Banne Valkkoog. Donderdag 26 April 1934. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9472 Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier, De Voorjaarsvergadering. Het gouden paar DE VEILIGHEIDSLAAN DER K.NAC. TE ALKMAAR. Neem 'n "AKKERTJE" De moord te Waspik. Een nieuw financieel schandaal in Frankrijk? Groote branden in Joego-Slavië. Laffe overval. In ,,'t Gulden Vlies" te Alkmaar, werd Woensdag 25 April 1934, dc algemeene voorjaarsvergadering yan deze vereeniging gehouden. Voorzitter de heer Joh. de Veer, Schagen, secretaris de heer G. Nobel, Lutjewinkel. In zijn kort openingswoord brengt de Voorzitter in herinnering het uittreden van minister Verschuur, als minister van Econom. Zaken. Het past mij, zegt spr., den heer Verschuur voor zijn vele werkzaamheden verricht in het belang van den landbouw, hulde en dank te brengen. Nu hij weer ontheven is van de moeilijkheden aan het ambt verbonden, hoopt spr. dat de heer Verschuur weer spoedig zijn verloren krach ten zal terug krijgen. De.notulen worden gelezen, ze worden onder dank zegging goedgekeurd. Mededeelingen. Hiervan deelen wij mede, dat in de plaats van den heer P. Stapel Cz., de heer Joh. de Veer werd aange wezen om de vereeniging te vertegenwoordigen in het Kon. Ned. Landbouwcomlté. Pogingen worden aangewend, om waterschappen lid van de vereeniging te doen worden, mede naar aanleiding van het verheugende feit, dat Het Heem raadschap Wieringen als lid toetrad. Over uitbreiding van het onderwijs in dc economie aan de Rijkslandbouwwinterscholen is overleg ge pleegd met den heer I»-. I.ienesch, Directeur van de Rijkslandbouwwinterschool te Schagen. Aan genoemde school wordt aan de eerste klasse 2 uur staathuishoudkunde en aan de 2e klasse 2 uur landhuishoudkunde per weck gegeven. Bovendien wordt bij de meer technische vakken, als Zuivelbe reiding, bemestingsleer, plantenteelt, enz. steeds de aandacht gevestigd op de meest rationeele, meest economische werkwijze, zoodat ook een technische les toch economische vraagstukken meebrengt. De tegenwoordige ontwikkeling van de maatschap pelijke verhoudingen is nog sterk gebaseerd op eco nomische politiek, het is zeer de. vraag of het ge- wenscht is om dergelijk materiaal als leerstof in deze scholen te halen. Misschien zal naderhand, onder meer evenwichtige verhoudingen wel leerstof zijn te halen uit hetgeen zich nu afspeelt op het economi sche terrein. Er is meer nut te verwachten van cursussen of voordrachten in economie. Deze zouden gehouden kunnen worden door de Vereeniging van Oud-Leer lingen der Rijkslandbouwwinterschool, men heeft dan de kans op een gehoor dat de stof kan begrijpen, ver werken en toetsen aan de praktijk, dc jongens op de R.L.W.S. zijn gewoonlijk te jong om nog grooter interesse te toonen voor eenigszins Academische on derwerpen. Van het Koninkl. Ned. Landbouw-Comité werd een schrijven ontvangen over opschortingsrecht van Exe cutie en werd medewerking verzocht over het instel len van een onderzoek naar den omvang van het aan tal executies. Aangezien de Hollandsche Maatschappij van Land bouw deze vraag in onderzoek heeft genomen met hulp van hare Afdcelingen heeft het Bestuur hier voor geen onderzoek ingesteld. De algemeene indruk van het Bestuur Is dat het aantal executies meevalt cn dat deze afzonderlijk moeten worden beoordeeld; door de actie van de landbouwers om executie onmogelijk te maken is het vertrouwen in het Landbouw Crediet, zeer ten nadeele van den boerenstand, ernstig geschaad, wat zeer te betreuren is. De Werktuigencommissie bestaat thans uit de hee- ren: Ir. G. Lienesch te Schagen, A. J. Waiboer te Winkel. P. Bürman te Stompetoren, K. Koster te Midwoud. Tot Voorzitter der Commissie werd de