Winkelsluitingswet. H. DEKKER KIJKEII is KOOPEn bij CLOECK No. 23330 Int. Telef. No. 20 8 PAGINA'S. Stranding der Politieke moord m Letland ontdekt. DE KWESTIE-ABRAHAMS. EEN VOLK TEGEN EENIGE DESPORADO'S. Kantoor voor Boekhouden en Belastingzaken. STOPZETTING DER RUNDVEE- INLEVERING. NOODLOTTIG ONGEUK IN DE R01TERDAMSCHE HAVEN. Vier hunner verdronken. STAAT VAN ALARM IN GEHEFl SPANJE. Donderdag 26 April 1934. Postrekening SCHAGËR 77ste Jaargang. No. 9472 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiön nog zooveel mogelijk in het eerstuitkoinend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVFRTEN- TJöN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewljsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIEPE TELEURSTELLING IN MIDDENSTANDS KRINGEN. In de kringen der belanghebbenden heeft het van de agenda afvoeren van het ontwerp in zake de ycrruiming van de Winkelsluitingswet grooto te leurstelling verwekt De „Tel." heeft zich gewend tot eenige leiders van Middenstandorganisaties met verzoek hun meening weer te geven over dit feit. En allen waren het er over eens, dat zoo het nieuwe ontwerp, voorname lijk over de verruiming der bepalingen in zake de Zondagssluiting, al geen algchccle voldoening bracht, men toch deze verbetering gaarne had ge accepteerd in afwachting van een verdere verrui ming. De heer Abr. Staalman, voorzitter van den Ned. Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters, achtte dc algehecle Zondagssluiting, waaraan de slij ters zijn onderworpen, niets minder dan een eco nomische ramp voor die zaken, welke gelegen zijn in buurten, waar weinig kapitaalkrachtigen wonen. „Het nieuwe ontwerp" zoo vervolgde hij, „bood al thans aan deze categorie de gelegenheid eenige uren geopend te zijn op Zon- en feestdagen. Niet alleen uit Amsterdam, maar uit het geheele land heb ik gegevens gekregen over de funeste werking der Zon- dagssluiting voor het slijtersbedrijf. Velen onzer le den zien bun omzet zoodanig dalen ,dat zij te gronde dreigen te gaan. Voor dit bedrijf is de mo gelijkheid om op Zondag geopend te zijn een levens behoefte. Onder het opschrift: Geen uitstel! schrijft het *Alg. HsbL": Oji verzoek van minister Colijn als minister ad Interim van Economische Zaken heeft de Kamer besloten voorloopig de ontwerpen tot wijziging der Winkelsluitingswet niet te behandelen. Vermoodc- lijk wil dr. Colijn de verdediging dezer voorstellen, waarvan het eene voornamelijk eenige technische wijzigingen bedoelt, het andere tijdelijke afwijking van sommige bepalingen wil toestaan: o.a. verrui ming der verkoopgelegenheid op Zondag over laten aan den bewindsman die definitief als leider van het Departement van Economische Zaken zal optreden. (Hijzelf schijnt dit dus niet te zullen blijven). Nu is het begrijpelijk, dat een minister ad interim wetsontwerpen die geen dringend karakter hebben, liever laat rusten, tot in de vacante ministerplaats voorzien Is. Aangezien echter het wachten op deze beide voorstellen reeds veel te lang geduurd heeft, vooral op wetsontwerp n. 262, dat in verhand met de grooto crisis-moeilijkheden die do winkelstand door maakt, eenige tijdelijke verlichting beoogt van en kele economische drukkende bepalingen, is verder uitstel o.i. niet zeer wel te rechtvaardigen op grond van het interimaat. Tenzij dit zeer kort zou duren, en do nieuwe man om zoo te zeggen al in de cou lissen gereed staat Het is hekend dat onder de naaste geestverwanten van dr. Colijn ernstig verzet tegen dit wetsontwerp bestaat. Maar dat kan voor hem, die behalve ad in terim minister van Economische Zaken ook de pre mier is van het kabinet dat „in zijn geheel