Uitdagend Japan. Wegen en Kanalen KIJKEn is KOOPEn bij CLOECK De opzienbarende verklaring. De mijnramp bij Serajewo. Winst voor de arbeiderspartij in Engeland. Staking in Madrid geëindigd. HET REEUWIJKSCHE DRAMA. IN NOORDHOLLAND. De moord te Waspik. Misplaatste grap. Woensdag 25 April 1934. Postrekening No. 23330 SCHA6ER 77ste Jaargang. No. 9471 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentién nog zooveel mogelijk in het eerstultkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co.f Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVFRTEN- TJ6N van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bevvijsno. Inbegrppenl. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Vriendschappelijke mededeeling van Engeland. Reuter meent te weten dat de vriendschappelijke mededeelingen van Groot-Brittannië aan Japan zoo danig is geredigeerd, dat een antwoord eventueel niet noodig is. Groot-Brittannië schrijft geenszins aan Japan de bedoeling toe het negenmogendheden- verddrag te verbreken en is dus voor het oogenblik niet voornemens de andere ondertcekenaars van het .verdrag te raadplegen. De Japanners hebben een verklaring afgelegd, waaruit hun beduchtheid ten aanzien van de toe komst van China blijkt; de Britsche rcgeering wenscht thans een vriendschappelijke verklaring ai te leggen waarin haar eigen positie wordt uiteen gezet. Commentaar van Moskou Tot het eind der week was Moskou (aldus de cor respondent van de „Times" te Riga) zeer terughou dend geweest ten aanzien van de vraag, welke in vloed de Japansche verklaring inzake China zou hebben op Sowjet-Rusland en zijn buitenlandsche politiek. De bladen gaven de meening in de voor naamste hoofdsteden weer, maar voegden er weinig eigen commentaar aan toe. De commentaar was in dezen geest dat Japan in plaats van een proefballon op te laten een proefbom had doen ontploffen, dat Japan China tot een Japansch protectoraat had ge proclameerd en dat Japan, bedwelmd door zijn ex periment in Mandsjoerije, trachtte zijn „mederoo- vcrs" uit China te verdrijven. De Verecnigde Staten en Groot-Brittannië werden in dezen commentaar in het bijzonder als het doelwit van de Japansche bom genoemd. Thans komt echter bericht van het Kremlin er op wijzend dat de Japansche verklaring bij de Sowjet- leiders de grootste bezorgdheid wekt; de jongste commentaren noemen den .Tapanschen zet het voor spel voor een agressieve Japansche expansie op het vasteland. Met zichtbare voldoening wordt geconstateerd dat de Japansch-Amerikaansche betrekkingen zeker op nieuw gespannen zullen worden. De Amerikanen waren, aldus wordt betoogd, bereid gebleken con cessies te doen aan Japan, hopende de agressieve plannen van Japan te localiseeren tot het gebied om Mandsjoerije. maar die hoop is thans den bodem ingeslagen. De mogendheden kunnen er thans niet aan ontkomen, „den slag met de gepantserde vuist van Japan uit te leggen als een reehtstrecksche uit daging van haar zelf." De Sowjetpers gaat voort te betoogen dat Sowjet- Rusland en de Y. door gemeenschappelijke be langen zij aan zij moeten staan en voegt er bij dat Groot-Brittannië en Japan verhonden zijn ..door de belangen van den gemeenschappclijken strijd", niet alleen tegen Sowjet-Rusland. maar ook tegen do V. S. De jongste Japansche zet echter en ook hot Ja pansche dumpen over de hcele wereld, de intriges tegen Singapore en Indië en de plannen ten aanzien van Abessvnië vernietigden do kansen van Japan op do Britsche welgezindheid. Gemeenschapnelilke Amerikaansch-Enqel- sche stap te Tokio? Washington. 