Duistere voornemens. Gandhi geeft toe. De eeuw der techniek? IN EEN UUR OM DE WERELD. De zanger van het levenslied. Spoorwegstaking in Griekenland. HIJ HEEFT ZICH VERGIST! Het einde der „burgerlijke ongehoorzaam heid.". Coinecsch kruitdepot in de lucht gevlogen. Ernstig auto-ongeval. Hoe men op de Nieuwe Hebriden schoonheid aankweekt Vóór 2000 jaren!! (In verschillende gemeenten van ons land achl men het nuttig, om met me dewerking der bevolking eene serie avondoefeningen te houden, waarbij alle verlichting wordt gedoofd. Dit ter voor bereiding van een afweer tegen even tueel toekomstige, nachtelijke vijande lijke luchtaanvallen.) Er dreigen donk're oogenblikken Voor het gemeentelijk gezin, Men ziet zelfs, lichtelijk verwonderd, I)e zaken nog al duister in! Het moet een wijze voorzorg wezen. Als d'oorlogswolk soms nader drijft, Want 't brengt de burgerij „verlichting", Als dan de stad in 't „donker" blijft! Des vijands duistere bedoeling Wordt hoop'loos in de war gebracht, Wanneer we stil elkaar passeeren Als schepen in een donk'ren nacht. Dat zijn wel heldere ideeën, Da's voor ons allen van gewicht. Maar heel de keerzij der medaille Verschijnt niet in een gunstig licht! Wc constateeren een verduist'ring Op ongewone groote schaal, Ntl is dat, juist in crisis-tijden, Historisch lang niet abnormaal! Alleen de omvang blijkt wat ruimer, 't Is niet 't gebruik'lijk kas-tekort, Maar een geval, waarbij volledig Een heele stad verduisterd wordt! Men wil de kat in 't donker knijpen, Ook dat wordt daag'lijks meer gedaan, En daarom leeft de overtuiging: Zoo'n oefening? Dat zal best gaan! ;AUeen 't is jammer, dubbel jammer, En daarin tasten we niet mis, Dat, juist in zeer verlichte tijden, De toekomst steeds zoo duister is!! yVpril 1934. KROES. (Nadruk verboden.) Niettegenstaande dat heeft het wetsontwerp steeds grooten tegenstand ondervonden van de Indische Nationalisten, Gandhi incluis, aangezien het nog lang niet voorziet in alle eischen van die partij. Het is dan ook tegen dit wetsontwerp in het bijzonder dat de nieuwe Swaraj bij de verkiezingen in No vember te velde wil trekken. Het Indische Witboek. In Groot-Britannië heeft dit Witboek ook vee! meeningsverschil doen ontstaan. Churchill en de zijnen hebben ronduit beweerd, dat zij de tegen woordige Indische politiek der regeering volkomen mislukt achten. Zij willen „sterke mannen'' naar In dië zenden, die met de bevolking een duidelijke taal spreken. In de Conservatieve Partij in Groot-Brit tannië vindt deze politiek steeeds meer aanhangers. Het is overigens een groote vraag, of het Britsche wetsontwerp het Indische probleem voorgoed zai kunnen oplossen. De Nationale Eenheid zal men in dit land wel nooit kunnen herstellen Een land. waarin minstens 200 dialecten gesproken worden en de bevolking in 2300 secten verdeeld is; een land, dat ongeveer 80 millioen Mohammedanen bevat, de Hindoes de groote meerderheid vormen zoo'n land kan moeilijk onmiddellijk de weldaden van zelfbe stuur genieten. De verstandige Indiërs zullen waar schijnlijk de voorloopige noodzakelijkheid van een Engelsch bestuur wel inzien. Swaraj blijft dus een opgave voor de toekomst, een doel, waaraan Gandhi zijn geheele leven gewijd heeft! Tot drie maanden voorwaardelijk en 1000 gulden boete veroordeeld. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde gister den conferencier en „zanger van het levenslied" C. P. wegens ontduiking van de inkomstenbelasting tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maan den met een proeftijd van drie jaar en tot een geld boete van f 1000. Het O.M. had drie maanden voorwaardelijk en f3000 gerequireerd. P. was 3 Jan. jl. bij verstek ver oordeeld tot drie maanden onvoorwaardelijke gevan genisstraf. Hij kwam van dit vonnis in verzet, zoo dat de zaak op 4 April jl. opnieuw diende. BLOEDIG FAMILIEDRAMA TE DRESDEN. Dinsdagavond tegen 11 uur heeft de 33-jarige hoe denmaker Goerner in do