Een Wereldstad in de Oudheid De nieuwe groole verrekijker. Moderne tijd. De opvolgster van Carthago. Kunstschatten IfeL- in het woestijnzand De straat der 250 zuilen CULTUUR EN TECHNIEK. De spiegelreflector gegoten. ROMANTIEK EN GEVAAR. In de afgronden van den Gran Canon. Hel oude Rome in vogelvlucht de landen de snelle, door ontelbare loeiers voortgestuwde schepen in de golven van de baai. Immers, vanuit Leptis werd de kostelijke olie gebracht naar alle kustplaatsen aan de Middel landsche Zee, van Alexandrië tot aan de Zuilen van Hercules toe. Haar grootste bloei beleefde de stad in den tijd van Septiinus Severus. Aan dien tijd herinneren nog de marktpoort met vier triomfbogen, geheel uit zwart graniet vervaardigd, en het nieuwe Se- verikaansche forum, dat veel beter be waard is gebleven dan in de ltaliaan- sohe steden ooit het geval was. Vanaf de zee liep dwars door de heelo siad als hoofdader van het verkeer do kilometerlange straat der ruilen. De Afrikaansche zon beschijnt thans stuk ken en puin van die 250 zuilen, die van Carratisch marmer zijn gemaakt. Deze straat heeft in de wereld nimmer haar gelijke gevonden. Zij is als een steenen allee, met fonkelende kleuren en iraaie vormen. Natuurlijk trof men in deze stad ook alle verfijnde luxe der Uonieinschc bad huizen aan. Ook in andere opzichten kenden du bewoners van Leptis veel, wat behoort tot het weelderige leven van een rijk volk. In het bijzonder groo te circus moeten spelen zijn gehouden, die in omvang en praal niet onderde den voor die der Italiaansche steden. Tenslotte vermelden wij nog de prach tige roodc granietmassa's van den Co- rinthischen tempel, die met het witte marmer een treffend schoon geheel vor men. Nog thans kan men aan alles bemer ken, dat deze puinhoopen afkomstie zijn van wat eenmaal een trotsche stad is geweest aan den rand der woestijn. En hot is aan Mussolini te danken, dat do schoonheid van dit Leptis thans weer voor de menschheid toegankelijk is gemaakt. Sculptuur gevonden in een der thans hest bekende Mayasteden: Chichen- llza in Yaca/an. Deze stad is niet zon oud a/s Hasaciun, Copan, Palenoue of Piedras A'egras, doch zij is veel belangwekkenderomdat daar de be schaving uit den laalstcn Maya lijd zich vermengde met een lager staande beschaving uit de Mexicaamche vallei. Verscheiden huizen zijn daar ge bouwd op pyramiden, die uitsteken boven het omringende, altijd aanwe zige kreupelhout. Van builen zijn zij d'kwijls bedekt met in steen gesneden afbeeldingen van dierenkrijgslieden en slaven, t an binnen n aren de muren bedekt met schilderingen van verschillende soorter tverden dik wijls lafcreelen uil het dagelijksch leren of mythische monsters op weergegeven. door Lr. R. N. E riksen. OVER het algemeen bestaat de voorstolling, dat de menschheid van thans tamelijk goed op de hoogfe is van de vroegere tijdperken der geschiedenis. In werkelijkheid is daar van juist zeer weinig bekend. Hoe on- Svetend wij zijn, beseffon'wij wel het dui delijkst, wanneer wij staan voor de on bedachte resultaten van plotselinge, 'groote ontdekkingen en het daarop ge volgde, uitvoerige onderzoek. Gedurende meer dan een eeuw heeft de menschheid zich nu al ijverig bezig gehouden met Verschillende opgravingen, waardoor een schat van gegevens is verkregen, 'omtrent het loven der inenschen in lang 'vervlogen tijden. Ook deze kennis is, evenals alle kennis, wellicht fragmenta risch, doch 't aantal fragmenten wordt op den duur zoo groot, dat zij tot een samenhangend geheel kunnen worden vereen igd. Dit laatste wordt weer eens duidelijk iwwezen door het \oorbcóld van Leptis jWagna, do groote Romeinsche stad aan 'do Syrthe, een haai van de Middelland .sche Zee op do Noord-Afrikaansche kust. Do stad was over een lengte van drie kilometer langs do vlakke