24 April (V.D.) Tn ambtelijke kringen wordt niet officieel toegegeven, dat de re geering der Verecnigde Staten met het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Londen onderhande lingen heeft aangevangen over een gemeenschappe lijke houding tegenovpr de verklaringen, welke am- basadctir Saito tegenover de Washington Star heeft afgelegd. Engelnnds informatie te Tokio, aldus wordt gezegd, is geheel gehouden naar den geest der regeering van Washington. De onderhandelingen tusschen Washington en Londen over de kwestie van het Verre Oosten duren voort. Al naar gelang van het antwoord van Japan zal misschien door de heide landen openlijk stelling worden genomen. In- tusschen streeft ambassadeur Saito er naar, de op windingen, welke zijn uiteenzettingen te Washing ton hebben teweeggebracht, te kalmeeren. Hij ver klaarde dat Japan noch een protectoraat in China overweegt, noch een schending van het Negenmo- gendhedenverdrag. Japan eischt evenwel, dat China zijnerzijds het principe der open deur niet schendt. Klaarblijkelijk bedoelt de ambasadeur hiermede den boycot van Japansche producten in China. Ambassadeur Saito is sedert het bekend worden van het Japansche manifest niet in het staatsdepar- tement geweest. Dit departement stelt zich op het standpunt, dat het „officieel" niet van de aangele genheid weet Japan handhaaft zijn standpunt, doch blijft tot nadere opheldering bereid. Tokio. De Japansche regeering zal niet afwijken van de door htfar ingenomen positie ten opzichte van China, doch indien men dit wenscht, een op heldering of aanvulling geven aan de buitenlandsche diplomatieke vertegenwoordigers wat betreft haar jongste verklaring. Hirota, de minister van buiten landsche zaken, stelde gister het kabinet op de hoogte van de weerklanken in het buitenland in de ze zaak. Blijft Amerika stille toeschouwer? Washington. Er schijnt een sterke aanwijzing te zijn, dat do Vereenigde Staten van plan zijn, al- thanes voor liet oogenblik stille toeschouwer te blij ven tegenover alle internationale verwikkelingen, die voortvloeien uit de Japansche politieke verkla ring met betrekking tot China. Eeji nota van China. Sjanghai. Volgens officieuze mededeelingen heeft de Chinecsche rcgeering gister den .Tapanschen gezant een nota overhandigd, waarin de Chineesche regeering zich bezighoudt met de positie van China tegenover de jongste Japansche verklaring. Zij zegt, dat de Chineesche rcgeering over den in houd dezer verklaring elke uitspraak afwijst, daar onder deze omstandigheden een overeenstemming tusschen China en Japan volstrekt onmogelijk is. De Chineesche nota keert zich in het bijzonder tegen de politiek der Japansche rcgeering, die hierop neer komt, een z.g. „politiccontrole" over de Chineesche republiek in te stellen. Aanzienlijke uitbreiding der luchtvloot. Over drie jaar schier verdubbeld. Tokio. De militaire luchtmacht, welke thans 646 vliegtuigen telt, zal in den loop der volgendo jaren schier verdubbeld zijn. In 1S36 zal Japan 500 vliegtuigen meer tellen. Deze vermeerdering brengt een uitgave mee van 44 milliocn yen, waarmede in de rcods goedgekeurde begrooting rekening is gehou den. Nog 27 slachtoffers vermist Belgrado. Als gevolg van de ongewoon hooge tem peratuur moesten de lijken der slachtoffers van de mijnramp bij Serajewo reeds gisteravond begraven worden, zoodat er slechts korten tijd was voor de voorbereidingen. De 110 kisten werden op