Plaatselijk Nieuws. Groote mijnramp in Joego-Slavie. Dinsdag 24 April 1934. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9470 t Vermoedelijk over de 100 dooden. Draag dit zakdoosje altijd bij U!" Zwaar weer boven Nice. "AKKERTJES" (akker- Schorsing Directeur Lichtkdrijvsn. Een „vlag-incident". DE KWESTIE TREIN 8.28. Niet voldoende uitgeweken. Door ontploffing een deel van de mi|n Inge stort. - Zondagavond reeds 56 lijken geborgen. Belgrado. In de steenkolenmijn Senitze bij Se- rajewo heeft een ontploffing piaats gehad, waardoor een deel der mijn is ingestort Men vreest dat het aantal slachtoffers zeer groot is. Het getal der op gesloten mijnwerkers stond aanvankelijk nog niet nauwkeurig vast. Getallen van 80 tot 150 worden ge noemd. Oogonblikkelijk is met het reddingswerk een aanvang gemaal-" Reeds tachtig dooden? Volgens een te Weenen binnengekomen bericht louden bij het mijnongeluk 400 mijnwerkers bedolven zijn en Zaterdagavond te vijf uur zouden reeds 80 dooden geborgen zijn. Nadere bijzonderheden. Omtrent de mijnramp van Senitze bij Serajewo wordt nader gemeld, dat de explosie geschiedde op een diepte van 200 nieter, op een afstand van 2 K.M. van de hoofdschacht. De sirenen hieven den geheclen namiddag loeien. Er zouden zich ot> het oogenblik van de ontploffing 200 arbeiders in de mijn hebben bevonden, waarvan een honderdtal zich in veiligheid zou hebben kun nen brongen. De juistheid van dit aantAl wordt ech ter sterk betwijfeld. De explosie was zoo hevig, dat de rails in de mijngangen bijna overal doorbraken. Een uur na de ontploffing konden de eerste dooden nar boven worden gebracht De lijken waren vree- srlijk verminkt, zoodat zij nauwelijks geïdentificeerd konden worden. Onder de slachtoffers bevinden zich vele vaders van gezinnen, waarvan enkelen met elf kinderen. Men heeft weinig hoop. de nog ingesloten mijnwerkers te kunnen redden, aangezien de gebor gen lijken, naarmate men dichter tot de plaats van de ontploffing nadert, ernstiger verminkt zijn. De reddingsbrigaden stuiten op reusachtige moeilijkhe den, want vele gangen zijn geheel ingestort. Hoewel de mannen door het inspannende werk soms geheel uitgeput zijn. geven zij herhaaldelijk voorbeelden van bovenmenschelijke moed en offervaardigheid. Arbeiders, die bewusteloos zijn geborgen, sluiten zich nadat zij zich hebben hersteld, bij de reddingsbri gades aan. De brigades worden bovendien zelf voort durend bedreigd door de giftige gassen, die in de mijn hangen. Voor den ingang van de mijn spelen zich hartver scheurende tooneelen af. Vrouwen, kinderen en oude mannen staan jammerend en weenend voor de hekken. De geheele bevolking uit de omgeving is dag en nacht op de been lip mijn is staatseigendom en brengt Jaarlijks 2 millioen ton kolen op. Kr werken 1200 mijnwerkers. Reeds 47 lijken geborgen. Uit het officicelo onderzoek naar de oorzaken van het mijnongeluk bij Serajewo is gebleken, dat de ramp is ontstaan door het ontploffen van methaan gas, dat in groote hoeveelheid in de mijn aanwezig was. Tengevolge van steeds nieuwe instortingen en het doorsijpelen van water gaat het reddingswerk met groote moeilijkheden gepaard. Men vreest, dat het aantal dooden zeer groot zal zijn. Tot nog toe zijn reeds 47 lijken geborgen. De regeering heeft maat regelen getroffen tot stcunvcrleening aan de getroffen gezinnen. Tot dusverre 56 lijken In Senitze geborgen. Nog 80 man in de mijn. Tot Zondagavond was men er in