DE ENGELSCHE Raad Hoogwoud „MATUSCHKA II" GEVONDEN. Daodelijk ongeval te Apeldoorn. BEGROOTING TOEGEJUICHT! De fiets van den verdachte. Scherper ontreden tegen katholieke jeugd in Duitschland. Aan den dood ontsnapt. De koe en Ford. Marktberichten. Sensationeele bekentenis van een jongen in het Huis van Bewaring te Den Bosch. Het „Volksblad" schrijft: Op verrassende wijze is de oplossing gevonden van het raadsel van Matuschka II. Het is gebleken dat de achttienjarige J. L. uit Uden, die in het Huis van Bewaring te Den Bosch preventief zit wegens dood slag op zijn schoolkameraadje Johan Lammers, in dertijd degene is geweest die gedreigd heeft den D- trein Parijs—Amsterdam te doen derailleeren! De dreigbriefschrijver, die eenigen tijd geleden zoo veel ontzetting in het land veroorzaakte, door aan de Xederlandsche Spoorwegen te berichten dat hij als Matuschka II ontsporingen zou veroorzaken, blijkt nu een jongeman te zijn, van wien met vrij groote ze kerheid kan worden aangenomen, dat hij binnenkort in een gesticht voor abnormale elementen zal wor den opgenomen. Naar men zich nog zal herinneren, vond op 8 No vember van het vorige jaar in het Brahantsche plaatsje Uden een gruwelijk voorval plaats. De veer tienjarige scholier Johan Lammers werd ontzield bij zijn woning aangetroffen. Een ongeval was uitgeslo ten en nog denzelfden dag ging de marechaussee over tot de arrestatie van een kameraadje van het slacht offer, den toen nog ze ventien jarigen J. L. De jongeman werd naar Den Bosch overgebracht, waar hij bekende dat hij zijn vriendje had vermoord, maar hij gedroeg zich vrij zonderling. Men ging na hoe de jeugdige arrestant zich steeds thuis gedragen had, en daarbij bleek dat zijn ouders, zeer fatsoenlijke lieden, niet veel over hem te zeg gen hadden. Dikwijls ging hij er met de fiets op uit, zonder dat ze thuis wisten waarheen. Zelfs was hij eens een volle week op zoo'n uitstapje weggebleven. Hij had een andere maal wel acht dagen lang niet anders gedaan dan heen en weer fietsen tusschen Uden en Amsterdam. Eerst thans wordt van de mo tieven iets duidelijk. Dat J. L. afwijkingen had, stond voor de justitie weldra vast. Niet alleen had hij al eens getracht volkomen zonder reden zijn ouderlijk huis in brand te steken, maar bovendien had hij reeds neigingen op het gebied der zeden vertoond. Een schrijfwoede. Eenmaal opgesloten in het Bossche Huis van Be waring, scheen hij aangegrepen door een ware schrijfwoede! Het eene schrijfblock na het andere werd gevuld met zijn gedachten. De inhoud van dit geschrijf trok alweer de aandacht der justitie, en men keek eens rond in de kamer, welke de jongen in Uden had bewoond. Stapels paperassen werden daar gevonden, en zoo kwam men tot een sensatio neel ontdekking. De arrestant werd nog eens ernstig in verhoor ge nomen en bekende weldra de schrijver te zijn ge weest van de brieven van Matuschka II aan de Ne- derlandsche Spoorwegen, waarin gedreigd werd met déraillement van den D-trein ParijsAmsterdam! Ten einde de verdenking van zich af te leiden was hij per fiets indertijd naar Den Haag gegaan, om daar de brieven te posten. Om zekerheid te hebben dat men van Matuschka II's „plan" op de hoogte was, had hij méér dan een van dergelijke brieven verzonden Voorts heeft de jongen bekend, aan den burgemees ter van Den Bosch, mr. F. J. van Lanschot, dreig brieven te hebben geschreven. Daarin stelde hij als „eisch" tienduizend gulden! Ilct^bleek ons nog, dat J. L*. als