VROUW, WWODL Het aanschaffen van zilver f ...EN ZIJN ONDERHOUD. Waar men bij het koopen op moet letten. AANTREKKELIJKE LEÊLIJKHE1D JURKJES VOOR KLEINE MEISJES. DE TROUWJAPON. 'tawj.iCtUf&ficU Goede poetsmiddelen het behoud van Uw zilver. door ETTY M. BRYAND. Het zilver heeft zich in den loop der tij den weten te handhaven, al is dan mis schien veel veranderd. Trouwens het zil ver blijft steeds het beste metaal voor mooie couverts. Vroeger was het zilver van zeer verschil lende samenstelling, al naar den smaak van den zilversmid. Tegenwoordig is het standaardgehalte 925, met andere woorden 925/1000 bestaat uit zuiver zilver en 75/1000 uit koper of een andere alliage om het me taal de noodige hardheid te geven. Het polijsten geschiedde vroeger door urenlang wrijven met de handpalm, tegen woordig machinaal. Zoowel de alliage als de wijze van polijsten zijn echter geen fac toren van belang; wanneer de stijl van 't voorwerp en het uiterlijk ervan U beval len, zijn ze geheel te verwaarloozen. Wanneer men in bepaalde antieke stijl is ingericht en ook antiek zilver wil aan schaffen, komt het er in de eerste plaats op aan, servies, meubels enz. uit hetzelf de tijdperk te nemen. Wanneer men modern is ingericht, ver valt vanzelf die moeilijkheid; bovendien wordt dan de keuze veel ruimer, omdat dagelijks nieuwe ontwerpen op de markt komen, bijna alle in moderne stijl. De meeste lezeressen zullen zich wel niet de weelde van massief zilver kunnen veroorlooven, zóodat zij zich moeten te vreden stellen met verzilverd materiaal. Ook daarin heeft men een ruime keuze. Men koope uitsluitend in degelijk bekend staande zaken, zoodat men later geen te leurstellingen krijgt. Echt zilver moet zoo zwaar mogelijk zijn, want daarvan hangt in de eerste plaats de waarde af. Een zilveren theele peltje b.v. wordt anders dun in de holte en scherp aan de randen door het gebruik en het poetsen. Men kieze dus nooit de lichtste soort zilver, die te verkrijgen is, doch minstens de gemiddelde zwaarte. Te dun zilver buigt bovendien tc gemakkelijk en er komen na korten tijd deuken in. De meest ontsierende kras of deuk op een zwaar stuk zilver, kan echter door een handig zilversmid gemakkelijk verwijderd worden en zulk zilver is practisch onver slijtbaar. Bij verzilverd materiaal is het gewicht natuurlijk geen criterium, omdat daar een zwaar metalen voorwerp verzilverd wordt. De waarde wordt dus bepaald door de dik te van de zilverlaag, terwijl de superieure soorten ingelegde stukjes zuiver zilver heb ben op de plaatsen, die het meest slijten, terwijl de lepelholten en handvatten een extra dikke laag zilver hebben. Als de zil verlaag eenmaal doorgesleten is, moet n.1. het geheele voorwerp opnieuw verzilverd worden; dit stellen wij dus zoolang moge lijk uit. Zilver wordt vooral aangetast door kool zuur en zwavel en heeft dus het meest te lijden van voedsel, waarin deze stoffen in groote hoeveelheden voorkomen. Ook rook tast het zilver aan. Men doet verstandig, het zilver niet zoolang te verwaarloozen, tot machinaal polijsten noodig is. Bij ver zilverde couverts zou de zilverlaag daar door heel dun worden, terwijl echt zilver er belangrijk door achteruit gaat in ge wicht en dus in waarde. Zilver, dat dagelijks gebruikt wordt, wassche men daarom zoo spoedig moge lijk na het eten af in lauw zeepwater, ge volgd door schoon lauw water. Voor het afdrogen wordt een zachte, droge linnen doek gebruikt. Een goede gewoonte is ook het afvegen van elk stuk met 'n zeemlee- ren lap bij het uitleggen van het servies voor het dekken van de tafel. Wanneer men het zilver dagelijks zoo verzorgt, behoeft men er bij het periodiek schoonmaken niet op te schuren, wat er zoo nadeelig voor is. Bovendien behoeft men de periodieke schoonmaak dan niet elke veertien dagen te houden. Toch is het wel noodig, dit ongeveer eens per maand te. doen, ook als het zilver slechts bij bijzondere gelegenheden of misschien in het geheel niet is gebruikt. De meeste poetsmiddelen bestaan uit kalk met andere chemische bijmengselen. voornamelijk zeep. Te grove kalk zal krasjes