Een Huwelijk De Nederlandsche Persil Maatschappij N.V Merkwaardige ontdekking. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Een gelukkig paar: De nieuwe fabriek in volle werking. Naar wij van de directie der N'ederlandsche Persil Maatschappij N.V. vernemen, is haar nieuwe fabriek te Juthpaas bij Utrecht thans zoover geored. dat zij op Woensdag 2 Mei a.s. oficieel in gebruik zal wor den genomen. Met de fabricatie in ons land van Persil en de be kende nevenproducten werd in October 1932 begon nen en reeds een jaar later moest worden overge gaan tot een belangrijke uitbreiding van het com plex, welke thans haar beslag heeft gekregen. De nieuwe fabriek is uitgerust met de modernste machines. De uitbreiding heeft het tevens noodig gemaakt het aantal werkkrachten te verhoogen. Oorspronkelijke woonplaats van Indo- Europeesch ras gevonden. Stockholm. De Zweedsche archeoloog Dr. Ture Arne heeft in Perzië onderzoekingen verricht naar de oorspronkelijke woonplaats van het Indo-F.uropee- sche ras. Deze bekende archeoloog heeft aan den voet van de Elbrusbergen in Noord-oost Perzië aan de Kaspische Zee uitgebreide opgravingen verricht. In den ouden berg van Shah-lepe heeft hij verscheidene zeer belangrijke overblijfselen gevonden van een vijf duizend jaar oude stad. wier bestaan door een of an dere oorzaak, waarschijnlijk tengevolge van een ca- tastrophe of een klimaatverandering omstreeks twee duizend jaar voor Christus, ophield. Deze vroegere nederzetting dateert uit het koperen tijdperk. Zeer kunstig uit koper bewerkte voorwerpen waaronder beelden, dolken, sieraden en lampen wer den door de Zweedsche expeditie gevonden. Dr. Arne heeft eveneens ongeveer een veertigtal geraamten gevonden. Uit den vorm van de gevonden schedels van deze vroegere bewoners blijkt dat zij hebben behoord tot de vroegst bekende Indo-Euro peanen. Men heeft sporen gevonden, die er op wij zen, dat het brengen van menschenoffers deel uit maakte van de godsdienstige ritus van de bewoners aan Shah-Tepe. De mogelijkheid wordt uitgesloten geacht, dat voortgezette opgravingen in dezelfde streek zullen leiden tot de oplossing van verscheide ne prae-historische problemen. TIEN SCHILLING-BILJET ALS MONSTER ZONDER WAARDE. Groote hilariteit ontstond gisteren op het hoofdbu reau van politie te Boedapest, toen men daar van de Oostenrijksche Nationale Bank een nieuw uitgegeven tien-schilling biljet ontving met het stempel „mon ster zonder waarde". Uit een begeleidend schrijven bleek, dat het biljet deze deprecieerende opdruk had gekregen, omdat zij was toegezonden met de bedoe ling, de Boedapester politie kennis te laten nemen van de uitvoering der nieuwe bankbiljetten om ver- valschingen te kunnen opsporen. GESTRAND EN WEER VLOT. Omstreeks één uur gisternacht strandde op het Bornrif ten Noord-westen van Ameland een stoom trawler van onbekende nationaliteit. De reddings boot ,Brandaris" van Terschelling voer uit, doch kon halverwege terugkeeren, daar het schip te ruim vijf uur in den ochtend >op eigen kracht»-vlot kwam en zijn reis vervolgde. VOOR DEN POLITIERECHTER. Strafzitting van Maandag 23 April 193L Hoorn. DE SPIN, DIE LOERT. 