Overzicht De wegen in Noord- Holland. De Bongerd in bloei. NOORD-HOLLAND. INBRAKEN IN HET GOOI. Gevaarlijke beesten. Tertiaire wegen laten nog veel te wsnschen over. Staking in Denemarken mislukt. Stierengevecht op de eerste verdieping. Opstandige boeren in Italië. van de in 1934 aangelegde landbouwproef- velden in het ambtsgebied Hieronder volgt een opgave van die próefvelden, welke zijn aangelegd in samenwerking met of uit gaande van den Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst voor de provincie Noord-Holland. Een gedeelte van de proefvelden met rassenver* gelijkingen is opgezet in samenwerking met het Instituut voor Plantenveredeling (I. v. P.) te Wage- ningen en een ander deel met de Centrale Proel- polder-Commissie voor Noord-Holland (C.P.C.) De overige proeven zijn opgezet door de voorlichtings- diensL A. Bemestingsproeven. 1. Stikstof op grasland. Vergelijking diverse stikstofvormen. De meststoffen zijn aangeduid met de volgende afkortingen. Zwavelzure Ammoniak za; Kalksalpeter ks; Chilisalpeter ch; Ammoniaksalpeter as; Kalk- ammonsalpeter kas. Het aantal herhalingen der objecten bedraagt 3 tot ft. Proefnemers: P. v. Diepen te Schagen met: za; ks; ch; as; kas, (voortzettingen van 1932); J. Köhne te den Beemster met: za; ks; as; za kalk, (voortzetting van 1932}; D. J. de Graaf te Den Helder met: za; ks; ch; as; kas, (voortzetting van 1932): J. Schilder te 't Zand met: za; ch; as, met en zonder kalktoediening, (voortzetting van 1931); C. Poel te Castricum met: za; ks; as (een-jarige proef C.P.C.) J. Tromp te Zuiderwoude, gelijk aan de proef Poel. 2. Kalibemesting op grasland. Vergelijking opklimmende giften kalizout 40 Proefnemer: S. IJff te Krnmmenieöijk. Proef in vijfvoud, voortzetting van 1931. Vergelijking: kalibemesting tegenover geen kali toediening, waarbij tevens de invloed van verschil lende tijd van aanwending wordt nagegaan. Proefnemers: D. Blaauboer te Burgerbrug; H. v. d. Sluis te St. Maartensbrug: C. N. de Wit te Stolpen; C. Tiel te Oudesluis: J. Glas Gz. te Hoogwoud; G. Glas Gz. te Hoogwoud. 3. Fosforzuurbemestng op grasland. Vergelijking van opklimmende hoeveelheden; proe ven in vijfvoud. Proefnemers: S. IJf te Krommeniedijk; Jb. Eriks Ie Schagerbrug. Onttrekkingsproefveld. Proefnemer: Alb. Schilder te Stolpen. 4. Kali- en fosforzuurbemestlng op grasland. Vergelijking van combinaties van kunstmeststoffen met of zonder kali- of fosforzuur. Proefnemers: W. Zee te Noord-Beemsier; J. C. Bak ker te Middén-Beemster. Proeven met drie herhalingen. 5. Stikstofbemesting op bouw land. Vergelijking van diverse stikstofvormen. Proefnemers: G. H. Geerligs, Anna Patilownapolder met za; ks; ch; as. Gewas suikerbieten. Proef in vijf voud. (éénjarig). C. de Ruiter, Hoofdweg 197, Hoofd dorp, met za; ks; as. Proef in viervoud. Gewas sui kerbieten. C. de Ridder te Hout rakpolder. Zie proef C. de Ruiter. Gewas: aardappelen. Deze laatste 2 proeven staan onder leiding van Ir. P. A. den Engelse te Hoofddorp. 6. Fosforzuurbemesting op bouwland. Vergelijkingen van diverse fosfaat-meststoffen. Proefnemer: G. H. Geerligs te Anna Paulownapol- 'der. Groote perceelen in tweevoud. Opklimmende fosfaatbemestingen. Proefnemers: J. Knook te Halfweg (met div. vor men gewas tarwe)Th. Knook te de Purmer. gewas tarwe; A. Commandeur te Zuid-Schermer met slak- kenmeel. Gewas tarwe. Bij de laatste 3 proefnemers zijn tevens opklim mende kali-giften, al of niet gecombineerd met fos- forzuur-bemesting in de vergelijking opgenomen. 7. Kalibemesting op bouwland. Vergelijking van opklimmende kaligiften. Proefnemers: R. C. Schenk, Gr. IJpolder, Gewas tarwe. Zie verder onder fosforzuurbemesting op bouwland. Bovendien is op diverse plaatsen eon oriënteerrnd onderzoek gaande over de noodzakelijkheid van het al of niet gebruiken van kali op wintertarwe. De Rassen, benevens andere proefvelden zullen in een volgend overzicht worden gepubliceerd. De Rijkslandbouwconsulent voor Noord-Holland, Ir. G. J. LIENESCH. PIJN IN DE LENDENEN. Als gij niet slapen kunt van de pijn in uw rug, als gij bij uw werk ook voortdurend gekweld wordt door doffe of stekende spierpijn, en gij last hebt van een afgemat