SWAN Ingezonden stukken. Predikbeurten. Uit de OMGEVING STOUTMOEDIGE TOCHT DOOR GROENLANDS ONBEKENDE BINNENLAND. Honden moelsn elkander verslinden! onze bril past... de prijs ook! sport. PENZ* TRAPMAN en Co. EEN „BOMMETJE". Te Breganzanc, in Zwitserland, een stadje in de buurt van Lugano, weigert de meerderheid der be lastingbetalers nu al sedert twee jaar elk offer aan den fiscus. Naar Der Bund meldt had het gemeente bestuur ten einde raad allen onwil ligen een dwang bevel gezonden, doch zonder resultaat. Geen enkele cent kwam binnen. De maatregel heeft echter wel een ander gevolg gehad, 't welk bewijst hoezeer ook deze tijd uit zijn voegen is. Een der weigerachtige belastingschuldigen is n.1. Maandag het stadhuis binnengeloopen en heeft er een „bommetje" neergelegd, waarvan de ontploffing nogal wat schade heeft aangericht. De gemeente raad die denzelfden avond zou vergaderen moest wegens de ravage van dit voornemen afzien. ONVOORZICHTIG PASSEEREN. Twee ernstig gewonden. Gistermiddag passeerde een personenauto, waarin vijf veckoopers zaten, die van de markt te Den Bosch kwamen, op den nieuwen betonweg te Zaltbommeï een andere auto. Op het moment, dat de auto's naast elkaar reden, kwam van de andere zijde een vracht auto. Een botsing was onvermijdelijk. De eerste auto werd ernstig beschadigd. Een der inzittenden, N. van Krieken uit Echteld, moest met zware inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis te Zaltbommeï wor den vervoerd. Men vreest voor zijn leven. Een ander inzittende, H. van den Berg uit Tiel. werd vrij zwaar aan het hoofd gewond. De drie andere inzittenden kwamen er met lichte verwondingen af. TARIEFMACHTIGING GOEDGEKEURD. De Tweede Kamer heeft gistermiddag het wetsont werp Instelling, afschaffing, verhooging of verlaging van invoerrecht op korten termijn, zonder hoofdelijke stemming aangenomen. GEVAAR VOOR IJSBERGEN. Op den Atlantlsohen Oceaan. Er zijn speciale maatregelen getroffen om de stoom schepen op de noordelijke route van den Atlantischen Oceaan te waarschuwen tegen 39 groote ijsbergen, wel ke bij de grootste zandbanken gesignaleerd zijn en waarvan er tien zich onder water bevinden. Alkmaar, 16 April 1934. STILLE RONDGANG op Donderdag 10 Mei 1934 (Hemelsvaartsdag). Ver trek 2 uur n.m. De Algemeene Nedcrlandsche Vrouwen-Vredebond heeft het initiatief genomen om op 10 Mei a.s. (He melvaartsdag) 2 uur n.m. een „Stille Rondgang" door Den Haag te houden. De bedoeling van dezen Stillen Rondgang is. dat duizenden vrouwen, zonder onderscheid van politie ke of godsdienstige gezindte, zich in aaneengesloten groepen van het Malieveld door de stad naar het Vredespaleis begeven. Bij de Parlementsgebouwen gekomen, zal een deputatie, namens de Nederland- sche Vrouwen en Moeders, een adres overhandigen, waarin zij nogmaals bij de Regeering, die, door mede-onderteekening van het Kellogpact, den oorlog tot misdaad verklaarde, aandringen, haar invloed te blijven aanwenden voor het verkrijgen van een internationale ordening, waarin Rechtspraak zal gelden inplaats van geweld. In dezen tijd. waarin de aanbidding van het ge weld als een besmettelijke ziekte over de wereld schijnt te gaan, is bet van het grootste belang, dat de Vrouwen en Moeders eendrachtig naar buiten van haar Vredeswil getuigen. Laten wij daarbij bedenken, dat er in de loopgra ven ook niet naar gevraagd wordt, welke gods dienstige of politieke overtuiging de mannen en zonen zijn toegedaan, wier leven daar wordt vernie tigd. Zouden wij daartegen dan ook niet eensgezind stelling nemen? Vrouwen en Moeders Anno 1934 bedenkt: dat het ons aller schnld zal zijn, indien de verschrikking van den oorlog wederom over ons en onze kinderen komt! Wij vertrouwen dan ook, dat duizenden vrouwen en moeders spontaan aan dezen oproep gehoor zul len geven. Uit de antwoorden, die wij, op een desbetreffende circulaire, van verschillende Vrouwenorganisaties in Nederland ontvingen, blijkt, dat overal in den lande ons plan met groot enthousiasme wordt begroet. Men geve zich dus ten spoedigste op aan: W. A. van Sonsbcck, Secr.