Uitdagend Japan. Internationale samenwerking. KIJKEH ,s KOOPEn tij CLOECK 89 LIJKEN GEBORGEN. GEEN VERRUIMING DER WINKELSLUITING. Brutale inbraak te Amsterdam. Barthou's bezoek aan Polen. Bij een te kort aan gras Dilünger weer in actie. KORTE BERICHTEN. Dinsdag 24 April 1934. Postrekening No. 23330 SCHAKER 77ste Jaargang. No. 9470 COURANT. Int. Telef. No. 20 DM blad verschijnt viermaal per week. L)in*rtag. Woensdag. Donder dag en Zaterdag Bij inzending tot s morgens 8 uur worden Adver tpiinén nog zooveel mogelijk in het eerst uil komend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v h. P Trapman Co., Schagen. 10 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f180 Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TI6N van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewljsno. Inbegrepen*. Groot e letters worden naar plaatsruimte berekend. Sensationeels verklaring van ambassadeur Salto. - Geen verdragen van China met derden zonder goedkeuring van Japan. No# steeds wijdt de Amcrikaansche pers bijna da- gelijks beschouwingen aan de Japansche verklarin gen over de Chineesche kwestie. Men begint den toestand in het Verre Oosten, die zich sedert de er kenning van de Sovjet-Unie eonerzijds en het begin van een vriendelijke notawisseling anderzijds eenigs- zins scheen te ontspannen, opnieuw als buitenge woon ernstig te beschouwen. Tal van bladen wijzen erop, dat terwijl de Verecnigde Staten zich ineer en meer uit Latijnsch Amerika terugtrekken, Japan 'n politiek proclameert, die de Monroe-leer verre in de schaduw stelt. Terwijl eergisteren nog twijfel heerschte over de beteekenis van de Japansche verklaring en vele Amerikanen de/.e in wezen als niets nieuws en niet verontrustend beschouwden, ziet men de zaak thans ln een nieuw licht door een verklnrinR van den Ja- p&nschen ambassadeur te Washington Saito in een interview met de „Washington Star". Saito verklaarde, dat Japan voortaan aanspraak maakt op het recht om te protesteoren, indien China onderhandelingen met andere staten voerde. Japon zou elke overeenkomst, die een derde mogendheid tegen het protest van Japan in het China zou slui ten, als een onvriendelijke daad beschouwen, wat volgens het diplomatieke spraakgebruik de laatste stap voor het afbreken der betrekkingen beteekent. Japan eischt, voortaan bij alle onderhandelingen van derde staten ol vertegenwoordigers daarvan met de Chineesche rcgccring gehoord te worden, want de Chineesche regcering is niet in staat, haar eigen zaken te regelen, zooals de choatische toestanden in China bewijzen. Aanleiding tot de afkondiging van dit Japansche protectoraat over China was volgens Saito o.u. het plan van een groep Fransche bankiers tot verstrek king van een leening aan China, die naar de mee ning van Japan niet «Ie pacificatie van China, doch het streven der Chineesche generaals ten goede zou komen en don vrede in Oost-Aziö bedreigen. Japan heeft niets tegen het leveren van Amerikaan- sche tarwe en katoen nnn China, hoewel het precies weet, dat de Chineesche regeering goederenvoorra den, die zij op credict krijgt, verkoopt en de op brengst voor den aankoop van wapens en munitie zal gebruiken. Japan weet ook, dat de met Ameri- kaansche hulp aangelegde vliegvelden en de uit Amerika'betrokken vliegtuigen tegen Japan gebruikt zullen worden. In de toekomst zal Japan in derge lijke gevallen China om rekenschap vragen. Interview maakt grooten indruk in de V.S. De correspondent van de „Times" te Washington verklaart, dat het Interview van Saito met den „Washington Star" over de houding van Japan te genover China en de groote mogendheden in offici- eele kringen even grooten indruk heeft gemaakt als de verklaring van den woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandschc zaken. Iets. wat eerst nog