gevoel, hoofdpijn, duizeligheid en derge lijke verschijnselen, is dit een toeken, dat de organen, welke het urinezuur uit het bloed dienen af te voeren, traag werken of verzwakt zijn. Dit urinezuur kan zich dan naargelang van het gestel van den lijder af zetten in verschillende deelen van het lichaam en ver schijnselen als de bovenstaande veroorzaken. Grijpt gij niet spoedig in om het kwaad in zijn aanvang te stuiten, dan kan het zich steeds verder uitbreiden en wordt gij een slachtoffer van chronische rheumatiek of andere ongewcnschte verwikkelingen. Neemt bijtijds uw maatregelen en gebruikt het middel, dat reeds zoo talloos velen geholpen heeft en dat wetenschappelijk samengesteld, reeds jarenlang bewezen heeft aan zijn doel te beantwoorden: Fos tèr's Rugpijn Nieren Pillen. Personen uit uw eigen omgeving zullen u bevestigen, dat zij inderdaad hun gezondheid volkomen herkregen door het gebruik van dit alom bekende middel. Stelt het niet langer uit, doch haalt vandaag nog een doos gij zult ons dankbaar zijn voor dien raad. Verkrijgbaar bij apothe kers en drogisten h. 11.—, f 1.75. en f3.- p. doos. omzetbelasting in begrepen. Let vooral op den juisten naam. Naast de rijkgekleurdc bloemenvelden is do bloei tijd der vruchtlKximen het tweede groote feest van het blijde voorjaar. De A.N.W.B. Toeristenbond voor N'eederland schreef ons nog dezer dagen, dat nu een waarlijk zomersche warmte ons land heeft gekoesterd, alle deelen, waar een vruchtbare bodem de vruchtboomen laat gedijen, zich hebben gelooid met een rijk bloesemkleed. Het witte tapijt, dat weer uitgespreid zal worden, is niet zoo egaal, stil en zwijgend als dat van een landschap onder de sneeuw, maar, in de omzooming van bet lichtgroen van jonge struiken en allerlei veldgewassen zal het leven, sprankelen en blij tin telen, vooral wanneer het uitspansel een strak blau wen hemel geeft. Al die witte kruinen vormen dan weer de uitingen van levensblijheid en verjonging, In hun vreugde van te leven zullen de boomen, uit de tien dubbele rijen in de hongerden, de teere, fijne bloempjes als bruidsuiker strooien over den bodem, waarin dan ook reeds madeliefjes, dotter-, en Pinksterbloemen haar kopjes opgestoken hebben. Wanneer er maar één klein zuchtje wind is of eenige merels zich op de ranke takken en twijgen zachtjes wiegen, zullen de donzige kelkjes bij hon derdtallen neerdwarrelen gelijk de confetti-snipper tjes op een feestdag! Wondermooi wordt het schouwspel van den bloei vooral in don glans van een stralende zon. Schit terend zal weer de aanblik zijn welken men er op heeft van de kronkelende bandijken langs Waal en Rijn. De politie te Bussum doet weer eenige vangsten. De Bussumsche politie heeft weer eens eenige goede vangsten gedaan. In den nacht van Zaterdag op Zon dag hebben inbrekers een bezoek gebracht aan het kantoor dér N.V. Uitg. Mij. G. A. .1. van Dishoeek aan den Nieuw 's-Gravelandscbeweg te Bussum, welke inbraak in verhand met het onderzoek niet kon wor den gepubliceerd. De inbrekers drukten een met zeep besmeerde ruit in en doorzochten grondig do bureaux en braken de kasten open. Bij deze groote wanorde moest het echter blijven, want de uitgever had geen geld bewaard in een 's nachts onbeheerd zijnd kantoor. Een door de politie ingesteld nauwkeurig onderzoek wees tenslotte uit dat een tweetal zwervers, die on langs in deze omgeving verbleven, mogelijk wel de daders konden zijn. Naar hun verblijfplaats werd een onderzoek inge steld en het kwam uit, dat zij op het politiebureau ie Hilversum een nacht voor do inbraak hadden over nacht. Een hunner, een zeer berucht recidivist, aldus de Msb., zekere d. R. werd op verzoek te Zeist aangw houden en naar Bussum overgebracht. Aanvankelijk ontkende hij iets met de inbraak uitstaande te heb ben, doch tenslotte gaf hij toe wel bij de Uitgeverij te zijn geweest. Alhoewel de achtergelaten sporen an ders uitwijzen, blijft hij hardnekkig ontkennen de -in braak gepleegd te hebben, doch beweert dat zijn met gezel, zekere W. het heeft gedaan. De politie heeft thans opsporing en aanhouding van W. verzocht, terwijl de R. op transport gesteld is, ter beschikking van den Officier