen, die togen den grond stuk vielen, maar spoedig ook van de ruiten, die door de angstige be zoekers werden ingeslagen om toch maar buiten te komen. Een glazen deur, die op slot was gedraaid, werd eveneens met een stoel kapot geslagen en door dezo ongewone uitgangen buitelden dc menschen de straat op. En dat terwijl elk spoor van vuur mis schien reeds lang gedoofd was. Hoe dit vuur was ontstaan, was inmiddels niet met zekerheid vast te. stellen. De een zei, dat een film, die op een tafeltje gelegd was, vlam had ge vat, terwijl een ander weer beweerde, dat eerst een gordijn, vermoedelijk door een weggeworpen bran den cigarct in vlammen was opgegaan.Echter hoe dan ook, een paniekstemming was er het. gevolg was, die eerst luwdo, toen alle menschen het lokaal hadden verlaten, waarbij, behalve een paar onbateekenendo snijwonden door ingeslagen ruiten, zich geen enkel ernstig ongeluk bad voorgedaan. Inmiddels hadden de film-exploitanten aangetoond dat elk gevaar was geweken en begaven de bezoe kers zich weer naar binnen, waar het programma toen zonder verdere incidenten kon worden afge draaid, zij het dan ook dat de temperatuur in de zaal cr door do ingeslagen ruiten niet onder gewon nen had. Dit kon echter niet verhinderen, dat de avond nog met een bal besloten werd, dat nochtans met een stevig vechtpartijtje eindigde, wat tot gevolg had, dat de veldwachter op een gegeven moment de zaak sloot, doch niet, dan nadat hij zelf eerst door een drietal vechtersbazen buiten de deur was gezet. Aangedrongen op meer samenwerking In Noord- Hollan.t. Do inrichtingen te Barsingerhorn Pnrmerend en Midwoud voor aan sluiting genoemd. Gelijk wij destijds hebben gemeld, verwierp de Tweede Kamer in Juli van het vorige jaar met groo te meerderheid een wetsvoorstel om een millioen gulden als voorschot befchikhaar ?e stellen van do N.V. Thermo-Chemischc Fabrieken, voor den bouw van een destructor te Woerden. Een der overwegin gen was, dat zonder rijkssteun langs anderen weg in den bouw van destructoren kon worden voorzien. Voor Noord-Holland werd cr op gewezen, dat reeds in werking waren de destructoren te Barsingerhorn, Midwoud en Purmerend, gesticht door samenwerking van gemeenten. Dezo zouden desgewcnscht haar werkingsgebied over geheel Noord-Holand kunnen uitstrekken. Onlangs is nu ingesteld een regeringscommissie, onder voorzitterschap van mr. Lictaert Peerbolte, welke samenwerking van gemeenten zooveel moge lijk zal bevorderen. Op verzoek van deze commissie hebben Gedepu teerden van Noord-Holland zich tot alle gemeenten in hun provincie gewend uitgezonderd Amster dam, dat. zelfstandig in de destructie voorziet met aanbeveling tot samenwerking door aansluiting bij de destructoren te Purmerend, Midwoud en Barsin gerhorn, opdat, waar zulks nog niet* is geschied, de wettelijke voorschriften in zake de onhruikhaarrha- king voor voedsel van mensch en dier doelmatig worden uitgevoerd. De aschzuilen bereiken een tot nu toe ongekende hoogte. Kopenhagen: Volgens een Dinsdagavond uit Reykjavik ontvangen bericht, houdt de werking van don vulkaan op IJsland met onverminderde hevigheid aan. Dc aschzuilen bereikten Dinsdag een tot nog toe ongekende hoogte cn de beide laatste dagen is de aschrogen ook gevallen in het geheelc Oostland en het Oostelijk deel van het Noordland. De ontploffingen zijn op geheel IJsland te hooren. Dertig dooden en gewonden. Peking: In de nabijheid van Kalgan is een D- trein in volle vaart ontspoord. Tot dusver zijn reeds 30 dooden on gewonden geborgen. GROOTE BRAND TE ROUAAN. In do Fransche havenstad, Rouaan, heeft een brand gewoed in een entrépot, waarbij o.m. 170 H.L. alcohol een prooi der vlammen zijn geworden. De brand ging gepaard met eenige ontploffingen tengevolge waarvan drie brandweerlieden zijn gewond. De schade be draagt meer dan een millioen franken.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1