heer Jm. Blaauboer Gz., tot Secretaris de heer P Bürman ge kozen. De regeling van de toewijzing van de kalveren uit Noord-Holland door de Crisis Bundvee Centrale heeft aanleiding gegeven tot het maken van opmerkingen door de Noord-Hollandsche Veehouders, met het ge volg, dat het noodig geacht werd om hiervoor eene Commissie tot bestudeering van deze regeling te be noemen, wat ook gebeurd is. De Bond van Rundvee- fokvereenigingen heeft voor dit doel ook enkele Hee- ren aangewezen om deze aangelegenheid met de Cri- ftls-Rundveecentr&le te bespreken. Door deze tweeslachtige regeling is er over de kwestie zelf niet de gewenschte eenheid in de werk wijze ontstaan en is de eerst ingestelde Commissie weer ontbonden, omdat intusschen de toewijzing van de kalveren is geregeld. Het Bestuur meent evenwel dat het toch ge- wenscht is om dc Rcgceringsmaatregelen voor de veefokkerij blijvend te bestudceren, waarvoor nu op nieuw eene Commissie door Noorderkwartier zal wor den ingesteld, waarvoor ook een vertegenwoordiger van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, den Bond van Rundveefokvereenigingen en de Ver eeniging van Oud-Leerlingen der Rijkslandbouw winterschool te Schagen is uitgenoodigd. Van de gelegenheid die den consulenten wordt ge boden om mededeelingen te doen, maakt de heer Dr. L. T. C. Scheij gebruik, en die het actueele onderwerp: „Kuilgras" ter sprake brengt. De zuivelbereiding heeft wel degelijk met deze materie te maken. Het hoofd product van de zuivelbedrijven is de Edammer kaas en steeds meer komt deze in verdrukking, wat afzet gebied enz. betreft. Wc moeten het dan ook vooral zoeken in de superioriteit van ons product, ozne kwa liteit moet op peil worden gehouden, zoo mogelijk nog worden opgevoerd. En juist het kuilgras bedreigt de kwaliteit van ons product. Het kuilgras toch bevat vele boterzuurbac teriën en rottingsbacteriën en verhoogt dan ook in hoogc mate het gevaar van besmetting. Dc hoop van voorstanders van het gebruik van kuilgras is thans gevestigd op de nicuwo Finsche methode, maar de boterzuurbacteriën blijken zich van die nieuwe methode niets aan te trekken, integendeel. Met na druk wijst spr. er dus op, dat men dit gevaar niet te veel onder de oogen kan zien. De heer Ir. Lienesch erkent dat er gevaren aan ver bonden zijn, maar de proef is slechts genomen met één kaas. Bij de Finscho methode is er geen sprake van een verpestende atmosfeer, maar wordt een reuk loos product verkregen. De regeering dwingt meer en meer in de richting van het gebruik van kuilgras en dan is het gewenscht de beste methode te kiezen en dient aandacht geschonken te worden aan de Fin- sche methode. Wel blijft het bezwaar ook bij de Fin sche methode, van de boterzuurbacteriën. In de omge ving van Spanbroek wordt door een fabriek op boeren die na 1 April nog kuilgras voeren, V2 cent per li ter gekort, maar hierbij is uitgesloten het kuilgras waarbij de Finscho methode is toegepast. De lieer Dr. Scheij wijst er op dat de proeven met meerdere kazen zijn genomen en acht het gevaarlijk dat dc regeeriug dwjngt in de richting van kuilgras. Ook de heer Ir. Lienesch doet verschillende mede- deelingen: over proeven met kuilgras, wijst op de schade van hooibroei, enz. Op voorstel van het bestuur zal de e.k. najaars vergadering te Hoorn gehouden worden. De rekening over 1933 wordt vastgesteld op een bedrag van f20'.)