kust ge trouwd en aan de landzijde omgeven door een halve ring van prachtige ber gen. Het moet een fraaie stad zijn ge weest met olijvenaanplantingon, mar meren paleizen, prachtige pleinen en (triomfbogen en tallooze tempels voor de tallooze goden uit don laatsten tijd der Romeinsche keizers. Uit de duinen van woestijnzand wordt d<'ze wonderstad thans opgegraven. De eeno schitterende vondst volgt op de an dere. De Italiaansche soldaten van het eerste Lybische legioen verrichten het graafwerk met groote voortvarendheid. Hieraan is het te danken, dat wij reeds thans weten, hoe Leptis Magna in zeke ren zin de opvolgster van Carthngo is geweest. De politieke nalatenschap van de Phoenicische hoofdstad is aan Rome zelf ten deel gevallen, doch do economi sche heteekenis van Garthago schijnt op Leptis te zijn overgegaan. Van do olij- ventuinen en do reusachtige boomgaar den, die vroeger toen het klimaat er be ter was, deze kust sierden, is niets meer overgebleven. Eerst in dezen tijd begint men zeer geleidelijk dit gebied weer te maken tot het lustoord, dat het vroeger zoo bij uitstek was. Ook dit werk wordt door Italianen gedaan, door kolonisten, die van staatswego worden gesteund. Zij beginnen aan een werk, dat eerst over tientallen jaren, neen, over eeuwen vol tooid zal zijn. Het duurt laug, eer men de woestijn van Tripolis en Lybië, die zich eeuwen achtereen ongehinderd kon .uitbreiden, weer teruggedrongen heeft. Van den vroegeren overvloed gelui gen niet alleen tal van beschrijvingen, welke uit dien tijd bewaard zijn geble ven, doch ook de oliepersen, die inen in bijna elk huis van de groote stad uit het zand te voorschijn heeft gehaald. De be woners van Leptis zijn door deze olie persen rijk geworden. Zij konden zich dan ook groote luxe veroorlooven in hun openbare gebouwen; de marmeren zuilen daarvan zijn aangevoerd uit de marmergroeven van het verafgelegen Eubena. Zooals de Lybische graan markt zich bevond in do Phoenicisch Romeinsche zusterstad Sabratha zoo was Leptis het centrum van den olie handel. Als men voor de machtige ruïnes staat, kan men zich een voorstelling maken van de schuren en pakhuizen, die rondom den haven waren gebouwd de daartusschen gelegen tempeltjes voor zeelieden uit de meest verschillen Onze tijd is, zegt men, wetenschappe lijk en technisch, en er bestaat tusschen hem en de cultuur mot hare eeuwig heidswaarden geen innige betrekking. Dit is een zuiver negatief oordeel. Een dergelijke banvloek zou onrechtvaardig zijn en in strijd met de werkelijkheid. Het is niet tegen te spreken: het cultu- reele scheppen, de kunst en het denken wortelt niet langer in de oer-driften der menschheid. Zij schijnen veel meer in een richting te gaan, die noch tot de erotiek, noch tot de religie in engeren zin behoort, maar welke tusschen heide in ligt. Hot beste zou men deze richtin gen kunnen aanduiden, als de idee der sociale organisatie. Daarmee wordt echter niet beweerd. dat do belangstelling voor het individu- eele geheel op de gemeenschap zou zijn o\ergegaan, omdat ook dit niet vereo- nigbaar is met de eischcn der cultuur. Veeleer onderscheidt zich do moderne gemeenschapsidee van de vroegere voor namelijk daarin, dat eerstgenoemde het afzonderlijke individu niet meer in het starre systeem der gemeenschap wil in lijven, maar hem juist de mogelijkheid wil laten zijn eigen wezen vrij en vol komen tot ontplooiing te brengen. Daar om kunnen wij de 20ste eeuw niet al leen de eeuw der techniek noemen, inaar ook die der psychologie. Want, zooals de techniek door haar verhou ding tot het object wordt bepaald, ja, liet objectiveeringsproces, dat is do Re naissance begon, voleindigt, zoo is de psychologie, welker buitengewone in vloed eerst sedert enkele decennia er kond wordt, die wetenschap, waarin