Fraiikrijkjjntwoord. Kijken is Koopen r CLOEOK Felle brandje Waalwijk Ontwapeningsstandpunt gehandhaafd. Bankier te Soest gearresteerd. Ernstige werkloozenonlusten te Minneapolis IN DE OOSTENRIJKSCHE CONCENTRATIEKAMPEN. Treinontsporing te Mijdrecht. De grondverschuivingen in Roemenië. Schoenfabriek en vijf huizen in asch gelegd. MODERNE FOIO's en VERGROOTINGEN Rijksweg Stolpen—Den Helder. ALCOHOL IN DEN POLDER. Geheime distilleerderij bij Nieuwkoop ontdekt. Kadettenopstand in Bolivia. Zaterdag 7 April 1934. Postrekening No. 23330 SCIAGEK 77ste Jaargang. No. 9461 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkoinend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co.f Schagen. 20 PAGINA'S. Prijs per'3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewljsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Toenadering tot het Engelsche en Itallaan- sche standpunt. - Geen Fransche vermin dering echter zoolang men de toe komstige sterkte van Duitsch- land niet kent. Parijs. De Fransche ministerraad heeft gister den tekst goedgekeurd van het antwoord op de door de Britsche regeering in verband met de ontwapening gestelde vragen. Het Fransche antwoord is den am bassadeur te Londen telegrafisch medegedeeld, met de opdracht het aan de Britsche regcering te doen toekomen. Omtrent den inhoud wordt uit goede bron verno men, dat do Fransche regcering de vraag, of Frank rijk bereid is deel tc nemen aan een overeenkomst tot beperking van de bewapeningen, waarbij ook Duitsciiland betrokken is, nog niet kan beantwoor den. Men moet eerst weten hoe sterk de strijdmacht is, welke volgens de meening van Engeland aan Duitsciiland moet worden toegestaan, terwijl dc Fransche regeering ook eerst wil weten, welke strijd macht Frankrijk hiertegenover zal kunnen stellen. Zoodra de Fransche regcering hieromtrent duidelijke inlichtingen heeft ontvangen, kan een oordeel wor den geveld. Op het ongcubiik blijft Frankrijk nog trouw aan de grondstellingen van de hoofdcommis sie der ontwapeningsconferentie. Frankrijk kan niet toestemmen in de Britsche voorstellen van 29 Januari, waarhij tegelijkertijd een zekere bewapening van Duitschland begint met een ontwapening van Frankrijk. Ook moet men bedenken, dat de wettiging van de bewape ning van Duitschland een eisch tot bewapening van de andere mogendheden met beperkte bewa pening zal meebrengen. Naar verder verluidt zal de minister van Buiten- landscbe aZken Barthou zijn Britschen collega me dadeelen, welke garanties naar bet inzicht van Frankrijk onmisbaar zijn om een overtreden van de internationale ontwapeningsovereenkomsten te ver mijden. Het op handen zijnde bezoek van Suvlch aan Londen, dat waarschijnlijk zal samenvallen met do overhandiging van het Fransche antwoord, zou kunnen leiden tot Italiannsche voorstellen, die wel licht in staat zullen blijken de gewenschte toenade ring in de hand te werken. Ontspanning Ingetreden. 'Aan het Fransche antwoord op de Engelsche ont wapeningsnota hech tmen in goed-ingelichte Fran sche kringen des te moer beteekenis, omdat iiet de basis zal vormen vnn de besprekingen, die Hender- son, de voorzitter der Ontwapeningsconferentie, met Barthou zal voeren. De „Paris Soir" tracht een overzicht te geven van de huidige evolutie van het ontwapeningsprobleem. Men wil thans, aldus het blad, een zekere herbewa pening en controle van het rijk inruilen voor het invoeren van een stelsel van sanc ties, waarop Frankrijk zoozeer prijs stelt. Het schijnt, dat Italië in die richting wil gaan en in deze zoo moeilijke kwestie schijnt een ontspanning