geslaagd in de steenkoolmijn van Senitze, 56 dooden te bergen. Aan gezien vastgesteld is kunnen worden, dat het totaal aantal arbeiders, die zich niet meer in veiligheid heb ben kunnen brengen, 136 heeft bedragen, bevinden zich nog steeds 80 man onder den grond. Naar alle ■waarschijnlijkheid zijn deze 80 man reeds overleden. Op het moment van de ontploffing waren 220 mau aan het werk, zoodat dus 84 man gered zijn. Huizenhooge golven sloegen over de kade. Boven Nico in Zuid-Frankrijk heeft een hevig nood weer gewoed. Dc storm was zoo krachtig, dat huizen hooge golven over dc kade sloegen. De promenade stond spoedig geheel onder water, terwijl ook op het terrein \an de ruiterspelen groote schade werd aan gericht. Een deel der tribunes aldaar werd door den storm van zijn daken beroofd. De baan is door den neerstroomenden regen doorweekt. Eerst Zondagavond laat kalmeerde het weer. De ruiterwedstrijden zullen echter, wanneer niet spoedig het weer omslaat, zoo- dat de baan kan drogen, wederom moeten worden uit gesteld. HET TOETREDEN VAN RUSLAND TOT DEN VOLKENBOND. Nog geen beslissing. Naar uit Moskou verluidt, heeft de Sowjet-re- gectiug besloten in de kwestie van toetreding tot den Volkenbond nog af te wachten, wat de uitwer king zal zijn van het bezoek van den Franschen mi nister van buitenlnndsche zaken, Barthou aan War schau en Praag. Uiteraard maakt Moskon aanspraak op een zetel in den Volkenbondsraad en in alle com missies en subcommissies. ERNSTIGE AANRIJDING BIJ MEPPEL. Fietser door een auto gegrepen. Gistermiddag ?s de negentienjarige Schreurs uit Smilde, die fietste op den weg langs de Drentsche Hoofdvaart, tusschen Wittelte en Uffelte, aangere den door een personenauto bestuurd door den Ha- genaaar P. D. Dc fietsrijder die aan den rechterkant van den weg reed, werd door de auto gegrepen en in hoogst ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Assen vervoerd. Nu z!]n handige metalen lakdoosje* verktiigbaai mei 3 "AKKERTJES". Voor Uw vestzak' Voor Uw taschjel Altijd bi) de hand om dadelijk Ie kunnen gebruiken legen Hoofdpijn, Kiespijn, Gevalle Kou. Griep, ertr Du aVdooaj* kou «UeKn en«u (Oroi«b«la*io«) D. aUt«n bou M M «mk» tt e«w C* Juni h» y«rp«ixin9 H.u. uköttm .uilen D dui <mI vocrtMligw ut h«i - Volgens recépl »on Apotheker Dumont CACHETS) De Raads-agenda voor a.s. Vrjjdag. Vergadering van den Raad der gemeente Schagcn op Vrijdag 27 April 1934, des namiddags ten kwart over zeven ure. Punten van behandeling: Mededeelingen van den Voorzitter. Ingekomen stukken en adressen. Ged. Staten, goedkeuring ruadsbesluit verkoop grond aan het Rijk. Ged. Staten, goedkeuring wijziging verordening heffing leges. Ged. Staten, goedkeuring verordening classifica tie der gemeente voor de heffing der gemeente- fondabelasting. Ged. Staten, goedkeuring wijziging der verorde ning op de heffing van markt-, staan- en waag gelden. Ged. Staten, goedkeuring raadsbesluit inzake overeenkomst met de provincie ten aanzien der kanaal- en havenplannen en wegen. Ged. Staten, bericht van ontvangst raadsbesluit korting op de wedde van den gemeentegenees heer. Ged. Staten, verdaging beslissing aankoop water van den Polder Schagen. Proces-verbaal opname boeken en kas van den Gemeente Ontvanger per 20 Maart 1934. Accountant J. J. dc Vries, rapport tusschentijd- sche controle lichtbedrijven. Accountant J. J. de Vries, rapport tusschcntijd sche controle grondbedrijf Mevr. J. C. Kramer heijzer