1 Een 20-j'arige expediteur, voorheen loopknecht, te Iloorn, Wilh. Joh. V. was op het gebied van eer lijkheid niet 18 karaats gebleken en stond op 12 Juni 1933 terecht. Het was reeds een bejaard zaakje, van 22 Nov. 1932, doch zoon „alte geschichte" blijft voor de justitie nog „immer neu". Niettemin werd consideratie betracht en een voorw. sffaf van 6 maanden met 3 proefjaren opgelegd. Het scheen echter dat de vuurproef niet in allen deele was ge slaagd, althans was thans de toeziende reclassee- ringsvoogd, mr. Windhausen, gerequireerd ter na dere berichtgeving. Stand der partij verder onbe kend. FEUILLETON. DOOR ETHEL M. DELL. Vertaald door DIcky Wafelbakker. *5. HOOFDSTUK V. Nöordscharwoude. DRONKEN SCHIPPER IN KERMIS DELIRIUM. De 38-jarige heer Gerrit B., n brakwater-matroos uit Noordscharwoude, had in een kermisnacht te Noordscharwoude op geweldige manier don beest gespeeld, de politie beleedigd, zich verzet door schoppen, trappen, slaan, en voorts de geëerde rust bewaarders Rood en Lcuring met een waterketel gebombardeerd. Deze strafbare actie bracht den trouwens in het milieu der justitie niet onbekende wildebras op het zondaarsbankje. Zij houding stond toen in mineur. Hij .schold niet, trapte noch sloeg en zijn waterketel had bij ook maar thuis gelaten, een onmiddellijke veroordeeling had toen niet plaats, doch werd de zaak uitgesteld tot 23 April, ten einde den heer Wiggers gelegenheid te schenken, zijn an- thropologischo loupc eens op dit geval te richten. Thans had alzoo de voortzetting plaats. Het bleef een dubieuze „geschichte", maar het werd gepro beerd en opgelegd 3 maanden gev. voorw. met drie proefjaren, kermis- en drank-onthouding. Hoogwoud. DE „ZEDIGE" BUURVROUW. De maagdelijke mej. Maria K., die reeds 40 April grappen heeft beleefd, had zich gestrokkeerd gevoeld door een, volgens haar opinie, ondeugende uitlating van haar buurman, den rijksveldwachter Kamp, en torn tegen hem een aanklacht ingediend. Aangezien echter de heer Kamp het geïncrimineerde feit perti nent ontkende, werd hij op zijn beurt klager en stond mej. K. terecht voor den Politierechter, we gens het indienen van éen valsclie aanklacht, met het resultaat dat een onderzoek werd gelast naar den geestelijken welstand van de verdachte. Heden had alsnu de voortzetting plaats en werd Vriendschap. Terwijl ze naar Londen terugkeerden kwam de maan hoog boven de hoornen te voorschijn en de wegen waren vrijwel geheel verlaten. Evenals op den heenweg werd er heel weinig ge sproken. Er was niets voorgevallen wat hun vriend schap had kunnen bederven, en een groot gevoel van rust en tevredenheid had zich dan ook van Marcia meester gemaakt. Ze leunde achterover in de kus sens van den wagen en genoot van den wind, die met haar haren speelae. „Heb je er geen spijt van gekomen te zijn?" vroeg hij ineens. „Oh, nee, allerminst. Het spijt me alleen ontzet tend dat het al weer voorbij is." „Zullen we het nog eens doen?" vroeg hij. „Maar je gaat toch weer naar Cornwall terug?" „Dat hoeft niet bepaald." Ze wendde haar gezichtje naar hem toe. „Is het werkelijk niet noodig?" vroeg ze langzaam. „Nee, voor zoover het mij betreft volstrekt niet, tenzijje genoeg van me hebt gekregen," eindig de hij, en er was een zekere angst in zijn stem. „Dat kan nooit gebeuren", antwoordde ze vriende lijk. „Je hebt er geen flauw vermoeden van hoeveel goed deze tocht me heeft gedaan." „Dat is alles wat ik verlang. Wanneer zie ik je weer?" Ze aarzelde. „Dat kan ik op het oogenblik nog moeilijk zeggen. Mag ik je opbellen?" „Je moogt alles doen, wat je maar wilt", zei hij. „Dringt het dan werkelijk nog niet tot je door dat mijn grootste