Kijken Koopen ij CLOECK Japan's waarschuwing. Windhoos over ons land. Berlijn van onwil beschuldigd. Veroorzaakt hier en daar ongelukken. BEPERKING JEUGDWERKLOOSHEID IN NOORDHOLLAND. Frankrijks antwoord op de Engelsche nota. Gespannen toestand in Denemarken. Fransch marinevliegtuig verbrand. Donderdag 19 April 1934. Postrekening No. 23330 SCHAGER 77ste Jaargang. No. 9468 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij Inzending tot s morgens 8 uur, worden Adver- tentién nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. Inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. .Van een ln aanbouw zijnde kerk te Mook de over kapping Ingestort; vijf arbeiders gewond. Boerderijen door het hemelvuur ge troffen; vee ln de weide ge dood. Zeilschip op het IJsselmeer gezonken. Gistermiddag omstreeks een uur of twee begon het plotseling zeer donker te worden. Een dreigend zwarte lucht kwam uit het Weeten opzetten en joeg in Oostelijke richting over verschillende deelcn jan ons land- In deze omgeving hoeft de bul zich behalve enkele hevige rukwinden, waardoor de voetgangers met moeite op de been konden blijven, in enkele plasre gens ontlast. Om tien minuten vóór half drie was alles weer voorbij, ponder althans hier eenige noemenswaardige schado te hebben aangericht. Anders is dit gesteld meer in het Zuiden en wel in het bijzonder in Noord-Limburg, Oostelijk Noord- Brabant en Zuid-Gelderland, boven welke gedeelten een kort, doch hevig onweder gewoed heeft, gepaard gaande met zware slagregens en hagelbuien. Bovendien ontwikkelde zich een orkaanachtige wind, die bij Mook het karakter van een windhoos aannam. Een groot aantal boomen, waaronder vele vruchtboomen, werd ontworteld. Schoorsteenen, dak bedekkingen en antenne-masten werden afgerukt en aan de te velde staande gewassen werd belangrijke schade aangericht. De gevolgen van de hoos waren vooral van ernsti- gen aard in de onmiddellijke nabijheid van het spoorwegviaduct te Mook, aldus do corr. van het Alg. Hsbl. te Nijmegen. Daar is terzijde van het klooster van de paters Passionisten een nieuwe kerk in aanbouw. Men was met do werkzaamheden zóo ver gevorderd, dat de overkapping bijna voltooid was. Tijdens het noodweer bevonden zich vijf werk lieden op het bouwwerk. Plotseling werd door de hoos de kap opgelicht. De staaldraden, waarmee de spanten gescoord waren, knapten at. Zware balken braken door en direct daarna stortte met donderend geraas het gcheele gevaarte omlaag in het kerkge bouw. Er werd een groote ruïne geschapen en de vijf menschen lagen tusschen de brokstukken. Di rect schoot hulp toe, die do arbeiders uit hun be narde positie bevrijdde. Het ergst bleek er aan toe te zijn de timmerman P. Huibers, uit Hcumen. Deze had het bewustzijn verloren; een geneesheer consta teerde verscheideno bloedende wonden, een gecom pliceerde armbreuk en een hersenschudding. Per ziekenauto werd de man naar het Canisiusziekenhuis te Nijmegen vervoerd. Zijn toestand was des avonds zorgwekkend. Van de andere mannen had F. A. van Resteren uit Mook vrij zware wonden hekomen. Hij kon echter, na ter plaatse verhonden te zijn, naar zijn woning worden overgebracht. Do overige drie mannen kwamen er met lichte kneuzingen af, of schoon zij door het gebeurde ten zeerste ontdaan waren. Een van deze arbeiders ontsnapte op merkwaar dige wijze aan den dood. Hij bevond zich in een ruimte in den vloer van de kerk, toen een zware balk naar beneden kwam. De balk viel schrijlings over het gat. zoodat de doodelijk ontstelde man er met slechts lichte wonden afkwam. Op eenigen afstand van de kerk werd het dak van een loods door de hoos opgenomen en een eind ver der neergesmakt. Ook in het zuidelijk deel van Nijmegen heeft de wind geducht huisgehouden. Hier werden verschei dene boomen ontworteld. In de stad zelve beperkte het onheil zich tot afgerukte schoorsteen^i cn afge waaide dakpannen, terwijl op de Nieuwe Markt een IJscowagentje door een rukwind vernield werd. Boerderij te Megen afgebrand. Tijdens een hevig onweder is de bliksem geslagen In de kapitale boerderij van den heer Jansen, te Haren hij Megen (N.