Kijken Koopen i, CLOECK Werken voor steun. STftATSLEEHiHGEH KOHIHKRilK DU HEMDEN. Richtlijnen voor de gemeente. Verdwenen vliegers van de Tsjeljoeskin- exoedltie terecht. Mijnongeluk in het Saargebied. NEDERL. MIDDENSTANDSBANK ZWARE REGENVAL IN AMERIKA. HET FAMILIEDRAMA DEN HAAG. TE De dader krankzinnig verklaard. REGELING STAATSLOTERIJ. Donderdag 5 April 1934. 77ste Jaargang. No. 9460 Postrekening No. 23330 SCHAGER COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Dij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentién nog zooveel mogelijk in het eerstuitkoinend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTFN- TlëN van 1 tot 5 regels £0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groole letters worden naar plaatsruimte berekend. Uiteenzetting van de nieuwe maatregelen door minister Slotemaker de Bruine. Minister Slotemaker de Bruine. Do laatste maanden Is meermalen geschreven over een proef, die in overleg met het departement van sociale zaken" wordt genomen en welko hierop neer komt, dat, teneinde den lediggang onder do werk- Tpozen tegen to gaan en aan den anderen kant de 'gemeenschap althans ecnige bate te doen toekomen fan do gelden, welko voor werkloozenzorg moeten worden uitgegeven, de gesteunden als tegenpresta tie voor hun steun, werk verrichten. Het Ned. Corr. Bureau te Den Haag heeft van den minister van socialo zaken enkele inlichtingen ge kregen. De minister tel de dat hij beslo ten heeft ten aan- kien van een niet - Tpnb'felangrijk aan (tal gemeenten uit breiding van deze [proef te geven en Mn de verschil lende gemeenté- Stwen, welke n hierover had I geschreven, "mede te deelen, tfeft hij l>eroid jp ertoe mede te jwerkon, dat zij, die steun ontvtm gen, zoovoei mo gelijk hiervóór aan het werk wor den gezet. Bij d-1 toepassing van dit stelsel, een be paalden vorm van werkverschaffing dus, zullen echter de volgende rege len in acht genomen dienen te worden. lo. Voor het verrichten van arbeid voor het steun bedrag komen uitsluitend zij in aanmerking, die in dc goedgekeurde steunregeling zijn opgenomen. Echter nog slechts subsidie worden berekend voor hen, die behooren tot de groepen, waarvoor door den minister de regeling is geldig verklaard. 2e. De steunregeling in vollen omvang, ook wat betreft de controle maatregelen, o.m. het stempelen, blijft tijdens de dogen, waarop geen tegenprestatie wordt geleverd, onverzwakt van kracht Steunbedrag verhoogd. 3e. Het bedrag, dat aan de hand van de steunre geling aan de gesteunden, die een tegenprestatie moeten leveren, wordt uitgekeerd, kan b.v. met 10 pet. worden verhoogd, als kleine tegemoetkoming in de kosten van slijtage van klecding en schoeisel en .van de noodigo voeding. Wanneer aldus het steunbedrag met 10 pet wordt verhoogd en overigens volgens dc steunregeling aa» een gesteunde f 8 dient to worden uitgekeerd, dan wordt dit bedrag gebracht op f 8.80. Daarna heeft over het totale bedrag der .uitkeering berekening plaats voor den loeier, welke deeler gelijk is aan het werkverschaffingsloon in de betrokken gemeen ten en heeft vaststelling plaats van het aantal uren dat de betrokkene zal kunnen en moeten werken. Wanneer de deeler b.v. 33 is, dan werkt de betrok kene in het beschreven geval 27 uur. ■ie. Indien het wcnscheiijk is met het oog op het toezicht, perioden te nemen van volle dagen, omdat anders wellicht gedeelten van dagen moet worden gearbeid, hetgeen soms bezwaren met zich brengt, bestaat daartegen geen bezwaar. 5e. Gedurende do dagen, dat niet. gearbeid wordt, moet do betrokken arbeider op dc gewone wijze, evenals andere gesteunden, stempelen. Ge. Als aan het einde der week uit een desbe treffende opgaaf van den ondersteunde blijkt, dat de inkomsten (uit arbeid verkregen) van zijn gezin over do afpeloopen week b.v. f G honger zijn ge weest dan over de voorafgaande week, dan zou de uitkeering over de nfgeloopen week daardoor feite lijk dienen te worden verminderd met 2/3 van f G. Nu echter de betrokkene voor den steun heeft ge werkt. kan vermindering van den steun over de af peloopen week niet plaats hebben, doch wordt dc korting van f 4 toegepast op den steun van de vol- Uit Reval, 4 April V.D.: Naar uit Moskou wordt, gemeld, zijn twee vliegtuigen van het eskader Karna- nin, dat van Anadyr was opgestegen naar Kaap Wellen voor de redding der bemanning van de Tsjcljoeskin en gedurende vijf dagen werd vermist, Woensdag te Kaap Wellen aangekomen. Omtrent het lot van het derde vliegtuig is nog niets bekend. 