te zijn ingetreden, zooals men die sedert lang niet heeft gekend, en slotte herhaalt het blad het Fransche standpunt, dat rnen als volgt kan samenvatten: geen herbewapening van Duitschland en waarbor gen voor de uitvoering van de ontwapeningscon ventie. Effecten verduisterd. Naar het „Utrechtsche Dagblad" meldt, heeft de Justitie Dinsdag ingegrepen in het bedrijf der Soester Bankvereeniging te Soest, waaromtrent in de vooraf gaande dagen vreemde geruchten hadden geloopen. Op vermoeden, dat de bankier zich zou hebben schul dig gemaakt aan verduistering van hem toevertrouw de effecten, stelde de justitie een onderzoek in, waar bij spoedig bleek dat de vermoedens niet ongegrond waren. De loketten werd gesloten, de bankier gear resteerd en na verhoor te Utrecht in het Huis van Be waring ingesloten. Deze week hebben een vierial rijksaccountants de boeken gecontroleerd. Het blad verneemt verder, dat een betrekkelijk groot aantal klcino luiden door deze affaire zijn gedupeerd Vermoedelijk zal van het geld der cliënten niet veel terecht komen. Dc gearresteerde deed dc bank geheel voor persoon lijke verantwoording en wel sinds een paar jaar. Twintig gewonden. New York. Te Minneapolis hebben 3000 werk- loozen voor het raadhuis en het gerechtsgebouw een demonstratie georganiseerd. Daarbij is het tot een ernstige botsing met de politie gekomen. Bij de on lusten, die twee uur duurden, werden ongeveer 20 personen, onder wie 4 politieagenten en een vrouw, gewond. Tenslotte dreef de politie de demonstranten door middel van traangasbommen uiteen, nadat de demonstranten de politic eerst eenige bommen had den ontrukt en ze tegen haar hadden gebruikt. Het geheelc verkeer was stilgelegd. Het gerechtsgebouw werd gesloten, terwijl de ruiten werden ingeslagen De rust kon eerst worden hersteld, toen voor het gerechtsgebouw en het raadhuis machinegeweren waren opgesteld. De werkloozen verlangden in hoofd zaak, dat de werkverschaffing zou worden voortgezet. Volgens officieele mededeeling een kleine duizend gevangenen. Het D.N.B. meldt uit Wccnen: De Oostenrijksche regeering heeft gister voor de eerste maal een officieele mededeeling gedaan over de toestanden in de Oostenrijksche concentratiekam pen. Op een receptie van de buitcnlandsche pers deelde de staatssecretaris voor het veiligheidswezen Karwinsky mede, dat zicli in de concentratiekampen tegenwoordig in totaal 750 nat ionaal-socialisten en 11 i sociaal democraten bevonden. Bij de nntionaalsocialisten gaat het om personen die deels hun straf uitgezeten hebben, maar verder nog onder bewaking moesten blijven; anderdeels gaat het om personen die verdacht worden van na- tionaal-socialistischc agitatie. Elk geval op zich zelf is tot in alle finesses onderzocht door de hoogc- re autoriteiten. Geruchten over dooden, mishanden iingen en vechtpartijen met de bcwnkingsmanschap- pen zijn onjuist. I)c gevangenen bevinden zich in buizen en met drie of vijf man in een kamer. Zij worden geregeld geneeskundig onderzocht. In elk kamp i-- een arts. I)o behandeling dor gevangenen is volgens hcoordeeling van neutrale waarnemers heel wat boter dan die in de concentratiekampen van Duitschland en Tsjccho-Slowakije. In den laatsten tijd hebben zich in de kampen te gevallen voorgedaan van buikloop, maar niet ernstig De patiënten zijn naar een hospitaal gebracht: IS ervan zijn reeds weer ontslagen, anderen volgen spoedig. EEN BUITENGEWONE PRESTATIE heeft de Engel sche zweefvllegster mej. Joan Medken geleverd door het traject Berlijn-Londen geheel zwevend af te leg gen. Het zweefvliegtuig werd