zich de specifieke incommensurabele Uteekenis van het individueele zielele- ven openbaart. Hierin wortelt do mo- m\V MAANDEN NOODIG OM AF TE KOELEN. Het stadje Corning in don staat New York is dezer dagen getuige go .veest van een belangrijke gebeurtenis op we tonschappelijk-technisch gebied. Kr is een stuk glas gegoten van 40.000 pond en hierbij waren meer dan 4000 uien- schen aanwezig. Hit glazen blok zal het ruwe materiaal zijn, waaruit na roaan- don van zorgvuldigen arbeid de groot ste spiegelreflector ter wereld zal wor den vervaardigd, die bestemd is voor de nieuwe telescoop der beroemde Mount Wilson-sterrewacht in Calilor- niö. Het is bekend, dat men bij telesco pon van buitengewone afmetingen geen gebruik maakt van de gewone lenzen, doch van spiegels, die volgens een nauwkeurig berekende kromme, wor den geslepen. Voordat het blok glas gegoten werd, waren er maanden van voorbereiding noodig. Ingenieurs hebben in samen werking met schei- en natuurkundigen vastgesteld, welke glassoort voor hun doel het meest geschikt was en welke grondstoffen men daarvoor gebruiken moest. Verder moest door ingewikkelde berekeningen worden bepaald, hoe lang het smeltproces moest duren, tot welke temperatuur de massa moest worden verhit en hoe lang daarna de afkoeling zou duren. Toen moest er een speciale gietvorm worden geconstrueerd, waar men het vloeibare glas in kon gieten, zoowel als een speciale smeltoven, aan gezien geen der bestaande ovens bere kend was op een zóó groote glasmassa. Toen kon het werk beginnen. L>e toe schouwers werden opgesteld op een groot balcon, dat door een dikke wand met gekleurde glasplaten van de oven was gescheiden. Zoo kondeu zij waar nemen hoe het gloeiende, vloeibare glas gaandeweg, in kleine hoeveelheden, uit de smeltoven in de gietvorm kwam. Uit gevaarlijke werkje werd verricht door 4U arbeiders in kleeren vau asbest. Het duurde uren uren van inspanning en angstige afwachting doch het werd tot een goed einde gebracht. Kn toch is het in den grond der zaak nog niet geheel beëindigd. Het zal nJ. met minder dan tien maanden duren, voordat uit het glazen blok van 4!l ton de reflector kan worden geslepen, liet is niet mogelijk om het blok eerder te laten afkoelon. De temperatuur, die bij het gieten meer dan 3KXI graden be droeg, mag slechts zeer geleidelik da len. Over tien maanden volgt dus het slij pen en het vervoer alweer onder spe ciale voorzorgsmaatregelen waarna de spiegelreflector in de reusachtige te lescoop kan worden ingebouwd. Dau zul er in totaal een bedrag van ongeveer 9 millioen gulden voor die telescoop zijn uitgegeven. Dit bedrag is goed besteed, wanneer men in aanmerking neemt, dat de diameter van den reflector tweemaal zoo groot is als die van den grootsten, die thans nog beslaat en die eveneens in het bezit is van de Mount-W ilson- sterrenwacht Men hoopt dan ook, dat men door don nieuwen telescoop de astronomie een belangrijke schrede ver der zal helpen; vooral met betrekking tot de spiraalnevels, die millioencu licht jaren van ons verwijderd zijn, koestert men groote verwachtingen. Doven dien hoopt men millioenen nieuwe sterren en honderdduizenden nieuwe nevelvlek ken te ontdekken. Tot dusverre zijn er ongeveer 50000 bekend, waarvan de verst verwijderde 100 millioen lichtja ren of 93 quadrillioen kilometer van ons verwijderd is. )ud als Haiactun, Copan, Palenoue ugmekkender, omdat daar de be lt vermengde met een lager slaande i. Verarbeiden huiten tijn daar ge iten het omringende, altijd aanne- uvijls bedekt met in steen gesneden i slaven, van binnen tvaren de verschillende soort; er nerden dik- en oj mythische monsters op leven. derne cultuur. Vooral het sociale pro bleem, het wereldprobleem van onzen tijd, is wezenlijk minder een technisch, dan wel een psychologisch