voor een proefballon gehouden kon worden, blijkt thans weloverwogen politiek te zijn. IToe andere souvereine mogendheden, geheel afge zien van de houding van China zelf, zich hiermede kunnen vereenigen, is den Amerikanen nog een raadsel. Een officleele Amcrikaansche verklaring Is even wel niet ie verwachten vóór deze Japansche uitlatin gen oficieel zijn meegedeeld. Ook dan is het evenwol niet waarschijnlijk, dat de Amerikaansche regeering een houding zal aannemen, welke afwijkt van de houding van andere mogendheden. Chineesche verontwaardiging. Sjanghai, 22 April. In Chineesche kringen bh|ft diepe verontwaardiging heerschen over de ver klaring van den Japanschen minister van buiten- landsche zaken betreffende de Japansche politiek ten opzichte van China. In kringen der regeering van Nanking achtte m ondeze verklaring een zeer ernstigen aanval op de belangen van do mogend heden in het Verre Oosten. Nanking hoopt, dat alle mogendheden, die hierbij betrokken zijn, gemeen- Bij de mijnramp in Joego-Slavië. Omtrent de ontzettende mijnramp in Joego-Slavië. (zie ook elders in dit nummer), deelde een ooggetuige nog mee, aldus seint Reuter aan de Engelsche bla den, dat uit de opening van de mijn plotseling een geweldige vlam kwam, gevolgd door twee dikke zwarte rookkolommen. De wanhoop onder de vrouwen was onbeschrijfe lijk; de politie moest velen van haar met geweld van den ingang vandaan houden, om te voorkomen, dat zij met de reddingsploegen meegingen. Een dergelijke mijnramp is in Joego-Slavië nog niet voorgekomen. Volgens de laatste berichten, meldt Reuter, zijn thans 89 lijken geborgen. Doodenlijst stijgt nog steeds. Reeds 109 lijken geborgen. Volgens de laatste berichten uit Belgroda had men Maandagavond reeds 109 lijken geborgen. De red dingswerkzaamheden worden nog steeds voortgezet. Voor de nagelaten betrekkingen van de om het leven gekomen mijnwerkers heeft koning Alexnnder 100.000 dinar (ongeveer 3400 gulden) ter beschikking gesteld. schappelijk stappen zullen doen tegen het gevaar van een nieuwen aanval van Japan. Verklaring van Japan te Genève. Genève, 23 April (V.D.) De Japansche verbin dingsofficier, toegevoegd aan den Volkenbond, Yo- koyama, heeft een verklaring afgelegd, waarin ge zegd wordt, dat Japan vastbesloten is de verant woordelijkheid op zich te nemen voor den vrede in Oost-Azië, in samenwerking met de „Aziatische" mogendheden. De belanghebbende mogendhen waarschuwde spr. voor net gevaar van ondernemin gen die dt gisting van binnenlandsche of buitcn- lanusche rnoetltjKheaen voor China zouden bevorde ren. Yokoyama zette verder uiteen, dat Japan niet voornemens was een onafhankelijk land onder voog dij te plaatsen, doch met China op vriendschappc lijkc wijze de geheele verantwoordelijkheid wilde doelen voor de handhaving van den vrede. Een grool gedeelte van China is het eens met deze opvattin gen, doch zekere elementen verzetten zich er tegen. Vriendelijkheid de juiste politiek. Gister zijn in het Engelsche Lagerhuis verscheidene vragen gestold me! betrekking tot de gevoerde poli tiek van Japan in het Verre Oosten. In antwoord op deze vragen verklaarde .Simon, dc minister van Bui tenlandschc Zaken, dat hij voorloopig do juisic po litiek achtte een vriendschappelijke tnedcdeeling te doen aan do Japansche regcering. NEDERL INDIë EN JAPAN. Handelsbesprekingen uitgesteld. Naar V.D. meldt, is do Nederlandsch-Indisch-Ja- pansche handelsconferontic, die op 29 Mei a.s. te Soerabaja zou worden gehouden, tot nader bericht uitgesteld. I)e conferentie zal nu, naar te Tokio verluid, ln dc mAand Juni worden gehouden. WIJ REPAREERENÜ! en breien ALLE soor ten WOLLEN kleeding. Kousen en Sokken, (ook de allerfijnste) Voor nleuwwerk zijn wij No. 1. JAAP SNOR, Znldstraat, Den Helder. Voor SCHAGEN: bij C. DE MOEI.. Noord. Vandaag