getrokken door een Dultschen vlieger. De nazi-leiders Schattenfroh en Frauenfeld leven nog steeds, in tegenstelling met andersluidende be richten. In verband met de veranderde hruding van do nntionaal socialisten sinds ongeveer eon maand, zijn do laatste weken 200 nationaal-socialistcn uit het concentratiekamp ontslagen. De nationaal-socia- listische gevangenen dio zich vrijwillig verplichten niets meer tegen de rcgecring te ondernemen wor den dadelijk vrij gelaten. Op een vraag hoeveel nationaal-socialistcn in do gevangenis zaten, bleef Karwinsky het antwoord schuldig. Het aantal sociaal-democraten in de ge vangenis werd aangegeven met 2000 a 2500. Het concentratiekamp Kaisersteinbruck wordt bin nenkort opgeheven; do gevangenen worden overge bracht naar Wöllcrsdorf. In de concentratiekampen bevindt zich geen enkele Duitsche onderdaan. Tenslotto maakte Karwinsky bekend, dat de re geering thans bereid is toe te staan dat buitenland- sche persvertegenwoordigers de concentratiekampen liezoeken. Drie kolenwagens uit de rails geloopen. Alleen verkeersstremming en materieele schade. Een ontsporing nabij bet station Mijdrecht heeft gistermorgen eon vrij inngdurigo treinstagnatie te weeg gebracht. Het betrof hier een langen goederen trein, welke iederen morgen omstreeks zeven uur het station passeert; ditmani derailleerden ter hoogte van den wissel drie wagens met steenkolen, tengevolge waarvan het baanvak, dat ter plaatse enkel sporig is, versperd en beschadigd werd. De goederentrein moest buiten Mijdracht wachten op den personentrein, die om 6.55 van Uithoorn ver trekt. De wissel was bezet door de staart van het goedcrcnconvooi en om heb vrij te maken trok de machine den trein een eindje door. Juist op den wis sel ontspoorden de drie kolenwagens; zij vielen niet om, doch kwamen naast liet spoor te staan. Ongeveer een ton kolen kwam op de liaan terecht. Dadelijk werden.uit Uithoorn de z.g. ongcvallenwa- gons, wagens met gereedschappen om de baan weer vrij .tc maken, ontboden. Om elf uur waren er alweer twee wagens op dc rails gebracht. In afwachting van de gehcelo ontruiming van het baanvak .wordt de dienst onderhouden tusschen Mijdrecht en Nieuwer- sluis en tusschen Uithoorn en Mijdrecht. Hier moet overgestapt worden. De vertragingen in beide richtingen zijn vrij be langrijk. Merkwaardige verschijnselen. Weer 4 boerderijen ingestort en 26 ernstig beschadigd. Boekarest: Thans hebben ook in dc nabij heid van Czcrnowitz grondverschuivingen plaats ge had. Zij strekten zich uit over een gebied van 40 H.A., waarop vier boerenhofsteden zijn ingestort en 26 zwaar beschadigd. Onder de bevolking bestaat groote opwinding, vooral omdat men de eigenlijke oorzaak dezer verschijnselen nog altijd niet kent. Brandweer kon door gebrek aan water niets uitrichten. Waalwijk. Gistermiddag te omstreeks 1 uur ont stond door onbekende oorzaak brand in de schuur van de boerderij van den heer W. de Jong te Baard wijk, onder de gemeente Waalwijk. Onmiddellijk werd door het overslaan der vlammen ook het woon huis aangetast. De brandweer van Waalwijk wa? spoedig ter plaatse, doch zij kon wegens gebrek aan water vrijwel niets uitrichten. Zij probeerde daarop water te betrekken uit de sloten aan den Winterdijk. Intusschen sloeg het vuur over naar de belendende perceelen, te weten de groote boerderij en het woon huis van den heer N. Klerk*, de boerderij met woon huis en schuur van den heer W. v. d. Heuvel, welke aan de overzijde van de straat waren gelegen. Ook het woonhuis van den heer Schilders de schoenfa briek van de firma Vermeer