leerling van de M.T.S. alhier goed stond aangeschreven, en vooral in technische--vakkeu-uhbloftk. De zenuwarts dr. Fr. Grewei uit Amsterdam heeft den arrestant onderzocht en is naar wij vernemen, tot de conclusie gekomen, dat hij abnormaal is en ter verpleging moet worden opgenomen. Binnenkort zal hij terechtstaan wegens den dood slag op zijn vriendje. Verdediger is mr. J. B. Hengst. De zaak zal echter met gesloten deuren worden be handeld. Meisje bij onbewaakten overweg door dsn trein gegrepen. Apeldoorn, 25 April. Bij den onbewaakten overweg in den Tweeden Wormenscheweg bij het Apeldoornsch—Dierensch Kanaal is gisteren de ze ventienjarige Hendrika Hendriks onder den trein ge komen cn gedood. Het meisje, zoo lezen wij in de Tel., was in ge zelschap van haar moeder. Beiden begaven zich per rijwiel over de brug van het Apeldoornsch—Dierensch kanaal, waarlangs de spoorlijn loopt. Hendrika, die voorop reed, werd door den trein, die om 15.21 uur uit Apeldoorn vertrekt, gegrepen. Zij werd een twin tigtal meters meegesleurd en zwaar verminkt. Haar moeder, die vlak achter haar aankwam, werd op het laatste oogenblik gegrepen door een arbeider, die werkzaamheden aan het kanaal verrichtte. Had hij dit niet gedaan, dan was ook zij onder den trein geko men. Hot lijk van het meisje is naar het gemeentelijk zie kenhuis te Apeldoorn vervoerd. Het uitzicht ter plaat se is zeer goed. Op geruimen afstand kan men don trein zien naderen. Vermoedelijk hebben beiden geen acht geslagen op de spoorlijn en door den hevigen wind het naderen van den trein niet gehoord. TEGENSTAND MET GEOPENDE MESSEN. Twee processen-verbaal het gevolg. Twee controleurs van de Crisis-Varkenscentrale die hij den heer J. P. te Schiehroek een onderzoek wilden instellen stootten op heftigen tegenstand. Met geopende messen werd hun de toegang geweigerd. Nadat hulp was gehaald bij de politie werden de krulstaarten toch onderzocht en kreeg de eigenaar twee processen-verhaal: een wegens het niet ge merkt zijn van de toekomstige karbonaden en een wegens bedreiging. ROEKELOOS SPEL. Vijfjarige jongen og slag door een vracht auto gedood. Gisterenmiddag omstreeks half zes is op de Balije laan te Utrecht een vijf-jarige jongen door een vrachtauto overreden en op slag gedood. liet ventje had zich aan de rechterzijde van den vrachtauto vastgegrepen, toen de wagen nog stil stond. Toen de wagen aantrok, durfde h°t kind riet meer loslaten, het kwam te vallen en het rechter- achterwiel ging over hem heen. De kleine, de 5-jarige G. v. R„ was op slag dood. Dokten van Dorsse. die spoedig ter plaatse was, kon niet anders eonsfateeren. Vermoedelijk treft den chauffeur geen schuld. 'n Begrooting met gejuich begroet, Dat geeft den moeden burger moed In d'eindelooze crisis, Waarin slechts plaats is voor 'n record Bij 't stoppen van een nieuw tekort, Omdat er steeds verlies is! 'n Begrooting met een overschot. De schatkist niet meer stijf op slot, Maar dienend tot verlichting! En een Minister, die beweert: „De kansen zijn voorgoed gekeerd"! Dèt is de goede richting! We wrijven even d'oogen uit, Bij dit zoo feest'lijk Staats-geluid, Omdat we dat niet kennen! Ons pessimisme is nog troef, We lachen nog wat vreemd en stroef, We moeten er aan wennen! We zitten hier in Nederland Nog dik in 't crisis-noodverband, En zeer in angst en vreezen. De schatkist blijft maar geblesseerd, En hoe men ook d wond cureert, Ze wil maar niet genezen! De Engelsche begrooting