Donderdag 19 April 1934. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9468 Trotsky moet Frankrijk verlaten. Een taai rerolutionnair. FRANSCHE BLADEN WAREN ONTSTELD. Zonder dat het in Fransche kringen be kend was, woonde Trotsky sinds Augus tus 1933 in Barbizon bij Parijs. Door een toeval werd zijn verblijf bekend, wat groote beroering in de Fransche pers te weeg bracht Trotsky, de communistische agitator, doet weer van zich spreken. Tot hun ontzetting bemerkten de Franschen, dat hij in de buurt van Parijs woonde. Sinds Augustus 1933 had hij een villa in Barbizon gehuurd, waar hij met zijn vrouw, twee secretaris sen en twee bedienden woonde. Door een toeval werd dit bekend. Een motorrijder, die zonder licht reed, werd door de politie aangehouden. Hij weigerde zijn naam op te geven. In zijn bezit vond men een post zak met brieven voor den heer Sordroff. En deze naam is een bekend pseudoniem van Trotsky! On middellijk trok men naar de villa „Ker Monique" waar men inderdaad Trotsky vond. De Fransche bladen publiceerden verontwaardig de berichten, vertelden hoe Trotsky gevonden werd, «ittend achter zijn schrijftafel, waarop twee revol vers lagen. Do groote bladen stuurden hun verslag gevers naar Barbizon, die echter tevergeefs tracht ten, Trotsky of zijn huisgenooten te interviewen. Bij de buurvrouw van Trotsky had men meer succes. Zij beklaagde zich over het lawaai, dat de groote waakhonden 's nachts steeds maakten en dat, toen zij zich telefonisch bij monsieur Sordroff beklaagde, eenvoudig de verbinding verbroken werd. Twee of drie maal had zij hem in dat halve jaar gezien. Trotsky had van de Fransche autoriteiten den toenmaligen minister Chautemps verlof gekre gen om in Barbizon te wonen. Deze beslissing was slechts den burgemeester bekend, die er voor zorg de, dat niemand van het verblijf van Trotsky iets kwam te weten. Trotsky, die eerst op Corsica woon de. voelde zich daar niet veilig voor de wraak der >Vit-Russen en had daarom naar een onbekende ver blijfplaats uitgezien. De publieke opinie of misschien ook de Fransche pers was niet gesteld op de aanwezigheid van Trotsky; men vreesde dat hij in Frankrijk voor zijn leer propaganda zou maken. Een Fransch blad sprak zelfs het vermoeden uit, dat in de villa een gehei me drukkerij was ondergebracht. Is deze angst voor propaganda door Trotsky zoo gerechtvaardigd? Wanneer men het leven van de zen agitator-in-hart-en-nieren kent, moet men die yrnag wel bevestigend beantwoorden. Trotsky zijn eigenlijke naam is Bronstein ram al reeds betrekkelijk jong aan de revolution- naire strooming in Rusland deel. Als 19-jarig student ,werd hij in 1898, wegens zijn felle agitatie tegen bet regime, gearresteerd en naar Oost-Siberië ver- bennen. In 1902 ontsnapte hij naar Engeland, waar hij, ondanks zijn jeugdigen leeftijd, spoedig een be langrijke rol in de toen nog kleine socialistische partij vervulde. Samen met Lcnin richtte hij het beroemde Rus sische blad „Iskra" op. In 1905 keerde hij naar Rus land terug, werd daar weer gevangen genomen en paar Siberië verbannen. Maar onmiddellijk na zijn laankomst daar ontsnapte hij naar Weenen, waar hij pedewerker van de „Arbeiter Zeitung" werd en ook «van de „Pravda". In 1913 was hij als oorlogscorres pondent te Konstantinopel. Het volgende jaar in Zu- rich en Parijs. Hij schreef een boek over de oorza ken van den wereldoorlog, waarvoor hij in Duitsch- land tot acht maanden gevangenisstraf werd veroor deeld en later zeer neutraal spaarde hij in dit poek geen enkele natie in 1916 uit Frankrijk ge- kot. De Spa&nsche autoriteiten arresteerden hem toen bij do grens passeerde, maar stonden hem toe naar Amerika te vertrekken. Ook hier zat hij niet stil en kaf een nieuw revolutionair blad uit „Novy Mir". Toen de Russische revolutie uitbrak, slaagde hij 'er na veel moeite in zijn vaderland te bereiken. Hoe wel hij