veroorzaken en te veel van het zil ver doen afslijten, zoodat de toegebrachte schade grootcr is dan het prijsverschil tus- schen middelmatig en zeer goed poets- goed. Bij het poetsen wordt om dezelfde reden een zacht doekje of vochtig sponsje gebruikt Het allerbeste is flanel. Men wrijft zachtjes met een tweede lapje tot het glimt. Zilver met ingewikkelde patronen wordt met. een speciaal zilverborsteltje behan deld. Het moet stevig genoeg zijn om het 1 voorwerp grondig te kunnen reinigen, doch niet zoo hard, dat er krassen door ont staan. Heel smalle borstels worden voor de handvaten en lange groeven gebruikt, terwijl brcedere in den handel zijn voor grootere oppervlakten. Na het poetsen wordt het zilver in warm zeepwater gewassen, waarin 'n paar drup pels ammonia zijn gedaan. Zoo zal men een mooie glans verkrijgen, die tevens duurzaam is. Het meerdere werk zal er ruimschoots door beloond worden. Echt zilver of zwaar verzilverde voorwer pen kan men uitkoken in een alumini- mum pan met een theelepeltje zout en een theelepeltje soda voor eiken liter water. Hierdoor ontstaat een electrolytischc wer king tusschen zilver en aluminium, waar door do onreinheden op de pan worden overgebracht. Wil men het vuil worden van de pan voorkomen, dan koopt men reepjes aluminium en kookt het zilver in een geëmailleerde pan. Elk stuk zilver moet echter het aluminium reepje aanra ken of tegen een ander stuk zilver aanlig gen, dat het alluminiumreepje aanraakt. Hierdoor wordt het vuil verwijderd met de helft van zijn gewicht aan zilver, terwijl met polijsten 10 maal het gewicht van het vuil aan zilver verloren gaat. Deze gemak kelijke en voordeelige reinigingsmethodc is uit den aard der zaak niet mogelijk bij het Fransche „grijze'' zilver en bij geoxy- deerd zilver. Ook kandelaars en voorwer pen met een hol handvat komen er niet voor in aanmerking. Bij aankoop van zil ver kon men al dadelijk vragen ol het op die wijze gereinigd mag worden. Het is echter beter, tc zorgen, dat een zoo radicale reiniging niet noodig wordt. Moet men het zilver lang bewaren, dan koope men speciaal vocht- en luchtdicht papier, waarin het stevig wordt ingepakt. Wanneer men het zilver met eenigen zorg behandelt, zal men er veel voldoe ning van beleven en ondervinden, dat het bij al zijn zachtheid en pietbaarheid tcch een sterk en duurzaam metaal is. dat met de tientallen van jaren nog mooier en zachter van glans wordt EEN JONGENSPAKJE. No. 3158. Onze afbeelding laat U een jongens blouse en broekje zien, dat zeer gemakke lijk zelf te maken is. Het blouse wordt gemaakt van fla nel. De schouder stukjes verbin den den voor- en achterkant, ter wijl langs het halsje een klein kraagje is gezet. Een aardige das geeft iets fleurigs aan het blousjc! De mouw is ta melijk wijd en wordt bij den pols ingerimpeld en met een kleine manchet afge weekt. Het ver dient aanbeveling voor het broekje donkerblauw lin nen tc nemen of gewoon blauw keizerlinnen, wat buitengewoon goed blijft in de wasch en daarbij nog ijzersterk is. Patroon hiervan verkrijgbaar voor den leeftijd van 35 jaar voor den prijs van f 0.48. EEN KEURIGE VOORJAARSMANTEL. Nr. 63468. De hierbij afge beelde voorjaars mantel is gemaakt van wollen stof met een ingewe ven ruit, wat op 't oogenblik zeer veel gedragen wordt Het model is zeer eenvoudig zelf te maken. Het bovenstuk van den rug is geheel glad, zoo als U op de teeke- ning duidelijk kunt zien, terwijl het ondergedeelte uit twee banen bestaat. De beide voorpanden slui ten niet al te ver over elkaar heen, terwijl de sluiting gevonden wordt door een aantal aardige knoopen. De hals is afge werkt van ach teren zonder kraag en van vo ren door twee kleine, tamelijk breede revers, ter wijl om den hals een kleurige sjaal gedragen wordt Om het middel wordt een smalle cein tuur gedragen, die een gesp heeft in he^ genre van de knoopen. De mouw is glad en heeft bij den pols tamelijk wijd uit slaande manchetten. Het patroon is verkrijgbaar in de maten 4048 voor den prijs van f 0.58. 