geeft Verlichting, voor wie schraaltjes leeft, Dat zijn de eerste boffers! Bravo, Brittanje! Goed gedaan! Zij brachten ook in hun bestaan De allergrootste offers! Men noemt het Pond zeer ongezond; „Het heeft totaal geen ondergrond!" Zoo zeggen d'economen, Maar 'k neem beleefd m'n petje af, Voor 't geen het aan een natie gaf, Die zóó wist rond te komen!! April 1934. KROES. (Nadruk verboden.) Van een blijden meneer, een boozen in specteur en een voldanen agent. Met looden trappers was de meneer naar het poli tiebureau aan den Bergsingel te Rotterdam getapt, want zijn gemoed was zeer bezwaard.'Immers den' dag tevoren was een agent aanzijn woning geko men, niet' de mededeelmg, dat hij op het bureau moest komen, teneinde te worden gehoord als ver dachte in een zaak betreffende vaischheid in ge schrifte. Weliswaar was zijn geweten zuiver, maar een dergelijke verplichte visite is toch niet aange naam. En het onaangename gevoel werd nog ster ker, toen de agent-portier hem vertelde, dat hij zijn fiets maar in de fietsenstalling op de binnenplaats van het bureau moest zetten, want het kon wel eens heel lang duren, voor hij weer buiten kwam. Maar ziet, al vrij spoedig had hij den inspecteur van zijn oprechtheid kunnen overtuigen en ongeveer een uur later meldde hij zich opnieuw bij den agent- portier, met het verzoek, hem zijn fiets terug te ge ven. In het fietsenhok stonden vele fietsen, maar de fiets van den meneer was er niet bij, althans hij kon hem nergens vinden. En weldra stond het heele bu reau op stelten. Diefstal van een fiets uit de fietscn- bewaarplaats van een politiebureau, dat was wel heel kras. De inspecteur, die den meneer had ge hoord, leidde persoonlijk het onderzoek naar de ver miste fiets. Ieder, die in het bureau aanwezig was, moest zijn fiets aanwijzen. Toen bleef er één fiets over en dat bleek bij nader inzien de fiets van den meneer te zijn. Maar de fiets was dan ook niet te herkennen. Toen hij kwam was de fiets grijs van het stof, met bruine roestvlekken, een piepend, kra kend, gammel kavalje van een fiets. En thans stond hij daar glimmend, keurig gepoetst, opgewreven, ge smeerd De meneer vertrok op zijn mooie fiets, blij met den goeden afloop en dankbaar over de coulante behan deling, welke hij had ondervonden. Die Rotterdam- sche politie was toch zoo kwaad niet. De fietsen van de bezoekers gratis schoon te maken en op te knap pen. Een prachtige service. Maar een paar straten verder reed een inspecteur van politic, boos een mopperend op een vuile fiets. Hij mopperde, omdat de agent, die hem beloofd had zijn fiets even onder handen te nemen, zijn belofte niet was nagekomen. En nog een paar straten ver der stond een agent het verkeer te regelen, met het voldane gevoel, dat hij straks op het bureau een hartelijk dankwoord zou hooren van den inspec teur, wiens fiets hij zoo keurig had opgeknapt... N. R. Ct. Uniformverbod voor Katholieke jeugdorga nisaties. - Anti-katholieke beschuldi gingen. V.D. verneemt uit Munchen: Het hoofd der po litie te Munchen heeft in het belang van de ■hand having van de openbare rust, orde en veiligheid het dragen van uniforme kleeding of op uniformen lijken de kleedingstukken alsmede van insignes waaruit het lidmaatschap van een katholieke jeugd- of gezellen- organisatie blijkt, verboden. Overtredingen worden gestraft met maximaal 6 weken hechtenis of 150 mark boete. Het verbod treedt onmiddellijk in werking. „Geen kastengeest". Onder levendige