vraagstuk, waarvan de oplossing niet voorname lijk op economisch gebied ligt, maar op het terrein der ethiek. Kn zoo toont ook omgekeerd de psy chologie, mits zij niet ontaard in ijdcle zelfbesjiiegeling of in een cultuur van '1 onvruchtbaar-pathologisehe, een emi nent sociaal karakter. Zij is dan niets anders als do theoretische uitdrukking der toenemende individualiseering, wel- ko tegelijkertijd tot een wederzijds be grijpen voert en de afzonderlijke indi viduen tot een geasticulecrd, bewegelijk organisme samenvoegt. Dit beteekent. dat do betrekkingen tot de buitenwereld steeds meer inhoud krijgen en voclvul- digor worden. Het sociaal karakter van het individu beslaat niet meer in een uiterlijk gebonden zijn, maar in het doorbreken der gedachte, dat in hem zelf de idee van het geheel leeft. Dit liroces der verinnerlijking is do Ecuwig hgids-gedachte van onzen tijd. J. H. Bovenstaand brengen we een plaatje van de in den laatsten tijd weer zoo vaak in binnen' en buitenland sche pers opduikende zeemonsters. Of door dit plaatje hel beslaan dezer monsters aan zekerheid wint, mee- nen we aan onze lezers te moeten overlaten. JOHN POWETZ, DE OVERWINNAAR DER COLORADO. Dij den honderdsten geboortedag van een groot avonturier. Daar, waar in de Staat Arizona de Colorado-rivier een scherpen bocht mankt om dan in Noord-Oostelijke rich ting naar de Golf van Californië te stroomen, verheft zich het geweldige rots-plateau van den Cran-Canon. In deze dagen is dit een plaats, waar vele Amerikaansche geographen, staatslie den en politici hoentrekken om den honderdsten geboortedag te herdenken van den man, die als eerste deze ontoe gankelijke rotswoestijn introk. Majoor John i'owell bad iu den Ame- iikaanschen burgeroorlog een arm ver- looren en was daardoor gedwongen het soldatenhcroep op te geven. Hij maakte echter uit de nood een deugd en wijdde zich aan zijn stokpaardje, de gcogra- phie, die hij niet ais droge wetenschap beschouwde, maar in al haar levende vormen bestudeerde. De Gran Canon had hem altijd al aangetrokken, omdat geen mensch er nog in was doorgedron gen. Daar in hel westen van Amerika, in die streken, die vroeger bekend wa ren als: het „wilde Westen", en die het tooneel waren van alle bloedige gebeur tenissen, daar verheft zich, midden op de hoogvlakte een geweldig rotsmassief. Over een afstand van bijna 350 K.M. vindt men daar, top naast top, dal aan dal. In dit fantastische landschap vindt men bijna geen plantongroei, slechts steenen en rotsen. Alleen do kleuren, die de gloeiende zon van Arizona op de verschillende steensoorten toovert, bren gen levon in dit verstarde geheel. Plot seling komt dan de zwervor aan een stellen afgrond. Alleen al naar beneden kijken is hier gevaarlijk. Ken steen, die men hier omlaag gooit, valt 1800 M. diep in de Colorado, die zich daar ver beneden een weg baant door dit gewel dige gebergte. De rivier stroomt met tal looze wendingen, watervallen en stroom versnellingen dwars door dit 850 K.M. lange blok. Toen Powell indertijd dit, tegenwoor dig zoo beroemde, natuurwonder na derde, waarschuwden du Indianen hem ervoor om dezen kloof, die do zetel dor (ioden zou zijn, te betreden. Hij waag de het echter toch, ofschoon hij dikwijls genoeg gevaar liep er met zijn leven voor te moeton boeten. Maandenlang doorkruiste hij dezen afgrond en dik- w ijls was er geen andere mogelijkheid, dan por boot do watervallen van de Co lorado af te zakken. Tegenwoordig hoeft men den tocht gemakkelijker gemaakt, met het oog op het vreemdelingenver keer. Een gedenkteeken echter, ter her innering aan don in 1902 gestorven on derzoeker der Gran Canon opgericht, getuigt nog heden van de tijden, waarin de tocht door dit ravijn voor een onge- boord waagstuk gold.

Schager Courant | 1934 | | pagina 7