een dooi de mijndirectie gereserveerd gedeelte bijgezet. De plechtigheid werd bijgewoond door den minister van Sociale Zaken, dien van Mijnwezen en ca. 2000 inwo ners. Naar schatting liggen er thans nog 27 lijken in de mijn. De vertegenwoordigers van talrijke buitenlandsche mogendheden heben aan de Joegoslavische regeering hun leedwezen betuigd. Bij tusschentijdsche verkiezing in liet Engelsche Graafschap Xorth-Hammersmith verkreeg de Labour- candidaat West 14.263 stemmen, Davis, zijn conserva tieve tegenstander verwierf 10.747 en de communist Brambley 614 stemmen, zoodat de labour-candidaat gekozen is. Nieuwe staking dreigt. Reuter seint uit Madrid: De algcmeene staking te Madrid is Maandag weer geëindigd. Tegelijk heb ben de metaalbewerkers, die reeds sedert 9 Maart staken, besloten een sympathiestaking van alle so cialistische en syndicalistische organisaties van 48 uur door te zetten. De algemecne staking was onwet tig; men weet niet of de regeering tegen de stakers zal optreden. In Valencia en San Sebastian is de algemeene sta king afgekondigd. Ook te Saragossa duurt de staking voort. OVERVAL OP ROODE KRUISGEBOUW TE PITTSBURGH. New-York. 150 mannen en vrouwen hebben te Pittsburgh (Kansas! het gebouw van het Roode Kruis bestormd. Zij eischten steun. Het geheele meubilair werd vernield. De bediende, die een traangasbora in de menigte wilde werpen, werd bewusteloos gesla gen. De politie heeft het gebouw ontruimd. BOMMENWERPER NEERGESTORT. 3 dooden. Moekden. Een Japansche bommenwerper is heden onderweg van Moekden naar Kintsjau neer gestort. Naar tot dusverre gemeld is, zijn de piloot en twee inzittenden om het leven gekomen. Premie uitgekeerd aan den vinder van het lijk. De burgemeester van Reeuwijk heeft aan den vis- scher S. Koster, den vinder van het lijk van Ebbingc Wubbe, de door do familie uitgeloofde premie van 100 gld. uitgekeerd. Met betrekking tot de gevonden fleschjes kan nog worden medegedeeld, dat op een ervan een etiket zit met den firmanaam Bijloos, Den Haag—Alkmaar. Verder is bij het nagaan van de binnengekomen verklaringen, die op het drama betrekking kunnen hebben, nog gekomen een verklaring van den vis- scher B. Lont, wonende aan den Laixdijk, die heeft medegedeeld in November ot December van het vo rig jaar op drie achtereenvolgende dagen in de morgenuren een jongeman in een regenjas te hebben gezien op het Groene Ree, dat is de scheidingsweg tusschen de plassen Elfhoeven en 's Gravenbroek. een heel eind van de plaats, waarh et lijk gevonden is. De visscher had den onbekende slechts van ach teren waargenomen. Toen hem een portret van hei slachtoffer werd getoond, kon hij hem daardoor niet herkennen. Wel meende hij in het haar eenige over eenstemming te zien. Op een desbetreffende vraag zeide de visscher niet eerder te zijn gekomen, om dat hij geen kranten leest en geen radio heeft. Men had hem nu gezegd, dat hij wel goed deed zijn er varingen te vertellen. Zooals ook met andere mededeelingen het geval is, zijn 's mans verklaringen nogal vaag en daar daar hij bovendien andere dingen vertelde, die niet juist bleken te zijn, herht de burgemeester niet veel waarde aan z'n verhaal, al wordt ook dit niet ver worpen. Intusschen is de heer Lucasse er nog steeds van overtuigd, dat hier misdaad in het spel is. Het onderzoek heeft zich ook uitgestrekt tot een stuk fiets, dat op de Korte Groene Ree werd aange troffen. Het bleek een oud frame te zijn, minstens twee jaar oud, dat op 29 October van het vorig