-Penn., v. h. Centraal Comité „Stille Rondgang", Langedijkstraat 13, Haar lem, ol aan: J. van der VeenWilson, vert. Alg. Ned. Vrou wen Vredebond te Alkmaar, Waerdendelstraat 11. Namens het Centraal Comité, J. van der VeenWilson. DONDERDAG 19 APRIL. V. C. J. B. Anna Paulowna, nam. half acht, bijeenkomst. ZONDAG 22 APRIL. NED. HERV. GEMEENTE. Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Eikema. Barsingerhorn, geen dienst. Burgerbrug, zie St. Maartensbrug. Callantsoog, geen dienst. St. Maartensbrug, voorm. 10 uur, Ds. Van de Poel. Oudesluis, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Petten, nam. 2 uur, Ds. Witkop. Schagerbrug, zie Oudesluis. Oude Niedorp, nam. 7 uur, Ds. Molenaar. Julianadorp, nam. 7% uur, Ds. M. van Wichen. Huisduinen, geen dienst. Wieringerwaard, voorm. 10 uur, Ds. M. van Wichen. H. Avondmaal. Hippolytushoef, nam. 7 uur, Ds. Fischer. Den Oever, nam. 7 uur, Ds. Meihuizen. Eenigenburg, voorm. 10 uur, Ds. Tinholt. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Ds. Vorstman. Oudkarspel, voorm. 10 uur, Ds. Van Dijk. leerhugowaard, geen dienst. Aartswoud, nam. 7 uur, Ds. Rijkx. Hoogwoud, geen dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Barsingerhorn, geen dienst. Burgervlotbrug, voorm. 10 uur, Ds. R. van der Veen. Nieuwe Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. Haars. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, Ds. Meihuizen. EVANGELISATIE. Schagen, voorm. 10.30 uur, Ds. Gravemeijer, v. A'dam. 's Avonds geen dienst. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3y2 uur, de heer Boon. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, de heer O. Deen. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, voorm. 10 uur, de heer I. Kuiper, van Bilthoven. Nam. 7 uur, de heer Kuiper. SIST M A ,1 II T F S De vrijzinnige kiesvereeniging alhier, vergaderde Dinsdagavond ten huize van den heer Zwakman. Toen de heer Glas als voorzitter deze bijeenkomst opende, kon ook hij de verzuchting slaken, evenals voorzitters van andere vereenigingen, „wat is do op komst en de belangstelling in onze afd. of vereen, treurig". Ook hier waren aanwezig, het bestuur me- degeleld, 8 leden. Na een welkom aan leden en pers te hebben ge bracht. memoreerde voorzitter de opheffing (in be ginsel) der 3 openbare scholen alhier. Als Wethouder kreeg hij mede het eerst deze zaak te behandelen en, zegt spr., door ons is dit verzoek, om mede te helpen, deze 3 scholen op te heffen, stom verbaasd aange hoord, gezien het feit, hoe aan den anderen kant in de laatste jaren met geld voor nieuwbouw scholen gesmeten is. Thans, zegt spr., mag tot nu loe St. Maarten haar school behouden, doch voor Valkkoog en Eenigenburg was tot opheffing besloten. Wat het hoogcr beroep betreft, spr. beeft hier geen goede muts over op en meent dat hot eerste besluit wel zal blijven gehandhaafd. Een woord ter nagedachtenis van den heer D. A. Blom. die als lid dezer kiesvereeniging zitting in den gemeenteraad had, werd door voorzitter uitgespro