Haydnstrasse te Dresden, die sedert drie jaar werkloos is en wiens vrouw een half jaar geleden is overleden, na een woordenwis seling met zijn verloofde, zijn twee zoons van 8 en G jaar, die slapend in bed lagen, met een bijl ge dood, waarna hij met een kogel een einde aan zijn leven maakte. Een tienjarig dochtertje, dat in de zelfde kamer sliep, had Goerner ongedeerd gelaten. Zijn verloofde, die bij liet drama aanwezig was, waarschuwde onmiddellijk de politie. De Orient-Erprcss te Saloniki gestrand. Athene, 18 April (V.D.) Het personeel der Grick- sche spoorwegen heeft een 24-urige staking afgekon digd en is te middernacht in staking gegaan. De Oriënt Expres kon niet verder komen dan Saloniki. De regeering heeft afweermaatregelen genomen. Acht en zestig personen gedood. Peking, 18 April (V.D.) Uit Dolonor wordt gemeld, dat op een militaire post hij de stad Tsjinfoe een Chineesch kruitdepot door onbekende oorzaak in de lucht is gevlogen. Volgens tot nog toe ontvangen be richten zijn 68 personen hierbij gedood. Drie gewonden. Toestand van twee hnnncr hopeloos. Breda. Dinsdagavond omstreeks half zeven had aan den Vaartkant onder Leur een ernstig verkeers ongeval plaats. Een personen-nuto, komende uit de richting Breda, slipte nabij den spoorwegovergang aan den Vaart kant en kwam tusschen de' rechts van den weg ge legen tramrails terecht. Bij een poging om uit de rails te komen, sloeg de auto, welke een vaart van ongeveer 50 K.M. had, om en sloeg te»gen een boom aan den overkant van den weg. De auto werd ge heel vernield, terwijl de drie inzittenden ernstig wer den gewond. De bestuurder, de 62-jarige B. Kapelle uit Bruinisse kreeg een zware hersenschudding en ernstige in wendige kneuzingen, terwijl zijn beide beenen zijn gebroken. De naast hem zittende 51-jarige B. Jonker kreeg eveneens een hersenschudding en zware in wendige knuizingen. De derde passagier, de 47-jarige L. A. Jonker, bekwam aiieeen inwendig kneuzingen. Alle drie personen werden in bewusteloozen toestand naar het Diaconessenhuis te Breda vervoerd. Gistermorgen was de toestand van den 47-jarigen L. A. Jonker vrij gunstig, terwijl de toestand van de beide anderen hopeloos werd geacht De donkere schoonen verkiezen „blue" boven .„rouge". Adelaide (Australië). Mevrouw Baker, echtge- noote van Dr. J. R. Baker, die inet de Oxford-expe- ditie een bezoek aan de eilanden der Nieuwe Ilehri- den-groep heeft gebracht, heeft, teneinde de gewoon ten van de bewoonsters van do Nieuwe Hebriden te kunnen bestudeeren, gedurende ccnigen tijd haar intrek genomen in ecu hut bij acht hunner, op het eiland Gaua. Op haar terugreis heeft Mevrouw Baker in Ade- leide aan een journalist een interview toegestaan, waarin zij, onder meer, de volgende bijzonderheden van de bevolking vertelde. Des nachts werd haar rust dikwijls door de vrouwen verstoord, die de ge woontc hadden van tijd tot tijd op te staan, teneinde de vuren, dio zij voor zij gingen slapen, aanlegden, brandende te houden. Iedere vrouw had een vuurtje naast haar bed en daar zij allen geheel naakt sliepen moesten zij wel zorgen, dat de vuren hieven branden, daar zij anders tijdens de koude nachten niet warm zouden ziju gebleven. De bewoners van do Nieuwe Hebriden zijn, zoo zeide mevrouw Baker, dc aardig ste menschen die men ooit kan ontmoeten. Gedu rende den geheelcn tijd, dat ik tusschen hen heb doorgebracht, heb ik niemand met een onaangenaam karakter ontmoet." Do meisjes heblien van nature zwart, kroezig haar, doch zij maken het geel door het met kalk in te wrijzen. Zij dragen het haar kort, in een keu rige shingle. De meer gekunstelde vrouwen van da Hebriden zijn evenwel reeds zoover, dat zij het haar met peroxyde bleekon. Ook gebruiken do vrouwen wel schoonheidsmiddeltjes, maarzij verkiezen „blue" boven „rouge". Mogelijk doet dit het gebleekte haar, of de schoon heid van de donkere huid, beter tot zijn recht ko men. Tijdens haar verblijf op de