verlangen is je zoo nu en dan eens ple zier te kunnen doen?" „Dat is vanavond gebeurd, Eric", zei zo zacht. „Ik onder meer gehoord Dr. Schaak, die haar kwalifi ceerde als een hysterica, lijdende aan debilitas men- tis. Hoe liet echter zij. het is een gezellige buurvrouw en Kamp is er aardig mee uit den brand. De SO-jari- gc vader van verdachte werd ook nog gehoord als getuige. De Officier wilde graag de zaak beëindi gen en requireerde op grond van de gebrekkige geestvermogens van het „meisje" ontslag van rechts vervolging. Z ij p e. VIEZE KWALIFICATIE. De welbekende brugwachter der Stolpervlotbrug, J. Dekker, werd op 22 Januari door den chauffeur Joh. Sneekes gecomplimenteerd met den titel „groo te snotneus". De brugwachter heeft meer capsie met automobilisten. Men zie slechts het Kantongerechts- verslag. Vonnis f 10 boete of 10 dagen. Wat geven en nemen van beide zijden, zou 'n betere verstand houding scheppen! Amsterdam. COMPROMITEEREND EPISTEL. Een Alkmaarsche jongen. Christ. Cr., had te Am sterdam een betrekking gevonden in een grossiers zaak, doch was op grond van gerezen verschillen aan den dijk gezet. In zijn ontsteming had hij alsnu te Uitgeest een voor de firma beleedigcnden brief ingezonden, met gevolg dat hij ter zake dit feit on langs terecht stond. Besloten werd de zaak tegen dit ecnigermate vreemd schijnende jongmensch in han den te stellen van den heer Wiggers. Deze heer ad viseerde een voorw. straf, maar zag zich op de zit ting genoodzaakt dit advies te annulecren, omdat de jongeling opnieuw weigerde zijn ongelijk in te zien. Door den Officier werd de gordiaansche knoop doorgebakt ge\orderd f 25 boete of 15 dagen hech tenis. Uitspraak f 20 boete of 10 dagen. jonge sla en Saladine! Eindelijk de allerfijnste slaolie, waar malsche voorjaars-sla recht op heeft: Saladine f Saladine maakt Uw sla zacht en geeft haar een bijzónder fijn aroma. Voor verrukkelijke sla, voor overheerlijke mayonnaise, kortom voor alles waarvoor slaolie gebruikt wordt, is Saladine onovertrefbaar. OOUDZEOEL 80 CENT - OROENZEGEL 65 CENT_— ROODZEGEL 50 CENT kan niet in woorden uitdrukken hoe ik er van ge noten heb." „Laten we het dan herhalen", drong hij aan. „Zullen wo dat werkelijk doen?" Niettemin aar zelde ze nog. „Goed, ik beloof je te zullen opbellen. Of, als je nu nog even binnen wilt komen, dan kan ik nakijken wat ik den eersten tijd te doen heb." „Ik heb liever dat je me telefoneert", zei hij. „In- tusschen zal ik weer een plannetje maken." Toen ze haar huis in Mountrave Spare bereikt hadden liet de klok van een kerktoren in de buurt één slag hooren. „Ik had er geen flauw idee van dat het al zoo laat was", zei Marcia verwonderd. „Komt het er iets op aan?" vroeg hij, na haar uit stappend. „Natuurlijk niet." Ze gaf hem haar sleutel. „Wil je werkelijk niet even binnenkomen? We kunnen dan nog een kopje koffie drinken." „Nee, dank je." Dit antwoord klonk vrij kort, en hij stak den sleutel voor haar in het slot. Marciq^ bleef nog even op den drempel dralen en keek om zich heen. „Wat is het een wondermooie avond", zei ze droomcrig. „Eric, ik heb onuitsprekelijk genoten Ik geloof niet dat je er toe in staat zoudt kunnen zijn. De avond is dus weer voorbij", zei ze met een korten zucht. „En morgen... en overmorgen... de volgende week..." Ze hield op en keerde zich om. „Wanneer je slechts wilt... zuster", zei hij. „Ver geet niet dat ik altijd tot je dienst