achter het wetsontwerp staat", toch geen reden zijn om zich aan de verdediging van dit voorstel te onttrek ken. Integendeel. Juist de leider van ons Nationaal Cr 1 s i s k a b i n o t zal hier kunnen doortasten, waar anderen wellicht zouden aarzelen. I GED. STATEN NOORD HOLLAND. Mr. Slingenberg krijgt Financiën. Mr. Slingenberg heeft er gistermiddag in den ge meenteraad van Haarlem bij zijn afscheid op gezin speeld, dat hij in zijn nieuwe functie van lid van Ged. Staten weer met de financiën van de ge meente zal te maken krijgen. Dc nieuwe werkverdeeling is aldus tot stand ge komen, dat de heer Bomans van Financiën overgaat naar Waterstaat, de afdeeling tot dusver door den heer Kooiman beheerd, terwijl de heer Slingenberg de afdeeling Financiën krijgt te beheeren. Slaohtoffer van een wraakneming. Reuter meldt uit Kunas: Een der leiders van de onlangs in Letland verboden Duitsche partij „Christlich sozialistische Arbeitsgemeinschaft", wel ke georganiseerd is op Nationaal-Socialistischen grondslag, is het slachtoffer geworden van politieke wraakneming. Deze leider, genaamd Jesuttis, ambtenaar aan het gerechtshof te Klaipcda (Memel), was 23 Maart onder geheimzinnige omstandigheden verdwenen. Zijn lijk heeft men thans gevonden in de rivier Jura, op 120 K.M. van Klaipeda. Uit de sporen op het lichaam bleek, dat Jesuttis was doodgeschoten en zijn lijk in de rivier geworpen. Hij had zich den haat op den hals gehaald van de eveneens in Letland verboden „Sozialistische Volks- gemeinschaft". Reide partijen voerden een hardnekkigen strijd te gen eikaar; de leiders, Neumann en Sass betwistten elkaar de officieele erkenning door de Duitsche Nazi's. Jesuttis reisde herhaaldelijk naar Berlijn en Mün- chen, waar hij besprekingen voerde met de Nat. So cialistische leiders, teneinde te trachten een verzoe ning tusschcn dc beide partijen te bewerkstelligen. Toen het tegen den staat gerichte complot ontdekt werd, heeft Jesuttis openlijk de actie van de „Sozialis tische Volksgemeinschaft" blootgelegd; hij was dus een belangrijke getuige in het tegen de twee verbo den partijen ge richte proces. Men vermoedt derhalve, dat Jesuttis vermoord i3 om dc andere getuigen te intimideeren, in welke mee ning men is versterkt, door het feit, dat de „Sozi alistische Volksgemeischaft" in December had ver klaard, elkeen uit den >veg te zullen ruimen, die par tijgeheimen onthult. Het echtpaar Abrahams verbreekt den band met de Verecniging „Trein 8.28n ge heel. Amsterdam, 25 April: Dr. Abrahams en mevrouw S. Abrahamsv. d. Reyden hebben den volgenden brief gericht tot het bestuur van de Vereeniging „Trein 8.28": „Na ampele overweging hebben wij de eer U mede te deelen, dat de gebeurtenissen van den laatsten tijd voor ons een onoverkomelijk belet sel vormen, de Vereeniging voortaan met onze krachten te dienen. Mitsdien zien wij ons genood zaakt per 1 Mei a.s. den band, die ons aan de Vereeniging bindt, geheel te verbreken. Het zal U duidelijk zijn, dat wij, die de Ver eeniging hebben helpen groot maken, niet licht vaardig tot dit besluit zijn gekomen. Met de beste wenschen voor de toekomst der Vereeniging, Hoogachtend, (w.g.) ABRAHAMS. S. ABRAHAMSv. d. REYDEN. Amerika mobiliseert tegen den bandiet Dilllnger. Vliegende scherpschutters, rondjagende agenten en detectives in de onderwereld. Pakkender dan het meest geraffineerde detective verhaal en de schokkendst gebouwde sensatiefilm is do achtervolging (eerst in den staat Wisconsin, nu in Minnesota) van Dillinger en zijn handjevol ver knochte aanhangers. Do zoo driest uit de gevangenis ontkomen moordenaar en roovcr zal het niet lang meer kunnen uithouden, nu een heel