-Br.). Het geheele pand stond in een ommezien in lichtelaaie, zoodat de bewoners zonder iets te kunnen redden moesten vluchten. Het vtiur sloeg, aangewakkerd door den stormachtigen wind, weldra over op de schuren, waarin zich een groote voorraad hooi en stroo bevond. Er ontstond een geweldige vuurzee, die tot ver in den omtrek zichtbaar was. Ook de stallen vatten vlam en men zag geen kans al het vee in veiligheid te brengen. Een ezel. drie koeien, tien varkens en verscheidene kippen kwamen in de vlammen om. De brandweer uit Megen, die slechts over een primitieve hand brandspuit beschikt, nikte niet uit, daar in de om geving geen water te krijgen was. Doordat de. wind uit een gunstige richting kwam, bleven de belenden de boerderijen gespaard. Het geheele complex van den heer Jansen brandde af. De inboedel, de land- bouwinventaris, waaronder een aantal kostbare ma chines, gingen verloren. De schade, die zeer aanzien lijk is, wordt door verzekering gedekt Boerderij bij Steenwijk door den blik sem getroffen. Drie koeien op stal ge dood. Tijdens een kort maar hevig onweer sloeg gister middag te Blesse bij Steenwijk, de bliksem in de boerderij, bewoond door den veehouder H. de Vries en eigendom van den heer H. W. Visscher te Steen- 7*" .Xan de elf koeien, die op stal stonden, wer- uen drie gedood, terwijl ook een paard getroffen werd. Het overige vee werd door buren gered. In een oogenblik stond de boerderij in vlammen en brandde geheel af. Huls en inboedel waren verze kerd. In een wcilnnd aan den straatweg zijn een schaap en twee lammeren getroffen en gedood. Zeilschip op het IJsselmeer door de bul overvallen en gezonken. Het zeilschip „Marchiena". schipper Boertien, met grind van den Rijn naar Enkhuizen, is gistermiddag op het IJsselmeer onder Oosterleek door een zware hui overvallen cn dadelijk gezonken. De bemanning, bestaande uit schipper en knecht, wist zich met moeite in een boot te redden. Deze is, na een paar uur te hebben rondgedobberd, door een voorbij ko mend zeilschip opgepikt en te Enkhuizen binnenge bracht. De menschen, die doornat en geheel ver kleumd waren, zijn door de plaatselijke Vereeniging tot redding van Schipbreukelingen van droge klee- ren voorzien en in een hotel ondergebracht Urker botter in gevaar. Mast knapt op tijd aL Voor IJmuiden werd de motorhotter „Urk 32.' schipper Rens Kramer, op zee door een zware bui overvallen, waarhij door den buitengewoon sterken wind de mast hij het dek afknapte. De „Urk 32" was op de yischvangst toen er omstreeks drie uur een storm kwam opzetten, die de kracht van een orkaan aannam. De bemanning, die bevreesd was, dat het schip van de netten zou worden losgeslagen, meende het vischtuig nog wel te kunnen binnenhalen. Toen dit echter niet mogelijk bleek, was het ook reeds te laat om het groote zeil te strijken. De botter kwam door den hevigen storm zoo scheef te liggen, dat het water op het dek kwam en de machinekamer begon binnen te stroomen. De bemanning waande zich dan ook reeds verloren toen op het meest kritieke mo ment de mast hij het dek afknapte, waardoor de wind het vaartuig met minder kracht beukte en het schip zich vanzelf weer oprichtte. Na do bul stoomden onmiddellijk de loodsboot en de sleepboot „Stentor" ter assistentie, doch van deze hulp behoefde geen gebruik te worden gemankt. Op eigen kracht is de „Urk 32" met het vischtuig en den overhoord geslagen mast de haven binnengekomen. De reeds binnen zijnde Urkore van de andere vaar tuigen kwamen de zeer ontstelde bemanning direct te hulp om van de tuigage nog te redden wat er te redden viel. Boven de provincie Friesland. Ook boven een gedeelte van Friesland woedde een hevig onweer. De bliksem sloeg in den toren te Wes- tormeer. Er ontstond geen brand, doch wel werd schade aangericht. Te Haskerhorne werd een pink van den heer K. in de weide gedood. Eenige lichtpalen werden ge deeltelijk beschadigd. Do lucht werd ineens zoo zwart, dat do menschen angstig werden. Gelukkig deden zich, voor