2% jaar geëischt Radioprogramma Woensdag 25 April 1934. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9471 In de Nijenrode-zaak. De rol van Van der Lubbe. Stakingsonlusten in Amerika. De jacht op Dillinger. VOOR T BONTE EN TWITTE GOED 15 T RADION WAT U HEBBEN MOET ERNSTIGE KNOEIERIJEN MET TARWE. Besmetting met tuberculose. Verzet der bevolking. EIKEN WOENSDAGAVOND van 7-9 uur SPAARBANKZAKEN Ingezonden stukken. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Scha gen-nieuws. AMSTERDAM. Dc officier van Justitie, Mr. A. van Dulleman, eischte gister togen don heer Onnes van N ij en rode, wegens oplichting, een gevangenis straf van twee jaar en zes maanden, met af tsok van acht maanden voorarrest. Na een uitgebreid requisitoir kwam de officier van justitie tenslotto tot de strafmaat. Hij noemde het feit zeer ernstig en het ware heter geweest, wanneer verdachte ruiterlijk had hekend, zooals ook de an dere verdachten hebben gedaan. De langdurige voor- loopige hechtenis is verd.'s eigen schuld. We dienen wel in aanmerking te nemen, «lat do zaak reeds twee jaar geleden is en Anncs in voortdurende spanning zat. Dit zenuwsloopende is al-een straf op zichzelf. Wel moeten we erkennen, dat verd. een groot man is geweest in koopmanskringen, die veel goed heeft gedaan. Wegens oplichting vorderde de officier zooals hier boven reeds gezegd, een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden, met aftrek van acht maanden voorarrest. Verdachte roept uit: „Ik ben onschuldig, meneer de Officier". Er wordt dan gepauseerd tot 2 uur. Volgens DlmitroL De correspondent der N.R.Ct. te Parijs schrijft: Dimitrof heeft tegen Maryse Cholsy, die het in de ïntransigeant overbrengt, gezegd, dat z.i. „van der Lubbe een onbewust werktuig was, waarvan de na- tionaal-soeialistiseho uitdaging zich bediend heeft Van der Lubbe wist zelf niet, waar men hem heen- troonde. noch waarvoor noch voor wien hij werkte." Dirniirof houdt hem voor een politieken gek. In zijn boek zal hij aantoonen, dat hij niet wel bij zijn ver stand was. Bepaalde couranten hebben geopperd, dat men hem bedwelmd had. „Best mogelijk. Van der Lubbe was do eenige bij ons, wien dikwijls een bizondere voeding werd voor gezet. Ons bij voorbeeld werd een hord met boter hammen door hef loket heen gereikt. Wij konden dn onze kiezen. Aan van der Lubbe daarentegen bracht men een boterham, in een papier gewikkeld, waarop van der Lubbe geschreven stond. In dat ge val heeft men het een of andere verdoovende mid del door het voedsel kunnen mengen. Zeker is, dat hij zich dikwijls geheel verstompt in de rechtzaal vertoonde. Hij reageerde dan niet. Zijn neus liep en de bewakers moesten hem den neus als bij een kind snuiten. Eens zei van der Lubbe tegen den presi dent: ik hoor stemmen." Heeft hij naar uw meening den brand aange stoken? „Twee branden hehhen in den Rijksdag gewoed De eerste begon in de eetzaal. Dat was een heel klein vuurtje. Alleen de servetten verbrandden daar bij. Van der Lubbe heeft dien zeker aangestoken. Hij heeft trouwens zelf nooit geweten: waarom. Maar de eigenlijke brand is in de zittingszaal uitgebroken. Dat was een ernstig, methodisch aangestookt vuur. Het vereischto middelen, die niets leken op het kin derspel JvanM.nn der Lubbe." Hevige gevechten tusschen posters en werkwilligen. V.D. seint uit New-York: Op verschillende plaatsen is het gisteren tot