onmiddellijk zich geheel aan de revolutie gaf, trad hij pas in Juni 1917 tot de partij toe. De rol, die hij verder speelde, is bijna niet minder belangrijk dan die van Lenin. In het nieuwe Russische bestuur werd hij commissaris van huitenlandsche zaken. Hoewel hij vaak andere meening was toegedaan dan Lenin, zwichtte hij toch steeds om de eenheid in de regcering niet te verbreken. In 1920 organiseerde hij •in zijn functie van commissaris van oorlog, de ar- t>eiderstroepen. Langzamerhand werd zijn positie in Rusland zoo geweldig, dat de „oude leiders", d.w.z. de leiders, die al sinds jaren bij de partij waren aan gesloten, vreesden dat zijn invloed te groot zou wor den. Hij ondervond hevige tegenwerking van Stalin. Zinovjef en anderen. Na den dood van Lenin werd .verder tegen hem geintrigeerd met het gevolg, dat hij zijn oude post van commissaris van oorlog moest verlaten. Dat was In 1925. Twee jaar later werd hij uit de partij gezet wegens tegenwerking van den staat en in 1929 uit het land verbannen. Vanaf dien tijd zwerft hij rusteloos rond. Geen etaat die er op gesteld was gastvrijheid te verleenen; tot hij eindelijk op Corsica rust vond. Maar ook daar achtte hij zich, zooals boven gezegd, niet veilig voor de wraak van de Wit-Russen en kreeg van mi nister Chautemp6 verlof in Barbizon te wonen. Maar nu is ook hier een einde aan gekomen. De 'tegenwoordige regeering heeft zijn verblijfsvergun ning ingetrokken, aangezien hij zijn toezegging, zich neutraal te gedragen, niet zou hebben gehouden. iV'aar Trotsky nu naar toe moet is een groote vraag. Waarschijnlijk zal hij zich toch weer op Corsica mo gen terugtrekken. NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET. Winstsaldo 297.154 J. f 299.166). Aan het verslag over het boekjaar 1933 uit te bren gen in de algenieene vergadering van aandeelhou ders op 30 April a.s. is het volgende ontleend: Niettegenstaande de crisis in 1933 onverflauwd aanhield, stemt het tot tevredenheid, dat de bedrijfs resultaten, niet noemenswaard verschillen met die van het vorig jaar. De bruto-winst bedraagt, het saldo van het vorig jaar ad f 991.76 inbegrepen, 1 643.293; de onkosten beloopcn f 346.139, gevende een winstsaldo van f 297.154 (v. j. f 299.166). Het wordt uit hoofde van een voorzichtige be- drijfspolitick gewenscht geacht een groot bedrag voor diverse belangen te reserveeren en dientenge volge het dividend voor de gewone aandeelen voor dit jaar te passeeren. Het valt wel is waar niet te ontkennen, dat er lichtpunten zijn in den algemec- nen toestand, maar er mag vooral niet uit het oog verloren worden, dat de op dit oogenblik thans wei- licht iets betere gang van zaken, voor een deel steunt op verschillende crisismaatregelen, welke op den duur niet fceslendigd kunnen blijven. De spellingMarchant Hoe het compromis-voorstel inzake een vereenvoudigde spelling cr uit ziet. De Middelb. Courant meldt: Zooals men weet, heeft minister Marchant een com missie ingesteld (bestaande uit de hccren De Vooys, Verwev, Van Haeringen, Vcrdenius en Van Ginnc- ken) "welke hem advies moest uitbrengen inzake een vereenvoudigde schrijfwijze van de Nederland- sche taai. Van welingelichte zijde vernemen wij, dat het ad vies van deze commissie thans door minister Mar chant in den volgenden vorm is overgenomen; 1. De naamvals-n verdwijnt 2. De dubbele ce verdwijnt uit de open lettergrepen behalve aan het eind van de woorden en in de uit gangen eclcn en eeren. 3. De dubbele oo verdwijnt uit de open lettergrepen, behalve in een paar woorden (loochenen en nog en kele). 