zoover valt na te gaan, geen doo- delijke ongelukken voor. Los- en laadbrng losgeraakt. Tijdens een hevigen storm geraakte te Heerewaar den een verplaatsbare los- en laadbrug, die op rails loopt, van de Steenfabriek Hoogewaard te Heere- waarden, plotseling los. Het gevaarte reed tegen een hooimijt en sloeg vervolgens over den kop. Het bo venste! van de brug kwam tegen een dak van een huls, dat op dc fabriek staat, terecht. Het dak werd hierdoor beschadigd. Persoonlijke ongelukken had den hierbij echter niet plaats. De brug, die voor een groot deel vernield is, liep belangrijke materieek schade op. HEVIG ONWEER BOVEN BELGIfi. Bliksem slaat in trein bij Namen. Tijdens een hevig onweer, aldus de Bnisselsche corr. van de „Tel." dat gisteravond boven geheel Bel gië heeft gewoed, is nabij Namen de bliksem inge slagen in een personentrein. De ruiten der wagons werden verbrijzeld en een reiziger, die door den clectrischen stroom werd getroffen, werd op slag vol komen blind. De hoofdconducteur werd aan den voet verwond door een splinter glas. Circulaire aan de gemeentebesturen inzake een betere arbeidsverdeeling. Ingevolge een verzoek van den minister van Bin- nenlandsche Zaken heeft het provinciaal bestuur van Noordholland den gemeentebesturen bij circulaire dc wenschclijkheid voorgehouden om bij de personeels politiek rekening to houden met een betere verdeeling van den arbeid over de beschikbare arbeidskrachten, met name ter bestrijding der jeugdwerkloosheid. Aan de bepalingen betreffende ontslag aan huwende amb tenaren moet streng de hand worden gehouden, even als aan het voorschrift om bij afvloeiing den voorrang te geven aan de gehuwde ambtenares, hetgeen ook geldt voor personeel op arbeidscontract werkzaam. Voorts verdient het aanbeveling, aldus de circulaire, vrouwelijke arbeidskrachten, die niet werkzaam zijn in specifiek vrouwelijke beroepen, te vervangen door mannelijke arbeidskrachten. Voor zoover het betreft ambtelijk aangesteld personeel dient dit geleidelijk bij voorkomende vacatures te geschieden; ten aanzien van vrouwelijk personeel op arbeids-contract werk zaam kan zoo mogelijk onmiddellijk tot vervanging worden overgegaan. Verder bevat de circulaire' aanwijzingen omtrent het verbieden of beperken van nevenbetrekkingen. Aanzienlijke verhooging der Duitsche legcrbegroo- ting deed Parijs van gedachten veranderen. Volgens een bericht van Havas uit Parijs luidt het Fransche antwoord op de Engelsche nota van 28 Maart inzake de ontwapening als volgt: Per „note verbale" van 2S Maart, aangevuld door een mededeeling van den minister van buitenland- sche zaken van 10 April, heeft de Britsche regeering de regeering der Republiek verzocht haar mede to deelcn, of zij bereid is als grondslag voor een ontwa peningsconventie het Britsche memorandum van 29 Januari 1934 te aanvaarden, zooals dit werd gewij zigd overeenkomstig de Duitsche voorstellen, waar van Eden op 1 Maart aan de Fransche regeering mededeeling heeft gedaan. De Britsche regeering stelde deze vraag in de ver onderstelling, dat een accoord de waarborging van de uitvoering der conventie mogelijk scheen te zul len maken. Zij wenschte anderzijds de opvatting der Fransche regeering omtrent den aard dezer waar borgen te leeren kennen. Op denzelfden dag, waarop de Britsche ambassa deur dezen stap deed, bevatte het Duitscho staats blad de bcgrooting, welke de Duitsche regecring op 12 Maart voor het dienstjaar 1933'34 had aange nomen. De bcstudeering van deze begrooting toonde onbetwistbaar voor de ministeries van oorlog, ma rine en luchtvaart een verhooging der uitgaven van 352 millioen mark. De Britsche regeering was niet minder getroffen dan de Fransche door de belangrijkheid van deze toeneming der uitgaven. Zij onderstreepte den ernst ervan door de demarche van haar ambassadeur to Berlijn bij den rijksminister van buitenlandsche za ken. De uitleg, welke zij ontving, was minder een rechtvaardiging, maar veeleer een bevestiging. In werkelijkheid wilde de Duitsche regeering zonder dc resultaten van de geopende