jaar uit de Plassen was opgehaald. Dit kan dus onmoge lijk met het gebeurde in verband staan. Wel is nog een andere vondst gedaan. Tusschen 't riet langs den 's-Gravckoopsche Plas in de onmid dellijke nabijheid van de plaats, waar het met ijzer verzwaard lijk is opgehaald, zijn twee fleschjes ge vonden en bij de politie gedeponeerd, een van wit en een van zwart glas. ongeveer 8 c.M. hoog. Een der fleschjes bleek afkomstig te zijn van een Haagschc firma. Beide waren gedeeltelijk met vloeistof gevuld. De Inhoud is in Reeuwijk niet onderzocht. De flesch jes zijn in beslag genomen en in handen van de justitie te Rotterdam, het centraal punt van het on derzoek. gesteld om den inhoud scheikundig te doen onderzoeken. EXPEDITIE NAAR DE ZUIDPOOL. De Engelsche regeering heeft 10.000 toegestaan aan de expeditie, welke binnenkort naar Graham land zal vertrekken onder leiding van John Rymill. Het plan is een der grootste onbekende kustgebieden in het Zuidpoolgebied tusschen Luitpoltland en Charcotland te onderzoeken en een reis te maken langs de westzijde van Grahamland. VIER ARABIEREN TE BAGDAD TER DOOD VEROORDEELD. Wegens moord op twee toeristen. Bagdad: Het proces tegen de vier Arabieren, die den Duitschcr Rudolf May en den Amerikaan Fisher tijdens hun kanotocht op de Tigris hebben overvallen en gedood, is Dinsdag beëindigd. De vier Arabieren zijn allen ter dood veroordeeld. Zij erken den schuldig te zijn en berustten in het vonnis. Geen vertraging van de uitvoering van het Wegenplan. - Het kanaal Hoorn-Me- demblik zal er komen. In de gister gehouden vergadering van de Provin ciale Staten van Noord-Holland kwam de voorge «telde financiering van het provinciale wegenfonds aan de orde, die wij enkele dagen geleden uitvoerig hebben medegedeeld. De heer De Jong Schouwenburg (C.H.) bracht bij de bespreking van dit onderwerp hulde aan den heer Kooiman voor zijn werk als Gedeputeerde. Spr. con stateerde met genoegen dat het vermoedelijk batig slot eind 1934 ruim f 1.100.000 zal zijn. Uitvoerig zette spr. uiteen, waarom hij het niet juisi acht, dat de Staten zich met Januari 1935 voor een zesjarig tijd vak aan een geheel andere wijze van financiering zullen vastleggen. Hij wil op de nu gevolgde wijze langzaam doorgaan en niet op uitgebreide schaa! leenen. Spr. zal echter niet tegen stemmen, omdat in de voordracht sprake is van: zoo noodig leenen; hij verwacht dat Gcd. Staten inderdaad niet anders dan zoo noodig een leening zullen voorstellen. Do heer Pothuis (S.D.) voelde veel voor de bezwa ren van den heer De Jong Schouwenburg, maar spr. zou in geen geval tot vertraging van de uitvoering van het wegenplan willen komen. De heer Kooiman (V.D.), lid van Gcd. Staten, merkt op. dat het niet juist zou zijn wat de heer De Jong Schouwenburg wil, nu reeds vast te stellen wat jaar lijks uit de gewone middelen in het wegenfonds zal worden gestort. Elk jaar kunnen de staten onder het oog zien wat uit de gewone middelen noodig en ge- wenscht is. De voordracht werd zonder h.s. aangenamen. Kanalen in West-Friesland. De voordracht om over te gaan tot aanleg van de kanalen HoornhuisZwaagdijk en ZwaagdijkMc- dcmblik gaf den heer Asscher (V.B.) aanleiding tot de vraag of de wijze waarop de uitvoering wordt voorgesteld juist is. Spr. erkent dat vele handen hier werk kunnen vinden, en zou dan ook niet zijn voor stopzetting van het plan; maar hij betreurt dat Ged. Staten den steun, dien de regeering, naar hij heeft gehoord, heeft aangeboden, hebben