63466 Charme hangt slechts voor 'n klein deel af van de schoon heid, die men van de natuur heefi mee gekregen. VOOR ELKE FOUT IE IETS TE VIN DEN OM HAAR TE VERZACHTEN. Leelijke meisjes, die genoeg wilskracht bezitten, behoeven nog niet bij de pakken neer tc gaan zitten. De leelijkste menschcn kunnen aantrekkelijk zijn en charme hangt slechts voor een klein deel al van de schoonheid, die men van de natuur heeft meegekregen. Al het andere is te ver beteren ol te camoufleeren. Hoeveel meis jes zijn niet leelijk, omdat zij een slechte teint hebben ol een leelijk figuur. Hoeve- len zijn er niet onaantrekkelijk door een scherpe, ongelijkmatige stem of vervelen de gewoonten. Wanneer zij er over naden ken, zullen zij zelf inzien, dat zij er niets mee winnen en zeer veel mee kunnen Nos. 315331543155—3156—3157 Onze teekening laat U een vijftal jurk jes zien, die wij nu vast kunnen gaan ma ken voor de komende dagen, dat de klein tjes buiten kunnen spelen. No. 1 is een jurkje van voile-stof, dat heel wijd valt en bij den hals zoowel als langs de armsgaatjes een strookje van de zelfde voilestof heeft of, als U dat mooier vindt, van witte zijde. No. 2 is een jurkje van katoen met een balletje, een dessin, wat altijd weer aardig is. Ook dit is een heel wijd jurkje zonder mouwtjes, waarvan het halsje met 'n een voudig Boby-kraagje is afgewerkt. No. 3 is een gekleed jurkje van batist met een moesje, waarbij langs het halsje en langs de armsgaten een gepliseerde strook is aangebracht. No. 4 is een jurkje met een glad pasje, waarvan de schouderstukken zijn beves tigd, terwijl daardoor het halsje vierkant wordt. Langs den hals is een klein kantje gezet, waardoor een lintje wordt geregen, sluitend met een strik met lange slippen, van het aardige baby-lint. En tenslotte No. 5, is een aardig jurkje met een ronde kraag, die echter geheel glad moet vallen en niet klokkend. Hier voor is als materiaal geruite zijde of ge ruit katoen gebruikt. Patronen van deze jurkjes zijn verkrijg baar in den leeftijd van 24 jaar, voor den prijs van f 0.48. Men gelieve er wel bij tc melden welk nummer men wil hebben. verliezen. En met een beetje zorg en ener gie kunnen zij deze dingen bijna altijd overwinnen. Voor haar teint kunnen zij een huidspe cialist raadplegen, die haar de oorzaak van haar speciale gebrek zal aanwijzen en de meestal verbluffend eenvoudige ge neeswijze. Haar figuur zou zoo erg niet zijn, als haar houding' goed is; ook loopen met te korte of te lange passen en andere fouten in den gang, vestigen de aandacht op het figuur en doen dit onvoordeeligcr uitkomen dan het in werkelijkheid is. Verder zal zij met zorg haar kleeding kiezen en vooral op de kleur ervan letten; ook haar kapsel kan veel helpen om b.v. to hooge jukbeenderen of een te breed ge zicht te camoufleeren. Voor elke fout is wel iets to vinden om haar te verzachten, het is echter noodig, de oorzaak ervan op te sporen en haar met energie te bestrij den. Zoo kan het uiterlijk voorkomen zoo goed mogelijk schijnen. En dan moet de rest afhangen van het optreden, want ten slotte maakt men zich daardoor vrienden en vijanden en niet door het uiterlijk. Ten eerste moet men het de menschen aange naam maken en hen op hun gemak stél len. Dat gebeurt met het meeste resultaat, wanneer wij hen een goed idee van zich zelf laten krijgen en niet door hen een gevoel van minderwaardigheid op te drin gen. Het komt er dus niet op aan, de eigen bekwaamheden ol talenten te doen uitko men, doch juist die van de andere persoon. Ook al is die ander niet zoo veel bijzon ders, dan moeten wij hem toch niet doen gevoelen, dat hij bij zijn medemenschcn achterstaat. Waar iets goeds ol bewonde renswaardigs bij een ander op te merken valt, vestigen wij daar bijzonder den na druk op. Dat zal ons veel meer bemind maken dan onze eigen goede eigenschap pen. Duizenden menschen denken nooit na over den indruk, die hun woorden en han delingen zullen maken; zij willen slechts uiten, wat hun eigen gedachten vervult, doch op deze wijze zullen zij nooit aan trekkelijk zijn. Anderen vervallen in de fout agressief te zijn: dit komt gewoonlijk voor uit