neemt aan hare be noeming tot lid van de Commissie van toezicht op het lager onderwijs. Bestuur Woningbouwvereniging „Goed Wo nen', verslag over 1933. Verslag Hijkslandbouwwinterschool over het winterhalfjaar 1933-1934. Verzoek van het Bestuur der Christelijke Oran jevereniging betreffende vlagdemonstratie open bare schoolgebouwen bij vorstelijke verjaarda gen. Brief van den Minister van Sociale Zaken, hou dende niet-goedkeuring van huurverlaging der woningen van de Woningbouwvereniging „Schagen". Adres van het Bestuur der Vereniging „Goed Wonen" om huurverlaging voor rekening der ge meente te nemen. Adressen van diverse bonden om toeslag op loon in werkverschaffing voor georganiseerde arbei ders. Adres H. Willemse, betreffende verlaging der precariorechten. Mededeelingen in verband met de schorsing van den Directeur der Lichtbedrijven. Voorstel tot wijziging van hot VVerkliedenreglement. Vaststelling vergoeding art 101 der L» O.-Wei over 193) voor de R.K. Par. Bijz. School Voorstel tot aankoop van grond van Mevr. de Wed Joh. Go vers. Reclame tegen aanslag in het vergunningsrecht. Verzook om verlaging van schoolgeld. VERLAGING PRECARIORECHTEN. Dc heer H. Willemse, houder onzer Radio-Centrale, vraagt den Raad verlaging der prccario-rechten. B. cn W. advisecrcn aan dit verzoek niet te voldoen. De betreffende verordening is na veel besprekingen vast gesteld, de Kon. goedkeuring is er op verkregen en de heer Willemse is billijk behandeld. GEEN HUURVERLAGING. Zooals bekend, had de Raad zich vereenigd met een door de Woningbouwvereniging Schagen aan gevraagde en noodig geoordeelde huurverlaging der door haar geëxploiteerde woningen. Dc Minister van Sociale Zaken kan zich met een huurverlaging van de met rijkssteun gebouwde woningen niet vereenigen. B. en W. stellen daarom voor het raadsbesluit van 16 Maart j.1. voor zooveel betreft de niet met rijks- steun gebouwde woningen in te trekken. Ook op een zelfde verzoek van Goed Wonen wordt geadviseerd afwijzend te beschikken. In aansluiting aan ons bericht van j.1. Zaterdag omtrent bovenstaande kwestie, deelcn B. en W. onzer gemeente het volgende aan den Raad mede: De Directeur der Lichtbedrijven heeft zich op 2 April j.1. 2en Paaschdag, ernstig misdragen. Niet a - leen heeft hij zit^i schuldig gemaakt aan open' a>c dronkenschap, doch ook heeft hij de vuurwapenw *t overtreden. In verband met het hieromtrent ingeno men politierapport hebben Burgemeester en Wethou ders hem ter verantwoording geroepen. Hierbij is hem er op gewezen, dat hij reeds vroeger twee malen 's geschorst, waarvan een keer tengevolge van het in staat van dronkenschap verschijnen in de vergadering van Burgemeester en Wethouders, voorts dat meei- derc malen dronkenschap is geconstateerd, dat een vroegere wethouder hem dronken van de fiets heeft zien vallen, dat ook wethouder Blaauboer en nacht wacht Lievens hem op verschillende tijdstippen dron ken hebben gezien en dat. hij een auto-ongeluk heeft gehad, hetwelk was te wijten aan misbruik van ster ken drank. Op grond van het laatst voorgevallen feit, heeft het collega besloten hem voor de navolgende keus te stellen, ten einde hieromtrent een voorstel aan den Raad te doen: 1. Direct ingaand eervol ontslag met pensioensstor ting ten laste der lichtbedrijven, tot den 65-jarigen leeftijd. 2. Terugsteling in den rang van Administrateur op een salaris van 12500.