2 dooden. j'it Neunkirchen: Tn afdceling II van de jnijn „Kocnig" in den laag Gneisenau is gistermiddag een instorting voorgekomen tengevolge waarvan twee mijnwerkers om liet leven kwamen. Een derde ar beider kwam met ecu gebroken been en de schrik vrij. Voor de conversie der 4 Staatsleening 1916, aflosbaar 1 Oclober 1934, 4% staatsleening 1916, aflosbaar 1 November 1934, 412 Staatsleening 1917, aflosbaar 1 Augustus 1934, 4V4 Staatsleening 1928, aflosbaar 1 October 1934, 5 tweede Staatsleening 1932, aflosbaar 1 Mei 1934, In de nieuwe 4STAATSLEENING 1934, op Donderdag 12 April 1934; houdt ondergeteckende zich beleefd aanbevolen. KANTOOR SCHAGEN. Directeur Mr. J. A. E. BUISKOOL gende week, waardoor de tewerkstelling in die week over een kleiner aantal uren plaats heeft Voorbeeld. Het bovenstaande moge met een willekeurig ge kozen voorbeeld worden toegelicht. Do arbeider, die f 8.80 uitgekeerd zou krijgen, geeft op, dat hij 1 of meer dagen niet gestempeld heeft, dat er naast do f 8.80 (f 8 -f 10 pet.) rrog f6 uit arbeid is verkre gen. Er zou dus op den uit te keeren steun 2/3 van f 6 is f 4 in mindering moeten worden gebracht en derhalve, ware geen werk verricht, f8 f 4 is f 4 steun worden uitgekeerd. Nu echter gewerkt is in dc afgeloopen periode, moet de f 8.80 ten volle worden uitgekeerd, doch vindt de korting van de f 4 in de volgende week plaats. Zijn de inkomsten van het gezin in de week van te werkstellen erhter gedaald, dan kan naar even redigheid, in overeenstemming met de bepalingen der steunregeling, over de loopendo week, do steun worden verhoogd. In deze gevallen heeft immers te werkstelling over een korter aantal uren plaats ge had, dan waartoe het bedrag, hetwelk aan het ein de der week uiteindelijk blijkt te moeten worden uitgekeerd, aanleiding zou geven. lo. De werken, die als werkverschaffingsobjecten voor het leveren van prestatie door de gesteunden zullen worden aangewezen, moeten vooraf na den Inspecteur worden voorgedragen en door den minis ter worden goedgekeurd. 8o. Werken, waarvoor, nis zijnde normale onder houdswerken, gelden op de bcgrooting zijn uitge trokken en welke derhalve als gewone door de ge meente uit te voeren werkzaamheden, moeten wor den beschouwd, komen niet in aanmerking om on der de hierbedoelde regeling te vallen. Op een vraag aan den minister of dus de gemeen ten voortaan voor den steun kunnen laten werken, antwoordde de minister, dat, indien de gemeenten aanspraak op Rijkssubsidie willen blijven maken, zij zich uiteraard naar de hier gegeven re gels zullen dienen te richten Overstroomingen maken tal van slacht offers. Groote materieoio schade. Hnis tegen een brugpijler te pletter gesla gen. Reuter seint uit New York: Als gevolg van de hevige regens en den plotselingen dooi van de sneeuw op de bergen, zijn in het Noorden en Zuidwesten van de Vereenigde Staten vele kleine, in dB regel kalme rivieren, in wilde stroomen veranderd, waardoor hui zen worden meegesleurd en boomen ontworteld. Het aantal dooden, als gevolg van overstroomingen, be draagt, voor zoover thans bekend, vijftien, doch is waarschijnlijk hooger. Uit Elk in Oklahoma wordt gemeld, dat het riviertje Washita een breedte van drie kilometer beeft gekre gen en dat door het water bruggen, spoordijken en huizen worden meegesleurd; de aangerichte schade bedraagt millioenen dollars. Onder de dooden bevin den zich een moeder met vijf dochters; het gelukte den vader twee andere kinderen te redden, voordat het huis, dat door den stroom werd meegesleurd, te gen een vernielden pijler van een brug werd verplet terd. Groote ongerustheid bestaat er ook over het lot van 23 blanken cn 14 Indianen, die zich in een kamp nabij Elk bevinden. Verder worden zeven Indiaanschc gezinnen vermist, die aan den oever van de Washita woonden. In Hudson (Wièconsin) zijn twee groote stuwdam men en een brug ingestort, doordat overblijfselen van huizen cn boomen door de rivier met kracht er tegen aan werden geslagen. Ook Minnesota heeft van hoog water te leiden. Soldaten zijn ontboden om de geteisterde bevolking to helpen. Met vliegtuigen worden mcnschen, die door liet water geisoleerd zijn, van levensmiddelen en ver bandmiddelen voorzien. 