Credieten voor den Middenstand. Gemeente gelden bij de boerenleenbank Kijken is Koopen ij CLOECK Aanslag op Express. Te groot aantal middenstands- bedrijven. Een beslkring van groote b3teekenis. Eén doode, 16 gewonden. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN HEERHUGOWAARD. OPLEVING AAN DE GROENTEN- VEILINGEN. PROVINCIALE STATEN VAN NOORDHOLLAND. Woensdag 11 April 1934. 77ste Jaargang. No. 9463 rr SCHAGERt COURANT. - Dil blad verschijnt viermaal per week. Omsdag. W.Ktnsdag. Oun.ler Uitgave der N V. V h. P Trapman Co, Schagen. 1'rU» per 3 maanden 1180 l-.«se nummers 6 cent ADVFItTFN- dag en Zaterdag Bij inzend,ng tot s morgens 8 uur worden Adver O PAGINA'S T'éN 8 r"""5 '5 tenliCn nog zooveel mogelijk in hel eerst,nik .inend nummer geplaatstO inbegrepen, Oronle leil^r^vorden_j.Har^^ Aangevraagd bedrag van 2 mlllioen niet toe reikend? Vragen vnn vele Kamer leden. Blijkens het gister verschenen voorloopig verslag wordt door zeer veel leden van de Tweede Kamer de Indiening van het wetsontwerp inzake crcdietverlee- ning aan den middenstand toegejuicht. Betreurd werd, dat het ontwerp niet eerder is in gediend. De ernstigo moeilijkheden, waann 'n groot deel van den middenstand sedert geruimen tijd ver keert, had eerdere hulp gewettigd, zoo meende men. Intusschen was het verscheidencn leden niet geheel duidelijk, welke uitvoering aan het wetsontwerp ge- Segcven zal worden. De regeering wil vooreerst mid- enstandsbedrijvcn, die op een hechten grondslag zijn gevestigd en welker instandhouding uit een oogpunt van algemeen belang aanbeveling verdient, door een crcdietvcrleening bijstaan. En in de tweede plaats wil de Bogcering de organisatie van het middeti- etandscredietwezen verbeteren. Deze leden betreurden, dat de toelichting zoo so ber is. Zij geeft aanleiding tot het stellen van een groot aantal vragen. Hoe is de Begecring gekomen, zoo vroegen deze le den verder, tot een bedrag van f2 millioen? Daar aan moet ongetwijfeld een becijfering ten grondslag liggen. Wat Is de reden, dat een memoriepost is uitgetrok ken en niet een post van f2 millioen,. welke niet geheel zou behoeven te worden besteed? Het zou dan wellicht doeltreffender zijn, 7.00 meenden sommige leden, f2 millioen uit te trekken voor het doen van oen storting in een op te richten waarborgfonds. De leiding van zulk een fonds zou dan bij de Neder landsche Middenstandsbank kunnen berusten, ter wijl credieten zouden kunnen worden verleend vol gens door het bestuur van zulk een fonds te stellen algemecno regelen. Mocht het de bedoeling zijn, dat in het geheel voor niet meer dan een bedrag van 1 2 millioen aan mid denstandsbedrijven crediet zal worden verleend, dan vreesden sommige leden, dat deze hulp onvoldoende zal zijn. Meent de regeering, dat dit bedrag toerei kond is om in de behoefte te voorzien ol kan zij niet meer beschikbaar stellen? Voorts rijst de vraag, of dit bedrag voor 1934 is aangevraagd met de bedoeling dat het alleen voor dit jaar zal gelden; zoodat ook in 1935 een soortgelijk crediet zal worden gevraagd, dan wel of met dit be drag voor de eerstvolgende jaren zal moeten worden volstaan. Een aantal leden zagen in dit wetsontwerp meer een hulpverleening aan de Middensiandshank, dan een steunen van die middenstandsbedrijven zelf. Zij vroegen zich af, of dit wetsontwerp inderdaad ten goede zal komen aan den middenstand in zijn ge heel, en zij verwachtten voorshands van het ont werp weinig nut Verscheidene leden zouden gaarne van de regee ring vernemen ol het verleenen van credieten uit sluitend zal geschieden door tusschenkomst van de Ncderlandscho Middenstandsbank. Dit zouden /.ij zeer betreuren. Uitsluiting vnn alle andere bankinstellingen zal h.i. leiden tot allerlei moeilijkheden, o.a doordat kantoren van de Middenstandsbank slechts in een benerkt aantal plaatsen