ö.481/^. batig saldo 1782.15%. Eveneens wordt vastgesteld de begrooting voor 1934, tot een bedrag van f2222.15. Verkiezing. Tot leden van het bestuur, in de plaats van de heeren Joh. do Veer, E. Dz. Govors en P. J. Visscher, niet herkiesbaar, worden gekozen de heeren Jm. Blaauboer Kz., Schagen; J. Best, Berkhout en D. de Boer, Stompetoren. Tot voorzitter wordt gekozen de heer P. Bürman, Schermer. Rapporten en mededeelingen. Door den heer Ir. G. J. Lienesch wordt rapport uitgebracht van de Bieten Alcoholcommissie. De belangrijkheid van dit onderwerp noopt ons, om in ons volgend nummer uitvoerige mededeeling over het rapport dezer commissie te doen. Het rapport gaf enkele aanwezigen aanleiding tot het stellen van vragen, o.a. werd door den Jm. Blaau boer Gz gevraagd wat dc grooto benzine-maatschap- pijen zullen doen, zullen ze mee- of tegenwerken. De heer Ir. I.ienesch dacht dat als de regeering een menggebod uitvaardigt, de henzine-maatschappij- en wel eerder zullen meewerken dan tegenwerken en de distributie zoo goed mogelijk zullen doen zijn. De heer Pilon acht het gewenscht, te weten te ko men de motieven waarom de instanties die inlich tingen konden verstrekken over de productiekosten van bedrijven die reeds alcohol bereiden uit bieten of melasse, die niet hebben gegeven. De heer Ir. Lienesch acht het zeer gewenscht dat om deze reden aan het rapport groote bekendheid gegeven wordt, opdat men dan beter bekend worde met de bezwaren tegen de biotnlcoholfabricage. De heer D. de Boer oordeelt dat met dit onderzoek Noorderkwartier iets heeft gedaan, dat volkomen op haar terrein ligt. Spr. wijst op de groote beteekenis van deze zaak, het opent de mogelijkheid om de waarde van onzen grond te verhoogen, een waarde die thans door geldelijke hulp van onze medebur gers kunstmatig wordt opgevoerd en tegen welke hulp een steeds grooter verzet is te constateeren. Via het Kon. Ned. Landbouwcomité, de Centrale landbouworganisaties, zal deze zaak bij de regeering aanhangig gemaakt dienen te worden. Dit rapport zou niet in mindere bandon dienen te komen dan van Prof. Minderhout te Wageningen. Door den beer H. K. Koster wordt geadviseerd niet met de verspreiding van het rapport te beginnen, vóór het oordeel van Prof. Minderhout bekend is. De Voorzitter brengt een bijzonder woord van dank aan de commissie voor haar zeer belangrijken ar beid. Apnlaus. De heer P. Bürman doet enkele mededeelingen van de Werktuigencommissie, die geïnformeerd hebben of de nieuwe machines en werktuigen, wej- ke gebruikt worden in de Wieringermeer. geschikt ziin om te worden gebruikt op de gewone boerderijen. Diverse demonstraties '/uilen worden gehouden en daarvan zullen naderhand mededeelingen worden gedaan. De heer F. Koster vraagt een demonstratie met de transportabele Jacobsladder. omdat hef blijkt dat de belangstelling voor dit werktuig groeiende Is. Het heeft de aandacht van de werktuigencom missie, evenals het gebruik van een molbord. De Wegen commissie. Door den Secretaris worden mededeelingen gedaan van de Wegencommissie Zij kwam tot de conclusie, na verzameling van gegevens over de kosten van onderhoud, dat meer dere centralisatie van hot wegbeheer noodzakelijk is en dat het noodig is dat de landbouw ontheven wordt van de hooge kosten van 't wegenonderhoud. op basis van vroegere kosten, rekening houdende met de gewijzigde conjunctuur. De commissie voelt er het meest voor om de cen tralisatie van het wegbeheer bij het Hoogheemraad schap Noordhollands Noorderkwartier te brengen en te overwegen of er voor het tweede deel der conclusie een oplossing is te vinden. Dit is niet gemakkelijk en daarom heeft de Com missie overleg gepleegd met het Hoogheemraad schap om eventueel tot goede samenwerking te ko men. Bij dit overleg werd de vraag gesteld of de moge lijkheid kan worden geopend, dat het Hoogheem raadschap alle wegen van Wegbeheerders, die geen bemaling hebben te verzorgen overneemt te gen een billijk bedrag per K.M., op basis van vroegere kosten en dat uit eventueele bijdragen voor de ge bouwen de