afgewezen. Er moet op dit terrein vooral samenwerking zijn. Spr. verwijst naar hot adres van de K. v. K. voor West-Friesland, waarin het kanaal nu niet meer noo dig wordt genoemd, maar waarin enkele jaren ge leden de aanleg van dit kanaal verdedigd werd. Én wanneer het nu wel geschiedt, wil men de kosten brengen op rekening van het crediet voor werkver ruiming. De heer Van der Wallo (S.D.) meent dat de Ka mers van Koophandel beter zouden doen zich te be moeien met de zaken waarvoor ze zijn ingesteld. De heer Kooiman (Ged. Staten) betreurde het, dat hij in die functie voor het laatst sprekende, de on vriendelijkheden, die do hoer Asscher Ged. Staten heeft meencn te moeten toevoegen, moet beantwoor den. De beer Asscher is niet juist ingelicht, hetgeen spr. nader uiteenzet. Ged. Staten hebben herhaalde besprekingen met de regeeringsvertegenwoordigers over samenwerking gehad en zij hebben hunnerzijds alle medewerking verleend. Maar het aanbod van de regeering kon niet worden aanvaard. Tegenover bet afwijzende advies van de K. v. I\. voor Westfricsland staat de enthousiaste brief van de gemeente Hoorn, die n.b. betalen moet. Er is een zekere strijd tus schen de gemeenten in West-Friesland om liet kanaal langs huis te krijgen. Men heeft er zelfs wat voor over. De voordracht werd hierna z. h. s. aangenomen. Vervolgens kwam aan de orde de voordracht in zake het beheer der waterwingebieden en de met 1 Jan. 1935 in te voeren tariefsverlaging van het P.W.N. Mr. M. Slingenberg tot lid van Ged. Staten gekozen. Vervolgens werd in de vacature, ontstaan door het ontslagnemen van den heer Kooiman, als lid van Ge deputeerden, gekozen de heer mr. M. Singenberg. Omtrent den moord te Waspik (zie ook elders in dti blad) kan nog liet volgende worden gemeld: Gistermorgen ontdekte de landbouwer H. N\, dat cr in den zijtak van het Zuider afwaterings kanaal een tiental meters van den Provincialen weg, een lijk log, waarvan een klein gedeelte boven den wa terspiegel uitstak. Onmiddellijk waarschuwde hij de gemeentepolitie. Do veldwachter was spoedig aanwezig en haalde het lijk uit het water. Het bleek te zijn de 72-jarige T. Kools, een alleenwonende man, die wat eenzelvig was en do gewoonte had vooral des avonds zijn wandelingen aan te vangen. Maandagavond werd hij omstreeks zes uur in Waalwijk gezien en hij is te voet naar Waspik ge gaan, waar hij tot ongeveer elf uur in het café „Het Middenhuis" gezeten heeft, waar men echter niets bijzonders aan liem hoeft bemerkt. Een oogenblik werd gedacht aan verdrinking ot een ongeluk, waar bij de man door de duisternis misleid, in het water was geloopen, doch dit idee heeft men moeten la ten varen toen bleek, dat het lijk een zeer diepe snede in den hals had, welke snede, volgens de ver klaringen van een dokter, onmogelijk door den man zelf kon zijn toegebracht. Op de weide achter bet schuurtje van de weduwe De B., in de nabijheid van de plaats, waar het lijk gevonden is, gelegen, werd een bloedplas aangetrof fen. M cnvermeodt daarom dat Kools door zijn aan valler^) hierheen gebracht is en dat hem daar den doodelijken stèck is toegebracht. Uit de bloedsporen blijkt, dat het lijk daarna naar het kanaaltje is ge sleept. De marechaussee van Waalwijk heeft de zaak in onderzoek. Gistermiddag kwam het parket uit Den Bosch. Omtrent de beweegredenen voor de daad tast men volkomen in het duister. Tallooze gedupeerden. In de „Haagschc Courant" van jl. Zaterdagavond verscheen een advertentie van den volgenden