30 gezinnen omgekomen. V.D. verneemt nog uit New York: Naar nader uit Elk wordt gemeld, heeft de rivier Washita tot dusverre op zijn minst 23 blanke en 7 Indiaanschc ge zinnen uit de kolonie „Groote Maan" als slachtoffers geëischt. Deze gezinnen worden n.1. vermist. Men vreest, dat zij tengevolge van het hooge water verdron ken zijn. Ook de Connocticut-rivier is tengevolge van het smelten van sneeuw ver buiten dc oevers getre den. Vele in de nabijheid liggende huizen zijn reeds ontruimd. Voortvluchtige melkhandclaar, die zijn vrouw en kind van het leven berooi de, gistermorgen In overspannen toestand te Loosduinen aan gehouden. De Haagsche politie is er gistermorgen in geslaagd op aanwijzing van een burger, op een landweg on der Loosduinen, den 26-jarigen V. aan te houden, die er van verdacht wordt op Goeden Vrijdag zijn vrouw en zoontje op gewelddadige wijze in hun woning aan de Veenkade van het leven te hebben beroofd en wiens opsporing door de Haagsche politie was ge vraagd. Gisterochtend werden twee surveilleerende agenten door een voorbijganger opmerkzaam gemaakt dat de gezochte V. zich in hun onmiddellijke nabijheid be vond. De agenten zochten den man op, die zich naar alle waarschijnlijkheid gedurende de laatste dagen langs de wegen in de omgeving van Den Haag ge zworven heeft en hielden hem aan. Tijdens het vervoer naar het hoofdbureau van po litie was de man zeer overspannen en bij het begin van het verhoor, dat de commissaris hem wilde afne men, kreeg hij een zenuwtoeval, welke van dien aard was, dat het verhoor geen verderen voortgnng kon vinden. De man werd voorloopig weggeleid, teneinde ecnigszins tot kalmte te komen. Ook over de motieven, welke hem tot zijn daad zouden gebracht hebben, kon hij nog niets mede- deelen. Nader verneemt het Ned. Corr. Bur. te Den Haag nog: Gistermorgen half zeven werd een tweetal politie agenten van het bureau Wilhelrainastraat Loosdui nen, dat op den Monsterschenweg surveilleerde, aan gesproken door een onbekend gebleven burger, die kort tevoren een man had gezien die zijn argwaan wekte. Hij deelde mede, dat de man hooi aan zijn hoed had en ook op den rug sporen van een nachtverblijf in een hooiberg droeg. De agenten gingen den zwerver na en vonden hem spoedig op den Oerberweg, een zijweg van den Mon- sterschen weg. Ze hielden den man staande en vroe gen hem, wie hij was en waar hij woonde. De man gaf een adres aan den Leyweg op, doch de agenten, beiden Loosduiners, vlogen er niet in en zeiden dat aan het opgegeven adres heel iemand anders woonde. Zij namen den man, dien zij voor zich hadden, nog eens goed op en zagen, dat hij wel beantwoordde aan het verspreide signalement van den melkhandelaar Verdegaal. Toen zij hem vroegen of hij Verdegaal was, erken de hij dit. Zonder dat hij verzet bood, namen de agen ten den man mee naar het bureau Wilhelrainastraat, vanwaar hij kort daarop per arrestantenauto naar het hoofdbureau van politie werd overgebracht. Hier werd de arrestant onmiddellijk aan den tand gevoeld,. In den eersten aanvang van het verhoor gaf Verdegaal zulke teokenen van overspanning, dat een normaal gesprek uitgesloten was en Commissaris Kramer het beter vond het verhoor uit to stellen. Verdegaal is toen ingesloten. Tot dusverre heeft een verder verhoor niet plaats gehad. Krankzinnigheid geconstateerd. Het Ned. Corr. Bur. te Den Haag meldt: In verband met de aanhouding van den verdachte vernemen wij nog, dat deze thans door den psychiater dr. Bolten, is onderzocht. De medicus constateerde bij den man een ernstige mate van krankzinnigheid en adviseerde tot spoedopneming in een gesticht. Naar aanleiding daarvan is de verdachte gistermiddag naar oen inrichting overgebracht. De begrafenis van het stoffelijk' overschot van de beide slachtoffers is gisteren geschied De justitie vond geen aanleiding tot uitstel, omdat cconfrontatic van den overspannen man met zijn slachtoffers toch zonder beteekenis zou