bot singen tuBschen stakers en werkwilligen gekomen. Voor een fabriek te Cloveland, in Ohio, ontstond een vechtpartij, waaraan zesduizend personen deelna men, zoodat hereden politie met moeite de orde kon herstellen, waarbij verscheidene personen ernstig gewond werden. Te Shehoygan. in den staat Wisconsin, trachtten vierhonderd werkwiligen door een cordon postende stakers heen te breken, waarhij een ernstige vecht partij ontstond, zoodat de politie van traangasbom- men gebruik moest maken. Verscheidene personen werden door de politie gearresteerd. I Nader uit Washington: Onder leiding van don gevolmachtigde voor het transportwezen. Jos. Eastman, zijn gisteren nog maals onderhandelingen begonnen over de regeling der loonen bij de Amerikaansche spoorwegen, welke, indien deze mislukken, tot een staking zouden kun nen leiden. De partijen zijn echter bereid tot overeenstemming te komen, indien hun een redelijke schikking kan worden voorgelegd, en Eastman heeft wekenlang gewerkt, om een aanvaardbare regeling te vinden. Aangezien de werknemers-organisaties weigeren, de aanvankelijk voorgestelde loonsverlaging van 10 pet. te aanvaarden, acht men het niet uitgesloten, dat op de basis van een loonsverlaging van 5 pet. overeen stemming mogelijk is. Alle mogelijke moeite wordt aangewend om hem in handen te krijgen. Do Amerikaansche autoriteiten spannen zich thans tot het uiterste in om den heruchten ontsnap ten misdadiger John Dillinger, die zich thans met zijn benden in do wouden ten Zuid-Oosten van St Paul, ni den staat Minnesota, heeft teruggetrokken, in handen to krijgen. Uit Philadelphia is verster king voor de Bondspolitie naar Minnesota gezonden Bovendien neemt ook de aan jacht gewende bevol king van het boschgebied deel aan de achtervolging, die door sneeuwval en daarop volgenden dooi ten zeerste bemoeilijkt werd. De politie was gistermiddag opnieuw in het St. Paulspark drie leden van de bende, onder wie Dil linger zelf, op het spoor gekomen. Opnieuw slaag den zij er echter in, na een vuurgevecht aan de po litie te ontkomen. Kort na dc ontmoeting roofde de bende nabij een der zuidelijke voorsteden van St. Paul een auto en liet haar eigen auto achter, die tal van kogel- en bloedsporen toonde. DE VECHTPARTIJ TE HOLT-BLERIK. Het getroffen meisje overleden. Gisteren is in het R. K. Ziekenhuis te Venlo over leden de 20-jarige Bertha Teeuwen, uit Holt-Blerik. Het meisje was verleden week Maandagavond bij een vechtpartij aldaar komen toeloopen en door een ver dwaalden kogel in het onderlijf getroffen. De toestand was toen echter naar omstandigheden vrij goed. Gistermorgen is er echter plotseling oon wending ge komen en omstreeks 9 uur is het meisje overleden. Regeering voor tienduizenden guldens be nadeeld. - Graanhandelaar en mole naar gearresteerd. De Meelcentrale te Den Haag is eenigen tijd gele den op het spoor gekomen van een ernstige knoeie rij met tarwe, waarbij de regcering, naar een offï- cieele schatting, voor een bedrag van f 50.000 d f 70.000 is benadeeld geworden. In verband met deze knoeierij zijn gearresteerd de graanhandelaar O., uit Wieldrecht en de molenaar O. uit Oud-Beijerland. (Om misverstand te voorkomen: de namen zijn niet dezelfde). Bij de verwerking van tarwe wordt het product gescheiden van de zg. vita-tarwe en een overschot. De meelcentrale heeft de knoeierij ontdekt, nadat eerst de