gevestigd zijn. Zij vreesden, dat dientengevolge do bedrijven, welke in die plaat sen gevestigd zijn, een voorsprong zullen hehhen boven andere. Het zou h.i. heter zijn, indien de cre dieten door middel van plaatselijk bekende bankin stellingen werden verstrekt. Ook de Boerenleenban ken verleenen aan den middenstand credieten; zal van b^ar bemiddeling geen gebruik worden ge mankt? Wat zf*n „volwaard'ne bed-Hven"? De moclti<Vhca,en van aReriei middenstands- bedrijven in land- en tninbonwstreken. Wat wordt, zoo vroegen verscheidene leden, in 't wetsontwerp bedoeld met „vohvaard'ge bedrijven"? Men vestigde de aandacht op de moeilijkheden van a'lerlei middenstandsbedrijven in land- en tuin bouwstreken, welke overeenkomstig n'aatselijk ge bruik vaak vrij belangrijke credieten hebben ver- TWEE SOLDATF™ nnn° STERKSTROOM GEDOOD. Parijs. Bij het aanleggen van een veldtelefoon zijn 4 soldaten uit het garnizoen van Oran. die te dicht bij een hooispanningsleiding kwamen, door sterkstroom getroffen. Twee hunner waren op slag dood, de beide anderen konden gered worden. SLACHTOFFER VAN POLITIEKEN TWIST. Parijs. Zondag jl. raakten bij een patriottische plechtigheid in I.a Rochelle d<- voorzitter van de districtsnrganisatie der oudstrijders van I.ucon, een kapitein der reserve en een andere reserve-kapitein In een politieken twist gewikkeld, welke in een hand gemeen ontaarde. De heide tegenstanders waren voor nemens het geschil te beslechten met een revolver duel, waarvan intusschen niets kan komen, daar een der beiden, die aan het gelaat verwondingen bekn men had tijdens het handgemeen, is overleden De Justitie stelt thans een onderzoek in om uit te maken of de dood van den officier het gevolg is geweest van de bij het handgemeen opgeloopen kwetsuren. leend aan land- en tuinbouwers. In normale om standigheden geschiedt terugbetaling daarvan, zoo dra de producten zijn geoogst en verkocht. In ver hand met de lage prijzen der producten kunnen deze debiteuren thans echter hun schulden aan den middenstand niet of slechts ten deele voldoen. Zou den nu middenstandsbedrijven. welke in dergelijke omstnnd'gehden verkeeren. niet als „volwaardig" worden beschouwd, dan zonden tal van middonstan ders. die ten gevolge van de crisis en huiten hun «schuld in mne'Mi'heden gerankt zijn, van hulpver leening worden uitgesloten. Men drong er op aan. met de belangen van deze categorie rekening tc houden. De aannemers. F.nkele leden vroegen <Jf onder middenstandsbe drijven ook zullen vallen de bedrijven van annne mers. Zij wijzen er op. dat het bomvhedriif In dezen tijd zeer moeilijk crediet kan verkrijgen; de Hnag- sche gemeentelijke hvpotheekbank b.v. wordt als 't ware bestormd, en goede horgen ontbreken. Deze leden zouden het zeer gewenseht achten, indien deze belangrijke categorie niet werd uitgesloten. Ten slotte deed ook het laatste gedeelte van de om schriivine van het ontworpen artikel n0g vragen rij zen. Welke „maatregelen ter versterking van het Nederlandsche middenriandscrodiet" heeft de Regee ring hier op het oog? De memorie van toelichting spreekt van verbetering der organisatie van het mid- denriandseredictwezen. ten einde deze beter bestand te doen zijn tegen de hoogere eischen. waaraan zij tegenwoordig moet voldoen Op welke wijze zal deze verbetering worden bereikt? Bij liet deposito geven eischen Ged. Staten van Noord-Holland en de Kroon onder pand ten minste ter waarde van het ter leen verstrekte of in bewa ring gegeven bedrag. De Kroon heeft een beslissing genomen, betreffen do het in deposito geven van gemeentegelden bij Boerenleenbanken, welke beslissing zoowel voor de gemeentebesturen, als voor bedoelde banken van grooto beteekenis is. Vooral op het platteland toch plegen vele gemeenten hun gelden ter leen te ver strekken ot fn bewaring te geven bij de Boerenleen