onderhandelingen af te wachten haar besluit opdringen om de herbewape ning voort te zetten, onder eiken vorm en binnen het kader, tot welks beoordceling zij zich alleen gerech tigd acht, met miskenning van do bepalingen van het vredesverdrag, dat bij afwezigheid oener conven tie het statuur der bewapening vaststelt. Zij wil on verwijld niet slechts de kracht van haar leger, maar ook die harer marine en luchtvloot in ruime propor ties vergroot en. Wat dit laatste punt betreft, zijn Duitschlands bu ren niet verantwoord de bedreiging te verwanrloo zen, welke hun boven het hoofd hangt door het feit. dat onlangs talrijke vliegvelden werden aangelegd in de gedemilitariseerde zone steeds met schen ding van het vredesverdrag. Tegelijkertijd bekommert de Duitsche regeering zich er in het minst niet om, de para-militaire or ganisaties, die voor oorlogsdoeleinden kunnen wor den gebruikt, te suppremeeren of voor civiele doel einden geschikt te maken. Welke uitleg men er ook achteraf aan tracht te geven, de feiten van zulk een buitengewonen ernst vragen gemeenschappelijke aandacht en besluiten. Zij bewijzen dat de Duitsche regeering, opzettelijk of niet, de onderhandelingen, welker basis door haar initiatief is teniet gedaan, onmogelijk heeft gemaakt. Deze staat van zaken schrijft de Fransche regee ring linar plicht voor. Alvorens zelfs na te gaan of een accoord kan worden bereikt over een garantie stelsel om de onderteekening eener conventie mo gelijk te maken ,welke de belangrijke herbewapening van Duitschland zon legaliseeren, dient Frankrijk zijn zorg voor zijn eigeq veiligheid, waarvan het die der overige mogendheden trouwens niet scheidt, op het eerste plan te plaatsen. De ervaringen van den Jongsten oorlog, waarvan Frankrijk meer dan eenig ander land de verschrik kingen ondervond, leggen het den plicht op voorzich tig te zijn. Zijn verlangen naar vrede mag niet wor den verward met een afstand doen van zijn verdedi ging. Het is erkentelijk voor de vriendschap der Britsche regeering, die met Frankrijk heeft willen zoeken naar een doeltreffend systeem om de uitvoe ring eener ontwapeningsconventie te waarborgen; het betreurt, dat buitenlandsch initiatief plotseling de door de twee landen met gelijken goeden wil en gelijke goede trouw gevoerde onderhandelingen vruchteloos heeft gemaakt. Het ls de zaak der ontwapeningsconferentie haar werk weer op te vatten, dat niet in den steek mag worden gelaten op het punt, waar zij het had afge broken toen zij de regeeringen uitnoodigde buiten haar om over te gaan tot gedachtenwissolingen, welke intusschen op niets zijn uitgeloopen. Frankrijk is gedurende alle onderhandelingen trouw gebleven en het wil trouw blijven, zoowel aan de beginselen, waardoor het in de centrale commis sie steeds werd geïnspireerd, als aan het pact van den Volkenbond, dat een waarborg is voor den we reldvrede. De Fransche regeering betwijfelt niet, dat zij bij de eerstvolgende bijeenkomst kan rekenen op de steeds zoo kostbare medewerking der Britsche regeo- ring om dezen vrede te bevestigen door de waar borgen, welko de algemcene veiligheid eischt. Londen publiceert een Witboek. De Fransche nota is Woensdag op het Foreign Of fice ontvangen. Wegens gebrek aan tijd werd het kabinet nog niet bijeengeroepen, doch Sir John Si- mon en Eden bestudeeren ieder voor zich het Fran sche antwoord. Er wordt een parlementair Witboek gepubliceerd, dat naast deze Fransche nota ook den tekst zal be helzen van de door de regeeringen tijdens de jong ste ontwapeningsonderhandelingen gedane mededee- Hngen, alsmede het door do kleine mogendheden aan Ilenderson overhandigde memorandum. De publica tie omvat ongeveer de tijdruimte na Edens Euro peesche reis. Het zal ingrijpen als andere landen zich met Zuid-China bemoeien. Opwinding te Moskon en Nanking. Ter aanvulling van de verklaring van den Japan- schen minister van Buitenlandsche Zaken, omtrent het ingrijpen van andere mogendheden in den gang van zaken in Zuid-China (zie ook elders in dit blad), verklaarde de zegsman der Japansche