— met genot van vrije wo ning, vuur en licht. Deze rang wordt tijdelijk in het leven geroepen, terwijl het ambt van directeur dan zoolang onvervuld blijft. De technische leiding wordt gedurende dien tijd opgedragen aan een baas-fitter. De directeur beweerde, dat hij aan overspannen ze nuwen leed en vroeg, in plaats van een keuze te moe ten doen. keuring voor pensioen te mogen aanvragen. Het college meende dit verzoek te moeten toestaan, doch besloot tevens hem met ingang van 13 dezer in zijne betrekking te schorsen, met inhouding van 3/8 deel van zijn jaarwedde, in afwachting van den uit slag van het geneeskundig onderzoek, casu quo het omtrent hem door den Raad te nemen besluit. De technische leiding van de bedrijven is gedurende den tijd der schorsing opgedragen aan den baas-fitter, den heer J. Burger, terwijl het administratief gedeelte gevoerd zal worden door den accountant der gemeen te, den heer J. J. de Vries. Onder overlegging van bovenvermeld politie-rapporl hebben Burgemeester en Wethouders gemeend den Raad met een en ander in kennis te stellen, in af wachting van den uitslag van het geneeskundig on derzoek. En waar er hier in Schagcn van alle openbare gebou wen steeds gevlagd wordt bij verjaardagen van leden van het Koninklijk Huis, is er geen enkele reden do openbare scholen daarvan uit te sluiten. Met eenig principe heeft dit niets te maken en men doet als men daar voortaan de vlag uitsteekt, iets dat al jaren had bchooren te gebeuren. Waarom of er in ons college van B. en W. uit iets zoo-van-zeli-sprekends, zulk 'n „dreigend?!" mccningsverschil moet geboren worden, begrijpen wij niet best. En wij meenen dat onze wet houders zich maar zoo lang mogelijk moeten uitrek ken en op hun tecnen moeten gaan staan, om over dezen molshoop heen te kunnen kijken. Het rapport van de Raadscommissie van Onderzoek. - Het optreden van den heer Abrahams onbehoorlijk. Dc Christelijke Oranjevereeniging hier ter plaatse heeft in een adres aan den Raad een verzoek gericht om ook van de openbare schoolgebouwen te vlaggen bij vorstelijke verjaardagen. Naar aanleiding van dit verzoek deelt de meerder heid in het College van Rurgemecster cn Wethouders den Raad mede, dat het tot heden niet uitsteken van de vlaggen uit de openbare schoolgebouwen bij vor stelijke verjaardagen niet moet worden beschouwd als blijk van anti-monarchale gevoelens. Het steeds bij die gelegenheid uitsteken van de vlaggen op gemeen tetoren en gemeentehuis doet juist van een ander ge voelen blijken. Waar dit in den loop der jaren tradi tie is geworden, kan zij geene termen vinden aan het verzoek te voldoen. De minderheid (de Burgemeester) is het met dit prac-advies niet eens. Eensdeels spijt het hem, dat liet verzoek in kwestie is gedaan, daar hij vreest, dat daardoor de debatten in den Raad een kant uitgaan, dien hij altijd heeft willen vermijden, terwijl een ver eeniging als adressante, die slechts een kleine groep uit de burgerij vertegenwoordigt, toch den alhier vrij wel algemeen heerschcnden geest niet kan verande ren, die (zacht uitgedrukt) onverschillig tegenover kwesties als de onderhavige staat. Anderdeels doet het verzoek hem ook weer veel genoegen, daar het de aandacht op een leemte vestigt, die vermeden had behooren te worden. De Burgemeester wil gaarne bekennen hem 't nict-vlaggen der openb. schoolge bouwen zelf ontgaan was, doch hij is er, gezien «Ie ervaring, die hij in dit opzicht heeft, zeker van, dat een initiatief van hem te dezen opzichte geen