Nieuwe Hebridon trok mevrouw Baker er vaak met de mannen op uit om op wilde varkens te Jagen. Ook werkte zij meerma len met dc vrouwen in de tuinen en verder leerde zij tal van recepten voor het bereiden van prikkelende spijzen kennen. Hoe goed, zij het ook niet alle be woners heeft kunnen vinden, van de insecten op de Nieuwo Hebriden moest mevrouw Baker niets heb- bben. „Zij verstaan mij de kunst van het bijten te goed", zoo besloot zij haar mededeeling." ERNSTIG VERKEERSONGEVAL BIJ ZWAAG- STEREINDE. Bojaarde fietser met gebroken armen en beenen opgenomen. Murmerwoude. Gistermorgen te omstreeks 11 uur reed de ruim 60-jarige W. Eizinga uit Dokkum per rijwiel op den voor het verkeer afgesloten weg naar Zwaagstereinde. Bij het passeeren van een auto geladen niet zand, geraakte hij onder de wielen van de auto. Met gebroken armen cn beenen werd hij op genomen en naar het ziekenhuis te Leeuwarden overgebracht. De toestand van het slachtoffer is zeer ernstig. Boeiende en orlgineele tentoonstelling in den Amsterdamschen Artis. Van 2129 April zal de Nederlandscbi Natuurlijk Historische Vereeniging afd. Amsterdam in den Amsterdamschen Ar tis een tentoonstelling houden van de flora en fauna der wereld. Het Is zóó bekend, dat de Arnsterdarasche Artls mooi is, dat bet eigenlijk overbodig is het nog eens te vertellen. Maar toch kwam ik weer onder de bekoring, toen ik dien zunnigen morgen er door slenterde. Kameelen waren aan het stoeien, een klein leeuwtje lag op een moltondeken te zonnen en liet rustig met zich sollen, een jouge olifant ste vende met opgeheven slurf op me af en liep teleur gesteld weg, toen hij niets kreeg, zeeleeuwen sneden door het water, een arend klapte met zijn vleugels, apen vochten met elkaar, een chimpansee wandel- do gearmd met een oppasser door het hok en de bloemperken waren zoo kleurig en vol geuren, dat ik bijna vergat waarvoor ik eigenlijk gekomen was; de tentoonstelling van de Ned. Nat. Hist. Vereeni ging afd. Amsterdam. Deze vereeniging burgemeester De Vlugt is er eerevoorzitter van houdt van 21 tm. 29 April een uiterst belangrijke tentoonstelling in de feestzalen van Artis. De bedoeling is ook den leek een duide lijk overzicht te geven van de flora en fauna der gcheele wereld. Op zeer suggestieve wijze gaat men te werk en maakt het den bezoeker mogelijk, op één middag een idéé te krijgen van de flora in de ver schillende werelddeelen en landen. Dé tentoonstelling was nog niet geheel klaar. Wel stonden reeds de voornaamste hoornen en planten gegroepeerd, maar de rotsen moesten nog getim merd worden, inplaats van duinen zag ik een kist met turfstrooiscl en de rivieren waren nog droog. Ook de paden, die tusschen dc verschillende landen doorloopcn, waren nog niet klaar. De gewone lam pen worden vervangen door kunstig aangebrachte schijnwerpers, die ieder plekje op een verschillende manier zullen belichten. De werkzaamheden geschie den onder de deskundige leiding van de hecren van Laren en Thim. Toch kreeg ik een veelbelovenden indruk; reeds nu waren er plekjes geschapen bijv. de Neder- landsch Indische hoek die in een woord prachtig waren. Maar laat ons bij het begin beginnen. Het allereerst ziet men een lïollandsche wei, een moeras met hoog riet omgeven en een typisch duin landschap. In de Veluwe stonden reeds enkele groene dennen, die hun harsige geur door dit gedeelte ver spreidden. Verderop torenden de bergen der Alpen op, waar weldra de verschillende karakteristieke hoo rnen en planten zullen verrijzen. Azië belooft prach tig te worden met de leikleurige bol ge wassen. Even als Zuid-Ainerika met dc orchidecënpracht. In Japan komt eveneens een typisch landschap en een klein gebouw tje zal het geheel nog markeeren. Zooals boven reeds gezegd: do Indische hoek is prachtig: een groote bananenboom met zijn frisch groene, geweldige bladeren, hooge bamboe en een scherp geurende kaneelboom zijn hier wel de mooi ste vertegenwoordigers