deelneming door de bevolking wer den op plechtige wijze op den Paradeplatz te Darm- stadt de gekleurde mutsen der studenten van hoogere onderwijsinrichtingen verbrand. De mutsen waren tevoren, op punten van sabels gestoken, door de straten gedragen. De stafleider van den „Jungbann", Richter, wees in een toespraak op de beteekenis van deze „socialisti sche daad", die een einde maakte aan den kasten geest en het obscure standenvcrschil van een over wonnen tijd. Onder het gemeenschappelijk zingen van het lied „Unsrc Fahne flattert uns voran" verteerden de vlam men de met benzine begoten mutsen. Met een défilé der Hitler-jcugd eindigde de vreemd soortige „plechtigheid". Twee Belgische militaire vliegers met hun valscherm behouden geland. Twee Belgische militaire vliegers, een ecrste-lui- tenant en een onder luitenant, met een nieuw toe stel van het Fairy-Foxtype uit Evcre-Brussel ver trokken met bestemming naar het legerkamp te El- senborn, constateerden, toen zij boven de streek van Vervier» waren gekomen, dat het toestel niet meer gehoorzaamde en ieder oogenblik dreigde naar be neden te ploffen. De luitenant sprong uit het vlieg tuig, en wist, dank zij zijn valscherm, behouden te Banneux, in den vallei genaamd Fonds des Trois Rois, neer te komen. Iets later moest de onderlui tenant, op zijn beurt het toestel verlaten, dat een paar kilometer verder te pletter sloeg en geheel ver nield werd. ONVERBETERLIJK. De politie te Groningen heeft een eind moeten ma ken aan het ergerlijke optreden van een man, die in beschonken toestand bij zijn moeder thuis kwam en Met oude mensch, dat doodziek te bed lag, mishandel de om naar geld te zoeken, dat in het bed verstopt moest zijn, naar hij meende. Een tragische bijzonder heid is, dat deze 34-jarige C. J. R. een vonnis moest ondergaan wegens diefstal, doch dat zijn moeder den officier van justitie heeft verzocht, hem daarvan uit stel te verleenen. De politie heeft den man gisteren onder groot verzet uit het huis gehaald en hem aan do justitie overgeleverd. De uitvoering van het von nis is nu gelast. LANGSDESTRAAT. De koe staat bekend als een dom dier. Een heel jonge koe, die eigenlijk nog geen koe is, kan dus wel als een héél dom dier worden aangemerkt. En dat is dezer dagen bewezen. Op een hoogen dijk liep een boer met z'n knecht en aan een touw werd een jonge koe. pink, geloof ik, dat de boeren zoo'n koe in de vlegeljaren noemen, meegevoerd. Alles ging naar wensch, totdat er een oude model Ford kwam aanrijden, die de rust van het drietal leelijk verstoorde. Of de pink nog niet voldoende aan het verkeer gewend was, of dat de autobestuurder eenigszins nonchalant met de claxon omsprong, weten we niet, maar in ieder geval schrok het dier zoo geweldig van het vehikel, dat het met een flinke sprong bij den dijk neerging en een bad nam in de sloot. Maar toen zij eenmaal in de sloot zot, was het de vraag, hoe de drenkelinge er weer uit te krijgen. Zo kon er onmogelijk aan den hoogen walkant uit- klautcren, hoe baas en knecht ook aan het touw trokken en het dier aanmoedigden om alle krach ten in te spanen, het natte element te verlaten. Niets mocht baten. Koelief keek eens meewarig naar den haas en slikte eens, als het touw door het trekken haar een beetje den strot dichtkneep. Goede raad was duur en ook met behulp van een voorbijganger was het niet mogelijk het dier te red den.. I)o baas werd hoe langer hoe zenuwachtiger en werden de vermaningen ook steeds