4. de ch verdwijnt waar ze niet gehoord wordt, be halve in den uitgang isch (logisch, historisch etc.) Zooals men weet, heeft de ministerraad het com promis niet aanvaard. Publicatie zal echter geschie den om het publiek gelegenheid te geven zich uit te spreken. Ernstig auto-ongeluk in Den Haag. Twee zwaar en twee licht gewonden. Op den Nieuwe Parklonn te Den Haag, is gisteroch tend een personenauto tegen een boom gereden. De bestuurder van den wagen, de 50-jarige toonkunste naar I. J. Olman, wonende te Amsterdam, kreeg tenge volge van deze botsing een vermoedelijke schedelfrac tuur, terwijl de naast hem zittende 70-jarige heer .T. I. Olman, eveneens wonende te Amsterdam, werd op genomen met een schedelbreuk cn een dubbele been breuk. Beide hoeren waren bewusteloos en zijn door den geneeskundigen dienst naar het Diaconessenhuis Bronovo vervoerd, waar de heer Olman Sr. aan zijn bekomen verwondingen is overleden. Twee in de auto zittende dames, mevr. H. Olman— van Gelder, echtgenoote van den toonkunstenaar en mevr. B. Olman—Bon, bekwamen slechts geringe ver wondingen aan het gelaat. De auto werd zoo goed als vernield. De oorzaak van het ongeval is nog niet vastgesteld, doch vermoedelijk heeft de bestuurder de macht over het stuur verloren of is de stuur-inrichting onklaar geworden. De bestrijding ran de sprinkhanen. Nu weer een proef met zeepsop. Reuter meldt uit Kaapstad: De strijd van de bewoners van Zuid-Afrika tegen de groote zwermen sprinkhanen, die den oogst drei gen te vernielen, leidt tot de ontdekking van steeds nieuwe bcstrijdingsmethoden. Militaire vliegers zijn reeds gerequireerd om vergil uit te strooien, doch deze methode is niet geheel zonder gevaar. De minister van landbouw heeft thans medege deeld, dat een boer in Transvaal heeft ontdekt, dat de sprinkhanen doeltreffend kunnen worden gedood door zeepsop. Daar deze methode goedkooper en minder gevaarlijk is dan vergil, zal hiermede thans een proef worden genomen. OSS BRANDT VERDER Tijdens een hevig onweder is Dinsdagavond brand ontstaan in de groote kolenschuur van den heer Van Berk om, aan den Danehoef te Oss. Het vuur vond voedsel in de voorraden brandstoffen, hooi en stroo, die in de schuur geborgen waren. Het duurde niet lang of het gehecle pand stond in lichte laaie; het brandde geheel af. Door de gunstige windrich ting bleef het woonhuis gespaard. Twintig kippen en acht varkens kwamen in de vlammen om. De brandweer was wegens gebrek aan water tot wer keloosheid gedoemd. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzekering ge dekt. Politieke gevangenen in Rusland. 1200 vrijgelaten wegens goed gedrag. Reuter meldt uit Moskou: Tusschen 10 en 13 April zijn in geheel Rusland 1200 politieke gevangenen in vrijheid gesteld. De vrijlating van deze gevangenen houdt geen verband met een opheffing van de Gpoe, doch is een gevolg van het goede gedrag van deze gevangenen. In Rusland wordt in het algemeen geen amnestie verleend aan politieke gevangenen, doch het is wel voorgekomen, dat gevangenen, dio door hun gedrag en werk hebben blijk gegeven, dat zij bereid waren met de sovjet-autoriteiten samen te werken, in vrij heid worden gesteld. Bij het voltooien van het kanaal naar de Witte Zee zijn, gelijk bekend, indertijd 12.000 veroordeel den, die aan den aanleg gewerkt hadden, in vrij heid gesteld. WIJ REPAREERENIII en breien ALLE soor- ten WOLLEN kleeding. Kousen en Sokken, (ook de allerfijnste). Voor nieuwwerk zijn wij No. L JAAP SNOR, Zuidstraat, Den Helder. Voor SCHAGEN: bij C. DE MOEL, Noord. BEDENKELIJKE RECLAME. Op een internationale tentoonstelling te Milaan wordt op de volgende wijze propaganda gemaakt voor de Itallaansche vloot. Een kruiser, goheel opgebouwd van bout, doch verder ge heel volgens de werkelijkheid nagebootst, doet daar dienst als theater, bioscoop, restaurant en verdere in- rlohtingen van vermaak. Inderdaad, zeer origineel} Het aftreden van minister Verschuur. Ontslag door de Koningin aanvaard. De Staatscourant van hedenavond zal een Konink lijk besluit bevatten van 17 April 1934, waarbij: le. met ingang van dien datum op zijn verzoek een eervol ontslag wordt verleend §an den heer mr. T. J. Verschuur, als