ken, waarbij hij als zijn meening uitsprak, dat velen hem nog lang zullen gedenken als iemand die in het vereenigingslevcn steeds medeleefde en zich daarvoor gaarne gaf. Hierna lezing en goedkeuring der notulen. Door Voorzitter werd medegedeeld, dat de heer Eenhoorn, die thans de notulen voorlas, in een eer der gehouden bestuursvergadering als secretaris was benoemd door bedanken van den heer Speets als zoodanig. Verder werd medegedeeld, dat ook vanuit deze Kiesverecn. aan den heer Kooiman, Kamerlid, en Minister Marchant een schrijven was verzonden met verzoek, „behoud der scholen". Voorts dat in de vacature-D. A. Blom. de heer Brak als lid van den gemeenteraad is benoemd verklaard. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat de verceniging f 8.01 rijk was. Het aftredend bestuurslid, de heer P. Appel, werd na gehouden stemming, met op 1 na algemeene stemmen herkozen en aanvaardde dit. De rondvraag bracht geen stof tot bespreking, zoo dat voorzitter hierna de vergadering op gepaste wijze sloot EENIGENBRUG. Maandagavond pl.m. 9.30 uur arriveerde in ons dorpje een reusachtig groote vrachtauto, beladen met maar eventjes 350 lammeren. Deze dieren wa ren geborgen in 3 verdiepingen, dus een wolken krabber in zijn soort Natuurlijk moest deze niet hier worden afgeladen, doch was bestemd voor Rotterdam en afkomstig uit Groningen. Daar deze groote en zwaarbeladen wa gens niet over de vlotbruggen mogen passeeren is het. voor vele chauffeurs wel eens een groote moeilijk heid om door de bochtige, smalle binnenwegen hot rechte en juiste pad naar de Brug te Schoorldam te vinden. 465e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 3de klasse, 3de lfjst Trekking: van Woensdag 18 April 1934 Hooge prijzen f 1000 13207 f 400.— 1961 f 100.— 15950 18102 Prüzen van f 45. 82 235 258 265 282 562 990 1597 1927 2147 2153 2318 2357 2391 2392 2484 2519 2571 3101 3280 3477 3490 3666 3967 4045 4109 4126 4133 4436 4607 4682 4683 4866 4965 4978 5263 5308 5382 5383 5801 6234 6699 6856 6869 6995 7356 7410 7560 7652 7653 7936 8862 9192 9286 9713 9832 10118 10540 11298 11634 11646 11923 12013 12013 12763 12799 13266 13311 13499 14105 14366 14865 15135 15209 15656 15716 15789 16517 16553 16714 16C76 16943 17101 17398 18149 18400 18596 18701 19263 19298 19333 19588 19771 20111 2C592 20757 Ook' deze chauffeur was dan verdwaald en vroeg den weg naar Schoorldam, waarbij hij verwezen werd naar den Westfrieschen dijk en zoo verder. Rij het oprijden der kluft kwam echter het beroerde van liet geval, daar deze moeilijk bleek te nemen, en de groote kolos \an het vaste pad geraakte en in gevaarlijke positie kwam. liet gevolg was dat do wagen ontladen moest worden en dc lammeren tij delijk hun vrijheid herkregen. Een 4-tal bleken ech ter het tijdelijke met het eeuwige te hebben verwis seld. Bij het opladen bleken vele lammeren bun uitstapje wol wat ver te hebben uitgebreid en moest men alle kanten uit ter opsporing. Men kon echter, daar het inmiddels nacht was, allen niet bemach tigen, zoodat besloten werd maar zonder dezen te vertrekken. I)e doode beesten, welke men wilde medenamen, bleken echter reeds* verdwenen en vol gens mededeeling door hen te Krabbedam in een verlichte schuur terug gevonden, waar men bezig was de beestjes te slachten. Wie deze eerlijke vin ders waren, zal denkelijk door de politie wel nader worden uitgezocht Toen Dinsdagmorgen de boeren naar hun land trokken, bleek het voor velen een goeden nacht te zijn geweest, daar bij hen het lammerenaantal aar dig was vergroot. w j e n s n e n