van onze flora. Op den terugweg komen wij aan de Rivièra, waar hooge palmen staan en een kurkeik direct in het oog valt. Van de Rivièra naar Mexico is slechts één pas. Hier verdwaalt men tusschen de variëteiten der cac- teeëa. Bijzonder mooie exemplaren vinden wij hier, 2 a 3 meter iioog en zoo dik als jongo berkenboomen. De tentoonstelling eindigt met Zuid-Afrika. Helaas was dit deel nog niet klaar; alleen do oranjeboom zag ik opgesteld. Men zal zich afvragen: hoe komt de Ned. Nat. Hist Vereeniging aan deze kostbare boomen en planten? De grootste medewerking krijgt de vereeniging onge twijfeld van den Hortus Botanicus, die dc monumen tale gewassen afstond. Dit kan niet genoeg gewaar deerd worden en wanneer men er aan denkt, dat ver schillende tropische gewassen uit hun in den Hor tus speciaal geregelde vochtige atmosfeer zijn ge haald en twee weken lang in een door tientallen schijnwerpers verlichte zaal moeten staan, beseft inen, dat voor den Hortus een groote risico aan deze daad verbonden is. Verder leveren Boskoop en Groe- nekan resp. Chineesche planten en voor Noord-Ameri- ca bestemde coniferen. Doch behalve de typische flora zal iedere streek ook door haar dierenleven gekenmerkt worden. Vo- rcls en zoogdieren, nesten en holen zullen natuurge- irouw aangebracht worden. Ongetwijfeld slaagt men er volkomen In een uiterst boeiend overzicht te geven. Zoo veel mogelijk zullen dc boomen en planten geëtiketteerd worden, zoodat ook do leek de verschillende namen zal weten. Maar namen of geen namen, leek of geen leek, een ieder, die oog heeft voor natuurschoon en bcgccrig is mooie landschappen te zien, kan hier zijn hart ophalen. Want wat zegt een naam? De bananenboom, dc kurk eik, de orchideeën blijven even mooi ook al weet men hun namen niet Er is een regeling getroffen, die het mogelijk maakt, dat bezoekers van de tentoonstelling ook Artis kun nen bezichtigen en omgekeerd Door Dr. H. WESTERMAX. Gelijk wij onlangs meldden, heeft Mahatma Gandhi eijn aanhangers bevolen om nu eindelijk met weigeren ,van gehoorzaamheid aan de Engelsche regeering te Btaken. Dit besluit van den grooten leider staat nauw in verband met het voorstel van de Indische Congres- partij om de Swaraj-bewcging weer te doen opleven. jOp een onlangs te Delhi gehouden congres zijn de ilciders der CongresPartij met elkaar overeengekomen 'om voor de in November te houden verkiezingen ei- 'gen candidaten verkiesbaar te stellen. In principe Jioudt deze partij, waartoe ook Gandhi behoort, alle natinale eischen staande. Maar men wil den strijd (voor de vrijheid op een andere, elastischer wijze voort zetten. Geruimcn tijd geleden bleek het reeds noodza Ikelijk, een einde te maken aan den „Veldtocht dei- publieke ongehoorzaamheid" tegen de Engelsche over heid. Men had immers geen resultaat. Dc Indische nationalisten versplinterden slechts hun krachten en ■waarschijnlijk heeft de Mahatma dat goed ingezien nu hij vanuit Patna den aftocht blaast. Politieke nederlaag voor Mahatma Gandhi. Er zullen vele menschen zijn, die in dit besluit van Gandhi een zware politieke nederlaag van den Ma hatma zien. Met wrelke hoopvolle verwachtingen was •men in 1932 niet te velde getrokken! De Indische 'jeugd schaarde zich geestdriftig achter den Meester. Waar Gandhi verscheen werd hij enthousiast toege juicht. Gandhi heeft zich vergist. Het is niet de eerste en éenige vergissing in zijn lange leven. Beeds in 1933, toen Gandhi terwille van de paria's drie weken in hongerstaking ging, liet hij een voorbijgaande stop zetting der ongehoorzaamheid-beweging toe. Er be stond toen een groote mogelijkheid dat het tot politie ke besprokingen tusschen den Britschen Onderkoning, Lord Willingdon en den Mahatma zou komen. Swaraj: zelfbestuur dat is de eerste eisch van de Indische Congres-Partij. Gandhi heeft vorigen zo- aricr ongetwijfeld getracht de belangrijke eischen van de Congres-Partij door te zetten, doch