een onderbewust gevoel van min derwaardigheid, dat zij trachten neer te drukken door hun eigen standpunt met onnoodige heftigheid te verdedigen. Hier door wekt men echter een soortgelijke hef tigheid bij den tegenstander op en zoo veroorzaakt het verschil van opvattingen ook verwijdering in de gevoelens, wat meestal vermeden had kunnen worden. Tenslotte hebben vele menschen gewoon ten en eigenaardigheden, die onaangenaam aandoen. Door eenige zelfstudie kan men die dingen zelf wel vinden en daardoor overwinnen. Want op zichzelf aantrekke lijke menschen verliezen hun charme door onbeduidende kleinigheden: een overslaan van de stem in een oogenblik van zenuw achtigheid; koude handen en uitbrekend zweet zijn al evenmin aan te bevelen. Menschen met een zwak karakter kun nen dit alles niet ovenvinnen; zij zullen een paar dagen vol goeden moed beginnen, doch het op den duur te moeilijk vinden en in hun oude fouten terugvallen. Ook dezelfde persoon kan aantrekkingskracht met de jaren verliezen of winnen. Ook in het openbare leven zien wij dit. Het hangt voor een groot deel af van innerlijke ze kerheid, zelfvertrouwen en wilskracht Vooral vrouwen voelen zich dikwijls te on zeker om aantrekkelijk te kunnen zijn. Een gevoel van eigen minderwaardigheid doodt alle fascinatie, die men misschien van huis uit heeft. Alle menschen met zelfver trouwen slagen, in httn eigen kring en op hun eigen wijze, doch zij komen vooruit Slechts een ztvak karakter, dat de wils kracht ondermijnt en door zwakke en slechte daden het geweten verontrust, kan hen de verworven positie weer doen ver liezen. 7 530 EEN GOEDZITTENDE ONDERJURK. Een voorname factor voor het mooi glad zitten van de japon is, dat het model van de onderjurk goed is. Hierbij ziet U onder No. 7530 een onder jurk van lingerie- katoen, kunstzijde of waschzijde te maken, ook shan- tung leent er zich heel goed voor. Bij het midden voorpand is te vens de halsope ning aangeknipt, dit is eveneens met het midden rugpand het ge- Val, terwijl de zij panden apart met een gebogen lijn worden geknipt. Het patroon hiervan is ver krijgbaar in de maten 42-50, voor den prijs van f 0.40. Op den belangrijksten dag in het leven van de vrouw speelt haar japon een zeer belangrijke rol. Wij willen er graag alle maal zoo onschuldig en lief mogelijk uit zien, hoewel uit economisch oogpunt het dikwijls niet verstandig is om in een witte trouwjapon met een sluier naar het stad huis te gaan. Want het is natuurlijk waar, aan den sluier heeft men heelemaal niets meer en de trouwjapon wordt meestal da delijk vermaakt en heel dikwijls geverfd. Maar nu men tegenwoordig verschillende avondjaponnen ziet van witte satijn, kun nen wij dus heel goed een trouwjapon van witte satijn nemen, die wij daarna als avondjapon kunnen gebruiken. No. 814 is een chique model, waarvan vooral het heupstuk opvalt. Dat is als het ware een breede band, die midden voor en midden achter met een punt naar beneden loopt. Daaraan zijn de ruim klokkende rok- bancn bevestigd, die tot op den voet rei ken. Het lijfje zit glad aangesloten en loopt midden-voor en midden-achter in de punt van het heupstuk uit. De halsope ning wordt afgewerkt met een schuine bies, die naar binnengeslagen omgezoomd wordt. De mouw bestaat als het ware uit drie deelen, n.1. het stuk vanaf den schou der tot den pof, dan de ruim gerimpelde pof, die tot aan den alleboog reikt en daaronder de strakke ondermouw. Patroon hiervan verkrijgbaar in de ma ten 40—46 d f 0.58. Een schattig zomerjaponnetje van gedekte blauwe ribstof met koperkleurige knoopen en door een fleurige blauwwitte halsdoek opgevroolijkt HET AANVRAGEN VAN KNIP PATRONEN. Om het onze lezeressen gemakkelijk te ma ken kunnen patronen voortaan ook per brief onder bijslutting van f0.58 in postzegels voor Japonnen en f 030 voor breipatronen worde» aangevraagd bij de moderedactrice van dW blad. Muzenstraat 5 b, 's Gravenhage. Patronen worden ook toegezonden na over- schrijving van het bedrag op postrekening 191919 ten name van den knippatronendlenst

Schager Courant | 1934 | | pagina 8