leger van po- politieagenten in snelle auto's, politieagenten in vliegtuigen en politieagenten te paard of op motor fietsen hem op de hielen zitten. Het is groot wild dat zij jagen en waarschijnlijk zal do jacht niet lang meer duren. Steeds meer achtervolgers worden op do heen ge bracht. De federale regeering heeft heden 5000 poli tieagenten, een afdeeling infanterie van 300 man. een groot aantal vliegtuigen en 100 scherpschutters gemobiliseerd: geheel deze legermacht moet deel nomen aan de poginren. die nu al wekenlang voort duren, om den gevreesden bandiet te vangen. Het is een jacht, die geheel de Verecnigde Staten en vooral het midden-Westen in groote spanning houdt Men gelooft, dat de bende zich in minstens drie groepen heeft gesplitst; een er van, bestaando uit drie meisjes, die men waarschijnlijk om tactische redenen van de bende heeft gescheiden, is in een café nabij Manitowish in Wisconsin aangehouden. Dillinger zelf werd gister gesignaleerd in een voor stad van Minneapolis, waar een schietpartij plaats had. Een groot aantal politieagenten ijlde ln auto's naar deze voorstad, doch evenals zoo vele vroegere malen, was de bandiet al weer verdwenen. Vliegtuigen zullen nu trachten vast te stellen waar heen de bende zich begeeft, om aldus door middel van radio de politie bijtijds te waarschuwen; in deze vliegtuigen bevinden zich scherpschutters, die de bende onder vuur zullen nemen. Behalve deze pa- tronilleering in de lucht is er een even scherpe be waking in de „onderwerld"; in alle steden van het midden-Westen bevinden zich afdeelingcn detecti ves, die uitsluitend tot taak hebben John Dillinger en zijn bende op te sporen. Zelfs het Amerikaansche parlement houdt zich met Dillinger bezig. De juridische commissie van het Huis van Afgevaardigden heeft namelijk op Roosevelt's verzoek wetgevende maatregelen goedge keurd, welke het tot eon overtreding van de fede rale wetten maken, indien iemand clandestien een staatsgrens poogt te overschrijden, om zich aan ar restatie en vervolging wegens het een of ander mis drijf te onttrekken. Bij de opsporing van Dillinger stond de federale politie n.1. voor de moeilijkheid, dat zij wel assisten tie kon verleenen bij de achtervolging, doch slechts formeel tot opsporing kon overgaan. De federale po litie zou hem slechts kunnen hebben vervolgen we gens autodiefstal, aangezien hij voor de andere strafbare feiten, die hij heeft gepleegd, slechts door de Justitie der betrokken staten kan worden ver volgd. Landbouwstraat SCHAGEN Memories voor Successie, Boedelscheidingen, Koop- actes. Acten van rnlüng, Huurcontracten, enz. Billijk tarief. Verstrekt gratis inlichtingen op elk gebied. B O E R D E R IJ. Met ingang van 12 Mei a.s„ Verplichte beperking van vaarskalveren van 1 Juli aL Het plan van de crisis rundvee centrale tot het opruimen van overtallige runderen is tot dusver niet onbevredigend geloopen. Van 17 October 1933 tot 17 April 1934 werden ruim 112.000 stuks runderen inge leverd. Er zijn evenwel aanwijzingen, dat de lust om runderen aan te bieden bij de boeren voorloopig vermindert. Zulks is mede een gevolg van hel feit, dat do boeren in den zomer, wanneer het vee in de weide is, veel gemakkelijker hun runderen aanhou den. Een verhooging der prijzen zou de inlevering weder stimuleeren, maar moet uit financiëele over wegingen worden verworpen. Het voortzetten van het overnemen en inblikken bij een dalend aantal leveringen is ongewenscht, omdat de onkosten per eenheid daardoor te veel stijgen. Vandaar, dat de crisis rundveecentrale, in overleg met de centrale landbouw-organisaties, onder goedkeuring van den minister van oeconomisch