van Justitie. De politie deed nog een vangst, Eenigen tijd geleden deed een winkelierster aangifte bij de politie dat uit haar zaak eenige japonnen wa ren ontvreemd. Aangezien er zeer weinig aanwijzingen waren, vond de politie den dader niet Woensdagmiddag echter werd aan het politiebureau telefonisch aangifte gedaan, dat bij een bonthandelaar in de Heerenstraat een bont was gestolen. De dadereo werd gevat en vastgehouden tot de politie kwam. Bij de daderes was echter een man en beiden werden naar het politiebureau geleid. Want vooral in de Betuwe zal de jubel periode dor komende lentedagen weer op haar mooist zijn. Fan tastisch als in een Japanschcn toovertuin Dichter bij huis. Voor wie liever niet naar Gelderland of Limburg gaat, kan ook dichter bij van de bloesempracht go- nieten. De Beemster is vanouds beroemd om zijn bloeien de boomgaarden; zooals men weet is dit het gebied ten noorden van Purmerend. Een zeer mooien tocht doet men, door van Amsterduin uit den weg door de Zaanstreek te nomen (overvaren bij Hembrug), dan volgt men den hoofdweg door de Wijde Wormer om bij het typische stadje Purmerend den Beemster te bereiken. Vandaar volgt men de A.N.W.B.-wegwij zers .Alkmaar" en rijd zoo over Midden-Becmster. Groot-Schermer en Schermerhorn naar den polder de „Schermer Zoo bereikt men in korten tijd Alk maar. Dc Bangert. Met den vorigen tocht is een bezoek aan de Ban gert te combineeren. Van Schermerhorn volgt men dan de wegwijzers „Hoorn Van Hoorn uit make men den rondrit over Wester Blokker, Westwoud en Zwaag, terwijl men wellicht dc verleiding niet kan weerstaan om ook nog een kijkje te gaan nemen in den Wieringermeerpolder. Het bleek, dat dc dader een Duitsche was, die zon der geldige papieren over de grens was gekomen en in Amsterdam kennis had gemaakt met zekeren K. Beiden waren er op uitgetrokken om kleedingstukken uit winkels weg te nemen en brachten daartoe reeds vorige week een bezoek aan diverse winkels. K. blijft ontkennen iets met deze zaken uitstaande te hebben, hoewel diverse personen hem herkennen. Dc daderes beweert dat K. mdcplichtig is aan deze feiten, heeft bekend het bont te hebben ontvreemd. Het bont is in beslag genomen. Beiden zijn ter beschikking gesteld van den Officier van Justitie. Groote, zwarte, bijtende spinnen. Val len de bewoners van Antofagaste aan. Reuter meldt uit Santiago de Chili: De stad Antofagaste wordt geteisterd door een invasie van heel groote vergiftige spinnen, die de bewoners aan vallen en bijten, waarbij groote wonden ontstaan, als van een houw met een mes. Twintig personen, waaronder 9 kinderen, worden reeds aan deze wonden in het ziekenhuis verpleegd. Men heeft dit soort spinnen tot dusver nog niet ge zien. De artsen hebben de regeering te Santiago dringend om hulp verzocht en verklaren machteloos te staan tegenover deze invasie van groote zwarte spinnen van het meest virulente soort. De regeering heeft deskundige medische hulp toe gezegd en de artsen te Antofagaste verzocht te trach ten zulk een spin levend te vangen. PARLEMENTAIRE ZEDEN IN SPANJE. Reuter meldt uit Madrid: In de Kamer zal een krachtige electrische bel wor den geplaatst, die in werking zal worden gesteld, wanneer bij stormachtige vergaderingen de stem van den voorzitter niet meer te vernemen is. De voorzitter zal deze bel van zijn zetel af kunnen bedienen en de installatie is zóó gemaakt, dat de bel blijft liiiden totdat de gemoedereu der afgevaardig den gekalmeerd zijn. Nieuwe financiering van het Wegenfonds. Op bespoedigde uitvoering van het Wegenplan aangedrongen. Eenige leden der commissie uit de Prov. Staten van Noord-Holland hebben er bij Ged. Staten op aangedrongen de uitvoering van het wegen plan nog meer te bespoedigen, niet slechts uit een oogpunt van werkverrui ming, doch ook ter verdere verbetering der tertiaire wegen, welke nog veel te wenschen overlaten. Sommige leden meenden ernstig te moeten betreu ren, dat de voorgestelde wijziging der financiering van het wegenfonds mede inhoudt, dat na 1 Janua ri 1935 ook voor andere uitgaven dan die, welke door grondaankoop en schadesnijdingen benoodigd zijn, zal worden geleend. Reeds in 1912 