succes zou hebben gehad. Het heeft den Burgemeester onaangenaam getrof fen, dat bij het overlijden van H. M. dc Koningin-Moe der de (toch ook neutrale!) landhomvwinterschool m landbouwhuishoudschool wèl halfstok vlagden, de ge meentescholen niet en het speet hem, op een vra.az daarnaar van liet hoofd der lagere school, te moeten antwoorden, dat hij hem geen vlag kon verschaffen. Ook uit de burgerij werd hem een vraag hierover ge steld. Met genoegen constateerde hij hieruit, dat deze aangelegenheid toch niet alle inwoners van Schagen onverschillig laat. Met voorbijgaan van alle andere argumenten, die de zaak, waarom het gaat, slechts vertroebelen (adres santo stelt z.i. dc kwestie niet zuiver), maakt hij den Raad er opmerkzaam op, dat Nederland een monai- chie is en dat de overheid van een dcrgelijken staat op do verjaardagen van het Koninklijk Huis en bij andere gelcgenheiden, waarbij dit betrokken is, van alle openbare gebouwen (dus ook van de scholen) behoort te vlaggen. Hij stelt mitsdien den Raad voor, aan hot verlangen van adressante to voldoen en daar voor bij suppletoire begrooting gelden uit te trekken. Wij willen hier wel even aan toevoegen dat ons het standpunt van den Burgemeester het cenige juiste lijkt. We vlaggen qua gemeente of wij vlaggen niet. AMSTERDAM. In verband met dc bekende kwes tie Trein 8.28 heeft, de Gemeenteraad van Amsterdam in zijn vergadering van 7 Maart j.1. een Raadscom missie van Onderzoek ingesteld, onder voorzitter schap van den heer Mr. C. P. Romnic. Deze commissie heeft thans haar rapport uitge bracht. Aan dc in dit rapport opgenomen conclusies ont- lecncn wij, dat de Commissie vooropstelt, dat naar haar overtuiging, gebaseerd op een zoo nauwkeurig mogelijke kennisneming van den omvang en niet minder van de betcekenis, zoowel van het werk van den heer Abrahams als medisch inspecteur van Trein 8.28, als vooral van het werk van Mevr. Abra hamsvan der Reyden, als secretaresse cn als zoo danig voerende de dagelijksche leiding der Vereeni ging, dat werk aan Trein 8.28 en aan de belangen der door do Vereeniging verzorgde kinderen in ster ke mate ten goede is gekomen; voorts dat de com missie geen reden heeft om aan te nemen, dat do salarissen, uitgegeven voor het werk der medische inspectie en van de dagelijksche leiding der Ver eeniging, wanneer men dit werk beschouwt als zui ver ambtelijke bemoeiingen, niet in redelijk verband zouden staan met de bewezen diensten. De Com missie wil niet nalaten hierbij te wijzen op het feit, dat do verpleegprijs bij Trein 8.28 gelet op dien van alle bij den Amsterdamschen Raad voor Kinderuit zendingen aangesloten vereenigingen, aan den lagen kant mag worden genoemd. De Commissie is van meening, dat een lid van het College van B. en W. moet voorkomen, dat het per soonlijk belang een rol kan spelen in aangelegenhe den, waarbij het gemeentelijk belang betrokken is. Uit dezen zelfden eisch van objectieven onafhanke lijkheid volgt echter niet alleen voort, dat onge- wenscht is het toucheeren van salaris eener door do gemeente gesubsidieerde vereeniging door een wet houder der gemeente gelijk in casu gedurende eeni- ge jaren is geschied, maar tevens dat evenzeer on- gewenscht is. dat de echtgcnoote van een wethouder der gemeente bij een door de gemeente gesubsidieer de vereeniging een gesalarieerde functie bekleedt, zooals zich dit in het onderwcrpelijke geval heeft voorgedaan. De vraag of tusschen den