zal ln de Tweede Kamer blijken of het ontwerp al of niet op de agenda komt. Naar de Ilaagsche corr. van de „Tel." verneemt, loopt in parlementaire kringen het gerucht, dat hel wetsontwerp tot verruiming van de Zondagssluiting niet op de agenda van de Tweede Kamer zal worden geplaatst, omdat minister Colijn op de behandeling van het door den heer Verschuur ingediende voorstel geen prijs zou stellen. Dit gerucht heeft eenige ver wondering gewekt, daar de schriftelijke stukken een passage bevatten waaruit men mag opmaken, dat het geheele kabinet het met den heer Verschuur, die zijn beslissing eerst na rijpelijk en langdurig overleg nain, eens was. Intusschcn is wel gebleken, dat men speciaal van anti-revolutionnairc zijde weinig ingenomen was met het ontwerp met name de heer Van den Heuvel heeft zich daarover zeer positief uitgelaten. Hedenmiddag is er regeling van werkzaamheden in de Tweede Kamer. Mocht daarbij de voorzitter het winkclsluitingsontwerp inderdaad niet op de agenda plaatsen, dan zullen de voorstanders van de nieuwe regeling onmiddellijk inlichtingen aan den voorzitter vragen. Men mag dus verwachten, dat heden te één uur zal blijken of het eenigszins onwaarschijnlijke ge rucht inderdaad eenigen grond van waarheid bevat. Op klaarlichten dag voor i 2000 aan sie raden en geld gestolen. Gister is op klaarlichten dag in een woning aan de Nassnukude te Amsterdam een brutale inbraak gepleegd. Mevrouw R., die te ongeveer half drie haar huis had verlaten, trof bij haar terugkomst te onge veer vier uur, de grootste wanorde in haar woning aan. Verscheiden kasten en Inden bleken te zijn open gebroken en doorzocht, terwijl de inhoud over den grond lag verspreid. De Sowjets wachten het resultaat van diens reis al. Naar uit Moskou verluidt, heeft de Sowjct-regeering besloten voor de beantwoording van de vraag of Rus land znl toetreden tot den Volkenbond, af te wachten wat het bezoek van Barthou, den Franschen mi nister van Buitenlandsche Zaken aan Warschau en Praag zal opleveren. Naar Reuter uit Warschau meldt, bericht de offi- cleuse „Gazeta Polska", dat de onderhandelingen over de verlenging van het Russisch—Poolsche non-agres- sie-pact met 10 jaar gunstig verloopen; binnenkort kan men een tot stand komen van de overeenkomst verwachten. Bij president en premier. Maandag heeft Barthou een bezoek gebracht aan den Poolschen minister-president. Later werd Barthou ontvangen door den president der Poolsche repu bliek. Maandagmiddag werd Barthou door maarschalk Pilsoedski ontvangen. Aan dc bespreking, die onge veer iy2 uur duurde, namen de minister van Buitenl. Zaken Beek en zijn plaatsvervanger en de Fransche ambassadeur deel. Barthon ontvangt de pers. In een gesprek met persvertegenwoordigers zeide Barthou volgens Reuter o.a., dat hij overtuigd was, dat Frankrijks weigering om de herbewapening van Duitschland te legaliseeren den wereldvrede diende. Omtrent de FranschPoolsche betrekkingen ver klaarde Barthou: „Er zijn moeilijkheden, dat is een feit, maar de vriendschap, die ons vereenigt, is in tact: zij is even onverbrekelijk in 1934 als in 1921. Bij de ontvangst van journalisten in de Fransche ambassade verklaarde Barthou nog: Frankrijk streeft naar vrede, wenscht geen verovering van gebied, maar is besloten zich te verdedigen. Door zekere ontwape ningsvoorstellen te bestrijden, aldus Barthou, meen ia een rechtvaardige zaak te verdedigen. Wij kunnen den Duitschers niet toestaan zich te bewapenen, want wie kan dc verzekering geven, dat andere ontwapende staten niet dezelfde eischen zouden stellen? Barthou zeide het te zullen toejuichen, indien een Poolsch—Duitsch non-agressiepact zou worden geslo ten. Een dergelijk accoord raakt in geen onkel opzicht het Poolsch—Fransche bondgenootschap, dat onwrik baar is. Titoelescoe