en nog eenige kleine panden en schuren die tusschen deze perceelen lagen vatten vlam. Dc brand breidde zich zoo snel uit dat ongeveer drie kwartier na het uitbrekn van den brand de per ceelen als verloren moesten worden beschouwd. Geweldige vlammentongen sloegen uit het dak en weldra lekten zij met onweerstaanbare kracht aan liet pas nieuwe gebouw van de schoenenfabriek der firma J. Vermeer. En met ontzetting zog het perso neel, dat buiten stond tc wachten tot de werkzaam heden zouden worden hervat na het einde van den schafttijd, dat de fabriek door de woede van het vuur zou worden overweldigd. Ecliter zagen zij die vernieling niet lijdelijk aan. F.enigen hunner gingen bet gebouw binnen en slaagden erin partijen leer, die gereed lagen voor den verkoop, in veiligheid te brengen. Inmiddels deed de brandweer het bijna bovon- menselielijke om liet vuur te stuiten, maar daar, we gens dc langdurige droogte, zij met gebrek aan water had te worstelen, slaagde zij slechts zeer ten dccle In haar pogingen. De fabriek laaide als een reus achtige fakel en weldra werd liet duidelijk dat er niet veel meer van zou overblijven dan een puin hoop. Wel mocht het den blusschcrs met eon uiter ste krachtsinspanning gelukken het woonhuis van den beer Vermeer, waaraan de vlammen reeds had den gelekt, tc behouden. Hoog dwarrelden de vonken door het luchtruim. Do brandweer, die niet van wijken wist, kon toch niet voorkomen, dat het groote landbouwhuis van den landbouwer Van den Heuvel, gelegen aan dc Noordzijde van de straat, vuur vatte. De bewoners, geholpen door vele mannen, die waren gekomen om mede te helpen, wisten het vee uit dc stallen te ver wijderen. Het groote huis met stallen en schuur brandde geheel af. De daarnaast gelegen boerderij van den heer Kromhout liep ook groot gevaar door het vuur te worden aangetast. De brandweer moest nu baar oplettendheid ver doelen tusschen de Noordzijde en de Zuidzijde van dc straat en een oogenblik leek het, dat zij tegen dc matelooze vlammenzee niets meer zou kunnen uitrichten. Toch mocht zij en dit is welhaast een wonder er in slagen aan de Noordzijde van de straat de vernieling te beperken tot het genoemde huis van den heer Van den Heuvel met stal en schuur. Aan de Zuidzijde vnn de straat bleef het vuur doorrazen. En met haast ontstelende zekerheid baande liet zich een weg van woning tot woning. Van de fabriek sloegen de vlammen over op de boerderij van do wed. Pulles, om vervolgens weer op andere panden over to slaan en alles ging zoo snel in z'n werk, en het vuur greep zóó geweldig om zich heen, dat het aangetaste pand in een om mezien één vuurzee was. Machteloos moesten do bewoners en de brandweer lieden toezien, hoe alles in een puinhoop herscha pen werd. Door dc snelheid, waarmede bet vuur om zich heen greep, was het onmogelijk ook maar iets van de inboedels of den inventaris te redden. Ecnig pluimvee kwam jammerlijk in do vlammen om. De inboedels van de gedupeerde bewoners waren slechts laag verzekerd, terwijl dc schoenfabriek wel tegen brandschade doch niet tegen bedrijfsschade verze kerd was. Er werkten een veertig-tal arbeiders op de fabriek, die door den brand allen werkloos zijn geworden. Of en wanneer de fabriek weer zal wor den herbouwd, is nog niet bekend. Daar de vlammen tot ver in den omtrek zichtbaar waren, trok de brand enorme belangstelling. Wegens de felheid van het vuur moest het ver keer tc Waalwijk worden stilgelegd. Verscheidene auto's en autobussen moesten van begin half twee tot vier uur wachten. Eerst op dat uur kon het ver keer weer worden