graanhandelaar en de mfrienaar een tijd lang door vervalsching der controlestaten de knoeie rijen hadden weten te plegen. Het plegen wordt in de hand gewerkt door het zeer groote prijsverschil tusschen Vitatarwe en andere tarwe. De eerste kost f 15.70 per 100 Kg., uitschot-tnrwe koopt men ter beurze beneden f 3 per 100 Kg. Tegen dezen prijs gaat dezo tarwe ook naar het buitenland. Wie ech ter Nedcrlandsche uit-schot-tarwe voor hf% binnen land koopt, betaalt met de rechten mee f 4.30, zoo dat er nog een verschil blijft van f 10.90. Er worden verschillende cijfers genoemd van be dragen, die dogenon die den knoeierijen gepleegd hebben, zich ten onrechte hebben laten uitbetalen. Als langste bedrag hoorden wij f 60.000, als hoogste f 120.000 noemen. Een uitgebreid onderzoek is thans gaande, het valt zeer moeilijk te schatten hoeveel ook op dit terrein van crisisvoorziening do gemeenschap weer bestolen is. Maar als men werkelijk zooals wordt gezegd met tientallen gevallen te maken heeft, kan dat naar een getal van zeven cijfers loopen. Verscherpt toezicht. Ongeveer een half jaar geloden is het toezicht op de naleving van de bestaande voorschriften -W-be palingen verscherpt. De controle bij hakkers en boe ren bracht aan het licht, dat er ernstige onregelma tigheden waren gepleegd, en hot onderhoek leidde tenslotte tot de arrestatie van de beide O.'s. De Meelcentrale heeft het onderzoek overgedragen aan de Dordtsrhe justitie, die in deze ingewikkeldd en veel omvattende zaak thans klaarheid tracht te brengen. Het is lang niet onwaarschijnlijk, dat er nog meer fraude's aan het licht zullen komen. Het misdrijf, door de beide O.'s gepleegd, zal juri disch vermoedelijk als oplichting en valschhcid in geschrifte gekwalificeerd kunnen worden. Een besmetting op groote schaal te Em- mercompascunm. Onder de leerlingen van dc openbare u.l.o.-school te Emmercompascuum doet zich een geval van be smetting met tuberculose op groote schaal voor. Gebleken is, dat een van de meisjesleerlingen van de eerste klas lijdsier is aan open tuberculose. Het ingestelde onderzoek wees uit, aldus lezen we in de N.R.Grt., dat van vijftig leerlingen der eerste klasse elf negatief reageerden, zoodat dus bijna veertig kinderen besmet zijn, van vyie ongeveer twin tig reeds in dio mate door de ziekte zijn aangetast, dat zij den laatsten tijd de school niet meer hebben kunnen bezoeken. De inspectie der volksgezondheid is door het ge meentebestuur gewaarschuwd. Een uitgebreid onder zoek is aangevangen. De achttien meest ernstig aangetaste kinderen zijn vandaag naar Eramen vervoerd, waar zij in het con sultatiebureau van dr. Sandra roentgenologisch zijn onderzocht. Maandagavond is in do school een vergadering ge houden, van dc ouders van de leerlingen van de be trokken klasse met het personeel van de school, den schoolarts dr. G. Groeneveld te F.mmen en den wet houder van onderwijs. In deze vergadering heeft het hoofd der school mededeeling gedaan over het be loop van deze aangelegenheid, waarna de vraag werd besproken wie verantwoordelijk is voor de te maken kosten van onderzoek en herstel. Wethouder Sibon deelde mede, dat aanvankelijk het gemeentebestuur niet genegen was zich voor de ze kosten aansprakelijk te stellen. Na uitvoerige be sprekingen is men in zooverre tot overeenstemming gekomen, dat wethouder Sibon betaling voor ge meenterekening van de