meerdere kosten worden betaald. Het Hoogheemraadschap is gaarne tot alle mede werking bereid, doch moet zich krachtens zijn regle menten op het standpunt plaatsen dat de kosten voor het wegenonderhoud als door de Commissie bedoeld moeten worden berekend naar de kosten die voor eiken weg afzonderlijk moeten worden gemaakt. Deze kosten kunnen tengevolge van de uitstekende organisatie voor het wegenonderhoud van het Hoogheemraadschap zeer billijk zijn, zoo dat de Com missie overtuigd is van de wenschelijkheid om het overnemen van wegen door het Hoogheemraadschap te bevorderen en krachtig aan te bevelen. Bij een steeds grooter aantal wegen onder beheer van deze organisatie zullen de kosten steeds billijker worden. Verder is de Commissie van meening dat de ge bouwen voor eene belasting ten behoeve van het weg beheer in aanmerking komen, zoodat daarvoor de gewenschte maatregelen door de Waterschappen kunnen worden getroffen omdat zij daarvoor dc bevoegdheid hebben. Ten opzichte van buitengewoon wegenonderhoud, waarbij de wegen tegelijkertijd verbeterd worden, is het mogelijk gebleken door het tewerkstellen van werkeloozen met hulp van Rijkssteun de kosten hier van nog te verlagen. Wegverbetering mag worden beschouwd als zijnde in het algemeen belang cn goed werk voor werkverruiming. Ook is de Commissie van meening dat het ge wenscht is om voor het beoogde doel ook de hulp der Provincie te vragen voor het beschikbaar stellen van gelden voor verbeteringen in deze. Bij het plan Werkverruiming 1934 heeft ook het wegenvraagstuk de aandacht. Door den Bond van Waterschappen in Noordholland zal in overleg met de Commissie objecten voor dit plan worden over wogen en zoo mogelijk naar voren worden gebracht. Door den heer L. Buckmann, regeeringscommis- saris voor dc hulpverleening aan de melkveehoude rij wordt een inleiding gehouden over de steunmaat regelen voor de melkveehouderij, over welke inlei ding we elders uitvoeriger mededeelingen doen. De mededeelingen van den rcgeeringscommissnris geven aanleiding tot hol stellen van vragen en hei maken van enkele opmerkingen, wat een zeer uit voerige discussie geeft. Het is reeds lialf 5 cn dc vergadering, die al niet Morgen, den 27sten April zullen J. Tin en A. Tin—Blankendaal te Dirkshorn het heugelijk feit herdenken, waarop ze 50 jaren lang in het huwelijk verbonden zijn geweest. Ook dezen jubilaris sen, die wij al die jaren tot de trouwe lezers van de Schager Courant mochten rekenen onze hartelijke gelukwen- schen en nog vele jaren in goede gezondheid. druk was bezocht, begint al geducht te verloopen. wanneer de Voorzitter den heer Buckmann dank zegt voor zijn mededeelingen. De heer Dr. L. T. C. Scheij doet mededeeling over de mclkcursussen; een groot aantal cursussen wor den gehouden. De Kanalencommissie doet mededeelingen over de vorderingen van de werken ten behoeve van de ka nalisatie. O.a. kwamen gereed: De schutsluis te Kolhorn met vaste brug, toelei- dingskanalen en aansluitende dijkvakken werden voltooid; De vier grondduikers; Dc ijzeren sluisdeuren en bewegingswerk en de bruggen over het kanaal Schagen—Kolhorn bij Kol horn, aan den Ilemmerweg, aan den Meeldijk en aan den Burcnweg, alsmede twee bruggen naar lande rijen, 7 duikers en 2 kcerschutten. Na rondvraag volgt sluiting. Vergadering op Woensdag 25 April half twee, ten huize van den heer J. van Schoorl. Afwezig zijn de heeren T. Rens Az. en Berkhout, wegens ongesteld heid. De Voorzitter, de heer C. do Geus opent de verga dering, waarna door den waarnemend secretaris, den heer W. C. Spcets, de notulen van de vorige verga deringen worden gelezen en goedgekeurd. Onderzocht worden thans de geloofsbrieven van de heeren J. Gootjes (herbenoemd) en D. Wit (id.) en Jb. Bruin. Alles wordt in orde bevonden en tot toe lating wordt geadviseerd. Aldus besloten. De Voorzitter feliciteert de heeren met hun be noeming, resp. herbenoeming. De vereischte eeden worden vervolgens afgelegd. Ingekomen stokken. Ingekomen was het aanslagbiljet van het Hoog heemraadschap ten bcdrago van f 778.85. Voorts dc goedkeuring van Ged. Staten om aan het Hoogheem raadschap op te dragen de verbetering van den Valkoogerdijk. Van Ged. Staten een advies om het vieschwater te verpachten voor een langen termijn en overleg te plegen met de Visscherij-inspectie bij hernieuw de verpachting. Proces-verbaal van kasopname op 21 Maart bij den penningmeester. Alles was in orde. Al deze stukken worden voor kennisgeving aange nomen. Ingekomen Is de polls van de verzekering van de molen. De premie is 4 per mille. De heer Glas acht de premie hoog. Onderzocht zal worden of men ergens anders goedkooper terecht kan en den voorzitter advies vragen. Een verslag van do vergadering van de Vereen, van Noordhollandsche Waterschappen, benevens een schrijven van bovengenoemde vereeniging om trent het ambtenarenreglement, waaruit blijkt dat is ingewonnen het advies van do vakvereenigingen, omtrent de voorgestelde wijzigingen van Ged. Staten cn dat deze vercenigingen zich met de voorgestelde wijzigingen kunnen vereenigen. Voor kennisgeving aangenomen. Kadeschouw. Door den Voorzitter wordt medegedeeld dat noo dig is gebleken de opritten bij de brug Stroeterdijk, ophoogen, kade Ringsloot aanvullen en 20 M. nieuwe schoeiing maken bij duiker Strocterdijkje weg her stellen, reparatie molen en schoeiing verankeren bij perceel Barten, benevens nog eenige kleine karwei tjes. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Vaststelling ambtenarenreglement Nu volgde de vaststelling van het Ambtenarenre glement, overeenkomstig de wenschen van Ged. Staten. Hierna werd rekening en verantwoording gedaan door den penningmeester. Hieruit bleek, dat de to taal ontvangsten hadden bedragen de somma van f 9129.30, de uitgaven f 5666.40, zoodat het batig sal do bedroeg f 3462.93. Nadat de rekening was nagezien en goedgekeurd, werd den penningmeester dank gebracht voor zijn keurig beheer. Van de Veilingsvereen. Warmenhuizen werd voor- loopig uitstel gevraagd van aflossing voor 1933 f 50, hetwelk door de vergadering werd verleend. Bij dc rondvraag bracht de heer T. Rens Cz. den weg Galgenkade, Groenveld, Roode dijk ter sprake. Spr. zou er een bindmiddel, als b.v. teer willen aan brengen. Nu is het grint dadelijk weg. De heer K. Wit, zou, indien do financiën het toe lieten, dien weg ook grondig willen verbeteren, even als de heer C. Molenaar. Men hield dit aan tot de volgende vergadering, gedurende welken tijd er naar de kosten zou wor den geinformeerd. Hierna werd de openbare vergadering gesloten, waarna men overging in comité, voor het aanhoo- ren van eenige mededeelingen van den penning meester. EEN BELANGRIJKE OPDRACHT VOOR DE AMSTERDAMSCHE INDUSTRIE. Amsterdam. Door de Anglo-Saxon Petroleum Companv Ltd, te Londen, is naar wij vernemen aan de N.V. Nedcrlandsche Scheepsbouw-Maatschappij, te Amsterdam, de opdracht gegund voor den bouw van twee stoomtankschepen, bestemd voor den Cu- racao-dienst. De schepen worden uitgerust met twee stoom machines van totaal 2400 PK., waarmede een snel heid van 11 knoopen kan worden bereikt. Dc machi ne-installatie, wordt compleet geleverd en geinstal- leerd door Werkspoor N.V. te Amsterdam. Woensdag 25 April, den eersten dag van de Vei ligheidslaan der K.N.A.C. aan de Julana van Stolberg laan te Alkmaar, zijn 194 auto's gekeurd. Daarvan verwierven in totaal 123 de oranje-veilig heidswimpel. Bij eerste keuring werden 135 wagens