Nieuw bedrijf. Door do firma O. J. Roskcr Is hier aan Den Oever een nieuw bedrijf gevestigd en wel een scheepshelling. Wij twijfelen er niet aan of dit nieuwe bedrijf zal hier zeer zeker levensvatbaarheid hebben. Ondanks de groote Wieringer visschersvloot scheen niemand dc durf to hebben een scheepshelling te beginnen. Dc visschers moesten altijd naar Den Helder. Texel of een plaats aan de Friesehe kust. Vooral bij spoed- reparaties vergde dit altijd veel tijd en ongemak. De eerste vissehersschepen hebben reeds een beurt ge had en anderen volgen. Den Oever is weer een bedrijf, waaraan dringende behoefte bestond, rijker geworden. Wederom auto-ongeval op den Afsluitdijk. Woensdagmiddag werd een vrachtauto, toebehoo- rer.de aan do Maatschappij tot Uitvoering van Zui derzeewerken. op weg naar Komwedorzand achterop gereden door oen vischauto. De vrachtauto moest voor een paan! uitwijken op het moment dat de visch auto wilde passeeren, waardoor eerstgenoemde werd gegrepen en op zijn kant werd geworpen. De chauf feur kwam, behoudens enkele lichte beenwonden, met den schrik vrij. De schuld van het ongeval ligt go- heel hij «len bestuurder van don vischauto, die zich bereid verklaarde de schade voor zijn rekening te ne men. Zuiderzeewerken. Tn verband met het vertrek van Ir. Ringeling uit den dienst van de Zuiderzeewerken te Den Oever en de overgave van zijn dienst aan Ingenieur F. Gcers, Ingenieur bij de Directie der Z.Z.W. te Harlingen, ligt het in het voornemen van Ir. Geers. Harlingen te ver laten en zich te Wieringcn te vestigen. LANGE ND IJ K ZUIDSCHARWOUDE. Woensdagavond had het Spaarfonds van de Lan- gendijker inkeliersvcreeniging een vergadering uitgeschreven, die door 4 leden was bezocht. Van dc bestuursleden was echter niemand aanwe zig; om half negen, dus een uur na den uitgeschre ven tijd arriveerde de secretaris. Dat de aanwezigen daarover niet bijster te spreken waren, is te begrij pen. Men besloot dan ook, de vergadering niet to la ten doorgaan. In advertenties als anderszins wordt dit spaarfonds als een zeer nuttige instelling geroemd. Het wegblij ven van zoovelen, die daarbij betrokken zijn, en vooral dc absentie van bijna alle bestuursleden, zou baast de conclusie wettigen, dat het met dat nut nu toch niet zoo hijzonder gunstig gesteld is. Wanneer en of nu nog een vergadering gehouden zal worden, is niet beslist. Het bestuur van het comité voor het houden van een autotocht voor Ouden van Dagen besloot de le den bijeen te roepen, om do vraag te bespreken, of dezen zomer weer zoo n tocht zal worden gedaan. Zooals men zich allicht herinnert, was er het vorige Drie Engeïschen willen trachten in het onbekende binnenland van Groen land door te dringen. Dc organisatie van deze expc ditie is uiterst merkwaar dig. Reeds sinds Januari vertoeft de Engelschman Andrew Croft in Ja kobshaven op Groenland. Wat doet die jonge man in deze maan den aan Grocnlands Westkust? De Groenlanders wisten het spoe dig. Hij wilde sleehonden hebben 42 van de krachtigste exempla ren. En dan ook drie sleden, vo! doende groot om ieder door li honden getrokken te worden. Op een avond ontvouwde Croft voor eenige oude Groenlanders zijn plannen, die hij met medewerking van Martin Lindsay en A.S.T. God- frev denkt uit te voeren. „In het Oosten zijn hooge bergen en giet- schers. Van daaruit kan niemand doordringen. Maar het interesseert ons, wat tusschcn de Westkust en de Oostkust ligt, waar nog nooit iemand geweest is. Wij willen van af de Discobaai dwars over het eiland land of ijs tot naar de