kosten van onderzoek der minvermogende leden voorloopig aanvaardde. Van de zijde van het personeel werd er op gewe zen, dat de regeering ten deze aansprakelijk is te stellen, omdat het kwaad niet eerder werd ontdekt als gevolg van het feit, dat de klasse voor een onder wijzer te groot was, terwijl van regeeringszijde me dewerking is geweigerd tot splitsing van dc klasse en daardoor beter toezicht. De betrokken eerste klas se begon in September met 57 leerlingen, waarvoor een leerkracht beschikbaar was. Thans is het getal leerlingen, zooals gezegd, nog ongeveer vijftig. Het sch jolpersoneel meent hierop de aansprakelijkheid van de regeering te mogen ba seeren omdat door het ver doorgevoerde van de be zuinigingsmaatregelen dezen toestand in de hand zou zijn gewerkt. De desbetreffende medische rappor ten zullen inmiddels aan de regeering worden opge zonden. Vanwege de inspectie van de volksgezond heid wordt naast het onderzoek door den schoolarts een nieuw onderzoek voorbereid. UIT ONZE OOST. Vijf zwaar gewonden, vier arrestaties. Ancta seint uit Pasoeroean: De bevolking van dc dessa Kepoeh, onderdistrict Gedjajan, is in verzet gekomen tegen de betaling van de landrente. Zij viel het dessa hoofd aan, die zwaar gewond werd. Bij dezen aanval werd dicns#vrouw eveneens zwaar gewond. Het dessahoofd en de vrouw zijn ontkomen. 30 man uit Kepoeh, gewapend met groote slagwa pens en pieken, viel dc politie aan, die onmiddellijk optrad met klewangs en knuppels. Vier personen, waaronder de belhamel, zijn gear resteerd. Twee aanvallers werden zwaar gewond. Een mantripolitie werd aan den schouder door een steek met een kris gewond. kan men zijn verrichten bij Kantoor: SCHAGEN - MARKT 81. Directeur: Mr. J. A. E. Buiskool. Mijnheer de Redacteur, Gaarne zag ik het volgende als ingezonden stuk ge plaatst. ,Met verbazing las ik uw verslagje over de op voering van de Kinderoperette „Jopie Zonnestraal". Dm welke reden deze opvoering bij u zoo weinig toaaryegriug. yindt, weet ik niet, uiaar wel weet ik, dat u dentalip in» »t wlgetneen een beteren dienst had bewezen als u over dezen avond wat gunstiger had géschreven. Mijn vrouw en ik en met ons blijkbaar velen, hehhen lof voor wat de heer Nico Snel met zijn kinderkoor bereikte. Bovendien wordt er naar onze meening in de Schager scholen niet veel ge zongen, zoodat elke poging om hierin verbetering te brengen, zeker aanmoediging en geen kleineering verdient. Dankend voor de verleende plaatsruimte. P. WARDENAAR. Schagen, Loet. Wij laten den geachten inzender natuurlijk gaarne zijn oordeel, maar wij zijn van meening dat de wijze waarop wij ons verslagje hebben ingekleed, voor het gepresteerde voldoende waardecring inhield. Ofschoon 't geen gewoonte is tegen-resencies van een door ons beoordeelde uitvoering op te nemen, maken wij dit maal hierop een uitzondering, omdat wij den heer Nico Snel en zijn kinderkoor deze huldebetuiging niet willen onthouden. Uitspraken van Dinsdag 10 April. Minne de Vr., chauffeur, Lemsterland Fr., Hooger beroep, overtreding Motor- en Rij wiel wet, geconsta teerd op 21 Januari te Castricum. Vonnis bevestigd, doch straf verhoogd tot f 10 boete subs. 10 dagen. Math. Fred. Willem B„ taxichauffeur. Alkmaar. Toebrengen van zwaar lich. letsel door schuld. Aan rijding op den Kogendijk te Bergen; 2 maanden hechtenis voorwaardelijk met 3 proefjaren, met scha- debetaling van f 149.50. Gerard B., opticien te Rotterdam. Thans gedeti neerd te Alkmaar; feitelijke aanranding en diefstal, 6 maanden gev. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN v.v. „Schagen". Alg; Vergadering op Donderdag 3 Mei 1934, des avonds acht uur, ten huize van den heer H. Raven. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen en Ingekomen stukken. .3. Medcdeelingen. 4. Verkiezing Bestuurslid, vacature Rempt. 5. Verkiezing lid E. C., vacature A. Vader. 6. Bespreking Jun. Elftal. 7. Bespreking contributie in verband met ama teursbepalingen. 8. Rondvraag en Sluiting. De Secretaris. SCHAGEN I. De mogelijkheid bestaat dat Schagen I Zondag moet spelen voor Kampioenschap B van den N.H.- V.B. Verder worden er pogingen in het werk gesteld orp Zondag a.s. een wedstrijd voor een Junioren-elftal te krijgen. Men raadplege het bord bij Roobol. Nieuwe leden: Chr. Neefkes, P. Kistemakcr, F. Gorter (adsf).) Bedankt als lid: E. Buiskool, J. Watertor, C. Prins, H. Lem. DONDERDAG 26 APRIL. HILVERSUM (301.5 M.) A.V.R.O.: 8.00 Gramofoonmuziek; 10.00 Morgenwij ding; 10.15 Gramofoonmuziek; 10.30 Cellorecital door Johan de Nobel; 11.00 Knipcursus; 11.30 Pianorecital 12.00 Omroeporkest o.l.v. Nico Treep; 2.15 Causerie 2.45 Gramofoonmuziek; 3.00 Knipcursus; 3.45 Rust poos; 4.00 Halfuur voor zieken en ouden van dagen; 4.30 Gramofoonmuziek; 5.00 Radiotooneel; 5.30 Ko- vacs Lajos en zijn orkest; 6.30 Sportpraatje door H. Hollander; 7.00 Gramofoonmuziek; 7.10 Prof. Casi- mir: „Onze tijd en het boek"; 7.30 Engelsch voor be ginners: 8.00 Vaz Pias: 8.15 Aansluiting met het Concertgebouw te Amsterdam: Concertgebouworkest o.l.v. Dr. Willem Mengelberg; 10.30 Gramofoonmu ziek; 11.00 Vaz Dias; 1.10 Gramofoonmuziek. HUIZEN (1875 M.) K.R.O.: 8.00 Morgenconcert; N.C.R.V.: 10.00 Gramo foonmuziek; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gramofoon muziek; K.R.O.: 11.00 Gramofoonmuziek; 11.30 Gods dienstig halfuurtje 12.00 Politieberichten; 12.15 Or kest o.l.v. Marinus van 't Woud; N.C.R.V.: 2.00 Cur sus fraaie handwerken; 3.00 Gramofoonmuziek; 3.45 Rustpoos; 4.00 Bijbellezing; 5.00 Handenarbeid voor de jeugd; 5.30 Orgelspel; 6.30 Lezing: G.45 Gramo foonmuziek; 7.00 Politieberichten; 7.15 Gramofoon muziek; 7.30 Weekoverzicht; S.00 Gramofoonmuziek; 8.15 Historisch Concert; 9.15 Oudcruurtjte; 9.45 Ver volg concert; 10.20 Vaz Dias; 10.30 Gramofoonmuziek. LUXEMBURG (1304 M.) 7.00 Gramofoonmuizek; 7.30 Concert; 8.40 Zangreci tal; 9.10 Concert; 9.45 Dansmuziek. BRUSSEL (484 M.) 12.30 Populair concert; 4.20 Concert; 5.35 Gramo foonmuziek; 7.20 Populair concert; 9.30 Gramofoon muizek. BRUSSEL (322 M.) 12.30 Gramofoonmuizek; 4.20 Populair concert; 7.20 Concert; 9.30 Gramofoonmuziek. KALUNDBORG (1261 M.) 2.00 Pianosoli; 2.20 Orkest; 7.30 Opera. BERLIJN (357 M.) 3.20 Omroeporkest; 6.20 Kamermuziek; 7.35 Concert. HAMBURG (332 M.) 3.20 Concert; 9.40 Die Bremer Stadtmusikanten; 11.25 Moderne muziek. DAVENTRY (1500 M.) 12.20 Gramofoonmuizek; 3.25 Concert; 7.20 Concert; 8.55 ITarp-kwintet; 10.05 Dansmuziek. PARIJS RADIO (1796 M.) 11.50 Orkest; 7.20 Gevarieerd programma; 9.50 Dans muziek. MILAAN (369 M.) 4.30 Dansmuziek; 7.00 Gramofoonmuizek; 7.25 Idem; 8.15 Treurspel. ROME (421 M.) 4.20 vocaal- en instrumentaal concert; 7.25 Gramo foonmuziek; 8.05 Concert. WEENEN (507 M.) 11.20 Populair concert; 3.35 Pianorecital; 4.35 Gramo