afgekeurd; hiervan werden 64 na herkeuring alsnog in het be zit van de wimpel gesteld. uit zoo'n nieuw handig zakdoosja bij Rheumalische pijnen, Spierpijn. Een arrestatie. Waalwijk. De Justitie en politie hebben Dins dagmiddag het onderzoek naar den moord te Waspik met kracht voortgezet. Verschillende personen war den gehoord. Eén van hen, zekere P. v. O. uit Ca- pelle, die met den verslagene het laatst in het café „Middenhuis" heeft gezeten en met hem is vertrok ken, is gearresteerd en naar Waalwijk overgebracht. Op zijn in beslag genomen kleeren is bloed gevon den, dat door Dr. Van Ledden Hulsebosch uit Am sterdam nader zal worden onderzocht. Van O. was gisteren te half zeven nog even naar de plaats van het gebeurde wezen kijken. Er bestaan ernstige aanwijzingen. Verdachte heeft nog niet bekend. De ineenstorting van de Banqae des Coopératives. Opnieuw parlementsle den er bij betrokken. Parijs. De gestorte gelden bij de in moeilijkhe den geraakte Banquo des Cooperatives zouden vol gens een mededeeling van den Minister van Finan ciën 345 millioen francs bedragen. Van dit bedrag zou slechts een betrekkelijk klein gedeelte te red den zijn. In politieke kringen verluidt, dat het on derzoek zou hebben geleid tot ontdekking van een groot schandaal, waarbij vele parlementariërs be trokken zouden zijn. Volgens het „Journal" zouden millioenen der gestorte gelden hebben gediend tot de financiering van socialistische candidaturen bij de Kamerverkiezingen van 1932. Andere bedragen zou den op aanbeveling van Linksche politici in twij felachtige ondernemingen zijn gestoken. Tengevolge van de droogte. Te Kral- jewatz 377 hnizen afgebrand. V.D. verneemt uit Belgrado: De „Vreme" meldt, dnt de brand te Kralj'ewatz, een Kroatisch dorp in het Noordwesten van Joego- Slavië, catastrophale afmetingen heeft aangenomen. Het vuur vernielde 377 huizen en alle voorraden le vensmiddelen en veevoer. Drie cn dertig brandwe ren uit de omgeving en ook uit verder afgelegen plaatsen, hebben aan den strijd tegen de vlammen zee deelgenomen. Door den krachtigen wind waren alle pogingen echter tevergeefs. Het Roode Kruis heeft reeds een hulpactie ingezet, die den steun heeft van de Skoepsjtina en den Senaat. De door den brand aangerichte schade kan op het oogenblik nog niet bij benadering geschat worden. De brand js ver oorzaakt door kinderen, die met lucifers hebben ge speeld. Ook uit andere deelen van Joegoslavië worden ernstige branden gemeld, tengevolge van de buiten gewone hitte en droogte. Bij Banja Luka in Bosnië werd een bosch van 300.000 hoornen door brand ver nield. Bij Esseg aan de Drau brandde een fabriek af. Ten huize van een 65-]arige oude viouw. Menaldum, 25 April. Dinsdagavond om streeks tien uur heeft ten huize van de ruim 65-jari ge weduwe J. Vellinga, wonende aan den weg tus- schen Berlicum en Ried, een brutale overval plaats gehad. Onder voorwendsels werd getracht de weduwe, die reeds te bed lag, naar buiten te lokken en toen dit niet gelukte werd een keukenraam ingeslagen. Bij haar poging om de woning te ontvluchten, werd de weduwe door twee personen vast gegrepen en aan handen en voeten gebonden, terwijl haar een prop in den mond en een deken over het hoofd werd ge daan. Alles in dc woning werd overhoop gehaald en onder bedreiging met doodslag werd de weduwe gedwongen de plaats te zeggen, waar zij haar geld had geborgen. Een bedrag van ruim f70 aan zilver geld wordt, vermist. Effecten en sieraden werden niet. meegenomen. Nadat de indringsters vertrokken waren, heeft de weduwe zich los gewrongen en twee ♦oevallig passeerende wielrijders verzocht de politie te waarschuwen. Van de daders ontbreekt nog elk spoor.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5