zal het volle be drag voor rente en aflossing op de provinciale be grooting drukken, dus vrijwel geheel ten laste van hot nageslacht komen. Gedeputeerde D. Ko o i m a n herinnerde er aan, dat Noord-Hölland het eenige gewest is, dat zich rechtstreeks uitgaven getroost voor tertiaire wegen, n.l. voor 1934 f 250.000. Wat het gedeelte van het to tale wegenplan betreft, dat nog niet in uitvoering is, zijn de kosten op ongeveer f 2.000.00Q geschat, zoodat dit slechts een klein onderdeel betreft. Het venstrek- ken eener juiste opgave van de bedragen, die bij uitvoering gunstiger geworden zijn. dan de aanvan kelijke raming is niet gemakkelijk. Wat de tegen vallers betreft, deze bedragen tezamen f 1.400.000. Dc jaarlijksrhe onderhoudskosten bedragen thans ongeveer f 200.000. Met gerustheid kan worden ver wacht, dat een groot gedeelte der f 700.500, waarop de rechtstreeksche uitkeering van het Rijk uit de wegenbelasting aan de provincio geraamd wordt, voor rente en aflossing beschikbaar zal blijven. Mede in verband hiermede kan niet worden toegegeven, dat de vermeenlering der provinviale schuld met pl-m. f 15.Ö00.00(f, zelfs in het meest ongunstige ge val, aan de provincie een ondragclijkcn last zal op leggen. Iiier is niet sprake van partipclen wegenaanleg, doch van een geheel hieuw en systematisch plan, gelijk dit na het Napoleontisch tijdperk niet meer heeft plaats gehad, dat thans is aanvaard. De kosten hiervan moeten naar alle redelijkheid over vele ja ren worden verdeeld en niet uitsluitend op de pro vinciale middelen gedurende den tijd van aanleg drukken. De heer Kooiman merkte voorts nog op, dat het rcagoeren tegen de voorgestelde financiering, be snoeiing op andere onmisbare uitgaven zou kunnen ten gevolge hebben en ten slotte tot vertraging der werkzaamheden aanleiding zou kunnen geven, waardoor de zoo gewonschte spoedige afwerking van het gehoele plan zou bemoeilijkt worden en de zoo gewenschte werkverruiming hierdoor afbreuk zou worden gedaan. De commissie adviseert ten slotte tot aanvaarding der voordracht. Verzoek om weer in dienst to worden genomen. Kopenhagen: In een zitting van vertegen woordigers der zeelieden- en stokers ter groote vaart {s besloten dat de voorzitters der organisaties onder handelingen zullen aanvangen met de werkgevers. Van de zijde der zeelieden en stokers wordt voor de hervatting der werkzaamheden slechts de eisch ge- steld. dat allen die in verband met de staking werk loos zijn geworden weer in dienst moeten worden go- nomen. Het publiek in verrukking. In een hoofdstraat van Madrid is bij een transport een stier, bestemd voor stierengevechten, losgebroken. Hij dreef de voorbijgangers op de vlucht en drong een huis binnen. Hij wandelde zelfs de trap op naar de eerste verdieping, waar hij het meubilair grondig ver nielde. Een politie agent nam tenslotte den strijd te gen het woedende dier op. Hij bleef overwinnaar en bracht het publiek in verrukking, door den stier vol gons de regelen der toreadorskunst tot overgave te dwingen. De geestdriftige menigte droeg hem op de schouders door de straten. Militairen houden dorp in bedwang. De Romeinsche correspondent van den „Daily He rald" doet mededeeling van een opstand in een dorp 'n Midden-Italië. Wanhopige economische toestanden hebben do bevolking van Pratola tot ernstig verzet tegen de overheid gebracht. Het dorp was zwaar ge troffen door do crisis in den landbouw, en bovendien door de aardbeving van het vorige jaar. Hoewel de re- gecring het dorp van belasting had bevrijd, gingen de plaatselijke autoriteiten door met deze te heffen. Een troep dreigende boeren verscheen voor het stadhuis, en drong er binnen. Er werd met steencn ge smeten en groote schade aangericht. Eenige carabi nieri werden in hun kazerne belegerd; zij telefoneer den om hulp. Uit Aquilia kwam hulp, en, daar de be volking volhardde in haar dreigende houding, be gonnen de troepen te schieten. Volgens de officicelc mededeeling zijn er vier gewonden en één doode, men vreest echter, dat het aantal slachtoffers grooter is. Het dorp wordt nu bezet gehouden door militairen. De onrust is nog groot.

Schager Courant | 1934 | | pagina 16