ben, dit onder alle omstandigheden zal blijven". Ilij omvatte haar hand en drukte die zacht. „Goedennacht. Hier is je sleutel. Verlies dien niet." „Goedennacht", mompelde ze en „duizendmaal be dankt". Ze ging de hall binnen, hem buiten in het maan licht latend, en toen ze zich omwendde om hem nog een laatsten blik toe te werpen, had hij de deur reeds achter haar dicht getrokken. Daarna liep hij het grintpad af en stapte in den kleinen wagen. Terwijl ze zich hukte om de deur te grendelen, welde er een doffe snik in haar keel op. Waarom had hij zich op die manier buiten willen sluiten? Dacht hij soms dat er nog iemand op haar zat te wachten veronderstelde hij dat een sterveling haar afwezig heid had bemerkt en naar haar verlangde? Langzaam liep ze de trappen op. Ze had nog een kopje koffie willen drinken als er iemand bij haar was geweest, maar nu voelde ze er niets voor. F.verard zat zonder twijfel nog te werken. Ze had voordat ze wegging gozerrd bom niet te zullen storen en ze wist met volmaakte zekerheid dat hij dal evenmin zou doen. De bedienden waren allen al ter ruste. aaronx was ze eigenlijk zoo vroeg naar huis gegaan, vroeg ze zich ongeduldig af? Ze had totaal geen slaap, en ze voelde ook niet de minste behoefte aan rust. Een bijna onweerstaan baar verlangen maakte zich plotseling van haar meester weer naar buiten te gaan. Waarom had Eric haar nu alleen-gelaten? Ze hadden nog een uurtje over alle mogelijke dingen kunnen praten, en diep in haar hart was ze er van overtuigd dat hij veel liever mee naar binnen was gekomen. Hij deed het alleen ter wille van haar, oh, ja, daar was zo zeker van. Het was nu te laat om hem tenig te roepen, en ze schaamde zich ineens over haar groote rusteloos heid. Zij liep op het venster toe en schoof het gor dijn terzijde. Het maanlicht hulde den tuin in een sprookjesachtig waas en de heerlijkste bloemengeu ren stegen er uit op. En toen drong eensklaps een andere lucht tot haar door: de geur der lelietjes-van dalen, welke ze op haar borst had gespeld. Ze maak te den speld los cn drukte de bloemen tegen haar gloeiend gezicht. Waarom had hij haar die gegeven? Iloe kon hij weten dat dit haar lievelingsbloemen waren? Of wellicht was het hem ook hekend ge weest. Had ze zich niet vaak verwonderd over zijn volkomen begrijpen van haar stemmingen? Oh, nee, het kon niet verkeerd zijn dat zo met een dergelijk iemand vriendschap had gesloten. Ze had dikwijls zoo naar een zeker begrijpen en hartelijkheid ge snakt. En nu hij zijn plotseling oplaaiende hartstocht overmeesterd had, konden ze zooveel voor elkander zijn. En vriendschap, wérkelijke, waarachtige vriend schap was iets zeldzaam moois. Als een kaleidoscoop ging haar leven aan haar geest voorhij. Ze was op te jeugdigen leeftijd ge trouwd om precies te weten wat ze deed, en de on vervulde droom werkelijk een „makker" voor haar man te worden, had haar langen tijd weerhouden, andere banden aan tc gaan. Doch die tijd was nu achter den rug. Ze had zich met het idee verzoend dat haar echt genoot haar niet noodig had! Het had echter eenigen tijd geduurd voordat ze indertijd de hoop opgaf en er waren dan ook dagen geweest, dat ze heftig in opstand tegen haar lot was gekomen. De eenige mogelijkheid die er nog kon bestaan haar verlangen vervuld te zien was dat Everard eens ziek werd en zich dan tot haar zou wenden, gelijk mannen zoo dikwijls deden in oogenblikken