bank ter plaatse. In de vergadering van den raad der gemeente Ur- scm van 10 Augustus 1933 is o.m. besloten tot het renlcgevend beleggen van het reservefonds van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf bij do Coëperatievo Boerenleenbank te Ursem, zulks onder voorwaarde, dat de rente der te beleggen gelden niet zal mogen dalen beneden 3 pet. en de gelden opeischbaar zijn De D-treln Weeren-Parl's-Londen door het afbreken van de rails bi] Ltnz tot ont sporing gebracht. WEENEN: De express Weenen—Parijs— Londen, die des avonds te 10.55 uit Weenen ver trok, is gisterochtend vroeg nabij Ostering (in de buurt van Linz) ontspoord. Kwaadwilligen hadden de rails over een afstand van ongeveer 12 M. weggenomen. De machinist werd ernstig gewond en do sto ker gedood, doordat de locomotief omsloeg. Van degenen die zich in den trein bevonden werden er vijftien ernstig gewond. In den trein waren eenige wagons voor Salz- burgMünchen en eenige wagens voor Passau FrankfortNederland. Ook eeen aantal personen-wagons zijn omge stort. De gewonden zijn allen Oostenrijkers; onder hen zijn zes postbeambten. Nadere bijzonderheden. Omtrent de ontsporing van den D trein Weenen— Parijs in de buurt van Linz worden thans de volgen de bizonderh.cden bekend. Naar thans vaststaat, ont stond het ongeluk, doordat de rails over een vrij groot stuk was losgeraakt. Toen de trein in het donker deze plaats passeerde, werden de locomotief en twee personenwagens geheel vernield terwijl drie andere wagens ontspoorden. De slaapwagen van de Mitropa hangt aan den spoordijk. Kort te voren was nog een trein ter plaatse gepasseerd. De locomotief met den tender sloegen het eerste om. De volgende wagens werden in elkaar geschoven. Slechts drie wagens ble ven overeind. Wegens de duisternis werden de hulp maatregelen ernstig bemoeilijkt. De stoker werd na de ontsporing door steenkolen bedolven. De man is om het leven gekomen. Men vreest dat ook do ma chinist het leven zal laten. Op dezelfde plek nabii Ostering is drie jaar gele den nok een aam-lag gepleegd, 'thans waren de rail over een lengte van negen meter verwijderd, de ver Burgemeester Sutman Meijer van Oude Niedorp benoemd. Benoemd met ingang van 16 April tot burgemeester van Hecrhugowaard B. J. F. Sutman Meijer, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als bur gemeester van Oude Niedorp. met inachtneming van een opzeggingstermijn van acht dagen. Ged. Staten van Noord-Holland onthielden aan dit raadsbesluit hun goedkeuring, omdat in het besluit de bepaling ontbreekt, dat voor het geheele te be leggen bedrag door genoemde bank een onderpand ten minste ter waarde dnnrvan moet worden gege- vcn. Ged. Staten hebben namelijk reeds in 1931 on der de aandacht van de gemeentebesturen in «'e provincie Noord-Holland gebracht, dat voortaan bij het ter leen verstrekken aan ot het in bewaring geven van gemeentegelden bij derden een onderpand ten minste ter waarde van het ter leen verstrekte of in bewaring gegeven bedrag moet worden gege ven, tenzij de ter leen verstrekte of in bewaring ge geven som blijft beneden een bedrag berekend naar een gulden per inwoner naar boven afgerond in honderdtallen van guldens, of de belegging plaats vindt bij een officieele rijksinstelling, dan wel bij dó Nederlandsche Bank ol bij de Bank voor Nederland sche gemeenten. Ged. Staten wenschten in dit geval niet af te wij ken van de destijds vastgestelde regelen en eischten een onderpand voor het geheele te heieggen bedrag, omdat de gemeente Ursem reeds krachtens een in de maand November van 1932 genomen en later goedgekeurd raadsbesluit een bedrag van ten hoog ste f 1400 hij de plaatselijke boerenleenbank mocht beleggen zonder onderpand. De gemeenteraad ging in beroep bij de Kroon, daarbij o.m. aanvoerende, dat de soliditeit van de plaatselijke