hij mocht hier in niet slagen. Van een gesprek tusschen hem en 'Lord Willingdon kwam in het geheel niets. En in Groot-Brittannië kwamen de Jong-Conscrvatieven in opstand tegen Sir Samuel Iloare, den staatssecretaris yoor Indië, aangezien hij in Britsch-Indië de positie van Engeland aanmerkelijk slechter had gemaakt. In den laatstcn tijd was er in het geheel geen uitzicht op een verzoening van de Indische Nationalisten met de Engelsche regeering. Boycot zonder sncces. Reeds maanden geleden stond het vast, dat de Indische bevolking het niet geheel eens was met de methoden van non-coöperatie. Ilct Nationale Congres verloor in aanzien. Talrijke jonge Indiërs solliciteerden weer naar de goedbetaalde regeerings- betrekkingen. Met heimelijke zorg stelden de leiders der Congres-Partij vast, dat de boycot den Engel- schen weinig schade deed. Hier en daar kwamen de Engelschen weieens in ongelegenheden door de al- gomeene ongehoorzaamheid, maar voor het algemeen .bleef het succes, waarop Gandhi en de zijnen hoop ten. uit. Nu zal de Swaraj dus in een nieuwe gedaante op treden. Aan deze wederopleving der Nationale Par tij is de terugkeer van Mahatma Gandhi in de po litiek noodzakelijkerwijze verbonden. De Congres- Partij is nu uit nuchtere, politieke overwegingen op nieuw opgericht. Het Britsche wetsontwerp, dat in het gehate Witboek is gepubliceerd, willen zij uit alle macht bestrijden. Het Engelsche Witboek, dat na de mislukte Indië conferentie ontstond, belooft 'de Indische bevolking daarbij talrijke voordeelen, Uitvindingen van „onzen tijd", welke de Oudheid reeds kende Van Plato's wekkerklok tot Vitruvius' machinegeweer Zelfs de „penningautomaten" waren destijds reeds bekend. AI mogen de Assyriërs, de Baby- loniërs, de Indiërs, de Chincczen en Arabieren groote astronomen zijn geweest, die in sterrekundige berekeningen met betrekking tot kalenders, zons- en maansverduis teringen en in wijsbegeerte uit muntten, de techniek echter, zoo geiooven we allen, was ónzen tijd voorbehouden... De machine be hoort bij de twintigste eeuw, na dat de negentiende het tot oen be trekkelijk zwak begin op het ge bied der stoommachine had ge bracht. Werkelijk? Hier moge een kleine opsom ming van technische sensaties vol gen, die de grijze Oudheid reeds kende lang vóór Christus geboren was, of in ieder geval zeer kort daarna, en waarvan ónze tijd zich de uitvinding toeeigent. Marcus Graecus en zijn buskruit. In schoolboeken vertelt men, ook tegenwoordig nog, dat de monnik Berthold Schvvarz het buskruit uit gevonden heeft en wel in dc veertiende eeuw. Later gaf men toe, dat de Chineezen zich bij het vervaardigen van hun vuurwerk l»ereids van een mengsel bedien den, dat ons buskruit opmerkelijk nabijkwam. Inmiddels zou het ver geten zijn geweest... Dat klopt echter heelemaal niet. want anders had Marcus Graecus nooit het volgende recept kunnen schrijven: 1 deel kolofonium (hars) 2 deelen zwavel 6 deelen salpeter tot poeder wrijven, goed vermen gen met laurierolie. In een roer leggen. Aangestoken, vliegt het vuur in de richting waar het roer hegnwijst, en vernielt allqp op zijn weg... En heeft niet Kallinikos, de bes te springstofmeester, ten tijde van de verovering van Constantinopel, een bijzondere opdracht ontvangen, met zijn „Grieksch vuur" uit Helio- polis de belegeraars te bewerken? Dat „Gricksche vuur" was een duivclsch ding, dat zoowaar reeds houtskool bevatte. 