waarin ze de vrouw behoefden, die reeds lang gclc- H°0riEEN ONGEZEGGELIJKE MIJNHEER. De Hoornsche koopman Joh. van M. verkeerde in een recalcitrante stemming, had niet voldaan aan het bevel van een politie agent om zijn auto tot stilstand te brengen. Toen hij later in een parage was opgespoord, dikte hij zijn onhebbelijke houding niet weinig aan door een geweldig verzot, waarbij hij den agent met een schrocfsleutel 'n peuter op het hoofd gaf. Het kon natuurlijk wel als vaststaand beschouwd worden, dat «leze geweldenaar *n flinke duw zou krijgen, evenwel word ook hier niet direct het gilde der rijksenveloppenplakkers met een luste loos lid vermeerderd, doch de heer Wiggers tot het opmaken van een rapport uitgenoodigd. Het was een twijfelachtig geval en geadviseerd werd een ge combineerde straf. Nadat de heer Wiggers zoo onge veer de heele levensgeschiedenis van den man, als boeiend conferencier, had gememoreerd, sprak de Officier ook nog een toepasselijk woordje en requi reerde 1 maand voorwaardelijk met 3 proefjaren etc. Verdediger mr. Thomas was zeer content en refe reerde zich aan het requisitoir. Finis: vonnis con form eisch. Opmeer. ZIJN MOEDER BF.GAPT! De 20-jarige arbeider Joh. Adr. B. to Opmeer po seerde als ridder van de droevige figuur en de straf waardige deugniet, die zijn eigen ouders bad besto len. Hij bad zich op 24 November de brutatliteit ge permitteerd 'n doosje, inhoudende eenige aan zijn stiefmoeder toebehoorende sieraden, to stelen en deze voorwerpen in Alkmaar en Hoorn te verkno pen. Het daardoor verkregen geld had dit veelbelo vende zoontje, het verdriet zijner oppassende ouders zich wederrechtelijk toegeëigend. De eigen moeder van verdachte is overleden. De heer Wiggers, die een uitgebreid rnport had uitgebracht, concludeerde ci- viel-rechterlijk toezicht. Eisch 1 maanden gev. voorwaardelijk met 3 proef jaren. Uitspraak conform eisch cn veroordeelde voorts onder toezicht gesteld van den heer Wegdam, schoolhoofd te Hoogwoud. Heerhugo waard. DE KLOMPEN KEGELAAR. De 37-jarige Italiaansch getypeerde tuinder Corn. Kr. te Heerhugowaard, had de heldendaad begaan, op Zaterdag 13 Januari den 6S-jarigon landbouwer Corn. Zut tegen den grond te duwen en hem daarop met een klomp 'n gat in 't hoofd tc gooien, zoodat Zut geneeskundige hulp moest inroepen. De heer Kr. erkende het feit, maar Zut is een lastig perceel, die visch van hem had gestolen en hem. toen hij daarop aanmerking maakte, bedreigde met een sikkel. Eisch f30 boete of 15 dagen. Vonnis ontslag van rechtsvervolging op grond van wettige zelfverdedi ging. Oudorp. F.F.N VRACHTWAGEN ROOVER. Een 24-jarige werkelooze arbeider Anth. D. te Oudorp, had op een tweetal datums uit een vracht wagen van A. Bas, op Spanbroek, staande te Alk maar, op de Paardenmarkt weggenomen eenige pak jes met goederen, die Bas door een tweetal winke liers te Alkmaar, de heeren Haakman en Bulthuis waren toevertrouwd. Aanhouding der zaak tot 4 Juni. De heer Wiggers rapporteert. Schagen. DE KLEEFVINGERIGE TIMMERMAN. Een 35-jarige timmerman uit Schagen. Jacob K., had zich in 1932 wederrechtelijk toegeëigend een Solar-carbidlantaarn, toebehoorende aan den arbei der Simon de Hoop en in 1933 een motor met cen- trifugaalpomp, ter waarde van f 200 was ontvreemd uit een oude boerderij te Schagen. Deze zaak werd naar aanleiding van een ter elfder ure ingekomen schrijven van verdachte verwezen naar