boerenleenbank, aangesloten bij de Cen trale te Utrecht, gelijk dient te worden gesteld met de Bank voor Nederlandsche gemeenten en derhal ve vrijgesteld dient te worden van het verstrekken van onderpand. De rand achtte een onderpand bo vendien overbodig, omdat bij de plaatselijke boeren leenbank alle leden hoofdelijk aansprakelijk zijn. Thans is bij Kon. Besluit het beroep van den ge meenteraad ongegrond verklaard. De Kroon achtte den door Ged. Staten gestelden eisch in het belang van de veiligheid van het door de gemeente in depo sito gegeven bezit noodzakelijk. Ton aanzien van de onbeperkte aansprakelijkheid der leden van de boe renleenbank overwoog do Kroon, dat hierin welis waar eenige waarhorg voor de terugbetaling dor in deposito gegeven gelden is gelegen, doch dat vooral In de tegenwoordige finnnciocle omstandigheden geen volstrekte zekerheid bestaat, dat de leden in staat zullen blijken om aan hunne verplichtingen te voldoen. wijderde staven zijn op korten afstand van den spoorweg gevonden. Men vermoedt, dat de aanslag is gepleegd door leden van den ontbonden republi- keinschcn schuttersbond. De directie van de spoorwegen deelt mede, dat de 15 gewonden uitsluitend beambten van spoor en posterijen zijn. De locomotief en de beide daarachter gekoppelde postwagens zijn omgeslagen, de slaap wagen en de wagons welke hier achter kwamen, zijn ontspoord. Gisterochtend is al dadelijk het verkeer over het tweede spoor hervat F.en commissie van onderzoek bevindt zich ter plaatse, doch in het belang van hot onderzoek wor den geen verdere mededeelingen gedaan. Een arrestatie. Grooter ramp voorko men, doordat de trein t^stond tot stil stand kwam. Het D.W.B. seint nog uit Weenen: Omtrent den aanslag op den D-lrein Weenen—Pa rijs wordt nog gemeld, dat de tiein in de duisterivs met groote snelheid over de plaats, waar de rails wa ren losgeschroefd, heenvloog, waardoor de locomotief en twee personenwagens volkomen werden vernield. De locomotief ligt met die wielen in de lucht, de Mitroslaapwagen, die zwaar beschadigd is, hangt aan den dijk. Slechts drie wagens bleven op de rails staan. Een nog grooter ramp is volgens de autoriteiten slechts voorkomen, doordat de zware locomotief en de beide volgende postwagens terstond ontspoorden, waardoor de trein tot stilstand kwam. Men heeft geconstateerd, dat op dezelfde plek reeds tweemaal een aanslag op den spoorweg is gepleegd die beide door de waakzaamheid de rspoorwegwach- ters konden worden verijdeld. De politie heeft een arbeider gearresteerd, Baum- gartner genaamd, die verdacht wordt bij den aanslag betrokken te zijn, evenals bij in 1932 en 1933 onder nomen aanslagen op spoortreinen. Belooning nitgeloofd. Een der gewon den overleden. De directie der Oostenrijkste bondsspoorwegen heeft een bclocning van 5C09 schilling uitgeloofd voor dengeen, die de daders van dsn spoorwegaan- slag aanbrenrt. E'k sneor ontbreekt. Ven de 15 be rm* 'zo die bij bet onrc'uk zijn gewond, is één aan da verv. ondingen overleden. Omzet aan de veiling Bangert en Omstreken ln het'eerste kwartaal tweemaal zoo groot als ln 1933. De omzet aan de veiling Bangert en omstreken heeft over het eerste kwar taal van dit jaar f 68000 bedragen te gen f30000 in het overeenkomstige tijd vak van 1933. Aan de Langendijksche groentenveiingen is de omzet in het eerste kwartaal ook bijna driemaal zoo groot als in de eerste maanden van 1933. terwijl aan die te Warmenhuizen en Obdam ongeveer voor twee en een half maal het bedrag is omgezet van wat in het eerste kwartaal van 1933 is ver handeld. Herdenkingsrede van den voorzitter ter na gedachtenis van H.M. de Koningin- Moeder. - Het afscheid van den heer D. Kooiman als Ge deputeerde. Gistermorgen kwamen de Prov. Staten van Noord- Holland in buitengewone vergadering bijeen onder voorzitterschap van den commissaris der