regeering, dat als andere landen geweld gebruiken, Japan ook zijn toevlucht tot geweld zal nemen, Japan, aldus de ver klaring, is van meening, dat dc verantwoordelijkheid voor de handhaving van den vrede in Oost-Azië op dat land rust; de zegsman zcidc, dat positieve maat regelen zullen worden genomen ingeval deze vrede mocht worden verstoord door buitenlandsche inter ventie in China. De „Nichi Nichi" schrijft in een commentaar op de regeeringsverklaring, dat zoowel Europeesche als Amerikaansche staten van elke gelegenheid gebruik maken om aan China wapens en munitie te leveren, zonder dat rekening wordt gehouden met den vrede in het Verre Oosten in het algemeen en de Japansch- Chineesche verhouding in het bijzonder. „Japan eindelijk zijn kaarten open op tafel gelegd." Uit Moskou wordt gemeld, dat de verklaring van den Japanschen minister aldaar groote opwinding heeft veroorzaakt. Japan, zoo wordt gezegd, heeft ein delijk zijn kaarten open op tafel gelegd; de Japansche politiek neemt een uiterst agressief karakter aan. On der deze omstandigheden zou een accoord met Japan voor Rusland uiterst moeilijk zijn. Te Nanking ziet men in de Japansche verklaring een oorlogsbedreiging tegen China. Men acht haar niet zeer bevorderlijk voor den vrede. In Chineesche diplomatieke kringen wordt betoogd, dat onder geen omstandigheden sprake kan zijn van een wijziging der houding, welke China tot dusver heeft aangeno men. China zal integendeel verlangen, dat Japan ein delijk zijn troepen terugtrekt, opdat de souvereiniteit van den Chineeschen staat ten volle in acht worde genomen. Algemeene proteststaking begonnen. Reuter seint uit Kopenhagen: Naar uit Esbjerg gemeld wordt, is de algemeene staking van 24 uur, waartoe Dinsdag besloten werd, als protest tegen het optreden van de politie tegen de betoogers, gistermorgen begonnen, nadat het hoofd der politie het geëischte heenzenden van de politie beambten van buiten had geweigerd benevens de intrekking van alle in verband met de betoogingen der laatste dagen opgelegde straffen. De minister van justitie, met wien het hoofd der politie zich in verbinding had gesteld, heeft zich bij dit standpunt ten volle aangesloten. De staking geldt eveneens voor de bladen. Ook do havenarbeiders hebben er zich bij aangesloten. Daar entegen wordt in alle stedelijke bedrijven gewerkt Ongeregeldheden Ie Kopenhagen. Gisteravond is het te Kopenhagen tot ernstige on geregeldheden gekomen. In een park in het Oosten der stad hield, ondanks het verbod der politie, de revolutionnaire vakvereeni- gings-oppositie een meeting, waaraan ongeveer 4000 personen deelnamen. Even na den aanvang der bij eenkomst arriveerden zes politieafdelingen alsmede bereden politie, welke de menigte verspreidde. De commandant der hereden politie werd, evenals een der bereden agenten, daarbij door een steen ernstig aan het hoofd gewond. Een van beiden stortte be wusteloos van zijn paard. Ook de paarden werden met stokken en steenen mishandeld. Er werden den dieren fietsen voor de beenen geworpen. In de havenwijken verzamelde zich in den loop van den avond hérhaaldelijk groote menschenmas- sa's, hetgeen herhaaldelijk aanleiding gaf tot scherp optreden der politie. Hier en daar werden door de betoogers hindernissen opgeworpen, die door de po litie uit den weg werden geruimd. Tegen negen uur 's avonds scheen de politie den toestand overal weer meester te zijn. Tegen de communistische revolutionnaire vakver- eenigingsoppositie, die bij 9takingsonlusten steeds de leiding heeft, is op last van den hoofdcommissaris van politie te Kopenhagen een onderzoek ingesteld. Naar uit Esbjerg wordt gemeld, hebben de vakver- eenigingen in deze plaats hedenavond besloten na afloop van de 24-urige algemeene staJung morgen vroeg den arbeid weer te hervatten. Vijf inzittenden gedood. PARIJS. Uit Bizerte wordt gemeld, dat gister avond een Fransch marine-watervliegtuig is neerge stort en in brand geraakt. De piloot en vier andere i inzittenden kwamen om het leven.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1