kernachtiger. Maar het gaf niets. Totdat de voorbijganger op het idee kwam het dier de sloot te laten overzwemmen, wat na vele vergeef- sche pogingen eindelijk slaagde en de overgelukkige eigenaar zijn bibberende „pink" weer in bezit kon nemen. Hiermee was het incident voorbij en keerde de landelijke rust weer. De kennismaking van ons koe beest met de voortbrengselen van den beroemden automobielfabrikant was niet bijzonder gunstig ge weest Nagekomen berichten NIEUWE N rF.no RP NIEUWE NIEDORP. Vergadering der afd. N. Kiedorp van Volksonder wijs in de Prins-Maurits, alhier. Een 13-tal leden was aanwezig en omstreeks 8 uur opende de voorzitter de heer Olie deze bijeen komst Na voorlezing der notulen welke onveranderd worden goedgekeurd, worden enkele ingekomen stukken behandeld van ondergeschikt belang. Vervolgons brengt de voorzitter verslag uit van de werkzaamheden voor het autobusvervoer der school kinderen en deelde mede, dat een en ander voor 1031 was verzekerd. Overgedaan wordt tot behandeling van het ont werp reglement, gemaakt door het bestuur, dat be houdens ecnige kleine wijzigingen door de verga dering wordt goedgekeurd. Hierna volgde het verkiezen van een propaganda- commissie, bestaande uit drie leden. Door het be stuur is de volgende voordracht gemaakt: A. Arts, K. Koons en C. Weij. Deze hoeren worden met bijna algemecne stemmen benoemd. Verder wordt besloten, dat de contributie mins tens f 1 per jaar zal bedragen. Punt 8 der agenda luidde: Besnrekine collecte voor het Fonds tot steun. Hoewel men dit een las tig punt vindt, omdat er reeds zooveel gecollecteerd wordt en Volksonderwijs nog slechts kort geleden met een lijst is rondgegaan voor het busvervoer, vindt do vergadering het toch hun plicht om deze collecte te houden, men zou dit dan doen met bus jes. alzoo wordt besloten. Na de rondvraag, welke niets opleverde, sluit de heer Olie de vergadering. L A v C F V n Tf F Din«dn"r»rond werd in Cnneordia de laatste verga dering r"^"i'den va" de rnmmissip, welke met Pa- frfbon pen bizar bi-t p^or^aniseet-d ten bate van crpependo. OncTdia en het Cri«ieomité. Dezen «vond zou rekening en verantwoording worden ge daan. Barometerstand op Woensdagmorgen 8 uur: 750 m.M. Vooruitzichten: Kans op regen. Temperatuur: 8 gr. C. is 40 gr. F. ONZE BRIL PAST... DE PRIJS OOK Firma GEBR. ROTGANS SCHAGEN Een flink aantal dames en heeren was aanwezig toen de voorzitter, de heer P. Deutekom, de bijeen* komst opende met een woord van hartelijk welkom. Spr. wees er op. dat dit heden de afrekenavond is, maar dat het misschien wel eens niet kon meeval- lenè Toch is een aardig bedrag overgebleven. Spr. bracht de verschillende dames en heeren, die hunne medewerking aan de bazar hadden verleend, dank voor hunne bereidwilligheid. Men heeft een paar ge zellige prettige dagen gehad. Spr. hoopte, dat men te vreden zou zijn met de resultaten. Daarna werd door den heer C. Swager, den pen ningmeester. rekening en verantwoording gedaan. Aan ontvangsten op de bazar was een bedrag van f917.41 binnengekomen, terwijl f58.50 aan giften iu geld beschikbaar was gesteld, zoodat de totale ont vangsten f975.91 bedroegen. De uitgaven waren" tot heden f415.20, zoodat een batig saldo van f 561.71 aanwezig was. Wethouder Ootjers deelde namens de commissie, die de rekening had nagezien, mede, dat alles in do beste orde was bevonden en adviseerde tot goedkeu ring. Spreker bracht den penningmeester en zijn vrouw dank voor het gehouden