geregeld. Persoonlijke ongelukkon hebben zich niet voorge daan, vee is niet omgekomen. Kinderspel vermoedelijk de oorzaak. Naar het ,.Alg. Hsbl." verneemt, hebben vermoe delijk kinderen in de schuur van den heer De Jong met vuur gespeeld. van buitengewone kwaliteit. Fotogr. Atelier ARPAD MOLDOVAN - Nieuwe Niedorp Aanbesteding van het maken van asphaltver- harding, rijwielpad en trottoir. Gisteren lieoft de hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat te Haarlem aanbesteed: Het maken, van een rijweg met asphaltverhar- ding, het maken van een rijwielpad en trottoir en het uitvoeren van rioleeringswerkcn met bijko mende werken op den Rijksweg StolpenDe Kooij—Den Helder in de gemeente Den Helder. Raming f53.000.—. Hoogste inschrijfster N.V. Nederlandschc Basaltmaatschappij te Zaandam voor f58.900.Laagste inschrijfster N.V. de Ge- ruischlooze Weg te Heemstede voor f52.180.—. Het rijseizoen is aangebroken. Laat auto of motor grondig nazien en dan bij NICO KAMP Noord SCHAGEN Dan is de zaak in orde. Een goede vangst door belastingambtena- ren. Donderdagnamiddag hebben belastingambtenaren in samenwerking met de gemeente- en rijkspolitie een inval gedaan in de boerderij, welke bewoond wordt door de weduwe van den Bosch en haar beide zoons in den polder Achttienhoven onder de gemeente Nieuwkoop. De bewoners van deze boerderij, welke geheel verlaten midden in den uitgestrektcn polder ligt, staan bij de politie en belastingambtenaren be kend als vervaardigers van gedistilleerd, dat in groote hoeveelheden in den omtrek, tot zelfs in Amsterdam wordt verkocht. Onlangs is een der zoons deswege tot drie maan den hechtenis veroordeeld". Hij zou Dinsdag a.s. in hoogcr beroep voor het Gerechtshof te Amsterdam terecht stafin. Gistermiddag zagen de beide zoons de ambtenaren waarschijnlijk naderen. Toen de laat sten het erf betraden, trachten de gebroeders van den Bosch een goed heenkomen tc zoeken op de Plassen. Aan de sommatie om terug te keeren werd niet voldaan, doch toen de politie daarop eenige schoten in de lucht loste, werd aan het bevel gevolg gegeven. In de roeiboot bleken zich eenige distilleer ketels te bevinden. Bij een nader onderzoek vond men in do schuur een complete stookgclegenheid. Alles werd in beslag genomen en naar het kantoor van inspectie overgebracht. Tegen de bewoonster van dc boerderij en haar beide zoons zal thans op nieuw een aanklacht worden ingediend. Groepen kadetten vaxn de Militaire School zijn to La Paz, de hoofdstad van de Zuid-Amerikaansche re publiek Bolivia, aan het muiten geslagen. Zij maak ten zich meester van de lokalen van het hoofdbureau van politie en trachtten brand te stichten in het re- geeringspalcis. Tenslotte werden zij door generaal Lanza gedwongen zich over te geven. De generaal heeft hen teruggebracht naar de militaire school. Officieele communiqué's deelen mede, dat de re geering den toestand meester is zoowel in de hoofd stad als in de rest van het land. GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verkoopen wij onder GARANTIE en op PROEF. Garage C. NIEUWLAND, BERGEN. ALS HET IN NEW-ORLEANS STORMT. Perio diek komen in de couranten berichten voor, dat weer eens een orkaan de een of andere Amerikaan- sche stad heeft geteisterd. Nog onlangs streek zoo'n tornado over New-Orleans, die, zooals bovenstaand plaatje laat zien, met den besten slooper had kun nen concurrceren. Een honderdtal gebouwen werden op deze wijze met den grond gelijk gemaakt, waar bij helaas ook vele menschenlevens vielen te betreuren.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1