den rech tercommissaris. Zijn geestvermogens moeten onder zocht worden. Je beleeft wat in de rechtzaal! De Rij p. RIJPER RODDELARIJ. De snoezig gekuifde 20-jarige broodbakker Aris K. te do Rijp, had als nieuwste snufje aan de dames Jansje en Maart je Braak verteld, dat zekeren heer C. Nat gedurende dc Rijper kennis 's nachts met een mej. Jo Beers aan het Zuideinde van de Rijp had geflaneerd. De heer Nat was echter verloofd met een ander meisje en nu was die verloving spaak geloo- pen, Voile Tout. Alles echter bijeengenomen een droevige historie! Eisch en vonnis vrijspraak voor het kletsende bakkertje. Bergen. GEVOLGEN VAN POLITIEKE BEROERTEN. Het bestaansrecht der Alkmaarsche Rechtbank wordt voortdurend weer bevestigd door toename der criminaliteit in diverse vormen. En zoo hud de Po litierechter ook ditmaal eens zijn aandacht ie wij den nan een novum in dit resort, bcstaando uit eeni ge strafzaken, indirect veroorzaakt naar aanleiding van een vergadering der N.S.B. té Bergen, gehouden op 15 Januari te Bergen. Alstoen kwam de bekende en temperamentvolle heer C. Kriller in debat, wat echter niet werd tocgc- den had opgehouden aantrekkingskracht op hen uit te oefenen. Dit was echter een kansje van één op de duizend, begreep ze, en ze had er eigenlijk heele- maal niet meer over nagedacht. Diep in haar hart veronderstelde ze geen oogenblik dat hij haar ooit noodig kon hebben. Eric was evenwel anders. Hij behoefde haar vriendschap... even sterk als zij de zijne. Voor haar was die iets machtigs en wonderbaarlijks, hoewel ze wist dat Everard er niet het minste belang in zou stellen. „Je moet je op je eigen manier amuseoren cn ge lukkig zijn, beste kind," had hij lang geleden tot haar gezegd. „Ik heb werkelijk geen lust en tijd me veel in gezelschapskringen te bewegen." Niettemin genoot hij van haar populairitcit, en stond er ook op dat ze veel zou ontvangen. Hij ver scheen echter zelf alleen op de partijen waarop hij menschen kon ontmoeten, die hem interesseerden. Op zijn eigenaardige, kalme manier was hij trotscli op haar, en bewonderde haar tact en beminnelijk heid, maar hij vond het de natuurlijkste zaak van de wereld, dat ze aan dit alles ook meer dan genoeg zou hebben. Hij had nog nooit gelijk Eric het lcdigo en verlangen hetwelk achter dit alles verborgen lag. ge zien of gevoeld. Nee, de man met wien ze vriendschap had geslo ten had in enkele uren meer van haar begrepen dan Everard in den tijd van vijftien jaren. Ja, vijftien lange jaren was ze nu getrouwd. Bij die gedachte ging er een steek van pijn door haar hart, maar het gelukte haar weldra zich te behcerschen. Gcrui- men tijd bleef ze nog voor het venster staan, dc le lietjes tegen haar gloeiend gezicht gedrukt. ...En in dat stille, nachtelijke uur nam ze een be sluit. Ze was verplicht Eric iets terug te geven voor de groote toewijding die hij haar schonk. Ze stamel de woorden alsof ze een gelofte aflegde voor een al taar. „Ja, we zullen vrienden wezen. En ik zal altijd goed voor hem zijn, evenals hij voor me is. Ik mag hem nimmer teleurstellen." Toen ze haar hoofdje ophief was dc verdrietige blik uit haar oogen verdwenen. De vriendschap die haar thans werd aangeboden... na al die wanhopige ledige jaren... was inderdaad iets heiligs, en ze zou deze met de teederste zorgen omringen en koesteren aan haar hart. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1934 | | pagina 6