verlaat Parijs. De Roemeensche minister van buitenlandsche zaken Titoelescoe heeft Zondagmiddag Parijs verlaten. Hij begeeft zich naar Zw itserland, waar hij eenige dagen wil uitrusten voordat hij naar Boekarest terugkeert. Ontwapening. Frankrijks jongste nota inzake de ont wapening. Scherpe critiek van Belgi sche bladen over het onbesuisd optreden van Frankrijk. Eèn telegraafagentschap heeft dezer dagen gemeld dat de Belgische pers eenstemmig de Fransche nota aan Engeland heeft toegejuicht. Inderdaad hebben da meeste bladen, na een aanvankelijke aarzeling, hun instemming met het Fransche standpunt betuigd, maar er zijn toch ook bladen, aldus de Brusselsche corr. van het „Alg. llsbl.", en daaronder niet de minst belangrijke, die het volstrekt niet eens zijn met do plotselinge wijziging van de l ransche politiek inzake de ontwapeningsquaestio en die met warmte het door BARTHOU, de Fransche minister vsn Buitenlandsche Zaken. minister president De Broqueville in zijn opzienba rende rede in den Senaat ontwikkelde standpunt ver dedigen. Aan den Ylaamschen kant was het de Brus selsche „Stndaard" terwijl onder de bladen in de Fransche taal de .„Libre Belgiquedie reeds dezer dagen zeer scherp tegen de houding van Frankrijk van leer was getrokken, vandaag opnieuw een der gelijk geluid doet hooren Het blad betreurt het, dat de hyper-nationalistische pers in België altijd gereed staat om alles wat Frankrijk doet. onvoorwaardelijk goed te keuren in haar navolging van Frankrijk zelfs zoo ver gaat. dat zij die Belgen die voor een eigen Belgische politiek ijveren vun gebrek aan va derlandsliefde beticht. De „Libre Belgique" betreurt het onbesuisde optreden van de Fransche regeering, dat naar zij zegt of te vroeg of te laat is gekomen. Frankrijk, aldus het blad, tracht een grondig debat te ontwijken en neemt als gewoonlijk zijn toevlucht, tot critische spitsvondigheden. Inmiddels wordt veel kostbare tijd verloren. En niets verandert aan het feit, van de Duitsche herbewapening. De „Libre Bel gique" spreekt tenslotte de hoop uit, dat er alsnog een weg zal worden gevonden om met Duitschland tot overeenstemming te komen. Italië en het Fransch-Duitsche geschil. De eerste dag van het bezoek van Suvich, den Ita- liaanschen onderstaatssecretaris van Buitenlandsche Zaken, te Londen, was gevuld met langdurige bespre kingen met MaeDonald, Simon en Eden. Maandag avond kwam hij bij een feestmaal in het Foreign Of fice met nog meer Engelsche leidende personen in contact. Teekenend voor het internationale belang van het bezoek is, dat Suvich o.a. niet-officieele besprekingen met den Duitschen en den Franschen ambassadeur te Londen zal hebben. De opvatting in goed ingelichte kringen versterkt den indruk, dat Italië, evenals Engeland, er naar streeft de rol van onpartijdig scheidsrechter in het Fransch Duitsche geschil te spelen Het hoofddoel der Italiaansche politiek is op het oogenblik ongetwij feld het beruiken van een overeenkomst inzake de bewapeningsbeperking Aan Italiaansche zijde weet men i&Idus Reuter), dat het Duitsche standpunt wel licht, afgezien van de luchtverkeersquaestie, geen hinderpaal beteekent voor de aanvaarding van een bewapeningsbeperking door Duitschland. In elk ge val meent Italië, dat het beter is de breuk in dn tn yenwoordige fa?.e der ontwapeningsquaestic te her stellen, dan alles ter neer te werpen, ten einde daar- 1 op iets nieuws te houwen. voedert U ln de weide het voor- deeligst Bertels' Lijnzaadkoekjes met suiker of Bertels' Ratio-koekjes. Deze koekjes munten uit boven andere koeken door hooge voedingswaarde en zeer laag vochtgehalte. Bestelt bij Uw voederhande laar of aankooporganisatie. BERTELS' Oliefabrieken N.V. Amsterdam. Bij een vluchtig onderzoek vermiste zij een groot aantal gouden en zilveren