zaken, heeft besloten, na 12 Mei geen runderen meer af te nemen. Zoo dit vol strekt onvermijdelijk blijkt, zal echter opnieuw tot het afnemen moeten worden overgegaan. De zuivel- positie is, mede door de laatstelijk gesloten overeen komsten met andere landen op dit oogenblik van dien aard, dat het thans stopzetten der afneming mogelijk is. Dit is mede ook de reden, dat tot de destijds in uitzicht gestelde verplichte aflevering van runderen thans niet behoeft te worden overge gaan. De vaarskalveren. Geheel anders is de toestand ten aanzien der vaarskalveren. De crisis rundveecentrale heeft de gelegenheid gegeven nuchtere vaarskalvercn aan haar over te doen. Toen de daarvoor in uitzicht ge stelde prijs niet voldoende aanlokkelijk bleek, is dio prijs aanzienlijk verhoogd. Desniettemin is slechts een klein aantal vaarskalveren nuchter aan de cri sis rundveecentrale geleverd. Zouden geen bijzondere mantregelen worden genomen dan zou het gevaar dreigen, dat tegen 1 November de vleeschmarkt ge heel overvoerd zou worden door een groot aanbod van zoogenaamde graskalveren. Deze omstandigheid heeft dc crisis rundveecentrale in overleg met de centrale landbouw-organisaties, onder goedkeuring van den minister van oeconomische zaken doen be sluiten om de verplichte beperking van vaarskal veren te vervroegen en reeds 1 Juli te doen ingaan. Van dien datum af, zal het dus niet meer geoor loofd zijn kalveren in voorraad te hebben, welke niet gedekt zijn door een identiteitsbewijs. De vroe ger gedane mededeeling. dat de verplichting tot het hebben van identiteitsbewijzen voor de kalveren, welke men ln voorraad heeft, in werking zou treden op 1 November 1934, is hiermee dus vervallen Deze wijziging maakt het tevens noodzakelijk de gowichtsgrenzen, waarbinnen de kalveren van een identiteitsbewijs moeten zijn voorzien, te herzien. Van 1 Juli 1934 af zal het in voorraad hebben van vaarskalveren van een gewicht liggende tusschen 100 en 200 K.G. slechts zijn toegestaan indien men in het bezit is van de voor deze kalveren afgegeven identiteitsbewijzen. Het ligt in de bedoeling deze gewichtsgrenzen op geregelde tijden te wijzigen. Op 1 September zullen zij worden vastgesteld op 100 en 250 K.G., op 1 November op 100 en 300 K.G. De ver plichting. dat zij gedekt moeten zijn door een iden titeitsbewijs zal dus voor de kalveren, waarvoor een maal een identiteitsbewijs is afgegeven, blijven be staan. Door dezen maatregel, zullen de vaarskalve rcn, naarmate zij boven het gewicht van 100 K.G. komen, geleidelijk verder worden afgeleverd. Nochtans zal terwille van dc selectie-eischen aan iederen veehouder wien kalveren zijn toegewezen, De eerste foto van het wegdragen der lijken van de mijnwerkers die bij de ontploffings ramp in de mijn „Senitze" bij Serajewo om het levon kwamen; reeds 112 lijken konden ge borgen worden. worden toegestaan tijdelijk, ook na 1 Juli één kalf meer in voorraad te houden dan is toegewezen. Hij, wien één kalf is toegewezen zal één kalf, we gend tusschen 100 en 200 K.G. boven het hem toege wezen aantal mogen behouden tot 1 September. Hij, wien 2 of 3 kalveren zijn toegewezen, zal tot 1 September slechts één kalf. wegend tusschcn 100 en 200 K.G., boven het hem toegewezen aantal mogen aanhouden en van 1 September tot 1 October één kalf, wegend tusschen 100 en 250 K.G. Hij, wien meer dan 3 kalveren zijn toegewezen, zal tot 1 September slechts één kalf, wegend tus schen 100 en 200 K.G., mogen aanhouden boven het hem toegewezen aantal en van 1 September tot 1 November één kalf, wegend tusschen 100 en 250 K.G. Hij, wien geen kalveren zijn toegewezen zal tot 1 September geen kalveren, wegend