Minister van Economische Zaken, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige dien sten den Lande in deze moeilijke tijden bewezen; 2e. tijdens dc ontstentenis van een Minister van Economische Zaken zal het beheer van het Departe ment van Economische Zaken, ad interim worden op gedragen aan den Minister van Staat, Minister van Koloniën, voorzitter van den Raad van Ministers, den heer dr. II. Colijn. Dorpsbarbier en winkelsluiting. Een verstandig besluit van de vroede vaderen. In den gemeenteraad van Rljnsaterwoude bij Lel den, is de dorpsbarbier het onderwerp, of zoo men wil het lijdend voorwerp geweesi, van l&ngdlirige beraad slagingen der vroede vaderen. Woensdag is daar de dag voor den baardkrabber en waar vooral in de zo mermaanden zijn klanten tot 's middags laat hun werkzaamheden hebben, zag hij geen kans om alle liefhebbers te scheren of te knippen voor het wettelijk sluitingsuur en hij vroeg derhalve op zomereche Woensdagavonden ontheffing van de wet op de win kelsluiting. De burgemeester voelde er niets voor, maar de raad wilde de ingezetenen niet laten verwilderen cn besloot na langdurige discussie het sluitingsuur op Woensdagavonden in den zomer voor kapperswinkels te bepalen op 10 uur. „Helden der Sowjetunie." Krijgen het recht om de tram via voor- balcon te betreden. Uit Moskou wordt gemeld, dat een nieuwe onder scheiding voor individueele of collectieve daden van moed in dienst van den staat, is ingesteld, n.1. die van „Held der Sowjetunie". De houders van deze onderscheiding zullen vele voorrechten genieten, waarvan wel de merkwaardigste is het recht om in een tramwagen door de voordeur binnen te komen. Dit klinkt een beetje wonderlijk, maar als men be denkt, dat de trams meestal tot harstens toe gevuld zijn en dat de kans om mee te komen wanneer men door de achterdeur moet binnenkomen, dikwijls twijfelachtig is, is de strekking van dit voorrecht be grijpelijk. Totnogtoe hadden slechts vrouwen met zuigelingen het voorrecht om de trams langs het voorbalcon te betreden. De nieuwe „helden" krijgen ook het recht om kos teloos cinema's te bezoeken en gratis op vacantie- dagen met de spoor te reizen. De nieuwe onderscheiding is ingesteld als resul taat van de moedige reddingen van de bemanning van de Tsjeljoeskin. Verdere geruchten omtrent TrotzkL Parijs. Sommige bladen blijven doorgaan met het verspreiden van allerlei geruchten omtrent Trotzki. Zoo komt het .„Journal" thans met de be wering, dat Trotzki tijdens de straatonlusten van Februari te Parijs een revolutie had willen ontkete nen, die met een dictatuur van Trotzki over Frank rijk had moeten eindigen. Trotzki's weekblad „La Vérité" zou in de critieke Februari-dagcn dagelijks zijn verschenen. „La Vérité" is het orgaan der Communistische Liga en van de Fransche sectie der Internationale Communistische Liga van Bolsjewistisch-Leninisti- sche richting, waarom heen zich vooral ook veel in Frankrijk gevestigde Italiaansche arbeiders hebben geschaard. Trotzki naar de Vereenlgde Staten? Washington. Te Washington schijnen geruchten de ronde te doen omtrent een eventueel verzoek van Trotzki, nu hij Frankrijk zal moeten verlaten, om zich te mogen vestigen in de Ver. Staten. Naar aanleiding hiervan verklaarde staatssecreta ris Cordoll Huil, dat hij nog geen enkel verzoek in deze richting had ontvangen en ook niet van te vo ren kon zeggen in welken geest men er op zou ant woorden. Men had de zaak nog nooit overwogen en pas wanneer men een officieel verzoek zou ontvan gen zou men nagaan of men Trotzki al of niet ver blijfsvergunning voor de Vereenigde Staten zou kunnen verleenen. Naar Spanje. Havas meldt uit Parijs: Trotzki is gistermiddag naar Spanje vertrokken. Japan waarschuwt de wereld. Het duldt geen inmenging in Chlna's zaken. f Reuter meldt uit Tokio, 18 April: In verband met de geruchten over internationale