zijn. CUBAANSCH MINISTER PLEEGT ZELFMOORD. Havanna. Minister Robcrto Mendoz Penate heeft zich in zijn bureau een kogel in het hoofd gejaagd. Zwaar gewond werd hij naar het zieken huis overgebracht, waar hij in bijzijn van president Mcndictn en verscheidene leden van het kabinet den laatsten adem uitblies. Men onderstelt, dat de minister in een vlaag van waanzin heeft gehandeld EEN MINISTER UIT VISSCHEN. Zooals bekend, is de tegenwoordige Engelsche minister van finan- ciön, Neville Chamberlain, een hartstochtelijk hen» gelaar. Met de Paaschdagen was hij naar Schotland gereisd, om daar op zijn landgoed to Cairnton, zijn licvclingssport te beoefenen. Een wijziging gewenscht geacht in verband met buitenlandsche ondernemingen, die jaarlijks tienduizenden vreemde lo ten in ons land plaatsen. Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het voor stel van wet der heeren K. ter Laan cn IJzerman tot wijziging van art. 2 der wet van 23 Juli 1885 tot re geling der Staatsloterij. De voorstellers spreken daarin als hun mceing uit, dat er bij de regeering geen bezwaar zal bestaan te gen de tijdelijke vergrooting van het aantal loten, omdat niet dc geringste wijziging in het stelsel der Staatsloterij bedoeld wordt. Van een „toespitsen van politieke en geestelijke tegenstellingen" is bij dit be scheiden voorstel wel geen sprake. Wie ook maar eenigszins op de hoogte is van den geweldigen omvang, dien zoowel de buitenlandsche als de binnenlandsche loterijbedrijven hebben aange nomen, kan niet in twijfel verkeeren omtrent de groote behoefte aan loten bij een zeer aanmerkelijk gedeelte van het volk. Naast de binnenlandsche z.g. premieleeningen, die in waarheid niets anders dan gewone loterijen zijn, werken verschillende buitenlandsche ondernemingen, die jaarlijks tienduizenden vreemde loten in ons land plaatsen. Het is waar, dat op vele plaatsen de verkoop van staatsloten moeilijkheden oplevert. Deze moeilijkhe den zullen verdwijnen bij een betere verdeeling der staatsloten over het land, maar zij kunnen ook geheel opgeheven worden door te verbieden, dat die z.g. pre mieleeningen gebruik maken van do trekkingen der Staatsloterij. Zulk een verbod is dringend noodig. De voorstellers merken nog op, dat alle Staatsin stellingen zich hebben aangepast aan de tegenwoor dige tijdsomstandigheden. Alleen aan de Staatsloterij is sedert 1885 niets veranderd. Zij wijzen ook op de verhoogde winst van f650.000, die, al is deze wetswij ziging niet ter vermeerdering van 's Rijks inkomsten voorgesteld, in deze tijden meer dan ooit op prijs mag worden gesteld en die het voordeel heeft van te zijn een geheel vrijwillig opgebrachte belasting, ter wijl er in de tegenwoordige omstandigheden reusach tige bedragen naar buitenlandsche loterij-onderne mingen vloeien. WERKLOOSHEID IN BELGIS STIJGT ZORG WEKKEND. Met 52 procent sedert verleden jaar. Zooals reeds bericht, is do werkloosheid in België gedurende de laatste maanden op zorgwekkende wij- zo toegenomen. Von October tot Januari is alleen in do mijnindustrie de werkloosheid afgenomen. Gemiddeld is van October tot Januari de werk loosheid in alle bedrijven met 52 pet gestegen. VILLA VOOR MUSSOLINL Geschenk van een Engelsche lady. Reuter seint uit Rome: Lady Ogle, de weduwe van Sir Asgill Ogle, heeft aan Mussolini haar villa in de buurt van San Remo geschonken. Mussolini heeft haar den dank der fascistische regccring doen over brengen en haar tevens medegedeeld, dat haar daad in Italië stellig met sympathie zal worden verno men. De duce behoudt zich het recht voor, nan de villa een besteming te geven en is van plan haar „Villa Ogle" te doen hecten. PAASCHDRUKTE IN DE LUCHT. De K.L.M. vervoerde 1000 pasaglers. Omstreeks Paschen is het vervoer op de binnen- en buitenlandsche luchtlijnen der K.L.M. zeer druk geweest. Tezamen werden op Donderdag 29, Goeden Vrijdag 30, Zaterdag 31 Maart, Maandag 2 en Dins dag 3 April ongeveer 1000 passagiers vervoerd, dat 's gemiddeld 200 per dag. Zonneschijn en blauwe irht hebben talrijken pleziervliegers verlokt tot een ochtje; gedurende de feestdagen werden op Schip hol, Waalhaven en Soesterberg 550 rondvluchten gemaakt.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1