sieraden, waaronder eeni ge kostbare oorbellen, armbanden en horloges als mede een groote partij vreemde munten en ander geld, in totaal een waarde van ongeveer f 2000 ver tegenwoordigend. Mevrouw R. waarschuwde onmiddellijk do politie van het bureau Marnixstraat die spoedig ter plaatse verscheen. De dieven moeten wel zeer omzichtig te werk zün gegaan, want de bovenburen van de tweede en derde étage hebben niets verdachts gehoord of gezien. Bo vendien neemt men aan dat de daders volkomen op de hoogte zijn geweest van het feit dat het huis ge durende korten tijd onbeheerd zou zijn. Vermoedelijk hebben zij het oogenblik afgewacht waarop mevrouw R. baar huis verliet om daarna onmiddellijk de wo ning binnen te sluipen. Drie politieagenten neergeschoten en weer ontsnapt. New-York. De uit de gevangenis ontsnapte mis dadiger John Dillinger w erd in den staat Wisconsin, waar inen zijn spoor had gevonden, door een afdee- ling politie achtervolgd. De politie had hem met twee andore personen in een bierhuis ontdekt, doch de drie bandieten waren erin geslaagd in een auto ♦o ontvluchten, nadat zij de telefoonverbindingen hadden doorgesneden. Aan de achtervolging der misdadigers, die voorzien waren van pantservesten en eenige machinegeweren, namen 27 politiebeamb ten icel Er ontstond een vuurgevecht, waarhij drie politiebeambten werden neergeschoten. Verschillen de misdadigers sluiten zich bij John Dillinger aan, zoodat het gevaar bestaat, wanneer hij niet spoedig gevangen wordt, dat hij opnieuw een bende zal vormen. Uit East River wordt gemeld, dat dc federale politie en de gendarmerie er in waren geslaagd in «le buurt van Mercer in een boschkamp Dillinger en zijn bende opnieuw aan te houden. Het huisje, waarin Dillinger zich ophield werd in verren omtrek omsingeld. De politieagenten wierpen met traangas- hommen, waarna zij optraden. Tot hun groote ver wondering troffen zij in het huisje selchts drie vrou wen. die pertinent verklaarden Dillinger en zijn ben deleden niet te kennen. Dillinger was er opnieuw in geslaagd te ontsnappen. Een gendarm, dio Zondag t'ii het vuurgevecht gewond was is overleden. BOTSING TUSSCHEN POOLSCHE MILITAIRE VLIEGTUIGEN. Warschau: Boven de voorstad Mokotow zijn twee militaire vliegtuigen bij een oefening met elkander in botsing gekomen en brandend neergestort. De beide vliegers zijn gedood. TEXTIELSTAKING IN BRITSCH-INDIë BEGONNEN Bombav: 20.000 arbeiders in de textielfabrieken hebben het werk neergelegd. De politie heeft uitgebrei de ordemaatregelen genomen. In verband met de ar restatie van een communistisch leider, hebben betou- gingen in dc stad plaats gevonden, waarbij roode vlag gen werden meegedragen. MONSTER-SPIONNAGE-PROCES IN FINLAND. Helsingfors: Marie Louisc Martina Schul, bekend als de „ijzeren vrouw", de hoofdfiguur in het grootste spionnage-proces in Finlands geschiedenis, is tot 8 :aar dwangarbeid veroordeeld wegens spionnage ten gunste van Rusland. Drie en twintig van de 27 andere beklaagden kre gen lichtere straffen. JAPANSCH GEVECHTSVLIEGTUIG VERONGELUKT Seoul: Een gevechtsvliegtuig dat tot het Koreaan- sche garnizoen behoort, is gisterochtend tijdens een vlucht boven Hcijo door midden gebroken. Dc bestuur der kon per parachute behouden den begancn grond bereiken. NOODWEER BOVEN ITALIË. Milaan: Zondagmiddag heeft boven Boven-Itabö een hagelstorm gewoed, welke aanzienlijke schade heeft aangericht. BELGISCH VLIEGTUIG STORT NEER. Gistermorgen is een militair vliegtuig, dat nabij Luik een verkenningstocht boven de vallei van de Vesdre uitvoerde, ten gevolge van een motordefect omlaag gestort. De vlieger en de waarnemer spron gen uit het toestel en kwamen dank zij hun val scherm, behouden op den beganen grond aan. Het vliegtuig viel te pletter.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1