hulp aan China heeft de Japansche minister van huitenlandsche zaken dc houding van Japan ten op zichte hiervan uiteengezet. De pers ziet in deze verklaring een waarschuwing aan de wereld om zich niet met China te bemoeien. Volgens deze verklaring acht Japan het zijn taak den vrede in het Verre Oosten te handhaven. Voor het herstel van de orde in China moet China zelf zorg dragen en wanneer China den vrede in het Verre Oosten in gevaar brengt, zal Japan zich hicr- tëgen verzetten. Japan zal zich ook verzetten tegen alle maatregelen van de overige mogendheden, welke den vrede in het Verre Oosten in gevaar kunnen brengen, zooals het leveren van oorlogs vliegtuigen aan China, het zenden van militaire in structeurs en het verstrekken van politieke leenin gen. De woordvoerder van het departement van huitenlandsche zaken verklaarde aan Reuter, dat het beginsel, dat hier is uiteengezet, zal worden toe gepast, zonder in conflict te komen met de bestaan de verdragen. Zeilschip op de Waal gezonken. Na aanvaring met da Nijmegen. spoorbrug voor Gistermorgen is te Nij'megen het zeilschip „Concor- dia" van de schippers Gebrs. van Dijk met bestem ming voor Rotterdam tegen den stoompijler van de spoorbrug gevaren. Het schip kreeg een groot gat onder de waterlijn, de mast brak af en op het dek werd aanzienlijke schade aangericht. Het vaartuig maakte zware slag zij en begon onmiddellijk te zinken. Slechts het ach terschip steekt thans nog boven water uit. De beide opvarenden konden zich tijdig in veiligheid brengen. Het schip ligt gedeeltelijk in het vaarwater. Alleen zij, die KING-pepermunt gebruiken, kunnen weten wat de origineele pepermunt beteekent voor de g ezondheid van den modernen mensch. B O E R D E R IJ- BEPERKING VAN DEN RUNDVEESTAPEL. Is gedwongen levering noodig? Naar verluidt, bestaat er in de kringen van de be trokkenen eenige onzekerheid of de vrijwillige be perking van den rundveestapel wel tot voldoende resultaat zal leiden, zoodat men niet zal behoeven over te gaan tot gedwongen levering. Indien de vrijwillige leevring zal kunnen door gaan, zal op 15 Mei a.s. ongeveer 140.000 stuks rund vee geleverd moeten zijn. Thans bedraagt dit aantal 112.000. Men hoopt echter, dat in de komende weken de levering zal toenemen, zoodat het verschil met het gestelde aantal niet al te groot zal zijn. In dat geval zou de vrijwillige beperking gehandhaafd kunnen worden, waardoor de groote administratie ve moeilijkheden, aan de gedwongen levering ver bonden, achterwege kunnen blijven. DIE KAN ER WEZENI Een varkensfokker te Linden in Duitschland heeft er een onder zijn dieren, die het respectabele gewicht van 856 pond haalt. Het dier, dat twee jaar oud is, meet van kop tot staart 2.72 meter cn is 1.12 meter boog. Op dezelfde wijze als hier. Saneeringsmaatregelen voor de Zwitser- sche veeteelt Bern. Om arn de overproductie van melk een ei.iue te maken zijn door dc Zwitserschc regeering enkele maatregelen genomen, die veel overeenkomst vertoonen met die, welke hier te lande zijn getroffen om hetzelfde euvel te bestrijden. Zoo zullen subsidies van Zw. frs. 100 frs. 120 aan de boeren worden verstrekt voor iedere melkkoe, die voor de slacht wordt aangemeld. Het vleesch zal in blik worden geconserveerd en tegen verminderde prijzen aan steuntrekkenden worden verkocht. Een gedeelte van het vleesch zal dienen voor fabricage ven worst en vleeschextract, dat op dezelfde wijze "ol worden gedistribueerd. Bovendien zullen pogin gen, om den export van melkvee te vergrootcn wor den aangemoedigd, wclko pogingen van regcerings- wege worden ondersteund door gereduceerde trans portkosten en regeeringstoeslag op den koopprijs van vee, bestemd voor den uitvoer. Sinds de aanvaar ding van deze plannen zijn 5000 stuks vee geslacht voor een construeering en S000 uitgevoerd.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5