in houd: Gevraagd een pakhuisknecht, loon f20 per week. Aanmelden Maandagmorgen tuschen 8 en 9 uur bij Groentenhandel, vak Nieuwe groenten- en fruitmarkt. Reeds Zaterdagavond zijn werkloozen er op uitge trokken om nog voor den vastgestelden tijd in con tact te komen met den werkgever, die een baantje zou hebben te vergeven. ILet aantal liefhebbers was Zondag reeds gegroeid tot over de 200. Al deze werk- lustigen informeerden in de omgeving van de groen- tenmarkt naar het huisadres van den in de adver- ttcnic genoemden groentenhandelaar. Alleen zij, die er het eerste bij waren, hebben gelegenheid gehad den groentenhandelaar te spreken te krijgen. De geheel te goeder trouw zijnde man, vertelt het „Volk", bleek van niets te weten. Onbekenden die een „lolletje" hadden willen hebben ten koste van zijn Zondagsrust, hadden de onzalige gedachte gehad be doelde advertentie te plaatsen. Ter voorkoming van ongelukken heeft de groentenhandelaar Zondag zijn woning in do Transvaaibuurt maar gesloten gehou den. Maandagochtend vroeg hebben de gegadigden naar de vermeende betrekking van pakhuisknecht zich in grooten getale op de groenten- en fruitmarkt gemeld. Het waren niet alleen Haagschc werkloo zen. dio slachtoffer werden van de wel zeer lichtzin nige grappenmakerij. Uit Delft en Rotterdam, uit Leiden en Ocgstgeest zelfs uit Amsterdam kwamen werkloozen, belust op werk en een vast weekgeld. De Amsterdammer was in den nacht van Zondag op Maandag met auto's meegereden, de Leidcnaar en een man uit Delft waren te voet gekomen en tegen middernacht van huis gegaan om toch vroeg aan de markt te kunnen zijn. De betreffende groentenhandelaar, die ook als slachtoffer van de gewetenloozen moet worden be schouwd, heeft het niet aangedurfd om Maandag ochtend naar de markt te komen. Het aantal werkloozen, dat op de advertentie is af gekomen, moet op minstens 500 worden getaxeerd. De Haagsche politie heeft naar een en ander een onderzoek ingesteld. TEGENWOORDIGHEID VAN GEEST. Bij het rangecren op het stationsemplacement te Groningen bemerkte een wisselwachter, dat twee ran- geerende locomotieven zich op dezelfde lijn bevon den. Hij wierp snel een wissel om, waardoor een van do machines op een dood spoor kwam, zoodat een botsing werd voorkomen. De machinist van de ra ngeerende locomotief had van de verandering van richting niets bemerkt en reed zoodoende tegen enkele op dat spoor staando goederenwagens, waarvan er een uit de rails werd gewipt en de andere materieelc schade opliepen, door dat buffers en treeplanken werden afgerukt. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. AANBESTEDING A.V.R.O.-STUDIO TE HILVERSUM. Gistermiddag heeft in het gebouw van de A.V.R.O, op de Keizersgracht te Amsterdam, onder groote be langstelling de aanbesteding plaats gehad van de nieuwe studio te Hilversum. Er waren 102 inschrij vingen. De laagste was van de N.V. van Heeswijk te Best voor f325.500. 29 DOODEN BIJ EEN TREINRAMP. Naar uit Tokio wordt gemeld, is bij Kingtsjau ecu militaire trein ontspoord. Men vreest, dat het aatital slachtoffers zeer groot is. Gisteravond waren 29 lijken van Mandsjoerijsche soldaten geborgen. MIJNONGELUK. Onder vallend gesteente geraakt en gedood. Gisterennacht is de hulpopzichtcr Ch. J. H. in Staatsmijn „Wilhelmina" onder plotseling afvallend gesteente geraakt en aan de gevolgen overleden. De ongelukkige was 29 jaar oud, gehuwd en vader van twee nog jeugdige kinderen.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1