beheer. Men kan op een goed geslaagde Paaschbazar terugzien. De voorzitter dankte de heeren kasnazieners en stelde namens het bestuur voor, alvast f500.te ver deden cn de resteerende f61.71 nog in kas te houden voorloopig, voor nota's die nog kunnen komen. Men ging daarmee accoord, waarna wethouder Ootjers, als voorzitter van het crisiscomité de dames en heeren bedankte voor hun werkzaamheden in hot belang van het crisiscomité, want. zeide spr., het crisiscomité heeft aardig van den crisis te lijden. Daarna bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen en volgde sluiting. PURMEREND, 24 April. Kaas: kleine boeren 51515 Kg. f 19, boter 2538 Kg. f 1.251.40, weibotcr f 1.20-1.30. Runderen: 1421 stuks, w.o.: 210 vette 5460 cent, 901 gelde f 80—160, 240 melkkoeien f 110—210. 70 stie ren 3246 cent, 6 paarden f 70—120, 61 vette kalv. f 4060, 837 nuchtere kalv. slacht f 3—9, fok f 0—14, 208 vette varkens slacht 36—38 ct., 45 magere var kens f 1118, 262 biggen f 612, 547 schapen f 828, •45 bokken f 310, kipeieren f f 2—2.50, eendeieren f 2.60, oude kippen en hanen 45—52cent, piepkui kens 87Vfc~05 cent, konijnen f 0.30—2.25, eenden f 0-30—0.70, duiven per paar 40 ct. Eterveiling: 9449 kipeieren a f 2.10-2.60, 10712 eendeieren a f 2.65, 288 eendeieren b f 2.10, 80 schouw- kipeieren 80 ct., 1400 kievitseieren f 7—9, Gemeentelijke knnsbeurs: 22 partijen kaas, wegen de 52.000 Kg., handel goed, hoogste prijs f 18.50. Eiervciling „Paradijs": Aanvoer 260.000 eendeieren f 2.70—2.85, 125.000 kipeieren 70—80 Kg. f 3—3.40. 65—66 Kg. f 2.50—2.70, 63-04 Kg. f 2.40 2.60. 60- 62 Kg. f2.202.40, 58—59 Kg. 2.10—2.30, 56-57 Kg. f 2-2.20, 53-55 Kg. f 1.90-2.10, 50-52 Kg. f 1.80- 2.10. NOORDSCHARWOUDE, 25 April 1934. Aanvoer: 1500 Kg. uien f 2.80—3.10. grove f 3.20 3.40: 32600 Kg. roode kool f 1—2-30: 18300 Kg. gclo kool f 2.605.20; 25000 Kg. D. witte f 4—5.10. BROEK OP LANGEXDIJK. 25 April. Aanvoer: 350 Kg. aardappelen: Friso's f 2.20; 38500 Kg. uien f 2.50-2.80, grove f 2.70-3: 15000 Kg. roode kool f 1—2.50: 16000 Kg. gclo kool f 2.10-4.60; 1S000 Kg. D. witte kool f 5.60. WARMENHUÏZF.N, 25 April 10.34. Aanvoer: 26200 Kg. roode kool, le kw. f 11.50, 2o kw. f 1—1.10; 725 Kg. uien f 1.80, drielingen f 0.80. Vergadering van den Raad op Dinsdag 24 April 1934, des morgens 10 uur. Voorzitter de heer D. Hoogenboom, burgemeester, tevens secretaris. Afwezig is de heer Glas. Na opening volgt lezing der notulen, die onveran derd worden vastgesteld. Van de ingekomen stukken vermelden we een schrijven van Ged. Staten, dat langzamerhand de gemeentebesturen bevoegd zijn de salarissen der ge meenteveldwachters te verlagen. B. en W. hebben besloten dit nog eenigen tijd aan te zien, mede met het oog op do mogelijkheid dat pensiocnsverhaal zal worden toegepast. De Vereeniging voor Waterschaps- en Verkeersbe- langen verzocht het plaatsen van een waarschu wingsbord op den hoek Gouw-Wieringermeer. Geoordeeld wordt dat niet te veel waarschuwings borden geplaatst moeten worden en dat dan op meerdere plaatsen borden geplaatst zouden moeten worden. Afwijzend wordt op het verzoek beschikt Uit de afrekeningsstaat van de gemeenschappe lijke school aan de Langereis blijkt dat de uitgaven waren f 6374.40, de ontvangsten f 5579.36, zoodat ten laste der heide gemeenten blijft f 705.04. Door den heer Bossen wordt gevraagd wat er met de school moet gebeuren. De Voorzitter deelt mede dat do gemeente Nieuwe

Schager Courant | 1934 | | pagina 2