Scoresby-Sond en dan naar de Scr- milik-Fjord." De Groenlanders, dien hij dit vertelde, menschcn met veel Eskimobloed, keken el kaar eens aan. Dien jongen man moesten zij voor dat al te moedige plan waarschuwen. Maar hij liet zich niet afschrikken en begon den volgenden dag met het nemen van do noodige maatregelen. Einde April zullen zijn twee ka meraden komen en dan duurt bet niet lang meer of dc tocht wordt ondernomen. Hoewel Nansen in 1888 hot bin nenland doorkruiste, Quervain reeds in 1912 een poging deed voor oen W-O- tocht, en Kocli, Wege- Uer in 1915 een belangrijk stulv overwonnen, is en blijft Groenland een onbekend rijk. Wat buiten de smalle kuststrook ligt, weten wij nauwelijks. IJs? Niets anders dan ijs? De drie Engeïschen, die nu de zen tocht gaan ondernemen, moe ten 1800 kilometer afleggen, waar van ruim 1500 op een gemiddelde hoogte van 2500 meter. Ilct zal nog heel wat moeite kosten om vanaf de Westkust op dit „plateau" te komen, maar dan komen pas de geweldige moeilijkheden. Voor een dergelijke expeditie zijn altijd vooruitgeschoven opslag plaatsen noodzakelijk om niet tc zwaar belast te worden met le vensmiddelen en brandstoffen. Maar de „Föhn", die in deze maan den over Groenland waait, en vaak een snelheid van 100 en 170 kilometer bereikt, maakt het on mogelijk dergelijke depots op te richten. Hieraan moet ook het noodlottige einde van Peary's ex peditie geweten worden: hun voor uitgeschoven depots, die totaal in gesneeuwd waren, konden zij niet meer terugvinden! Ook Watkin had een dergelijke ervaring. De nieuwe expeditie van Croft wordt do grootste zich-zelf-verzor gende expeditie, die ooit in Groen land is geweest (en dat in een ge bied waar men niet van de jacht kan leven). Dat men met 42 hon den vertrekt, is precies uitgere kend. Deze moeten elkaar ria el kaar opeten! Tot er zeven overblijven. Met deze zeven dieren en één leege sle de keert dan de expeditie terug Door deze methode die wel zeer hard is hoopt men de levende honden gezond te houden, doordat men hen voeren kan met versch vlecsch. Het eten van de drie man non zal zeer vitaminerijk zijn om scheurbuik en de vrecselijke gevol gen daarvan te voorkomen. Den eersten Juni moet de expe ditie vertrokken zijn, Tien weken duurt de tocht. Na iedere 6 dagen wordt een rustdag gehouden om wetenschappelijke opmetingen te verrichten. Men heeft dus GO reis dagen voor den boeg en moet dus 16.6 mijl afleggen. Wanneer het door gunstige omstandigheden mo gelijk blijkt 20 of 30 mijl af te leg gen, dan zal de aldus gewonnen tijd benut worden om meer onder zoekingen te doen. Interessant is ook, dat men den Noord-Westen wind zal trachten tc benutten door op iedere slede zei len te hijschcn en dus de honden te sparen. Hoe dichter men hij Scorcsby Sond komt, des te belangrijker het werk wordt. Hier nadert men on- bekende bergketens, die in Septem ber 1933 door Deensche vliegers ontdekt werden. Voltooid is het werk van deze 3 mannen pas, wanneer de Forelberg, dicht bij de Sermilik-Fjord, bereikt is. Precies drie maanden na hun vertrek zullen Eskimo's hen met hun booten wachten en naar de kleine Deensche nederzetting Ang- magssalik brengen, waar zij dan eindelijk weer volop voedsel kun ncn nemen. Een visschersboot van Aberdeen moet dan bij deze nederzetting aan leggen en de Engeïschen naar En geland terugbrengen wanneer het stoutmoedige plan tenminste gelukt en de onderzoekers er het leven van af brengen. Barometerstand op Donderdagmorgen 8 u.: 758 m.M, Vooruitzichten: Waarschijnlijk droog weer, koeler. Temperatuur: 