koningin. Na opening der vergadering hield de voorzitter een rede ter herdenking van de nagedachtenis van H.M. de Koningin-Moeder. Spr. zeidc o.a. dat hij den indruk van de rede van do Koningin niet zou willen verzwakken door ook zijnerzijds nog uitvoerig te treden in een beschou wing over de deugden die de Koningin-Moeder heb ben gesierd, over de voortreffelijke eigenschappen die Zij eerst als echtgenoote van Willem III, daarna als Regentes van het Koninkrijk, steeds als wel doenster van haar tweede vaderland heeft aan don dag gelegd, over haar liefde voor kunsten en weten schappen, haar onverzwakto toewijding aan de gees telijke, zedelijke en stoffelijke belangen van de natie, kortom over het voorbeeld door haar ten allen tijde gegeven om alles te doen waarin een klein land groot kan zijn, doch spr. meent toch de zitting niet tc mogen doen aanvangen, zonder nog eens het beeld van de onvergetelijke ontslapene voor den geest te hebben geroepen, het beeld van de edele vrouw met het scherpe verstand, het nobele karak ter, en vooral het warme hart, de vorstin aan wie ons land en volk zoo onnoemlijk veel te danken hebben. In de vacature-Wendclaar werd als lid toegelaten cn geïnstalleerd ir. M. J. Schoen te Bloemendaal. Afscheid D. Kooiman als gedeputeerde. Dc voorzitter deed verder mededeeling van een briel van den heer D. Kooiman, waarin hij zijn ont slag aanbiedt als lid van Gedeputeerden. Spr. ver volgt dat deze brief voor dc Staten geen verrassing is; reeds in de vorige zitting had de heer Kooiman dezen in uitzicht gesteld, toen hij mededeelde op den duur zijn lidmaatschap der Tweede Kamer niet met dat van de Ged. Staten te kunnen vereenigen. Met grooten ijver en bekwaamheid heeft de heer Kooiman gedurende bijkans ell jaren de moeilijke en veeleischende functie vervuld. In 1933 als opvolger van den heer Ketelaar in het col Ieg^ getreden, heeft hij daarin, bovenal in de laat ste jaren, toen hij in het bijzonder met de zaken van waterstaat* werd belast, een kracht kunnen ont plooien als weinig anderen. Zijn woord had gezag in de Staten, en het vertrouwen, hem door de verga dering en door zijn medeleden in het college ge schonken, was groot. Hopen wij, dat zijn opvolger zijn voetstappen zal drukken, doch het zal dezen niet gemakkelijk vallen een voorganger te evena ren, die als de heer Kooiman van jongsaf in de ad ministratie opgeleid cn daarin doorkneed, een werkkracht en toewijding aan den dag kan leggen, die menigeen hem benijden kan. Daarbij hetcckcnt hot neerleggen van deze func tie geen aftreden als lid der vergadering en ik! hoop van harte aldus spr. dat de Staten nog lang partij zullen mogen trekken van de beproefdd krachten van den heer Kooiman en deze met voldoe ning op zijn lidmaatschap van Ged. Staten terug zal zien. De heer Kooiman dankt jhr. Röell voor zijn woor den en herinnerde eraan dat hij een groot aantal jaren onder zijn leiding heeft mogen werken, eerst als burgemeester, later als lid van het college van Gedeputeerden. In dien tijd heeft hij gelegenheid gehad veel te leeren en hij hoopte dat hij die gele genheid niet onbenut heeft gelaten. Daarvoor bracht hij dank en ook voor hetgeen de commissaris in zijn leven is geweest. De heer Kooiman dankte verder zijn medeleden in het college voor den grooten steun en medewerking welke hij steeds heeft mogen ondervinden. Verder bracht hij dank aan do leden van prov. staten voor hun medewerking gedurende de laatste elf jaren. Tenslotte sprak de heer Kooiman een woord van waardeering voor het werk der ambtenaren, met wie hij samengewerkt heeft. De Voorzitter deelde toen mede, dat de verkiezing van een nieuw lid van Ged. Staten zal plaats heb ben in den namiddag van 24 April, waarop de ver 4 gadering tot 24 April, half elf, verdaagd werd.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1