120 „pijlschoten" per minuut. Men moet zeker wel tot dc schrifturen van den Grickschcn mathematicus Hero, ongeveer 200 jaar v. Chr. of tot de aanteekenin- gen van den speculant en ver moedelijk in Egyptische opdracht werkenden spion Pliilo Judaeus, 20 jaar v. Chr., of tot den Romein- schen architect Vitruvius ondei keizer Augustus teruggaan om de eerste sporen van een mitrailleuse te vinden! Weliswaar niet voor kruit en ko gels, want destijds was men wat zachtaardiger en schoot alleen nog /naar pijlen in zijn tegenstander.1; ribbenkast. Maar machinegeweren voor pijlen had men wél: een kruk spande telkens weer snel het slap geworden koord van den boog en bracht tege lijkertijd een nieuwen pijl in het schietkanaal... Men schat, dat aldus, onder gun stige omstandigheden, 100 tot 12fi pijlen per minuut afgeschoten kon den worden. De automaat voor „gewijd water." Dezelfde zoo juist genoemde wis kundige, Hero,, vond in een tem pel in Egypte een inrichting, wel ke hij terstond, in verbetorden vorm, in Griekenland in gebruik deed stellen. liet was een auto maat, welke de Egyptenarcn op hun beurt van de Indiërs overge nomen hadden. Als men een be paald muntstuk er in wierp, dan stroomde uit een huisje eenig ge wijd water. De constructie was precies hetzelfde als die, welke wij voor onze chocola, sigaren, siga retten, kauwgom, broodjes mét... opnieuw hebben „uitgevonden"! Ja, er werd zelfs over geklaagd, dat bedriegers met valsche pennin gen „werkten" en op die manier den tempelautomaat bedrogen. In hoever die automaten ook nog op andere wijze toepassing vonden,- is onbekend. Blijkbaar wenschte men ze niet „in den handel" te zien om te voorkomen, dat ze voor andere doeleinden gebruikt werden om het monópolie niet te schaden en om den tempel het voorrecht van zijn klein „wonder" te laten be houden. „Hoeveel wijst de taxiklok aan?" Ook deze interessante vraag van het „taxivrachtje" behoort niet ex clusief tot dezen tijd! Wét zij aanwijst? Het afgelegde aantal ki- Icmelers of het bedrag, dat men schuldig is geworden, 't Komt ei genlijk precies op 't zelfde neer. i In de Oudheid noemde men zulk een apparaat een ho do meter en telde daarmee nauwkeurig het aan tal omwentelingen der wielen of raderen, dat door een wijzer werd aangewezen. Eén ding is echter tot dusver niet opgehelderd: hoo groot de grondtax hij deze door dieren of menschen getrokken voertuigen was, en dit zal den chauffeur ipteresseeren hoe de wachttijd berekend werd. Want laten dóór- loopen kon men deze klok nog niet. Wellicht gebruikte men voor dien tusschcntijd een zandloo- per. Als Plato zich niet wou verslapen De Grieksche wijsgeer Plato leef de klaarblijkelijk een weinig te vroeg, of hij vond het zijner on waardig in een taxi te rijden. An ders had hij gewis wel iets uitge vonden om den „wachttijd" te be rekenen. Want zijn wekkerklok ge tuigt ervan, dat hij ongewoon veel verstand van werktuigkunde had. De wekker werd met water gedreven. Er bestaan nog heden ten dage z.g. waterorgels welke men naar 't principe van Ktesibios, die om streeks 170 jaar voor Chr. in Alcxandrië leefde, nógeconstrucerd heeft. Het water wordt hier tot re geling van den winddruk voor het orgel gebruikt. liet principe moet echter niet nieuw geweest zijn, want Plato die immers 400 v. Chr. leefde benutte de watermassa, als er een bepaald gedeelte van afgevloeid was, om met de door den druk van de afvloeiende massa verkregen windkracht een fluittoon te ver krijgen, die hem zelfs uit den gezondstcn slaap deed opschrik ken. Wij zouden nog voort kunnen gaan met te vertellen van de tech nische wonderen, die men reeds 'ang en lang vóór ons ontdekt had: van de telegrafie; van de breede, effen, van ijzeren spoorstaven voorziene straatwegen der Egyp tenarcn; van de artetische putten; van de vliegers dor Chincczen, wel ke zij, naar hun vorm, „vliegende draken" noemden. Later .opnieuw' uitgevonden door Archytas van Ta rente omstreeks 400 v. Chr. De vlieger van onzen tijd had groote wetenschapelijkc waarde gekre gen voor het onderzoek der hooge- re luchtlagen. Totdat de stratosfeer ballon kwam! En nog veel meer verbazende dingen. Er zal echter aan al deze me mento's weinig of geen aandacht worden geschonken; op zijn best zullen wij ons in het vervolg mis schien nog eens even bedenken al vorens met een soort van (overi gens begrijpelijken) ophef van „on ze groote eeuw der techniek" te spreken.

Schager Courant | 1934 | | pagina 6