10 gr. C is 50 gr. F. Firma GEBR. ROTGANS schagen SCHOOLVOETBAL. Na het afspelen van de voorronde, werd gisteren begonnen met de eerste ronde en traden drie cluba ilic in de voorronde hadden gewonnen, n.1. Kolhorn, Oudesluis en Nieuwe Niedorp in het strijdperk en als vierde club die van Burgerbrug. Kolhorn speelde tegen Oudesluis en moest met 0-^-5 het onderspit delven, terwijl de uitslag van den strijd tusschcn Burger-brug en Nieuwe Niedorp was een 3—0 overwinning voor Nieuwe Niedorp. TOet -ideaHe, aescfienk éyÏÏke gedegenheid. öanaffj. 50 jaar al een strooming, die, met het oog op de slechte tijden, het beter oordeelde, geen beroep op de offer vaardigheid der burgers to doen en bet Dag. Ba- stuur der gemeente Broek op Langendijk weigerde zelfs vergunning te verleencn voor het houden van een collecte tot genoemd doel. Voor de oude menschen, die door den nood der tijden al zooveel missen, zou het jammer zijn, ala de tocht niet werd gehouden. Over 't algemeen wordt door de arbeiders in de werkverschaffing veel geklaagd en we nemen aan. dat daarvoor vaak aanleiding bestaat. Het doet daarom prettig aan, ook eens lof te hooren verkon digen. Zoo zijn. een aantal arbeiders uit onze ge meente, nu het werk voor ben in de Wieringermeer werd stopgezet, te werk gesteld in de werkverschaf fing van het Staatsboschbeheer te Schoorl. Over de behandeling daar hadden de arbeiders niets dan lof. Er wordt daar voor hen op uitnemende wijze ge zorgd: een goed, prettig ingericht schaftlokaal, waar zelfs gelegenheid is, om zijn kleeren te drogen, als men er nat door den regen aankomt of uitregent. Van arbeiderszijde deelde men ons mee, dat zij van het Crisiscomité bovendien een rnooien grooten kof- ticketel hadden gekregen, zoodat zij nu ook in de gelegenheid waren, voor zich zelf koffie te zetten. De behandeling was daar zoo naar wensch, dat ze vroegen, of we dat niet eens in de krant wilden zet ten, waaraan we bij dezen gaarne voldoen. Z IJ P E MEVROUW DE MOOR—DE WIT f Maandagmiddag had op de algemeene begraaf plaats tc St. Maartensbrug de ter aarde bestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen me vrouw De Moor, echtgenoote van onzen Burgemees ter. Zeer vele personen waren aanwezig om de over ledene de laatste eer te bewijzen. De baar was bo- dekt met een groot aantal kransen en bloemstukken Bij de geopende groeve werd liet woord gevoerd door eenige personen, die in gevoelvolle'woorden de overledene herdachten. De schoonzoon van de overledene, dankte voor de betoonde belangstelling. Na een laatste groet verlieten allen de begraaf plaats, zichtbaar onder den indruk van deze plech tigheid, die door haar eenvoudig karakter wel zeef »n overeenstemming was met de eenvoudigheid, on baatzuchtigheid en vriendelijkheid, waardoor hei leven van mevr. De Moor zich steeds heeft geken merkt. I Aan het verslag over 1933 van de agentschap pen der arbeidsbemiddeling in de gemeente Zijpe ontleenen wij liet volgende: Bij de agentschappen der arbeidsbemiddeling in da gemeente Zijpe zijn in 1933 !M8 werkzoekenden inge schreven, waarvan 782 landarbeiders-grondwerkers, 65 dijkwerkers, 43 timmerlieden, li metselaars, 9 steenzetters, 9 schilders, 6 bloomistknechts, 4 opper lieden, 3 heiwerkers, 2 loodgieters, 2 wagenmakers, 2 chauffeurs, 1 machine-bankwerker, 1 machinist, 1 kaasmaker, 1 sloffeerder en 1 smidsleerling. Er kwamen binnen 148 aanvragen van werkge vers. bij wie met uitzondering van de geplaatsten in werkverschaffing 148 werkzoekenden zijn ge plaatst.

Schager Courant | 1934 | | pagina 2