tusschen 100 en 200 K.G., mogen aanhouden, van 1 September tot 1 November geen kalveren, wegend tusschcn 100 en 250 K.G. en na 1 November geen kalveren, wegend tus schen 100 en 300 K.G. Het ligt niet in de bedoeling der Crisis-Rundvee- Centralc de kalveren over te nemen. Belanghebben den zullen goed doen hiermede rekening te houden. Roeiboot met negen zeelieden, behoorende tot de bemanning van Fransche vrachtbooten, omgeslagen. In de Waalhaven te Rotterdam is gistermiddag een ernstig scheepsongeluk gebeurd. Een roeiboot, waar in vier personen waren gezeten, is door tot nu toe onopgehelderde oorzaak omgeslagen en de bemanning is verdronken. De lijken der slachtoffers, allen van Fransche nationaliteit, zijn opgehaald en naar hot bureau van de Rivierpolitie getransporteerd. Nader vernemen wij, dat de opvarenden van de ver ongelukte roeiboot deel uit maakten van de beman ning van het Fransche stoomschip „Député Pierre Goujon", welke in de Waalhaven ligplaats heeft ge nomen. Zij waren met een sloep van dit schip on derweg naar de „Zembra", een opgelegd vrachtschip van dezelfde reederij, als waartoe het eerstgenoemde vaartuig behoort. Aan boord van de „Zembra" moesten werkzaamhe den worden verricht Op den jol had men een zeil geheschen. Toen het ongeluk geschiedde, snelden de politiebooten „Politie I" en „Politie II", die in de on middellijke nabijheid voeren, toe. Men is dadelijk met dreggen begonnen en er na geruimen tijd in geslaagd de vier lijken op te visschen. Het onderzoek naar de oorzaak van het droevig on geluk is in vollen gang. De toedracht van het gebeurde. Omtrent de toedracht van het ongeluk, vernemen wij nog de volgende bijzonderheden: In den jol waren negen Fransche zeelieden geze ten. Do boot sloeg om, waarna vier van de inzitten den in de diepte verdwenen. Het Fransche s.s. „Député Pierre Guyot" ligt aan paal 22 in de Waalhaven, aan paar 71 ligt het s.s. ..Zembla". Gister wilden negen opvarenden van da Guyot" op bezoek gaan bij hun kameraden van do .Zembla" Zij stapten in een sloep en zeilden met 'n Westenwindje naar de „Zembla". Bij hef schip ge komen moesten zij opdraaien, om zoodoende bij do statietrap te komen, welke uithing. Alle negen op varenden waren in do sloep gaan staan bij het op draaien. De volle wind blies toen in de zeilen en mede door het gewicht van de negen personen, kapseisde de boot. Alle negen geraakten te water. Vijf van hen wisten zwemmende bij de statietrap to komen en zich hieraan op te trekken. De vier ande ren verdwenen in de diepte. Een boot van den Havendienst was spoedig ter plaatse, evenals twee booten van de Rivierpolitie. Na eenigen tijd dreggen werden de vier lijken op gehaald en naar het bureau van de Rivierpolitie overgebracht. De lijken zullen naar de begraafplaats Crooswijk' worden overgebracht. Op het s.s. Zembla had men van het gebeurde niets gemerkt. Eerst toen de vijf geredde Franschen aan boord waren gekomen heeft men van het ongeluk gehoord. De Jol opgehaald. Laat Jn den avond is de sloep opgehaald. Daarbij is gebleken, dat de schoot was vastgemaakt, hetgeen de oorzaak moet zijn geweest van het kapseizen van de boot M a d r i d, 25 April CV.D.)Voor het geheele land is de staat van alarm afgekondigd. Het Kabinet Leroux afgetreden. Ontslag door president aanvaard. Madrid, 25 April (V.D.)Het geheele Kabinet Lerroux heeft hedenmiddag den president der Spaan- sche republiek zijn ontslag aangeboden, dat door den president is aanvaard. Aanleiding tot het aftreden van het Spaansche mi nisterie is het meeningsverschil tusschen het Kabinet en den president pver de amnestiewet.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1