salarisafstand van den heer Abrahams en dc salnrisvcrhooging van zijn echtgenoote verband heeft bestaan, is, na wat uit het onderzoek is gebleken, voor de Com missie geen vraag meer. De salarisverhooging van mevrouw Abrahams moge op zichzelf, als contra prestatio van haar werk, gerechtvaardigd geacht kunnen worden, en door de bestuurderen van Trein 8.28 gerechtvaardigd geacht zijn, liet verband dier verhooging met den salarisafstand door den heer Abrahams is te duidelijk aanwe zig, dan dat hier nog twijfel mogelijk zou wezen. Op de vraag of aan den heer Abrahams eenige oneerlijke of onbehoorlijke daad kan worden ten laste gelegd, antwoordt de Commissie: van eenige schuld van den heer Abrahams aan een oneerlijke daad is den Commissie niets gebleken; wel is zijn optreden onbehoorlijk geweest Ten slotte is de Commissie van oordeel, dat met het oog op de belangen der kinderuitzending de sub- sidieering aan de Vereeniging Trein 8.28 behoort te worden voortgezet, doch dat, mede ter wille van de zelfde belangen, wijziging van dc bestuurssamenstel ling van Trein 8.28 voor zooveel noodig door B. en W. behoort te worden bevorderd, zulks ten einde uit den kring van het bestuur te weren de schade lijke mentaliteit welke daar blijkens de behande lingen rondom den salarisafstand van den heer Abrahams heeft kunnen heerschen. Tenslotte heeft de Commissie voldaan aan het ver zoek van den heer Ketelaar om zijn positie te onder zoeken als penningmeester van het Centraal Genoot schap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies. De Commissie is tot dc overtuiging gekomen, dat do toestand is conform den inhoud van de. door den heer Ketelaar in de vergadering van 7 Maart in den Gemeenteraad afgelegde verklaring. Het lijkt der Commissie, dat het niet allereerst op haar weg ligt om de kwestie van de salarieerinf? van bestuursleden van weldadigheidsvercenigingcn in nadere studie te nemen en aldus tot een verant woord oordeel te komen. Zelfs wil het der Commissie toeschijnen, dat deze algemeenc vraag niet op de eerste plaats ter beantwoording ligt voor het Ge meentebestuur. Ernstig verkeersongeluk te Broek In Wa terland. 19-jarige jengen gedood. dagmiddag te omstreeks vier uur heeft onder •'.1 rmeente Broek in Waterland een ernstig verkeers ongeluk plaats gehad, waarhij een 19-jarige jongen M. Biil uit Amsterdam is gedood. Op den Broeker- meerdvk passeerden elkaar op genoemd tijdstip twee auto's, een wagen van een. autoverhuurinrichting uit Amsterdam, welke in de richting van de hoofdstad reed en een uit de tegenovergestelde richting komen de vrachtauto van den ijshandel J. Klokgieter, even eens uit Amsterdam. Doordat eerstgenoemde wagen niet voldoende is uitgeweken op den zeer smallen weg, kwam de andere auto op de berm van den weg terecht, om vervolgens met groote snelheid tegen een boerderij te botsen. De ijswagen werd vrijwel geheel vernield. Een 19-jarige jongen uit Amsterdam, een vriend van den chauffeur, die naast dezen gezeten was, werd vrijwel op slag gedood. De bestuurder zelf werd op den weg geslingerd, doch kwam er met en kele schrammen af. De burgemeester van Broek in Waterland, de heer P. J". Peereboom, de gemeente veldwachter en twee Rijksveldwachters hebben ter plaatse een onderzoek ingesteld. De beide wagens werden in beslag genomen. Het lijk van het slacht offer is naar het Binnengasthuis te Amsterdam ver voerd.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5