foonmuziek; 7.20 Opera; 9.35 Populair concert. WARSCHAU (1415 M.) 2.40 Populair concert: 3.55 Gramofoonmuziek; 7.20 Omroeporkest; 8.35 Idem; 9.20 Dansmuziek. BEROMUNSTER (540 M.) 3.20 Concert; 5.20 Populaire volksmuziek; 6.45 Popu laire gramofoonmuziek; 7.35 Feestconccrt. ■33 Uit ee DE OMGEVING Z IJ P F, Door B. en W. dezer gemeente is besloten geen werk in werkverschaffing te verstrekken aan hen. die niet minstens één jaar in do gemeente wonen. ST. MAARTENSBRUG. Naar ons werd medegedeeld, is het bouwen van oen burgerwoonhuis voor rekening van den heer G. de Boer opgedragen aan den heer P. Doorn, aanno- mer, alhier. SCHAGERBRUG. Ouderavond O.L. school Dinsdagavond werd in één der lokalen der O. I„ school alhier een ouderavond gehouden, die goed bezocht was. Het hoofd der school, do heer S. Jaring heette in zijn openingswoord do aanwezigen welkom en deelde mede, dat zooals uit do agenda bleek, voor dezen avond de modewerking was verkregen van tien heer Boll, onderwijzer te St. Maartensbrug, dia een lezing met lichtbeelden zou houden over Zwit serland. Deze medewerking was geheel belangeloos en daarom begon spr. met den heer Boll dank te zeggen voor zijn bereidwilligheid en zijn moeite. Vcrderwerd in dank gememoreerd de medewerking van de Holl. Mij van Landbouw, die haar projectie apparaat ter beschikking stélde, en van den heer Modder, die de benoodigde stoelen gratis voor het goede doel had afgestaan. Volgde voorlezing der no tulen door den secretaris, den heer Rentenaar, die onveranderd werden goedgekeurd. Hierna rekening en verantwoording St. Nicolaas- feest 1933. De bescheiden werden gecontroleerd door Mevr. Dekker en den heer Nieuwland. Bij monde van den laatste werd verslag uitge bracht en verklaard, dat ales in orde was bevon den. De voorzitter deelt nog mede, dat met Mei 7 leerlingen naar dc U.L.O.-school in Schagen zullen gaan en dat het totaal aantal der leerlingen op 1 Mei gelijk zal blijven. Nu is het woord aan den heer Boll, die aan de hand van een groot aantal, heel mooie lichtbeelden interessante dingen vertelde over het menschen-, dieren- en plantenleven in het Zwitsersehe hoogge- hergte.De indrukwekkende natuurtafcreelen kwamen uitstekend tot hun recht. Na afloop beloonde een applaus den spr. voor zijn belangwekkende voor dracht. Voordat de ouders het schoolwerk van hun kinde ren bekeken en zich met het personeel daarover on derhielden, werd de rondvraag gehouden. Door de da mes Broens en Schoork en dc heeren Koster en Kos- scn werden eenige vragen gesteld, die door den voorzitter beantwoord werden. De heer Nieuwland wekte de aanwezigen op, vooral lid van Volksonder wijs te worden. Hierna dankte dc voorzitter allen, die tot het welslagen van den avond hadden mede gewerkt, in het hijzonder den heer Boll, en sloot te ongeveer half elf dc bijeenkomst. TJEERHUGOW AART) Naar hekend werd zal de heer van Slooten, oud- burgemeester onzer gemeente, zich in den loop van den zomer vestigen te Soestdijk. Naar men ons mededeelde, zal heden (25 April) begonnen worden met de nadere afbakening van den Provincialen weg Verlaat—Mallegatsluis, door hettt technisch personeel van den provincialen Wa terstaat. Dc eigenlijke werkzaamheden zullen, indien zich geen nadere moeilijkheden voordoen, dan aan kun nen vangen in het laatste gedeelte der tweede helft van Mei.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5